Dominee Bert Koek van Londen's ghetto's naar Schiedam OP ZOEK NAAR Hervormd Schiedam in miser abele positie [STAB] Hervormden houden oogstdiensten Predikbeurten Jaarvergadering nijkvereniging „Nieiruland"' Dick van XXXII SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 18 OKTOBER Schiedam „Ik vind het fijn, dat jullie wat over mijn werk in Engeland gaan schrijven. Misschien wordt dat voor een aantal Schiedammers aanleiding om kontakt met mij te zoeken, zodat er hier ook wat op touw kan gezet worden. Met middelbare scholieren, werkende jonge ren, studenten en leden van jeugdsociëteiten heb ik in London-East- end altijd plezierig gewerkt". Bert en Carolien Koek zijn nu een paar maanden in Rijnmond. Voorlopig wonen ze nog op gemeubileerde kamers aan de Parklaan in Vlaardingen-Oost, maar in Kcthel-Groen- oord is hun flat reeds in aanbouw. In Kethel-Groenoord ligt ook het werkterrein van dominee B. A. Koek van de Nederlandse Protestan tenbond in Schiedam. Bert Koek, die op 31 oktober 1910 te Heerenveen, als zoon van een psychiater geboren werd, is een kleine acht jaar in Engeland geweest, llij studeerde er theologie en politieke wetenschappen aan de universiteit van Bristol, en Schiedam De oogstdiensten in de Schiedamse hervormde ker ken beginnen morgen met een kinderoogstdienst in de Grote Kerk om 9 uur voor kinderen vanaf 7 jaar. Ds. A. Ie Coq zal deze dienst leiden. De oogdien sten in de Bethelkerk, de Op- standingskerk en de Vredes- kerk beginnen om 10 uur. De dienst in de Grote Kerk begint om 10.15 uur. Ir de oogstdiensten zullen voor gaan ds. J.G. Jansen in de Gro te Kerk drs. J.E. v. Veen uit Vlaardingen in de Bethelkerk ds, J.W. Zimmerman in de Opstandingskerk en ds, H.J. Groenewegen in de Vredeskerk. Aan de dienst in de Grote Kerk verleent het Kerkkoor van de hervormde gemeente o.l.v. de heer J.P. Bekkers haar mede werking, aan de dienst in de Bethelkerk zal de muziekver eniging Harpe Davids o.l.v. de heer A.L, Glotzbach medewer king verlenen. Het door de gemeente bijeen ge brachte fruit wordt na de dien sten in de vorm van fruitbakjes met een begeleidende brief als groet van de kerk door de aan wezige kerkgangers naar be jaarden, zieken en eenzamen gebracht. Voor het vervoer van de fruitbak jes naar de zieken- en bejaar denhuizen is ook dit jaar een beroep gedaan op de bezitters van bestelwagens. HERVORMDE GEMEENTE Grote Kerk. 9 uur: ds. A. Ie Coq, kinderdienst; 10.15 uur: ds. J. G. Jansen, oogstdienst; 7 uur: ds. W, Vos, Delfshaven. Bethelkerk. 10 uur: ds. Van Veen, Vlaardingen, oogstdienst. Opstandingskerk. 10 uur: ds. J. W. Zimmerman, oogstdienst; 7 uur: ds. A. Ie Coq Jeugddienst. Vredeskerk. 10 uur: ds. D. J. Spaling oogstdienst. Dorpskerk. 10 uur: ds. E. Ver waal; 19 uur ds. E. F. Ver baas, Maassluis. St. Martinuskerk. 9.30 uur; ds. A. A. Bos, Vlaardingen. GEREFORMEERDE KERK: Oosterkerk. 10 uur: ds. P. C. de Vries; 5 uur: ds. J. C. v. Veen. Kethel ,,De Ark". 9 uur: ds. C. van Zuylen; 10.30 uur: idem; 4.30 uur: ds. J. Naramensma. Magnalia dei Kerk. 10 uur: ds. J. N. Nammensma; 5 uur: ds. C. van Zuylen. i.De Goede Haven". 10 uur: ds. A. C. Kersten; 5 uur: ds. P. C. de Vries. Julianakerk. 10 uur: ds. J. C. v. Veen; 5 uur: ds. A. C. Ker sten. NED.HERV.GEREF.EVANG: Irene. 10 uur ds. J, Stelwagen, Delft. Grote kerk. 5 uur ds. G. H. van Kooten, Delft. Ned.Prot.Bond. 10 uur prof.dr. M. A. Beek, Amsterdam. Evang.Luth.kerk. 10 uur ds. A. Steinhart. Leger des Heils. 10 en 7.30 uur sa menkomst, 6.30 uur openlucht- bijeenkomst Koemarkt. volgde daarnaast de lessen van het college van The Congrega tional Church of England. Deze kerk ontstond in de reformatie- tijd en werd gesticht door een aantal mensen die afwilden van de hiërarchische en hoogkerke lijk liturgische structuren van dè Anglicaanse Kerk van Hen drik VIII Tudor, Het is t1 arom dan ook geen wonder, dat de congregational church zich on langs fuseerde met de Engelse ouderlingenkerk, de Presbyte rian Church. Toen Bert Koek afstudeerde ging hij naar een van de Londense slums, de gro te volksbuurten in Eastend met hun zo eigen sfeer, waar ook zijn kerkgebouw stond. „Toen ik dat kerkgebouw voor het eerst in ogenschouw nam, wist ik niet wat ik zag", zegt Bert. „De ruiten waren bijna alle maal ingegooid, overal lekka ges en vervaL De slum wordt trouwens nu grondig gesa neerd. Er verrijzen veel flatge bouwen. Alleen de kerk en de kroegen bleven overeind". „Natuurlijk had mijn gemeente, of wat daarvan overgebleven was, geen geld om mij te on derhouden", zo vervolgt de jon ge dominee, „en daarom werd ik aangesteld in dienst van TOC-H". TOC-H zijn de oude morse-aanduidingen voor de T, en de H. Het zijn de afkortin gen van Tarbot House. Dit Tar bot House staat in Poperingen bij Yperen in België, waar tij dens de eerste wereldoorlog zo zwaar gevochten is. Door een. Engelse geestelijke werd dit huis destijds, kort achter het front, gesticht om wat verlich ting te brengen aan de Belgi sche soldaten, die in de hel van het front zaten. TOC-H wil, nu het zich uitgebreid heeft over de hele wereld, doch vooral in de gebieden van het Britse Ge menebest op een doodgewone manier de naastenliefde op ontwrichte samenlevingsvor men toepassen. „Zo is er in Hong-Kong een opvangcentrum voor de vluchtelingen uit Rood- China'aldus Koek, „terwijl we ons in Zuid-Afrika bezig houden met de problemen rond de apartheidspolitiek. Uiter aard staan we daar fel tegen over de regering van Vorster". In Londen werkt TOC-H in de negerghetto's en in de achter buurten, de slums. Samen met een groot aantal andere jonge ren uit allerlei geledingen der bevolking werkte de jonge predikant er onder eenzame en invalide ouderen, onder clo chards, alcoholisten, verslaaf den aan hard en soft drugs. In mijn kerk ln Eastend konden landlopers *s nachts kamperen. Tevens hadden we een koffie bar voor clochards in een van de meest verpauperde buurten. We schonken daar koffie, we gaven de mensen wat droog brood, dat we van een bakkerij uit de buurt kregen geld had den we zelf ook niet en we schepten soep op. Per avond hadden we zo'n dertig clo chards in huis. Wonderlijke en interessante lieden zitten daar onder. Meestal zfjn bet hoog ontwikkelde doch door het le ven geheel verpauperde men sen. Sommige waren tot dit be staan gekomen, nadat hun vrouw gestorven was, om maar eens een voorbeeld te noemen. Maar stuk voor stuk waren het kerels met trieste levensverha len, verslaafd aan alcohol en drugs. In het koffiehuis hielden ze soms wel sessions". Vooral veel middelbare scholieren en studenten stonden de heer Koek Schiedam De Nederlands Hervormde gemeente van Schiedam verkeert in een miserabele situatie. DU staat te lezen in een ka- derarükel v?n de heer J. T". d. Meer ln de Zondagbbode, het blad 0»r hervormd Schiedam cn Kethel. dat handelt over de werfc- winter 1989-1870. Bert Koek met twee bejaarde invalide vrouwen ie Londen, ..Misschien merkt u er zelf niet eens veei van en denkt u, dat liet allemaal wel losloopt met de kerk", schrijft hij, en hij vervolgt: „Het is echter goed. dat we allemaal met onze neus op de hervormde feiten gedrukt worden; hervormde cijfers in dit geval. Hier zijn er wat. Schiedam heeft volgens de in deling naar kerkelijke gezind ten 22.287 hervormden. Op het kerkelijk bureau zijn 2000 geid- bijdragers geadministreerd. Van deze 2000 leeft 50 pet zo mee, dat men tot een zeker of fer bereid is in verhouding mei het inkomen. Dus er zijn onge veer 100 min of meerder mee- 1 evenden. Dit getal geldt voor gezinshoofden. Wanneer we stellen, dat een gezin in doors nee uit 4 personen bestaat, be tekent dat, dat er in geheel Schiedam 4009 meelevende ge zinsleden zijn. Dit is, schrikt U niet, nog geen 5 pet van de Schiedamse bevolking". De Zondagsbode gaat verder, met te schrijven, dat van de her vormden slechts 5 pet de och tendkerkdiensten bezoekt. Ook bij die kleine groep overblij vers is de gemeenschap vaak ver te zoeken, verzucht de heer v. d. Meer. Hierna wekt hij de leden der hervormde gemeente van Schiedam op, om iets aan de2e situatie te gaan doen. „Laat de winterwerkaktie een eerste stap in de goede richting zijn. Het samen met elkaar praten is erg belangrijk. Het vormt de ruggemerg voor een hechte gemeenschap". Met de winteraktie bedoelt de hervormde gemeente, het op touw zetten van een aantal ge spreksgroepen, die aan de hand van een „praatpapier" gaan bekijken wat er anders en beter kan gedaan worden in de kerk. Reeds 16 groepen hebben zich over dit praatpapier gebogen. Ook de komende week komen een tiental groepen uit leden, catechidanten cn bijbelkringen van de diverse wijken bijeen. In wijk 6 van ds. H. J. Groene wegen vergadert de kerkeraad samen met gereformeerden en Rooms-Katholieken over deze problematiek. Schiedam De Schiedamse wijk vereniging „Nieuwland" gaat op vrijdag 24 oktober haar jaarvergadering houden. De Nieuwlanders komen dan om 8 uur bijeen m hun wijkcentrum aan het Dr. Wibautplein 129. Op de agenda komen onder meer voor de jaarverslagen van se cretaris en penningmeester, de begroting voor 1970 en het ver slag van de ka scont role com missie en de verkiezing van en kele nieuwe bestuursleden. Af- tredent en niet herkiesbaar zijn de tweede voorzitter, de heer De Jong, de tweede secretaris Van der Horst en de penning meester de heer Pon jé. Voor de vacatures die zij achterlaten heeft het bestuur de volgende voordrachten gemaakt: de he ren Brandt, Balk en Van de Meer. Vóór dinsdag 21 oktober kunnen andere kandidaten door de le den schriftelijk worden opgege ven bij de secretaris. Aftredend is tevens mevr. Bernard-Van der Horst, maar zij is herkies baar. daar ïn Londen terzijde. „We kregen er daar een geweldige kijk op waar in onze welvaarts samenleving toch nog de wel- zijnshïaten overal gapen. Tel kens boorden we nieuwe aan". Hoewel dominee Koek aanvanke lijk voorgoed in Engeland hod willen blijven, kwam hij toch terug naar zijn geboorteland. ,Dat kwam ook door onze trouwplannen", vertelt hij. Op een gegeven moment kreeg ik van de Leidse theoloog profes sor Hoenderdaal te horen, dat er een vacature was bij de Pro testantenbond in Schiedam, Ik kreeg daar een opdracht van de Remonstrantse Broederschap en van de Doopsgezinden, Met prof. Hoenderdaal voer ik trou wens ook gesprekken over een eventueel proefschrift voor mijn promotie. Uiteraard zal dat gaan over maatschappij- problemen n.a,v. wat ik tijdens mijn werk in Londen ben tegen gekomen. Op onze vraag, of het voor hem geen al te grote overgang bete kent van de Londense slums naar de Remonstrantse Broe derschap, die in Nederland toch de naam heeft van een kerk van intellectuelen en gegoeden, antwoord ds. Koek, dat de werkwijze hier inderdaad wel enigszins anders zal worden dan in Eastend, Toch hoeft hij zich niet alleen tot zijn kerkelij ke gemeente te beperken. „Mijn. arbeidsveld strekt zich veel verder uit dan de kerk", zegt hij. „Er zijn hier in Schie dam en Rijnmond zeker genoeg aanknopingspunten met de maatschappij. Er zijn inder-. daad wel parallellen tussen het' Londense havengebied en de Rijnmond. Ik hoop, dat ik zo snel mogelijk kontakt krijg met allerlei mensen, zowel kerkelij ke christenen als mensen die niet meer veel zien in de kerk, maar toeh hun christelijke le vensovertuiging op de samenle ving willen toepassen. En zeker ook met mensen van andere le vensovertuigingen". Natuurlijk weet de predikant nog niet, waér de hiaten hier zitten. „Je moet ze ook tegenkomen", zegt hij, „en dat komt vanzelf. De dingen moeten groien. Ik houd niet van die krampachtig heid van de kerken, die je tegenwoordig nogal eens tegen komt. Men wil te veel plannen met betrekking tot de maat schappij opbouw, Eén zwerversgezln wordt in ieder geval in huize Koek reeds gast vrijheid verleend. Een paar da gen, nadat Bert en Carolien zich gevestigd hadden kwam er namelijk een witte zwerfkat haar intrek nemen, die inmid dels twee schitterende jongen gekregen heeft. Voor die jonge poezen zoekt de predikants vrouw nog ijverig naar een baas of bazin. Zo peinsde moeder Landstra in rle late eenzaamheid van haar jaren voort op de zondagavond, als de nacht zijn zware stilte reeds begon te spreiden, óm ook nog enkele uren rust te vin den voor de brandersknechts, die al vroeg weer zouden wor den opgeklopt om hun vuren te gaan stoken, opdat weer nieu we alcohol tot een heet leven zou worden verwekt. IV. DE BOEKHOUDER STREM- LER Zou ik het doen? vroeg Chris aan Loesjc, terwijl hij poogde de indruk na te gaan, die een mogelijke verwijdering van elkaar op haar zou maken. Maar haar innerlijk werd niet geschokt en resoluut gaf ze ten antwoord; 'k Zou 't zeker doen, als ik jou was: honderd gulden meer Er was een plaats open gekomen op het kantoor van Bertelg aan de Lange Haven. De tweede boekhouder was naar Delft ge gaan, naar de grote gist- en spi ritusfabriek van Van Marken, die een deel van de Schiedamse welvaart naar zich toe gezogen had. En nu kon Chris die plaats krijgen. Honderd gulden per jaar meer betekende een hele vooruit gang, maar de scheiding van Loesje nam een groot deel van de bekoring van die vooruit gang weg. Toch was de vraag, die om harentwil een aarzeling moest schijnen, slechts gesteld, om Loesje tot een uiting van genegenheid te prikkelen. Maar Chris was reeds vast besloten, de nieuwe betrekking aan te ne men. Vóór alles was hij een jonge man, die de realiteit van het leven had leren kennen in een omge ving, die geen tijd had voor schone dromen. En ook al wer den zijn zinnen zachtjes geprik keld door de jonge vrouw, die altijd om hem heen was, toch was de begeerte naar een leven van welstand de sterkste in hem. Voor honderd gulden per jaar méér kon hij zich een groter comfort verschaffen, een zo- merkostuum toevoegen aan zijn altijd nog kleine garderobe, zijn pakken regelmatig laten oppersen, een goede sigaar ro ken na het stevige maai, dat zijn moeder altijd nog bereidde alsof al haar zonen voor het zware werk in een branderij moesten worden gevoed, Loesje eens inviteren voor een avondje in Pschorr of in de schouwburg in Rotterdam, zijn vrienden eens een rondje schenken bij Hoek aan de Rotterdamse poortDie honderd gulden betekenden een grotere levens genieting, een stijging in aan zien, 'n verder voortdringen op het middenplan, dat hij zich als levensniveau gekozen had. Reeds begon Chris Landstra aan de mogelijkheid van kleine spe culaties te denken. Branderijen waren voor een appel en een ei te koop, gingen voor vijf dui zend gulden van de hond. En alleen reeds het koper van de ketels on van de koelers was meer waard. Als hij het nog eens zó ver brengen kon, dat hij zelf zo'n branderij zou kun nen houden. O, hij zou maar een branderije zijn natuur lijk, maar hij zou zijn eigen baas toch zijn, 's middags om één uur naar de Beurs kunnen gaan, daar verkeren met de an dere branders van Schiedam. En dan mochten de klassen voor hun klassen staan en de Koolhazen hun eigen dorre le ven trachten te vervrolijken ten kosle van hun leerlingen: hij zou hen allen uitlachen, hij zou boven hen uitrijzen, zij zouden hem groeten zoals ze de andere branders groetten in een onbe wuste onderdanigheid aan de meester van Schiedam. Toch werkten dergelijke fanta sieën niet storend op zijn le vensplan. In wezen waren zij i'an Uzelfde maaksel ats de verbalen, waarmee hij de kin dertjes van de armenschool in de Gorzen wat romantiek in hun schrale bestaantjes bracht. Zijn gehele doen bleef op de realiteit gebouwd. Waren de Van Welderens niet zijn voor beeld, kroop hij niet langza merhand in hun gedaante, een gedaante, die geen zijstapjes kende op het rechte burger- manspad, dat zij voor zich ge trokken had dwars door het brandende leven van een ver doemde stad? Zo trok hij dan naar de nieuwe omgeving boven het gistpak- huis bij de Appelmarktbrug in de welbewustheid van een reëel bestaan, dat niet wankelde op een speculatieve basis. Hij werd als meneer Landstra ont vangen en geëerd door het klei ne personeel, -door de eer sta boekhouder, door meneer Ber- tels zelf, die enkele uren per dag op zijn kantoor placht door te brengen. Nu leefde hij voortaan in het hart van Schiedam en geen matglas scheidde hem van het levendige beeld van de ononderbroken ar beid van de altijd bedrijvige burgerij. De kantoorramen za gen uit op de Lange Haven en tie ophaalbrug. Schouwen en scheepjes, aken en kleine stoombootjes kropen onophou delijk tussen de hoge stenen walkanten door, en telkens hoorde hij de langgerekte roep van brug oóóóhöóp die de beide helften van de ophaal brug rechtstandig omhoog de den vlakken. De brugwachters sloften over het hout, de kettin gen rammelden, de wachtende mensen groepten samen, tot de brugvlakken weer neerklapten en het verkeer vervloeide naar de Appelmarkt en de Hoog straat bij het Sinl-Jacobsgast- huis, gebouwd aan de grote sla perdijk van de Romeinen, Onder zijn raam door ratelden de molenwagens over de straat, ketsten de zware paarden, var» de sleperswagens hun ijzeren hoeven over de keien, werden de lege fusten verrold door jon gens, met kleine hoepeltjes als stuursels in de hand, trokken de Schiedamse branders en dis tillateurs voorbij nog vóór het klokje van énen hen samenklep- te: de Takken, de Wouterloods, de Jansens. de Zoetmulders, de Nolets, de Vissers, de Melcher- sen, al die kleine goden van het jenever rijk, die de stad beza ten met hun jenevergeld en hun alcoholbedrijven. Nu was hij meneer Landstra, de boekhouder, die zijn eigen plaats verworven had op het middenplan, nu was hij een van de kleine püaartjes, waarop de organisatie van de plaatselijke gemeenschap was gebouwd, nu was hij 'n man van aanzien, die reeds door sommigen eer biedig werd gegroet als hij over de straten toog van het jenever- domein. Zijn patroon, Bertels, had enkel maar branderijen, een gistpak- huis en de mouterij Willem III op de Westerka. En het behoor de tot meneer Landstra' staak, om steeds de eenvoudige admi nistraties van* die bedrijfson derdelen te controleren en m de algemene boekhouding van het kantoor te verwerken. Hij kwam in de mouterij, waar nu de kleine oude mouter hem on derdanig „meneer" noemde in de branderij, waaruit eenmaal zijn vader als een minderwaar dige was verjaagd, hetgeen de meesterknecht tot een poging tot gemeenzaamheid bracht, die meneer Landstra in gepaste hooghartigheid afwees; in het gistpakhuis waar de blokken gist werden gesneden en ver pak;, hy over een ganse wereld het brood moesten doen rijzen door da spanning van hun alco holgeest. En hij kwam daar overal als de vertegenwoordi ger van de patroon, van de brander, van de man, in. wiens handen het bestaan van de tien tallen horigen lag, die in zijn bedrijf mochten arbeiden. Tegenover de meesterknechts van de branderijen nam hij echter altijd een joviale hou ding aan, hij praatte met hen in een prettige gemeenzaamheid, sloeg nooit de borrel af, die hem naar gewoonte werd aan geboden, de pure borrel, het vloeibare leven van de blanke gerst, dat in de hete ketels van de branderij zelf was gestookt, schertste in hun eigen ruwe taal, en. werd de getapte boek houder, die zich zo gunstig on derscheidde van zijn voorgan ger, omdat hij de stil gekweek te en gekoesterde hoovaardig, held van het middenplan niet de branderijen indroeg, niet etaleerde in het milieu, waaruit hij zelf was ontsproten. Ook op het kantoor wist de nieu we boekhouder een gunstige in druk te wekken. Tegenover de eerste boekhouder deed hij steeds uitkomen, dat hij slechts de tweede was in rang, tegen over de bedienden, dat er tus sen hem en hen een graadver schil, geen wezensverschil, be stond, en tegenover de patroon nam hij steeds de correcte, be scheiden houding aan, die hij zo goed van Van Weideren had af gekeken. En zo was hij in het Schiedamse wereldje een ver schijning geworden, die er ge heel in paste, die bij dat we reldje behóórde, die in haar functie dat wereldje op een be scheiden plan representeerde. In zijn houding tegenover Loesje kwam ook een grotere beslist heid. Want nu was hij niet meer haar gelijke, die eenmaal haar ondergeschikte was ge weest, nu was hij boven hoar uitgegroeid. En zij liet het toe, dat hij op stelliger toon dan. vroeger tegen haar sprak, om dat zij in de jaren van haar kantoorwerk onbewust een ze ker respect had leren krijgen voor al wat maatschappelijk boven haar stond. Als» hij 's avonds met haar wat had gewandeld en bij het af scheid reeds begerig was naar de volgende avond, dan zei hij niet meer: Kom je morgen wéér? om te horen, dat ze het nog niet ze ker wist, dat ze wel eens zou zien, dat het niet zo «Tg was als hij eens vergeefs moest wach ten, maar dan zei hij: Zeg, morgen op dezelfde tijd, hè En dan aanvaardde ze die nieuwe toon van haar vriend, de boek houder, was ze om acht uur bij de ruïne, het gewone punt van hun samenkomst. Op een zomeravond was Loesje de eerste op de plaats van hun ontmoeting. Dat was al méér voorgekomen sinds Chris Land stra, de boekhouder, zich be wust was geworden van zijn maatschappelijke meerderheid boven Loesje. En zij had er zich zonder wrevel, zonder ver zet in geschikt, Een deel van het hek bij de ruiven was weggenomen, en vóór het monument van Schiedams oud ste geschiedenis had men een hoop zand doen neerploffen zon der enige piéteit voor de herin neringen, die daar ter ruste wa ren gegaan. Wnat er moesten reparaties plaats hebben an het grote reservoir, dat achter de ruïne, in de oude gewijde grond van Mathenesse was ge bouwd om het rioolvuil van de moderne jeneverstad te verza melen. Wordt vervolgd

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 3