39 drumbands in Plantage k wsm m Mevr. Van der Beek met de krant naar Bazel AGENDA Sociëteiten van start ELFDE SjG.'CON COURS: uit gspootmoedLe^'s tlJdL REIZEN VAN AKENS HOBBY door Lodewijk Brons dijk gCHlEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1969 9 Hopelijk is er zaterdag net zo veel belangstelling voor het défilé van üc deelnemende korpsen als hier te zien is op deze archief foto, Maar als het weer meezit zal die belangstelling waarschijn lijk niets te wensen overlaten. Niet voor niets is het Drumband concours in Schiedam een traditie geworden. VANDAAG Sporthal Margriet Broersvest Amsteibrun ••„Boven" Schiedam Arcade Sportfondsenbad Chr. Soc. Bel. 10.45 uur 11.00 uur 11.45 uur 121 uur 11—12 uur 20.00 uur 19,00 uur 2C.00 uur Verzamelen RN-optocht Vertrek RN-optocht, m.m.v. Dorus, Rijnmondband, THOR en een steelband. Opening nieuw RN-bij kant oor Receptie ter gelegenheid van de opening Luchtreclame Jazz Martin. Green Diplomazwemmen A en B Bijeenkomst Volleybalclub Juliana 20.00 uur 20.00 uur 20.00 uur 19.30 uur 20.00 uur Instuif-avond Disco-avond Martin Green Repetitie Excelsior Drumband O.B.K. - Klaverjas vereniging O.S.V. ZONDAG Arcade Ti vol i MAANDAG Arcade Tivoli Chr. Soc. Bel. DAGELIJKS: Vanaf morgen tot 6 oktober: Stedelijk Museum: Kinetische objecten show. TOT DONDERDAG! Galerie De Graaff: Prenten van Luuk Scholten. TOT .MAANDAG 22 SEPTEMBER: Galerie Punt 4: Expositie Rodenburg. FILM: Passage Theater: Als adelaars vielen ze aan, 14 jr., dagelijks 2 en 8.15 uur, woensdag 8.15 uur, zondag 4.15 en 8.15 uur. Kindervoorstelling: De club van zessen klaar, zondag en woensdag 2 uur. Schiedam Aanstaande zater dag, de traditie getrouw op de tweede zaterdag van septem ber, wordt in de Plantage het lie Drum band concours gehou den, georganiseerd door de Schiedamse Gemeenschap. Niet minder dan 39 korpsen hebben gereageerd op de op roep die organisator G. J. Frie- derich al eind vorig jaar rond stuurde. „We hebben dit jaar zelfs voor het eerst nee moeten verkopen. Het laatste korps is nu al om half acht 's avonds gepland en dan is het in deze tijd van het jaar al bijna don ker. W*e zaten dus eenvoudig vol. Als je extra verlichting moet gaan aanleggen wordt het weer zoveel duurder. De kosten zijn toch al zo hoog dat een con cours als bet onze alleen maar mogelijk is door de financiële steun van de Schiedamse Ge meenschap." De heer Friederich organiseert het Schiedamse Drumbandcon cours nu al voor het negende jaar, zodat zijn ervaring een belangrijke garantie is, dat het ook dit jaar weer even soepel zal lopen als de vorige jaren het geval was. Het concours begint om één uur. De korpsen stellen zich op in de Lange Nicuwsiraat en marche ren dan in de richting van het centrum. Bij het eind van de Lange Nieuwstraat slaan zij rechts af, marcheren langs het gebouw van SG en VVV naar de Tuin laan, waar aan het be gin de start is van het eigenlij ke wed strijd pare ours. Het lo pende nummer wordt dan ten gehore gebracht tijdens het marcheren over Tuinlaan en Plein Eendracht waar de jury zetelt. Vóór de jury wordt dan staande het tweede nummer uitgevoerd. Daarna wordt afge marcheerd door het openlucht theater. Elk korps treedt op die manier ongeveer zeven mi nuten op. De korpsen komen uit in zes ver schillende afdelingen, In de ere-afdeling gaat het om het kampioenschap Vrij Concours voor Nederland. Aparte prijzen worden uitgereikt voor de be te tamboer-maitre, voor het dé filé en voor de majorettes. De prijs voor majorettes is een nieuwigheid. ,,Er valt de laat ste jaren bij het optreden een verschuiving te ontdekken van het muzikale naar het show-ele ment." constateert de heer Friederich. „Voor vele oudere leden van korpsen geeft dat nogal eens moeilijkheden om zich hieraan aan te passen. Het is iets dat uit Amerika overge waaid is en nu zich ook in Ne derland sterk ontwikkelt." Van vier tot vijf uur wordt het concours onderbroken voor het traditionele défilé van. alle deelnemende korpsen. Het défi lé wordt gehouden in de Lange Nieuwstraat en' zal worden af genomen door burgemeester H, Roelfsema. Als het weer een beetje mee wil werken kan het He Schiedamse Drumbandcon cours weer een lust voor oog en oor worden. En voor de deelne mende korpsen zijn er vele fraaie bekers, medailles en edelmetalen ïauertakken te veroveren. Gezien de bezetting van het concours belooft het een spannende strijd te worden. Schiedam Mevrouw J. M. J. van der Beek-Wasnian. de bo venbuur van de Schiedamse he Courant heeft heel wat onge mak geleden van de verbou wing van ons bijkantoor. De 75-jarige vroegere eigenares van café 't Centrum heeft we kenlang het bonken, van de 'ha mers, het gegil van de cirkelza gen er» het lawaai van het af breken van -al het oude dar plaats, moest maken voor het nieuwe, moeten doorstaan. Nu is -het dan weer zover, dat ze de lakens weg kan halen, die haar meubeltjes tegen vallend gruis en dwarrelend stof moesten be schermen. Ze sleept haar meu beltjes naar de voorkamer te rug. omdat het gevaar vooi- scheuren en instorten nu wei voorbij is. En 's avonds ontsteekt ze de lamp in het kastje met snuiste rijen weer en kijkt ze naar al die speelse dingen. Naar de weerkaatsing van het licht in de kleuren van dat mooie goed. En een beetje weemoedig j; naar de herinnering. Dat anuis- tergoed is een aandenken aan haar moeder. Dat andere kunstvoorwerp „ik heb niet veel, maar wat ik heb is alle maal de moeite waard" is een aandenken aan-het feesl, toen ze 12Va jaar werkte in het Horeca-be drijf, haar man en zij. Col'cgu-caféhouders hebben het geschonken. ,,Die reizen", aldus de heer H. L. van Alken, „zijn een hob by voor me geworden. De American Express Op het Beursplein in Rotterdam, waar ik veertig jaar geleden in dienst was, organiseerde ze de krant. Incidenteel. Zo'n paar maal per jaar. Best mogelijk dat de heer en mevrouw Van der Beek de eerste Schiedammers zijn geweest. Dat weet ik zo niet. Ik heb nog wel eens contact gehad met mensen, die de Pinkster reis van 19 mei 1934 hebben meegemaakt. Die zijn er nog niet over uitge praat. Dat was ook zo'n inci dentele reis naar Landen. Tegen idioot lage prijzen ik meen zo iels als f37,50 voor vijf dagen, volledige verzorging. Én auto- en boottochtjes in Engeland in het reisplan inbegrepen. Promotor van die reizen was in het begin de heer Kor- pershoek, een zeer vooruit strevend man. Helaas, in de oorlog omgekomen in een kamp in Vught. Reisleiders uit die lijd waren Duurkoop en Duale, allebei niet meer in leven, verder Rijken en Dammers. Rijken leeft nog, Na 1945 ben ik bij de krant gekomen, en toon hebben we incidenteel weer reizen geor ganiseerd. Een jaar of vijf geleden toonde een econo misch onderzoek dat het mo gelijk was alles in eigen hand te houden. Toen heb ben we het op groter schaal opgezet als een volledige reisafdeling. Ik heb er altijd met ontzaglijk veel plezier aan gewerkt," mag niet verklappen wat voor snuisterijen en wat voor ge schenk het is. En dat doe ik dan ook niet 't Is allemaal voor de dochter en niet voor Jan Pu bliek. Bovenop het mooie glan zende kastje staat r.u weer het portret van Dirk. van der Beek, die haar helaas ontvallen is. Maar a-is zij 's avonds zo naar haar mooie dingetjes zit te kij ken is hij er bij. En dan denkt ze ook weer terug aan de mooie reis naar Zwitserland, die z:j dank zij onze krant indertijd met Dirk heeft kunnen maken. Mevrouw Van der Beok-Wasnnn is één van de eerste Schiedam mers geweest, die deelnam aan de reizen, welke ons blad nu se dert veertig jaren organiseer'. Ongetwijfeld heeft onze heer "'an Alken, toen nog in dienst SPORTLESSEN VOOR MElltVLAND-JEUGD Schiedam Het bestuur van de wijk vereniging Nieuw! and beeft de vakantieperiode goed benut. Met name heeft 'hei een oplos sing gevonden voor het ge voet bal op de gras-veldjes tussen de huizenblokken, waarover reeds in het juiinummer van Nieuw- landkianken werd geschreven. De wijkvereniging heeft samen werking gezocht met de sport club FCN '66, de in 19G6 opge richte Nieuwlandse voetbalver eniging. Deze sportclub zal aan. de kinderen van wijkvereni ging sleden, jongens van zeven tot elf jaar, sportonderricht gaan geven op de terreinen van de FGN-leden, die hun zoons daarvan wil-len laten profiteren, moeten dit opgeven aan het se cretary a at cler wijkvereniging Zij hebben op vertoon van hun lidmaatschapskaart vrij toe gang tot de velden van de FCN '66. Leden van cle voetbalclub hebben op vertoon van hun lid maatschapskaart toegang tot de bijeenkomsten die de wijk vereniging belegt. Op zaterdag 13 september is er een dansavond voor de leden van FCN '66 en deze is op grond van de bereikte overeen komst ook toegankelijk voor le den van de wijkvereniging, ui teraard voor zover nog kaarten beschikbaar zijn. De avond wordt gehouden in Irene aan de Nieuwe Haven. Men kan zich ervoor opgeven bij de heer P. Brand, dr. Wibautstraat 29, waar een beperkt aantal toe gangsbewijzen verkrijgbaar is. Schiedam Het nieuwe seizoen- voor de Schiedamse sociëteiten komt met sneltreinvaart weer op gang, daarom even een overzicht van de Stand van za ken op dit ogenbiik en de plan nen vt.or het seizoen. Sociëteit De Waag startte het seizoen met een „ververst" bestuur en i in «en fraai vernieuwde socio- I teitsruimte, waardoor de leden I wel kosten maar geen moeite hebben gespaard. Het openings bal op 16 augustus was direct een daverend .succes en leverde veie nieuwe leden op. De be langstelling' voor ,,De Waag" is zelfs zo groot dat overwogen wordt om in plaats van eens de veertien dagen elke weck ic 1 gaan draaien. De Instuif begon 31 augustus en ook hier had de secretaris han den vol werk om alle nieuwe Ie* IN den te noteren en de oude leden opnieuw te voorzien van een seizoen lang gezelligheid. Sociëteit Het Honk in de Hoog straat denkt zeer binnenkort weer Ie starten. Ook daar wordt nog druk getimmerd en geverfd om de leden in het nieuwe seizoen in een gezellige ruimte te ontvangen. iiarlin Green', discodansen loopt ook al weer c]ke week goed en vanavona L er do eerste grote avond van hot seizoen met Os car Benton "s Blues Band, Dit wat dc concrete planner- be treft. Maar er lopen in Schie dam nog een flink aantal men- pc-n met aardige plannen rond, die nog wachter» op vergunnin gen oi up voltooiing van ver bouwingen. Sociëteit De Vonk bijvoorbeeld gaat ook zeker weer draaien, maar óver het programma wordt nog druk ge- praai en ook moet er aan de ruimte :n (u-I gebouw De Jeugilm,ven nog hier en daar wat ge.-1 ou te! d word en. Maar a] met ui riet het lï voor wie in het weekeind erlier zoekt in Schiedam no:, a-ei zo slecht uil- bij de American Express Com pany onder leiding van adj. di recteur M. J. Korpershoek haar inschri j ving behandeld. Me vrouw Van der Beek maakte haar reis in 1931 en weet het nog precies. „We waren met een heel. gezel schap en gingen de twintigste juli op pari. Per extra trein van Rotterdam naar Bazel en ver der per autobus. De reis naar Bazel nam volle dertien uren in. beslag, maar was best gezellig. Zorgen voor da zaak hadden we niet: we hadden een heel goeie knecht, v/aar je wat aan kon overlaten, en bovendien was mijn vader er. die er ook wat uan deed, Het is een prachtige tocht geworden. Wat een zeld zaam mooie werc-ld..." Nu, 38 jaren later, is mevrouw Vyn der Beek er nog stil van. Ze denkt aan dat allereerste contact met de bergen, dat on vergetelijke schouwspel v&n. wit gekroonde toppen, aan de lift omhoog naar het Jungfrau- joeft. aan het oorverdovend se ra as van de bulderende water massa's in de kille grotten van- de Trümmelbuch en aar. de blauwige schemer in de gan gen, uitgehouwen in de Jung- fraugietsjer, feeëriek met hon derden lampjes verlicht. Maar ook aan rie berenkuil in Bern en de gouden klokken, „dat was 11 og eens mooi GOEDE TRADITIE Die reizen, zij horen tot de beste tradities van onze krant en wonderlijk is, hoe sterk zo'n vijfdaagse rei?- blijft leven voor ellen, die er aan hebben deel ge nomen. Zo zit mevrouw Van der Beek nog met een hart vol herinneringen te bladeren in alle paperassen, die bij die reis benoorden: de kleurige folders maakt dan de reisfolders van maar hoe heel anders opge- than.s! cï& boekjes met bij- znnflr-rhf-dr-r:, het hoekje met de 12 kleine foto's van Monschau, dat men op de terugreis heeft aangedaan. „Sinds 1915 ben ik nbonné, maar dit blijft een dankbare herinnering. Dat was lets moois om nooit te verge ten. 11*: heb later nog wel eens kortere reizen met uw krant ge maakt in. Nederland en zo, maar do tocht in 1981 was mijn eerste bezoek aan Zwitserland. Leider was de heer J. W. Dam mers er» die wist alleraardigst j.o vertellen, 't Was goed van eten en drinken alles in de puntjes verzorgd. Na afloop hielden we een collecte en dat werd voor do heer Dammers een gouden vulpen nou, hij had het verdiend. Nee, later kon ik niet meer zo lang van dc zaak. De baas werd ziek en. ik kon niet gemist worden. Jam mer, hij is er niet meer. In de cember zou hij tachtig zijn ge worden..." Op het kastje staat zijn portret. In haar gedachten is hij er bij als ze nogmaals mei eer. glimlach de oude reis- folder.s openvouwt en bekijkt: „En al dat kabbelende water in het Lutschinendal. de waterval len, de dreigende donkere ber gen... Toch wel het was in mijn leven een hoogtepunt".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 3