Begroting sluit zonder nadelig saldo en zonder tariefsverhoging Maasland eindelijk uit gasisolement verlost m In gesprek Schoolartsendienst eerst controleapparaat nu schoolgeneeskunde m Financiële positie van gemeente is gezond Excelsior won cricketderby Opening schoolarteencentrunvwest Harlewens: Nu de tuinderijen nog WAT WAAR WANNEER? 1 ROTTERDAM5CH NIEUWSBLAD VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1968 NI VLAARDINGEN Burgemeester en wethouders hebben de gemeenteraad het ontwerp aangeboden van de begroting 1969, die ronder nadelig saldo kon worden gesloten met een totaal- telling van ruim f 41 miljoen en een post onvoorzien van ca. 500.060. Dit gunstige resultaat kon bereikt worden, zonder dat daarvoor enig tarief verhoogd wordt. De stijging van de uitgaven is aanzienlijk kleiner dan in voorgaande jaren het geval is geweest, zij het dat de Alg'. Wet Bijzondere Ziekte kosten en de wet op het voortgezet onderwijs daarop mede van invloed zijn geweest, zodat een rechtstreekse vergelijking niet wel mogelijk is. Door beide nieuwe, wetten samen is het totaal van de telling ca. 3 miljoen lager geworden, dan an ders het geval zou zijn geweest. 1 Nog een verandering t.a.v. vo rig jaar is het feit, dat de uitke ring uit het gemeentefonds voor sociale zorg niet gebaseerd i& op de kosten in drie voorgaande ja ren, maar op de geraamde kos ten over het uitkeringsjaar. Voor het basis(Iager) onderwijs is bij het vaststellen van de "uit kering door de minister enerzijds gerekend met een algemene loon- en prijsstijging van 5 pet. maar anderzijds ook met een reële be zuiniging van 3 pet., zodat de be dragen voor 1969 2 pet. hoger zijn gesteld voor 1963. De algemene uitkering uit het gemeentefonds is gebaseerd op een voorlopig uitkeringspercenta ge van 208 (vorig jaar 195) en een uitkeringsbedrag van 169,25 (f 67,50) per inwoner. De minis ter heeft laten weten, dat verho ging van de uitkeringen slechts zal geschieden in verband met al gemene loon- en. salarismaatrege len, iMoeilij kheden Is dus de begrotingspositie van de gemeente alleszins bevredi gend te noemen, moeilijkheden zijn er nog steeds met het ver krijgen van leenkapitaal voor in vesteringen.. B. en W. vrezen, dat de s-inds december 1995 voorge schreven centrale financiering voorlopig nog niet zal worden op geheven, aangezien de grote vlottende schuld van de gezamen lijke gemeenten (ca. f 2 miljard), niet op korte termijn binnen aan vaardbare grenzen valt terug te brengen. Het college heeft verder de indruk, dat van de beschikba re geldmiddelen een zeer groot deel naar de drie grootste ge meenten gaat, terwijl daarnaast de extra toewijzing aan de ge meenten met veel werkloosheid ertoe bijdraagt, dat voor de ove rige gemeenten maar een be scheiden bedrag overblijft. Vlaardingen had eind decem ber 1967 een vlottende schuld van f 2,6 miljoen, maar dat bedrag was per 1 juli opgelopen tot rond f 12 miljoen, ook al doordat in het eerste halfjaar geen vaste lenin gen toegewezen werden. Er bestaat hierdoor ook - een grote lijst van raadsbesluiten die nog niet werden goedgekeurd, aangezien de financieringsmidde len er niet voor beschikbaar zijn. Met deze voorsteilen is in totaal ruim f 11,2 miljoen gemoeid, maar voor een aantal van de be trokken kredieten is, sinds het ontwerp voor de begroting werd samengesteld, de financiering ge regeld. Dat is b.v. het geval met kredieten tot f 365.000 voor het bouwrijp maken, van gronden: f650.000 voor uitbreiding van de mavoschool in de Spalandlaan en f 1.862.000 voor de gemeentelijke huishoud- en nijverheidsschool voor meisjes. Het uitblijven van de goedkeu ring voor een zo groot aantal kre dieten heeft uiteraard een rem mende werking op de ontwikke ling van de gemeente. Een geluk kige omstandigheid is, dat b.v. de kredieten voor Holy beschouwd worden als te zijn bedoeld voor DEZE EDITIE bestaat uit het volledige Rotterdamsch Nieuwsblad, zoals het in Rot terdam en naaste omgeving wordt verspreid, met EXTRA twee pagina's nieuws uit uw gemeente en streek. ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD BUREAU SCHIEDAM: Broensvest 2, telefoon 2» 80 81, Kleeft tendienst: telefoon 361773 tod 18,3518.30 uilT. zaterdags 17-XO13^0 uur. BUREAU VLAARDINGEN: Smalle Havenstraat j, telefoon UZ2t9. Klachten dl east: Narcisstraat 1, telefoon H 78» (van 18^0-20 uur; zaterdags van 17.3030-30 uur* onderhanden zijnde werken, zo dat goedkeuring 'daarvan, geen bezwaren ontmoet. Personeel In de personeelssituatxe, zo zeg gen B. en W. in hun aanbiedings brief, is geen verslechtering op getreden, maar het op peil hou den van de bezetting blijft niette min de volle aandacht opeisen. Een reorganisatie van de gsw- werkplaats wordt voorbereid: de bedoeling is de gsw-werkplaats te scheiden van de gemeentelijke sociale dienst. Het college ver wacht de raad binnen redelijke termijn hierover een voorstel te kunnen doen. Er zal ook bezien moeten wor den of de huidige organisatie van de havendienst gehandhaafd moet worden als het hoofd van de dienst in 1969 met pensioen gaat. De raad kan ook een voorstel verwachten tot herziening van de algemene politieveordening,- waarvoor een ontwerp is opge steld. liekenv ervoer In. het begin van dit jaar is be sloten het dienstrooster- voor de zieken- en •ongevallenvervoers- di^nst te wijzigen* om de. paraat heid te verhogen. De bedoeling is 24 uur per etmaal een of meer ambulance-auto's bemand te heb ben en gereed om uit te rukken. Daarvoor is het nodig het aantal ploegen (elk van 1 verpleger en 1 chauffeur) van drie op vijf te brengen. Sinds februari zorgen vier ploegen er voor, dat onge veer 16 uur per dag een of meer auto's permanent bezet zijn; in de overige uren zijn twee ploe- gen thuis geconsigneerd. B. en W. verwachten nu door het aan stellen van een verpleger zeer binnenkort tot een vijfploegen- stelsel te kunnen geraken. In het gebouw op de Hoflaan zal een ruimte ingericht worden als slaapwacht, waardoor de paraat heid van de dienst nog meer ver hoogd wordt. Over de definitieve huisvesting van de GG en GD raken de be sprekingen in een eindstadium, zodat B. en W, hopen in de loop van het nieuwe begrotingsjaar de raad een krediet te kunnen vra gen om een schetsplan te laten maken. De bezetting van de bedden in het Holyzïekenhuis blijft gestadig toenemen en het ziekenhuis neemt ook steeds meer het ka-' rakter aan van. een streekzieken huis. De beddenbezetting bedroeg in 1965 72 pet., in 1966 80 pet., in 1967 84 pet., in 1968, naar raming 86 pet. en in 1969, eveneens naar raming 89 pet. In 1962 kwam 17,5 procent van de patiënten uit andere gemeen ten; in 1965, 1966 en 1967 was dat percentage resp, 25,9, 27,3 en 31,9 procent. Verwacht wordt, dat het werke lijke tekort over 196B beneden de raming blijft. Voor 1969 is een netto-tekort begroot van f 128.400, dat wil zeggen gemiddeld f i per verpleegdag. Voor 1968 was dat geraamd op f 2,22. Een onderzoek naar de moge lijke behoefte aan uitbreiding van het ziekenhuis heeft resultaten opgeleverd, die aanleiding gaven tot een nader onderzoek in streek- verband. De verpleeginrichting Soenda is nu voor ca. 90 pet. bezet en 2ij blijkt in een duidelijke behoefte te voorzien. Besprekingen met Schiedam en Maassluis over op richting van een verpleeginrich ting voor somatisch zieken en psychisch gestoorde bejaarden voor het gebied van de Nieuwe Waterweg-Noord zijn nog niet zo ver gevorderd, dat B. en W. er concrete mededelingen over kun nen doen. Experimenteel Onder het hoofdstuk stadsont wikkeling delen B. en W. o-a. mee, dat hun gedachten uitgaan naar het zoeken van een moge- lijkheid om ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad een experimenteel stedebouwkun dig plan voor de Broekpolder te maken, welk plan mogelijk te-j vpps van waarde zou kunnen zijn j voor de stedebouwkundige ont wikkeling in ons land. Bij het be studeren van deze mogelijkheid zal ook de experimentele wo ningbouw betrokken dienen te worden. Op het ogenblik werkt de ste- debouwkundige, jhr. ir. J. de Ra- nitz aan een bestemmingsplan voor geheel Holy-Noord en het college vertrouwt dit plan op kor te termijn de raad te kunnen aan bieden. Na de behandeling van het E.T.l.-rapport over de behoefte aan industrieterrein willen B. en W. de stedebouwkundige een be stemmingsplan ialen maken voor het hele gebied ten westen van de oude gemeentegrens. Na de aanvankelijk teleurstel lende toewijzing van een bouw- contingent 1968 voor woningwet woningen, hebben nadere bespre kingen met Rijnmond en met het ministerie tot een gunstiger opzet geleid, zodat voor 1968 en I960 nu in ieder geval gerekend kan wor- en op de bouw van 330 woningen van de N.V. v.d. Luitgaarden in Holy-Zuid; 130 woningen van de N-V. Eïementum in Holy-Zuid en 725 woningen, eveneens van Eïe mentum, in Holy-Noord. Met Rijnmond en andere ge meenten wordt verder gesproken over een volgende bouwstroom Elementumwoningen te beginnen in 1969-1970. Voor premiebouw hebben parti culieren, momenteel plannen inge diend voor 164 woningen en daar naast zijn de woningbouwvereni gingen in deze sector actief. Sa menwerking heeft een bouwplan Ingediend voor 220 woningen; Pa trimoniums Woningen een voor 168 stuks en Ons Ideaal wil 240 woningen bouwen dit alles in Ho- ly-zuid. Alleen Samenwerking heeft de toezegging, dal zeer bin nenkort de premlebeschikking verwacht kan worden; verder is nog niet duidelijk welke van de ze plannen in 1968 in uitvoering kunnen komen. Plannen van de Stichting Nieuw Wonen in Den Haag, die 1.026 premiewoningen wilde gaan bouwen, komen niet in uitvoering. De voor een deel van. deze wo ningen afgegeven premiebeschik king is ingetrokken toen niet op tijd met de bouw werd begonnen. Voor de ongesubsidieerde bouw bestaat momenteel geen grote be langstelling; in 1968 ïs tot nu toe met de bouw van 14 huizen be gonnen en er zijn nog 18 aanvra gen in behandeling. In Holy kwamen in 1967 651 wo ningen gereed (973 in heel Vlaar dingen) en in de eerste vijf maan den van 1968 waren dat er resp. 498 en 500. Op 1 juni waren 1.446 woningen in aanbouw, waarvan 1.333 in Holy, In de Westwijk moeten nog'en kele flatgebouwen komen; over de bouw van een bejaardenflat in de Blois van Treslongstraat wordt momenteel gesproken. In de woonbuurt langs de Vlaar- dingse Vaart, in Holy, zijn nu vrijwel alle huizen i.i aanbouw of in voorbereiding. Voor woning bouw in Holy-noord bestaat zeer veel belangstelling zowel van bij particulieren, als bij beleggers en woningbouwverenigingen. Inspraak HéééêéT LIJKT de mevrouw te roepen, die de burgemeester assisteert bij net bakken van bit terballen. Mevrouw Groot Enze- rink en wethouder Bol van Den Haag vormen daarbij de examen commissie. Bij het ontwikkelen van nieuwe woningbouwplanncn voor Hoty- noord willen B. en TV. de burge rij meer ..inspraak" geven. Zij overwegen daarvoor een advies commissie in het leven te roepen, waarin zowel „producent", als „consument" vertegenwoordigd zou kunnen zijn. De gedachten gaan daarbij uit naar vertegen woordigers van woningbouwvere nigingen, van de vereniging van huls- en grondeigenaren, van bouwondernemers, het gemeente lijk woningbedrijf, vrouwenorga nisaties. ïiuurilersverenigingen en vakorganisaties. Deze adviescom missie zou als „klankbord" kun nen dienen om na te gaan welke wensen betreffende woningbouw er leven bij bouwers en gebrui kers van woningen. SCHIEDAM Excelsior win naar van de Amstelbokaal, dat was het resultaat van do cricket derby op een door-de-weekse-dag tegen stadgenoot Hermes DVS. Ook vorig jaar wonnen de volge lingen. van vöorzitter De Groot deze bokaal. Excelsior ging -het eerst aan bat en scoorde 118 runs, toen het laatste wicket viel. Voor Hermes- DVS was dit totaal net iets te hoog, want toen het scorebord 102 runs voor Hermes DVS aangaf was het met de innings gebeurd. Bij Excelsior kwamen in de dubbele cijfers W. v. Gel deren 18, IV. Putter 27, H. Zuiderwijk 17, R. Schewe 19 n.o. Bij Hermes waren dat J. Beier 27, J. Willemse 10, M. v. Wijk 13, Krabbedam 12 en Borrani 10 runs. VLAARDINGEN Aan de in gebruikneming van het sehoolart- sencentrum-west op de Moaart- laan is een officieel tintje gege ven door een samenkomst in de burgerzaal van. het stadhuis van schoolhoofden en bij de volksge zondheid betrokken functionaris sen, die werden toegesproken door wethouder A. P. Wee da. Met dit gerestaureerde gebouw kan de schoolartsendienst een zo goed mogelijke service bieden aan de schoolkinderen, verklaar de de wethouder met gerecht vaardigde trots. VLAARDINGEN De tele fooncel op het Burg. de Bordes plein is gisteravond het toneel geweest van een record verbete ring. Jongelui uit de omgeving van het plein, die gehoord hadden dat nog nooit meer dan 14 mensen tegelijk erin geslaagd waren zich in dezelfde telefooncel te bevin den, vonden dat daar iets aan ge daan moest worden. Ze zagen kans de deur van de cel te sluiten nadat 16 van hen naar binnen -va ren gegaan en deze recordverbete ring werd met gepaste geestdrift gevierd. Omwonenden zagen in deze strijd aanleiding de politie te waarschuwen, maar deze arri veerde pas toen de prestatie al was geleverd. Duwen maar om se er alle zes tien in te houden. En gelachen dat de PTT heeft MAASLAND Hoewel in Maas land voor de aanleg vmt aardgas- buizen nog enkele straten open gebroken iiggen, werd woensdag middag in tegenwoordigheid van vele genodigden In Het Trefpunt het aardgas door burgemeester F. J. Groot Enzerïnk in gebruik gesteld. Onder de aanwezigen bevonden zich het voltallige gemeentebe stuur van Maasland, gemeentese cretaris J. v.d. Brink, enkele bur gemeesters uit het Westland en wethouder Bol van Economische Zaken uit Den Haag. de heer Bruggeling van. de Nederlandse Gas Unie uit Slochteren en velen die rechtstreeks of zijdelings iets met de aanleg van het aardgas van doen hebben gehad. Wethouder Bol wees in zijn openingswoord er op dat ruim 60 jaar geleden het eerste gas werd ingevoerd en sporadisch bereikte men de plaatsen in het "Westland die ver van Den Haag waren ge legen. Dank zij de gasbel in Slochteren is er in de levering van gas een grote ommekeer ge komen en zeer veel gemeenten in ons land worden, nu aangesloten op het nationale gasnet. Dank zij de medewerking van de West- landse gemeentebesturen is nu ook Maasland aangesloten. Voor de gebruikers in Maasland, zo zei de heer Bol. zal de prijs de zelfde zijn als \'oor de andere plaatsen in het Westland. T landerijen Het is volgens spreker jammer dat de tuinderijen nog niet op het gebruik van aardgas ktfrmen over gaan. Zou dit het geval zijn. dan zou dit een enorme vooruitgang betekenen in de bestrijding van luchtverontreiniging. Het zijn ech ter de kortingen op de olieprijzen die hier hun remmende werking uitoefenen. Burgemeester Groot Enzerink vertelde dat 482 aansluitingen tot stand zijn gebracht en er reeds 350 gebruikers zijn van wie hon derd hun woning centraal verwar men. Reeds deze weeik zullen 25 aangeslotenen van het aardgas gebruik kunnen maken. Veel is, aldus de burgemeester, in de laatste jaren in Maasland tot stand gekomen. Op grote schaal had een verkaveling plaats van het elektriciteitsnet en de bo vengrondse leidingen zijn verdwe nen. Wat betreft de drinkwater voorziening, deze is gebracht tot in de supar-onrendabele gebieden. Een rioolwaterzuiveringsinstalla tie kwam tot stand en binnen niet al te lange tijd komt er nog een persleiding. Met dit alles, zo zei de burgemeester, wil ik zeggen dat wij de1 inwoners van Maas land een moderne woongelegen heid kunnen bieden, temeer daar nu het aardgas zijn intrede heeft gedaan- Gratis gas Aan het sfcot van de bijeen komst werd i nog het woord ge voerd door d> heer Bruggeling, die zei dat, mu aardgas is aange sloten. de laatste witte vlek op de Westlandse ksiart is verdwenen wat betreft de aansluitingen van de tuinderijenrp.d., dit is nog niet zo eenvoudig als het lijkt omdat •verschillende zaken in EEG-ver- band moeten vrorden opgelost. De heer Bruggeling zei, bij deze ge legenheid een cadeau te willen aanbieden. Hij deed dit in de vorm van de toezegging van een vol jaar gratis' gaslevering aan het nog te bouwen bejaardencen trum te Maaslactd. Vervolgens ging Maaslands eer ste "hurger, geassisteerd door eni ge leerlingen van de huishoud school over tothet bakken van bitterballen. De leerlingen van de twee laagste klsissen van de drie verschillende scholen ontvingen allen een zakje van dit baksel. Tot hedenavond 23 augustus iunnen de Maasïanders voorlich- •ing krijgen over het gebruik van aardgas, waarvoor in Het Tref punt een expositie is ingericht. Aanvankelijk hield de school- (J artsendienst zich bezig met het1'' toezidht op de schoolgebouwen, het weren van. besmettelijke zlek-^x ten, het opsporen vanTichamelij-Ij ke afwijkingen, en misvormin gen, alsmede met het bestrijden van slechte voedingstoestanden:.|| Een bestrijding van het negatie-' ve derhalve. Deze gedachtengang n is allengs omgezet in een posi-ü tieve benadering. In het begrip schoolgeneeskunde trad de bege-, leiding van het schoolkind meer.fj op de -voorgrond: bevordering vani** de positieve gezondheid, met ook aandacht voor de psychisch-socia-Tj le aspecten en de zorg voor een^ optimale lichamelijke, geestelij-' ke en maatschappelijke ontplooi- ing van het schoolkind. Dit te be-i'4 reiken in samenwerking met de ouders, leerkrachten en anderetv deskundigen, waardoor het nutjj van de schoolopleiding zo groot mogelijk wordt. In Vlaardingen werd eind 1939 f in principe een schoolartsendienst ingesteld. De oorlog verhinderde-, de uitvoering hiervan. Pas medio 1947 werd de eerste schoolarts be- noemd, 8 jaar later gevolgd door;, de benoeming van een tweede i schoolarts. De schoolartsendienst was inmiddels organiek onderge bracht in de' toenmalige GGD-i, Aan de schoolartsendienst werd» in 1964 een derde schoolarts toe- gevoegd. i Zwervend leven Deze dienst was lange tijd ge*[l vestigd in de Juliana van Stol- bergscbool. De uitbreiding ging gepaard met de vestiging van an-ti dere eentra, waarbij de schoolarts sendienst een zwervend bestaan leidde, doordat deze centra over-' wegend in schoolgebouwen weï- den. ondergebracht. Het school- artsencentrum-oost is nog steeds gehuisvest in het Kruisgebouw opj de Kethelweg. Selioolverpleegster f Het scho ola rtsencentrum we st functioneert behalve voor hetf kleuter- en lager onderwijs, voor* de b.l.o.-scholen en de vervolg- scholeaMn het westelijk stadsdeel.^ Het is het domein geworden voor' de twee vrouwelijke schoolartsen, de dames Veldhuizen en De] Bruijn. Ook is er de administratie gehuis vest van de inentingscommissie.j die een dezer dagen wordt om gezet in een stichting, waarin ook de gemeente dal meewerken. De nieuwe huisvesting biedt even-, eens gelegenheid tot de aanstel-# ling van een schoolverpleegster en er is voorts ruimte voor een' logopediste. Wijkcentra In onderwijskringen wordt de] schoolartsendienst zeer positief gewaardeerd, zo meende de wet houder te weten. In de keten van specialisten en bureaus, die zich met het onderwijs bezig houden, is de schoolarts een belangrijke schakel, wiens signaal en in-, spraak van groot gewicht wordt geacht. Het nieuwe schoolartsencentrum fungeert als ontvangeteentruin voor 4000 tot 4500 leerlingen. Voor de verdere uitbreiding van de schoolartsendienst, wegens_ de. bouw van. nieuwe stadswijken,- gaat de voorkeur van de wethou der uit naar de stichting van^ wijkcentra voor de gezondheids^ zorg, waarin ook de schoolgenees kunde een plaats zal vinden. Der4j halve geen groot centraal gebouw voor de GG GD, maar centra^ verspreid over de gemeente. V Ut ar dingen VRUDAG .1 HET WEESHUIS, 7—0 uur, JeugdBCT** vicebureau. CAFé DE OUDE MARKT. 8 UW. Kli-i verjaxtoeraool D.O.M. H LUXOR, 8 uur. Rauwe nacht to Jeri cho Ü4 jr.). STADSGEHOORZAAL, 8 uur, Elvis ft bo-bo (aJj. Geopend: Apotheek Backer, Röogstraat' 228, teL 31 21 62. - Tent 0011 stellingen DE KATTE NB EKER, tra. 14 september,. Expositie van beelden en tekeningen van Frits van Eeden. Geopend: op werkdagen (uitgezonderd dinsdag) 9-r 18 «iur. .1 Schiedam VRIJDAG 23 AUGUSTUS Musis sacrum: 8 uur, Frotestverga- derlng Ijs, Tsjecho-SlowakJJe van all« politieke partijen. ZATERDAG 24 AUGUSTUS ik WARANDE: half twee, opstellen VOÓr kinderfeest DOK. VOLKSTUINEN" VTJFSLUIZEN: 2 UUU Spelmlddeg voor kinderen van 4-44 jaar. STORK WEG bij Techn. School: 1 uur* Opening korfbalterrein Succes. MAANDAG 38 AUGUSTUS STADHUIS: 8 uur» Raadsverg*deridi Afscheid Weth. rar. P. van Bochove, Bioscopen t passage theater: Weekülm vd ZJlvago. 3e week. f MONOPOLE: WeeWüm Gedwongen verraad. Za.-nacht: De man met het ge schonden gelaat. 12 uur. zo.- en wo.-mldda£: De laatste storm loop.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1968 | | pagina 2