OVERHEID NIET BLIJ MET EERSTE STEEN HAVENKERK "I Processie verstoring der openbare orde ïf •smsmm Van Voor en Over Vrouwen STAPI 3 12 £8 m concert Hoe is 'l ontstaan? SCfflEDAMSCHE COURANT DINSDAG 7 OKTOBER 1969 arJCS WIE ZOMAAR OP een doordeweekse morgen een wandelin getje maakt over de Lange Haven en dat kan men iedereen aanraden vindt vlak bij de Appelmarktbrug een gebouw, dat aan de Griekse tijd doet denken, als men de enorme zuilen ziet waarop de voorzijde van het gebouw rust. Het is of beter: het was 145 jaar lang vaste bestemming van Schiedammers op zondag. De Havenkerk is in 1967 ge sloten, tot spijt van de parochianen en ook tot-spijt-van vela- andere Schiedammers, die dit hoogst bijzondere bouwwerk graag blijvend geopend zouden hebben gezien. De bouwstijl van de kerk is niet direct vast te stellen, de kerk werd in 1882 gebouwd, een tijd, die zich niet door een bepaalde bouw stijl heeft gekenmerkt. Er zijn verschillende bouwstijlen maar het kerkgebouw staat toch op de lijst Monumentenzorg. Het buiten gebruik stellen als kerkgebouw is aan het gebouw goed te merken. De kerk maakt een haveloze indruk, de pijlers zien er gehavend uit, de deuren zijn kaal en in het glas in lood zitten gaten. De sluiting van de kerk was het gevolg van een zich landelijk voortslepend proces. De ontvol king van de binnenstad, ontker kelijking in het algemeen en de aanwezigheid van drie grote kerken binnen een korte afstand van elkaar: De Singelkerk, de Liduinakerk, inmiddels ge sloopt, en de Havenkerk maak ten verdere handhaving van dit gebouw niet langer mogelijk. Op zondag 29 oktober 1967 volg de de definitieve sluiting en droegen drie geestelijken de laatste mis op. De Rooms-Ka- tholieken van Schiedam hadden zich tot de stichting van de Ha venkerk moeten behelpen met een heel klein schuikerkje aan de Dam, dat van het kleine zolderkamertje in 1616 uitgroei de tot een onopvallende gele genheid tot kerkgaan. UIT DE SCHUILPLAATS Niet lang daarna, na de Franse revolutie, kwamen de katholie ken uit hun schuilplaatsen en namen daardoor deel aan het proces van hun emancipatie, dat de gehele negentiende eeuw heeft geduurd en die in feite in de dertiger jaren van deze eeuw pas zijn voltooiing heeft gevonden. Ook de Sehiedamse katholieken hebben het niet altijd even ge makkelijk gehad, zeker niet in het beginstadium van de Re formatie. In 1629 moest een pa ter Dominicaan het hazenpad kiezen en zich in 's-Hertogen- bosch vestigen, omdat het door een felle plaatselijke geloofs vervolging bepaald gevaarlijk voor hem werd. Na de Franse tijd kwamen de zaken gemak kelijker te liggen en al was Ko ning Willem I niet direct een vriend van het katholieke volks deel, toch verleende hij steun aan de bouw van de kerk door een subsidie van 20.000 be schikbaar te stellen, in die tijd natuurlijk een enorm bedrag. Totale bouwkosten van de kerk bedroegen één ton, de parochia nen droegen daarin voor 30,000 bij, wat, gezien hun aantal en de maatschappelijke positie waarin velen van hen verkeer den, een verrasend resultaat was. Koning Willem I tekende op 3 april 1821 het besluit- dat verlof gaf tot bouw van de kerk. De kerk staat daar nu als een levende herinnering aan een tijd, waarin het katholicisme een heel andere ontwikkeling doormaakte dan thans. Zij zal door Ton Huijssoon echter niet worden afgebroken, de lijst Monumentenzorg zal dit te allen tijde verhinderen. Deze kerk zal steeds symbool zijn van een groep Schiedammers, die een nieuwe kerk na lange strijd in gebruik kon nemen en die daar gelijk maar een monu mentaal bouwwerk als dit kerk gebouw hebben neergezet. Ook het interieur is het bekijken nog waard, hoewel de sluiting ook daaraan geen goed zal doen. De beelden, het altaar, de schil derijen en de vele andere kerk schatten dragen bij tot het aparte karakter van deze kerk. En daarbij mag het fraaie orgel niet worden vergeten. STEENLEGGING De legging van de eerste steen in 1822 verliep niet zonder moei lijkheden van de zijde van de overheid. Vooral de kledij van de twaalf geestelijken die van het oude kerkje op de Dam naar de Lange Haven reden, alar meerde de overheid. Was hier geen sprake van een streng verboden processie? Hoe kwa men ze aan die rijtuigen waarin ze naar het terrein reden waar op de nieuwe kerk zou komen Alles was aanleiding voor een drukke officiële briefwisseling tussen allerlei overheidsinstan ties, alle beducht voor het „in gevaar brengen van de open bare orde". ONSCHULDIG Echter, wat gebeurde was vol maakt onschuldig. Enkele Sehiedamse notabelen hadden de rijtuigen ter beschikking ge steld en bovendien was het bouwterrein nog omheind ook. Toch gaf het stadsbestuur van zijn belangstelling blijk en was niét de schutterij aanwezig bij de plechtigheid. Ook minister Van Maanen, die van Den Haag uit de gang van zaken met on rust had gevolgd, hoefde niet langer bang voor oneeregeldhe- den te zijn. De plechtigheid ver- liep „in goede orde en rustig". De heren geestelijken zaten in hun mooiste gewaden in negen koetsen, op de voet gevolgd door enkele misdienaren. Bij aankomst van de stoet stond een muziekkorps van dertig man gereed om de plechtigheid muzikaal op te luisteren. Bijna alle raadsleden en een bijna vol tallig korps schutterij waar van de leden bij deze gelegen heid geen opkomstplicht had den wachtten eveneens de gebeurtenissen af. Commandant was ene Th. B. J. Bremnier, die ook nog notaris was en kerk meester van de Oud-Katholieke kerk. Zijn kerk was al even bouwvallig als de oude van de Rooms-katholieken op de Dam. Zijn verzoek om subsidie tot restauratie x'an zijn kerk was tot dan toe onbeantwoord ge bleven. zodat hij met een niet al te vrolijk gelaat de plechtigheid bijwoonde. Na afloop van de plechtigheid begaf de stoet zich naar de oude kerk op de Dam, waar met een misviering de voor katholiek Schiedam vreug devolle bijeenkomst was afge sloten. Zo vreugdevol als die momenten in 1824, zo triest was eigenlijk de stemming tijdens de laatste mis, die in de Havenkerk werd gehouden. Toch vond pastoor dr. Robben tijdens dc laatste preek die er gehouden werd nog wel wat lichtpuntjes; do kerk wordt niet afgebroken c-n hrt werk gaat door. Een actie-co mité zette zich in voor behoud: tevergeefs. De kerk girtg dicht, en het ziet er voorlopig niet naar uit, dat een heropening in het verschiet ligt. VERWARMING De verwarming vnn de kerk is ronduit slecht en met name in de winter weerhield dit velen ervan, de missen bij te wonen. Totale restauratie van de kerk kost echter veel geld. en dot ontbreekt, Ook als een restau ratie zou zijn voltooid, zou het interieur van de kerk toch aan dacht blijven vragen. Het vele houtwerk heeft een voortdurend onderhoud nodig. Er bestaat in Schiedam behoefte aan een goede concertzaal. Het is gebleken, dat de Havenkerk een goede akoestiek bezit, zodat deze voor dit doel goed geschikt zou ziin. Desnoods een cnmlv- natie kerk-concertzaal en zowel die katholieken, die de kerk wil len behouden, als diegenen. dsr van mening zijn dat de Haven kerk een goede concertzaal zou zijn. zouden zijn tevreden ge steld. Maar het idee htertoe, dat niet nieuw is. zal vel afketsen np het feit dat er geen geld aanwezig is om beide bestem mingen te realiseren. Jammer, want wie heeft nu wat aan dit leegstaand gebouw, dat door niemand wordt gebruikt en dat voorlopig geen bestemming zal krijgen? Maarten Kemper heeft op de Lange Haven weer twee onder werpen gevonden. Het zullen de laatste wel niet z(jn in deze se rie, want de Lange Haven vormt steeds een bron van inspiratie voor hem. Het panorama van de La nar Haven, zoals dat op één van beide tekeningen is te bewonderen, laat zie. dat een wandeling naar mooie, sfeer volle plekjes eigenlijk erg dicht bij is !«-■ -n*? StSSO ft Het Nederlands Vrouwen Co mité, een organisatie waarin achttien vrouwenverenigingen zijn verenigd bestaat in novem ber 25 jaar. Dat jubileum zal in Den Haag worden gevierd met een bijeenkomst, waar onder meer een inleiding wordt ge houden over het onderwerp „de computer en de (huis)vrouw". Sinds begin september heeft het NVC in Den Haag een eigen informatie- en dokumentatie- centrum. Het kon worden ge sticht mede dankzij een subsi die van het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschap pelijk werk E;n is gevestigd op het adres Lu an Copes van Cut- tenburch 72. ft Poedcraerosols, die In Ameri ka aL zo'n jaar of tien bekend zijn zulten binnenkort ook autt deze zijde van de oceaan op de markt verschijnen. Volgen* Kaarden Kieuw s, het maand blad van de chemische fabriek Naarden zullen ze zeljs binnen niet al te lange tijd een belang rijk deel van de spray-markt beheersen.. Vooral kosmelischu produkten komen in aanmer king voor dc poeder spuitbus talcpoeders, antitranspiratie- middelen, deodorants. hygiëni sche sprays en droog shampoos. Ais voordelen worden genoemd hygiënisch en steriele verpak king, luchtdichte afsluiting die kwaliteitsverlies voorkomt, ge makkelijke toepassing en, dankzij het spraysysteem, een verkoelend effekt van de poe ders. ft Volgens een oud spreekwoord ligt het geld op straat, maar een zekere mevrouw Edna I.emble in New York vindt du; het op de vloer moet liggen. Zij hue ft (blijkens een berichtje en een plaatje in Woman) de vloe ren van alle liften in een woon blok in Manhattan met Britse pennies gestoffeerd. Ze werden mei een krachtige kleefstof aan de vloeren gehecht en het resul taat is „een prachtig bronzen mozaïek". Kosten per vloertje van ruim één bij bijna twee me ter: een kleine driehonderd gul den. Mag dat zo maar van de overheid? Het mag zolang de munten maar niet worden gebroken, vervormd of gesmol ten. Oil uoord: BESLAG If et woord bestap komt in allerlei betekenissen voor die op het oog weinig of niets met elkaar te maken hebben. Men kan beslag leggen op iemands tijd en de rechibank kan beslag ge bruiken als rechtsmiddel om een vonnis ten uitvoer te leg gen. Oude bijbels hebben soms een koperen beslag en om pan nekoeken te bakken heeft men beslag nodig. Ook zaken krijgen op een bepaald ogenblik hun beslag. Wij hebben hier te maken met het zelfstandig naamwoord bij het werkwoord beslaan: tegen iets slaan in allerlei betekenis sen. Men beslaat een paard als men het van hoefijzers voor- 'ziel. Maar de betekenis Is lang zamerhand verzwakt tot: in be zit nemen, bewerken, bezet hou den en dergelijke.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 3