Al redden we maar één mensenleven, dan is de actie al geslaagd! Voorstel tot bouw van GEWB-pand nog voor begrotingsbehandeling 15.000 vouwbladen naar kinderen en bejaarden Herenkappers hielden oefenavond Nationale Verkeersweek in Schiedam VLAARDINGS ALLERLEI Hein de Koster wijzigt plan voor speeldag voor Schiedamse jeugd SCHIEDAMS ALLERLEI E3 Vei li er Verkeer houdt opnieuw verkeersc ursus Kopziekte onder vee in Maasland Jeugdgebouw in gebruik PSP opzoek naar suggesties voor gemeentebeleid Elektriciteit, gas en water door BTW misschien duurder ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DINSDAG 15 OKTOBER 1968 SCHIEDAM Gisteren Is de eerste Nationale Verkeersweek begonnen, die tot en met zaterdag in heel Nederland wordt gehouden. De Nationale Verkeersweek is een vervolg op de nationale bezinningsdag op de verkeersonveiligheid, die inder tijd op verzoek van Koningin Wilhelmina is opgezet. De ver keersweek is dit jaar vooral gericht op de kleuters en bejaar den, de categorie voetgangers waarin de meeste slachtoffers vallen. Ruim 250 plaatselijke afdelingen van het Verbond van Veilig Verkeer haakten op de landelijke actie in en verzorgen met behulp van propagandamateriaal voorlichtingsbijeenkom sten. in tal van bejaardencentra. Hoofdinspecteur H. Willems van Beveren van de Schiedamse ge meentepolitie, een man die al meer voorlichtingsbijeenkomsten in. bejaardencentra heeft gehou den, vroegen wij naar het nut van een landelijke actie als de Natio nale Verkeersweek. Hij is onder commissaris C. van der Haagen de man die bij de politie de con tacten onderhoudt met de pVatse- Jijke afdeling van het Vi oond van Veilig Verkeer. Hij zegt: „Ach, de kinderen zijn geen probleem. Voor de kinderen ben ik zo bang niet, dat gaat hier bijzonder goed. Schiedam was een van de eerste Nederlandse ge meenten waar het v er keer sonde r- wijs op vrijwillige basis op het lesrooster van de lagere school kwam te staan, nog voor dat wet telijk verplicht kas. Dat werpt zijn vruchten wel af". He jaar den „Voorlichting aan bejaarden is echter bijzonder noodzakelijk. Zij zijn opgegroeid in een tijd dat er veel minder auto's waren en door hun leeftijd kunnen ze zich slecht aanpassen aan het huidige ver keer. En bovendien zyn sommi gen aan de eigenwijze kant!" „Indertijd, bij het invoeren van de verplichte oversteekplaatsen voor voetgangers, de zebra's, hebben we ook voorlichting ge geven aan de bejaarden. Recht voor één van de bejaardencentra in Schiedam lag zo'rx zebra, com pleet met waarschuwingslichten. Precies een week na de voor lichtingsbijeenkomst viel er het eerste dodelijke slachtoffer. Een bejaarde redeneert vaak: Ik ben daar-en-daar al twintig jaar lang zonder ongelukken overgestoken, dus waarom zou ik aan die nieuw lichterij meedoen?" Eentje al genoeg Desondanks laten de politie en het Verbond van Veilig Verkeer zich niet ontmoedigen. Al boekt men met het verspreiden van voorlichtingsbladen geen wereld schokkende resultaten, men gaat door. Elke voetganger die door de voorlichting voor een. ongeluk ge spaard blijft, is er één. Commis saris C. van der Haagen zegt: „Elke actie, met hoe weinig re sultaat ook, is zinvol. Al redden we met de Nationale Verkeers week maar één of twee levens, dan. bewijst de actie al ruim schoots haar nut!" Dus stuurde men welgemoed zo'n 15.000 vouwbladen van de DEZE EDITIE bestaat uit het volledige Rotterdamsch Nieuwsblad, zoals het in Rot terdam en naaste omgeving wordt verspreid, met EXTRA twee pagina's nieuws uit uw gemeente en streek. ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD BUREAU SCHIEDAM: Broersvesi 3, telefoon 26 BQ VL Klacntendlenst; telefoon ZB 1713 «ran 1S.3D19.S0 uur zaterdags 17.20-1 B.so uur. BUREAU VLAAKDJNGBNt Smalle Havenstraat L telefoon 34 32 29. Klacmendlenst: Nardsstraat I, telefoon («MM (van 18.30—20 uur*, caterdaz» van 17.30-18.30 UUT). Voetgangersactie 1968 uit, naar bejaardencentra en scholen. Want hoewel men zeer tevreden is over de resultaten van de verkeerslas sen op school, zegt commissaris Van der Haagen: ,,De verkeers- les op de lagere school is alleen maar een basis, nog maar een begin. Het verkeersonderwijs zou nog veel verder moeten worden uitgebreid". Hoofdinspecteur Willems van Beveren verduidelijkt: „Zodra de kinderen de lagere school afko men en naar HBS, Huishoudschool of andere opleidingen gaan, wordt er plotseling niets meer aan ver- keersonderricht gedaan. Juist te gen de tijd. dat ze aan het verkeer gaan deelnemen, een fiets of bromfiets in handen krijgen, staan ze zonder begeleiding. De „fol- low-up" ontbreekt geheel. Mentaliteit „De verkeersregels kennen ze allemaal wel. Maar tegen de tijd dat ze verkeersdeelnemer wor den, gaat het niet meer om regel tjes alteen. Veilig verkeer is voor 20% een kwestie van regels, voor de overige 80% een kwestie van mentaliteit. Dat geldt voor kin deren, en even goed voor vol wassenen. En mentaliteit is iets, wat je niet, of bijna niet, per vrouwblad kunt beïnvloeden. Daar is een persoonlijk contact voor nodig. De TV-spots van het Ver bond voor Veilig Verkeer gaan al die richting uit". De commissaris ert de hoofd inspecteur zijn ervan over tuigd, dat de mentaliteit van de volwassen verkeersdeelne mer grondig moet worden ver anderd. Defensief rijden is nog steeds een begrip, dat zeer weinig mensen in hun vaandel hebben staan. Hoe een persoon lijk contact met de volwassen verkeersdeelnemer tot stand zou moeten komen, is een zeer ingewikkelde zaak. Een vol wassen taak voor de verkeers- psychologen. Maar dat het moet gebeuren om een veiliger verkeer te krijgen, daar is iedereen rotsvast van over tuigd. SCHIEDAM De afdeling Schiedam van het Verbond voor Veilig Verkeer houdt in samen werking met de politie weer een verkeerscursus. De cursus wordt bij voldoende belangstelling in no vember gegeven op vier dinsdag avonden van acht tot tien uur. Aan het eind van de cursus wordt een schriftelijk examen afgeno men, waaraan ook een diploma is verbonden. De cursus is voornamelijk be doeld voor volwassen, voetgan gers fietsers en bromfietsers, die hun verkeerskennis willen opfris sen. De kosten voor de vier les- avonden bedragen f 5, inclusief het lesmateriaal. Men kan zich aanmelden *p het hoofdbureau van politieJan de Lange Niemv- straat 55. fe aanmeldingstermijn eindigt op woensdag 23 oktober. SCHIEDAM „Het herenkap persvak staat op een dood-spoor. Er is te weinig interesse voor hel vak onder de jeugd. Ondanks de enorme vlucht, die de herenmo de ook op het gebied van de haardracht heeft genomen zal het kappersvak in. de toekomst nog meer in belangrijkheid dalen. „Deze sombere voorspelling komt uit de mond van de heer R. de Groot, een herenkapper uit de Lo- renzluan. De heer De Groot is de trainer van de afdeling heren van de technische club van kappers, „Rijnmond", die iedere week in gebouw Irene oefent, zo werd gisteren een toupet, een haarstuk voor heren, aangemeten en opge plakt en een mini-vague uitge voerd. Het herenhaarstuk is een artikel, dat volgens de heer De Groot er meer en meer inkomt. Toch blijken nog niet alle man nen, hoe modebewust en ij del ook, zich aan dit modesnufje te durven wagen. „Nog te veel leeft de gedachte aan een pruik", al dus de heer De Groot. Met zulk een haarstuk kan ge woon gezwommen worden. Alleen bij het wassen van het haar moet het verwijderd worden, om dat zeep er de glans uit haalt. Na de wasbeurt kan de drager het zelf opnieuw aanbrengen. Eens in de zoveel tijd moet de toupet gereinigd worden. Hoe groot dit tijdsbestek is, hangt van de grootte van de toupet af. Terwijl vader naar zijn werk was cn moeder boodschappen deed hebben in een woning op de Binnensingel drie kinderen van resp. 3, 4 en 6 jaar oud, et wat kranten een vuurtje gestookt on der een stoel in de huiskamer. Moeder had alle deuren afgeslo ten en toen er rook onder em raam van de bovpnwoninvan daan kwam probeerde d ia rum een voorbijganger, de heer F Voogd, met een ladder naar bin nen te klimmen. Inmiddels was ook de politie gealarmeerd er. de politiemannen trapten een deur in om zich toegang te opschaf fen. De brandweer bracht de stoel die aan de onderzijde smeul de, op het balkon en bluste het vuur met enkele emers water. De aangerichte schade bleef tot de stoel beperkt. Door onbekende oorzaak is in de Van Baerlestraat de inhoud van een container met afval in brand geraakt. De brandweer biu^te het vuurtje, dat geen scha de heet aangeriht. Een 31-jarige. geestelijk ge stoorde man heeft met een stuk hout vijf ruiten ingeslagen van de r.k. kerk op de Van Hogen- dorplaan. De politie heeft de man aangehouden en naar het Holy- ziekenhuis gebracht. Door een voorrangsfout ont stond op de hoek van de Ooster straat en de Maasstraat een aan rijding tussen twee personen auto's, resp. bestuurd door een 2a-jarige stadgenoot en een 24-ja- rige stadgenote. Een inzittende van de door eerstgenoemde be stuurde auto, een 46-jarige Vlaar- dingse, liep hierbij verwondingen op aan schouder en benen. Zij moest voor onderzoek naar het Holyziekenhuis, maar kon daarna naar huis. MAASLAND Tengevolge van het natte weer hebben de koeien veel last van kopziekte. Heeds bij enkele veehouders zijn koeien ge storven. Bij de veehouder Van der "Wel gingen niet minder dan vier dieren aan deze gevreesde ziekte dood. SCHIEDAM Het heeft er al le schijn van, dat de grote speel dag voor de Schiedamse jeugd me doorgaat. Het idee, afkomstig van Hein de Koster en zijn medium Kubo, blijxt met te zijn aangesla gen bij dc Schiedamse wijk ver enigingen en clubhuizen. Op een eerste informatieve avond was de opkomst groot. Alle wijkveremgingen en het clubhuis Jeugd haven Xieuwlar.d waren vertegenwoordigd. Na een uiteen zetting van Hein de Koster leek iedereen enthousiast, op de heer Fredriks van wijkvereniging Het Sin gelkwartier na. Voor vanavond heeft Hein de Koster een eerste werkvergade ring belegd. De vertegenwoordi gers van de Schiedamse wijk ver enigingen hebben het idee in hun bestuursvergaderingen, be sproken en zullen vanavond ver teilen, dat zij niet meedoen. Hein de Koster heeft dit waarschijnlijk zien aankomen en heeft in een be richt aan de dagbladen de huidige constellatie van het Schiedamse verenigingsleven aan de kaak ge steld. De heer Koster schrijft in zijn brief onder meer: „In Schiedam blijkt de samenwerking tussen de wijk- en buurtverenigingen vrij wel nihil. De interesse om het voor kinderen zo uitermate in de speelleeftijd (schoolleeftijd) be- belangrijke straat- of pïeinspel met ook maar enige kracht te be vorderen, legt het in Schiedam af tegen bestuurskwesbetjes. zo als de malle gepreoccupeerdheid van voorzitters tegen vice-voorzit ters, penningmeesters tegen, se cretarissen, enzovoorts". De heer De Koster ziet duide lijk dat zijn idee niet aanslaat en gooit het daarom over een andere boeg. Vanavond houdt hij daarom tussen zeven en negen uur „open huis" in het clubhuis St Jorisdoe- le voor jonge vaders en moeders uit Schiedam, om te proberen sa men met hen toch tot een speel dag voor de Schiedamse jeugd te komen. Beswaren De afwijzing van het initiatief van de heer De Koster door de Schiedamse wijkverenigingen, clubhuis en vereniging van mid- den st an ds'oe drijven is unaniem, waarbij rie woordvoerders van MAASLAND Onder ruime belangstelling is het nieuwe jeugdgebouw van de hervormde gemeente geopend. Burgemeester Groot En ze rink toonde zich blij met deze aanwinst voor de ge meente en ds. Keijzer sprak van do vervulling van een langge koesterde wens. Namens de her vormde vrouwen in Maasland werd een bloembak aangeboden en architect Waardenburg schonk uit naam van de aannemers een schilderij voor de bestuurskamer. De oude pastorie, die nu is ver bouwd, telt twee woonlagen met een oppervlak van 12 bij 12 me ter. Er zijn diverse zaaltjes in ondergebracht. Door een keuken te bouwen tussen jeugdhuis en Trefpunt is een belangrijk groter geheel verkregen. SCHIEDAM Alle Schiedam- se abonnees van het tijdschrift 'Badikaal zijn door de PSP uitge nodigd voor een vergadering op donderdag, ten huize van de fa milie C. F. Bunjes, Nassaulaan 61, bij het Schiedamse Gemeen- e Ziekenhuis. De PSP-afdeling organiseert de ze vergadering om suggesties uit de bevolking te verzamelen, die de fractie aan het college van bur gemeester en wethouders kan doorgeven, voordat het nieuwe beleidsjaar van de gemeente bc- int. MAASSLUIS De verbe tering in de begrotingspositie van de gemeente is mede te danken aan verbetering van de geraamde uitkomsten der nuts bedrijven. Deze is weer het re sultaat van een stijging der in komsten, want ook de perso neelslasten en rentekosten kwamen op n hoger niveau. De inkomsten stegen echter ster ker. enerzijds door de tariefs verhogingen voor elektriciteit en water in de loop van dit jaar; anderzijds door de groei van de afzetten. De invoering van de nieuwe omzetbelasting (B.T.W. per 1 januari zal betekenen, dat het water duurder wordt en voor de kleine verbruikers tevens gas en elektriciteit, indien het huidige wetsontwerp onveranderd wordt aangenomen. Er gaat dan een ta rief van 4 pet. gelden, maar het blijft mogelijk, dat leveringen van gas, water en elektriciteit vrijge steld worden. In hun toelichting bü dc begro ting kondigen B e« W aan, dat zij nog voor de openbare behan deling daarvan een voorstel zul len indienen voor nieuwbouw van kantoor- en bedrijfsruimten voor de nutsbedrijven op het terrein aan de Havenstraat. Door de grote stijging van het aardgasverbruik voor verwarming zijn B en \V teruggekomen op hun mening, dat verhoging van de gastorievon noodzakelijk zou zijn. Ook al door een andere af schrijf methode voor de ombouw kosten wordt nu verwacht, dat met de nu geldende gastanevcn al in 1970 een bescheiden batig saldo zal kunnen ontstaan. De gasverkoop is voor 1969 geraamd op 6.252.000 m3, wat vergeleken met de raming voor IS68 een stij ging betekent van 2.375.500 m3 of ruim 61 pet. Het erektricileitibe- dnif schat de sti oornverkoop vooi 1963 op 24.745.000 kWh of 680 000 kWh minder dan voor 1908 werd werd geraamd. Deze verminde ring houdt verband met de ver wachting, dat een grote afnemer volgend jaar belangrijk minder elektriciteit zal afnemen. Door de ingevoerde tariefsverhoging wordt voor I960 niettemin gere kend op een batig saldo van f 197.800* tegen een tekort van f 51.000 voor 1969. Bij de raming van dit tekort werd echter nog niet gerekend met de sindsdien ingevoerde tariefsverhoging. Rotterdam betaalt DE W ATE RLE VERINGS OVEREENKOMST met Rotter dam loopt af per 31 december I960 en B en W van de Maasstad hebben zich bereid verklaard de gemeenteraad voor te stellen Maassluis dan water te gaan le veren op de zelfde voorwaarden als daar gelden voor afnemers van meer dan een miljoen m3 per jaar. Dit betekent, dat Rotter dam de kosten voor zijn rekening neemt van de transportleiding, die naar Maassluis is gelegd uit de richting Vlaardingen; de in koopprijs van het water daalt voor Maassluis daardoor met on geveer f 50.000. Het batig saldo ti ver 1969 wordt geraamd op f 49.000. Overschotten van het be drijf worden aan de gemeente uit gekeerd om de reserves vrij te maken, die m voorgaande jaren zijn vastgelegd in verband met verliezen, die het bed rijt toen leed. Voor het grondbedrijf wordt voo: het nieuwe begrotingsjaar een nadelig exploitatiesaldo ge raamd van f 1.045.000 tegen f 919.000 in 1968. Het tekort wordt bijgcscnreven op de boekwaarde van de grond en in de kostprijs berekeningen opgenomen. De ge- dietbank .jging van nci nude- lu hal do, nl. van f 4.40f) tr>t l 7,50b PeisoneeKtakten en ren testijging 7Jjn hiervan de oorza ken. De xredien en-trekking toont een kleine stijging, er wordt on derzocht hoe het nadelig saldo verminderd kan worden. Voor het bedrijf van. de ge meentelijke sociale werkvoorzie ning is voor I960 een overschot geraamd van f 29.600 (in 1968 f 28.000). Sinds in 1964 het maxi mum van f 250.000 werd bereikt in een reserve ter dekking van mogelijke verhezen, komen over schotten ten goede aan de ge meentekas. De sociale werkplaats beschikt niet alleen over een aan tal loonopdrachten, maar daar naast ook over een ruime order portefeuille van eigen produkten. Een belangrijk deel daarvan is voor export bestemd en het laat zich aanzien, aldus de aanbie dingsnota, dat deze export ook m 1969 doorgaat. In het bedrijf zijn nu 96 werknemers geplaatst, waarvan 47 van buiten Maassluis. Overleg DE GEMEENTELIJKE socia le dienst toont voor 1969 een la ger tekort dan voor 1969 (f i.023.300 tegen f 1.274.700) door het in werking treden van de Alg. Wet Bijz. Ziektekosten. Verwacht wordt echter, dat het aantal aanvragen op grond er verschillende regelingen, regel matig zal toenemen. B en W plegen met bestu ren van enige omliggende ge meenten overleg over de moge lijkheden tot stichting van een verpleeghuis voor lijders aan langdurige ziekten. Met die ge- gemeenten zijn tevens besprekin gen aan de gang over vestiging van een regionaal tehuis voor lichamelijk en licht geestelijk ge handicapten, ter opvulling van de leemte, die is ontstaan door slui ting van het pensiontehuis De Brede Trappen. Voor exploitatie en beheer van het dienstencentrum, dat in de P C. Hooftlaan wordt gebouwd, wordt een stichting voorbereid, waarin de verschillende instellin gen, die zich met bejaardenzorg bezighouden, vertegenwoordigd moeien zijn. B. en W. willen de raad nog dit jaar de statuten voor die stichting laten vaststellen. Er is een adviescommissie gevormd, die -poedig begint met haar werk op hef terrein van de bejaarden- huisvesting. deze verenigingen als bezwaren naar voren brachten, dat de be sturen het te druk hebben met de eigen activiteiten, zijn bovendien de financiële opzet te vaag en te ï.skant achten, terwijl ook de tijd van voorbereiding te kort wordt gevonden. Zij vrezen voorts hoge kosten voor het ver voer van de kinderen per bus '.aar de stad en vinden het ook unfair om de gemeente subsidie te vragen voor deze dag, nu de overneid het jeugdwerk al royaal subsidie verleen:. Tenslotte acht men ook de opzet van de centrale speeldag te groot. Ofschoon de heer De Koster nu denkt aan een gewijzigde opzet, valt het succes van zijn actie sterk te betwijfel_n als de wijk- verenigmgen geen medewerking geven. SCHIEDAM Mevrouw A. Tin borg (72) uit de Nieuwlandflat merkte gisteren het verhoogde voetpad op de Damlaan te laat op en struikelde. Met een. ontwrichte rechterarm is zij per GG en GD naar het Gemeente Ziekenhuis gebracht. De politie heeft gisteren dü' bromfiets van de Vlaaramgse scholier B. F. P. (16) in besla? genomen wegens overtreding van de maximum-snelheid. De scho lier reed op de BK-Iaan met een snelheid van 55 km. De Amsterdamse politie heeft gisteren de 27-jarige Belgische classificeerder R. H. aange houden, die eerder deze week eetv. fototoestel en een filmcamera had gestolen uit de woning van de 42-jarige Schiedamse portier H. R. R. uit de Aib. Thijmstraat. Dé classificeerder, die geen vaste woon- of verblijfplaats had, is in gesloten. De 26-j'arïge scholiere A. T. is gisteren met hoofdklachten naar de Dr. Nolerstichting en later naar huis gebracht na een valpartij met haar bromfiets. Het ongeluk gebeurde in de Da Costastraat, waar kinderen niet een touw aan een lantaarnpaal aan het hoog springen waren. Ze lieten 't touw. zakken toen het meisje er met dé bromfiets aankwam. De 19-jange metselaar H. V. kon echter niet nalaten het touw vlak voor de bromfiets weer aan te trekken. WAT WAAR WANNEER? Schiedam DINGDAG 13 OKTOBER IRENE: 7 30 uur, Contactavond Herv. brouwen Ring Schiedam. ARCADE: 20 uur. Kon. Schied. Man*» nen koor Orpheus. ARCADE: 20 uur Cursus EH.B.O. CHR. SOC. I3EL.: 20 uur Cursus Adv. zangrepetltie LEERKAMER LU TIL KERK: 8 nut, contactkring: spreekster mevrouw Eekeis-Wiegel over gedenkpenningen. WOENSDAG 16 OKTOBER OPS1AXD1XGSKERK: 12-1» uur Judo CHK. SOC. BEL. 14—16 uur Bejaardeü- koor „Senectute". CHR. SOC. BEL-: 20 uur C.B.B. Wei- kende Jeugd. IRENE: 20 uur: Vergadering DO.K. Bioscopen PASSAGE THEATER; De Laatste Trein uit_ Katanga, 18 jr, ma. en dl. 3 en a.is uur, wo. 813 uur. Kinder matinee: Kwajongensstreken van Spanky, a.l. wo. 2 uur. Tentoonstellingen galerie DE CRAAFF: Schilderijen en pastele van Jan jongert, dl. en wo. •an 20—18 uur. STEDELIJK MUSEUM: schilderijen en grafisch werk van Jan van der Zee. V laardingen DINSDAG DIRK DE DERDELAAN 45: 7—8.30 uur. Zntlns gemeentelijk voorlichtlngs- en inlichtingenbureau. DE VISBANK: 10—12, 2—5 eh B—13 uur, Culturele manifestatie SADK; 8 uur, Hen no Eggenkamp, erotische mani festatie. LUXOR: 8 uur. Zo gezegd, zo gedaan (a 1,). STADSGEHOORZAAL; 8 uur. Dokter Ziivago (14 jr.). geopend: Apotheek Walrave, Hofiaan 49. tel. 34 20 91. WOENSDAG SCHOOL MEERKOETSTRAAT. 7-8 30 uur, Gemeentelijk Inlichtingenbureau DR. A. PLE3MANSCHOOL, 7.30 uur, Werkcusus voordrachtskunst o.l.v. Liiy van Haghe. VAN HOGEN DORPS CH O O L. 9 uur, PI anten werkgroep KNNV, OU AD JA. 8 uur. Jeugdsocifetett Elysium HOLYKAPEL, 8.13 uur. Byeenkomst Ned. Chr. Vrouwengroep: j. v, Lam- balgen spreekt over „Belijden en ge tuigen". LUXOR, 2 30 uur. Thunderblrds are go (a.l i; 8 uur, zo gezegd, zo gedaan (a.l STADSGEHOORZAAL, 8 uur. Dokter Zjivago 114 jr.). Gt opend: Apotheek Walravc. Hollaan 43 tel. 3421133.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1968 | | pagina 1