Er zat geen haat bij! eek voor Gemeente- iekenhuis Kritiek op geld voor de schoolraad >x« USE Orgelconcert in Aula S3 HOOR EENS HIER Tramlijn 1 in toekomst via Spangen STAD ap,f* SCHIEDAMSCHE COURAKT DINSDAG 23 SEPTEMBER 1955 Schiedam Mevrouw A. Moll-Lips (70) zit in de voorkamer van haai woning aan de Rotterdamsedijk. Terwijl buiten de trams en brom fietsen voorbijrazen, bladert ze wat in fotoalbums, naast haar op de bank. Zeven albums vol kiekjes uit de tijd dat ze nog in Indië woon de, als echtgenote van de resident van Bali en Lombok. De fotoalbums zijn vrijwel de enige tastbare herinnering aan de tyd, op een enkel Indisch snuisterijtje na. Geen grote hoeveelheden anti-makassars, geen hatikkleden aan de wand en geen toeristische wajangpoppen. Toch bewaart mevrouw Moll bendes herinneringen aan haar Indische tijd, maar die zijn stofvrij weggeborgen in haar hoofd en in haar hart. Bijna nuchter zakelijk, helder en soms strijdlustig, haalt ze die herinneringen tevoorschijn. Ze kan zich zeer ergeren aan het ge schreeuw van die lieden, die kritiek denken te hebben op het Neder lands bestuur van Indië van voor de oorlog. Bie kritiek omzenuwt mevrouw Moll meestal gemakkelijk, met een van haar fotoalbums in de hand. Ze vertelt: „Toen ik hier na de oorlog in 194G terugkwam, las ik een stuk van Jef Last, die deed alsof het onderwijs in Bali pas na de oorlog voor het eerst ter hand genomen was. Daar heb ik me echt aan geërgerd. Ik heb daar zelf ais onderwijzeres- gewerkt, en ik ben met mijn man vaak op reis ge weest. Als antwoord op het stuk van Last heb ik een kiek opgezocht, waarop het hele bestuur poseert voor een huishoudschool, opgericht in 1937. Die foto heb ik toen opgestuurd naar Tong Tong, dat Indische blad, en die is toen opgenomen'*. „Het is een prachtig land, dat Indonesië, 't Is een schitterend land. Maar ik zou van mijn leven niet meer willen wonen in een land waar je de kans loopt weer ineens door haat omringd te worden. Zoals wij die haat van die WEEKAGENDA voor de week van 17 september tot 24 september 'gj VANDAAG Arcade Arcade Arcade Tïvoli Chr. Soc. Bel. Chr. Soc. Bel. 20.00 uur Sint Willibrordus 20.00 uur Rep. Excelsior 20.00 uur 3ridgeclub Schiedam '59 19.30 uur Rep. O.B.K. Drumband 19.00 uur I.S.W. 20.00 uur Klaver ja sver. O.S.V. tentoonstellingen Stedelijk Museum 20 sept.— 8 okt. Tentoonstelling kindertekeningen van Schied. scholen Galerie dc Graaft De heer Berkelmans, schilden™ 12 sept.— 9 okt Galerie Punt 4 29 aug.—2? sept. De heer Rodenburg, re li ëls childeri j en MUZIEK Stedelijk Museum 20 sept. Orgelconcert door 15.0016.00 uur Alex van Amerongen I WEEKFILM Passage Theater ,,De Vijf Getekenden" Schiedam Op het orgel in de aula van het Stedelijk Museum heeft de Rotterdamse musicus het afgelopen weekeinde een. concert gegeven. De organist bracht een programma van oude componisten zoals de Grigny, Pachelbel, Bach en G. B. Martini. Het spelen van deze oude muziek was onrustig, het klonk alles droog, met weinig afwisseling in de registratie, de loopjes en figuren onritmisch. De kleurrijkheid door de regi stratie is juist wat de oude stijl zo tintelend maakt en doet le ven, Dit onbrak echter geheel. Het kan zijn ontstaan doordat Van Amerongen geen kerkorga nist is en dus routine en sfeer mist die zo'n speler nodig heeit Van César Franck werd een an dante en een andantino uit Ciitq Pieces 1863 vertolkt en vaa Henri Gagnebin twee koraalbe- werkingen. Drie leuke Inventie- nen van Albert de Klerk kwa men er nog het best uit op dit concert. De Tiento in d van Ca- baniles en de fuga no 3 uit six fugues van G. F. Handel beslo ten het gevarieerde program ma waarvan wij een matte in druk hebben overgehouden. H« publiek was Alex van Amêm- ger dankbaar voor zijn spel. S.W. J. S.v.% Japanners om ons heen voel denNiet van de inlanders, dat was toen heel erg vreemd. Men zou verwacht hebben, dat, toen de Japanners kwamen, de inlanders hen als bevrijders zouden begroeten en wij als Europeanen, nergens meer zou den zijn. Maar integendeel: de inlanders deden tijdens de Ja panse bezetting voor ons, wat ze maar aan ons konden doen, ten minste in Batavia. Ik kan alleen maar spreke over"Batavia, want overal ging het anders". ,,In Batavia werden we ook niet zonder meer in een kamp ge stopt. Heel Batavia was vol van vrouwen en kinderen waarvan de mannen waren opgepakt. De Jappen wisten, eigenlijk geen raad met ons. Naderhand gin gen ze zogenaamde „protected quarters" inrichten, dat noem den ze beschermde wijken. Ze vertelden constant hoe goed het daar voor de blanken was, en hoe veilig. Maar nee, ik ver trouwde het zaakje niet en heb alles gedaan om er zolang mo gelijk uit te blijven". „Maar veel mensen gingen in de „protected quarters" wonen, en dc baboes en het andere Inland se personeel ging gewoon mee. Maar op een gegeven moment gingen dei beschermde wijken dicht en mochten de inlanders er niet meer in. Maar weet je wat de trouwe bediendes deden? Zc gingen langs de scheidings heg staan, en dan gooiden de Europese huisvrouwen de vuile was gewoon over de heg. Het wasgoed werd nooit gestolen, niet dat werd er ontvreemd! Het kwam allemaal weer schoon terug. Zó stonden de inlanders tegenover ons Europeanen!" GiJIIEIMZINNIC „Indië :s een geheimzinnig land. Je hebt er bijvoorbeeld de „ka- bar anglng": de berichten die gaan met de wind. En dat werkt snel -en feilloos! Ik heb er geen flauw idee van. hóè het werkt. Je mag er niet naar vragen als Europeaan, je weet het Riet. Maar het gaat bijzonder snel. Toen mijn zoon na de oorlog voor de eerste keer naar Indië ging, toen ging er zo'n ka bar angmg: de jonge Moll is terug! Er kwamen toen mensen op hem af die mijn man gekend hadden......" „Mijn man had indertijd het zelf bestuur van Bali ingesteld, en daarvan waren allemaal actes opgemaakt met oe inlandse vor sten, zogenaamde korte verkla ringen. Mijn zoon kwam thuis met een groot boek: fotocopieen van die verklaringen als aan denken. Gekregen van de men sen die hem opzochten, van zijn komst op de hoogte gebracht door kabar an ging! BETROUWBAAR ,Toen ik uit mijn huis in Batavia moest, had ik een hele kist met tafelzilver en nog wat aan de Javaanse dokter naast ons in bewaring gegeven. Ik kwam uit her kamp in de periode dat er zo vreselijk gemoord werd. Ais een inlander gezien werd met een Europeaan, dan kon hem dat zijn kop kosten. Dus ik ging die dokter niet meer opzoeken en vertrok naar Nederland. Ik zat zeker al een paar jaar hier, toen er een man langs kwam. Hij zei: wil jij contact met die dokter? Ik zeg: ja, natuurlijk! De bezoeker zei: geef me dan een brief voor hem, maar vraag mets en zeg niets. Tegen nie mand"! Drie maanden later werd mtj een brief van de dokter, ter band gesteld. Ik weet niet wie, ik weet niet hoe, Ik weet niets! Dc dokter schreef dat hij tevergeefs op me gewacht had en dat hij de kist bad opengemaakt toen hij naar Djokja moest vertrek ken. Hij had het zilver over een hele serie adressen verdeeld. Toen een kennis van me daar na uit Indië terugkwam, had hij een loodzware karbies mei zilver hij zich. Bijna alles was terug. Het was voor me be waard door mensen die nu in de regering van Indonesië zitten!" „Ze zijn daar eent niet anti-Ne derlands. Ze wisten, te appreci- Lensmk SCHTEDAMSCHE COURANT leven* bijkantoor Rotterdamscn Nieuwsblad Broersvesi 3. Administratie en abonnementen leletoon 25.80.91. Redactie telefoon 26.25.65. Klachtendienst: telefoon ZCITIZ van 33.00—20 60 uur, zaterdag var» 17.0019.00 uur. Deze krant wórdt uitgegeven door de SUtboff Pers NV. eren wat er gedaan was, maar ze wilden het gewoon zelf gaan doen. Dat vind ik ook volkomen logisch. Maar de mensen hier schrijven: ze haten je en daar om moordden ze. Néé, weet je waarom die moorden gingen destijds: om mensen met volle boodschappentassen, om men den met nieuwe fietsen, om mensen met geld. Maar er zat geen haat bij. Iemand die niets had, di-c deden ze ook niets. En aU ze hier alle gevangenissen zouden openzetten, kijk dan eens wat je krijgt!" VERDWIJNINGEN ,,Ik begreep destyds ook niet waarom er telkens mensen ver dwenen, totdat het mezelf over kwam. Ik had boodschappen ge daan, mp tas was boordevol en loodzwaar, en ik nam zo'n fietstaxi naar huls. Nou wor den die mensen van de fiets taxi's niet geacht de weg te kennen, je geeft ze al rydend aanwijzingen van rechts of links. Maar ;fc was doodmoe, en ik zei hem meteen waar ik heen moest. Ah, dacht die man, die kent hier de weg niet!" „We gingen van een hoogte af met een grote vaart, en ineens schiet hij met mij in z'n fiets taxi een zijgangetje in. Maar ik wist dat hij daar niet heen moest. Op de hoek stonden wat mensen en ik stond meteen overeind en begon te gillen. Op dat moment schoot iedereen toe dus wég was zijn kans! Tóén begreep ik op welke manier m&nsen, die er niet bekend, wa- me, zo spoorloos konden ver dwijnen. En die werden heus echt niet vermoord omdat ze zo gehaat waren, maar alleen om hun bezittingen. Het volk was er toen zo ellendig aan toe, ze waren niet zo uitgcmeigeld als wij na het Jappenkamp!" VREEMDE DINGEN „Ik ben ervan overtuigd dat er in Indië vreemde dingen gebeu ren, maar men spreekt er met graag over. Ik heb het als Euro peaan praktisch nooit meege maakt. De enige ondervinding die ik had was het volgende: Ik had een hele oude Javaanse be diende met zijn oude vrouw als keukenmeid. Maar die was ziek en kon het niet meer aan. Ze wou er beslist geen hulp bij hebben. Maar ik was vrouw van de resident idat kun je ver gelijken met commissaris van de Koningin) en ik moest men sen. ontvangen, ik moest logees hebben, ik moest diners geven. Dus moest ik een volslagen keukenmeid hebben". „En die nieuwe keukenmeid kwam. en ze begon een beetje vreemd te doen. Ik wist dat er daar dingen gebeurden waar wij als Europeanen absoluut geen idee van hebben. En toen vond men onder de crempel van de keuken een klein poppetje. Zo'n klein poppetje met spelden er- m gepriktNou had ik als buurman ene Javaanse arts en ik dacht: dat js de enige die hier misschien iets an zal weten. Jk ben naar h?m toegegaan en heb het hem gevraagd". Toen zei hij: mevrouw, laat ik u een goede raad geven. Die hoeft u niet op te volgen, maar het is de enige raad die ik u geven kan want u bent in gevaar. Verwijdert u van uw erf die oude be diende, met zijn vrouw en zijn zoon. U moet op uw erf geen enkel contact met hen j meer toelaten, het is voor u f levensgevaarlijk. Die men- sen kwamen van Djokja, en daar wordt veel aan deze dingen gedaan. Ik geloof zeker dat er wel degelijk krachten bestaan waarvan wij geen idee hebben. Trou- wens wij hebben hier in Nederland toch ook een leerstoel in de parapsycho logie Jazeker, die is er 1 Schiedam Dc steeds verder gaande samenwerking tus sen het Gemeente-Zieken huis en andere ziekenhui zen in Delft en Vlaardingen heeft gisteravond de waar dering van de gemeente raad ondervonden. De raad keurde een voorstel van B. en W. goed inhoudende sa menwerking met het Viaar- dingse Holy-ziekenhuis in zake de apothcckvoorzie- nïng en met drie Delftsc ziekenhuizen inzake de pa thologische anatomie. De heer H. A. D. Campman, die graag een uitgebreidere toe lichting hierover van wet houder M. Eijkenaar had ontvangen, werd later op zijn wenken bediend, toen de heer Eijkenaar in een uitvoerige toelichting de stand van zaken rond de samenweiking en de rol van de Dr. Noletstichting daar in belichtte. De heer Campman wilde we ten, waarom dit ziekenhuis niet meedoet in de geza menlijke apotheekvoorzie ning. De heer Eijkenaar antwoordde daarop, dat de apotheekvoorzieningen voor het Gemeente-Ziekenhuis uit die voor een ziekenhuis met 300 bedden, moeten be staan en dat de Noletstich ting daar nog niet aan toe is. De wethouder verklaar de niet ongelukkig te zijn met de samenwerking, die, zoals hij opmerkte, veel goedkoper blijkt. „Sij een apotheek hoort een apothe ker en door de samenwer king hoeven we er nu maar één in. plaats van twee te onderhouden. De Nolet stichting is in de eerste vier, vijf jaar nog niet aan 300 bedden toe, maar heeft zeker belangstelling voor een samen werkingsstichting, die over een jaar of drie' moet gaan werken. Dit op verzoek van de Noletstich ting", aldus de wethouder. De heer Eijkenaar vroeg zich af. of de heer Campman met zijn opmerkingen de Noletsüchtmg wel een goede dienst bewees omdat hij van mening was, dat een particulier ziekenhuis •wellicht wa: huiverig is bij de samenwerking met een zieken huis dat eigendom is van de overheid. „Dit heeft de bespre kingen het meest opgehou den", zei hij. De heer Camp man was het daar met mee eens, maar verklaarde zich tenslotte toch akkoord met het voorstel. HET NIEUWE gebouw van het Gemeente-Ziekenhuis, dat 3 oktober door de Commissaris van de Kó ningin in Zuid-Holland, mr. J, Klaasesz, officieel zal worden geopend. Schiedam De strijd tussen het openbare en bijzondere onder wijs, die de laatste tijd slechts op een laag pitje brandend wordt gehouden, laaide gister avond in de raad heel even op hij de behandeling van het voorstel van B. cn W., f l.flöO ter beschikking tc stellen voor het uitgeven van een folder door dc Schoolraad van de ge meente Schiedam. Deze'folder zal voorlichting geven over het openbaar onderwijs in Schie dam, waarbij het openbaar ba sisonderwijs de meeste aan dacht zal krijgen. Zowel mevr. M. A. C. Taverne- Van Kampen van de KVP als de heer S. Kuijper van de PCG wilden van wethouder mevr. G. D. dc Graaff weten, hoe het met zulke bijdragen aan het bijzonder onderwijs zou zijn ge steld, indien het daarom zou vragen. De heer Kuiper voerde aan. dat het Christelijk onder wijs in Schiedam de voorlich- tingskosten voor de speelieer- kïassen op twee scholen zelf had betaald. De heer B. E. Col lo nam het ongevraagd voor de wethouder op, door er op te wij zen dat de Schoolraad wettelijk verplicht is voor de voorlich ting zorg te dragen en dus voor leniging van de onkosten op de gemeente is aangewezen. MEVROUW M. A. C. Taverne-van Kampen Mevrouw De Graaff antwoordde, dat ze op de vragen van me vrouw Taverne en de heer Kui per nog geen antwoord had, omdat in het voorstel alleen over het verzoek van de School raad werd gesproken en de kos ten volgens de wet voor reke ning van de gemeente komen. Zij wees er op, dat de mogelijk heden in deze voor het hijzon der onderwijs ondanks de ge lijkstelling met het openbaar onderwijs nog niet wettelijk zijn vastgelegd en dat de ge meente dus niet verplicht is, in de gemaakte voorlichtingskos- ten te voorzien. i Schiedam De route van tramlijn 1, die van de. Koe markt via Marconiplein en Malhenesserweg naar kei Centraal Station cn Kralin- gen leidt, zal in dc toe komst worden gewijzigd. De RET heeft namelijk goedkeuring gehecht aaa het plan, de route v&n dt Mathencsserweg te verleg gen naar de Mathenesset- dijk, gedeeltelijk via de be staande routes van dB lij nen 6 en 11. B. en W. en de gemeenteraad van Rotter dam hebben natuurlijk het laatste woord in deze plan nen, die in de directe toe komst vermoedelijk no6 niet zullen worden uitge voerd. Is het eenmaal zo ver, dan houdt dit voor Schiedam in dat er een di rectere verbinding is geko men met de stadswijk Spangen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 2