Volgend jaar gaan de m de bussen andere routes stad rijden Gunstige financiële positie mede dank zij grondpolitiek Wethouder waarschuwt tegen overhaasting bij afsluiting Hoogstraat Binnenkort eerste paal voor gemeentelijke huishoudschool B en W willen bouw van nieuwe sociale werkplaatsen in centrum VLAARDINGS ALLERLEI SCHIEDAMS ALLERLEI Geen bushalten op het Van Schravendijkplein PvdA-f ractievoorz/itter Kolpabad niet duurder door BTW Twee keer was te veel Gevaarlijk spelletje Schienoko-pian heeft rechtskracht Uitslagen tafeltennis Plan Hartsuijker niet enig uitgangspunt Dialoog in Muzanda I11 flatgebouw wordt leiding gereorgams eerd Overstapjeblijft mogelijk op scholen gemeenschap ROTTERD AMSCH NIEUWSBLAD WOENSDAG 27 NOVEMBER 19® VLAARDINGEN Burge- meester mr. Heusdens reageer de. toen hij in de begrotings debatten aan het woord kwam, fe3 op de uitlatingen, van de socialistische fractievoorzitter ©ver het gebrek aan communi catie tussen gemeentebestuur en burgerijhij toonde zich daardoor zeer onaangenaam getroffen en wees in zijn ant woord o.a. op de inlichtingen bureaus en de commissie leef baarheid om aan te tonen, dat het college in dit opzicht be paald niet stil heeft gezeten. Met alle begrip voor het nut van nieuwe ontwikkelingen, waar schuwde mr. Heusdens toch ook voor het gevaar van overwaar dering van de algemene roep om inspraak en medezeggenschap; het is zaak ook in dit opzicht maat te houden. De voorzitter •wilde bet aan het seniorencon vent overlaten een standpunt te bepalen over de houding, die aan genomen moet worden tegenover de nieuwe eenmansformatie Al gemeen Belang en ook de vraag of er voortaan weer op donder dag vergaderd moet worden,, wilde hij maar aan het senioren convent voorleggen. Het college roeit echter niets voor een even tuele voortzetting van een verga dering op dinsdag; dat zou dan op ■vrijdag moeten gebeuren, tenzij de raad er toe over zou gaan op donderdagmiddag te vergade ren, zodat dan op donderdag avond i'erder gepraat kan wor den als dal nodig is. Voor een vriendelijker toon in de officiële correspondentie voelt het college niets, zo beweerde de voorzitter, die Ook ontkende, dat er sprake zou zijn geweest van afzwak kingsmanoeuvres" betreffende het standpunt van de raad over de ontwikkeling van Rijnmond. Indien daarom gevraagd wordt willen B. en. TV. wel bemiddelen; in het conflict in de Dierenbe scherming en mr. Heusdens ont hulde, dat er al met het Rotter damse gemeentebestuur gecor respondeerd js over mogelijke deelneming in een regionale om roep. Voor de kruising Marathon- we g-Floris de Vijfdelaan is een verkeerslichteninstaliatie besteld. Openbaar vervoer Met de RET zijn wijzigingen in de routes der verschillende bussen besproken. Ljin 59 zou, als op I juni volgend jaar bet station Vlaardhtgen-West In ge bruik kom», vandaar langs de nu gevolgde ronte naar Vlaardingen- Oost moeten gaan rijden, maar dan niet naar Schiedam, maar via de Van Hogendorplaan naar Holy. Lijn 56 zou, in Viaardingen Oost gekomen, door moeten gaan naar Schiedam en de route van ïijn 57 zou onveranderd blijven. Voorts zou lijn 50, die door de Beneiuxtonnel rijdt, niet bij Vlaardlngen-Oost moeten eindi gen, maar doorgaan naar hei, stadscentrum. Bij de RET is men bereid de ze wijzigingen aan te brengen, maar de directie heeft gewaar schuwd, dat het voor de bewoners van de West wijk wel eens een achteruitgang zou kunnen beteke nen in plaats van een verbete ring. De RET is van plan zijn aandeel in de kosten per 1 januari 1969 te „bevriezen", zodat kos tenstijgingen geheel voor reke- ning van Viaardingen komen. Dat geldt zowel voor iedere km. die in Holy meer gereden zou worden als voor het „verleng stuk" van lijn 50. Omdat Rotter dam ook verder een Vlaardingse bijdrage in de kosten wil vragen, zal overwogen moeten worden, of het niet beter is een geheel ande re vorm te kiezen voor het open bare vervoer in de stad. De voor zitter waarschuwde echter, dat hiermee wel eens grote bedra gen gemoeid kunnen zijn. In de ontwikkeling van de plannen nu wel afgezien van het stichten van bushaites op het Van Schra vendijkplein. Groepsvervoer? Van Rotterdamse zijde wordt het niet verantwoord geacht het veer "Vlaardingen-Rernis na 1 ja nuari voort te zetten en er wordt overwogen daarna op de spits uren groepsvervoer in te voeren. Het komt er echter op neer, dat de belanghebbende bedrijven (van 230 ondervraagde passagiers werken er 205 op twee bedrijven) zelf de kosten van dit vervoer zullen moeten gaan dragen. Twee jaar geleden zou Viaardingen f 540.000 betaald moeten hebben als 2ijn aandeel in de kosten van een voetgangerstunnel bij een nieuw station op de Parallelweg. NS hebben dat plan laten varen en er wordt nu een ander uitge voerd. Hoe de situatie uiteindelijk zal worden moet nog duidelijk worden. B. en W, blijven er bij Rijks waterstaat op aandringen de op en afritten bij de Vijfeluizen, van en naar de tunnelweg, voor het normale verkeer in gebruik te nemen. Er zouden daar nu weer nieuwe plannen bestaan voor een oplossing. Andere weg VLAARDINGEN Dinsdag middag zijn de begrotingsdebat ten voortgezet. Namens de Pv&A- fractic betoogde de heer Baren- «Iregt, wegens de binnen afzien bare tijd te verwachten vervan ging van enkele wethouders, dat zijn partij er bij het opstellen van de kandidatenlijst altijd al reke ning mee heeft gehouden dat de fractie mogelijk een of meer wet houders moet kunnen leveren. De gunstige financiële positie van de gemeente meende hij, behalve aan het personeelsbeleid, o.a. ook te mogen toeschrijven aan de ge volgde grondpolitiek. Deze spre ker wil nog wel graag horen wat dc invloed zal zijn van de BTW op de tarieven van het Kolpabad en van de gemeentebibliotheek. De heer Mooij (PCG) stelde zich met de woordvoerders van PvdA en KVP, op het standpunt dat ten aanzien van Binding Rechts-Alge- meen Belang eerst maar eens af gewacht moet worden hoe de zaak zich ontwikkelt en mevrouw Hoogendijk-Van Holst Pellekaan MAASSLUIS In de nacht van zondag op maandag werd de 21-jarige P. v.d. H uit Maassluis door de politie op heterdaad be trapt bij het leeg halen, van een sigarettenautomaat. De dader werd in verzekerde bewaring ge steld. De nacht er voor was hij ook al aangehouden na een vecht partij in de Mesdagiaan. Hij kwam mei twee dronken kamera den het café „De Corner" bin nen. De caféhouder wilde hem en zijn kameraden (de 25-jarige S.S. en D. v.d. H 54 jaar) niet schen ken waardoor de vrienden in woe de ontstaken. Zij mishandelden de caféhouder en zijn kelner. Met vereende krachten werden zij bui len de deur gezet. Na ontnuchte ring- werden zij zondagochtend vrij gelaten. De politie heeft P. v.d. H. nu opgesloten. (VVD) kon een geruststellend ge luid "laten horen met de medede ling dat zij van haar partijgeno ten in de Tweede Kamer de ver- zekering had gekregen, dat de ex tra uitgaven voor de NAVO niet zullen leiden tot een grote ver traging in de goedkeuring van ge meentelijke investeringen. Mevrouw Jungerius zette uit een, dat Binding Rechts, als over zuinigheid wordt gesproken, voor al denkt aan alles wat met ple zier maken van doen heeft en de heer Dubbeldam (VVD) pleitte voor geleidelijkheid bij de toch onvermijdelijke verhoging der ge meentelijke belastingen. Bepaalde heffingen moeten beslist aange past worden; spreker vond het b.v. een bizarre zaak, dat bij de gemeentebibliotheek een gulden wordt toegelegd op ieder boek, dat wordt uitgeleend. Wethouder v.d. Veen kon mee delen, dat de tarieven van het Kolpabad niet ondr de werking van de BTW vallen; wel zullen de tarieven van dè gemeentebi bliotheek omhoog moeten. De volkskredietbank is een sociale instelling, aldus de wethouder, maar het zou niet goed zijn le ningen te verstrekken zonder te Ietten op de financiële mogelijk heden van de aanvragers. In de praktijk blijkt overigens, dat er onder die aanvragers nog al eens zijn, die proberen een onjuiste voorstelling van zaken te geven. Als de plaatselijke belastingen op het niveau gebracht worden zoals aangegeven in de circulai re van de minister, dan zal dat de gemeente ca. f 2 miljoen per jaar meer opleveren, maar de wethouder wilde er fn de finan- clël commissie toch eerst nog mi.-j. eens uitvoerig over praten, welke weg hier gevolgd moet worden. De heer v.d. Veen wees ook de gedachte van de hand dat overheidssteun voor vormen van vrij e-tijds beste ding onjuist zou zijn en hij ontkende tenslotte met nadruk, dat de beide PCG-wet- houders ten tijde van de wethou- derserisis ooit ernstig overwogen zouden hebben uit solïdariteits- overwegingen het voorbeeld van hun socialistische collega's te volgen. In tweede instantie heeft heer Barendregt een verduide lijking gegeven van hetgeen hij in eerste aanleg heeft gezegd over de verhouding overheid- burgerij. De situatie is nu zo ge groeid, dat zaken, die in de raad komen, door het college al geheel geregeld zijn, zonder dat iemand er iets van merkt, hoe dat alle maal tot stand komt. Het gaat dus allemaal buiten de gewone burger om en spreker bedoelt al leen maar een andere weg te zoeken, zodat zaken van enig belang in een vroeger stadium openbaar worden en zo onder werp van gesprek kunnen uitma ken.. Hij kondigde aan, dat et vanuit zijn fractie een brief of nota over dit onderwerp aan de raad geschreven zal worden, om ta bereiken, dat hierover uitvoe rig gesproken kan worden. De heer Barendregt twijfelde er niet aan, dat het college probeert het allemaal zo goed mogelijk te doen, maar er is nu eenmaal spra ke van een zeker automatisme, dat naar zijn mening doorbroken moet worden. De heer v.d. Linden (KVP) be treurde de weigerachtige houding van het college betreffende wij ziging van de toon der officiële correspondentie en de heer Hoo- gerwaard (PvdA) gaf B. en W. in overweging de bewoners van de Prins Bernhardlaan, die be zwaar hebben gemaakt tegen het voornemen doorgaand verkeer van en naar Holy door hun straat te leiden, uit te nodigen voor een gesprek op het stadhuis, I Op de Westlandseweg nabij de Marathonwep werd maandagmor gen de 45-jarige voetganger J. v. D. door een personenauto aange reden. Van D. wilde de weg over steken en onderschatte de snel heid van de naderende auto. De voetganger moest met een hoofd- ond in het Holy ziekenhuis worden opgenomen. In de Prof. Rutgersstraat werd maandagmiddag de 2-jarige An nette Muilder door een personen auto aangereden. Het meisje liep cte weg op toen zij haar moeder aan de overkant zag lopëh, Het kind liep een hersenschudding op en is in het Holy ziekenhuis opge nomen. VLAARDINGEN Een 5"-ja- rïge wielrijder is gisteravond het slachtoffer geworden van een spelletje van enkele jongelui. De man maakte een flinke buiteling met zijn fiets over een bijna een halve meter boven de straat ge spannen touwtje. De jongelui hadden voor hun gevaarlijk spel letje de donkere Trekkade uitge zocht. De wielrijder kwam er met schaafwonden en een ge broken bril af. SCHIEDAM Het bestem mingsplan voor het gebied, be grensd door Schie, Noord vest en de Korte Haven, het veelomstre den Schienoko-plan, dat lange tijd is opgehouden als gevolg van de aktie tot behoud van de Bran- dersbuurt, heeft thans rechts kracht gekregen. Het plan zal op 2 december voor een ieder ter in zage worden gelegd ter gemeen tesecretarie, afdeling Openbare Werken. VLAARDINGEN De uitsla gen van de tafeltenniswedstrijden waarin Vlaardingse teams uit kwamen. waren: St. R'dam 4 Flard. 1, 46; Flard. 2Gakaxo 3. 46; 21 Up 3—Holl. 1, 6-^; Holl. 2—21 Up 6, 6—4; Wildert 2Holl. 3, 64; Holl. 4—Stadh. 3 -2; Overs. 5-—Holl. 5, 73; Holl. 6—Stadh. 4, 46; Telef. 4— Holl. 7, 4—6; Holl. 8—Hobart 5, 28; SVA 1—Intiem 1, 8—2; In tiem 2Wildert 1, 55; Intiem 3Deroda 1, 64; Overs. 3—In tiem 4, 73; Intiem 5—Tava 1, 010; Sorry 2—Intiem 6, 19; Hagero 2Intiem 7, 19; In tiem 8—KES l, 5—5; Intiem 9— Deroda 4, 19—-0; Deroda 3In tiem 10, 55; Insulinde 6—In tiem li, 9—1; Intiem 12—NIO 1, 4—6; Shell 1BTTC 3, 5—5; DSS 1Shell 2, 64; Xerxes 5—Sunl. 3, 9—1; Roteb 4—Sunl, 2, 1—9; Sunl. 3—TOG 5, 5—5; URTTC 1—Stokv. 4, 5—5; SVS 1—URTTC 4—6; HPV 4—URTTC 3, 5—5; URTTC 4—Atl. 3, n.d.; URTTC 5—Roteb 7, 4—6; Windm. 1— Amroba 2, 73. Junioren: Intiem 1—-TSF 2, 4—6; CJS 1—Intiem 2, 1—9; In tiem 3—TSF 3, 3—7; Intiem 5— Wildert 2, 4—6; Intiem 8—TOG 3, 2—8; Xerxes 8Intiem 5, 3—7. Hoekse Boys verspeelt voorsprong HOEK VAN HOLLAND Met een 2—2 puntenverdeling heeft Hoekse Boys zaterdag geprofi teerd van de inzinking, die DUNO doormaakt. De Boys begon in een hoog tempo en na een paar minu ten leidde dit al tot een voor sprong door een doelpunt van Kruize. Lokers voerde na twin tig minuten de stand op, maar kort voor de rust kwam DUNO op 12. Na de rust zorgden de gast heren voor 22 door een defensie- fout af te straffen. VLAARDINGEN Aan het slot van de vergadering van dinsdagavond is wethouder De Bruijn nog aan 'het woord ge komen, maar pas vandaag kun nen de raadsleden daar weer op reageren. Gezien het aantal onderwerpen, dat nog bespro ken moet worden, lijkt het een twijfelachtige zaak of de be grotingsbehandeling vanavond kan worden afgesloten. Over de nog niet voltooide be bouwing van de Westdij k, wees de heer De Bruijn er op, dat be bouwing van de nog resterende terreinen geen eenvoudige zaak is door de hoge rentekosten. Toch zijn er enkele plannen, al zijn die nog niet erg concreet. Het nog vrije terrein aan de Maasboulevard is geruime tijd ge reserveerd geweest, maar van de optie is geen gebruik gemaakt. Nu worden de mogelijkheden door een bouwmaatschappij on derzocht en hoewel dit allemaal nog erg pril is achtte de wethou der het toch gewenst de gang van zaken maar even aan te zien, al vorens tot wijziging van het be stemmingsplan te besluiten. Voor het gebied ten oosten van de Oude Haven zijn nieuwe ideeën g»nn. groeien, toen, in afwijking de oorspronkelijke opzet, de Leyden Gaelstraat een bre de verkeersweg moest worden, als onderdeel van een ringweg. Was voor dit gebied eerst gedacht aan industrievestiging, nu gaan de ge dachten weer meer en meer uit naar woningbouw. Op de brief van de bewoners der Prins Bernhardlaan en de plannen van die laan een toe gangsweg voor Holy te maken, ging de wethouder niet diep in. In de volgende raadsvergadering komt een voorstel ter sprake tot aanleg van een weg langs de rijksweg, van de Holysingel naar Schiedam en dan is er ruim schoots gelegenheid ook over die brief te spreken. Voelgangersdomain Als halverwege volgend jaar het Liesveldviaduct gereed is zal het mogelijk worden een groot ge deelte van de Hoogstraat af te sluiten voor rijdend verkeer. De heer De Bruijn liet hierbij ech ter een waarschuwend geluid ho ren. De ervaring elders leert, dat winkeliers zijn teruggekomen op hun voorkeur toen het autover keer verdween. Voor de Hoog straat zal het dan ook aanbeve ling verdienen een langdurige proefperiode aan te houden, voor er definitieve voorzieningen als sierbestrating e.d, getroffen wor den. Aan het andere einde van het viaduct ontstaat voorlopig nog geen ideale situatie, omdat het verkeer via de Markgraaflaan naar de Vondelstraat moet. Pas in een later stadium zal het ont worpen „molenwiekplein" aange legd kunnen worden, maar dan moet eerst een aantal woningen ontruimd en gesloopt worden. Een parkeerplan kon de wet houder ook nog niet toezeggen; dat kan pas gemaakt worden als de bestemming vast staat van al le grond, tot aan de Burg. Pruis- singel. Pas als die bestemming vaststaat kan berekend worden hoe groot de behoefte aan par keerruimte zal zijn. Voor verdere sanering komt nu in de eerste plaats het gebied langs de Ie V. Leyden Gaelstraat in aanmerking; in het gebied tus sen Veerplein en Maassluisedijk moet het langs lijnen van geleide lijkheid verder gaan. Mevrouw Jungerius kreeg van de wethou der de toezegging als „af scheidscadeautje", naar hij zei dat in de parken en plantsoenen de verschillende boomsoorten van naambordjes voorzien zullen worden. Het sterven van bomen is deels te wijten aan het aard gas, deels echter ook gewoon aan ouderdom. Interesse Wethouder De Bruijn legde er de nadruk op, dat hij, en het col lege, sterk geïnteresseerd zijn ir de experimentele woningbouw; h heeft b.v. vorig jaar persoonlijk .een aan dit onderwerp gewijd congres bijgewoond. Er rijzen echter al gauw problemen. Er gepleit voor uitvoering van het plan-Hartsuijker in Holy-Noord, maar men wil daar ook veel een gezinshuizen en dat kan niet alle bei. De heer De Bruijn vond de Broekpolder een geschikt gebied voor het uitvoeren van een expe rimenteel plan, maar hij noemde het ongewenst daarvoor het plan- Hartsuijker als enig uitgangspunt te nemen. Dat plan is naar de gne- ning-van de wethouder in, econo misch opzicht niet juist en de economische uitvoerbaarheid is tenslotte toch het uitgangspunt. De wethouder meende, dat het in schrijven van een prijsvraag de beste weg was om tot goede re sultaten te komen. Op het ogen blik worden bij de stedebouw in vrijwel geheel Europa de zelfde normen gehanteerd en identieke inzichten toegepast. Als een expe rimenteel plan er in zou slagen iets geheel nieuws te maken, dan zou dat zeker van nationale bete kenis kunnen zijn. B. en W. willen zeker steun verlenen aan degenen die iets nieuws willen proberen, maar men zal zich bewust moeten zijn van de omvang der proble men. SCHIEDAM De 54-jarige me vrouw Fe ij en is gistermiddag het woonwagenkamp aan de Schiekade van een vuilnisemmer gevallen. Zij sjond daarop de ruiten van een woonwagen te ze men. Zij is met een lichte her senschudding en een schouder fractuur in de Dr. Noietstichting opgenomen Gistermorgen is de 44-jarige heer J. G. S. uit Rotterdam voor de Hema aan het Koemarktplein aangereden door een personen auto, bestuurd door J. L. S. (32), voorman uit Sehïebroek, De autfr mobilist verleende de wielrijder geen vrije doorgang. De fietser js met rugklachten naar het ge- meente-ziekenhuis gebracht. De 8-jarige Anöré van der Wurl is gisteren op de oversteek plaats op de Burgemeester van Haarenlaan bij de Troelstralaan onder een auto gekomen. De auto werd bestuurd door mevrouw H. E, A. T.-K., een 35-jarige psychologe uit Delft. Zij reed door een groen licht over de ze- bra, waarvoor een jongetje op groen voetgangerslicht stond te wachten. And ré schoot het wach tende jongetje voorbij de rijweg op. Het slachtoffertje is met een gebroken been, een hersenschud ding en een gebroken sleutel been in de Dr. Noietstichting op genomen. VLAARDINGEN Voor circa twintig toeschouwers heeft het 20 toeschouwers heeft het nieuw- opgerichte Work team Theater Dialoog gisteravond in Muzanda een voorstelling gegeven van „De dood van Bessie Smith" en van ,Met gesloten deuren". Het twee de stuk werd beter opgevoerd dan het eerste, ofschoon het eer ste ook vorig jaar al eens was gespeeld. Over het algemeen kan worden ;ezegd, dat men zich aan deze „zware" stukken wel enigszins vertilde. De regie kon deze opga ve duidelijk niet aan, waardoor ook de spelers niet tot goedg,pres taties konden komen. Beroepen MAASLAND Ds. jer heeft een beroep naarBeedum (Gr.) J, Z. Pot- ontvangea VLAARDINGEN Bij de be handeling van «Ie paragraaf so ciale aangelegenheden heeft wet houder Weed a o.a. meegedeeld, dat het college van B en W in be ginsel heeft besloten lot het stich ten van een nieuwe gemeentelij ke sociale werkplaats in het cen trum van dc stad. Met betrekking tot de GSW- werkplaats verwachtte de wethou der, door de ontwikkelingen op het terrein van de geestelijke volksgezondheid, een blijvende, zij het kleine stijging van. het aan tal tewerkgestelden. De stichting buitenlandse arbeiders doet goed werk en heeft ook regelmatig con tact met de werkgevers, waarvoor zij min of meer als „geweten" fungeert. De heer Weeda vroeg het advies van do federatieve raad voor bejaarden werk te vra gen betreffende het al of niet in stellen van een cultureel paspoort voor bejaarden. Op het gebied van bejaardenvoorzieniïlgen acht te hij plaats voor enig gematigd optimisme. Er wordt gewerkt aan plannen en de uitvoering daarvan voor bejaardencentra in Holy; tct 1980 heeft de gemeen te nog ruimte om daar voor 160 bejaarden een centrum te stich ten en de heer Weeda hoopte daaraan met voortvarendheid te kunnen werken, omdat zo'n cen trum broodnodig is. Hij had vertrouwen in de spoed, die de gemeente Schiedam zal be trachten bij het stichten van. een inrichting voor langdurig zieke en demente bejaarden, waarin Viaardingen zal deelnemen. Er komen twee afdelingen, elk voor 150 personen. De federatieve raad voor het bejaardenwerk houdt zich bezig met voorbereidingen voor stichting en verbetering van dienstencentra en nu een rapport over kinderdagverblijven is ver schenen verwachtte de wethouder ooit hierover spoedig een beslis sing te kunnen nemen. Er worden voorts besprekingen gevoerd over stichting van een dagverblijf voor geestelijk gehandicapten en van een derde gezinsvervangend te huis. Bejaardenflat In antwoord op de opmerkin gen over problemen rond de be jaardenflat in de BilUtonlaan ver zekerde ile heer Weeda, dat die problemen geen betrekking heb ben op het wonen, de verzorging en de verpleging daar. Wel eist het gebouw ingrijpende voorzie ningen en verder gaat het om de interne organisatie, met name sinds de ingebruikneming van de verpleeginrichting. Er is al veel gedaan en verbeterd, maar het college is van plan de leiding te reorganiseren en gaat de organi satie verder onderzoeken. De medezeggenschap van het geemeentepersoneel ligt de wet houder na aan het hart en hij wil daaraan zo veel mogelijk inhoud geven, zo verzekerde hij de raad, Htt college ziet nog geen heil in aanstelling van een eco noom in algemene dienst, noch in uitbreiding van het instituut der „exit interviews" of aanstelling van een ombudsman voor perso neelszaken. Bij de GG en GD heeft het college een teleurstelling be leefd doordat een vorige week benoemde adjunct-directeur heeft laten weten die aanstelling niet te aanvaarden. VLAARDINGEN Toen wet houder Walstra in eerste instantie over onderwijszaken kwam te spreken, greep hij eerst de gele genheid aan zïjn partijgenoot Ba rendregt van repliek te dienen op diens constatering, flat het ge meentebestuur zo traag werkt o.a. doordat steeds deskundigen geraadpleegd moeten worden. De wethouder legde er de nadruk op, dat zonder het raadplegen van die deskundigen B. en W. een voudig geen beslissingen kunnen nemen of standpunten bepalen; dat is een gevolg van het feit, dat onze samenleving na de Twez- de Wereldoorlog zo ingewikkeld geworden Is. Waar dat nodig is worden echter steeds snelle be slissingen genomen. De wethouder gaf de raad een inzicht in de vele grote proble men, die er liggen op het terrein van het buitengewoon lager onder wijs, ook al omdat de deskundi gen er vaak geheel tegenstrijdige opvattingen op na houden. Het grootste probleem is echter het gebrek aan vakmensen. In de brugklassen van de open bare scholengemeenschap wordt precies gewerkt, zoals steeds de bedoeling is geweest. Er zijn tien van die klassen, waarin de ieerlln gen zijn gegroepeerd naar hun ca paciteiten. Alle klassen krijgen echter de zelfde leerstof en de zelfde standaardproefwerken; overschakelen van de ene onder- wijsrichting op de andere is en blijft mogelijk, waar de resultaten van een leerling daartoe aanlei ding geven. Eerste paal Voor de gemeentelijke huishoud school kan dezer dagen nu de eerste paal geslagen worden, zo kon de wethouder de raad mee delen, maar het stichten van een afdeling individueel technisch on derwijs wordt eelt zaak van enke le jaren, al zijn alle betrokkenen er glad voor. De vrije zaterdag voor de openbare scholenge meenschap is een omstreden 2aak, maar de rector doet ctn* stig zijn best een oplossing te vin den. Mevrouw Hoogendijk (WD) drong er bij de wethouder nog op aan er voor te zorgen, dat hel openbare onderwijs op het stut van de onderwijsvernieuwing niet achterblijft bij de particulie re instellingen en zij overwoog een voorstel te doen tot verhoging van het bedrag, dat voor leermid delen is uitgetrokken. De h®ef Walstra, die zeker voor onder wijsvernieuwing voelt, b'665 voor vervanging van verouder de en versleten leermiddelen op de scholen naar een ander sys teem te willen, waarbij de school hoofden. jaarlijks hiervoor begroting moeten indienen. Moei* De wethouder heeft enkele ex- dat nodig blijken, dan zal de we»* perimenten op onderwijsgebied houder zeker ook. verhoging va» in petto, waarmee hij de raad het hiervoor beschikbare bedra» denkt te confronteren met het oog I bepleiten. Niet bezuinigd op ce financiële consequenties. Op het" onderwijs zal niet bezui nigd worden, ook al zou de norm* ui(kering van het rijk achterblij ven bij de geraamde kosten. Voor het aanschaffen van moderne, technische leer- en hulpmiddelen wilde de heer Walstra het resul taat maar eens afwachten van een onderzoek, dat het ministerie op dit terrein instelt. De oudercommïssie voor openbare scholengemeenschap komt er zo spoedig mogelijk; over instelling van een overkoe pelende schoolraad kon de wet houder zich nog niet positief uit laten omdat die zaak bestudering nodig heeft. Tegenover het stichten van schoolwerk tuin en bleek de heer Walstra welwillend te staan, evenals tegenover pogingen een betere aansluiting te krijgen tus sen kleuter- en basisonderwijs.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1968 | | pagina 2