V oorlopig één woontoren in Woudhoek-Zuid Poldervaart verdwijnt Tafeltennis ij» Aanschaffingen voor gemeentediensten Hogere tarieven in het Openbare Slachthuis Molenkap aan de rol V Slopen en onderhouden VOÜDljOïH-Ztlib Krijgt Groenoord een speeltuin aan Oreliosingel? geen gas B. en W. wensen prognose i.z. scholenbehoefte Fotoclub opgericht Vanaf de tribune gezien Stroomstoi'iii£ opgeheven S sSÊËm Schiedamse duiven vlogen SCHIEDAMS ALLERLEI SCHIEDAM - VLAARDINGE.V - MAASSLUIS - MAASLAND - ROZENBURG - HOEK VAN HOLLAND ROTTERDAMSCH NI E U V/SB LAD DINSDAG 19 AUGUSTUS 1969 SCHIEDAM Bij de behan deling van de begroting 1969 hebben verschillende ge meenteraadsleden. zich uit gesproken voor een betere kwaliteit van de nog te bou wen woningen, in die zin dat de huidige gelijkvormigheid in de woningbouw moet wor den doorbroken. Met name zou dat dan moeten gelden voor de nog te bouwen wo ningen in Woudhoek-Zuid, het laatste hoekje grond in Schiedam, dat volgens de be staande stedebouwkundige plannen nog op verwerkelij king wacht. De mening die deze raadsleden aldus tot uiting hebben gebracht, heeft thans geleid tot een belangrijk raadsstuk, waar in B. en W. uiteenzetten, welke bedoelingen zij met deze nieuwe wijk hebben. B„ en W. kunnen meegaan mei tin gedachte, dat het woningtekort in onze gemeente thans niet zo nijpend meer is en dal rae»r aandacht kan worden besteed aan de stedebouwkundige kwa liteiten der bebouwingsplannen en aan de leefbaarheid der af zonderlijke woningen. Hel col lege is het er niet helemaa' mee eens dat er in Schiedam niet nog altijd sprake zou zijn van een kwantitatief woningte kort. B. en W. zijn van oordeel, dat zoveel mogelijk vermeden moet worden, dat het voor 1969 aan Schiedam toegekende wo ningwetcontingent verloren zou gaan. SCHIEDAM Voor het onder houd van oude woningen en panden, die voor saneringsdoel einden zijn aangekocht, vragen B. en W. een krediet van f 25.000.De directeur van het woningbedrijf kan slechts met goedkeuring van B. en \V. en nadat de commissie voor de gemeentelijke woningdienst ge hoord is, beschikken. Een ander krediet van f 25.000,— wordt gevraagd voor sloopwer ken die in de stedelijke bebou wing noodzakelijk zijn. He: daarvoor beschikbare krediet is nl. geheel verbruikt. SCHIEDAM Groenoord krijgt plotseling de kans om er nog wat speeïwerktuigen bij ie krij gen. iets wat de wijk vereniging reeds lang heeft voorgestaan. Tijdelijk komt nl. een strook grond, gelegen aan de Jozef- Oreliosingel voor dit doel vrij Hier zouden aanvankelijk scho len worden neergezet, maar door een wijziging in het scho lenplan is de grond nu voor an dere bijzondere voorzieningen beschikbaar. Het voortbestaan van de hele groenstrook iangs de Oreliosingel is niet zeker, maar B. en W. hebben er geen bezwaar tegen, dat bij wijze van tijdelijke voorziening speeï werktuigen op de groenstrook worden geplaatst, afgezien van daaraan verbonden kosten. In dien de Raad akkoord gaat, zal de Wijkvereniging Groenoord van dit standpunt op de hoogte worden gesteld. VOORSTEL De situatie is thans als volgt: Er zijn. in het oorspronkelijke be bouwingsplan voor Woudhaek- Zuid nog al wat veranderingen gekomen o.a. door het struc tuurplan, dat in juni 1968 de raad passeerde met zijn veran derd wegenstramien en zijn metrolijn. De metro zal me*, een wijde boog de grens van Woudhoek-Zuid gaan bepaicn. Het is de bedoeling van B. en W. een bestemmingsplan voor het betreffende gebied in de raad aanhangig te maken, aan sluitend. op het bestemmings plan Groenoord. Op technische gronden kan het college daarbij echter geen gevolg geven aan het verlangen, uat een belang rijke minderheid in de raad had uitgesproken t.a.v. de op stelling van 'n programma van eisen, d.w.z. een overzicht van het aantal te bouwen woningen, de differentiatie naar het aan tal kamers, woningtypen en wo ningsoorten, etc. etc. B. en "IV, komen nu met het voor stel om in beginsel over te gaan tot de bouw van 652 woningwet woningen in Woudhoek-Zuid, t.w. 160 woningen in een flatgc- Voorts van lO'/s bij 26'/s meter beschik baar voor een nog niet nader bepaalde bestemming. Op elke woonlaag komen vijf tweeka merwoningen en drie drieka merwoningen. Deze woningen zijn bestemd voor bejaarden en voor alleenstaanden. Een merkwaardige bijzonderheid is, dat er voor kookdoeleinden en warmwatervoorziening géén gas ter beschikking zal zijn. In onderzoek dus nog niet ver der dan dat is de mogelijk heid een centrale warmwater voorziening aan te leggen. Zo worden ook de fü.anciële moge lijkheden onderzocht voor een thermopaanbeglazing. bouw van twintig woonlagen op onderbouw en 492 in drie flatge bouwen, elk van twaalf woonla gen op onderbouw. Zij willen de bouw ondershands opdragen BEJAARDEN EN ALLEENSTAANDEN De drie door Muijs en De Winter le bouwen blokken van twaalf verdiepingen krijgen op eike galerij vijf woningen, plus een ruimte naar de centraal gede gen lift, die voor gemeenschap pelijke doeleinden bestemd is. Interessant is. dal bij de thans voorgestelde 652 woningen hon derd stuks slecius twee kamers en 192 drie kamers zullen heb ben. komen er 132 vierka- merwoningen en 228 vijfkamci- woningen. Meer dan tot dusver wordt daarmee de nadruk ge legd op de bejaard en woning en de woning voor alleenstaanden. SCHIEDAM Vanmorgen is men in Kethel begonnen mei een titanen karwei: het trans port van een complete molen kap die bestemd is voor de mo len De Hoop in Maassluis. Het gevaarte, dat ongeveer zeven meter breed en vijf meter hoog is, werd met kranen op een dïeplader gezet. Na de middag werd het transport geparkeerd op het doodlopende zijstraatje van de Zwaluwlaan. bij het be jaardentehuis in aanbouw. Van daar gaai men morgenochtend omstreeks vier uur op weg naar Maassluis, via de rijks weg 20. Dit ongezellig vroege tijdstip is gekozen om het ove rige wegverkeer zo weinig mo ge! ijk_ te hinderen. Het trans port zal bijna twee rijbanen in beslag nemen. De molenkap werd gebouwd op de molemverf van Van dor Loo in Kethel en is ongeveer 25 ton zwaar. de Hollandse Betongroep Bij het woningbestand per 21 de- AV in Den Haag en aan Muys Dc Winters Bouw- en Aanne mingsbedrijf NV te Rotterdam, een en ander tegen prijzen, die voor het gemeentelijk grondbe drijf een sluitende exploitatie verzekeren en door de minis ter van Volkshuisvesting aan vaardbaar worilon geacht. Voor het doen van de eerst nodige uitgaven voor deze bouw wordt tegelijkertijd een krediet van f 200.009 gevraagd. TWINTIG WOONLAGEN f Ten aanzien van de woontoren van 20 woonlagen, uit te voeren, door de Hollandse Betongroep, wordt opgemerkt, dat deze i" de plaats komt van de oor spronkelijk overwogen drie woontorens, waarover in team verband uitvoerig is gesproken met o.a. NV Elementum. Deze onderneming heeft zich echter teruggetrokken, omdat het voor Elementum thans niet mogelijk is in 20 woonlagen te bouweu Omdat er bij beleggers getn belangstelling voor deze bouw of een gedeelte daarvan is, stel len B. en W. voor af te zien van vrije, en premiesector en zich tot de woningwetsectov te be perken. Aangezien echter soms op korte termijn wijziging Kan komen in de belangstelling Lij de beleggers, beperken B. en W, zich in hun voorstel lot he. oostelijk deel van Woudhoek- Zuid, zodat men vrijheid van handelen houdt om met even tuele particuliere beleggers in onderhandeling Le treden voor het resterende deel. Overigens zal er nog slechts plaats zijn voor nog een woontoren van 20 woonlagen. Wel is plaats gere serveerd voor een verpleeg huis, terwijl de eengezinshuizen (tachtig in totaal) thans zijn geprojecteerd in Groenoor ri jkoord. De woontoren, die op bijgaande schets is aangeduid met de let ter A, heeft de verwarmingsm- stailatie, de vuil stort rui mie. twee entrees en de gemeen schappelijke bergruimten in de onderlaag,- waar ook hydrofoor en andere technische voorzie ningen zijn ondergebracht. Bo vendien is er nog een ruimte cember 1968 en het sedertdien opgeleverde en in. uitvoering en in voorbereiding zijnde aantal woningen was het aantal wonin gen met één kamer 2.33 procent van het totaal, het aantal twee kamerwoningen 8.14 procent en het aantal driekamerwoningen 26.48 procent, dat wil zeggen in totaal bijna 37 procent. Bij de 652 woningen in Woudhoek-Zuid vormen deze groepen 45 pro» cent van. het totaal. SCHIEDAM Het gaat finan cieel niet al le best met het Openbare Slachthuis te Schie dam. Uiteraard stijgen de las ten voortdurend en daarbij ■komt thans een onverwachte vermindering van de inkom sten, die het gevolg is van het feit, dat een der voornaamste slachters wegens de hoge tarie ven naar elders is „uitgewe ken". Hoe dit zij, het gemeentebestuur constateert thans in. de begro ting voor 1970 in plaats van de geraamde bescheiden winst een nadelig saldo. In verbond met de hogere eisen met betrekking tot de uitvoer van vlees en vleeswaren naar hei buitenland zal op korte termijn een tweede keuringsarts moeten worden aangesteld, waardoor de 3asten met plm. f 35.000,- per jaar zul len toenemen. Het totale ge- raamde tekort wordt hierdoor f 40.000,-. B. en W. achten het onder deze omstandigheden noodzakelijk over te gaan tot een verhoging van het slachtta- rief van 9 tot 10 cent per kg. De inkomsten zullen hierdoor met plm, f 45.000,- stijgen. Behalve deze verhoging van het slacht- rccht willen E. en W, nog een paar wijzigingen in de Verorde ning Keuringsrechten. De be langrijkste daarvan zijn een verhoging van het recht voor nadere keuring en de wijziging van de restitutiebepaling voor de uitvoer van in Schiedam ge produceerd vlees. Het nakeu- ringsrecht wordt van 9 tot 10 cent per kg verhoogd, hetgeen plm. f 9.000,- meer opbrengst oplevert. Bij uitvoer naar ande re gemeenten werd per kg tot dusver 4 cent gerestitueerd, mits de eigenaar per kalender jaar meer dan 100.000 kg uit voert. Thans wordt een glijden de schaal voorgesteld, t.w. 2 cent bij uitvoer van 200.000 kg of minder, 3 cent bij 200.001 tot 400.000 kg, 4 cent bij 400.001 tot 60.000 kg en 5 cent voor meer dan 600.000 kg. Het minimum dat voor restitutie in aanmer king komt is 20.000 kg, Een en ander betekent een meerop brengst van plm. f 6.QG0,- zodat in totaal de voorgestelde wijzi gingen een bedrag van f 60.000,- meer opbrengen., welk bedrag via de slachters en vleeshandelaren dus ten laste komt van de consumenten. SCHIEDAM Om zeker te zijn over de behoefte aan scholen van onze gemeente in de ko mende tien jaren heeft het ge meentebestuur zich tot de Ver eniging van Nederlandse Ge meente gewend met de vraa, of deze vereniging kan helpen met een prognose. Antwoord is ontvangen dat men daartoe in principe bereid is en dat een prognose de behoefte aan scho len. in de komende jaren vrij exact kan bepalen. Voor de tweede helft van de jaren ze ventig is slechts een globale be nadering mogelijk. De kosten van het onderzoek worden be groot op f 20.440. B. en W. ach ten, het onderzoek voldoende be langrijk om tot deze uitgave te besluiten. De Commissie voor Onderwijszaken is het echter over het voorstel van B. en W niet geheel eens. Het gaat hier bij om de behoefte aan openba re en bijzondere scholen voor kleuter-, lager- en voorgezet on derwijs. MAASLAND Door een aantal personen is een fotoclub opge richt. Men verwacht dat het aantal leden nog zal stijgen, te meer daar vele vakantiefoto's zijn gemaakt en deze met el kaar vergeleken kunnen wor den en zien of deze voor verbe tering vatbaar zijn. Men kan zich opgeven bij de heer L. P. Scholten, Huis te Velde- 3aan 72. MAASLAND Vrijdag om 8 uur zal in het schietlokaal van de SV Maasland aan de Doelstraat de prijsuitreiking plaats vinden Vein de gehouden kirps en vrij- ebaanwedstrijden. Tevens zal het bestuur belangrijke mede delingen doen over de vereni ging. ER VALT een stijging te constateren bij het aantal jeugdt af el- tennissers. Vo rig jaar na men niet min der dan 460 jeu gdte urns deel aan dc competitie van de XTTS af deling Rotterdam. Het nieu we seizoen worden dat er 486. Een verheugend bericht vinden wij. Het aantal se- niorteams bedroeg 383 vorig jaar en nu zijn dat er 390. Dus ook bij de senioren eer. opleving. Tafeltennis gaat een grote vlucht maken. Ook in Schiedam heeft tafeltennis voet aan de grond gekregen. Het jaarverslag van de XTTB afdeling Rotterdam leert ons verder data de af deling Rotterda mnu 2074 le den telt. Op de komende jaarvergade ring van de afdeling Rotter dam komt een voorstel aan de orde om een eigen aidc- lingsorgaan uit te gaan ge ven. Men verwacht, dat met het uitgeven van zo'n afde lingsorgaan er ten sterkere band zal ontstaan tussen de leden. Ook zou het blad goed van pas komen nu men in 1976 in Rotterdam de Europese kampioenschappen te organi seren krijgt. Duur DE VIS WERD duur betaald zaterdag. Deze week deed ik u mededeling dat ik zou pro beren een „bakzooi" uit de Zeeuwse wateren te halen. Nou vergeet het maar. Toen wij, dat zijn de leden van de hengelvereniging De Natte Tong, en ondergetekende, za terdagmorgen vroeg aan boord gingen van De Ener gie, welke ligt in de haven Burghsluis, waren we vol goede moed. Alles wees er echter op, dat een goede vangst die dag uit zou blijven. ..Te veel wind", zeiden de kennis. Zij kregen gelijk. Ik haalde zegge en schrijve één schol boven water. Toch kwam de beker, welke beschikbaar was ge steld voor hem die de groot ste vis zou vangen, bij mij op de schoorsteen te staan. Nee. niet ik, maar mijn zoon kwam met een schol van 37 cm. als beste uit de bus. Thuis het figuur nog een beetje redden was niet mogelijk. Alle viswinkels waren, toen we weer vaste voet aan wal hadden gezet, gesloten Sporthal B. EN W. STELLEN de raad voor om aan de Stichting Sporthal Margriet een ge meentelijke bijdrage te ver lenen van 49.007,70 ter dek king van het nadelige exploi tatiesaldo van de Sporthal. Het college van B. en W. is verder van mening, dat de kantine van de Sporthal self supporting dient te zijn. B. en. W. heeft het stichtingsbe stuur gevraagd mede te de len op welke wijze het be stuur denkt de nadelige ex ploitatieresultaten van de kantine in de toekomst te kunnen voorkomen. Oud Mevrouw Van der Gaag (81) Iedere dag meneer MEVROUW Van der Gaag is een Schiedamse die iedere dag zwemt. Dat is niet zo vreemd want er zijn meer Schiedamse vrouwen die zwemmen. De zaak gaat er anders uitzien als u weet dat mevrouw Van der Gaag 81 jaar oud is. Maandagmiddag werden haar een aantal vragen gesteld in de radio rubriek Los Vast van de NCRV. Mevrouw Van der Gang werd gevraagd of ze wel eens mensen uit het bejaarden huis waar zij woont mee neemt naar het zwembad. „Xee, natuurlijk niet. Die zijn te oud...:.." In de zomer zwemt mevrouw Van der Gaag in het open "oud Groenoord en in de win ter in het Sportfondsenbad. Er is geen wip zo hoog of me vrouw Van der Gaag duikt er van af. BAS VAN BOCHOVE Beroep aangenomen MAASLAND Ds C. Padmos uit Etmonton (Canada) heeft het beroep naar de geref. kerk te Maasland aangenomen. SCHIEDAM De gemeenteraad zal in de komende raadsverga dering besluiten nemen inzake de aanschaffing van materiaal voor verschillende gemeentelij ke diensten. De Gemeentereini ging heeft twee elektroveegwa- gens nodig, waarvan één voor zien van een kipbak, die de werkhoogte voor het bedienend personeel tot circa één meter terugbrengt. Dit betekent voor hen een. aan merkelijke verlichting van hun krachtsinspanning, omdat tot dusver bij het wegwerken van het straatvuil een hoogte van 1.30 meter moet worden over brugd. De aanschaffingskosten der beide wagens beloopt f 18.000 met nog f 2.000 voor de kipbak. De GG en GD heeft een bedrag van f 39.700 nodig voor de aan schaf van een ziekenauto met mobilofooninstallatie. Deze wa gen moet een uit 1962 daterende wagen vervangen. De Brand weer heeft behoefte aan een nieuwe manschappenauto ter vervanging van een wagen uit 1961. Compleet uitgerust met tweetonigc signaalhoorn, blau we einlamp cn schijnwerper kost deze wagen f S.OOO. Tenslotte hééft de gemeentelijke sociale dienst een boekhoudma chine nodig. Die zal gebruikt worden voor de verwerking van de administratie der bijstands uitkeringen. Een automatische verwerking van deze gegevens is voorshands niet mogelijk, omdat er telkens veranderin gen in komen. De gelegenheid doet zich thans voor een occa sionmachine aan te kopen, met de aanschaffing waarvan, in clusief revisiekosten f 11.750 ge moeid is. Een nieuwe machine van gelijke capaciteit zou rond f 25.09U kosten en de importeur biedt de machine aan met de gebruikelijke garantie- en on- derhoudsvoorwaarden. De aan schaffing zal vee! van het huidi ge overwerk overbodig maken. MAASLAND De storing in de stroomvoorziening waardoor bewoners van de Stations straat, Huis te Vcldelaan en Oranje Nassaustraat zonder stroom kwamen was gistermid dag om drie uur opgeheven. Deze mensen hebben bijna twee dagen zonder stroom ge zeten. De storing was veroor zaakt doordat aan de Huis te Veldeiaan een riolerjngsbuis op de elektriciteitskabel was ge zakt. Bij een aantal mensen is tengevolge van deze storing hot radiotoestel van binnen ver brand. «OOOffiffjWOCiAP SCHIEDAM ..lk vind het wel erg jammer dat de Poldervaart weggaat", zegt Detty Holleman (15) uit de Van der Duyn van Maasdamstraat op het hek van. de Sporthal brug over de Pol dervaart. „Ik heb hier we! ge zwommen. Trouwens ook een keertje tegen wil en dank, met alle kleren aan. Tijdens een het op de brug aangebrachte bord. Eind dit jaar wordt de Poldervaart van de boezem af gescheiden door het neerlaten van een beweegbare schuif in de verbinding met de Schie. Op die plaats zal daarna ook een N dam in de Poldervaart worden gelegd, die de afsluiting onher roepelijk zal maken. stoeipartijtje werd ik er zonder Hel Hoogheemraadschap heeft meer ingejonast! Maar het is hier een lekker landelijk stukje Schiedam en daarom zai ik het echt wel missen...." Deze onLboezeming van Detty is geïnspireerd op de ontboeze ming van de Poldervaart. Want dat zijn de plannen met dit rus tieke water van het Hoogheem raadschap Delfland, blijkens deze beslissing moeten nemen omdat de kaden langs de Pol dervaart zo langzamerhand erg labiel zijn geworden. Dat komt omdat men deze dijkjes steeds verder heeft moeten ophogen naarmate de polder inzakte. Het tijdstip van eind dit jaar wordt bepaald door het gereed komen van het nieuwe polder gemaal van het Hoogheem raadschap in Schiedam, dat sa men met een nieuw gemaal in Rotterdam het voormalige VijfsluizengcmaaL gaat vervan gen. a de afsluiting komt een groot dec*l van dc Poldervaart onder beheer van de gemeente Schie dam. die ermee kan doen en ia- ten wat zij wil. Het waterpeil zal niet meer constant worden gehouden door het Hoogheem raadschap, maar de gemeente kan wel verzoeken de Polder vaart wat uit te muien of des noods helemaal droog te zetten. Enkele delen van de Polder vaart zullen echter gehand haafd. blijven als stadsversie- ring. SCHIEDAM De P.V. XJnion vloog van Felixstone, 220 km., in concours waren 139 duiven, los 12.00. Uitslagen: Zantboer - Co 1, 12, 13; w. v.d. Hoeven 2; Kerkhof! 3, 7, 15, 19; Ver linde - Zn. 4, 20, 21; H. Triei 5; Be- deker 6; v. Diest 8; Gebr. Harp 10, 31; Heeren - Zn. 14, 18; Slegt - Co. 16; Rokers 17. Ku ste duif: 14.56.08; laatste duit: 16.22.55. De P.V. de Union vloog van Si Grlsüan, 170 km., in concou.s waren 191 duiven. Los 9.30. Kerkhoff 1: Verlinde - Zn. 2; v. Meeuwen 3, 15; Ekris 4; Hee ren - Zn. 5, 14; mevr. Lems 6, 7; Wenleler 8; Slegt - Co. 9; Be de ker 10. 11; Loopik 12; Barzi- lay 13. Eerste duif 12.11.09; laatste duit 12.33.48. Ir. het weekeinde heeft de politie snelheidscontrole gehouden met de mesta-apparutuur aan de Hnrvathweg. Er werden ver scheid e n e p r o ces se n-verb aal opgemaakt 79 km. process' Hoogste snelheid; Rij ten inbraak in het kantoor van de VVV en de Schiedamse Gemeenschap aan de Tuinlann i-s f 120 gestolen. De inbrekers kwamen het kantoor binnen door een raam te vernielen. Een winkelier uit de Daltonstraat deed aangifte van diefstal van een aantal met zegels volge plakte spaarboekjes ter waarde van f 113 uit zijn niet afgesloten bestelauto, die aan de Diesel- straat stond.geparkeerd. Op de kruising Hoofdstraat-Wil lem Brouwerstraat is een fiet ser tegen een bestelauto aange reden. Dc fietser, de 80-jarige L. J. IV., werd ingehaald door de bestelauto en week plotse ling zonder richting aan te ge ven uit naar links. Hij kwam onder de auto en is met een lichte hersenschudding en een pijnlijke heup in het gemeente ziekenhuis opgenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 1