Geen petjes, maar lièlmen Trouwen in oud Schiedam i 1970/71 HOOR EENS HIER HoUandiaan nog weinig conditie Computer nodig voor verkiezingen STAD door Henk Lensink "uit SJ,ootmoBd.ex>^g tija SCHIEDAMSCHE COURAKT DINSDAG 16 SEPTEMBER Schiedam „Het begon alle maal toen ik nog op school zat. Ik was toen een jaar of veertien, en er zat maar één ding in mijn gedachten: het theaterleven, de bioscoop/' zegt Theo van Hunen (28), de portier-controleur van het Passage Theater. „Ja, toen ik op school zat, wou ik al naar de bioscoop. Ik ben toen van school afge gaan en heb eerst in de zaak van mijn vader gewerkt, een jachthaven in Amster dam. Toen mijn vader over leed, is die zaak naar mijn broer overgegaan, en toen dacht ik hé, laat ik het eens een keertje proberen ,Toen ben ik in Den Haag terecht gekomen. In het Flora Theater aan de Wagenstraat. Eerst als bezoeker. En toen ging ik eens een praatje maken, net als in de film. Toen ben ik daar aan genomen, als portier. Ik was toen ongeveer een jaar of 22 met een getuigschrift van de la gere schooi. Lastig? Ja, onder titels moet je wel hebben, hé, dat moet je hebben. Of als het een makkelijk filmpje is, dat je het verhaal kan volgen... Maar dat heb ik nog nooit meege maakt." JASJE AAN Maar ja, toen ik daar een keer portier was, toen zijn er een paar weggelopen, en ik was controleur, ik was operateur als de bedrijfsleider er niet was, en ik moest ook gelijk voor ouvreuse spelen, 't Was echt leuk, gezellig pioegje on der mekaar hé, echt leuk. Maar toen ben ik ziek geworden, na de nachtvoorstelling van zater dag, om Jia-lf drie uitliep. En ik moest 's morgens om half tien weer beginnen. Ik was vijf over half tien op de zaak. Toen zeiden ze: als het je hier niet bevalt dan kan je beter weggaan... Heb ik m'n jasje aangetrokken en ben foetsie ge gaan hè En toen ben ik hier gekomen. Ik zit hier nu ongeveer eert jaar of vier. ft Is een hele leuke erva ring hier. Ik maak allerlei din gen mee, leuke dingen en niet leuke dingen. Ook lollige, zoals vorige week zaterdag, 't Is eer lijk wat ik hier vertel: kwam ven dronken man hier binnen, die wou een fles jenever aan me geven. Hij zegt: nou gaan wij samen hier voor de deur een fles jenever drinken. Ik zeg: nee dat doe ik niet hoor! Alleen als ik naar mijn bed ga, dan slaap ik lekkerder! Hij 2®gt: ja, je hebt toch niet onge lijk! Hè, ik bedoel maar, 't is leuk!" „Vervelende dingen heb ik hier nooit meegemaakt, nee. Mijn functie bestaat hoofdzakelijk uit beneden in de hal blijven. En desnoods kaartjes controle ren, Dat doe ik welles hoor! Dat hoort bij mijn functie. En als er eventuéét moeilijkheden, zijn (dat is nog met gebeurd), ja, dan de zaai in hè! Maar ik bedoel, onprettige dingen hier, néé!" „Ik ga zelf veel naar de bioscoop, als ik vrij ben ga ik naar het theater. Maar eh. ik heb zelf namelijk ook een projectieap paraat. want mijn hobbies zijn film en muziek. Ik heb thuis twee en een half duizend gram tot het moderne genre entoe. Als ik thuis ben, draai ik een voorstelling voor mezelf. Wes terns of oorlogsfilms. De beste film die ik ooit gezien heb, is Terug uit de Hel van Au the Murphy. Die film heb ik onge veer veertig keer gezien. Ik heb het boek ook. Als de film wéér draait, ga ik er weer heen. Hij is laatst in het Arena Theater ge weest, ik een speciale nacht voorstelling, ben ik ook he an ge gaan." „Ik weet precies hoe het afloopt. Films zoals Terug uit de Hel zijn dé films! Met die helmen, die uniformen! Originele helmen, niet met pètjes maar met helmen. Ik heb m Rotter dam ook weieens een oorlogs film meegemaakt dat ik dacht: dat is namaak. Zo met van die korte broekjes aan midden in de woestijn bij wijze van spre ken. Dat interesseert mij niet. Niet van die petjes, nee helmen, daat doet het! En ais er films komen in dat soort genre, dan mag ik ze graag zien. Al was hei honderd keer, dat interesseert me mets!" GASTEN .Bioscopen die klagen over teru glopen van het publick zijn er volgens mij zelf de oorzaak van. Dat is mijn eigen opinie: het ligt eraan hoe dc mensen worden ontvangen. Dat is mijn eigen gok. 't Is namelijk zo, als je naar de bakker gaat, om een voorbeeld te noemen, dan zeg gen ze tegen de klant: zegt u het maar! Kijk, ais iemand hier aan de kassa komt. dan zeg ik: wat wenst u? Dat klinkt veel geruststellender, niet zo van liever niet don wel!" ,Dc filmkcus is ook belangrijk natuurlijk, ja. Maar toch: in dit theater première van You only live twice van James Bond, een goed televisieprogramma, héél mooi weer, ik weet hoe hoeveel graden maar de mussen vielen dood van het dak, en toch: uit verkocht, een paar weken lang. Hoe wordt dat nu verklaard? ontvangen! .Anders is het voor mij niet te verklaren!" ,De filmkeus ligt hogerop. Ik zou zelf nooit een bioscoop willen exploiteren. Mijn functie ligt beneden, en ik blijf beneden, bij het publiek. Wat ik nou doe, is leuk werken. De mensen gaan je kennen, en als jc ze goed ontvangt komen ze altijd terug. Ik heb hier een hoop vas te klantjes. Je kent ze van ge zicht, altijd op vaste avonden, nooit geen dag verschil. Ze ma ken een grapje met je: Ha die Piet, hoe gaat het ermee? Of: Is het vliegveld al aangelegd? (daar bedoelen ze mijn kalende hoofd mee) 't Wordt tijd dat je een straaljager koopt! Ik be doel, je maakt leuke dingen mee, sn je maakt niet leuke dingen mee..." Schiedam „Pieternella Jo- sïna Papenhuyzen, wilt gij deze Willem Nieuwstraten tot uw wettelijke echtge noot?" Of de ambtenaar het precies met deze woorden heeft gezegd kan Pieter nella vijftig jaren later niet meer met zekerheid zeggen. Maar ze heeft in elk geval ,.ja" gezegd en zo komt het dat ik u nu kan vertellen hoe het al'emaal in zijn werk gegaan is. Ze zijn met een koetsje van Beyersber- gen naar het stadhuis ge gaan: kijk, we hebben er nog de nota van: Coupé 2 vigilantes trouw gereden fooi Samen ƒ19,10 dat dubbeltje voor de plakzegel, want het was boven de tien gulden. Willem herinnert het zich nog best. Het was een snikhete dag. De broers en zusters hadden het geregeld. Zo ging dat in die tijd. 't Was duur, maar je wou net netjes doen en ging in dc stroom mee. 't Bruidsboeket werd ook door dc familie aan geboden. De bruidegom werd met het koetsje van huis ge haald en kreeg het boeketje van oranjebloesem mee. Dat moest lift dan aan het bruidje geven. „Ha, ha en toen is er me wat overkomen. Dat vergeet ik nooit. Toen ik bij de Papenhuj- zens in de Hagastraat Uit het koetsje stapte schoot me van dc zenuwen dat hoeketje uit han den. Pats. Daar lag het in het sl»r. En ik angstig kijken of ze achter «het gordijntie niet zaten te grinniken met elkaar, blaar de palfrenier zo heetten ze toen nog schoot toe en frut selde me dat dingetje weer in handen. Heb je me gezien, Jo? Ja ik noem mijn vrouw bij haar tweede naam". ,Nee, ik heb je niet gezien. Maar je zag er goed uit. Een grijs trouwpak. Geen hoge hoed. Dat was toen nog niet in de mode- Ik was in het donkerrose. En de hloemcn van het boeket waren erg geurig. Oranjebloesem. Ik heb er later nDg een kortere ja pon van gemaakt. Dat dee-jc, hè Je hangt aai spul niet nut teloos in de kast..." ging in de stroom mee". uier ui Arns.jrdain een mooie v. as duur, maar je wou het netjes doen en had een versje over de liefde. De ander een kruis: die had het over het geloof en do derde, met het anker, natuurlijk over de hoop. Zoiets zie je nou niet meer. Maar vroeger deed je dat wat. Allemaal in het wit ge kleed. En dan die palmtakken er boven. Ach, wat vond je dat mooi". ,We zijn niet in de kerk ge trouwd, maar kregen op het stadhuis een extra toespraak, een toepasselijk woord. We zijn getrouwd door.... getrouwd door néé, ik zou het niet meer weten. Maar 't was wel goed. En toen naar huis. We zijn niet op reis gegaan. Nee, dat zat er toen nog niet bij. Veel te duur. En we kregen van de Glasfabriek wel een dag vrij DOOR G. 1UTKE MEIJER IN BROEK ,En dan werd er gezamenlijk ge zongen, nog al ernstige liede ren, geloof ik, want we waren allebei van christelijke familie. Weet je nog, Wirn. dat ik op de bruiloft van een van je broers als jongen verkleed was en dat lied zong van „Janus zet je hoedje op, Janus, wat heb je op je kop. Een hoge hoed, die staat zo goed, al op je ape- snoet.... Maar dat viel niet goed. Die jongensbroek, hè, dat deug de niet.... Mens, wat wil je? 't Is een halve eeuw geleden. En ze waren wat stijf. Nu lopen ze allemaal met een broek. Laatst zag ik er een met lang haar en toen moest ik naar de sluiting kijken, om te weten wat ik voor had. Ja, als jongens moesten we vroeger naar de kerk. We hadden er geen zin in en liepen er om heen. En als de kerk uitging gauw tussen de mensen en dan maar iemand vragen wat de dominee had gezegd. Als moe der thuis dan argwanend vroeg, wat voor tekst de dominee had, dan wist je het. Maar soms hep het r.us..." „Nee, dat heb ik vroeger nooit gedaan. Zeg Wim, weet jij nog van die an dere declamatie? Een lang ge dicht over de kermis en de tent met het varken met de paar- destaart. In de tent eerst een lang verhaal en toen een vent met en varken en een andere, vent met de staart. Dat kwam als een verrassing. De Lui zaten in spanning te luisteren". KOKEN Het viel mij eerlijk mee, wal mijn vrouw later in de keuken maakte. Thuis eten we veel stamppot. Dat moest wel, want we hadden een groot gezin. Een ijzeren pot met dampende aardappelen en groente door de week. Zondags wat vlees of uit gebakken spek; de zwoerdjes aten we natuurlijk mee op. Soms ook in de week wat spek. We hadden altijd trek en 't smaakte best. Maar dat was eten voor twaalf man. En Jo kookte voor ons beidjes. Dm was allemaal veel lekkerder. Heb je goed gegeten, vroeg ze dan. En dan zei ik: Jawel, dat heb ik. Aardappelen, groente, kool, biet jes, Brussels lof soms! spruitjes, bloemkool. Sla was er nog niet zoveel. We aten veel rijst met krenten. Sakkerloot wat was dat een koningsmaal. Zondags meestal gestoofde [leertjes met spekvet. JAN IN DE ZAK Op wasdag soms Jan in dc Zak. Dat was meel met krenten ge stoofd in een zak met weinig water. Het werd net een soort brood. Fijn als het wat aan brandde, met zo'n knappend korstje d'r aan. Je deed toen nog zuring dor de spinazie en de postelein, In plaats van azijn. Dat smaakte lekker". En weet je nog van de snijbonen, Wim? Je snipperde ze en dan ging je d'r mee naar een mou terij om ze te laten drogen. Ze smaakten dan zoel. Later kon je ze weken en zo weer gebrui ken. Ik maakte ook snijbonen, andijvie en sla boontjes in in het zout. Ach ja, cn appels en peren maakte je schoon en sneed je aan snippers en dan was er wel een bakker, die ze droogde in de oven. Heel anders nu. Ja, wat is de wereld veranderd voor het stadhuis, maar ook geen dag meer. We hebben rus tig aangedaan, zoals dat vroe ger bij burgermensen ging. Wit familie, wat buren, wat vrienden. 't Was al mooi dat je in een koetsje trouwde. Er waren er heel wat die te voet naar stad huis of trouwkerk gingen en dat was heus niet omdat ze zo graag een luchtje wilden schep pen. Dat was bittere armoe in die dagen. Jo zag er wel leuk uit. Geen hoed, maar het haar opgemaakt met bloemen. Lang har en in een -wrong". MET DE PET ROND „Dat was netjes voor die tijd. Ik was naaister en mijn vader werkte bij Gusto. Wims vader was ook maar een eenvoudige werkman. Maar hij was geheel onthouder en nog al streng. Als de oudere zoons eens een bier tje dronken en hij rook het, dan zwaaide cr wat. Dat was op die bruiloft niet zo gemakkelijk. Wims moeder had een recept voor rozijnen op sap met ka neel. Dat was best lekker, maar niet iedereen wou er aan. We hadden dus ook nog wat goedkope wijn". ,De jongens op het werk waren met de pet rondgegaan voor een cadeau. Het werd een klok je met een wekker erin. Ze zei den: Wim je bent nog nooit te laat gekomen, maar nou je ge trouwd bent is het toch maar beter je meteen een wekker te geven. Het klokje is ons laatst nog door de handen gekomen, 't Was toch wel een leuk gebaar. Ik zei tegen Jo: Verroest, daar heb je ook nog een foto van hei trouwfeest. Zie je, die meiden die declameerden met die palmtak boven hun hoofd. Van geloof, hoop en liefde. De een< had een hart in de hand. Die! Dc vriendinnen met hun declamatie over geloof, hoop en liefde. De foto is gemaakt door een beroeps fotograaf, want geen van de broers had toen nog een boxje. Vlaardingen Het eerste heren- handbaiteam van de HoUan diaan liep in zijn eerste thuis wedstrijd een zware 713 ne derlaag tegen Snel wiek 2 op. De roodwitter) kwamen nog rij kelijk conditie tekort en wisten zich ook niet aa'i de mandek king te onttrekken- Tegenover het frisse en snelle aanvalsspel van de bezoekers stelde de thuisclub individuele acties. Het resulteerde in een 33 stand bij de rust. Maar na de hervatting had de HoUandiaan geen antwoord meer op het snelle aanvalsspel van de gas ten. Bovendien lieten de rood- wittcn drie strafworpen onbe nut. Het eerste damesteam leverde met 22 een goede prestatie als gast van DWS 2, De HoUan diaan kreeg de meeste sco ringskansen en liet twee straf worpen onbenut. Met doelvrou- we Carina Vos-Volkers aan het hoofd vormde de roodwitte de fensie een hecht bolwerk, Bsj het aanvalsspel werd te indivi dueel opgetreden en de cirkel speelsters verwaarloosd. De aanvallen werden bovendien te traag opgebouwd. Vooral na de rust had de HoUandiaan zijn slag kunnen en moeten slaan. Er werd echter te onzuiver ge schoten bij dc vele, geschapen kansen, Dankzij Carina Vos werd tenslotte nog een neder laag voorkomen. Schiedam Zoals kort geleden bij een interviewtje met de heer drs. J. Zwakhals, hoofd van de bedrijfseconomische dienst der gemeente, bleek, stelt men bij volkstellingen en verkiezingen tegenwoord g prijs op een computer, die de beschikbare bevolkingsgegevens snel kan verwerken. In de jaren 1970 en 1S71 zullen er waar- schij'nlijk vier verkiezingen en eon algemene volkstelling wor den gehouden, zodat de auto matisering die de heer Zwakhals voor ogen stond, thans wel ur gent is. Inmiddels heft de Ver, van Ned. Gemeenten een Stich ting tot Ontwikkeling van de Automatisering opgericht met de naam SOAG. Deze stichting stelt zich voor de automatise- ringsactiviteiten der gemeenten te coördineren en uniforme al gemeen toepasbare systemen voor bestuur en admtnistrat e te ontwerpen. De bevolkingsad ministratie is daarbij een der eerste projekten. Het zag er naar uit, dat Schie dam daarbij de eerste gemeen te ging worden, die haar bevol kingsadministratie via de nieu we stichting gaat automatise ren. Maar toen bleken zich dan de technische moeilijlched voor te doen, waarover de heer Zwakhals sprak. Ze bleken van dien aard, dat het praktisch uit gesloten moest worden geacht, de verkiezingen van 1970 zon der risico's per computer te verwerken, zodat de automati sering voorlopig moest worden uitgesteld. De beschikbare citrograalappa- ratuur is veertien jaar oud en is ook al niet b< dnjfszeker. weshalve B. en \V. de raad voorstellen over le gaan tot aanschaffing van een nieuw mechanisch gedeelte voor de citograafmstaUatie. Algehele vervanging zou op een bedrag van i 55.000 komen en dat leek B. pn W. met geheel verant woord. Revisering van de citograaf zou f 16.000 kosten, maar de appa ratuur blijft ook dan van verou derd type en vraagt bij zeer lagp werk snelheid een vrij ar beidsintensieve bediening. Deze bezwaren kunnen worden on dervangen door de revisie te beperken tot het elektrische ge deelte en alle mechanische de len door nieuwe te vervangen. Op deze wijze laten de kosten zich beperken tot f 26.800, waarvan f 2.800 revisiekosten kunnen worden bestreden uit de post voor het normale onder houd. Na de voorgestelde ver anderingen zal de mi chine met verdubbelde snelheid kunnen werken. B. en W. verwachten, dat het bij de verkiezingen altijd voorko mende langdurige overwerk dan geheel of voor bet overgro te gedeelte achterwege zal kun nen blijven. De bij het appa raat behorende ponsmachine is ook verouderd en verkeert in slechte slaat. Revisie wordt niet mogelijk geacht, maar bij overleg met de importeur bleek het mogelijk, voorlopig op basis van een driejarig contract een nieuwe machine te huren. Een voorstel in deze zin komt maan dag a.s. in de raad in behande ling-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 3