VERVAL VAN EEN OUDE SLUIS... Dieren zoeken goed tehuis HI MrERIDA -stampvoeten rond de meter MAX. PARKEERTUD 1 UUR iNWORP uil SCHIEPAMSCHS COURA.VT DINSDAG 14 OKTOBER jfgg DE SLUIS NABIJ DE DAM wordt nog maar weinig ge- bruikt. Sinds de belangstel ling voor scheepvaart door de Schie en door de Lange Haven, die door deze sluis worden geseheiden, is afge nomen, meldt zich nog maar af en toe een schuit van ge meentereiniging of soms zelfs een. echt binnenschip om te worden geschut. Het oude huisje, waarin door de jaren heen de sluiswachter uit kon rusten van zijn zwa re werk, is dicht. Er zijn lui ken voor de ramen en voor het geval dat, er eens een schip door de sluis moet, komen brug- en sluiswach ters van elders, om het schip te schutten, de ijzeren ket tingen over het wegdek van de Dam te hangen en daarna de brug open te draaien. Daarna vrije doorvaart naar de Lange Haven, of in omge keerde richting: naar de Schie. Ee rivier, waaraan Schiedam zijn naam dan'kt, eindigt bij de sluis nabij de Dam, of eigenlijk ook: 'hij vindt er zijn begin. Natuur lijk alleen wat de naam betreft, •want waterloopkundig zijn er allerlei manieren om uii te monden. De sluis ligt wel in een omgeving van. mooie oude ge bouwen. zoals het door de Ita liaanse architect Giudicl ont worpen gebouw van de Koren beurs 't huis dat op de hoek van de Korte Dam en de Schie staat Het is wellicht één van de oudste gebouwen van Schie dam, die tekenaar Maarten Kemper op de onderste teke ning heeft vasgelegd. De bouw datum is niet meer nauwkeurig vast te stellen, maar het is wel meer dan. tweehonderd jaar ge leden dat de eerste steen werd gelegd. ROTTE VLOEREN Er is in de laatste jaren niet al te veel aan het onderhoud van het gebouw gedaan, wat, gelet op de originele Oud-Hollandse eta lages natuurlijk te betreuren valt. Het gebouw is een markant punt in de Schiedamse binnen stad, vooral door de uitzonder lijk mooie gevel. Ook het inte rieur heeft veel van de jaren- lange verwaarlozing te lijden gehad en tijdenlang kon het huis niet of nauwelijks worden bewoond, wegens rotte vloeren en vocht. De archtiect, die het indertijd ontwierp moet ernaar hebben gestreefd, zoveel moge lijk zon en licht binnen te laten en een zo ruim mogelijk uit zicht te geven op de onmiddel- lijke omgeving. Het was in die tijd helemaal niet gebruikelijk om dat te doen. Het hele ge bouw hoort wat bouwstijl be treft niet helemaal in die tijd thuis, hoewel de architect heeft getracht, het in strakke lijnen op te trekken en hoewel hij wei nig versieringen of ornamenten heeft gebruikt. ONDERHOUD Het onderhoud van dit gebouw is dus jarenlang een bron van zor gen geweest. Verdwijnen zal het echter niet, want het staat in 'n omgeving, die men zeker zal willen handhaven. Niemand denkt eraan, hier iets weg te breken. Hetzelfde geldt voor da sluis, en dc andere gebouwen, die Maarten Kemper ons op beide tekeningen heeft voorge toverd. Het behoud van het oude vereist echter zorg en het Is daarom, dat gebouwen als het oude pand op de hoek van de Korte Dam &n de Schie, waarin thans een ijzerhandel is gevestigd, goed moeten worden onderhouden, ook al is er geen rijksinstelling, die zich hiervoor wil inzetten. Veel oude monumenen zijn reeds door onvoldoende onderhoud verloren gegaan, maar geluk kig heeft de dienst Monumen tenzorg veel kunnen redden. Dat gebeurt trouwens nog steds De kwaliteit van de sluis is er de laatste jaren niet beter op geworden,, wellicht één van de redenen voor 't spaarzame ge bruik. Ook de kaden beleven niet meer die drukte, die ze b.v. rond de eeuwwisseling beleefden, toen het schip nog een veel belangrijker functie ui het vervoer had dan thans. De sluis aan de Korte Dam blijft ondanks die stilte echter een van de plekjes, waar vooral oudere Schiedammers zich thuis voelen, om eens lekker te kunnen mijmeren over toen. Schiedam Bij de Schiedamse parkeermeiers treft men regel matig stampvoetende automo bilisten van buiten de stad aan die, hoewel ze het vereiste dub beltje en kwartje voor een uur parkeren in de meter hebben gestopt, toch de wijzer geen mi nuut verder krijgen dan precies dertig minuten. Het is een di rect gevolg van het ontbreken van een duidelijk gebruiksaan wijzing op de Schiedamse par- keermeters, een nalatigheid die gemakkelijk en goedkoop te herstellen moet zijn. Het is de bedoeling dat men eerst een dubbeltje in de meter stopt, waarop de wijzer op dertig mi nuten springt. Stort men direct daarna een kwartje bij, dan zwaait de meter door naar een uur. Wijkt men van deze volg orde af en stopt men eerst het kwartje in de gleuf, dan lijkt er aanvankelijk niets mis te gaan, De meter springt normaal op dertig minuten. Stopt men als tweede offer een dubbeltje in de gleuf, dan produceert de me ter een tevreden gezoem en maar een paar minuten extra- parkeertijd. De enige mogelijk heid om dan toch nog een uur parkeertijd te krijgen is nóg een kwartje in de gleuf te laten verdwijnen. Zo ontstaat de wat onrechtvaar dig aandoende toestand dat de ene automobilist voor 35 cent een vol uur kan parkeren, ter wij] een iets minder slimme au tobestuurder voor datzelfde be drag maar een half uur veilig is voor een bekeuring. Tenzij UUR 2ATEROAG VAN AM* UUR de man gelaten 60 cent voor een uur wil betalen. Het zal juridisch gezien wel een Gordiaanse knoop zijn of een bekeuring voor een parkeero- vertreder die 35 cent voor een half uur parkeren heeft betaald en er na een uur nóg staat, ver diend is. Het vereiste bedrag is immers gestort, alleen niet vol gens de gebruiksaanwijzing die er niet is...En te bewijzen valt er helemaal niets! WOENSDAG Irene 20.00 uur Irene 20.00 uur Trene 20.00 uur Arcade 19.30 uur Chr. Soc. Bel. 20.00 uur De Rank 20.00 uur Chr. Soc. Bel. 14.00 uur DONDERDAG Irene 20.00 uur Irene 20.00 uur Arcade 20.00 uur Arcade 19.30 uur Chr. Soc. Bel. 20.00 uur Chr, Soc. Bel. 20.00 uur VRIJDAG Irene 20.00 uur Irene 20.00 uur Irene 20.00 uur Irene 20.00 uur Chr. Soc. Bel. 20.00 uur Chr. Soc. Bel. 20.00 uur ZATERDAG Irene 20.00 uur 20.00 uur Arcade Marijke Magn. Detkerk 20.00 uur De Rank 20.00 uur MUZIEK: 16 okt. Martinuskerk 20.00 uur Jazz work shop Bijeenkomst Ned. Ver. v. Huisvrouwen Ec. opleiding Meyers en de Vette Studievrienden Bingo-avond van de Politie Feestavond A.M.V, Senectute bej. koor Film- en dia-avond v. NIVON verzorgd door Simon de Waard over Zwitserland Oef. B.B. Verg. van de Kabo Klaverjasver. Ons Genoegen-west Wilton Fijenoord koor Retorica: spreken in 't openbaar Schiedams Vrouwenkoor Vriendenkring Klaverjaselub van Enterprise Klaverjasclub van de Vjjlsluizen Openbare avond van Retorica Klaver 4 20.00 uur 20-jarig bestaan van de Schiedamse scheidsrechtersvereniging Instuif: bier- en wijnfeest 38e jaarfeest Odeon Rotterdam Chr. FÜmaktie voorstelling Dansavond Prema Concert gitaarduo en Kwartet trio begeleid door orgel TENTOONSTELLINGEN: Galerie Punt Vier t/m zondag W EEKFILM: Passage Theater: „Groene ogen in de nacht' Ben Hoezen, schilderijen 18 jaar Kinder matinee ..Kara Ben Nemsi, de held van de woeste Balkan" Schiedam In het Schiedamse dierenasiel aan de Sint-Anna- zu sterstraat wachten weer een groot aantal huisdieren op een Laas, waardoor het asiel over vol dreigt te raken. Bijna dage lijks worden er weer zwerfhon den eh zwerfkatten, binnenge bracht. Vandaar hier een oproep aan de eigenaar van een bastaard, mannetje, ongeveer acht maan den oud, zwart crème gekleurd. Het dier werd aangetroffen op 9 oktober in de Burgemeester Knappertla an. Voorts wordt een goed tehuis ge zocht voor: een-ongeveer vijf maanden oude zwarte kater, een anderhalf jaar oude witte gecastreerde kater; een één jaar oude gecastreerde kater, cypers; een bastaard poedel, bouvier, ongeveer 13 maanden oud, mannetje en zwart-grijs van kleur; een bastaard boxer, ongeveer vier jaar oud, manne tje en bruin gekleurd; een bas taard Grocnedaler, mannetje, één jaar, zwart en een bas taard. mannetje, ongeveer an derhalf jaar, zwart-wit van kleur. Inlichtingen over deze dieren zijn te verkrijgen bij het direnasiel, telefoon 266266 of bij de Schie damse afdeling van de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren, lel. 261589. j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 3