Verhoging aangekondigd van tarieven van enige plaatselijke belastingen Niet meer aan de deur Gegadigden voor bouw aan de Maasboulevard Nieuwe begroting sluit zonder tekort Het is al oefenen wat de voetbalklok slaat VLAARDINGS ALLERLEI MEDISCHE DIENSTEN ES De Ruisvoorn Langs de weg Uil de nieuwe gemeentebegroting Programma beiaard concert SCHIEDAM VtAAEDIKGEN MAASSLUIS MAASLAND ROZENBURG HOEK VAN HOLLAND I? I HOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD VRIJDAG 22 AUGUSTUS Igfi VLAARDINGEN De ge meentebegroting voor 1970, zoals B. en W. die in ontwerp hebben aangeboden aan de gemeenteraad, sluit opnieuw zonder nadelig saldo, waar mee een goede na-oorlogse traditie wordt voortgezet. Het totaal van de geraamde uitgaven ligt op een bedrag van 46.955.000 een stij ging sinds vorig jaar van 14en daarin is begrepen een. bedrag voor onvoorziene uitgaven, groot 580.000, d.i. 80.000 meer dan in 1069. Het evenwicht in 'de begroting is mede daarom verheugend, om dat daarmee vast staat, dat het uitgestippelde beleid ook inder daad gevoerd zal kunnen wor den omdat de gemeentefinan- ciën dat mogelijk maken en zonder al te veel bemoeienissen van hogere overheden. Eem rem op dat eigen beleid wordt slechts gelegd, door de omstandigheid, -dat zaken, waarvoor geld geleend moet worden, alleen ter hand geno men kunnen worden als de ho gere overheid daarvoor het ver eiste geld beschikbaar stelt; de gemeente mag niet op eigen houtje geld lenen, gesteld al, dat daartoe gelegenheid zou besta-an. STIJGING De stijging der uitgaven van ruim 41 miljoen in. 1969 tot bij na 47 miljoen, in 1970 komt voornamelijk voor rekening van de algemene kostenstijging, door hogere lonen en prijzen; ook de groei van de gemeente speelt echter en niet te ver waarlozen rol. Hoezeer de ge meentelijke uitgaven, de afgelo pen tien jaar wei zijn gestegen blijkt wel uit een overzicht, dat in de aanbiedingsnota bij de nieuwe begroting te vinden is. In 1&59 kwam. de begroting tot een. totaal aan t' ~"mi f 14.547.000; i i 14.920,000 (stijt o- cent); 1961 <12,2 procent); 19w - 138.000 (14,3 procent) 1963 f 21.358.800 (11,6 procent); 1964 f 24.890.000 (16/ procent); 1965 f 29.608.000 (13,9 procent); 1966 f3i.450.000 6.2 procent); 1967 f 34.211.000 8.8 procent); 1968 f39.734.000 (16,1 procent)1969 f41.168.000 (3,5 procent en 1970 f46.955.000 (Hprocent). De !kosten,stijgmg ten opzichte van vorig jaar komt voor een. deel ook voor rekening van het hoge renteniveau. BELASTINGEN Dat ondanks deze factoren een nadelig saldo vermeden kon worden noemen B. en W. in de aanbiedingsiïDta terecht ver heugend, maar zij delen mee, dat dit, zonder een beperking van de uitgaven, slechts moge lijk was door een matige verho ging van enige belastingen. Voorstellen daarvoor zullen binnenkort aan de rad gedaan worden; het gaat daarbij om straatbelasting, huisvuilbelas ting, hondenbelasting, begrafe nisrechten en marktgelden. De i- verhoging van deze tarieven moet samen in totaal f 590,000 meer in het gemeenlelaadje brengen. Voor de huisvuilbelas- DEZE EDITIE bestaat uit het volledig ïtotterdamsch Nieuwsblad,zoals het in Botterdam en naaste omge ving wordt verspreid, met EXTRA twee pagina's nieuws uit uw gemeente en streek. rottehdamsch NIEUWSBLAD BUREAU SCHIEDAM; Broersvest 3. Administratie en abonnementen telefoon. 2S.80.81. Redactie telefoon 26.25.66. KJachtendlenst: telefoon 261573 van 18.84—20.03 uur, zaterdag van 17.00—I9.M uur. HOOFDAGENTSCHAP VLAAKDINGEX: Boekhuis Den Draak, veerplein 27, telefoon 34 37.60. Smalle Havenstraat 2, telefoon 34.52.09 en 34.54.53. KJ achten dienst: van 18.30—20 uur, zaterdags van J7.00—13,00 uur, Narcissestraat X, telefoon 34.76-86. ting betekent dat een verhoging van f 12 tot i 18 per jaar; voor de straatbelasting, gebouwde eigendommen zai voor wonin gen 5 en vor bedrijfspanden 10 punten meer betaald moeten worden. Daar staat tegenover dat deze belasting voor onge bouwde eigendommen vervalt. Gemiddeld betekent dit, dat de straatbelasting ca, 35 procent hoger uitvalt. INVESTERINGEN Dp toewijzing van leningen voor kapitaalswerken aan de ge meenten blijft sterk achter bij -de behoeften. VI aardingen kreeg in de eerste helft van 1969 een bedrag van f 9,5 mil joen toegewezen, waardoor het mogelijk werd een aantal scho len m Iloly te bouwen, evenals een gymnastiekzaal in de Thor- beckestraat; het stationsplein Vlaardingen-West aan te leg gen; het kruispunt mr. L. A. Kesperweg te wijzigen; een nieuwe begraafplaats in Holy aan te leggen en ongestoord voort te gaan met de ontwikke- ling van Holy, Raadsbesluiten, waarmee in totaal ca. i 6 mil-; joen gemoeid is, wachten ech ter nog op goedkeuring van GS, alleen omdat de financiering •nog niet geregeld is. Daartoe behoren de besluiten tot restau ratie van het vroegere belas tingkantoor en het herstel van de De-La atwoningen. Alles bij een genomen is Vlaardingen tot nu niet al te slecht uit de voe len gekomen. Dienst dierenarts MAASLAND Komend weekend wordt de veeartsen dienst voor Maasland en Vlaardingen waargenomen door C. v.d. Most, Kethelweg 13a Vlaardingen, tel. 010-343084. Door een voorrangsfout van een 57-jarige, uit Monster afkomsti ge chauffeur van een vrachtau to, kwam het op de hoek van de KethcHveg en de Burg. Verka- aesingel tot een aanrijding, waarbij ook een personenauto betrokken was, bestuurd door een 28-jarige inwoner van het Westduitse Steinfeld. De perso nenauto werd zwaar bescha digd, maar er waren geen per soonlijke ongelukken. Een 41-jarige voetgangster, die onoplettend het fietspad langs ■de Mr. L. A. Kesperweg op liep, tverd zodoende aangere den door een bromfiets. Zij liep daarbij een hoofdwond op, evenals de 21-jarige bromfiet ser, uit Rotterdam. Beiden zijn in hei Holyziekenhuis behan deld. vlaardingen; Van zaterdagmor gen. tien uur, tot maandagmorgen, acht uur dienl men zich voor het ver krijgen van medische hulp vbn een huisaits. te wenden tot de telefonische Uoodschapj>endienst, nr, 2066!I. De zondagsdienst van 8. W. Bussema- ker wordt waargenomen door dr. J. A. Leegsma, Maassluisedijk 9a, tel. 343689. Geopend. Apotheek Bot, Ealhtonlaan 66 1el, 344729. MAASSLUIS Precies 24 uur nadat men begonnen was aan het monteren van de grote kraan van Delta Kranen NV was men klaar met het ver nieuwen van de kap van de Ko renmolen De Hoop in Maas sluis. Gisteravond om 8 uur werden de laatste houten wig gen va stge slagen, die de wie ken op bun plaats moeten hou den. „Elk jaar", vertelde molenaar Noordhof, „moet men deze wig gen aanslaan omduL anders ruimte ontstaan tussen de wie ken". 's Morgens was eerst de oude kap van de molen afgetild en op de grond gezet. Toen kon men pas goed zien hoe slecht dit deel van de molen was ge worden doordat he twe er v nj spel heelt gehad. Daarna werd de 25 ton wegende nieuwe kap op de molen gezet, waarna het plaatsen van de wieken volgde. De staart van de molen, die al jaren tegen de stenen muur staat, zal er later tegenaan worden geplaatst. Als de molen klaar is zal molenaar Noordhof de wieken niet meer kunnen la ten draaien om graan te malen. Dat spijt hem wei want er is overvloed van werk voor de molen te krijgen. De laatste ja- ven deed hij het maalwerk met twee motoren (een van 25 en een van 80 p.k.) Hei zal nog wel enige tijd duren voor de molen weer helemaal is hersteld. De ombouw, die bij de val van de wieken G jaar geleden voor de helft werd weggevaagd, moet ook nog aangebracht worden. VLAARDINGEN Het in Vlaar dingen logerende Israëlische voetbalelftal Hapoel Satanya bleek gisteravond op de Mara- ihonweg geen volwaardig party voor Forluna te zijn. De gasten kregen vrijwel geen voet aan de grond en gingen kansloos met 7-1 ten onder, nadat ze eer der in deze weck VFC een 1-1 gelijkspel hadden afgedwongen. Nadat Jan Baksteen de score had geopend, was het hek van de dam. Jan Bouman, Piet Jansc en Ger Kobbe mond schoten ie der tweemaal in de Israëlische roos. Vele kansen lieten de roodgelen nog onbenut. 2al met de nieuwelingen Maat en Van der Kroon in de aanvalsh- nie, de steriliteit van dit elftal onderdeel bij de Hollandiaan tot het verleden behoren? Gis teravond produceerden de rood- witten in eigen huis tegen de zaterdag derde klasser Monster een half dozijn doelpunten. Ove rigens had dit tweetal hierin geen groot aandeel. Van der Kroon maakte het halve dozijn vol. Tevoren had Wout Hartog driemaal raak geschoten en hadden Van der Mark en De Vette ieder één treffer op hun naam geschreven. De Hollan diaan het aantrekkelijk aan- valsspel zien en dit doet het seizoei ULAARDINGEN De henge laarsvereniging De Ruisvoorn heeft een serieconcours gehou den in de Trekvliet, waarvan de resultaten waren: 1 F. Hein- dijk, 1120 gram; 2 G. v.d. Vel den, 965, 3 J. B. Helemigh, 700, 4 W. Mulder Jr., 530, 5 D. v.d. Velden 520, 6 J. du Mortier, 480, 7 K. v. Gel deren, 245 en 8 W. Roozenboom, 75. De overige deelnemers hadden geen vangst. Komende zondag ver trekt Duf Ruisvoorn om vijf uur vanaf de verzamelplaats bij het Kolpabad voor het volgende concours. Volgende week zal in het clubhuis een ledenvergadering worden gehouden, aanvang 9.45 uur. beste voor het mcuive verwachten. Monster slechts de eer redden. VLAARDINGEN Vlaardingen bleek in zijn oefen wedstrijd gisteravond voq. stadgenoot The Red Stars vee te sterk. In een 7-0 score werrf de ongelijke strijd uitgedrukt waarbij Arie v.d. Lugt drié doelpunten voor zijn rekening nam. Voorts kwamen Sjaaf Jansen. Leen. de Korver, Van der Mark en Van der Zwan w scoren. De strijd tussen dé tweede elftallen van beide clubs resulteerde in een &.o zege voor de reserves van Vlaardingen. HVO won gisteravond met 6-2 van Schiedam, na een 4-2 rust stand. Teun Komaat was met 5 treffers bijzonder produktiet Meinsbergen scoorde eenmaal' HVO 2 speelde 3-3 gelijk tegen SFC. e DIT WEEKEND Zaterdag is DVO met acht elftal, len de gast van The Gunners in Breda, aan welk uitstapje een gezellige avond is verbonden Vlaardingen fungeert zaterdag als gastheer van het Sparta- amateurelftal. Het eerste en tweede elftal van The Red Stars spelen een onderlinge oe fenwedstrijd. Satelliet oefent zaterdag in Wateringen tegen KMD. HVO neemt deel aan een 1 toernooi in uZid-Beijerland en Zwaluwen duelleert zaterdag, middag half drie in eigen huis tegen het Schiedam se DHS. Zondag is De Hollandiaan gast heer van het Delftsa DHL en VFC speelt op eigen veld een oefenwedstrijd tegen stadge noot WIK. VFC verschijnt met; doei Kortleven: Achter: Slui mer, Van der Burg, Van Aken en Van der Zwan; Midden; Wolf en Van Loon; voor: Holle, beek, Goudswaard, Hooger- werf, Benjert. WIK: doel Clarijs; achter; Jan sen, Vroom, Dries en Broekhui zen; midden: Verhoogh, Van Vliet en Mellcma; voor: Janse, Veltman en Peeters. VLAARDINGEN Langs de weg was Hein Verbeek (92) al jarenlang zo n bekende ver schijning, dat we hem konden uittekenen: op de stoep van z'n huisje m de Vondeistraat. leunend tegen de deurpost, lurkend aan zijn pijpje. Hij werd kennelijk naar de stoep gedreven en daarop gekluis terd door de met te stillen be hoefte aan. contact met de bui tenwereld. Hein Verbeek had het aloude Vlaardingse beroep van visser uitgeoefend. Van zijn achtste jaar af. Hij was met een meis je uit Spijkenisse getrouwd, dat met hem bijna 65 jaar echtelijk lief en leed heeft ge deeld en hem 10 kinderen had geschonken. Als vlot vertel ster, met de ene kwinkslag na de andere, was zij op hoogtij dagen het middelpunt van een schaterend gezelschap. Zoals op de bruiloft van ha'ar 60-ja- i*ige huwelijksjubileum, toen het in her huisje in de Vondel straat zo mudvol was, dat met moeite een plaatsje kon. wor den ingeruimd voor de burge meester en zijn echtgenote. Vlaardings eerste echtpaar kreeg haar legendarisch ver haal over haar belevenis op de Spijkenissebrug te beluiste ren. Bij het grootbrengen van IU kinderen hield ze vier da ger. in de week. kantoren schoon, verkocht ze in de buurt harin» in de groene ha- ringtijd en Hep ze wekelijks met een mand met vis naar haar geboortpiaats en naar Hoogvliet, om daar het zee banket uit te venten. Om da gelijks brood op de plank te hebben. Op een van die weke lijkse tochten ging de Spijke nissebrug omhoog, terwijl ze er met haar vismand op stond en maakte zij een luchtreis, waarover ze bij-onder sappig wist te verhalen. OVERLEEFD Hein Verbeek was de zwijgende wederhelft, die nooit aan het woord kon of wilde komen en maar wat mee lachte. Zijn vrouw was de centrale figuur in het gezin. Twee jaar gele den is zij hem ontvallen en hij verloor toen ook de laatste twee van zijn vijf zoons. Dat heeft hij niet kunnen verwer ken. Zijn gezondheid liep zien derogen achteruit. We hadden hem al enige tijd aan de deur gemist. We trof- fen hem in bed aan. Hij bleek de laatste maanden driemaal voor verschillende kwalen in het ziekenhuis te hebben door gebracht. Hij ligt nu alleen thuis, chronisch bedlegerig. Dagelijks komt er een wijk verpleegster. Dochter Mien loopt hem verder na, bereidt zyn eten en doet zijn was. Zijn dochters Marie en Sien hou den de boel schoon. Maar zij hebben allemaal hun eigen ge zin en huishouding en zijn ook niet van de jong sten meer. "Voor vader hebben, zij een plaatsje in de verpleeginrich ting Soenda voor chronisch zieke bejaarden, gevraagd. Maar het is daar overvol. Hein Verbeek ligt nu de hele dag maar eenzaam te liggen, met als enige afleiding zijn pijpje tabak en snakt naar een praatje, nu hij zelf niet meer naar de deur kan gaan. VLAARDINGEN In de aan bied ingsnot a bij de begroting 1970 wordt over stadsont wikkeling o.a. gezegd, dat B. en W. hopen op korte termijn een voorstel te kun nen doen tot het vaststellen van. een bestemmingsplan voor het resterende deel van Holy. Bij de uitwerking van dat plan zullen nieuwe wegen gevolgd worden; de ontwerpen zullen n.l. ge maakt worden door bouwers en architecten, samen met de stedebouwkundige van de gemeente en in nauwe sa menwerking met de nieuwe adviescommissie woningbouw. Voor de grond, gelegen in liet centrum van het bestemmings plan Maasboulevard, is een verzoek tot koop gedaan, zodat op korte termijn een verdere ontwikkeling van dït plan ver wacht mag worden, Over de meest gewenste ontwik keling vsn de stedebouwkundi ge vormgeving voor de Broek polder heeft het college bij aan bieding van deze begroting nog geen uitspraak gedaan; het is van plan bij het aanbieden, van. de begroting 1971 daarover de raad concrete voorstellen te doen. Het aantal gereed komende wo ningen zal in. 1969 hoger zijn dan in enig voorgaand jaar als gevolg van het grote aantal dat in 1968 in uitvoering werd geno men. Het college rekent met het gereedkomen, dït jaar, van 1.290 of meer woningen. Besprekingen over een nieuwe „bouwsiroom" Eiementumwo- ningen hebben er toe geleid, dat Vlaardingen daaraan mee doet met de bouw van ca. 380 woningen, in vier blokken van zeven woonlagen, onmiddellijk nabij het in aanbouw zijnde complex van 725 in Holy-noord. Volgens de plannen zal daar mee in het voorjaar van 1970 begonnen worden. VOOR BEJAARDEN Over de nog in de Westwijk en Holy-zuid resterende grond voor etagebouw zijn gesprek ken gaande met enkele bou wers, maar afgewacht moet worden, of die plannen op korte termijn uitgevoerd kunnen wor den. Wel laat het zich aanzien, dat het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten In de BIols van Treslongstraat 139 bejaarden- woningen gaat bouwen. B en W 'hebben van Bijnmcnd ge hoord, dat het in de bedoeling ligt bij het toewijzen van bouw- conlingenten meer rekening te houden met sanering en krot- opruiming. Zij vertrouwen er op dat Vlaardingen daardoor wat ■meer armslag zal krijgen. Het ziet er naar uit, dat met de verdere woningbouw in Holy- noord eind 1970 begonnen kan worden. Voor deze woningbouw in het bijzonder voor de bouw van eengezinshuizen hebben zich al vele gegadigden gemeld. Met verschillende bou wers is ook al overleg gepleegd •over de bouw van. eengezinshui zen voor de verhuur en tegen aanvaardbare huurprijzen. Zo wel bouwers als beleggers blij ken daarvoor belangstelling te hebben. Het college hoopt, dat de Vlaar- dingse woningbouwverenigin gen samen bouwplannen zullen willen maken voor een aanzien lijk deel van Holy-noord en het wil die verenigingen uitnodigen voor een gesprek daarover. RESTAURATIE B. en W. betrachten de grootst mogelijke spoed met de plannen voor restauratie van de 348 Tramontawoningen, waarvoor het plan bestekklaar wordt ge maakt. Zij streven er naar be gin volgend jaar met deze res tauratie te beginnen. Het opspuiten van de Broekpolder zal, volgens het plan, in 1971 klaar zijn en in studie is nu de vraag of het aanbeveling ver dient de gronden in plan VLaar dingen-west eveneens op te spuiten om daardoor een betere grondslag te krijgen voor de toekomstige beplanting. In de aanbiedingsnota wordt gezegd, dat het college verwacht bin nenkort van de raad een uit spraak te kunnen vragen over de belangrijke zaak van de rioolwaterzuivering waarover reeds geruime tijd wordt over legd met Rotterdam, Schiedam en Maassluis. VERKEER Met betrekking tot verkeerszaken zeggen B en W o.a., dat GS he laas geen goedkeuring hebben gegeven aan het bestuit tot aan leg van de weg ten zuiden van rijksweg 20, naar de Burg. Pruissingel. Daarmee is de de finitieve oplossing van het vraagstuk Burg. Verkadesïngei vertraagd, maar met het oog op de onhoudbare toestand krijgr de raad binnenkort een voorstel voor een tijdelijke op lossing, nl. het doortrekken van de Pr, Bernhardlaan naar de Burg. Verkaüesingel-Wilhelmi- nasingel. Verwacht wordt aan het eind van dit jaar te kunnen beginnen met de verbreding van de Zo merstraat, nadat het huidige gebouw van de gem. sociale werkplaats ontruimd en ge sloopt zal zijn. Ook aan de ver betering van het verkeersplein aan de Mr. L. A. Kesperweg kan begonnen worden, aange zien de gevraagde rijksbijdrage, voor verbetering van verkeers situaties binnen de steden, is toegezegd. Met betrekking tot bet openhaar vervoer hebben B en W bespre kingen gevoerd met de R.E.T. over verlenging van de route van lijn 56 in Holy en het door trekken van de buslijn Hoog* vliet-Spijkenisse naar het cen trum van de stad. Met de directie van NS zija on derhandelingen gaande oyer aanleg van een rail verbinding over de Europaboulevard, in oostelijke richting. In de nota wordt er op gewezen, dat ver betering of aanleg van ver- voersverbindingen steeds stuit op het bezwaar van de enorme tekorten, die bet open bare vervoer lijdt. Het college wijst op het grote belang van openbaar vervoer in sociaal- economisch en sociaal-culturtti opzicht en geeft als zijn xnt- ning, dat de nationale gemeen schap de financiële consequen ties daarvan dient te dragen. C? VLAARDINGEN In de reeks zomerconcerten op het 0rB°3®" carillon, zaterdagmorgen van IT tot twaalf uur, zal Hein ce Lig:, beiaardier te Amsterdam c Velsen, het volgende pn> gramma uitvoeren; 1, Koekoek preludium, v^' Gheijn. 2. a. Andante, J- Fioeco. b. Rondeau TAflglo» idem, 3. 3 ambachtsliederen: a. Waa£ van gaan er de boeren de ren, b. Vier weverken»» Scheresiiep. 4. Kieine Suite, Leen 't Hart, 8- Freambulum; b. Sicïliano: Aria; d. Sarabande; e. Toccat 5. Improvisatie, H. de Ligt- 6. 3 Avondliedexen: a. All through the night; b. Au clair de lune; c. Outer Mond du 2#® so stille. 7. a. Pirrleato, Leo Delibes, i Berceuse, A. Hinsky, hew king H, de Ligt. 8. Mars voor beiaard. Leen i Hart.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 2