Nixon's buitenlandse staat in teken van koude oorlogvoering Frankrijk weigert fiat voor hervorming van monetair bestel België verwacht moeizame kabinetsformatie Israël zou VN-toezicht langs Jordaan afwijzen Negen landen zijn het eens 198 Voorverkiesingen in Wisconsin Oe Thant gelast Europese reis af üee! Kijk daar-ïs De kapper rookt ook al Brandaris. Na federalistische ivinst: kapper heeft gelijk! Omdat Brandaris Svoboda president Tsjecho-Skmakije La ons land WEEROVERZiCHT In Rotterdam In Europa RQTTERDAMSCH NIEUWSBLAD MAANDAG 1 APRIL 1968 pagina S Van. onze correspondent in Washington DE VOORVERKIEZINGEN in het democratische kamp van de kaas- en bierstaat Wisconsin zijn zo interessant met de president aan de ene kant en senator McCarthy aan de andere en Bobby Kennedy loerend in de coulissen, dat men bijna zou vergeten dat er ook voorverkiezingen bij de republikeinen zijn. Eenzaam, maar verre-van alleen (want hij wordt omstuwd door ge- interesseerde partijgangers) ijvert daar oud-vice-president Richard Nixon voor de repu blikeinse kandidatuur voor het presidentschap. wat de zittende regering allemaal fout doet en heeft gedaan. Precies als Kennedy toen» zegt hij: Amerika kan meer preste ren dan nu gebeurt. En precies als de vermoorde president, die hem in I960 versloeg, zegt hij nu dat de regering de militaire macht van Amerika heeft laten slippen en dat het prestige der Verenide Staten in de wereld een dieptepunt bereikt heeft. SINDS GOUVERNEUR ROJU NE Y zich als kandidaat heeft te ruggetrokken en gouverneur Rockefeller heeft aangekondigd geen actieve kandidaat te zullen zijn, gelooft bijna iedereen dat Nixon de kandidatuur wel in zijn zak heeft. Weliswaar rommelt hel onder de gematigde republikei nen, die graag een andere kandi daat zouden zien, maar deze ge matigden. hebben in 1964 als ook in 1968 tot nu toe zozeer laten blijken uit niet al te best hout ge sneden te zijn, dat Nixon zien er geen zorgen over hoeft te ma ken. Alleen de concurrentie uit de conservatieve hoek doet hem fronsen. Gouverneur Ronald Reagan's aanhangers zijn na melijk de laatste dagen druk be zig stemmen te werven voor hun Califomisch idool, die als ex- filmster nationaal bekend is. Reagan's naam staat in Wiscon sin op het stembiljet, ook al zegt hij zelf nog steeds geen kandidaat te zijn. lollé rethöriek MAAR VOORLOPIG lijkt Nixon nog niet echt bedreigd te wor den en dat schept gelegenheid eens rustig te luisteren naar de denkbeelden van deze man; die volgens vele politieke koffiedik kijkers de toekomstige president der Verenigde Staten zal zijn. Nixon gooit het. net als ïn New Hampshire, nog altijd over de boeg van hetnieuwe leider schap" dat Amerika nodig heeft en dat hij en z'n partij kunnen ge- %^en. En hij zet deze betoogtrant kracht bij door, als president Kennedy in 1960, op te sommen Van onze correspondent, ie Washington El' is heel wat holle rethöriek in zijn speeches en men hoeft geen :enie te zijn om hem te betrappen op onjuistheden, die goed klinken in de oren van een bevooroor deeld publiek, maar die de toets der*tverkelijke feiten geen ogen blik kunnen doorstaan. In korte re en langere redevoeringen, die ik de afgelopen dagen van Nixon beluisterde, 2ijn evenwel met zorgvuldig zoeken ook een aantal eigen ideeën van de kandidaat te vinden, die weliswaar vaak op zettelijk vaag worden geformu leerd, maar die toch een beeld geven van wat Richard Milhouse Nixon denkt en zou willen doen als hij zoals hij keer op keer herhaalt in januari 1969 zijn intrek in het Witte Huis zou ne men. 4 nti- co mm un is m e DEZE IDEEëN betreffen vooral de buitenlandse politiek. Ten eer ste Vietnam, waarover hij uiterst voorzichtig praat, maar waar voor hij toch in de afgelopen weken dus voor president Johnsons rede van gisteravond een soor oplossing heeft ge schetst, namelijk dat Amerika Noord-Vietnam duidelijk zou moeten .maken, in geen geval het veld te zullen ruimen met gelijk tijdige vermijding van verdere escalatie van de strijd), terwijl intussen de Sowjet-Unie met economische en politieke mid delen onder druk zou moeten worden gezet om ervoor te zor gen dat Moskou, dat Noordviet- naras voornaamste hulpgever is, eieren voor zijn geld kiest en Hanoi tot vrede dwingt. Een harde oplossing met andere woorden en het was dezer dagen dan ook niet te verwonderen dat Amerika's ultra-conservatieve wonderboy Bill Buckley (eens kandidaat voor het burgemees- AP-Rtr) In Israëlische politie ke kringen is ongunstig gerea geerd op een voorstel van secre taris-generaal Oe Thant om •waarnemers van de Verenigde Naties te stationeren langs de bestandsgrens tussen Israël en Jordanië. De bezwaren die men tegen het plan heeft, zijn geba seerd op de overtuiging dat de nachtelijke tochten van infiltran ten uiterst moeilijk zijn vast te 5tellein, in tegenstelling met de eventuele represailles van Isra ëlische 2ijde. Een spoedzitting van de Veilig heidsraad werd zaterdag ver daagd om de leden in staat te stellen overleg te plegen over de kwestie in het Midden-Oos ten. De Amerikaan Goldberg heeft bij die gelegenheid het voorstel van Oe Thant overgeno men, waarna de Jordaanse afge vaardigde maatregelen tegen Is raël voorstelde in de vorm van een wapenboycot, economische sancties en gewapend ingrijpen van de VN. De afgezant van de VN, Gunnar Jarring, heeft in een verslag aan de Veiligheidsraad verklaard dat zijn pogingen om Israël en de Arabische landen tot vredesover leg te bewegen, zijn mislukt. Hij zegde toe zijn pogingen te zullen voortzetten. Oe Thant heeft in verband met de spanningen in het Midden- Oosten de reis afgelast die hij de komende week naar Europa zou maken en waarbij hij onder meer Nederland zou aandoen. terschap in. New York en nu.t.v.- interviewer,) Nixon's Vïetnam- poütiek in een artikel nadrukke lijk prees. HET KWAAD ZIT in Moskou, dat is nog altijd het thema van Nixon's denken, In een rede die hij van de week in Milwaukee voor de radio uitsprak, keert dit ook weer terug en de oorlog in Vietnam noemt hij op een gege ven moment ronduit de strijd tus sen de krachten die vrede willen en diegenen, die willen overheer sen. Maar wat opvalt is dat Nixon zijn anti-communisme-stijl-John- Foster-Dulles niet laat uitlopen in een nieuwe Amerikaanse kruistoch voor de vrijheid. Inte gendeel, Kennelijk onder de in druk van de immense antipathie onder het Amerikaanse volk vóór het Vietnamese avontuur, neemt hij een soortneo-isolationistische wending en stelde hij dat de wereldsituatie van het ogenblik dicteert dat naast Amerika een „root aantal landen zijn eigen vrijheidsboontjes leert doppen. Nucleaire superioriteit DRIE DINGEN ZIJN NODIG, al dus Nixon, in de eerste plaats dat allerlei inmiddels op krachtén gekomen staten in Europa, maar ook langs de periferie van bet ge vaarlijke China, verteld wordt dat zij voor hun eigen veiligheid moeten gaan zorgen. Ten tweede moet Amerika bereid zijn in de daar op volgende overgangsperio de paraat te blijven om bedreigde vrienden bij te springen en ten slotte is het nodig dat de Verenig de Staten in eik geval tendele de nucleaire superioriteit boven de Russen terugwinnen. Met andere woorden: Nixon wil aan de ene kant Amerika weer zo sterk ma ken dat de Sowjet-Unie te bang zal zijn avonturen te ondernemen maar aan de andere kant wil hij af van het internationale systeem waarbij de Verenigde Staten met eigen troepen Aziatische of Afri kaanse kastanjes uit het vuur ko men halen. Op de ingewijde waarnemer mag dit programma geen briljante in druk maken (nucleaire superiori teit van de ene wereldreus boven de andere is immer niet meer e- levant als men elkaar in elk ge val een vernietigende klap kan toebrengen), maar Nixon's aan hangers smullen ervan. Van de sterkste natie ter wereld willen zij graag deel uitmaken, doch te gelijkertijd hebben zij er genoeg van de poffers te bakken voor on dankbare volken. Nixon bewijst met deze visies overigens dat hij van president Kennedy niet veel meer dan een verkiezingsstijl heeft overgeno men. De koude oorlog blijft hem bi het bloed zitten en voor Ame rika's rol in de wereld heeft hij een recept, dat neerkomt op ge deeltelijke terugtrekking naar een Amerikaanse atoombastion. Het alternatief van senatoren als McCarthy en Rober Kennedy, die Amerika's rol in de wereld niet willen besnoeien, maar het accent ervan willen verleggen naar niet-mïlitaire projecten, lijkt hij het bespreken niet waard te vinden. ADVERTENTIE Van onze correspondent .BRUSSEL Het vormen van 'een nieuwe regering In België zal zeker nog moeilijker zijn dan bij vorige gelegenheden. Een drie- ipartijen-regering zou uftkomst kunnen brengen, temeer omdat :dc grondwetswijziging die nodig Js een meederheld van tweeder- de van de stemmen in Kamer en Senaat vraagt. De grote par tijen hebben reeds op voorhand iade samenwerking met de j Volksunie en haar Waalse tegen- hangers afgewezen, zolang deze 'het federalisme blijven aanhan gen. Harerzijds heelt dc Volksu nie ook elk deelnemen aan re geringsverantwoordelijkheid geweigerd, zolang het prineipe van bet federalisme niet door de andere deelnemers wordt aan vaard. Zoals vaker het geval is met par tijen die de regeringsverantwoor delijkheid hebben gedragen heeft de CVP het gelag betaald. Zij heeft een deel van haar aanhan gers moeter. afstaan aan de Volksunie en de combinatie iRassemblemenf Wallon- Front ld er Franstaügen. Het Rassem- 'blement, dat onder leiding staat ADVERTENTIE STOCKHOLM, (ANP/DPA/AFP/Rtr) Zonder de stem van Frankrijk heeft de conferentie van de „Groep van Tien" (de rijke westelijke landen) zaterdag na twee dagen vergaderen een aantal technische bijzonderheden voor hervorming van het internationale monetaire bestel goedgekeurd. Zo zullen voortaan alle 107 lcdcn-lamlen van het Internationale Mone taire Fonds (IMF) bijzondere trekkingsrechten krijgen. Geen enkel land kan echter gedwongen worden van die trekkings rechten gebruik te maken. De rechten zullen niet als ver vanging van het goud dienst kunnen doen en zy zullen niet gebruikt mogen worden voor consolidering van schulden. De Nederlandse minister van fi nanciën, prof. dr. H. J. Witte- veen. heeft bij terugkeer van de conferentie op Schiphol gezegd dat het Franse standpunt alleen maar een politieke motivering kan hebben, „Zakelijk gezien bestaat er geen verklaring voor", aldus de minister. De Franse mi nister van financiën, Debré, zou twee redenen voor de weigering hebben gegeven: het ontwerp plan gaat verder dan de begin sel-overeenstemming die tijdens de jaarvergadering van hef IMF in Rio de Janeiro werd bereikt en Frankrijk had meer funda mentele problemen van de in ternationale monetaire structuur willen bespreken. Met de tweede reden zou Debré gedoeld hebben op het opnieuw instellen van de gouden standaard, zoals president De Gaulle dat voorstaat. Volgens minister Witteveen ia het mogelijk dat Frankrijk alsnog zijn goedkeuring aan de overeen stemming verleent als het plan definitief is opgesteld door de uit voerende raad van het IMF en als het daarna aan het oordeel van alle betrokken landen wordt on derworpen. De minister zei het te betreuren dat ook na urenlang overleg de EEG-landen er niet 'n geslaagd zijn Frankrijk over te halen het ontwerpplan goed te keuren. Een belangrijke concessie aan het Franse standpunt, dat daar bij de steun van Duitsland en Italië kreeg, betrof de goedkeu ring van de mogeli jkheid tot opting-out. Dat wil zeggen dat men aan het stelsel van de spe ciale trekkingsrechten niet hoeft deel te nemen als men tegen heeft geètemd, ook al is er spra ke van een gekwalificeerde meer derheid bij de aanvaarding. PRAAG (AFP-Rtr) De 73-jari- ge generaal Ludvik Svoboda is zaterdag beëdigd als president van Tsjechö-Siowakije, nadat hij bij een stemming in de Nationa le Vergadering 282 van de 288 stemmen op zich had verenigd. Zes stemmen waren blanco. Verwacht wordt, dat het centrale comité van de Tsjechoslo waakse communistische partij, vandaag de huidige premier en de minis ters van buitenlandse zaken en defensie van hun functies zal ont heffen. Premier Josef Lenart 20U dan worden vervangen door Old- rich Cemik, voorzitter van de staatsplancommissie en vice- premier. Volgens een Tsjechisch vak bondsblad wordt de vice-presi dent van het Tsjechoslowaakse hooggerechtshof, dr. Brestansky, al sinds donderdag vermist. Brestansky werkte aan de reha bilitatie van mensen die in de stalinistische periode waren ver oordeeld. Kopitein Charles S. Robb, schoon zoon van president Johnson Is zaterdag naar Vietnam vertrok ken voor het vervullen nan zijn dienst overzee. Hij werd door zijn vrouw Linda naar de luchtmacht' basis gebracht. ADVERTENTIE Als U morgen een vlot shift- jurkje kunt kopen, dat U niét alleen thuis bij 't werk, maar ook. in de zon, of op de camping of in de tuin makkelijk draaft, een jurkje voor nog géén acht gulden... blijft Lf dan rustig thuis zitten? Een gezellig vrlie-tljds jurkje, met cefntuur en grote klepzak, gemaakt van mooie kwaliteit stof, In diverse kleuren... voor een prijs, waarvoor U 'rzêlf niet kunt maken. ,MIÜurVl' Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze moderne makkelijk zittende shiftjurkjes, ïn de mat én 38 c/m 52, en In de kleuren groen, aqua, korenblauw bleu en wijnrood, voor Gèin tel, nf tchtifu bat. van dc Luikse professor Perrin, .heeft enige tijd geleden duidelijk afstand genomen van de com- Jmunisten. Dit heeft de partij waarschijnlijk de aanhang van jeen deel van de Waalse inielii- gentia bezorgd. Van den Boeynnnts In hoge mate opmerkelijk is het succes van VandenBoeynanis, die dus blijkbaar niets van zijn populariteit bij de Brusselse middenstand heeft verloren. Voor de liberale PW, die in 1Ö65 een zetelwinst in de Kamer van 20 tot 48 zetels behaalde, lag een vertraging van die snelle stijging voor de hand. Zij heeft echter minder te lijden van haar deel neming aan de regering, dan men 2011 verwachten."De libe ralen zelf hadden echter vrij vast op een doorbraak gerekend zelfs op een zo grote dat mo gelijk een twee-partijen-stelsel in België zou kunnen worden in gevoerd. Nu de bereikte stem busresultaten zo matig zijn, heerst er in liberale kringen nog al wat teleurstelling. Ook in de provincieraden is de Volksunie „doorgebroken" waar schijnlijk in sterkere mate dan met haar stemmenwinst in Ka mer en Senaat. Een aantal kie zers heeft blijkbaar wel op haar gestemd voor die provincieraden maar niet voor de beide kamers van de volksvertegenwoordiging. Die kiezers willen de Volksunie .vel voor zaken van minder be lang, maar niet voor de belang rijke zaken die het land aangaan. Raadplegingen Koning Boudewïjn is vanochtend begonnen met zijn raadplegingen. Zoals gebruikelijk zou hij eerst de voorzitters van Kamer en Se naat en de demissionaire minis ter-president ontvangen. Daarna zal hij zeker ook het advies in winnen van de voorzitters van de drie grote partijen. CVP. BSP en PVV. In dit verband kan melding ge maakt worden van een bericht in de Gazet van Antwerpen van vanochtend, dat luidt: „Tegen het gebruik in heeft koning Boude- wijn reeds in de nacht van zondag op maandag staatsminister Le- vèvre aangeboden een nieuwe regering te vormen. De heer Le- vèvre heeft dit aanbod aanvaard en zal maandagmiddag zijn raad- olegingen inzetten". Het bericht verwekte enige opschudding on der de journalisten van andere bladen, die vanochtend vroeg nog niet beseften dat het vandaag 1 nrll is. Veel wind DE BILT Het KNMI deelde te 10,00 uur mede: Tussen oen gebied van hoge luchtdruk dat zich uitstrekt van de Azoren over de Golf van Bis kaje tot in de Balkan en een lagedrukgebied ten westen van Ierland en een lagedrukgebied ten westen van Noorwegen wordt in onze streken een zuidweste lijke stroming in stand gehouden. Een koufront dat de scheiding vormt tussen deze twee syste men ligt boven Engeland en strekt zich verder uit over de Noordzee tot in Denemarken en Polen. Het komende etmaal ver plaatst het lagedrukgebied ten westen van Ierland zich geleide lijk in oostelijke richting naar de Noordzee. Hierdoor komt het frontale systeem dicht bij ons land tc liggen, zodat op wat re gen gerekend kan worden. Daar de luchtdrukverschillen daarbij ook: groter zullen worden zal de wind geleidelijk toenemen aan dt kust tijdelijk tot hard uit zuid westelijke richting. In het tem per atuurs verloop komt nog maar weinig verandering. Den Helder regen 9 a O vpenburg zwaar bew. 11 7 0 vitssingen licht bew. 9 s a EeJde regen 10 5 oj De Bilt half bew. IB 8 O Twente zwaar bew. 11 6 1 Eindhoven half bew. *2 4 0.2 Z .-Limburg licht bew. 12 J ft! Luchtdruk: 1019.0 mbar. Wind; WZW 4 Temp.: 8.4 gr. C. Max. temp. gisteren 13.30 uur: U,« gr. C. Min. temp.: heden 5.45 uur Weersgesteldheid: zwaar bewolkt. Neerslag In de afgelopen 24 uur: 0.0 ram PRESIDENT MOBOETOE van Kongo heeft China beschuldigd van het smokkelen van wapens onder dekking van het Rode Kruis om zijn regering omver te werpen. (AP). teronem. neer» max. min. -lag Helsinki sneeuw e 0.1 Stockholm geh. bew. 8 2 0.» Oslo zwaar bew. 9 —3 Q Kopenh. zwaar bew. B 1 Aberdeen zwaar bew. 9 —O (1.2 Londen half bew. 14 6 O Amsterd. zwaar bew. 11 7 0 Brussel geh. bew. 13 4 0 Luxemb. licht bew. 9 l 1 Parijs licht bew. 14 1 0 Bordeaux mist 17 S 0 Grenoble onbew, 19 0 N'lee half bew. 8 e 0 Berlijn zwaar bew. 10 4 0.2 Frankfort mist 13 0 0 Münehen geh. bew. 20 7 Zürteh onbew. 18 4 0 Genftve onbew. 19 n 0 Locamo onbew. 19 3 0 lnnshruclt onbew. 20 2 0 Belgrado zwaar bew. 25 19 0 Athene onbew. 22 10 0 Rome geh. bew. 13 6 0 Barcelona half bew. 13 IJ 0 Madrid half bew. 18 7 0 Mallorca geh. bew. 19 14 O Lissabon onbew. 23 li

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1968 | | pagina 1