BI I jsvlakte had Rotterdam volledig n zijn greep ■2f RET beleefde nacht om nooit te vergeten De Storm Busreizigers in garage Mensen liepen politiebureau ten einde raad binnen Buspassagiers brachten nacht buitenshuis door Zelden zo'n snelle dooi 1 m is Gewond door val op ijs Gebroken ledematen Metro had geen last Stemming goed Te voet Complete chaos Personeeltrams |e"eindttoen ef c[f van ds „Gekke nacht" vervoerden gratis passagiers Bevrorenr 25 bussen „Aanloopjes" i?!| 2 MAANDAG 15 JANUARI 1968 Voetgangers konden zich nauwelijks staande houden ADVERTENTIE Is 't geen genot om in Uw kast onderjurken te hebben - te kust en te keur, zomaar voor het grijpen? In onze Lingerie afdeling verko pen wij een grote verscheiden heid onderjurken Yan 100% Nylon, met kant gegarneerd, in opvallend mooie pasvorm, voor nog géén drie gutden. In onze Lingerie afdeling verko pen wij deze Nylon onderjurken, in diverse kleuren en modellen, maten 38 t/m 45 voor Cün telof schrift, best. ROTTERDAM De 28-jarige mevrouw C. C. van de Wiel uit de Epicurusstraat is zaterdagmid dag met een gebroken enkel naar het Zuiderziekenhuis gebracht, nadat zij bij het schaatsen op de ijsvlakte achter het politiebu reau in Lombardijen was geval len. Van onze meteorologische mede werker Zelden werd een strenge vorst periode zo snel en radicaal uit ons land verdreven dan dit week einde. De dooi ging vergezeld van een ijsregen van 1 a 2 centi meter dik. regen en een storm achtige zuidwestenwind. In de provincies waar zaterdagmorgen nag ruim 20 graden vorst werd gemeten, stond het kwik zondag morgen al boven het vriespunt en zondagavond bij 9 a 10 graden, een verschil van meer dan 30 graden binnen 38 uur. Doordat ook in de bovenlucht veel warme lucht wordt aange voerd is de vorstgrens niet alleen boven ons land maar ook in Frankrijk. Duitsland en het Al pengebied tot ongeveer 3000 me ter hoogte gestegen, hetgeen een -snel wegsmelten van sneeuw massa's tot.ge volg heeft. Zo-., wel de Maas als de Rijn en zij rivieren zuilen de komende da gen een sterke stijging te zien geven. Vanmorgen gaven Maine en Moezel al een stijging van ruim een meter te zien. Het blijft de komende dagen on bestendig, met nog enkele de pressies. die regen en wind ver oorzaken. Het felle stormweer dat gister avond in alle hevigheid opstak, heeft in de stad weinig schade aangericht. Door de zondagmor gen reeds harde wind moest de loodsdienst voor de Waterweg reeds om kwart over zes voor kleine schepen worden gestaakt. Eerst in de afgelopen nacht om 12 uur werd de loodsdienst geheel gestaakt. De storm stond door uit het zuid westen. De zwaarste windstoot gemeten op het filiaal van het KNMI te Rotterdam, werd om half vier vannacht opgetekend. De wind bereikte toen een snel heid van 26 meter per seconde. Drie kwartier later werd nog een stoot van 25Va meter per seconde genoteerd. Daarna ging de storm afnemen. Een laatste uitschieter van 23 meter per seconde kwam vanmorgen om half acht voor. ROTTERDAM Motortje voor metertje voortkruipende auto's: een volledig lamgeslagen openbaar vervoer, honderden mensen, die uren achtereen hun weg vallend en schuifelend naar huis zochten; in de steek gelaten auto's; tram- en buspassagiers, die zondagmorgen pas om acht, negen uur thuis kwamen; ijsbrekende trams; verbroken treinverbindingen; wan hopige zand- en zoutstrooiers; ziekenwagens, die zo goed en zo kwaad als het kon mensen me' gebroken ledematen naar het ziekenhuis brachten; mensen die ten einde raad een politie bureau binnenliepen omdat zij niet meer verder konden. NOG MAAR in het kort samen gevat waren dat voor Rotter dam de gevolgen van de regen, die zich sinds zaterdagavond :ien uur als een steeds dikker wordend ijsveld vastzette op de wegen, op de bovenleiding van de trams, op de ruiten van de auto's en bussen. Zoals overal in het land ontstond binnen een uur een chaos, •.vaartegen geen middel be stand was. Dc Roteb ging kort na het vallen van de eerste regen met groot materieel de straat op om althans de doorgaande routes ijsvrij te maken. Het was een zinloze strijd; zand en zout werden over spoeld door regen en die vroor opnieuw. Tegen één uur 's nachts moest het personeel de strijd sta ken.. Op straat zwierven honderden mensen, die hij gebrek aan open baar vervoer, lopend hun huis trachtten te bereiken. Dertien mensen moesten na een val met gebroken armen, polsen, enkels en benen naar ziekenhuizen wor den gebracht. De politie staakte om 11 uur de surveillance en rukte daarna noj slechts uit voor ongevallen en orr de GG en GD te assisteren, die het razend druk had met het ver voer van gewonden. Om half vier 's nachts werd in d Clemens straat de 3ï-jarïgc me vrouw Van DongenJonens uit de Wolphaertsstraat gevonden met een gebroken been. Zij haë een paar uur op straat gelegen e was volkomen verkleumd. Toen zij werd aangetroffen was zij nai welijks in staat haar naam te noemen. In de loop van de nacht stroomd een. groep mensen ten einde ra a het politiebureau aan het Mar- coniplein binnen om daar onder dak te vinden totdat de ergste gladheid voorbij zou zijn. Het werd een lange nacht. Pas ronc acht uur begon- de gladheid ieb af te nemen. Velen beleefden ook plezier aan de gladheid ROTTERDAM De metro heeft zaterdagavond gewoon proe/perede?t ïo£ ortgeueer kwart voor een. Er xoas geen sprake van enige stagnatie. De trei nen bleken geen last te hebben van ijsafzetting op de derde rail op het boven grondse gedeelte van de linker Maasoever, dit in tegenstelling tot de trams die tot stilstand kwamen als gevolg van ijsafzetting op bovenleiding en voor ruiten. Men mag aanne men, dat het ijs geiooon geen kans heeft gekregen zich op de derde rail vast te zetten, dank zij de grote frequentie waarmee wordt gereden. weg naar Capelle a.d. IJsseï was gegaan, kwam op de Oostzeedijk tot stilstand. De zeventien passa giers vonden in de remise Kra lingen onderdak. Aan het wachten van de an- Veel automobilisten hebben hun auto in de steek gelaten omdat zij voor- noch achteruit konden. Ze zijn te voet naar huis gegaan, waar zij wie weet hoe vroeg in de ochtend pas zijn aangekomen Ernstige ongevallen hebben zich op de weg niet voorgedaan, wat ie danken was aan het feit, dat er slechts stapvoets kon worden ge reden. Bezoekers van Doelen en Schouw burg. die hun auto in de parkeer, garage hadden achtergelaten hadden rond elf uur de grootste moeite hem er weer uit te krij gen. Personeel van de Parking had de opritten bestrooid, maar dat bleek niet voldoende. Sommi gen hebben hun wagen maar laten staan. Zelfs voor taxi's was er nauwe lijks een doorkomen aan. De RTC staakte zijn ritten al om half twaalf en zag vanaf dat moment ;ot ver na middernacht het der tigtal wagens dat nog op straat was binnenkomen. De Ravero bleef nog met enkele wagens rij den. Veel bestelde taxi's werden weer afgezegd. De RET heeft tot zondagmorgen acht, negen uur moeten werken om de zaterdagavond gestrande passagiers thuis te brengen. Pas tegen zondagmiddag waren de dienstregelingen weer normaal te noemen. Vermoedelijk nog nim mer in de geschiedenis is het openbaar vervoer zo ontregeld geweest. De streekvervoersonderneminger deelden in de chaos. Op de wegen naar de omliggende plaat sen raakten veel bussen vast cn ROTTERDAM Zondagmorgen om half negen bereikte een groot aantal Rotterdammers zijn woning, waarheen zij zaterdagavond met de Iaatse bussen hadden willen rijden. Bij het busstation Rochussenstraat raakten 25 bussen van de RET vast. Ze bleven er tot kwart over zes staan. Met hun in totaal honderd passagiers. Over de hele stad ver spreid stonden intussen 21 trams, die door de ijsafzetting op de boenleiding en op de ruiten niet meer verder konden, dere 100 passagiers kwam pas zondagmorgen om half acht HET met een chauffeur twee bussen bemande cn daarmee twee routes ging volgen. Eén via de Vondelingenweg, de Aveling naar de Sïuisjesdijk, de ander via de Sluisjesdijk en Heyplaat naar Pernis. moesten urenlang met hun passa giers blijven wachten op hun be vrijding. De verbinding met Kin derdijk kwam zondagmiddag om één uur pas weer op gang. Twee autobussen, die waren uitgereden om te strooien en de wegen weer begaanbaar te maken, reden van een dijk. Ook WSIM, Twee Provin ciën en Van Gogh hebben pas laat in de ochtend hun diensten kun nen hervatten. De GG en GD had het tussen twaalf uur en vier uur koorts achtig druk met het vervoer van gewonden. Zij kreeg hier bij de steun van de politie. De dienst stond ook nog voor de taak de verbindingen met het Botlekgebied te onderhouden, waar bij Pakhoed de tank met kerosine in brand stond. Veel telefoontjes van mensen, dio vervoer nodig achtten, werden weer afgezegd; De chauffeurs van de wagens hebben veel profijt! gehad van het feit, dat zij zelf zand en zout vervoeren. Com- Vooral automobilisten hadden het moeilijk Een bus van lijn 34, waarvan de chauffeur he, toch waagde om op weg naar Capelle a.d. IJssel te gaan, kwam al op de Oostzeedijk tot stilstand. s Nachts om half vijf begon nen vastgeraakte trams aan hun lange rit naar de remise, die zij slechts konden berei ken door een stukje vooruit en een stukje achteruit te rijden, teneinde de ijsafzetting te kunnen doorbreken. Om twee minuten over zes reeü :1e laatste tram de remise Hille- gersberg binuen. Personeeltrams pikten in de loop van de nacht mensen van straat, die nog steeds naar huis trachtten te schuifelen. mentaar bij de GG en GD over de .gekke nacht", die men daar heeft beleefd: „We zijn overal gekomen, waar we moesten zijn." Buiten de geweldige brand in het Botlekgebied had de brandweer in de kritieke uren weinig werk. De laatste brandalarmering was om tien uur binnengekomen, even voordat de ijsregen begon, de volgende alarmering kwam zon dagmorgen om negen uur weer. ADVERTENTIE ELKE DROGIST HEEFT HET! Beschonken achter het stuur: frontale hotsing ROTTERDAM Op de Kraling- seweg botsten gisteravond twee ulo's nagenoeg frontaal tegen elkaar. De bestuurder van één der wagens, de 24-jarige tekenaar B. J. School me ijer uit Capelle aan jden IJssel moest met vlecswond- (jes, .schrammetjes en een her- Isenschudding ter observatie in het 'Dijkzigtziekenhuïs worden opge nomen. De bestuurder van de an dere wagen, de 25-jarige autohan delnar G. v. d. M. uit Bergschen- hoek verkeerde onder invloed. Zijn rijbewijs is ingevorderd. Dc man is ter ontnuchtering in be waring gesteld. Beide auto's wer den zwaar beschadigd. De stemming onder de gestrande passagiers was goed, aldus de RET. Aanvankelijk was men bang en teleurgesteld over het opont- jhoud, maar toen eenmaal dui delijk werd. dat er niets aan te jdoen was, schikte men zich op de I meest genoeglijke wijze in zijn jlot In de trams zijn geen passagiers vastgeraakt, maar de misère v;as er bij deze tak van de RET niet minder om. Tussen half een en kwart over twee kwamen mel dingen binnen van trams, die op verscheidene punten waren ge strand. Zc-ven op de Verlengde Willemsbrug, vijf op het Pompen- burg, vier op de Oudedijk en her en der verspreid nog een aantal, [in totaal 21. De bemanning nam :elk half uur contact op met de Zli werden graü5 Zo dicht moge-lè;-n„.X poSi öot hërcver.Ke Ujk naar hun huis gebracht. tramverkeer was al eerder tot Bij de RET zal men de nacht vanjsulstand gekomen onder meer zaterdag op zondag niet snel ver- j omdat het contact tussen de bo- geten. De chaos was compleet, de gevolgen deden zich nog tot zondagmiddag gelden. Personeel, dat normaal óm één uur thuis is, bevond zich om vijf, zes uur 's morgens nog (,crgens" in de stad en moest daar worden opge haald. De autobussen van de RET kre gen het eerst last van de spiegel- venk-iding en de beugels gewel dige vuurwerken veroorzaakte. Toen om half vijf de ijsafzetting op de bovenleiding begon te min deren besloot men weer te gaan rijden. De bestuurders moesten op hun laatste rit voortdurend aanloopjes" nemen om goede stukken bovenleiding te bereiken. Tussen kwart over vijf en zes uur gladde routes en van ijsafzettingjbereikten de trams de remises, op de voorruiten, waartegen Om het overal in de stad achter nauwelijks iets bestand was. Niet temin zijn de meeste bussen nog tot kwart voor twaalf met grote moeite blijven rijden. Vanaf dat moment echter kwamen aan de Centrale Post op het Stationsplein uit Rotterdam, Schiedam, Vlaar- dingen cn Capelle a.d. IJssel mei- bracht, dingen van vastgeraakte bussen binnen. Rond middernacht ston den aan de Rochussenstraat 25 bussen met 100 passagiers, die niet meer weg konden komen. Het heeft tot kwart over zes ge duurd voordat er hulp kon komen. Een vrachtwagen van de afdeling Weg en Werken voerde toen zout aan, waarmee tussen kwart over zes en tien voor zeven de ene na de andere bus op gang kon wor den gebracht. De honderd reizi gers werden naar de garage Sluisjesdijk gebracht, waar zij in de kantine uit automaten warme gebleven RET-personecl op te halen rukten om kwart voor ze.* personeeltrams uit. Conducteurs waren hiervoor niet beschikbaar. Onderweg pikten deze trams nc? voetgangers op, die gratis naar hun bestemming werden ge- Bij de RET beschouwde men het als een groot geluk, dat het hele voetbalpro gramme» was afgelast. Daardoor kwam voldoende perso neel vrij om zondagmorgen de dienst weer te kunnen hervatten. Aanvankelijk verliep dat nog met stagnaties, tegen de middag begon de dienstregeling weer een normale vorm aan te nemen. Commentaar van de chef van de Centrale Post, de heer J. P. Rut ten, die de hele nacht achter roodgloeiende telefoons had ge- wteru ,,Ik zit nu dertig jaar bij drank konden krijgen. Een van dejde RET, maar zo erg heb ik hét bussen, die rond die tijd toch op'no£ nooit meegemaakt*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1968 | | pagina 1