Hartelkanaal morgen voor scheepvaart open Italië Him Pontveer als enige schakel Tankers blokkeerden Nieuwe Waterweg Oorzaak ramp met Antje is onzeker Wendt de steven naar het Noorden Nieuwesluis van moederlandafgesneden Duitse chauffeur had meer op z'n kerfstok Sectie wijst uit: nachtwaker stierf natuurlijke dood Scheepsfoolsing bij Houston i VAKANTIEREIZEN INCL. VERBLUF HES IK JA, HEB IK NEE... Ontevreden BEIERSE BERGLAND DIRK VAN DEN BROEK KORTING BOVEN 60JMRI Vraag graifs kjecrenfoUai ■iwiiKyrwMi Grens Leger slicht eigen postorderbedrij f Onze rechtskundig Afbraak Ook politie Ie Bremen zocht hem Bomvproduklie blijft in opgaande lijn Felle motie van ambtenaren adviseur ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DINSDAG 18 JANUARI 1963 pagina U De veerpontdie thans de enige schakel vormt tussen het eiland Nieuwesluis en de „buitenwe reld.'* PAPEND RECHT De 67-jarige nachtwaker P. Bollema uit Pa- pendrecht blijkt een natuurlijke dood te zijn gestorven. De patho- loo-anatoom dr. J. Zeldenrust, heeft dit gisteren vastgesteld na sectie op het lichaam van de nachtwaker. De heer Bollema werd gisteren door een buurvrouw dood aange troffen in zijn huis. De vrouw waarschuwde de politie. HOUSTON in het kanaal van Houston zijn vanmorgen* een sleepboot met drie tankboten en een Liberiaans vrachtschip met elkaar in aanvaring gekomen. Er ontstond brand aan boord van de Liberiaan, die aan de grond werd gezet. Niemand van de 34 op varenden liep letsel op. ROTTERDAM Twee tankers. vastgelopen tussen de pieren bij Hoek van Holland, hebben gister avond de vaarweg naar en van Rotterdam korte tijd geblok- Voor -\t er~ t iagna- tïes in het scheep\*aartverkeer r*" Tden, hadden acht robuuste Euïopoortsïeepboten beide sche pen al vlotgetrokken. De Zweedse tanker Souvereign Clipper (44.000 brt) moest bij het uitvaren van de Europoort uitwij ken voor een zuiger. De gezag voerder presenteerde de ankers, waardoor het schip dwars over de Nieuwe Waterweg zwaaide en tweehonderd meter van de Zui- derpier aan de grond liep. Hierdoor kwam de met een la ding ruwe olie richting Euro poort varende Noorse tanker Grenanger (12.800 brt) in moei lijkheden. Om een aanvaring te voorkomen liet het schip de an kers vallen, waardoor het even- leens aan de grond raakte, niet ver [van de Zweed. De hulpactie van de sleepboten kwam juist op tijd, want het was afgaand water. ADVERTENTIE AMSTERDAM Het rerdiendt aanbeveling om aan schepen die ouder z\jn dan 32 jaar, bij de jaarlijkse survey speciale aan dacht te schenken en daarbij ge bruik te maken van de geaevens die omtrent de geschiedenis van het schip bij de Scheepvaartin spectie aanweziq zijn. De Raad voor de scheepvaart heeft deze uitspraak gedaan bij de behandeling van de ramp met de kustvaarder Antie, die op Eerste Kerstdag 1966 in de Gost- zee is vergaan. De kapitein en een matroos kwamen hierbii om het leven. Het is niet mogelijk met zeker heid te oordelen over het ver gaan van de Antje, omdat vol doende gegevens ontbreken. De Raad acht het echter geenszins uitgesloten, dat de stabiliteit van schip en lading twiifelachtig is geweest. De deklast bestond uit zware vochtige delen. die door het over komende water wellicht nog zwaarder zijn geworden. Een an dere oorzaak kan lekkage zijn geweest. De kapitein is op de avond vóór de ramp vijf uur be zig geweest een lekke nagel af te dichten. Gelet op de tijdsduur vraagt de Raad zich af of er niet meer lekkage is geweest, waaro ver de kapitein tegenover de be manning heeft gezwegen om geen ongerustheid te wekken. per luxe touringcar naar vliegreizen... 9 va. 195.- in DIRK VAN DEN BROSCS EISEN VAKANTIEPARK AAM HET GARDAMES2 „Heb ik nu betaald of niet?" „Nee, u hebt niet betaald!" „Maar ik dacht toch zeker„Vorige maand ja, vorige maand wel!" ,,Is dat al weer een maand geleden? Even opzoeken Wat een gezeur! En het kan zo eenvoudig. Machtig de girodienst uw maand- en kwartaalbetalingen automa tisch te doen. Geen kosten voor u, geen moeite voor u. U krijgt alleen bericht van afschrijving. Betaal zo eenvoudig en moeiteloos uw Nieuwsblad. Vraag ons even om een machtigingskaart met deze bon of een briefkaart of een telefoontje, (010-144.144). U hoeft die kaart alleen te ondertekenen en portvrij te posten. Bent u van alle gezeur af. Stuur mij s.v.p. een machtigingskaart Naam: Adres: Plaats: Postrekeningnummer: Ik betaal per maand/per kwartaal UNIEK 1 cffrectaan het meer strandwetde- pajwenpark kftiderbsd- minigolf bowifng- SNondamusement-enz. HOLLANDSE KEUKEN; door Henk de Beeld DE BUURTSCHAP NIEUWE SLUIS, die tot 1 april 1966 to de gemeente Heenvliet be hoorde, nadert nu snel het definitieve einde. In de eerste dagen van dit jaar was de verbinding over de oude dijk, langs het buitenhuis „De Oliphant", nog mogelijk, maar sinds enige dagen gaapt er een groot gat. Nieuwesluis is van het „moederland" losge scheurd en door de steeds gro ter wordende opening stroomt al het woelige water van het nieuwe Hartelkanaal. In het midden van het gat ligt een zuiger, die druk bezig is het kanaal ter plaatse op een diepte van zes meter te brengen. Dit karwei is vrijwel gereed en woensdag zullen de eerste schepen door het-kanaal kun nen varen. Het resterende stuk dijk, waarop nu bergen grond liggen, zal daar na worden afgegraven tot aan bet talud van het kanaal aan de zijde van Heenvliet. Na de annexatie door de Maas stad op 1 april 1966 vormt dit ka naal tie grens tussen Heenvliet en het nieuw verworven Rotter damse grondgebied. Inmiddels zijn aan beide kanten van het kanaal steigers aange legd, waartussen nu een pont vaart, die door een motorboot wordt getrokken. Deze pont zal -ie eerstvolgende twee maanden dag en nacht in gebruik zijn, om "iet contact met Heenvliet moge lijk te maken voor de laatste in- Woar twee weken geleden nog auto's over de dijk redengaapt nu een gat, met een diepte van zes meter. Morgen zullen er reeds de eerste schepen varen Zolang echter de laatste bewo ners nog niet zijn verhuisd, zal het pontveer gehandhaafd blij ven. Voorde%er dan m Holland! Vciksntfs ïn Het mooie 8-riasgse 3LSKBS fiffj,. verbluf va. l5-d.busreTs+veróSj? va.159." ?fdernat.reTeoigani93r"e Blld°rc(ijte}iaat126- A metedam 020-122.758 OVER DE GANG van zaken is men in Nieuwesluis allesbehal ve tevreden en evenals het vorig jaar hebben v/e ODnieuw een gro te ontevredenheid kunnen beluis teren. Een ontevredenheid, die cich allang niet meer uit in luid ruchtige protesten, maar meer in een doffe berusting uitgesproken commentaar. Men verwijt Rotterdam, dat niet eerder voldoende is gezorgd voor vervangende woningen. Dat had de 282 bewoners, die er in mei van het vorig jaar nog woonden, veel narigheid kunnen besparen. Want hoewel de plannen al ruim acht jaar oud zijn, is nu nóg niet alles in kannen en krui ken met de onteigeningsprocedu res en de schadevergoeding. Nu moet men maar zien hoe men terecht komt en een normaal le ven is er vrijwel niet meer mo gelijk. Zo is o.a. de bakkerij van S. v. d. Kooy er nng heel lang in bedrijf geweest. Het huis is nu tegen de grond gehaald. Scheepvaartverkeer is er ook niet meer. Het Voornse kanaal is voor altijd gesloten. Daardoor werd ook het voortbestaan onmo gelijk van het hotel- en cafébe drijf van de heer J. A. van ïngen die zo lang mogelijk in „De Wa tergeus" is gebleven. Hij ver huisde onlangs naar het Maar land in Rrielte. Zijn zoon woont er nog met zijn gezin, met een geïmproviseerde huisbei aan een ijzerdraadje Eén der steeds schaarser wor dende bewoners is de heer A. Langendoen, die veertig jaar in Nieuwesluis heeft gewoond. Zijn De ruim 150 jaar oude buurt schap, waar de overgrote meer derheid tevreden en gelukkig heeft gewoond, zal aan het einde van dit jaar niet meer bestaan. Dan gaat ook de kapitale boerde rij van dc heer Van Beek ver dwijnen, die niet ver van „De Oliphant" is gelegen. Alleen het kasteelachtige, uit 1591 dateren de buitenhuis, zal gespaard blijven. Wel komt het in een put te lig gen, als de gehele omgeving vier vijf meter zal worden opge hoogd om als industrieterrein te gaan dienen. Mogelijk zal van enige omgeploegde velden dit j'aar nog kunnen worden geoogst, maar daarna zal het allemaal tot het verleden behoren. Tussen Heenvliet en het nieuwe industriegebied zal nog slechts een bufferzone overblijven van ca. vierhonderd meter, met het nieuwe kanaal als duidelijke grens tussen de hongerige groot stad en het zich krampachtig verwerende plattelandsleven. Van onze correspondent DEN HAAG Het leger gaat op korte termijn een centraal post orderbedrijf stichten, waar be roepsmilitairen van alle rangen en de reserve-officieren, die zetf voor de aanvulling van hun per soonlijke standaarduitrusting moeten zorgen, schriftelijk hun bestellingen kunnen indienen. Het bedrijf zal worden onderge bracht bij de gemengde inten dance depotcompagnie in Am sterdam. Zodra het functioneert zullen de dertien verspreide ver kooppunten, die er nu zijn, wor den opgeheven. Kleine artikelen, zoals knopen en onderscheidings tekenen blijven te koop b> j de on derdeelsfoerier. SLA VIA PRAAG uit Tsjeehoslowakljo heeft in Osnabrück de club van die naam met 88—77 verslagen in een wed strijd voor bet toernooi om de Euro pese basketbalbeker voor bekerwin naars, Het was 't eerste treffen tussen beide clubs. niCUWLolULS 1LCC1.L ^UVrUUUUt woners van Nieuwesluis^ In maart vrouw is al naar Heenvliet ver trokken, maar hij houdt nog op ziin tot ondergang gedoemde boer derij, een oogje in het zeil. Ook 's nachts is hij er. Overdag bivak keert hij in het voormalige sluis- wachtershuisje, waar hij nog een telefonische verbinding heeft. Toezicht is ook daar nodig, want, zo werd ons verteld, er wordt ge stolen als de raven! KJu ook REISBUREAU v DIRK VAN DEM BROEK in RoVterdam: G.3.MULDE!?STRAAT6 bjj VierSOTibachteteiat 010-231300 «oor Ebrterda vn - Moore! WEEREN& RS5BUSEAU -fcpgnacterstoaat 130a-b OIO-285153 gaat de pont varen van 6 uur morgens tot 10 uur 's avonds. Rondom de sluis van het Voorn- se kanaal wonen thans nog vijf tien gezinnen, vijftig volwasse nen en kinderen. De oudere kin deren gaan in Heenvliet naar school en voor hep is de dage lijkse oversteek op de open pont lang geen pretje. De vorige week was het bar en boos met de strenge vorst en de zer dagen was het met de harde wind al evenmin aangenaam. Het pontpersoneel had daardoor handenvol werk om bij elke overtocht weer op de goede plaats aan te komen. Momenteel is er'nog een vrij druk autover keer, zodat de pont steeds ge heel bezet is met een maximum van vijf personenauto's. Vracht auto's, zwaarder dan vijftien tor., zijn niet toegelaten. Het totale laadvermogen van de pont is 33 ton. Het veer is voorlopig de enige schakel; de overtocht is gratis. Zodra het nieuwe kanaal in ge- j bruik is genomen, wordt het oude j Hartelkanaal gesloten en afge damd. Deze dam zal dan de nieu we verbinding gaan vormen tus sen een reeds langs het kanaal aangelegde weg, met een aanslui ting op de Boüekweg. Het oud kanaal zal later geheel verdwij nen. Geleidelijk aan worden de huizen afgebroken, hoewel het totaal beeld ogenschijnlijk nog aardig in tact is. Deze schijn bedriegt o\re- rigens. Alles is triest en somber in het snel leegbloedende Nieu wesluis. Triest %foor de nog ach tergebleven bewoners en triest ook voor de schaarse bezoekers, die worden geconfronteerd met ontruimde woningen, puinhopen en woningen met dichte luiken en kapotte ruiten. Niets is meer veilig voor de sloper. In de nabijheid van de brug over het oude kanaal is thans de be kende „Villa Anna" aan de beurt tot 1918 het woonhuis van de heer Boers, de toenmalige burgemees ter van Heenvliet. Dit verander de in 1919, toen Heenvliet en Geervliet onder één bestuur wer den eeplaatst. ROTTERDAM De op 8 janua ri door de Rijkspolitie te Etten- Leur met een in Rotterdam ge stolen Volkswagen aangehouden 24-jarige chauffeur J» L. uit Bre men heeft bekend, dat hij met een, eveneens in de Maasstad ontvreemde „lelijke eend" op 6 januari in Den Dolder een aanrij ding heeft veroorzaakt. Daarbij had de auto een bromfietser van het fietspad „geveegd". L. had de gewonde naar een arts ge bracht. De zwaar beschadigde auto verborg hij in de bossen in de omgeving, waarna hij per trein naar Rotterdam terugkeer de. De laatste tijd heeft hij zich in Rotterdam ook schuldig ge maakt aan diefstallen uit auto's. Van onze correspondent DEN HAAG In 1967 zijn 127.500 nieuwe woningen gereed geko men. Dat is 5.800 woningen meer dan in 1966. Het jaargemiddelde van de periode 1961 t.m. 1965 be draagt 91.318 gereedgekomen wo ningen. Volgens voorlopige tel lingen is dit jaar een aanvang gemaakt met de bouw van 134.500 woningen. De politie in Bremen blijkt even eens belangstelling voor de chauffeur te hebben en wel in verband met enkele inbraken en voorts met diefstallen uit of ferblokken van R.K. kerken. De recherche van het Rotterdam se hoofdbureau van politie, tele foon 143144, toestel 3602, zoekt nog naar de eigenaar van drie blauw-grijze autoplaids en een zonnebrol met goudkleurig mon tuur. L. is voor de officier van Justitie geleid. Van onze correspondent. UTRECHT De Katholieke bond van Overheidspersoneel (43.000 leden) heeft gisteren op zijn bui tengewone bondsvergadering scherp stelling genomen tegen de regeringsmaatregelen ter bezui niging op de ambtenarensalaris sen. In zijn motie doet de KABp ook een beroep op de Tweede Ka mer om de uitvoering van de re geringsbeslissingen te beletten. Voorzitter A. C. M. "Weijters, zelf lid van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, zei in zijn rede o.m.„Wij kunnen dat beleid niet anders kwalificeren, dan ver on der de maat, onwaardig en on rechtvaardig". Hij had, zo zei hij, nimmer zo'n slecht overleg met de regering meegemaakt. De situatie die daardoor is ontstaan typeerde hij als „dreigend on recht". houdt woensdagmiddag van 2 tot 3.30 uur in het Nieuwsblad-j gebouw, Schiedainse Vest 1, zitting teneinde onze abonnees bij voorkomende moeilijfcftede* van advies te dienen. Dit advies wordt gratis ver leend. Per spreekuur zullen vijftie abonnees worden ontvangen. Eén uur voor de aanvang zal met de uitreiking van de volg nummers worden begonnen. DE DIRECTIE Het vrijstaande .tante huts „VtUa Anna dat voor 1919 als burge-1 meesterswoning heeft dienst gedaanonder de hamer. Met het m.s. Venus naar prachtig Noorwegen Nu lijkt het nog wat koud, maar in juni kan het in Noorwegen heerlijk weer 2ïjn. En dat hebben we nodig ook, want we gaan drie reizen naar de Noorse fjorden maken. En wel met het comfortabele m.s. Venus van de Bergen Line. Deze reizen vangen aan op respectievelijk 15 juni, 20 juli en 10 augustus. Veertien dagen later is men terug in de vertrek- haven Rotterdam. Nog geruime tijd zal men napraten over die schitterende reis, die zo anders, zo interessant en toch zo ont spannend was. De eerste en derde reis zijn eender en kosten f 740 p. p. gebaseerd op een bed in een tweepersoonshut of in een tweepersoonskamer; de tweede is wat uitgebreider en kost f 895,— p.p. op dezelfde condities. Wat men al zo heeft voor dit geld? Bootbiljetten, fjordcruise tot Bergen, maaitijden aan boord, alle vervoerkosten in Noorwegen, volledig pension in uniek gelegen hotels, alle bedieningsgelden en diensten van een Nederlandse reisleider. Dit is een vakantie, die werkelijk deze naam ten volle waard is! Aanmeldingen en inlichtingen bij ons hoofdkantoor Schiedarnse- vest 1, afdeling reisbureau, telefoon 144144, toestel 168.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1968 | | pagina 2