m schiedamsche courant dinsdag si oktober igg9 Klompen handel floreert nog steeds in Schiedam WEINIG PRODUKTEN MET CYCLAMAAT xxxm door martini door ,Dick van Vliet BURGERLIJKE STAND IN SCHIEDAM KLOM PENRAND EL M. J. df Groot: Aliet van klompen nog steeds groot. Loesje drentelde wat op en neer, trok telkens haar aandacht naar de ruïne. Een bijzondere ma-ar die ongewone hoop zand bekoring ging van de begroeide steenklomp uit, het was of er iets levends in -schuilde, dat reageerde op haar gevoel. Ze wist wel beter, kende die oude stenen, waarvan de scherpe hoeken waxen rond -geslepen door de tijd, had sal 20 vaak naar die burchtresten gestaard, waarop onkruid en kreupelhout waren 'gewassen. Maar toch was er iets, dat haar naar bin nen lonkte, toch was het of die ruïne ogen gekregen had, oude melancholieke ogen, die haar gemoedelijk tcedroomden, zoals de ogen van een heel oude man, die het leven en zijn te leurstellingen' had overwonnen in de -berust/Lng van zijn ziel. Hallo! Chris' stem van. heel dichtbij schrikte haar op, en zonder zijn welkomstwoord te beantwoor d-en, wees ze naar de ruïne, zei ze op een toon vol warme be langstelling: Ben jij daar wel eens in ge weest? - O ja, was Chris' luchtigs antwoord, al zo vaak. Als jongen klom ik over 't hek, om er humus te halen. En ilk ben ook nog eens na-gezeten door een diender, toen ik iboven was, bij dat gat daar Het oude visioen stond ineens hel der vóór hem; dat open gat, dat verlangende meisje daar beneden met haar losse gouden. DE LANGE KERKSTRAAT, nog met bomen, die tijdens de bezetting zouden verdwijnen, haren, dde politie-agent bij de hem terug in de bezinning. Hij liet* haar los, keek haar aan met een donkere gloed in de schuwe ogen, die om haar heen alle- binnenwanden, van. de ruïne tegelijk schenen te zien. Maar Loesje redde hem uit de pijnlij ke gewaarwording van een ont goocheling, door hem met haar kleine hand een tikje op zijn wang te geven. was correct in zijn optreden' als stond hij tegenover zijn pa troon, bewoog zich gemakke lijk, al was een lichte nervosi teit in zijn Jets te grote beweeg lijkheid onmiskenbaar. Maai de Waalwïjks begrepen dat, waren verheugd, dat hun doch ter 2o'n goede partij deed: 'n boekhouder met een goede, toe- Loesje had belangstelling voor ai- komst. Zijn. vader mocht dan al _Sj vo°r. °e Pe.hdule onder de renuit-- .en moeder Landstra ontving hen alleen,in haap zwarte japon èn het preutse witte schorl^e. 'tenvijl op haar mooie/pluchen "tafelkleed, dat anders alleen zondags werd neergelegd, een theelichtje vriendelijk stond te branden. Schiedam In Nederland worden steeds minder klom pen gedragen. Slechts één op de twintig bewoners van het land dat door de hele wereld bekend staat als één groot weiland.met dansende boer tjes en boerinnetjes met klompen en klederdracht, draagt het houten schoeisel nog. In totaal hebben nog 700.000 Nederlanders klom pen, en het is de grote vraag hoe dikwijls men ze draagt. Er zijn nog 216 klompenma kerijen. in ons land, waarvan de meesten in Brabant. Met elkaar leveren ze per jaar zo'n 3,2 miljoen klompen af, Deze en nog vele andere interes sante gegevens kan men halen uit een proefschrift van de heer F.J.M. %ran Puijenbroek, dat ter inzage lag op de pas ge opende Brabantse Klompen- beurs. Oorzaak van het ver dwijnen van de klomp is vol gens dr. Van Puijenbroek onder meer de welvaart. ,,De arbei der uit de negentiende eeuw greep naar de klomp, omdat hij nog niet voldoende geld had voor Ieren schoenen", schrijft hij. Nu wordt de klomp nog slechts in hoofdzaak gedragen, 'door die mensen die direct, met de vette Nederlandse klei hebben te ma ken; de boeren en landarbei ders. Volgens de heer j.A. van Zuilenkom, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van klompenfabrikanten, kan de klompenproductie weer opge voerd worden. Hij noemde deze methoden „ouderwets en an tiek". Ook aan anderen dan aan boeren moet de klomp een gezond schoeisel weer verkocht worden. SCHIEDAM EN KETHEL Met de heer M.J. de Groot, Schie dams klompenhandelaar bij de Dam hadden we een gesprek over de klompenverkoop. Aan komend voor zijn winkel ziet men reeds, dat deze winkelier wel tijdig is overgegaan tot het zoeken van andere afnemers. In zijn etalage ziet men een groot aantal fraai beschilderde klompen, die met hun Holland se weide taferelen, en molentjes wachten op de toerist. „Het zijn vooral de Amerikanen, die dol zijn op die beschilderde klom pen", zegt -de heer De Groot. „De Engelsen daarentegen ko pen voornamelijk mijn wit-ge- schuurde exemplaren". Het is een vergissing te denken, dat de buitenlanders de Hollandse klompen alleen maar voor de sier kopen. Ze lopen er wel de gelijk op, aldus de koopman, die vervolgt: „Veel klompen heb ik de Jaatste jaren ook ver kocht aan mensen die kinderen hebben die geëmigreerd zijn, en die de klompen dan naar die kinderen in Canada, Nieuw- Ze eland- Zuid-Afrika of Austra lië sturen, omdat ze ze daar niet kopen kunnen". Wellicht zou een klompenmaker daar dus goede kansen maken. GEEN REPARATIES Reparaties worden door de heer De Groot niet meer verricht. „.Voor en in de oorlog gebeurde dat nog wel, vertelt hij, maar nu niet meer. Als een klomp ge barsten was, zette ik daar een ijzeren band omheen, maar het is tegenwoordig zo, dat het goedkopen, is, een nieuwe te ko pen, dan de reparatie te beta len". De meeste klompen van de Schiedamse klompenhande laar gaan naar de huisvrouwen van Schiedam. „De huisvrou wen trekken de klompen aan, als ze de was do-en en op een natte stenen vloer moeten staan. Dan geeft zo'n klomp warmte. Ook aan anderen die TOEKOMST De heer De Groot heeft ook iets gelezen over het proefschrift van Dr. Van Puijenbroek. Zelf is hij al een eind op de weg van de nieuwe x'erkoopmethoden, „maar het moet nog meer en beter", zegt hij. „Alleen is de vraag, hoe doe je dat. Je kunt je klompen inderdaad voor an dere doelen gaan verkopen, dan voor het lopen. Zo verkoop ik er al heel wat, die de mensen aan de muur of aan een hek hangen met een stel geraniums er in. Toch geloof ik, dat er meer uit te halen is, dan er momenteel uitgehaald wordt. Maar hoe dat moet, nee, dat zou ik zo opeens niet kunnen zeggen. Dat moet je ineens te binnen schieten". met koude stenen vloeren te maken hebben, zoals slagers en destiileerders, verkoop ik nog een grote partij klompen, ter wijl men ze ook in garages wel gebruikt". BRABANT Al mijn klompen betrek ik uit Brabant", vertelt de heer De Groot. „Op een soort na dan, en dat is deze klomp, die u hier ziet. Het is een klomp, die oor spronkelijk alleen in Denemar ken gemaakt werd, maar die nu ook in Groningen vervaar digd wordt. Het is een houten schoenmodel, geheel met leer afgezet. Er zijn trouwens tallo ze nieuwe modellen, bijgeko men. Wat ik ook veel verkoop zijn de klompsloffen, die slijta ge van de sokken tegengaan en extra warmte geven". Espera nto-ageudo Merkredon, la 22an de oktobro klubvespero. Parolkaskado Se kado H. Letsch sr Lekstraat 100 b. Unu popoio, unu lingvo. GEBOREN: Arina d.v, H. D. Nieuwenhuizen en A. J. van den Berg; Marielle d.v. C. van Oosterom en I. de Waard; Sf- grid H. d.v. M. D. English en. M. de Wit; Janet d.v. J. T. Vis ser en J. J, Muller. OVERLEDEN: W. J. Schutte, 76 jr, echtg. van R. Winter; A. E. van Eekeren, 39 jr, echtg. van "W. Dolk; K. van der Sluijs, 67 jr wed. van G. van Zuijlen; D. Kok, 78 jaar. Witte molen Maar de stem van een nieuwe werkelijkheid rukte heem uit de oude Wat sta jij daar ineens in ex tase, zeg. Ik voelde straks 008c al zoiets, net of dat oude ding leefde. Zullen we eens heel even naar binnen kijken? Ouder gewoonte, alsof hij nog de jongen was van toen, keek Chilis* spiedend irond, of alles veilig was, en toen volgde hij Loesje, die al met kleine pasjes voor hem uit hipte. Er lagen stenen, er groeide verward on kruid, er waren overal lussen van slingerplanten, die tot voorzichtig lopen noopten. Opeens stonden ze beiden stil voor de zij-opening, keiken ze in de holte, waarin zich eeuwen geleden de hamassen van de ridders hadden bewogen. De wanden van verbrokkelde ste nen vlakten grillig omhoog, en een diffuus licht, dat de takken van. hetstruikgewas boven Malle jóngen, zei ze, en. toen lag er zoveel verleidelijks in haar donkere ogen, dat Chris opnieuw een lichte waanzin door zijn bloed voelde slaan. Hij greep haar beide handen, brandersknecht zijn geweest, wie wist dat nog? Die man was al lang dood. En zijn zoon had een eigen wereld gevonden, een nieuwe wereld, waarin hij ko ning was. en toen keken ze elkaar even Van toen al verkeerde de boek- warm in de ogen. - Hou je van me, Loes? zei hij eenvoudig. En opeens voel de zij de drang in zich van een volkomen overgave. naar binnen zeefden, overtogen Natuurlijk, al zo lang, ant- die holten en die brokkelige wanden met een waas van ge heimzinnigheid. Hoe griezelig, vond Loesje, kijk, daar is nog een ouwe trap. Ze had zich, al kijkend, naar bin nen gewaagd, vond. zit-h nu plotseling omsloten door de rust, die uit een lang vtrleden woordde ze beschroomd, terwijl ze het gebogen hoofd tegen hem aanvlijde en hij haar met zijn arm. ontving. En toen kusten zij elkaar in $e volle heerlijkheid van een zich geven, terwijl het schaarse licht zich langzaam terugtrok naar de verre hoogte en een stilte van eeuwen hen droeg verzadigd scheen van haar ei- Het was al bijna donker toen ze gen herinneringen. En wat is die grond, hier zacht van de blaren. Allemaal humus, verklaar de Chris. En toen kwam er in eens iets over hem, dat zijn ge regelde denken stuk stootte. Hier was hij alleen, alleen als in een graf. Alleen met de houder Landstra regelmatig in ihet huis van de Waahvijks, het beschaafde milieu van de secre tarie-ambtenaar, leefde hij zich ■geheel in op het middenplan van het Schiedamse leven. En door de Waalwïjks en Loesjes oude vriendinnen kreeg hij toe gang tot andere centra van dat middenplan, waarin hij zich be woog alsof hij nimmer was op geklommen uit de kleine ar- moehuisjes van het aldoor zwoegende j ene ver-prol eta- riaat. Hij had al eens overwogen, een visite aan te vragen bij zijn pa troon, om zo ook zijn voot te zetten in de branderswereld, op het b0venplan van de Schie damse samenleving, maar een voorzichtige informatie bij de •eerste boekhouder had hem ge leerd, dat dit geen gewoonte was. Er was geen verkeer tus sen boven- en middenplan an ders dan incidenteel, bloot toe vallig. De wereld van de bran ders was een kastewereld, ■waarin men slechts kon door dringen als men zelf een jene ver- of moutwijnondernemmg dreef, zelf aandeel nam in het leiden van het economisch be staan van de stad. Maar daar om had hij nog niet de illusie, prijs gegeven, om eenmaal ook op het hoogste stadsniveau door -te dringen: branderijen waren zo goedkoop, en later, later vrouw, die hij opeens sterk voelde te beminnen. En in een hadden gedaan tot in de grau we middeleeuwen. Een paar dagen later werd hun engagement publiek. Chris was weer buiten kwamen onder de bomen van 't Koolas. Chris gaf Loesje nu een arm, en zacht pratend schoven ze langs de burgerschool, door de stille Overschiesche straat, naar de Overschiesche weg, gingen ze kozend langs het oude riviertje, zoals eenmaal hm voorzaten Doch in dat later mocbt niets hem meer binden aan het lage plan van zijn horige afkomst. armen om haar heen, zoende haar wild in haar hals, op haar handen, die zij in een re flex-beweging naar haar ge zicht had gebracht, drukte hij haar hartstochtelijk tegen zich aan. Chris, wat dóé je? riep ze ontsteld, en die stem bracht welwillend ontvangen door het ouderpaar Waalwijk, dat hem een bedistingeerde jongeman vond, al was er dan wat raars in. zijn spreken. Hij zag er ge soigneerd uit in het kostuum, dat hij zich bij een goede kleer maker had latenaanmeten, Nu was die band er nog, want in het kleine huisje in het hofje - aan de Broersvest leefdezijn moeder, de weduwe Landstra, de weduwe van een branders knecht, die door zijn suffe kop in de spoeling verdronken was. Toer. Loesje voor het eerst in dat huisje kwam had ze het er knus gevonden. Willem en Hein. wa- glazen stolp, voor Luther, en zijn glimmende konen, voor het door Hein zo kunstig gesneden pijpenrek, waarin nog een groe zelige stenen pijp van vader Landstra bij wijze van herinne ring werd bewaard, voor het bleekveld, dat in de stervende avond in een volmaakte rust te groenen lag. Zij praatte leven dig met moeder Landstra, die zich dadelijk op haar gemak- voelde met het deftige meisje van haar heer-zoon. Zij ver meed alles, wat bet verschil tussen haar eigen milieu en dat van de vrouw uit de volksklas se, die baar schoonmoeder moest worden, zou kunnen doen uitkomen. En Chris voelde zich gelukkig om dat intieme sa menzijn, want hii had er eerst wat tegen op gezien. Door Loes jes verschijning in het hofje voelde hij, dat er iets niet strookte tussen de beide levens plans, waarop hij zich feitelijk bewoog, en het werd hem, ook na Loesjes bezoek, volkomen duidelijk, dat hij het bovenplan slechts zou kunnen bereiken als hij eenmaal voor goed het laag ste plan van de Schiedamse sa menleving zou hebben losgela ten. In de kerk kon hij geen vooraan staande positie innemen. Aan de traditie had hij slechts zijn doop te danken, maar in de ja ren, dat diezelfde traditie hem het zelfstandig lidmaatschap van de kerk had moeten bren gen in aanneming en openbare belijdenis, had de onverschillig heid voor het religieuze leven in het gezin van de Landstra's ook de traditie ge'dood. Dat was jammer, want nu kon hij niet als diaken zich ai collecterende aan de schare laten zien met een keurig pak en een sympa thieke ernst op zijn gezicht, nu kon hij slechts als een vaste be zoeker de aandacht trekken in zijn bank. De oude notabelen- bank zou beter kunnen dienen voor zijn doel, maar een plaats diar zou wat al te veel opval len, kostte bovendien een kwar tje elke keer Wordt vervolgd Schiedam De Amerikaanse publikatie over de nadelige werking van het cyclamaat, een zoetstof, die een bijzonder sterke smaakwerking heeft, is ook in Schiedam met enige verontrusting ontvangen. Er zijn in Schiedam drie -onder nemingen, die' frisdranken op de markt brengen. De N.V. Gebroeders Steur, producen ten van o.a. GrapeEon, -deelt ons -geruststellend mee, dat bij de fabricage van haar pro duct en geen cyclamaat te -ge bruiken. De onderneming ge bruikt als grondstof slechts zuivere vruchtensappen. De firma J. H. C. van Waart, Groothandel in dranken sinds 1881 heeft een paar jaar gele den de eigen produktie van frisdranken stopgezet en is verder afhankelijk: van het geen de grote: li monadef abri- kant en leveren. Van haar pro- dukten is' E-10 het enige, d-at cyclamaat bevat, overigens in hoeveelheden, die van over heidswege zijn toegestaan. Bij de NV Bottelo, de Schiedam se bottelaars van Coca Cola, Fanta en Sprite verwees men ons naar de heer Westerman de directeur van de Coca-Cola Holland Brandch in Amster dam, bij wie thans de infor matie overide Coca-Cola pro ducenten is geconcentreerd. De heer Westerman deelt mede, dat in de drie hoofdpro- dukten van de onderneming, geen cyclamaat ivordt ge bruikt. Coca-Cola, Fanta en Sprite gaan dus dn ieder geval vrijuit; zij worden toebereid met zuivere suiker als zoe- tingsmïddel. ONTHEFFING Het enige produkt waarin wel cyclamaat wordt toegepast is Teb, ma-ar dit geschiedt smet speciale ontheffing van het Ministerie van Sociale Zaken -en Volksgezondheid. De spe ciale toestemming om cycla maat te 'gebruiken is drie jaar geleden aan de Coca-Cola toe gekend bij Koninklijk Besluit. Het produkt wordt als fris drank verkocht, zonder ver melding dat het vermagerend zou werken, daar dit bij de wet niet is toegestaan. Op de naamaanduiding, die in de fies is ingebrand, staat, dat da drank geschikt as voor diabeti ci. Er staat op de fles ook precies aangegeven, hoeveel cycla maat in hel produkt verwerkt is en de heer Westerman deel de mede, dat dit een fractie van een milligram is, terwijl volgens Amerikaanse onder zoekingen de toelaatbare grens wat de gezondheid be treft bij 3.500 milligram ligt voor volwassenen en bij 1200 "milligram voor een kind. BESPREKING Er is, aldus de heer "Westermah. momenteel een bespreking op - het departement voor Volks gezondheid. Hier zal de in specteur van de Volksgezond- DOOR G. LUTKE MEIJER held een voorlopig advies uit brengen over hetgeen thans moet worden gedaan. Wij zul len afwachten, hoe dit advies luidt en ons daarnaar richten, maar voorlopig doen wij niets en blijven wij rustig doorgaan met de vervaardiging van Téb. De zoetstoffen zijn anno 1879 bij toeval ontdekt. Remsen en Fahlberg voerden in genoemd jaar proeven uit met verschil lende aromatische stoffen en toen Fahlberg des avonds zjin brood at na de hele dag in zijn laboratorium te hebben ge werkt, constateerde hij een zoete smaak, die bij nader on derzoek afkomstig bleek ta zijn van een oxydatöeprodukt van een der aromatische ver- binddngen. Hij noemde de stol saccharine en het verbazing wekkende feit dat die stof 550 ■maal zo zoet was als suiker verschafte de nieuwe verbin ding ongekende commerciële mogelijkheden. Proeven met honden, die dagelijks grote hoeveelheden te slikken kre gen toonden weldra aan, diat er van sac ch arme geen scha delijke nevenwerking te ver wachten waren. Men bleef ijverig zoeken naar nieuwe produkt en, die nog zoeter zouden zijn dan saccha rine, maar had daarmee vijf tig jaar lang geen succes. Eerst daarna werd een twee de zoetende stof ontdekt, het dulcine, ongeveer 200 maal 20 zoet als suiker en zonder de bittere nasmaak, die saccha rine had. Dulcine had echter het nadeel bij wat royale do sering een storing in het spijs verteringskanaal te veroorza ken. Saccharine bevat behal ve de benzolring van het kool- teer derivaat nog zwavel en stikstof, in dulcine ontbreekt dc zwavel. MENGING t Een merkwaardig verschijnsel deed zich bij menging van de beide zoetstoffen voor, nl.- dat de zoetende werking der beide stoffen sterker werd dan wan neer je de werking -der beide samenstellende stoffen bij el kaar zou optellen. Men noemt «dat verschijnsel synergisms, d.w.z. onderlinge versterking. Dulcine kreeg door ven-men ging met wat gewone suiker een zoetende werking van 300 tot 350 maai die van gewone suiker. Saccharine, dulcine, suiker en wat citroenzuur le verden samen een zoetings- vermogen van 600 maal dat van suiker. Dulcine werd in dertijd in de "VS verboden we gens het gevaar van levens- nridöetenvervalsing, maar in de oorlogsjaren kwam het weer in gebruik, evenals in Euro-pa de saccharine tijdens de oorlogsjaren weer opgeld deed. Ondertussen gingen de onder zoekers voort naarstig naar nieuwe zoetstoffen te zoeken. Onze landgenoten Blanksma en Van der "Weydem ontdekten in 1940 nitraminen met 300Q tot 4000 maaL de zoetende werking van suiker, Verkade. Van Dijk en Meerburg ontdek ten een verbinding met 4.10D maal de zoetende werking van suiker, d.w.z. dat een gram van deze stof evenveel sm aak werking levert als ruim vier kilo suiker. Door de atomen in de verbinding te laten stul- vertjewisselen als men ons deze populaire uitdruk king toestaat kan men het zoetend vermogen sterk doen -variëren. Ook bij de later ont dekte hydraziden en malona- miden is een 'kleine structuur verandering van het mol etend voldoende om een ingrijpende verandering te brengen in de zoetende werking. De Na- trium-verbSndding van het cy clamaat, dat dn Nederland wordt gebruikt als zoetstof, heeft een zoetende werking van 30 maal die van striker. LACTOSE Na-cyclamaat, soms met lacto se erdoor, gaat onder de naam assugrih, sucrose, su- kristo en suktar. Na-cycla maat met saccharine komt voor onder de handelsnaam Natohena, rechter, sucaryl en sukrettine (in dat laatste pro dukt zit meer dan 60 procent lactose). In vloeibare vormt wordt een mengsel van cycla maat en saccharine aangebo den onder de naam Melissa of Natrena. Na-cydaraaat met sorbitol (dat zelf ongeveer even zoet is als suiker) geat onder de naam sucrosa.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 2