Provinciaal hervormd werk zetel t in mooi herenhuis in Schiedam Maurits v. Haaien wierp een ander licht op de toekomst der steden Inspraak gevraagd EHBO'ers in Kethel ontvingen hun diploma Dynamische arbeid o.a. voor jeugd en bejaarden Commissies gaan werken aan viering van 700 jaar stadsrechten Clubontmoeting Vergulde Hand TSB donderdag Installatie door burgemeester naar De Lier Museum-wedst rij d Centrum Kleurig raam Staf van elf Nieuwe evolutie reeds op gang ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD WOENSDAG 13 MB! MW SCHIEDAM In liet prachtige herenhuis aan de Tuinlaan, waar in vroeger de beheermaatschap pij NV D. Kok Co. een der grootste op dit gebied van Neder land —was gehuisvest, is sinds 18 maart het Provinciaal Kerke lijk Bureau der Nederlandse Her vormde Kerk in Zuid-Holland ge vestigd. He£ is het pand Tuinlaan 18, dat ten onrechte niet op de Voorlopige Lijst van Monumen tenzorg staat. Het interieurj door het Kerkelijke Bureau in goede staat overgeno men, mag er evenzeer zijn. Men komt binnen door een goed ver zorgde entree met aardige wand- verlichting, betegeld met grijze plavuizen, met gebrandschilder de ramen en een jongedame, die optreedt als receptioniste en tegelijkertijd een omvangrijk schakelbord voor de telefonische verbindingen bedient. Er zijn een. omhoog zwaaiende trap en een ontvangkamer met donkere lam- brize ringen. Een groot aantal vertrekken heeft eenzelfde donkere wandbe- timmering, o.a. de rooksalon, voorzien van een mooie open haard. De vensters zijn getooid ,met kleurige glastaferelen: alle gorische voorstellingen en stads- wapens en spreuken van Cat- siaanse gemoedelijkheid. Wij spraken met ds. G. J. Geels, 'die over een deel van het hier ver richte kerkelijke werk de leiding heeft. In totaal zijn er negen an dere heren en dames, die hier hun zetel hebben, o.w. nog een predikant, ds, E. J. Beens, Het gehele apparaat omvat twintig krachten. at is hier gehuisvest? Alles wat vroeger zijn kantoren had aan de Heemraa dssingel 231 te Rotter dam: het scribaat van de provin ciale kerkvergadering van Zuid- Holland, het college van vïsitato- ren het college van toezicht inza ke diaconie en kerkvoogdij, de - kerkvoogdijcommissie, de finan ciële commissie, de commissie voor de jeugdvorming, de Her vormde jeugdraad, de commissie voor kerk en samenleving, de dia conale commissie, de Stichting voor Diaconaal Maatschappelijk Werk met de commissies voor be- jaardenwerk en verpleeghuizen en ten slotte de redactie en admi nistratie van hetProvinciaal Memoriaal". O V L AARD INGE X In het In dustriepark De Vergulde Hand zijn de wielerclubs De Coureur en Feijenoord uit Rotterdam te gen elkaar uitgekomen. Bij de amateurs legde Feijen oord op de eerste vijf plaatsen beslag en was P. de Pagter a!s izesde de best geplaatste De Cou reurrenner. Meer succes had De ICoureur bij de nieuwelingen met jX. Moerman, als winnaar en F. j Hansen en M. Drop resp. op de Itweede en eerde plaats. J. Sud- ctnbohmer werd winnaar bij de A-adspiranter. R. Meeldijk der- de en N. de Vries vijfde. Geen succes was er voor De Cou reur bi] de B-adspiranten wegge legd, maar wel bij de C-adspi- ranten, met A. Moerman als win- inaar en J, de Pagter en J. Meel- I dijk resp. op de vijfde en zesde I plaats. I Zondag komt De Coureur in Rot- terdar.t tegen De Rotterdamse Leeuw uit. Gezamenlijk vertrek 8.45 uur bij tunnel Vlaardingen- Oost. .centrum en aan een goede huis- vesung voor alle onderdelen van jhet overheidsapparaat. Overheid jen burgerij samen zouden kwi jnen streven naar het tot stand j brengen van een cultureel cen- jtrum, een museum, een herin- :ne rings monument, het verzorgen, [van uitgaven als boeken, film e.d. en het organiseren van fees- VLAARDINGEN De KNVB-be- kerwedstrijd zaterdag voetbal De LierTSB is van woensdag- naar donderdagavond verscho ven, in verband met de TV-uit- zending u:t Madrid. TSB komt In de volgende opstelling uit: Van Noordenne, doel; Kroon, Naakt geboren en Schuif, achter; La Lau en Van der Have, midden; Hoe venaar, De Munnik- Mulder, Mey- mnger en Koetsier, voor. SCHIEDAM Op de Inhabé heeft het Stedelijk Museum een wedstrijd uitgeschreven, waarbij een reeks vragen moest worden beantwoord. De winnaars zijn thans bekend. He' zijn P. Zuid geest, A. van Wj I P I r de Vlieger, H. Vrïjhot, a. \i.jhof, Henk de Vlieger, Ineke v.d. Reest, Marja Zuidgeest en Tineke Zuidgeest, die als prijs een ca talogus of eer. reproductie van een bekend schilderij ontvingen. De vragen hadden betrekking op het Museum-gebouw, de bouw datum en. architect, de versierin gen van de preekstoel en hun betekenis' de plattegrond van De Gheyn, het aantal tonnen in de kelder, enz. VLAARDINGEN Tijdens een bi jeenkomst in de burgerzaal heeft burgemeester mr. J. Heus dens gisteravond de commissie Vlaardingen 1973 en zes werk- commissies geïnstalleerd. Deze installatie geschiedde precies vijf jaar voor de dag, waarop Vlaar dingen gaat herdenken, dat het 700 jaar tevoren stadsrechten kreeg en de commissies hebben teiijkheden. waaronder b.v. een met elkaar de taak gekregen de- landjuweel, waarin Vlaamse re- ze viering voor te bereiden. [denjkers betrokken zouden kun- inen worden, waaraingen bezit maar een stuk,' waaruit blijkt, dat graaf Flo- ris de Vijfde op 14 mei 1273 stadsrechten schonk. Dat stuk kwam in Viaardmgs bezit door bemiddeling van het Dordtse stadsbestuur, aangezien in Vlaar dingen tijdens de 80-jarige oor- Jog alle archiefstukken verbrand zijn. Uit de formulering van dit stuk is op te maken dat Floris V in 1273 in feite alleen de be staande rechten nog eens beves tigde, maar mr. Heusdens vond, dat we de wijsheid en de be scheidenheid maar moeten op brengen om niet verder terug te grijpen. Leidraad De burgemeester heeft de ko mende viering al in zijn nieuw jaarsrede van 1953 aan de orde gesteld en ook de gemeenteraad is bereid medewerking te geven. Leiddraad daarbij is de gedach te, dat er in 1973 niet alleen een voorbijgaand feest moet komen, maar dat gestreefd dient te worden naar een viering, die iets van blijvende waarde oplevert. De datum van 14 mei 1973 wordt dan ondermeer ge zien als een impuls om een aan tal zaken versneld tot stand te brengen. Voor de overheid valt in dit ver band b.v. te denken aan het scheppen van goede verkeersver bindingen tussen wijken en stads- DE VERGADERZAAL in het statige herenhvis heeft thans een waardige bestemming gevonden Dat hangt allemaal samen met het feit, dat het bij dit werk gaat om niet ambtelijk georganiseerde dienstverlening aan de gemeen schap, die toch voor overheids- subside in aanmerking komt". „Dat mooie gebrandschilderde raam is niet van ons", aldus ds. Geels, „de firma Kok heeft hier -jarenlang gezeten en die kreeg bij een jubileum van het personeel dit raam cadeau. Kok gaat over tot nieuwbouw en dan gaat dat raam weer terug. Wij krijgen er dan wei wat anders voor in de plaats. En wat dat werk van dit bureau betreft, dat hangt samen met de organisatievorm van de Hervorm- de Kerk in Nederland. In elke pro vincie heeft men een provinciale kerkvergadering, een provinciale synode, met een eigen bureau- organisatie, die verantwoordelijk is voor het gehele kerkelijke Ie ren in de provincie, En die pro vinciale kerkvergadering heeft dan commissies, o.a. voor het jeugdwerk, het diakonale werk, voor de kerkvoogdij, voor de ver- houding kerk en samenleving, enz. _.,Neem nu dat diakonale werk", aldus ds. Geels, „dit is hier dan net centrale punt voor alle diako nale werk van de gemeenten in Zuid-Holland. Dit werk is op het ogenblik in een overgangsstadium en we staan zodoende voor een nieuwe laak: voor gezinsverzor ging, algemeen maatschappelijk werk, een nieuwe aanpak van het bejaardenwerk. De provinciale organisatie heeft *en Stichting voor Dia konaal en Maatschappelijk Werk in het le- ven geroepen, die hier haar kan toren heeft. Deze stichting moet leiding geven aan alle diakonale instellingen in gemeente, regio en provincie. Het is bij de Gerefor meerd e Kerk net zo georgani seerd. En bij de katholieken valt het bisdom Rotterdam samen met de grenzen van de provincie Zuid- Holland. Bij ben heet het centrale punt „diocesaan charitatief cen trum. Dit is het enige ver schil. Humanitas streeft ook naar «ca provinciale organisatievorm. Zo hebben wij", aldus ds. Geels „in tal van plaatsen in deze pro vincie instellingen voor maat schappelijk werk, voor gezinsver zorging, voor diensten aan de bejaarden en voor het jeugdwerk en hier zit dan het overkoepelende orgaan, de Hervormde Stichting voor Diakon aal en Maatschappe lijk Werk, waar ik directeur van ben. Diakonie en kerkvoogdij* hebben het beheer over het plaatselijk be zit van de hervormde gemeente en er is uiteraard een provinciaal college, dat toezicht houdt op de wijze, waarop dit bezit aan hui zen en gebouwen wordt beheerd. En dat provinciale college van toezicht zit ook in dit gebouw. Het heeft met ruim 200 kerkelijke ge meenten te maken, alle met hun eigen problemen. De commissiele den, die zich er mee bezighouden, zwerven doorgaans van de ene plaats naar de andere. Dat is nu eenmaal hun taak. Maar in dit ge. bouw hebben zij hun vaste punt. Hier worden wekelijks stafver gaderingen gehouden, waar alle problemen worden doorgespro ken. Zo moet u ook de centrale taak voor het jeugdwerk zien: advise rend en leiding gevend, en ook sti mulerend. Wij krijgen er op 1 augustus een tweede jeugdwerk adviseur bij. Ten slotte is er dan de commisie Kerk en Samenleving die de taak heeft bij de maatschappelijke ontwikkeling een bijdrage te ge ven vanuit de kerkelijke gemeen schap. Er verandert m het maat schappelijk bestel zoveel. Neem plaatsen als Zoetermeer, als Al- blasserwaard en al die nieuwe wijken van de stedelijke agglome ratie. De hele provincie is in be weging. Wij zorgen van hieruit voor een kerkelijke begeleiding met de stichting als uitvoerend orgaan. Onze elf man vormen het brand punt voor het kerkelijke werk in de provincie. We zijn daarom heel blij met dit huis aan de Tuinlaan, dat ons zo ruime mogelijkheden geeft. Ons werk omvat voor een belangrijk deel taken, die voor subsidiëring in aanmerking ko men: het maatschappelijk werk, het bejaardenwerk, de gezinsver zorging, het jeugdwerk en het op bouwwerk. Als provinciaal sa menwerkingsorgaan krijgen wij belangrijke subsidie van de over heid, maar een eveneens belang- rij deel wordt niet door subsidies gedekt en dat moet door de plaatselijke gemeenten worden bijeengebracht en kc.nt voor een ander deel uit de generale finan cieringsmiddelen van de kerk, dus uit landelijke bron. De zin van ons bestaan ligt in de plaatselijke gemeenten. Om deze bij het werk te betrekken hebben we dan het vorig jaar een begin ;emaakt met het voorlichtings blad „Pro Memo" het Provin ciaal Memoriaal, waarvan thans twee nummers zijn verschenen". SCHIEDAM Op de toespraak van. Maurits van Haaien in het Zakkendragershuisje, volgde dinsdagavond een geanimeerde discussie over het door spreker genoemde cijfer van 3 procent cultureel geïnteresseerden. Dit is een C.B.S.-gegeven uit 1963 en het heeft betrekking op het aantal personen, dat voor zijn culturele activiteiten zaalruimte nodig heeft. Andere culturele geïnteresseerdheid is er dus niet m opgenomen. Over de vraag of stedebouw- kundige planning al dan niet noodzakelijk is, werd uitvoerig van. gedachten gewisseld. De conclusie was, dat men deze slecht zal kunnen missen, maar dat al te veel nadruk wordt ge legd op de economische factoren en het scheppen van werkgele genheid. De behoefte aan communicatie, waarvan de heren Jan Schaper en Van Haaien uitgaan, zat moe ten blijken bij een intensieve in spraak van de burgerij. Met dien verstande, dat deze dan ook inderdaad de mogelijkheid krijgt haar inzichten gestalte te geven. Dit moet beslist ook gebeuren in Schiedam, De plannen van ar chitect Rein Fledderus moeten niet slechts worden goedgekeurd door de raad, maar ook door de burgerij worden aanvaard. Alle groepen moeten gaan meedin gen en hun visie naar voren brengen. H. v. d. Berg-toernooi VLAARDINGEN Het Harry van den Bergtoernooi voor elf tallen met spelers tot 23 jaar wordt zaterdag 10 augustus op het Zwaluwenterrein gehouden. Ingeschreven hebben Quick Boys uit Katwijk, Zwart Wit'28 uit Rotterdam, Fortuna en Zwa luwen. Nog twee clubs zullen aan dit viertal worden toege voegd. j Floris de l ijfdeprijs Voorts wordt gedacht aan het in- jstellen van een Florid de Vijfde- iprijs, voor een nog te bepalen idoel; het bosplan heeft inmiddels lal een. vrij grote bekendheid ge- (kregen, en op het gebied van Vugdwerk en sport zijn nog tal '"n activiteiten denkbaar. Voor Lmtiatieven van particuliere zij de zal met genoegen een plaatsje in het gehevl worden ingeruimd; meedenken en mee werken van de burgerij is een absolute noodzaak voor het sla gen van de plannen. De financiële kant van de zaak is natuurlijk moeilijk, maar er zijn mogelijkheden. Uit een fonds voor bijzondere doeleinden, ..root f 1,7 miljoen, heeft de ge meenteraad f 100.000 overge bracht naar een fonds 700-jarig bestaan van Vlaardingen en de bedoeling is ieder jaar, dat fonds verder uit te breiden. Bijdragen van burgerij en bedrijfsleven zijn hier uiteraard evenzeer welkom. Begin maken De gemeenteraad clenkt in ver band met de viering o.a. aan het tot stand brenger, van een sport hal, verbouwing en uitbreiding van de Stadsgehoorzaal, huisves ting voor het Visserijmuseum en- een aantal voorzieningen voor de jeugd. Gezien het uitgangspurt, de jubdoumdatum vooral als sti mulans vooi verhoogde en ge bundelde activiteit te zien, is het met persé noodzakelijk, dat al deze zaken m 1973 ook geheel klaar zijn. Het is al voldoende, als met bepaalde zaken een begin is gemaakt. Met deze samenvatting van de gedachten, die bij het ge meentebestuur leven over de manier, waarop Vlaardingen. straks zijn 700e verjaardag zou moeten vieren, heeft mr. Heusdens de ]eden der onder scheidene commissies een in druk gegeven van hetgeen van hen wordt verwacht. SCHIEDAM Het bovenzaaltje van het Zakkendragershuisje herbergde dinsdagavond weder om een dertig of veertig bezoe kers die geïnteresseerd waren in de discussie over de stervende stad, die de cineast Jan Schaper op gang probeert te brengen. Het waren voor het merendeel nieuwe gezichten, daartussen weer enkele raadsleden. Wederom werd een deel van de bekende Mumford-films ver toond, gemaakt in opdracht van de Canadian Film. Board, n.l. deel 5 „De stad als woonplaats voor de mens", Jan Schaper herhaalde zijn stelling, dat het in Nederland niet mogelijk is over een stad iets anders te maken dan propaganda-films, althans niet in opdracht van een over heidsinstantie. De steden hebben volgens de film grote monumenten gebouwd voor vorsten en het Opperwezen, maar de woningen der mensen kwamen daarbij in het gedrang. De poëten waren de eersten, die de beangstigende waarheid ont hulden, in Londen b.v, Biake. Steriel De rijken verlieten in de vorige eeuw de stedelijke bebouwing; zij doen dat thans opnieuw. De schuld aan de onleefbaarheid kochten zij af met wat liefdadig- heid. De hervormers van de 20e eeuw hebben geprobeerd de ach terbuurten te doen verdwijnen. Wat zij er aan volkswoningbouw voor in de plaats stelden, was als woonwijk wel beter, maar cultu reel steriel. De stijgende grondprijzen dwon gen tot onherbergzame hoog bouw. Daarna toont de film wat wij aan groen en recreatieruim ten nodig hebben. Een en ander is alleen te bereiken door ge meenschappelijke inspanning. De eengezinswoningen in de voorste den bieden ondertussen geen op lossing voor het voortdurend groeiende woonprobleem. Het fo rensen maakt dat de voor stad bewoner er niet toe komt, ergens in te burgeren. De supermarkten maken zelfs het winkelen tot een sleur. Het is de taak van de so ciologen, zo concludeert de film, om een grondslagte scheppen voor een nieuwe socialisering van het woongebied, d.w.z. voor het tot nieuw leven brengen van de gemeenschappelijke identiteit van de wijk. KETHEL In de raadzaal van het voormalig raadhuis te Kethel, zijn afgelopen maandag en dins dag de examens afgenomen voor het Diploma EHBO. De afdeling Kethel van de Kon. Ned. Ver. EHBO, had geen klagen over de belangstelling voor de opleidingscursus, die m de afge lopen wintermaanden is gehou den. Niet minder dan 40 perso nen hebben de cursus gevolgd, die onder leiding stond van dr. J. B. Rexwinkel en. instructeur A. Jongste. Achtendertig gega digden hebben nu examen ge daan. De examencommissie, o.l.v.tter. mevr. J. Noordennen, mevr. A. v. Leeuwen, mevr. R. Immerzeel mej. A. Jansen, mevr. H. v. Manseum, mevr. M. Nels, mevr. R. Duynkerke, mevr. J. Kruit, mej. P. Hooghart, mevr. de Boer, mej. M. v.d. Drift, mej. t G. de Regt, mej. A. Elderhorst, I mej. R. Lamens, hr. J. Lemson, [hr. B, Brouwer, hr. J. Molen- dijk, hr. G. v.d. Hoeven, hr. C. Timmers, hr. H. Gusman, hr. P, v.d. Velden, hr D. Schenk, hr C. Kruit, hr. J. de Vos, hr. A. C. v. Gerven, hr. N. Buurtman, hr. A. Verwey, hr. G. J. de Koo- dr. K. Sax uit Botterdam, kon aan vier kandidaten het diploma niet toekennen. De geslaagden zijn: mevr, E. v. Flinterman, mevr. T. v. Giesen, mej. G. Rit- sema, mevr. L. Molendijk, mevr. J. Soamers, mevr. C. "Wülems, [Donderdag 16 mei a,s„ houdt de 'afdeling Kethel pen buïtenoefe- i ning op het volkstuincomplex Thurlede. Hieraan zullen met al leen de gevorderde leden deelne men, maar ook de geslaagden i van dit f y n mta Nieuwe vorm Na deze film sprak Maurits van Haaien van de Stichting „Ruimte voor de Jeugd" over „De stad als woonplaats voor de Jongeren. Hii deelde niet het bezwaar tegen de supermarkt, daar deze naar zijn. mening middel is tot een an dere levensstijl, een me uwe vorm van communicatie. Deze i» niet meer het gezamenlijk drin ken in een café, maar het ont moeten van mensen, dte anders denken dan wij. De supermarkt biedt daartoe gelegenheid, maar schept bovendien contacten met vele dingen die ons anders vreemd zouden blijven. Er zijn vele redenen tot zorg, niet slechts om de chaotische we reld, die wij ons hebben gescha pen, maar ook om de verant woordelijkheid die wij hebben voor het lot van ons nageslacht. Wij zullen de jeugd een groter aanpassingsvermogen moeten meegeven, een bewegelijk den ken, dat tevens critisch is, een of ander innerlijke zekerheid, die grondslag kan worden voor hun leven, en dan bovendien het vermogen om dit leven spelend op te vatten. Want deze geweldige poging om een nieuwe samenleving op te I bouwen, waartoe Jan Schaper jen MUmford oproepen, die moe iten wij spelend ter hand nemen. i Boven alle recreatie voorzier. in- jgen uit gaat de poging om een lieven te scheppen, dat weer de j allure van een uitdaging krijgt. lonze ouders hebben in de u;tda- jging geleefd met hun strijd om [lotsverbetering en idealisme. Wij szullen het nooit meer zo intens Ibeleven als zij het deden. Wij -/uilen iets: anders moeten, vinden. Wij zien de geweldige spanningen in de wereidhoofd- steden, maar ook cle wil tot iets anders die vele jonge mensen in zijn greep heeft, een meuwe uit daging die vermoedelijk hgt m een nieuwe beleving van het be grip vrijheid. Overal is men be zig de gevestigde indelingen te j<'on het echter kunnen betalen doorbreken en od ieder terrein -met ftö cent por weck en per j EES WELSPREKEND beeld. Tan de beklemnuncj. uitaaande van de oprukkende stedehike bebou wing, geeti ac schilder Ralph N. Degens in zijn t.Angstvogel" (leexoohPerrl lui Galerie De Graaff aan het Oude Kerkhof. doorbreken en op ieder terrein s „the establishment" :n bewe- fing. Enorme honger De enorme honger, waarmee wij uit de tweede wereldoorlog opdo ken, is bijna gestild. Nieuwe verdergaande eisen dienen zich aan. In de stede bouw zal de een tonigheid worden, doorbroken, Wij bouwen thans buurten, waar de jeugd weer tofc haar recht komt. Maar ook voor de ouderen zoekt men naar nieuwe vormen. iHoe moeten zij worden om de uitdaging weer levend te maken? Slee hts 2,9 pet. der bevolking neemt deel aan sociaal-culturele activiteiten iVoor iedere 2U.0QQ menden heb- jben wij 21C 9 m2 aan. voorzienin- jgen nodig, een besteding van itwee miljoen. En dat kunnen wij met betalen. Daarbij komen dan -nog de exploitatiekosten. Wij zou- - pessimistisch te t per wecK en per hoofd ajn huurloeslag. Ruimte te vinden in de souterrains der flatgebouwen. Spreker ziet cle op lossing voor het communicatie probleem m woningbouw, waar in vanaf het begin op deze wijze contact en recreatie verweven zijn. Om aan de geweldige be hoefte te voldoen zouden grotere eenheden met daarbij inge bouwd alle verlangde recreatie behoeften moeten worden ont- i wikkelt!gebouwen dus met jsporthal, bibliotheek, kinder- -.peelruimte, biljartzaal. Rode Kruis etc. Een andere mogelijk heid is een re creatie plein met ai deze dingen er omheen, even- tueel dit plein overkoepeld, f Overigen is het proces reeds opgang. Architecten en stede- bouwkundigen overwegen over- :al de mogelijkheid van nieuwe 'vormen van stedelijke communi- .'cutie. Er is dus geen reden om n

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1968 | | pagina 1