Schiedams ziekenhuis gaat patiënten automatisch bewaken WXÊ^X$ Scliiedamse subsidies op sociaal gebied Gebouw van f34 miljoen MWMÊÊm l Receptie in Deltahotel van gouden schildersbedrijf Kloet Dokter A. C. Taverne viert zilveren jubileum flöüaiidiaaii-liandballers slaagden niet in plannen voor revanche SCHIEDAMS ALLERLEI De Thuishaven houdt „landsdienst" Pf;rsoneeI»-«rarafe bij Gus-lo is til aii.« wee jaar Zege van dame- na- weinig im panerend Minder lectuur in '68 Hoekse (notities ROTTE RD AM SCH NIEUWSBLAD WOENSDAG 5 FEBRUARI 1969 Z/2—NV2 SCHIEDAM Achttien kilo meter heipaal, elfduizend kubie ke meter beton en driehonderd duizend kilo betonijzer zijn er voor nodig geween om een be drijfsruimte van 79.000 kubieke meter te om int Hen. De hed ri.il »- ruimte staat nelii verdiepingen hoog aan de Burgemeester Knop je rilasn. <»n wordt omstreeks 1 april in gebruik genomen als hel nieuwe Gemeenteziekenhuis. Als gust vuil de ;iccr G. Wc.— terhout van het Haagse archi tectenbureau Wesierhout. Smid en Cramer is de gelegenheid ge boden het -nieuwe ziekenhuis te bezichtigen, hoewel er nog niets te zien viel van de toekomstige 330 bedden en bijbehorende ver pleegsters en apparatuur. Wel is bet gebouw op nog wat klein mon tagewerk na. gereed voor de ver huizing van de patiënten, een karwei dat men binnen een dag hoopt te klaren. Ton per bed Een kleine twintig jaar na de eerste besprekingen over de nieuwbouw van hot ziekenhuis, :s het dan zover dat het gebouw van ongeveer f 34 miljoen zijn dien sten kan gaan bewijzen. Dure diensten worden het wel, wam er is per bed voor ongeveer f lOO.OOO geïnvesteerd. Door .het lange uit stel van de bouw, zijn de bouw kosten dus wel wat meer gewor den dan de bij de eerste bespre kingen geroemde negen miljoen. Bij de ingebruikneming zal men hneleen een voorzichtig begin gaan maken met de automatische bewaking van patiënten. Polsslag bloeddruk en temperatuur kunnen dan zonder tussenkomst van een verpleegster doorlopend in de ten worden gehouden, en in geval er iets niet in orde is, wordt men door de automatische appa ratuur tijdig gewaarschuwd. Eten Ook de voedselvoorziening van de verpleegden zal in het nieuwe ziekenhuis anders gaan. Men gaat over op het dry-heat systeem. Waarmee ingevroren complete maaltijden zeer snel op consump- HOEK VAN HOLLAND Het bestuur ran De Thuishaven heeft het plan opgevat, door het houden van eenvoudige diensten, mensen, die van de kerk zijn vervreemd, weer aan de zondagse kerkgang doen wennen. Men heeft deze eenvoudige diensten „loodsdiensten" ge noemd. want de medewerkers hieraan willen niet meer dan loods zijn om een koers aan te geven, hoe de drempelvrees te verliezen. De eerste loodsdienst is zondag om tien uur in het gebouw van De Thuishaven aan de Concordia- straat 8. De heer H. Benard zal de dienst leiden en een koortje on der leiding van mevrouw Huis man verleent muzikale medewer king. VLAARDINGEN He Us altijc! een plezierig en ook bemoedi gend gebeuren als een bedrijf, dat van vader op zoon is overge gaan, zijn vijftigjarig bestaan kan vieren en dat geldt temeer als bij dat jubileum ook de vitale grond legger en zijn vrouw aanwezig kunnen zijn. Op deze plezierige manier mocht een van de oudste VicUir- dingse schildersbedrijven zijn gouden jubileum vieren, nl. de firma F. J. Kloet Zn.f al een halve eeuw gevestigd in de 2e Maasbosstraat. Sinds 1953 heeft cie firma ook een vestiging in Spij- kenisse en zij lelt thans rond 60 personeelsleden. SCHIEDAM In liet jaarver slag over 1967 van de Gemeente lijke Sociale Dienst wordt een overzicht gegeven over de subsi dies die worden verleend aan in stellingen voor gezinszorg. In 1907 ontving de Stichting Ka tholieke Gezinszorg en Gezins hulp een subsidievoorschot van f 72.000, de Hervormde Stich ting voor Gezondheidszorg er Maatschappelijk Werk f 54.230, de Gereformeerde Vereniging voor Ziekenzorg en Maatschappelijk Werk f80.000, de afdeling Ge zinszorg van het Groene Kruis te tietemperaiuur kunnen worden ge bracht. Die maaitijden zullen in eigen beheer worden bereid en ingevroren, omdat ongeveer de helft van het benodigde eten vol gens verschillende dieeien moei worden samengesteld. Geen enke le commerciële diepvries-fabriek kan eer. dergelijk gevarieerd aan tal diepvriesmaaMijden leveren. In het nieuwe ziekenhuis zuilen hoogstens zes patiënten op één kamer komen te liggen, waarbij vooral de gezondheidstoestand van de patiënt bepalend is voor de grote van zijn gezelschap. Wat de klasse-indeling betreft: cv is uitsluitend een eer&te, tweede- en derde klas. De onderverdeling 2A fen 2B heeft men laten schieten. De kamers van de patiënten lig gen allemaal op het zuiden in het oost-west gebouwde verpletfi- gebouw. Aan de* andere kant van de gang liggen cc bijbehorende djenstrufmten. zoals spoelkeu kens, toiletten, badkamers en der gelijke. Üruktoetsen Binnen handbereik van elke pa tiënt. uitgezonderd op de kinder afdeling, bevindt zich een ruhn- tevaart-achtig draaibaar scha kelpaneel mcr vru lijk gek) eurdo druktoetsen. Vier daarvan zijn voor de radio-distributie, een ro de is bestemd om wensen in. ver vulling te laten gaan. Drukt men er op, dan krijgt, men namelijk verbinding met een centralists die via een luidspre kertje in de kamer vriendelijk in formeert wat er aan cie hand is. Vanuil het bed kan elke patiënt zijn wensen vertellen, en de cen traliste waarschuwt zonodig de dichtstbijzijnde verpleegster." 's Nachts zit er geen juffrouw in de wen skrco p-centra le. Maar dan krijgt de patiënt directe ver binding met de nachtzuster visit de betrokken afdeling. apparaat kan men zelfs nog ho rt .i wat er precies aan cie hand is. Terugpraten moot echter via de telefoon. Men heeft in hei nieuwe v ar kenhuis de verschalende specia lisaties zoveel mogelijk op één verdieping bij elkaar geplaatst met cle bijbehorende behandel ruimten. Op de begane grond dndt men de kinderafdeling, waar men nog een bijzondere voorzie ning heeft getroffen met betrek king tut de stopcontacten. Met een schakelaar builen de afde ling kan men alle contacten stroomloos maker., zodat de peu ters zichzelf niet kunnen electro cute ren door in een stopcontact te pulken. Zoals gezegd heeft mei) de bedieningspanelen voor radio wijselijk buiten de zalen gehou den. urn verhitte strijdtonelen voor te zijn. OF, KEIJKiïN van het nieuwe Gemeente-Ziekenhuis in Schie dam is op de meest moderne uv.jze ingericht. .-naai er glimmend te wachten tot er cie eerste pot wurdt go kookt. Het voedsel wordt, in vrij kleine porties iegelijk klaargemaakt, cn uit de pannen overgeschcpt ir elektrisch v erwa mi de wage nt j e s Die wagentjes worden langs een lopende band gereden, waarop voor elke patiënt afzonderlijk dienbladen langs glijden. Indeling De eerste verdieping van het verplceggebomv is bestemd voor de afdeting intern, voortgezet op de tweede verdieping voor de ..in tensive care". Verdieping drie en vier zijn gereserveerd voor cie afdeling chirurgie, natuurlijk rnU bijbehorende operatiekamers, sic- rilisatiekamers en dergelijke. De af deling gynaecologie komt op de vijfde etage, maar cle aansta;.)ri de moeders komen pijlsnel on moeiteloos per lift naar boven. Op de zesde verdieping zijn ruimten voor diverse kleinere spe cialisaties, terwijl de afdeling neurologie go de zevende is ge huisvest. Op de bovenste, achtste; etage, tenslotte vindt men cie kia.s- se-kuniers. A ie torsie Omdat de bouw van het zieken- huis nogal lang heeft geduurd, heeft men ruimschoots de tijd ge had om hel benodigde in.*>trumrn- Lnrium te kiezen. Men krijgt nu de bc-schikking over het iaat?!? va.o hei laatste nieuwe. In dc oude gemeenteziekenhuis heefl men opzettelijk gewacht mm. he PPt1* Lopende band Op de bladen staat behalve de naam ook het dieëet vermeld, hetgeen bepaalt of men al dan nie; een schep uit een bepaald wagentjes krijgt. Het voedsel wordt geserveerd op borden die de warmte twee uur vasthouden. De gevulde bladen worden aan 't einde van de band in een geslo ten wagentje geplaatst, voor elke afdeling één. Op deze manier krijgt ieder van de 330 patiënten zeer snel en efficiënt een warme sa altijd op de kamer. Althans, als dat niet anders kan Want men streelt er bij het zie kenhuis naar de patiënten zo veel mogelijk aan tafel te laten eten. Waarom zouden we iemand die de hele dag mag rondlopen, speciaal met etenstijd weer in bed steppen, redeneert men. En te recht, want aan tafel eten is voor patiënt en voor het ziekenhuis veel gemakkelijker. SCHIEDAM In de Dr. Nolei- stiehting is het zilveren jubileum gevierd van dokter A. C. Taverne, die hier sedert 1 februari 1944 werkzaam is. Tijdens een receptie voor het personeel, 's morgens, hebben velen deze verdienstelijke medicus en. zijn echtgenote de hand gedrukt en tijdens een mid dagreceptie voor de gezamenlijke artsen van Schiedam, Vlaardin- gen en Maassluis zijn enkele toe spraken gehouden. Overigens is in overeenstem ming mot de bescheiden aard van dokter Taverne het jubileum vrij ongemerkt voorbijgegaan. Het be stuur van de Dr. Noletstichting heeft de jubilaris toegesproken en daarbij herinnerd aan het Kruis van Verdienste, dat hem enkele ju ren geleden is verleend.' Deze onderscheiding, de hoogste die het Rode Kruis kent, is dokter Ta verne toegekend wegens zijn ar beid voor de Schiedam se bloed transfusiedienst. Een der eerste dingen die onder zijn leiding nu de oorlog werden verricht, was het opsporen van de oude donors vun vóór de oorlog en het samenstellen van een! nieuw donor archief. Dat js bij het toenemen van het aantal bloed- I transfusies tot ongeveer 1500 per jaar voortdurend belangrijker worden en vormt thans in de me dische wereld een onmisbare schakel. In het maatschappelijk leven heeft dokter Taverne verder nog een functie in de gemeentelijke bibliotheekcommissie. Dokter Taverne ontving als ju bileumgeschenk van het bestuur van de Dr. Noletstichting een pick-up. Voorts kreeg hij van de Lions Club een oude prent en een tekening van Octave Deconinck. Hij gaat thans zijn jubileum vie ren met een welverdiende vakan tie in het zuiden van Spanje. SCHIEDAM De commissaris van politie, de heer C. v. d. Haa- gen, zat op woensdag 19 februari de leden van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, afde ling Schiedam, iets vertellen over het werk van de politie. Daartoe wordt een vergadering gehouden in gebouw Irene, welke des mid dags om twee uur begint. Schiedam en Kethel f33.244 en cle Vereniging Maatschappelij" Werk op Humanistische Grond slag f5.600, in totaal 245.124 Voeg hierbij de afrekening over 1966 ad f 22.809, clan wordt het to taal f 267.933. Het rijk verleende daarop een subsidie van f 122.564, zodat de kosten per saldo f 145.369 bedroegen. De subsidie t.b.v. de Huishou delijke cn Gezinsvoorlichting be liep in totaal £51,696, waarvan hei rijk f 29.358 voor zijn reke ning nam. De subsidies voor ai- gemeen maatschappelijk werk beliepen f 29.949, verdeeld over vier instellingen. Aan enige in stellingen o.a. t.b.v. ooglijders en doofstommen werden bedragen verstrekt tot een totaal van f 769. Gezondheidskolonies ontvingen in 1967 f 25.005 op basis van f 2,50 per kind en per dag. Ter stimule ring van het particulier initiatief op het gebied van de ontspannin-, van bejaarden werd aan ver schillende bejaardenbonden een subsidie verleend van totaal f 1.050. Piepertjes De artsen en ander hoger per soneel zijn voortdurend te berei ken, mits ze binnen een straal van anderhalve kilometer van hei zie kenhuis zijn. leder van hen draagt een klein muisgrijs kastje in da zak, dat een scherp fiuittoor.tje laat horen als men nodig is. Via een piepklein luidsprekertje in het me te He wek!: huis bouw ierisi ed te leken me SCHIEDAM De garage, die men bij Gusto voor het personeel heeft ingericht, draait nu ai weet twee jaar. De secretaresse von de Gustu Auto Club, mej. Kis van Rijnswoud, deelt mede, dat er in deze jaren 750 reparaties zijn uil- gevoerd en 200 doarsmeerbeurten zijn gegeven. In 1968 hadden de leden gelegen heid hun wagentje gratis te laren keuren. Ruim 250 van de 202 leden hebben van die mogelijk heid gebruik gemaakt. De ver eniging telt dertig donateurs. De gedachten gaan thans uil naar de aanschaffing van een tweede brug. zodat er de moge lijkheid komt nog meer auto's tegelijk een beurt te geven. VI. A AR DING EN IIcl eerste damesliundbidelftiil van De Hol- huuiuun heeft weliswaar op A AC een 96 overwinning behaald, niaur het heeft togen deze zwakke tegenstander toch niet kunnen im parl eren. Toch Wiis het al bij de eerste aanvul vuil Dr; Hoiluncüunn met een raak. Een schol van Yvonne vun Wezel stuitte terug vun de paal, in handen van Nel van Zevenbergen en dat betekende I—0. Het fel verdedigende ACC liet De Ho Li and ia un verder niet veel kansen, maar toch werd het 20 toen Nej van Zevenbergen en Eily Suisse samen uitbraken. Toen eindelijk Nalda Paniapon en Nel vun Zevenbergen samen een goede aanvul opzetten bracht istgenoemde, via de grond, cie derde treffer tot stand. Met felle schoten bracht AAC de Vlaarding- se verdediging in ernstige moei- lijkhed.cn en zo werd de stand 33. Toch konden de Vluurding- sen met een voorsprong gaan rusten door een treffer, via de paal, van Ineke Miedema. nu een pass van Eily v. rt. Arend. Na een goede combinatie tussen EUy Suisse en Yvonne van Wezel werd het door eerstgenoemde 53. Na een afgeslagen AAC-aanval gingen Eily Suisse en Eily v. d. Arend er samen snel tussen uit en toen werd het G3. De Hol la ndi a an liet het tempo zakken en dat leverde AAC twee doel punten op (05jDaarna brach ten achtereenvolgens Eily Suisse en Magda Ketting de stand op; 85, waarna het door een mis stap van do Viaardingse doel- vrouwe SC5 werd. In de laatste aanval me akte Mug du Ketting daar met een hard schot 96 van. Onverdiend Het eerste herenelf tal heeft in een spannende cn goede wedstrijd tegen DWS 2 onverdiend met 1314 verloren. DWS boekte de openingstreffer en Ruud Jungblut bracht de stand weer in evenwicht. Een mooie kans om de leiding te nemen ging voorbij doordat Jan de Jong een strafworp miste. Toch kon na een aanval van Paul van Wezel Jaap v. d. Heijden scoren en ver volgens bracht Nelis Assenberg met een verrassend grondschot de stand op 3—1. DWS kwam ech- ter goed terug en het veranderde zijn achterstand in een 34 voor sprong. Neiis Assenberg bracht door een strafworp de schaal weer in evenwicht (4—4). Met harde schoten kon DWS een 4r—6 voorsprong nemen. De Hollan- diaan versaagde echter niet en kon door Joop Bloemheuvel, Jan de Jong en Paul van Wezel op nieuw de leiding nemen (76). Voor de rust kreeg DWS van doelman Hans Ouborg een doel punt cadeau (77). Na de her vatting begon De Hollandiaan snel en verrassend, wat twee gave doelpunten opleverde van Joop Bloemheuvel on Jaap v. d. Heijden. (9—7). DWS zorgde met ten verrassende achterwaartse worp voor D8, waarna Ruud Jungblut een aanval afrondde met een hard afstandsschot (10—8). DWS antwoordde meteen (10—9) en toen benutte Dock van Oosten een strafworp (119). DWS verhoogde het tempo en het werd 1113, waarna Jan de Jong in een snelle uitval voor 1213 zorgde. Drie minuten voor tijd kon Jaap v. d. Reijden beide ploe gen weer op gelijke voet bren gen. Bij een aanval van DWS was de Vlaardingse verdediging iets te laat om een achterwaartse worp te kunnen opvangen (13-14). Ook het tweede heren elftal speelde, tegen DWS 3, een wed strijd met vele hoogtepunten, evenwel afgewisseld met even zo vele dieptepunten. DWS was over het geheel iets sterker en ver diende zodoende de 9—14 over winning. HOEK VAN HOLLAN Ook in 1968 hebben verschillende Ie* den van de Rode Kruisafdelin; van Hoek van Holland zich beij verd voor het verzamelen van tijdschriften en boeken ten behoe ve van invaliden en zieken. Een of meermalen per week wordt het lectuurhuisje leeggemaakt en de opbrengst gaat naar de daarvoor bestemde sorteerafdelingen. Zo werd vorig jaar 6069 kilo tijd schriften door de Hoekse bevol king bijeengebracht en er kwa men 2293 boeken binnen. Op zich zelf is dat zeker geen slecht re sultaat, maar men is er niet he lemaal tevreden mee. Want hoe wel er ruim 700 boeken meer bin nenkwamen dan het voorgaande jaar, was de opbrengst van de tijdschriften ruim 1500 kilo terug gelopen. Op de Nederlandse rang lijst die het Rode Kruis jaarlijks samenstelt, zakte Hoek van Hol land daardoor van de achtste naar de elfde plaats. Vooral met de naderende schoonmaak wil het Rode Kruis de aandacht vestigen op het lec tuurhuisje in de Prins Hendrik straat, tegenover de Concordia- straat. Wanneer er grotere hoe veelheden zijn mee ie geven, dan kan men contact opnemen met de heer H. de Weers, Prins Hendrik straat 226b, tel. 2830. De vereniging Tennispark De Hoek belegt zijn jaarvergadering op donderdag 20 februari in Ho tel. America, Aanvang 8 uur. De plannen voor het komende seizoen zullen daar besproken worden, Voor de leerlingen van de Ir. P. Caland MAVO school in Hoek van Holland bestaat weer de ge legenheid om tegen gereduceer de prijs schooltennis te spelen. Jongelui kunnen zich opgeven bij de 'heer Oosterloo tot 15 februari De Hoekse badminion-kampi- oenschappen worden gehouden op 22 en 23 februari in de gymzaal aan de 2e Scheepvaartstraat. Deelnemers kunnen zich aanmel den bij cle heer A. Louw. Riet- dij kstraat 334. Op het sportpark in Hoek van Holland werd uit de pantalon van dc 13-jarige J, G. O. uit Waterin gen een portemonnaie met wat geld en enkele papieren gestolen. Op de hoek van de Prins Hen drikstraat reed de 22-jarige L. v. d. H. uit 's-Gravenzande legen de vrachtauto van V. J. K. Bei de wagens werden zwaar bescha digd. Op de Harwich weg 2*eden 2 auto's tegen elkaar, bestuurd door de'22-jarige D. J. R. uit Den Haag en de 51-jarige J. M. de W. uit Hoek van Holland. De wagens kregen schade. De heer F. J. Kloet opende des- tijcis, na het vervullen van zijn dienstplicht, zijn schilderszaak. Het was geen beste tijd; menige kuiper ging 2and kruien om wat geld te verdienen. De heer Kloet, innemend mens en goed vakman* wist allengs zijn klantenkring uit te breiden en zijn bedrijf te ver groten. Dertig jaar geleden kwam zoon Jan bij hem in de zaak en dinsdagmiddag stonden vader en zoon, met hun echtgenoten, in de Tritonzaal van het Delta hotel honderden handen te drukken van vrienden en. relaties, ook van bui ten Vlaardingen. De gelukwensen van het gemeentebestuur werden overgebracht door de wethouders T. de Bruijn en E. P. van der Veen. De heer P. de Goede sprak namens het hoofdbestuur van de Ned. Scbilderspatroonsbond. Hij memoreerde in het kort de ge schiedenis van de firma Kloet en speidde de jubilaris dc zilveren bondsspeld op als blijk van waar dering voor de belangrijke plaats, die de heer Kloet zich in onze stad heeft weten te verwerven. Hij prees hem als vakman en ais collega, die er aan heeft meege werkt het schildersbedrijf op een hoog peil te brengen. Ook de hulde in de vorm van bloemen was indrukwekkend groot. SCHIEDAM De 62-jarige letterzetter H. Feelders uit de Stationsstraat is gistermiddag op de Brandersbrug onwel gewor den. Hij Is per G'G en GD naar de Dr. Noletstichting vervoerd. Aan boord van het Duitse m.s. Lintzetor, dat bij Wilton-Fijen- oord ligt, is uit een niet afgeslo ten hut een bedrag van f 2100 ge stolen, waarvan een groot deel in Duitse meuken. Het geld lag in een open geldkistje in een niet afgesloten kast. Gistermorgen heeft een trein in de richting Rotterdam tien minu ten vertraging opgelopen door dat op de overweg op de Nieuwe Damlaan de 20-jarige chauffeur G.M.V, met zijn. bestelauto onder de spoorbomen kwam te zitten. De bestuurder van de trein be merkte dat en kon op tijd stop pen. Dc bestelauto chauffeur zag, door de zon verblind, de dalen de spoorbomen niet en hoorde ook de waarschuwingsbei niet. Op rijksweg 20 bij de 's-Gra- velandseweg is de 33-jarige we tenschappelijk medewerker F.L. P. gistermorgen met zijn perso nenauto geslipt in de flauwe bocht aldaar. Zijn wagen raakte eerst de hardstenen rand aan de rech terkant van de rijbaan, zwaaide toen naar links en kantelde daar bij op de linkei' zijkant. De wa gen kwam in de middenberm vrij ernstig beschadigd tot stil stand: Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Gistermorgen is op de kruising Nieuwe Damlaan - Burgemees ter I-Ionnerlage Gretelaan de 21- jarige bloemist D. v.d. H. gewond geraakt bij een aanrijding tussen zijn bromfiets en een auto, be stuurd door de 25-jarige groente handelaar E. J. uit Rotterdam. De auto reed langzaam over de kruising en de bromfietser kreeg daardoor de indruk dat hij voor hem zou stoppen. De bromfietser is met schaafwonden en bioeduit- tortingen in do Dr. Noletstich ting behandeld en daarna naar huis vertrokken. Bij een snelheidscontrole op de Horvathweg zijn gisteravond tus sen zeven en tien uur 19 automo bilisten bekeurd wegens overtre ding van cle maximum-snelheid. De snelste verkeerszondaar reed 8 km per uur. Kiela spreekt voor de bejaarden over het verkeer SCHIEDAM De heer A. Kie la, eigenaar van de auto- en mo torrijschool in de Passage, die vorig jaar zo sterk in het nieuws kyvam door de verkeerslessen, die bij gaf aan de Schiedamse jeugd, a! op donderdag 13 februari, des middags twee uur in de recrea tiezaal van het Thuriedehuis een causerie houden over „De be jaarden in het verkeer". Deze middag wordt georgani seerd door het Humanistisch Ver bond, Gemeenschap Schiedam, waar men meent dat het van groot belang kan zijn als de be jaarden zich eens deskundig la ten voorlichten over het verkeer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 2