Herstel bejaardenflat gaat in totaal bijna f 2,5 miljoen kosten Leen Stout en Hertha Scheidende directrice goud gewaardeerd In Holy-noord komen nog 378 Elementumwoningen Gemeentebibliotheek krijgt filiaal in lyceum Pensiontarieven moeten stevig omhoog Fortuna voortaan weer zonder VI. Internationale vuurdoop voor VZC-jeugd burgerlijke stand W oni ngw e twoningen in Maassluis-West Langs de weg SCHIEDAM VLAARDINGEN MAASSLUIS MAASLAND ROZENBURG— HOEK VAN HOLLAND N I ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1969 Vlaardingen De voetbalclub in de eerste divisie betaald voet bal Fortuna VI. voert van heden •weer zijn oude naam Fortuna. De toevoeging VI. is niet meer nodig, sedert Fortuna '54 is ver anderd in Fortuna Sittardia Combinatie, afgekort FSC. Collecte kanker bestrijding Maasland Tot en met 6 sep tember zal in Maasland de col lecte voor de kankerbestrijding worden gehouden. B ej aard en so ci e t ei t Maasland De eerste bejaar densociëteit in het nieuwe sei zoen is op dinsdag 16 septem ber a.s. Vlaardingen Nadat de raad al eerder bij elkaar X 364.000 be schikbaar had gesteld om enke le dringende voorzieningen te treffen aan het flatgebouw voor bejaarden in. de Billitonïaan, hebben B. en W. nu een aanvul lend krediet gevraagd van f 2.044.000, nodig om t.m. 1971 alle herstelwerk aan het ge- houw uit te voeren, dat volgens een ingesteld onderzoek nood zakelijk is. De totale herstel-s kosten komen daarmee op f 2.4Ö8.GOO en mede met het oog. op deze uitgaven zal het nood zakelijk zijn de pensionprijzen zowel als de servicekosten der individuele woningen te verho gen. Vorig jaar werden; de totale her- stelkostèn geraamd op f 1.889.0GD; de stijging is'-te wij ten aan de invoering van de BTW en de stijging van lonen en prijzen. Van het nu gevraag de krediet zal, volgens de plan nen, dit jaar f 514.600 worden besteed o a. aan de .gevels langs dé - Billitonlaani en de Burg. Pruissingel; in 1970 f 809.750 o.a. aan de beide ande re gevels en f719.650 i-n 1971 on der meer aan riolering en tech nische installaties. Vlaardingen B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld te besluiten tot de bouw van nog 378 woningen, volgens het systeem EJementum, in Holy- Noord en daarvoor een. krediet beschikbaar te stellen van f 14.038.703. Voor het plaatsen van gasgeisers ïn die woningen is bovendien nog f 66.150 nodig. De huizen moeten komen in het bestemmingsplan, waarin Ele- mentum al 725. woningwetwo ningen' bouwt. De nu te bouwen woningen vormen me die 725 één stedebouwkundig geheel en het is gewenst ook beheer en onderhoud van het geheel in één hand te houiden. B. en W. geloven daarom, dat de minis ter van volkshuisvesting en DEZE EDITIE bestaat uit het volledig Rotterdamsch Nieuwsblad, zoals het in Rotterdam en naaste omge ving wordt verspreid, met EXTRA. twee pagina's nieuws uit uw gemeente en streek. ROTTERDAMS CH NIEUWSBLAD BUREAU SCHIEDAM: Broersvest 3. Administratie en abonnementen telefoon 2fl.80.91. Redactie telefoon 26.25.66. Klachtendlenst: telefoon 261773 van 18-00—20.DO uur, zaterdag van 17-00—19.W uur. HOOFDAGENTSCHAP VLAARDINGEN: Boekhuis Den Draak, Veerplein 27, telefoon 34.37,60. smalle Havenstraat 1, telefoon 34.52.09 en 34.54.33. Klachtendlenst: van 18.30—2D uur, zaterdags van. 17.00—19.00 uur, Narclssestraat 1, telefoon 34.76.96. ruimtelijke ordening er mee akkoord zal gaan, dat ook deze 378 door de gemeente gebouwd worden en niet door een wo ningbouwvereniging. De minis ter heeft nl. bij circulaire laten weten, dat bouw door zo*n ver eniging voorrang behoort te hebben boven die door de ge meente, een zienswijze waar mee het college het geheel eens zegt te zijn. Het nu in uitvoe ring zijnde complex werd ech ter alleen in gedeelten onder handen genomen omdat dé be schikbare contingenten geen uitvoering als één geheel moge lijk maakten. BOUWSTROOM Het nu uit te voeren plan vormt een onderdeel van. een nieuwe „bouwstroom" en komt ten las te van de contingenten voor 1970 en eventueel 1971. De bouw kan in maart volgend jaar be ginnen. De 378 woningen komen in vier bouwblokken van elk ze ven woonlagen op een onder bouw. Het worden 322 vier-ka- merwoningen, 28 drie-kamer- woningen en 28 twee-kamerwo ningen, Ze worden in hoofdzaak gelijk aan de 725 in aanbouw zijnde woningen; alleen behoef geen bergruimte van een der kamers afgescheiden te worden omdat de bergingen in de on derbouw ruimer zijn en verder worden de balkons, die over de hele breedte van het huis lopen, gedeeltelijk verbreed. Ook de galerijen zijn op enkele punten breder. De huur van de nieuwe woningen is becijferd op gemid deld f 190 per maand 'plus ca. f 45 voor stook- en servicekos ten. Dc huur wordt jaarlijks met 6 pet verhoogd tot de rijks bijdrage nul is geworden. Aangezien GS het door de raad vastgestelde bestemmingsplan Holy-Noord III niet hebben goedgekeurd zal de bouw van deze huizen geschieden onder de bepalingen van het geldende uitbreidingsplan in hoofdzaak, echter onder toepassing van art. 20 van de Wederopbouw- wet. NOG LAAG Met deze herstelkosten mee zul len de totale stichtingskosten van het complex ca. f6,5 mil joen gaan bedragen en dat is, aldus B. en W. in de toelichting bij hun voorstel, bij het huidige kost en peil nog betrekkelijk laag. Zij geloven dan ook, dat de tarieven van het rusthulsge- deelte ondanks de stijging der! kapitaalslasten niet overmatig hoog behoeven te. worden. Wel zal een moeilijk in te lopen te kort blijven bestaan, voorna melijk op de exploitatie der in dividu éle woningen. Gezien de ontwikkeling van de verpleeg- tarieven hoopt het college dat ook de tekorten op de verpleeg inrichting beperkt zullen blij- ven. Öm een evenwichtiger exploitatie van het complex te bereiken stellen B. en "W. zich voor het verzorgingsgedeelte uit te brei den door verbouwing van twee vleugels der zelfstandige wo ningen. Daarmee zou tevens te gemoet gekomen worden aan de 'nog steeds bestaande be hoefte aan verzorgingsbedden Deze wijziging in opzet is ech ter geen eenvoudige zaak en zal eerst goed onderzocht moeten worden. TARIEVEN Het college wil verder de exploi tatie in een periode van enkele jaren verbeteren door de tarie ven geleidelijk op te trekken tot die, geldend in vergelijkbare centra in Vlaardingen en omge ving. Op het ogenblik geldt een tarief van f 345 per maand voor een alleenstaande en van f 540 voor een echtpaar; per 1 januari wil len B en W. die bedragen met f55 (resp. f 110) verhogen om de invloed van loon- en prijs stijgingen sinds1 november 1967 op te vangen. Daarna zal t.m. 1973 telkens op I januari het tarief met f 50 (f 100) stij gen, zodat dan voor een alleen staande f 550 en voor een echt paar f 950 per maand gerekend wordt, Deze prijzen liggen, al dus de toelichting, nog aanzien lijk beneden die van soortgelij ke inrichtingen. B. en W. ver wachten voor deze verhogingen ontheffing te krijgen van de geldende prijsstop. Met ingang van 1 januari 1970 zal het \'er- der noodzakelijk zijn de servi cekosten per individuele wo ning met f 20 per maand te ver hogen tot f 59,15. Vlaardingen Het VZC-vijftal, dat het komende weekeinde in Llanelly voor Nederland uit komt in de landenwedstrijd te gen Wales. Marjan Vermaat en Marja Viskil op beide rugslag- nummers, Lenie de Jong op de 440 yards vrije slag, Tineke Maat op de 440 yards wisselslag persoonlijk en als laatste zwem ster van de estafetteploeg qp de 4 maal 110 yards vrije slag, Sjaak Bot op de 440 yards vrije slag heren. Van l.n.r.: Marjan Vermaat (14). Lenie de Jong (13)* Sjaak Bol (15), Tineke Maat (15) en Mar- ja Viskil (15). Behalve voor Tineke Maat "oete- kent deze zweminterland de in ternationale vuurdoop. Maasland Ondertrouwd: J. M. van Nieuwenhoven 26 jr en P. M. de Vette 23 jr. Vlaardingen - De directrice van het hervormde bejaardencen trum Vaartland, zuster H. M. van Achterberg, die eind vori ge maand haar 60e verjaardag vierde, heeft wegens pensione ring haar functie neerlegd- Vanmorgen was er daarom In de recreatiezaal van Vaartland een bijeenkomst, waar de be woners van de inrichting, het stichtingsbestuur en het perso neel afscheid hebben genomen van zuster Van Achterberg. Bij die gelegenheid zijn niet alleen vele welgemeende, hartelijke woorden gesproken, maar bur gemeester mr. J. Heusdens heeft de scheidende directrice de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in goud uitgereikt. Hendrika Margaretha van Achter berg woont Koninginnelaan 427 en werd in Utrecht geboren. Als jong meisje ging zij in de ver pleging hl het hervormde Diaeo- nessenhuis in. haar geboorte plaats en daarna heeft zij in haar eigen woning verscheidene zieken verpleegd. In 1938 kwam zij. in dienst van het Rotterdam se Diaconessenhuis; zij behaal de het diploma ziekenverpleging met kraamaantekening en werd in september 1943 als diacones ingezegend. In een voor het Diaconessenhuis zeer moeilijke periode deed het bestuur in juni 1953 een beroep op haar de functie van bestu rend zuster - tevens directrice op zich te nemen, een functie die zuster Van Achterberg niet heeft begeerd, maar die zij niet- te min na enig beraad aanvaard de. Zij heeft het Diaconessen huis als besturend zuster tot eind 1959 gediend en dan ook uitdrukkelijk gediend, want in die tijd ontving de besturend 2uster .een honorering (kleed geld), die precies gelijk was aan die van de overige diaconessen met b.v, dc functie.van telefo niste. NAAR VLAARDINGEN Door de bijzondere eigenschappen van zuster Van Achterberg groeide in het ziekenhuis al gauw een klimaat, waarin het goed werken was. Zij heeft zich steeds geheel gegeven ann het werk. waarmee zij was belast. Niemund deed ooit vergeefs een beroep op haar; altijd stond zij klaar, altijd vriendelijk en be- scheiden. Toen zuster Van Ach terberg de functie van direc trice in het Vlaardingse bejaar dentehuis aanvaardde, moest ,;het ziekenhuis" afscheid ne men van een besturend zuster/ directrice die met groot verant woordelijkheidsgevoel het Dia conessenhuis en de overige zus ters jarenlang onbaatzuchtig trouwe diensten had bewezen. Wie zuster Van Achterberg kent weet wat een diacones is, hoe moeilijk dat begrip ook onder woorden valt te brengen. LEEDWEZEN Mevrouw Van Achterberg kwam 1 februari I960 naar Vlaardin gen als directrice van het rust huis der hervormde gemeente in de Emmastraat, met de be doeling die functie te vervullen in het toen nog te bomven hervormde bejaardencentrum Vaartland. Zij werd in februari geïnstalleerd en nam toen met een zitting in de bouwcommissie van het nieuwe tehuis, waarin zij belangrijk werk heeft ge daan. Aan haar grote ervaring en deskundige adviezen dankt het rusthuis voor een groot deel zijn praktische inrichting. Van de opening af heeft 2uster Van Achterberg Vaartland geleid, met grote energie en gedreven door een grote liefde voor de ouder wordende mens. De be woners van het tehuis zien haar dan ook met groot leedwezen vertrekken. Vlaardingen In afwijking van een eerder genomen raadsbe sluit hebben B en W. nu de raad voorgesteld het filiaal Babberspolder van de gemeen tebibliotheek niet te vestigen in een aan de Azaleastraat nieuw te bouwen pand, maar in het gebouw van de Groen van Prin- stererscholengemeenschap in de Van Hogendorplaan. Het schoolbestuur kwam met dit voorstel bij B. en W. enkele da gen nadat besloten was een schetsplan te laten maken voor nieuwbouw in de Azaleastraat. Door groei van het aantal leerlin gen moet het schoolgebouw op de Rotterdamseweg-v. Hogen dorplaan uitgebreid worden en daarbij zal de fietsenstalling in het souterrain vervallen. Deze ruimte rond 600 m2 bood het bestuur te huur aan voor het filiaal van de bibliotheek en deze oplossing verdient, aldus B. en W., de voorkeur boven nieuwbouw. De schoolbiblio theek nu ca. 4.00Q boeken zal gratis in het filiaal worden ondergebracht, onder voor waarde, dat de leerlingen van de school van het filiaal ge bruik mogen maken. De ruimte wordt verbouwd volgens een plan van het architectenbureau Elffers te Rotterdam, voor re kening van het schoolbestuur, dat ook een deel van de inrich ting bekostigd. De huurprijs zal f 22.000 per jaar moeten bedra gen plus f 1.000 voor onder houdskosten. Door deze regeling zal de jeugd afdeling van de gemeentebi bliotheek in de Schimmelpen- ninckstraai komen te verval len. Voor inrichting van het nieuwe filiaal hebben B, en W. nog een krediet van ruim f 23.000 gevraagd. Maassluis Burgemeester en wethouders hebben de raad een krediet van ruim f 12,7 miljoen gevraagd voor de bouw van 240 woningwetwoningen en 30 gara ges in Maassluis-West. Het gaat om 24!) gale rij woningen, tc bouwen door Muys De Winters Bouw- en Aannemings bedrijf NV te Rotterdam, op twee terreinen, resp. aan de Buizerdstraat en de Zwaluw straat. Het plan omvat twee blokken eta gewoningen in zes bouwlagen op een onderbouw. Het omvat uitsluitend vijfkamerwoningen, waarvan er 114 aan de Buizerd- straat en 126 pan de Zwaluw straat komen. In de onderbouw zijn 3G garages opgenomen. De huizen worden voorzien van centrale verwarming en de ove rige gebruikelijke voorzienin gen. Er is becijferd, dat de huur f 229,10 per maand zal gaan bedragen, met inbegrip van dc kosten van de liften en van de vaste kosten van de ver warming. Bij dit huurbedrag komen dus nog b.v. de stook kosten, de, kosten van de ge meenschappelijke tuinen, van het schoonmaken van trappen huizen e.d. en van een eventue le aan te stellen huismeester, zodat het zich laat aanzien dat de totale huur van deze wonin gen ongeveer f 280 per maand gaat bedragen. S.V. Maasland schoot Maasland Door de S.V. Maas land zijn onderlinge schietwed strijden gehouden. De vijf hoogste schutters van de korps- wedstrijd op basis van 50 pun ten waren: M. P. Hanemaajjer 49; A. Korpel 48; P. Kalkman 48; j, W. Groenewegen 46 en A. Poot 40 punten. De vijf hoogste schutters van de vrijebaanwed- strijd op basis van 30 punten waren. A« Korpel 30; M. P. Ha- nemaaijer 30; Ad. van. Staaldui nen 30; G. Dekker 30 en P. Kalkman 30 punten. Leen Stouf, die een kwarteeuw op zeilloggcrs heeft gevaren en 20 jaar als touwspiitser op de Oude Lijnbaan heeft ge werkt, drinkt nooit thee of alcohol. Daar geef ik geen centen aan weg. Vlaardingen Altijd ben ik weg. In huis zitten kan ik niet. Regent het, dan ga ik alles weer eens zitten poetsen. Je weet immers toch niet, wat je dan doen moet. .Voor wat af leiding heb ik een Japansa nachtegaal gekocht. Die kost te me f 15. Van m'n klein kinderen heb ik twee konijnen gekregen. Die lopen hier ach ter op het plat vrij rond. Ze in een hok opsluiten, vind ik niks. Je wilt toch zelf <$bk niet opgesloten zitten? Maar m'n dierbaarste vriend is m'n hond. Hertha is m'n enige aan spraak. Leen Stout gaat ver der: 'k Heb haar nu 10 jaar. 2e is een Duitse herder met papieren, 'n Paar maanden geleden is ze in Utrecht ge opereerd. Ze kon niet meer lopen." Met een taxi heb ik haar gebracht en opgehaald. Dat heeft me f 140,- gekost. "Wat ik heb deel ik met haar. 's Morgens 11 uur samen een bakje koffie met een koekje. Zaterdags haal ik voo* haar een gebakken visje. We eten altijd samen, maar 'k maak altijd eerst haar eten klaar. VEEL WANDELEN 's Morgens tegen half 6 komt ze me wekken door haar voor poot over m'n gezicht te aaien. Dan maak ik met haar een rondje en maak haar ontbijt klaar: melk, met water, en biks. Ze krijgt haar halsband met rozen om. Ze loopt nooit aan de lijn. Een mens laat je ook niet aan de ketting lopen. De politie knijpt daarvoor een O C5 oogje dicht. Ze weet, dat Hertha altijd bij me blijft en geen mens kwaad doet. Soms dwaalt ze wel eens wat af, maar als ik op m'n fluitje blaas, komt ze direct weer bd me. Na het middageten maak Ik m'n middagrondje en zit ik op een bank op het Veerplein. 'k Ben dan alleen, want Hertha doet don haar middagdutje. Tegen drie uur ben ik terug. Hertha zit dan beneden in het portaal op me te wachten voor de dagelijkse wandeling naar m'n schoondochter en zoon. Zelf slaap ik nooit overdag, 's Avonds zit ik naar de t.v. te kijken, als het programma me aanstaat. Anders ga ik 'n rondje met de hond maken. Het toestel heb ik van rn'n dochter en haar man gekre gen. 'k Kijk graag naar sport- uitzendingen, vooral naar paard-, auto- en motorrijden en zwemwedstrijden. Ik kan zelf ook goed zwemmen. Leen Stout laat ons een krantebc- richt van bijna 40 jaar gele den lezen, toen hij 47 was. Het 15-jarige meisje W.B., dat niet kon zwemmen, was in de Oude Haven gevallen. Het stond zwart van de toeschouwers, toen hij er aan kwam, maar niemand stak een hand uit. Hij sprong onmiddellijk ge kleed te IVater en haalde het meisje er uit. VEEL ALLEEN Leen Stout (84), die ons dit al lemaal op z*n bovenwoning in de Waalstraat zat te vertel len en die we vaak met z'n hond tegenkomen, is, na een bijna 60-jarig huwelijksleven, vier jaar geleden als weduw naar alleen achter gebleven. Van zijn allemaal in Vlaardin gen wonende vier zoons en vier dochters, heeft hij alleen contact met zoon Leen en dochter Tina. De anderen zeggen, zegt hij: Wat moet ik bij die ouwe doen. In de loop van het gesprek verzekert hij herhaaldelijk: Het doet me niets, 'k trek me er niets van aan. 'k Heb ook al m'n vrien den verloren. Ze zijn allemaal dood. Maar 'k ben niet alleen, 'k Heb m'n hond, die me be grijpt en verstaat, alsof ie een menselijk verstand heeft, 'k F.ien nooit ziek geweest en voel rne nog steeds kerngezond, 'k Wil graas 190 jaar worden, want als je dood bent, heb je niets meer. Van 'n bejaarden tehuis of iets dergelijks moet ik niets hebben. Ik kan nu le ven zoals ik wil en m'n eigen potje koken. Dat sla ik geen dag over. 'k Schil drie aard appelen, bak schijven spek en eet voor en na een appel. Nooit groente. Zondags bren gen Hendrik en Tina me warm eten en een pakje rooktabak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 1