Radicalen vertrouwen de zaak niet meer Een zondagmiddag met weer nieuwe aspecten van de Kleine Doelenzaal Totale verwoesting dreigt in Vietnam V oor het eerst sinds 25 dagen was het rustig in Hoe-é Achttien zetten vandaag CDU-gesprek voort klinkende aanbieding Opmerkelijke kwaliteiten Piet Struijk en Zanglust Preventieve toneeleensuur in Engeland verdwijnt Slaak verhelderende kreten in het Stedelijk te Amsterdam Keerpunt autoservice wiilemse Breuk in Belgische katholieke partij lijkt onaf wend haas- Thant in sijn reisverslag: 3600 doden en 1300 vermisten -ft95" -9^" Onvergetelijke duik in de muziekgeschiedenis ,.T)e StijV'-expositie in Engeland RIJKEN k LAKSE Twee meester werken groots vertolkt ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD MAANDAG 26 FEBRUARI 1958 pagina 5 De radicalen zouden volgens de wijze mannen moeten ophou den als partij in de partij op te treden en meningsverschillen zouden voortaan binnen het bestuur moeten blijven en alleen in bijzondere gevallen het liefst door de voorzitter naar buiten moeten worden gebracht. Vrije meningsvorming en partijverbondenheid zouden volgens de wijze mannen de kernen van de spelregels moeten zijn. De wijze mannen mel den in hun rapport dat de meeste kringvoorzitters en een afvaardiging van de radicalen bestaande uit de heren Aarden, Van Doom en Van Eerd de voorstellen „niet on aannemelijk" achten. Mede op grond daarvan waren de wijze mannen van oordeel dat j hun voorstel een redelijke basis voor het herstel van vertrouwen zou geven. Maar zelf erkenden zij in de slotalinea van hun rapport reeds dat er zich ontwikkelingen zouden kunnen voordoen die de verwezenlijking van hun voorstel- Zen alsnog zouden kunnen door kruisen. Die ontwikkelingen heb ben zich, zo blijkt uit de reacties van de voornaamste radicalen, in tussen ruimschoots voorgedaan. Het voornaamste bezwaar van de radicalen ligt, zo mag worden aangenomen, niet in de voorge stelde bestuurssamenstelling, al is die wat anders dan de radica len zelf wensten. De heer Aarden maakte bekend dat de radicalen liever als voorzitter hadden ge zien de huidige minister van on derwijs, dr. G. H. Veringa, de broer van de Limburgse kring voorzitter. Wezenlijk schijnt in het hele conflict te zijn het ge brek aan vertrouwen dat de ra dicalen hehben in een voortzet ting van de gang van zaken. Gisteravond reeds schaarden de huidige voorzitter van de KVP, mr. P. J. M. Aalberse en de frac- t;evoorzïtters van de KVP in de beide Kamers, drs. W. K. N. Schmelzer en H, M. van Lieshout zich achter het rapport van de wijze mannen. Zij noemden het van grote positieve ^betekenis. 'De fractiei-oorzitter van de Partij 'van de Arbeid in de Tweede Ka mer, drs._ J. M. den Uyl, zei in een reactie op de gebeurtenissen in de KVP dat de stap van de radicalen grote gevolgen zou heb ben voor de Nederlandse politiek. Hij sprak van een keerpunt. „Ei- wordt nu een progressieve con centratie mogelijk, er kan op een hele nieuwe manier aan politiek worden gedaan. Het betekent onk voor de Partij van de Arbeid het opgeven van een aantal hobbies om te geraken tot een grote voor uitstrevende concentratie", zo zei hij. Een van de woordvoerders van de antirevolutionaire radicalen, heer D. Th. Kuyper, zei teleur gesteld te zijn over het feit dat de KVP-radicalen niet geslaagd wa ren in hun eerste doelstelling: het omvormen van de KVP tot een radicale partij. Over zijn eigen groepering in de ARP zei hij: Wü gaan rustig door". De heer Kuyper wees er op dat er nu ze ker een nieuw beraad in de groep van Achttien nodig zal ziin om na te gaan of de voortzetting van de bespreking mogelijk is nu de radicalen uit de KVP zijn getre den. Een van de deelnemers aan dit overleg van de drie confessionele partijen was de KVP-radicaal Jurgens. Hij heeft zich reeds te- ruggetrokken uit het beraad. Van daag zouden de achttien weder om bijeenkomen om hun bespre kingen voort te zetten; deze be spreking was reeds vastgesteld voordat het conflict in de KVP zich openbaarde. ADVERTENTIE (ODrigel AW. Verkoop: FjW ttpctruMw** GnMMrtdui &eofh*>d»to9eöotwySttlkii«ptein48. Van onze correspondent BRUSSEL Een scheuring, of zeker een. voorlopige verdeeld heid binnen de Belgische katho lieke volkspartij schijnt onaf wendbaar. Dat is vooral gisteren duidelijk geworden, nadat zowel de Waalse als de Vlaamse vleugel van de partii. respectievelijk in Mechelen en in Brussel hun zo genaamde ..Kaderdag" hebben gehouden, waar de verkiezings programma's ziin besproken. De Walen zijn besloten met een afzonderlijk programma te ko men. Aanstaande zaterdag zal dit aan de partijraad worden voorgelegd. Een van de punten is dat het Franstalige deel van de Leuvense universiteit niet naar Wallonië behoeft te worden ver olaatst en dat de mogelijkheid moet openblijven dat een aantal faculteiten eventueel in Brussel kan worden ondergebracht. Vervolg van pagina I Voor het eerst sedert de Viet- cong 30 januari het ..Tet"-offen- sief inzette, was het gisteren be trekkelijk rustig nadat een dag eerder de oude keizerstad Hoe-é was heroverd door de geallieer den. De gevechten hebben onge veer zeventig procent van de stad verwoest. Onder de burger bevolking telt men volgens in Saigon gepubilceerdde gegevens 3600 doden en 1500 gewonden. Van 1300 mensen is het lot onbe kend: zij zijn vermoedelijk door de Vietcong ontvoerd. Aan militaire zijde zijn de ver liezen ook groot. De Amerikanen verloren 119 man aan doden en 961 aan gewonden en de Zuid- vietnamese troepen respectieve- ]Mk 363 en 1242 man. In totaal zouden 4173 Vietcongleden en Noord Vietnamese militairen zijn gedood. De al een maand lang bedreigde Amerikaanse basis Khe Sanh werd vijf uur lane beschoten en moest een kort infanterleaanval doorstaan. Een Amerikaanse ba sis op zeventig km. ten zuidwes ten van Saigon werd aangeval len door een Vietcong-bataljon. Na twee uur moesten de aanval lers 2ich terugtrekken met ach terlating van bijna honderd do den. De Amerikanen verloren twintig man aan doden en 68 aan gewonden. Het Zuidvietnamese ministerie van defensie heeft besloten alle ambtenaren onder de 45 jaar een militaire vorming te geven. In Saigon werden weer twee boed dhistische monniken uitgenodigd zich onder bescherming van de politie te plaatsen", waardoor het totaal aantal op veertien is gekomen. ADVERTENTIE Van onze correspondent WASHINGTON Koppig vol harden in de huidige koers kan alleen maar tot de totale ver woesting van Vietnam leiden. Ook deze constatering was ver vat in het verslag dat de secre taris-generaal der Verenigde Na ties, Oe Thant, zaterdag uit bracht over zijn recente gesprek ken met de Noordvietnamese af gevaardigde in Parijs Mai Van Bo, diens collega Ngoejen Hoa in Nieuw Delhi, premier Kosy- gin in Moskou, premier Wilson in Engeland en premier Gandhi in India, Thant zag de afschuwelijkheid van de oorlog alleen geëvenaard door zijn vergeefsheid. „Er kan geen overwinning zijn, geen nederlaag, alleen maar lil den. meer dood en meer vernie ling"zo zei de secretaris-gene raal, die ook nog onthulde overal een oprecht verlangen te hebben aangetroffen om het tragisch conflict tot een einde te brengen. Dit laatste betekent dat Oe Tham zowel bij de Noordvietnamese re gering als fail de Amerikaanse president, die hij vorige week be zocht. dit verlangen heeft ge vonden en dat het volgens hem alleen nog gaat om een vreed zaam beroep op de muur van wantrouwen die beide nartiien nog scheidt. Komen zi1 eenmaal tot elkaar dan zal er uiteindelijk, pldus Oe Thant. een rechtvaar dige oolossme voor het conflict worden gevonden. Waaruit Oe Thant dit heeft opgemaakt is niet bekend. "Washington heeft zijn suggesties voorlopig koel ont vangen en er nog eens op gewe zen dat de zogenaamde San An- tonioformule nog altijd geldt wat betreft een stopzetting van de bombardementen. Als strui kelblok bevat deze formule voor lopig echter nog de bepaling dat Noord-Vietnam moet beloven geen misbruik te zullen maken van een staking van de bombar dementen door de infiltraties in Zuid-Vietnam uit te breiden en nieuwe aanvallen over de gren zen en de gedemilitariseerde zone te lanceren. Druk Aan Oe Thant's verklaring over de te verwachten „goede trouw" van Noord-Vietnam op dit punt heeft Washington naar het schijnt niet genoeg. Van president Johnson is bekend dat hu het re cente Vietcong-offensief ziet als een antwoord van de communis ten op Amerika's meer flexibele San Antonioformule en dat hij ervan overtuigd is. dat de wapens voorlopig weer een monopolie zullen hebben in de Vietnam-si- tuatie. Volgens medewerkers en vrienden, die de president de laatste tud hebben meegemaakt, is hii bezorgd en teleurgesteld over het effect van het Vietcong- offensief en ziet hii geen andere mogelijkheid in de huidige situa tie. dan opnieuw te criipen naar de oude, beproefde, maar tot nu toe weinig effectief gebleken me thode van het zenden van meer troepen. Niet alleen de militaire situatie in Vietnam zou hem hier toe aanzetten maar ook de groei ende druk. die Johnson ervaart van die kringen, die hem kriti seren omdat hii niet hard genoeg zou slaan in Vietnam. Atoomwapens Naar hier te horen is zou John son de iaatste tild vooral bezorEd zijn over de groeiende ergernis van conservatieven, die hem lan ge f'd steunden maar nu vin den dat hij te slap Is In dit ver band is vooral verontrustend dal steeds meer gesproken wordt over de mogelijkheid met atoorr wapens de Vietnamese ellende eens en voor altiid uit de weg te ruimen. Voleens een artikel in de New York Times uit Saigon zou in Amerikaanse militaire knnger hierover steeds meer worden ge praat nu het recente Vietcong-of fensief voor het eerst sinds lan ge tijd opnieuw het schrikbeeld \-an Amerikaanse militaire neder lagen heeft opgeroepen, In het vandaag verscheren num mer van het Amerikaanse week blad Newsweek staat t» n aanzien van dit aspect te lezen: „De Russen zijn kennelijk tevredenge- Voor hen, die handig 2ijn met schaar en naald, wordt dit een aanbieding om nooit te ver geten... Seek U zich eens voor... tien tallen rollen stoffen, In vele dessins en kleuren, uit de series van 9.75, 8.75 en 7,95. dubbel- brede japon- en rokstofFen, Yoor iets meer dan drie en een halve gulden per meter. Dubbelbrede wolten en Fi- brenka Stoffen, om nu of in de kamende maanden nog een ge zellig pakje of vlot rokje erbij te hebben, japon- en rokstoffen in wol en kreukhersteliende fïbrenka, dubbel voordelige stof fen, want ze zijn 140 cm breed er» èxtra laag geprijsd. dubbelbrede japon en rokstoffen Sn wol en kreuk- herstellende Fïbrenka f40 cm breed Morgen om 9 uur begint de ver koop van deze wollen en fïbren ka stoffen, dubbelbrede stoffen, in vele dessins er kleuren, 140 cm breed, per meter VOOI Géén te/. of idvrft best. steld met de mededeling dat de Verenigde Staten geen tactische kernwapens in Vietnam zullen gebruiken. Russische diplomaten zeggen dat president Johnson de Russische premier Kosygm verze kerd heeft dat dit het Amerikaan se standpunt is". TOEN DE HEER HOFMAN, directeur van De Doelen werd, ;goe(j heeft hij zich laten ontvallen dat hij graag de Kleine Zaal uit j de ban rou. verlossendie onvermijdelijk over die kostelijke \DOOR_EEN VERSTANDIG be- Van onze correspondent LONDEN Het kunstcentrum van de Londense gemeente Cam den, waartoe het artistieke en continentale Hampstead behoort, heeft een buitengewoon interes sante overzichtstentoonstelling gewijd aan „De Stijl". Deze is zaterdag m tegenwoordigheid van Engelse en Nederlandse autoriteiten geopend. De expositie bestaat uit: archi tectuurfoto's. ontwerptekening gen, maquettes, meubelen, affi ches. schilderijen, boeken, ma nuscripten, partituren en bin nenhuiskunst, niet als belang rijkste ve rtegenwoordi gers Rietveld. Van Doesburg, Oud, Van der Leek, Van 't Hoff Van- tongerloo, Jan Wils en Van Ees teren. ruimte zou ontstaan „in de schaduw van de Grote Broer". Men is inmiddels met die rehabilitatie een heel eind geko men, en niet in de laatste plaats heeft daartoe de serie Componisten-concertenonder attspiciën van de Kunststich ting, een belangrijk aandeel geleverd. Die serie is namelijk veel breder van opzet dan die van het vorige seizoen, en dc verscheidenheid van programma's en bezettingen laat wel horen, welk een kostelijke, kameleontische ruimte die Kleine Zaal eigenlijk wel is. Ongewone zaken HET PODIUM BOOD GISTEREN aan de talrijke binnenkomenden een heel ongewone aanblik: tegen de marmeren achterwand in deze strakke twlntigste-eeuwse ruimte, stond ccn keur van oude muziek instrumenten opgesteld, waarbij een portatief-orgeltje, een spinet talrijke blaas- en strijkinstru menten en wat sLagwerk. De zes leden van het ensemble Syn tagma Musi cum hebben met dit arsenaal, en met de beide wel luidende, goed geschoolde en exact voor de oude muziek ge schikte stemmen van de alt Will Kipperstuys en de tenor Marius van Altena een duik gemaakt in de muziekgeschiedenis van Mid deleeuwen en Renaissance, die zowel boeiend-nieuw als vernik kel ijk-afwisselend en verrassend licht was. DAT LICHTE KARAKTER uitstekende propaganda voor een repertoire dat het odium „saai" of „zwaar* maar al te^-gauw op zich geladen krijgt was zeker ook te danken aan de onge dwongen, prettige, maar tussen de regels door, zeer instructieve commentaren waarmee de leider van Syntagma Museum, Kees Otten het programma van tijd tot tijd onderbrak. Ndoit goed kope grapjes maar wèï geestige» stpeds goed geïnformeerde door het publiek met grote belangstel ling gevolgde „ondertiteling" bij de zeer verscheidene muzieken en muziekjes uit veertiende, vijf tiende en zestiende eeuw. trouwens te wekken, en juist daarom was de zeer grote op komst van het publiek zo ver heugend. Maar de eisen aan de uitvoerenden zijn streng: goede, afwisselende programma-opbouw met deskundig gekozen uit- en bewerkingen van de composities, feilloos op elkaar ingespeeld en ingezongen zijn en de perfecte beheersing van ieder, vaak vreemdsoortig, instrument indi vidueel: het is een zware opga- Die beheersing was niet alleen bij Kees Otten zelf, maar ook bij de overige leden van zijn gezelschao /Barbara Mïedema, Anneke Pols en Leo Meilink) bewonderens waardig: velerlei instrumenten werden, virtuoos en boeiend afge wisseld, voortreffelijk bespeeld, en zo ontstond met de twee vocalisten een schitterende een heid, Kleurrijke historie DE REIS DOOR DE MUZIEK GESCHIEDENIS vanaf de veer tiende eeuw (met name de Italianen waren fraai vertegen woordigd!), via de opkomst der Nederlandse scholen tot en met Josqutn, Sweelinck en de speelse Antwerpse muziekuitgever Tyl- man Susato werd zo een feest. Geen feest der herkenning, zoals Kees Otten al aan het begin van de middag waarschuwend op merkte. maar ongetwijfeld een verrassend feestelijk muzikaal gebeuren waarbij wel eens heel wat ogen en oren van „gewone" concertbezoekers voor een nieuw terrein kunnen zijn opengegaan. leid zal hef dc organisatoren van concerten m de Kleine Zaal zeker gelukken deze prachtige ruimte vollediq te gaan benutten. Vol tegenstellingen liefst: wie gister middag in. de pauze van het goede initiatief in De Doelen gebruik heeft gemaakt door een collage ten tonstelling te gaan zien vielen de contrasten zelfs fijn- scherp uit. Voor degenen die van avond in de RepeMiszaal naar het recital van Norbert Gross man gaanwaar een programma van Nieuwe Muziek wordt ge speeld (waarom niet ook dat in Oe KZeine Zaal?), zal zeker dui delijk worden dat niet alleen in de symfonische sector, maar ook bij de muziek voor kleinere bezettingen Rotterdam aan een belangrijke ontwikkeling bezig is. GéRARD VERLINDEN Belangstelling BIJ DE UITVOERING van zulke;Zo ging het Sonata da Camera muziek is de belangstelling van j enige weken geleden, zo ging het ieder normaal concertpubliek 'Syntagma Musicum gisteren, ADVERTENTIE NIEUWE TYPEN SOLINA ORGELS Mét en zonder Lesley. Prijzen vanaf 1 1685.™ Komt eens luisteren naar deze nieuwste modellen Caame ook sturen we U uitvoerige documentatie. KORTE LIJN SAAM SS. ROTTERDAM TELEFOON 119400 HET CONCERT, dat Piet Struijk zaterdagavond m de Grote Doe lenzaal dirigeerde, leverde het zoveelste bewijs van diens voor treffelijke kwaliteiten als muzi kaal instructeur en inspirator van amateurkoren. Deze keer was het het Rotterdams Dames koor Zanglust, dat na de pauze geassisteerd werd door leden van het Politie Mannenkoor Her mandad en het R.E.T.-Mannen- koor, terwijl de begeleiding ver zorgd werd door het Rotterdams Van onze correspondent LONDEN Opnieuw verdwijnt een oude Engelse traditie. De re gering heeft namelijk besloten een vrijdag Ingediend initiatief- ontwerp om afschaffing van de toneelcensor, die in feite een dic tator Is, te steunen. Dit typisch Engelse instituut heeft 125 jaar bestaan en had zijn oorsprong te danken aan het feit dat de vorst en regeringen bevreesd waren op het toneel te worden bekriti seerd. Deze toneelcensor is de ..Lord Chamberlain", het hoofd van de koninklijke hofhouding. De tegenwoordige functionaris is bet met zijn afschaffing volko men eens. omdat ook hij zijn functie uit de tijd acht. Tegen zijn beschikkingen was geen beroep mogelijk. Geen en kel ander democratisch land be zit nog een toneelcensor. In het verleden zijn door zijn toedoen stukken van Shaw en Ibsen verbo den. Maar zijn macht heeft ook nog heden ten dage het Britse theaterpubliek verhinderd som mige stukken van Arthur Miller, Tennessee Williams en John Os borne te 2ïen. De afschaffing van de toneelcen sor betekent echter niet dat er op het Engelse toneel geen toe zicht meer zal worden uitge oefend. Dit zal voortaan bij de gemeentebesturen berusten en zal, naar men verwacht, een pre ventieve uitwerking hebben we gens de hoge boeten waarmee toneeldirecties worden bedreigd wanneer zij stukken zouden op voeren die de normen van oor baarheid al te kras overschrij den. De ervaring heeft reeds ge leerd dat het publiek dergelijke stukken schuwt. Er blijft echter altijd de moge lijkheid bestaan om bepaalde ex perimentele stukken op te voeren in de speciale theaterclubs, waar van men lid moet zijn. Opera en Symphonie Orkest, aangevuld met beroepsmusici. Programma's van soortgelijke concerten vormen meestal een vreemde ratjetoe, maar daar van kon hier niet gesproken worden. Het kiezen van de Mis- sa Sti Aloysii van Michael Ilaydn was in ieder geval een originele daad, maar nauwelijks van ar tistieke betekenis» want het werk heeft door zijn manco aan muzi kale spanning weinig te bieden. Het werd echter door het koor uitstekend beheerst en de solo partijen werden door de zange ressen Antoinette Tiemessen, In ge Keemink en Els Kloos ex pressief gezongen. Het grootste deel van het vrij talrijke publiek bleek geen verschil te kennen tussen een opera-arta en een misdeel, want op alle mogelijke e. onmogelijke plaatsen werd koortsachtig geapplaudisseerd. Een wel heel merkwaardige keus als inleiding tot de compo sitie van Michael Haydn was het andante uit de Symfonie nr. 101 van diens broer Joseph Haydn. Gezien de klinkende resultaten was een minder bekend en min der kwetsbaar werk (keus ge noeg bij Haydn) beter op z'n plaats geweest. Na de pauze rehabiliteerde het orkest zich echter in fragmenten uit I Lom- bardi van Verdi en Die Fleder- maus van Johann Strauss, die ook door het koor met de vereis te flair en discipline werden ge zongen. Het Terzet uit Verdi's opera werd ten gehore gebracht door Antoinette Tiemessen, Ka- rel Mac Lean en Gert Langeler en de concertmeester Louis Sons speelde de grote vioolsolo in drukwekkend. Het concert begon met drie a capella-werken van Schütz, Hendrik Andriessen en J. P. J. Wierts, die door Zang lust met een bewonderenswaar- Vrijdagmiddag j.ï. ging om 5 uur het Stedelijk Museum te Amster dam dicht en de tentoonstelling van Robert Rauschenberg open. De directie had kennelijk de bul zien aankomen. Bu de «ngang moest deze keer iedereen zijn uit nodiging tonen. Maar ook zo wer den de zalen nog vol als een bus op het spitsuur. Een goede opening is nog veel beter dan de pauze in de schouw burg. Je hoeft er niet een half to neelstuk voor uit te zitten en da meeste bezoekers zijn gelijktij dig de acteurs, van een the?iw?r- m het rond en krls-kras- Met Rauschenberg was het bo vendien een nationale feestdag tan de internationale kunstge- meer.schap. Hij is de troef, waarmee Amerika vier faar ge leden de slag om Venetië won. Geen Parijzenaar, geen Euro peaan, maar hij kreeg de grote prijs van de Biënnale. Na die doorbraak zijn veel schilders nooit meer de oude geworden. Het Stedelijk was dan ook een paar uur lang het Hollywood van onze kunst. Ze waren er alle maal, van Karei Appel tot Jaap Wagemaker, van Woody van Amen tot Jan Wolkers, Tajiri, Van Bohemen, Jaap Mooy en het Hoepla-team, Phil was zwart in het lang, als een Victoriaanse gouvernante. Dat meisje houdt van uitersten. Opvallender dan de groten, waren als altijd de stariets: een jongen die gekleed was als voor de elfstedentocht, veel lieve b^kijkmeisjes in plu che of plastic. Leden van de museumstaf liepen met koele kennersblik en een hand vol groene kaarten tussen de menigte en pikten er de echte "VTP's uit. die in aanmerking kwamen voor het etentje-na met de exposant. Terwijl de meer grofs toffel ijk e openaars zich snel door de ver snaperingen in het restaurant heen dronken, bleven de anderen zich tussen de schilderijen aan elkéér opladen. Een speciaal voor deze gelegenheid vervaar digd werk van Rauschenberg maakte zichtbaar, hoe stimule rend de sfeer was. Microfoons transformeerden het stemmenge- roes in elektrische impulsen, waardoor lampen aangloeiden achter een wand van spiocclench kunststofplaten. Elke lichtflits maakte schaduwbeelden van stoe len zichtbaar, die fotografisch op dit materiaal waren aangebracht. Nieuwe rubbenmatten op de vloer van de zaal moesten bijgeluiden weren. Door die rubber stonk het er nogal kwalijk, maar het werk te prima. Tot 7 april kunt U in het Amsterdamse museum Uw geluid in licht gaan omzetten. Verhelderende kreten zijn er wel kom. D. IV. dige trefzekerheid werden ge zongen en de finale werd ge vormd door de fragmenten uit Die Fledermaus, waarin alle ge noemde solisten optraden. AAD VAN DER VENspeeid, Van een muziekmedewerker GROOTS klonk zaterdagavond m de Nieuwe Zuiderkerk Max Re- gors Phantasm uber den Choral W.r st hun leucht un.-, dei Mor genstern" en even grandioos daar na „Gr.mde ptèce svmphoniquo" van César Franck. Feike Asma schuwt de grote werken ui' cl»1 orgelliteratuur niet. zoals nelaas tegenwoordig zoveel org.mi-.tcn wel doen. Maar hij kan ze tech nisch ook aan en weet ze ai zijn we het met zijn spccltrant lang niet altijd eons boeiend te brengen. Wanneer hii boven dien, zoals zaterdagavond het go- val was, achter de speeltafel van een orgel zit w.uirmee via de aanslag met veel valt te „goo chelen", vervallen veel van onze oorspronkelijke bezwaren. Het Waicker-orgpl van pim 1500 het enige orgel type waarop Re fers grote orgelwerken vol'^dig tot hun recht komen tempert a h.w. een al te uitbundig en thousiasme, zodat het klankpa troon evenwichtiger wordt Bo vendien biedt het de bij Reger en andere romantici gewen ste, zelfs voorgeschreven over- gangsdvnamiek door middel van de tegenwoordig veel gesmade rolzwel, een inrichting die overi gens niet alleen op Walcker-or- gels voorkomt Onbruikbaar bi] barokwerken met hun fcerrassen- dvnamiek is ze met de gewone zwelkasttrede bij Reger. Karg- Elert, Franck, Wldor e.a. bijna onmisbaar. Misbruikt zijn ze ech ter onuitstaanbaar, maar daar van was zaterdagavond geen sprake. Zowel Regers fantasie als Francks .symfonisch stuk ge noten een weergave die in alle opzichten heeft voldaan. Minder enthousiast zun we over P? ul Chr. van Westenngs variaties op Merck toch hoe sterek", die door een zekere impotentie lan ger leken dan ze waren en ons weinig hebben geboeid, hoewel ze door Feike Asma met een kleurrijke, voldoende afwisse lende registratie werden ge-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1968 | | pagina 1