WE VINDEN HET ZO WEL GENOEG" Samen 416 jaar ■■PUI Technische installatie blijkt onvoldoende Na zeventig huwelijksjaren Vijf VZC-ers naar Wales IV Es3 Eigen exploitatie van bioscoop in Stadsgehoorzaal VLAARDINGS ALLERLEI Jaarverslag Staidsgelio orzaal SCHIEDAM VLAARDWGEX MAASSLUIS MAASLAND ROZENBURG HOEK VAN HOLLAND N 1 RQTïERDAMSCH NIEUWSBLAD WOENSDAG 20 AUGUSTUS ls VLAAEDINGSN Zeventig jaar geleden werden de schippersknecht Willem van Straten en de scbippersdocb- ter Heeltje van 't HofJ in Middelharnis in de echt ver bonden, nadat ze elkaar drie jaar tevoren op de kermis hadden leren kennen. Nu vieren zij hun 7D-jarige echt vereniging in Vlaardingen, waar zij sedert 1903 wonen. Dit is voor Vlaardingen een unicum. Burgemeester mr. J. Heusdens heeft het vijf jaar geleden voor speld, toen hij met ziin echtge note de gast was op de receptie in Amicitia bij het dertiende huwelijkski struin. Tot over 5 jaar, had hij bij het afscheid gezegd. Maar burgemeester, had de bruid ongelovig opge merkt, 5 jaar op onze leeftijd, dat is wel heei erg lang. Maar u haalt bet heiden, had hij ver zekerd. Nu is er weer receptie: op 1 sep tember, 's avonds van 6.3Ö—-3 uur, in de bovenzaal van de Re- hobothkerk. Maar de bruid hoopt, dat de burgemeester weer bij bet echtpaar thuis. Groen van Prinstererstraat 77. op bezoek komt. Dat is veel ge zelliger en gemoedelijker, vindt 2e. Beiden zijn ze 91. Ze schelen maar 7 dagen in leeftijd. Zij js ongelofelijk levendig en opge ruimd, uiterst spraakzaam en op gezelligheid ingesteld. Zij leeft nog volop met alles mee, volgt het maatschappelijke en politieke leven op de voet en wordt daarbij gesteund door een. verbazingwekkend scherp geheugen. In gezelschap voelt zij zich als een vis in het water. To't voor kort nam ze geestdrif tig aan bejaardenactiviteüen deel. 2e was van het begin af lid van de UVV-breielub en van het UVV-bej a ardenkoor, was bij alle.ITW-uitstapjes en ce jaarlijkse dagtochten van de Stichting Vlaardingse Bejaar denzorg van de partij en een trouw bezoekster van de Her- Het echtpaar Van Straten bij het televisietoestel, dat zö als geschenk van hun kinderen bij hun 70-jarige echtver eniging hebben gekregen. Beiden zijn verzot op t.v.-ktjken. vormde bejaard en so os op de Mïïnssluissedijk. Als lid van het UV V-bejaardenkoor verbaasde zo. telkens de dirigente, dat ze nooit van het blad zong, maar altijd de tekst uit haar hoofd bleek te kennen. KEERPUNT Dat was allemaal tot voor kort. Tot voor 9 weken geleden. Me vrouw Van Straten vertelt: Za terdag 14 juni, 's avonds 10 uur, was ik met het vloervar ken het stoepje aah het afve gen, toen ik plotseling m'n evenwicht verloor en voorover duikelde, 'k K.on niet meer op staan,'had veel pijn, dacht dat er wat gebroken was en werd in het ziekenhuis opgenomen. Gelukkig bleek ik er met wat kneuzingen en bloeduitstortin gen te zijn afgekomen, Ik heb drie weken in het ziekenhuis gelegen en ben nu weer 6 we ken thuis. Het is een keerpunt in mijn leven geworden. Ik heb geen enkele behoefte meer er op uit te trekken. Ben helemaal niet meer buiten geweest. Ik voel nu wel, dat ik overal te oud voor ben geworden. Niet gees telijk, maar lichamelijk. Heb zo nu en dan wat last van dui zelingen en word wat doof. Ik ben best tevreden. We hebben elkaar nog, een eigen huisje, zijn beiden nog gezond, hebben het gezellig samen, komen niets tekort, hebben het met onze AOW financieel veel beter dan ooit tevoren en al onze kin deren zijn erg goed voor ons. Het waren er acht, het zijn er nu nog zes. Twee zoons zijn overleden. De oudste dochter woont in. Wassenaar, een zoon in Maassluis, de rest in Vlaar dingen. Ze wil graag vermeld zien, dat ze 15 kleinkinderen rijk is en 14 achterkleinkinde ren van. wie 10 jongens en 4 meisjes. Dat ze nog helemaal zelf de huishouding doet en slechts door haar kinderen met de was wil worden, geholpen. DEZE EDITIE bestaat uit het volledig Eotterdainsch Niéuwsblad, zoals het in Botterdam en naaste omge ving wordt verspreid, met EXTRA twee pagina's nieuws uit uw gemeente en streek. ROTTERDAMSCK NIEUWSBLAD BUREAU SCHIEDAM: Broersvest S. Administratie en. abonnementen telefoon 26.so.si. Redactie telefoon 26.25.65, KI 3ch ten dienst: leletoon 261773 van 38-06—20 00 uur, zaterdag van 17.00—39.00 uur. HOOFD A GENTS CHAP VLAARDINGEN: Boekhuis Oen Draak, Veerpleln 27, telefoon 3+.37.6D, Redactie: Smalle Havenstraat 1, telefoon 34.52.09 en 34.54 53. Klaehtendienst: van 38.30—20 uur, zaterdags van 17.00—IS,06 üur, Narcissestraat 1» telefoon 34.76.36. KANSLOOS Haar man is zeer zwijgzaam van aard, is al jarenlang vrijwel doof, maar overigens nog kern gezond en goed ter been.. Hij doet de boodschappen, zit ver- der voor het raam en is in zich zelf gekeerd. Hij wil geksche rend kwijt: Ik heb nooit de kans gekregen aan 't woord te komen. De ratel van mijn vrouw staat nooit een ogenblik stil. Dat begint al, wanneer ze 's morgens wakker wordt en dat blijft doorgaan, als ze 's a- vonds voor de televisie in slaap is gevallen. Dan droomt ze ken nelijk. Maar toen z'n vrouw in het ziekenhuis lag, had hij het toch te kwaad, kon hij niet op tegen de eenzaamheid en de •stilte. LANG GENOEG Overigens zijn beiden van oor deel, dat ze nu lang genoeg hebben geleefd en er nu maar spoedig een einde aan moet ko men. Hij, omdat hij met zijn doofheid nauwelijks nog deel heeft aan het leven en maar wat vegeteert; zij, omdat zij. door het weg vlieden van haar lichamelijke krachten, niet meer kan doen, wat haar leven dige geest nog zou willen. Maar daar zal men, althans bij haar, bij de viering van het 7ö-jarig huwelijksjubileum weinig van merken. Hij ziet er als een berg tegen op, zij verheugt zich er op. V GAARDINGEN De Stichting Stadsgehoorzaal wordt met in gang van 2 september lid van de Nederlandse Bioscoopbond, waarmee zij het recht krijgt zelf de bioscoop in de Stadsge hoorzaal te exploiteren. In ver band daarmee komt er op die datum een eind aan de- lopende overeenkomst met de N.V. Vreeburg te Utrecht, die tot nu toe de exploitatie in handen heeft gehad. De stichting viL half september met de eigen exploitatie begin nen; vanaf die datum wordt er iedere veertien dagen op dins dagavond een filmvoorstelling gegeven. Er wordt naar ge streefd films te vertonen, die aanmerkelijk verschillen van wat tot nu toe gedraaid is; naast uitstekend beoordeelde nieuwe films zullen ook oude favorieten op het doek komen. Gehoopt wordt, dat zodoende een vaste kern van publiek zal groeien, waardoor weer de mo gelijkheden tot het verkrijgen van werkelijk goede films rui mer kunnen worden. Er wordt hard gewerkt aan het program ma voor het komende seizoen. De bedrijfsleider van de Stads gehoorzaal is er al in geslaagd beslag te leggen op twee films, die zeer onlangs in roulatie kwamen en een uitstekende pers kregen. De afdeling Vlaardingen. en om streken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde houdt donderdag, 11 september een ledenbijeenkomst in Trian gel, waar een deskundige jury haar mening zal geven over de kweekresultaten, bereikt met de destijds verstrekte fuchsia- stek, Een 57-jarige ijzersjouwer is bij het storten van oud ijzer op de Kon. Wilhelmmahaven gewond geraakt toen hij, door onbeken de oorzaak, tussen de wal en een daar liggend schip viel. De man is met ademhalingsmoei lijkheden naar het Holyzieken- huis gebracht. Twee inwoonsters van Rozen burg, resp. 27 en 13 jaar oud, zijn hier door de recherche aangehouden omdat zij in enke le VTaardingse winkels diefstal len hadden gepleegd. Maandagavond, tegen tien uur, begonnen plotseling -de klakken ju de toren van de Grote Kerk op de Markt te luiden. Een om wonende waarschuwde de poli tie, die slechts kon vaststellen, 'dat iemand zich blijkbaar toe gang tot de toren had verschaft tijdens het restauratiewerk is niet alles zo goed afgesloten als normaal en de schake laar van het elektrische lui- werk had bediend. De politic maakte aan het klokgelui een einde. De Ou de-Ha venbrug zal donder dag voor het scheepvaartver keer gesloten zijn wegens werk zaamheden aan de elektrische installatie van de brug, Fischer Technik te Tumlingen (Kreis Freudenstadt) in. West- Duitsland heeft rijksgoedkeu ring gekregen voor de bouw: van een fabriekscomplex op het industrieterrein Be Vergulde Hand. De afdeling bestratingen van ge meentewerken is begonnen met het herstraten van de Oostha- venkade en van de Lepelaarsin gel. Mevrouw II. M. van Achterberg, directrice van het bejaarden centrum Vaartland, gaat met pensioen. Volgende week woensdag neemt zij afscheid; 's morgens is ér een afscheids bijeenkomst in de recreatiezaal aanvang half elf en ?s middags recipieert mevrouw Van Achterberg van vier tot vijf uur in dezelfde zaal. De chr. jeugdvereniging Liefde en Vrede hoopt vrijdag 29 augus tus het verbouwde Obadja in de Callenburgstraat opnieuw gebruik te nemen. De officiële opening geschiedt 's avonds, half acht, door burgemeester mr. J. Heusdens VLAARDINGEN Voor de jeugdzwemhUerland Wales Nederland op 30 en 31 augustus zijn vijf VZC-leden uitgeno digd: de meisjes Tineke Maat (15), Marjan Vermaat (14), Le- nie de Jong (13), Marjan Viskil (15) en Sjaak Bot (15). Van dit vijftal maken de laatste vier hun internationale debuut. VI. AARD ING FN Langs do Burgemeester Pruissingei is de bank. tegenover het be jaardencentrum Billitor.flat, dagelijks bezet door bejaar den. De bank is vaak tc klein en ze zouden er graag een tweede bij geplaatst zien. En ook graag wat meer naar ach teren, omdat ze nu te dicht op de drukke verkeersweg zitten. Aan de andere zijde staan wel twee banken, maar daarvoor zouden ze de verkeersweg moeten oversteken. Deze ban ken zijn er kennelijk voor de bejaarden uit de Billitonflat neer gezet, maar die maken er vrijwel geen gebruik van. Zij kunnen ook in de fraaie tuin van. de Billitonflat zitten en verstrooiing zoeken in de recreatiezaal of van het uit zicht genieten, dat zij in hun bejaardenflatwoningen heb ben. Dat is met deze bejaar den langs de weg niet het ge val. Zij wonen allemaal zelf standig in de straten, oostelijk van de Burg. Pruissingel, heb ben daar weinig vertier cn. zoeken dit met elkaar op de bank. Ze raken nooit uitge praat over wat ze allemaal in hun lange leven hebben be leefd. RUIM VIER EEUWEN Ze tellen samen. 416 jaar, de vijf op de bank. De voorste twee vormen het echtpaar Dumont uit de Benriëtte Roland Holst- straat, waar ze, met een nog ongehuwde dochter, op een bovenwoning huizen. Ludwig Dumont (78), met 37 dienstja ren bij HVO achter de rug en zijn vrouw Anna de Boer (77) zijn 2 september 35 jaar ge trouwd. Hun kleinzoon Luud Dumont geniet bekendheid als Fortunaspeler. In het midden zit Willem v. d. Gaag (81), sinds ruim 6 jaar weduwnaar en alleen achter gebleven in een duplexwoning iti de Madoerastraat. Hij staat reeds sedert 1964 voor een plaats ift de Billitonflat inge schreven. De gehuwde doch ter, die hem in de huishouding kwam helpen, ligt in het zie kenhuis. De achterste twee zijn een paar apart door hun hoge leeftijd, gepaard aan een uitzonderlijke vitaliteit. Evert Timmer (91). vierde van rechts, heeft enige tijd ontbro ken. Hij logeerde bij een dochter in Maassluis. Toen.hij 3 jaar geleden weduwnaar word, trok zijn ongehuwde dochter Jantje bij hem, in de Vondeistraat, in. Omdat hij bang js, dat ze eerder hulpbe hoevend wordt dan hij, heeft hij zich een jaar geleden voor de Billitonflat laten inschrij ven. ALS EEN VIS Ik begrijp die jonge meiden niet, ze voelen altijd wat en ik voel me altijd zo gezond als een vis, is zijn commentaar. Hij is meer dan een halve eeuw schipper en kapitein op de binnenvaart geweest en reizen is nog steeds zijn groot ste hobby. Met de laatste van Samen 180 jaar geven Evert Timmer en Rinus de Ligt een demonstratie wandelstokschermen langs de weg, daartoe spontaan gedreven door hun brui- seude vitaliteit. het vijftal, Rinus de Ligt,.die in november 90 hoopt te wor den, heeft hij een geweldige dosis humor en levensblijheid gemeen. Rinus de Ligt, 50 jaar scheepsklinker- en -koker geweest, waarvan 40 jaar bij Figee. Hij werd drie jaar ge leden weduwnaar, is vader van 10 kinderen, van wie drie ongehuwde zoons bij hem in wonen op de Burg. Pruissin- gel. Twee van zijn gehuwde dochters komen geregeld rijn huis een goede beurt geven eb een schoondochter strijkt de was. Van de vaste metgezellen ent- breekt de 91-jarige Arie van Steenselen. Hij werd drie we ken geleden in het Holyzieken- huis opgenomen. VLAARDINGEN" Uit het rijke lijk laat verschenen jaarver slag over 1968 van de stichting Stadsgehoorzaal blijkt o.a. dat de exploitatie van bet Stadsge- hoorzaalcomplex en van de Vis- bank in totaal een nadelig saldo heeft opgeleverd van bijna f 191.000. Hierbij inbegrepen is dan een post van f 2.485 voor schilderwerk aan de Vis bank. Het stichtingsbestuur bestond aan het eind van het verst ug- jaar uit de heer G. Walstra, voorzitter; mevrouw G. K. Her- la a r-Ottervanger, secretaresse (zij verving in de loop van het jaar mevrouw J. J. van Gent- De Ridder); de heer J. H. van der Hout, penningmeester en ais leden, de heren drs. J. A. Hardeman, C. de Vries, H. "M. JDubbeldam, dr. A, P. de Jon ge, L. de Snayer en A. ,C, van der Meer. Het personeel bestond uit 16 per sonen, met inbegrip van de be drijfsleider. Het verslag vermeldt o.a. dat het bestuur zich heeft bezig gehou den met de kwestie van samen werking met het VJaardings Kunstcentrum. De bereidheid tot samenwerking is bij liet be stuur aanwezig, maar dan niet m de vorm, zoals door het VKC-bestuur aan B. en \V. js voorgesteld, nl. programme ring door het VKC en financieel beheer door de Stadsgehoor zaal. Het stichtingsbestuur vindt, dat deze zaak bekeken dient te worden door de nog steeds in te stellen Culturele Raad. NIET SLUITEND Geconstateerd wordt verder, dal bij de huidige verhuurtarieven een groot exploitatietekort on vermijdelijk is. maar het be stuur gelooft dat het Tïlet uit voerbaar is de tarieven zo te verbogen, dat een sluitende ex ploitatie verkregen wordt. Technische zaken hebben in het verslagjaar veel aandacht van het bestuur gevraagd. Zo meldt het verslag, dat de stookketels van de centrale verwarming slecht worden. Het bestuur zou bij vernieuwing willen over stappen op aardgas; voor het financieren van die vernieu wing zal een apart krediet ge vraagd moeten worden. De veiligheidsverklarmg van het complex werd, op verzoek van B. en W., bezien door de com missaris van politie, de com mandant van de brandweer en de bedrijfsleider van de Stads gehoorzaal. In de ontworpen nieuwe verklaring werd een be paling opgenomen, dat bij het koppelen in rijen van de stoelen in de zaal Harmonie, ook de rij en onderling verbonden moeten worden. Hiertegen verzet het bestuur zich, evenals tegen het feit. dat bij iedere voorstelling uitgezonderd filmvoorstellin gen twee brandwachten aan wezig zijn. VERNIEUWING De zorgen van het bestuur bleven niet beperkt tot de verwar- min gs- en luchtververaingsin- stallatie die bij normale ver warming veel klachten over tocht teweeg brengt maar strekten zich tot vele andere zaken uit. Het verslag maakt o.a. melding van grote hinder, veroorzaakt door kapotte af voergaten en van lekkage op het platte dak van de Stadsge hoorzaal. Alle. kabels, waaraan het brandscherm hangt, moes ten vernieuwd worden en de trap naar de hal van de zaal Harmonie bleek vermolmd te rijn, zodat vernieuwing noodza kelijk was. In de hal van de Stadsgehoorzaal kwam een nieuw plafond, omdat het oude los bleek te zitten. Er is ook veel last ondervonden van een gesprongen waterlei ding onder het gebouw. Onder het hele complex stond op een gegeven moment een laag wa ter, waarvan de herkomst on bekend, was. Toen de brand weer het had weggepompt bleek, dat de oorzaak te vinden was in een niet in kaart ge brachte leiding van de straat naar de brandslang in de zaal Harmonie. In de toneeltoren zijn scheuren geconstateerd, maar die geven geen reden- tot bezorgdheid, want het gaat om krimpscheu- ren, ontstaan door krimpen en uitzetten van de gebruikte ma terialen, Een onderzoek naar mogelijke roestvorming op de stalen binten verdient echter wel aanbeveling. Sinds septem ber van het verslagjaar krijgen alle gezinnen, die zich in Vlaar dingen vestigen, twee uitnodi gingen vool* een voorstelling naar keuze in de Stadsge hoorzaal. In de betrokken maanden hebben daarvan 28 personen gebruik gemaakt. VOORSTELLINGEN Het aantal filmvoorstellingen in het verslagjaar was 7Vs procent hoger dan in het voorafgaande jaar, maar hefc bezoekersaantal daalde met l2Vs procent en het gemiddelde bezoek per voor stelling met 20 procent. Er werd overlegd met de bioscoop exploitant om tot een andere opzet te geraken. Er werden in het verslagjaar tien „eigen" voorstellingen gege ven, waarvan acht in de Stads gehoorzaal met gemiddeld 327 bezoekers en twee in de zaal Harmonie met in totaal 66 be zoekers. Gebleken is, dat voor stellingen in het lichtere genre verreweg de meeste bezoekers trekken, zeker als zij gegeven worden op avonden in het weekeinde. Hei aantal voorstellingen van het VKC -was in het verslagjaar even groot als het jaar tevoren, maar het bezoek steeg met procent. Het aantal overige verhuringen van de Stadsgehoorzaal gax stijging van 11 procent te «en, maar het aantal bezoeken steeg niet evenredig, nl. sle2"15 met 8Vs procent. De zaal Harmonie werd even vaak verhuurd als in 1967 het aantal verhuringen vanoe Sociëteitszaa) lag 13procent'®' ger. Het hele complex van de Stadsge hoorzaal ls in 1963 bezocht door 308.196 personen. Over de voorstellingen van l®t VKC wordt nog nader gep*®™" seerd, dat de acht voorste^ gen bezocht werden door personen (in 1967 in. iota 2.771) of gemiddeld 401 (3«j per voorstelling. Dat ketefcew een zaalbezetting van 57 P*0" cent. De Stadsgehoorzaal werd verdei nog 130 (108) maal verhuurd het aantal bezoekers bedroeg,1 totaal 49.420 (45.626) of gernw* deld 449 (422). De 258 (240) filmvoorstellingen?? 207 (187) dagen trokken in jo ta al 21.567 (24.343) bezoekers, of gemiddeld 83 (101)..De vrije voorstellingen in de Stad=" gehoorzaal trokken 2.619 meIj" sen of 327 (129) per voorstel ling. In de zaal Harmonie k^'2* men 60 mensen naar twee vo®1" •stellingen: een gemiddelde-cu* van 30 (66).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 2