Laat damclub Schiedam maar „schuiven" DWS-heren hebben kans op forse overwinning Pupillen van SVV Vanaf de tribune gezien 1 p| SFSÉÏ Blijven 3 uventusdamm op de goede weg Joop Vervoort spreekt bij scheidsrechters door Basvan Bochove "l%- ;£ÉÖI XXIX Betrouwbare bezorgers (sters) SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 15 OKTOBER 1069 Schiedam Sinds 1931 wordt er druk geschoven in Schiedam. Vanaf die tijd bestaat namelijk de Damclub Schiedam al. Een vereniging waar de leden zich niet staan te verdringen om aan een bord plaats te kunnen nemen. Nee, de Damclub Schiedam bestaat welgeteld uit 27 dammers, maar dat is dan ook het neusje van de zalm. Dat moet wel het neusje van de zalm zijn want rond dit getal blijft de sterkte van de vereniging zweven. Wellicht telt Schiedam nog een groot aantal „thuisdammers", maar in wedstrijdverband wordt Schiedam in het district Rotterdam vertegenwoordigd door de 27 die hun hart heb ben verloren aan de witte en zwarte schijven. Wie de heren, onder doodse stilte bezig ziet in competitieverband denkt bij zichzelf: „laat die Schiedammers maar „schuiven". De heer A. van Otterloo uit de Poortugaalsestraat nummer 3 wij vermelden het adres van de heer Van Otterloo er maar vast bij zodat eventuele wedstrijd dammers weten waar ze zich kunnen melden is de secreta ris van De Damclub Schiedam. Hij zegt: „Als we er geld voor hebben, dan gaan we in 1971 eens uitgebreid feestvieren want dan bestaan we veertig jaar. Nogmaals als we centen hebben." Over het ledental zegt de heer Van Otterloo: „Ons ledental is in al die jaren bijna constant gebleven. Toch ontplooien wij met dat kleine clubje mensen nog aardig wat activiteiten. Eens per jaar het damkam pioenschap van Schiedam ook voor niet-leden en voor de eigen leden zo rond de kerstdagen een sneldamconeours. LEREN Dat jaarlijkse damkampioenschap van Schiedam blijft veelal een onderonsje omdat zich maar weinig huis-tuin-en keukendam mers melden. .,Nee, na zo'n kampioenschap van Schiedam gebeurt het niet dikwijls, dat wij er een lid bïjkrijgen. Het is wel eens gebeurd hoor, daar niet van. Maar het is geen dringen na afloop van het kam pioenschap. In de zaal van de Bethelkerk in de Nieuwe Maas straat houden wij clubavond en spelen daar ook onze thuiswed strijden. Volgende week donderdag en vrijdag gaan wij als vereniging Schiedam Vrijdagavond om acht uur is er opnieuw te genie ten van goed basketball. Plaats van handeling is de Sporthal Margriet waar 20wel de dames als de heren van Juventus bin nen de lijnen komen De dames, vrijdag de eerste winst boe kend, krijgen het dan op te ne men tegen de dames van DED. Van dit team heeft Juventus aI eens gewonnen dus ook nu zijn er mogelijkheden tenover. De heren krijgen bezoek van de oude tegenstander BOB. Ook hier moet winst inzitten, dachten wij. Door het vertrek van Hans de Liefde is BOB da nig verzwakt zodat het voor Ju ventus niet al te moeilijk moet zijn om de zege te grijpen. Voor de basketballiefhebbers een goede gelegenheid vrijdag avond eens naar de Sporthal Margriet te gaan Schiedam De Schiedamse Scheidsrechtersvereniging gaat ook na het vieren van het 20-ja- rig bestaan, verder met haar werkzaamheden. Buiten het wekelijks klaverjassen en het op peil brengen van de conditie, wordt ook weer aandacht be steed aan lezingen. Zo kornt donderdagavond in de kantine van Schiedam, Joop Vervoort een praatje houden. Hij wordt in de weekbrief van de scheids rechters aangekondigd als zijn de „goede wijn behoeft geen krans". een school assisteren. Daar gaat men namelijk voor de leerlingen een school da mcon- cours houden. Dat vinden wij nou leuk om daar te kunnen helpen. De jeugd moet het leren, wellicht dat er later wel leden voor on" bijzitten". Het eerste team van Schiedam speelt in de hoofdklasse van het district Rotterdam en het twee de team in de eerste klas. ,.Drri tweede team werd drie of vier jaar geleden, precies weet ik het niet meer, kampJoen van d> eerste klasse, Voor het overig- eindigen eerste en tweede team in de middenmoot". Het is niet zo, dat de damclr^ Schiedam een club is van ou *- mannen. „Nee, zegt de heer Van Ottcr'o^ met nadruk. „Dat spreek ik tegen. Wij hebben ook jong knapen die lid zijn en nog hoc1 goed uit de voeten kunnen. Dc man die het langst lid is, dat is Mari den Houtlng. Die is al zo'n 28 jaar bij ons. Wat we nodig hebben dat is wat jong bloed. Dat kan voor een vereniging lang geen kwaad. Van onze handbalmedewerker Schiedam Een interessant handbalprogramma staat ons ze wachten. De heren van DWS krijgen bezoek van We<" met 3 punten minder dan DWS op de tweede plaats staat, heeft nog geen enkel punt verloren. Het heeft er thans 14 m doelgcmiddelde van 105—65, dat zeer royaal is te noemen. D wedstrijd is indertijd in een ruime 8—13 zege vonr DWS geë' Gezien het spel van afgelopen zondag, mag dan ook verw worden, dat DWS dus ook nu de volle winst zal behalen. De heer Van Otterloo, secretaris van de Damcl ih Schiedam, mag zelf nog graag achter het bord zitten. De dames van DWS zullen het zeer moeilijk krijgen in hun uit wedstrijd tegen Schutters in Rotterdam, dat een gedeelde eerste plaats bezet. Het Rotter damse team is altijd weer een lastige tegenstandster voor DWS, dat zich in de midden moot heeft genesteld. De kans op winst is voor DWS zeer klein. Dames 2 van DWS krijgt bezoek van Hygiea 2 uit Den Haag, dat na een goede start, de laatste weken volkomen van slag af is. Zondag heeft DWS tegen Ver- burgh 2 getoond dat het over een goede inzet en verdediging beschikt. Misschien kan DWS het ditmaal tot volle winst brengen, alhoewel de 106 ne derlaag in de uitwedstrijd dit niet doet veronderstellen. De dames van UVG gaan een moeilijke strijd tegemoet tegen het Vlaardingse Hollandiaan, UVG heeft zich de laatste we ken echter goed geweerd, ter wijl Hollandiaan, hoewel goed spelend, weinig punten heeft kunnen vergaren. Een gelijk spel is dan ook de verwachting. De heren van UVG, die de laat ste drie wedstrijden tot volle winst wisten te brengen, krij gen bezoek van het Rotterdam se Snelwiek 2. Ook dit team krijgt het niet gemakkelijk. UVG heeft echter getoond dat het uit het goede hout gesneden is en kan het Snelwiek heel 1 tig gaan maken. De Rott" se formatie is echter lanp gespeeld wat missehie- doorslag kan geven. De r1 van ScyJla gaan op bezc Atomium in Rotterdam, ziet er niet naar uit, dat b wederom een monste wordt. Atomium heeft eer stekende verdediging, die de Scylla-aanval zeer last;~ maken. Een kleine zege is ter zeker mogelijk. De d- van Wilton hebben zich ar' Forbolte op de tweede p1 genesteld met slechts 1 p' achterstand. Zondag k Kwiek Sport naar de scher werf. De uitwedstrijd is cc* 8 zege voor Wilton geword Kwiek Sport heeft tot nu niet veel gepresteerd, zod?J een goede kans voor W in huis te houden. De here aanwezig is om de volle i Wilton krijgen Ook bezoek Kwiek Sport, waarvan zij uitwedstrijd met 1518 v nen. Het is nog niet zeke> Wilton zondag met het ze team aantreed als afgeV weekeinde tegen Hercules, terugkomst van O verheul, F ren en Geerlings is een me bare verbetering geweest. r dien Wilton met de zelfde tv stelling het veld inkomt, d moet het beslist tot de vo' winst kunnen komen. In Zwart-Wit, het maandelijks orgaan van de Damclub Schiedam, doet het bestuur een. oproep om van de club van 26 leden een club te ma ken van zeker vijiug ieden. Ieder lid wint een lid is de leus. Meer over de Damclub Schiedam vindt u elders op deze pagina. In Zwart-Wit deze oproep aan de leden: Het belooft ook dit jaar weer een spannende strijd te worden, waarin wij helaas niet tot de kansheb bers zullen behoren. De eer zal zeer waarschijnlijk wor den opgeëist door „Het Oos ten II" of „V.D.V. I". Het schijnt ons niet te kunnen lukken een tiental op de been te brengen dat een vooraanstaande rol speelt in het District Rotterdam, laat staan in Zuid-Holland. Wat is hiervan de reden? De kwa liteit is niet afhankelijk van de kwantiteit, maar toch De grootste verenigingen zijn doorgaans de sterkste ver enigingen. Met andere woor den, indien wij het ledental kunnen uitbreiden, dan zul len wij beter voor de dag kunnen komen. Het opvoe ren van het ledental moet een eenvoudige taak zijn, als men bedenkt dat van iedere 1600 Nederlanders, er J een georganiseerde dammer is. In Schiedam moet dus een vereniging met tenminste 50 leden een hele normale zaak zijn, doch wij hebben slechts 26 leden. Hoe werft men le- den Hierover zijn reeds ve- le discussies geweest, maar nooit ging men over tot da den, werkelijke daden. Niet alleen publicaties in dagbla den of periodieken zal ons ie den brengen. De leden moe ten geworven worden door leden! De slogan „Ieder lid wint een lid" is geen loze kreet. Een lid wordt gewon nen gelijk een dampartij wordt gewonnen, nl. door in spanning en geduld. De pupillen van SVV hebben een dezer dagen weer eens een wedstrijd gespeeld on- Dick van Dük. Floot weer eens de pupillen. door Bas van Bochove der leiding van Dick van Dijk. Zo lezen wij in de week brief van SVV, de Rood Groene pupil. De jongens hadden meer aandacht voor Dick van Dijk dan voor de bal. Begrijpelijk overigens, want al speelt Dick dan nu bij Ajax, de jeugd van SVV is hem nog niet vergeten. Ook is er de laatste tijd een vrouwelijke arbiter bij de wedstrijden van de SVV- jeugd. Het was even wennen voor de knaapjes. met een brandende nieuwsgie righeid in haar fonkelende ogen, en de anderen keken hem allen het antwoord uit de mond. Zelfs meneer Van Weideren, die zijn stoel een halve s3a<g had omgedraaid, in een even verge ten van zijn boeken e<n factu ren. Nee, vrij! juidhte Chris, en uit heel zijn wezen straalde het geluk. Ze raakten allen even uit hun gewone doen door hun har- lelijke handdrukken. Trakteren! riep er een. Ja, trakteren, bevestigde Locsje, cn dadelijk zond Ohris de jongste bediende, die he*m was opgevolgd, naar Pubbeld om taartjes en bonbons. ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD/ SCHIEDAMSCHE COURANT vraagt voor direkt die tussen 15.30 en 17.30 uur beschikbaar zijn. Hoge vergoeding. Aanmelden tussen 15.30 en 17.30 uur LANGE HAVEN 15b, SCHIEDAM. Toen Chris aan de beurt was en uit de fatale fles een hoog num mer trok, dat hem vrijwaarde voor het kazerneleven, door stroomde hem een groot geluk. Hij straalde uit zijn onrustige ogen. toen hij zich weer bij Jan Verbiest en de Klus voegde, die hem geluk wensten. En hij sprak de hoop uit, dat zij even gelukkig mochten zijn als hij en ontkomen aan een verloren jaar van hun leven, dat hen zou remmen in de opgang van hun levenswillen. De loling verliep zoals ze begon nen was. Het bleef rumoerig achter de balustrade, en op de gezichten van de lotingen leef den de aandoeningen, die in hen allen werden gewekt in de kansberekening van hun lot en in de uitkomst van hun greep in de koude glazen fles, die het le ven van honderden jonge man nen in kleine rolletjes papier gevangen hield. Chris bleef wachten op Jan Verbiest en de Klus. Hij voelde een zekere ont spanning in zich, een gemoeds- verlichting, die hem tot een in nerlijke uitbundigheid dreef. Maar in de correcte zelfbeheer sing. waartoe zijn hoed hem verplichtte, bleef hij kalm. Alleen in vele woorden zocht zijn bedwongen opgewonden heid een uitweg en druk praatte hij tegen de beide anderen in een weer doen herleven van de oude tijd, toen ze nog in de boe kenkast van Sander de eerste zinnenprikkeling van hun jeugd ondergingen, toen ze samen vochten op de put achter de Washington-molenen toen ze 's avonds langs de straten va gebondeerden. vol schelmse streken en baldadigheden. Maar Jan Verbiest en -de Klus antwoordden nauwelijks. Ze lie ten de stroom van woorden langs zich heenvlieten in een slechts oppervlakkige belang stelling. Want het heden rees over nen neen, hard en meedö- !e riG hetzelfde Haast schuchter te midden van al die drukte, begon meneer Van Weideren opeens: Weet je ook of of meneer Van Willigen Die is er in geloot, viel Chris onmiddellijk in, terwijl hij een meewarige trek in rijn opgewonden gezicht wist te brengen. Toen draaide de stoel van meneer Van Weideren weer zijn halve slag terug en boog ue getroffen man weer correct over zijn papieren. De firma Houtman had op de uit slag van de loting gewacht om te voorzien in de vrijgekomen plaats van een assistent-boek houder, die naar een andere fir ma was overgegaan. En nu Chris vrijgeloot was, werd be sloten, dat Chris en Loesje met dezelfde titel de werkzaamhe den van de assistent zouden overnemen. Van toen af ging Chris Landstra zondags met een wandelstok uit, en het was of de diepe vij andschap jn Wiliems ogen ver grauwde toen hij dit nieuwe evolutieteken zag. Maar naar mate Chris groeide in maat schappelijke betekenis, daalde het gezag van Willem. patroon, wiens fabriekje de dui zenden 'kurken naar de distil leerderijen zond als even zoveel sluitsteentjes voor he-t dagelijk se werk van de zwoegende je- neverstad. Haar tweede, Hem, was de levendige molenaars knecht, die op zijn hoge burcht elke nieuwe dag als een nieuwe schoonheid over zich liet ko men. Hij was rond en vrolijk, en als hij het kleine huisje in het Broersvest-hofj e binnen kwam, clan stond het plotseling vol geluid, vol borrelende op gewektheid. En haar derde, Chris, de jonge assistent-boek houder van Houtman Co. was de grootste trots van haar gerijpte leven. Eens had hij haar de illusie geroofd van on derwijzer te zullen worden, maar had hij het niet duizend werf vergoed in zijn latere ja- genloos. Daar in die fles op dat groene laken lag hun lot. En een verkeerde greep in die fles zouden zij moeten betalen in tijd, in leven, in de gouden munt van hun jonge jaren. Beiden deden greep, en in kostgeld aan hun moeder, ze ven gulden per week, en dat stelde hen ook alle drie op de zelfde lijn in het gezinsleven. Moeder Landstra behoefde niet meer uit werken te gaan, had met haar leeftijd van vijftig ja ren de rust gevonden, die zij nooit had gekend. de verkeerde een bedwongen smart, die fel constrasteerde met Chris' opgewektheid, slo- 2et.was_*^s °P haaf.d?1.e_™ F°" pen ze uit de noodlottige raads- zaal weg, over de belopen gang en de koude treden van het bor des, naar buiten, waar een zachte najaarszon de keien van de Markt met een gouden glan zing overtoog. D'r ingeloot? vroeg Loesje te zonen, die alle hun eigen plaats hadden gevonden in de werkstad, die haar man had op geslokt, maar die weer nieuw leven wist te wekken in het vol gende geslacht. Haar oudste, Willem, was een flinke, robus- te, jonge arbeider, bekwaam in zijn vak, de steun van -de kleine ren? Was het niet om op ie zwellen van trots als bij daar 's zondags met zijn wandelstok langs het raam en langs de bleek stapte? "Was haj niet een heer, altijd keurig gekleed, al tijd vol distinctie, altijd correct in woorden, in houding, in ma nieren? Moeder Landstra voelde 2ich ge lukkig als ze haar nieuwe da gen overdacht onder het kousen stoppen achter de schone vitra ges, -waardoor de zon een net werk van licht-ruitjes op haar nieuwe pluehen tafelkleed to verde. Loesje Waalwijk ging niet meer naar de avondcursus van Tij!, ze vond zich te oud en te groot voor het jonge goed, dat daar samen kwam. En toen verging ook Chris de lust om nog langer op schoolbanken te zitten, Was hij niet reeds assistent-boek houder, had hij niet reeds een gevestigde positie, die verdere theoretische studie ontberen kon? Zo maakte hij zijn avon den vrij om te doen naar zijn behagen. Om met Jan. Verbiest, die hij niet verloochende on danks zijn nieuwe stand in het Schiedamse wereldje, samen uit te gaan. Of om met Loesje een eind op te wandelen als ze een boodschap verzón om in de vrijheid te zijn en in die vrij heid te voldoen aan de kokette neigingen van haar hart, Of om naar het Volkshuis te trekken op de Lange Haven, waar hij leerde biljarten en domineren, een gezellig mèlée vond van de levenskringen, waarin hij ge leerd had zich te bewegen; de kringen van. arbeiders, onder wijzers en kantoorbedienden. Hij was in de volle opgang van zijn leven, dat zware beloften voor de toekomst droeg. Hij was op weg ora als meneer Van Weideren een stut te worden van -de burgerij, een figuur, die mee de stad zou dragen, die haa«r had voortgebracht. Hij was reeds het spécimen van een maatschappelijke groep, die het skelet van de gemeen schap mee opbouwde. Door hem ademde mee het jenever beest. dat zich in een ganse stad materialiseerde. Maar terwijl Chris Landstra dus toenam in betekenis, al vaster zich hechtte aan het midden- plan, waarop hij eenmaal hoop te te gloriëren, kwam over dat jeneverbeest zelf een verslap ping, die het waggelen deed in rijn stenen vormen. De mout- wijnindustrie had zich verstard tn haar eigen produktieimetho- de. Over honderden kleinbedrij ven langs grachten en havens had ze haar krachten verdeeld. En omdat in de bloeiperiode der zeventiger jaren het geld in stromen terugvloeide naar de plaats, waar de moutwijn en de jenever waren weggevloeid, omdat de branders en de distil lateurs geen concurrentieprik- kel vonden, die hen steeds deed zonnen op modernisering van hun bedrijven omdat het zo ge makkelijk w Tm met weinige duizenden g os en weinig kennis van nieuwe bran derijen te stichten in een stad, die aan haar naam genoeg had om al haar voortbrengsel over een ganse wereld te re commanderen. was de verri ring vap de inwendige stils'a gekomen over het uilen voorthijgende jeneverbcest. In haar vermeend monopolie de grote werkstad aan de S« geen rekening gehouden in- huiten haar groeiende krach ten, die hunkerden naar de winst van. de alcoholindustrie. Maar die krachten hadden zich ontwikkeld in Rotterdam en Delft, in Duitsland en Amerika, in de moderne grootbedrijven van de alcohol, die zelfs de naam van Schiedam in haar etiketten dorsten voeren. i Wordf vervolgd

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 4