Kwestie zaal- of veldhandbal niet opgelost LEERZAAM WEEKEINDE VOOR DWS HANDBALLERS Voorkeur aan basketbal boven voetbalcontract ■Bh ■Hmmi Geen ivoordenmaar.. Vanaf de tribune gezien Schiedam met de hakken over sloot 4 ISPORT m VERBAND VERLOREN CABINE VAN VRACHTAUTO LEEGGESTOLEN Inbraak in voethaïkantine JAN WILLEM ENGELSMAN: TOCH VOETBAL Vele artiesten op feest bij Schiecarton SCHTEDAMSCHE COURANT DINSDAG 21 OKTOBER 1969 (Van onze handbalmedewerker) Schiedam In de grote zaal van Irene, heeft het afdelingsbestuur van Rotterdam van het Nederlands Hand balver bond gisteren een forumavond belegd ©ver het probleem zaal. véld- handbal. Reeds jaren is dit een groot probleem 3n de handbalu*erel d. Er is een groepering die het veldhandbal wil laten verdwijnen en volledig wil overgaan lot het beoefenen van zaalhandbal. jHet. forum,stond onder voorzitterschap van Aad Sigmond. trainer van DWS. Als voorstanders van zaalhandbal waren uitgenodigd Henk Hoops uit Den Haag en de topspelcr van het Rotterdamse Dynamo. Eric Comans. Als veldhandbal-enthousiast kwam Wim Blom uit Rotterdam aan het woord. Chris Agierdeboseh uit JDen Haag, oud. trainer van dc Nederlandse sclectieplocg, was niet aanwezig. HAKDBALFORUM T?i IRENE. Geen definitieve uitspraak over zaathandhal ot veldhandbal. Voorzitter Sigmond stelde in zijn inleiding dat de onvoldoende voorlichting die er in deze kwestie geweest is, de hoofdoor zaak is van de verwarring die er heerst. Hij hoopte, dat er deze avond duidelijkheid zou komen. Iioops beet de spits af en stelde, dat er maar geen concreet stand punt naar voren kwam. „Steeds weer zijn er bijeen komsten, waar over dit on derwerp wordt gepraat, maar De een concrete stelling komt er niet". Als voorstander van zaalhandbal, heeft Hoops toch sympathie voor de veld- sport, maar dart als recrea tieve instelling". slist nadelig werkte voor ver- enigingen. Hij zei opgemerkt te hebben, dat bij specifieke in- doorsponen de spelers gemak kelijk van vereniging wissel- den. Dit toont volgens hem aan dat er geen verenigingsverband mogelijk is. GROTE RUIMTE „Op de grote velden komt de li- chamelijke opvoeding het best tot zijn recht. De grote ruimte is hiervoor ideaal". Dat er "een overhellen naar zaalhandbal is te konstateren, heeft volgens Hoops, als oorzaak, dat men met de jeugd zaalhandbal speelt. Maar zodra ze over gaat naar de seniorenklasse,, wordt de jeugd geconfronteerd met het veldhandbal. „Zij mist dan iets en wil terug naar de spel vorm waarmee zij begonnen is. Nu verenigingen als PSV en Ni- loc reeds hebben aangekondigd dat zij volledig naar zaalhand bal over willen, kunnen we niet meer terug. Het nadeel van zaalhandbal is, dat we in de zo mertijd naar verharde velden. 2uilen moeten overgaan, daar zaalhandbal op gras haast on mogelijk is. Maar toch is iedere zaalhandbalenthousiast weer blij, als de veldóömp'etitfe 'weer aanbreekt". De heer Blom, voorstander van veldhandbal, stelde dat men het internationale contact als basis neemt voor de verwer ping van het veldhandbal. „Het zou een rem zijn, vooral omdat de ontwikkeling van veldhand bal stil zou staan. Maar het zijn de velden die het probleem vor men. In de gebieden waar vrij behoorlijk over velden kan wor den beschikt, zoals hier in het westen van het land, is de hang naar zaalhandbal, hi'et-io- sterk. De consequentie*.-van; zaalhand bal is, dat de verenigingen straks naar schoolsportvelden verhuizen, waar een eigen ac commodatie niet mogelijk is." Hij vervolgde; Hiermee gaat ook het verenigingsverband verlo ren. Dit is nu reeds merkbaar als in de wintermaanden zaal handbal wordt gespeeld. Ook de hogere kosten, die aan het beoefenen van zaalhandbal zijn verbonden, werken remmend voor de verenigingen. En in de nabije toekomst zal dit zelfs nog met ruim 25 pet. stijgen". De heer Blom stelde tevens dat het niveau van de trainers niet hoog genoeg zou zijn voor deze vorm, wat de heer Hoops ten sterkste bestreed. Als het ni veau te laag zou zijn, is dat de oorzaak van de tweeledige op leiding yan de Bondsoefen- meesters", De heer Comans stelde dat in vele Europese landen een dui delijke voorkeur voor indoor- sport merkbaar is onder de jeugd en meende -:j3at men dan wel mee móet. In de zaal werd dit argument bestreden. nestor van de Rotterdamse handballers, scheidsrechter A Li bert, zag in zaalhandbal het grote gevaar van de commer cie. „Als men aan deze tak wil gaan deelnemen, dan zal het noodzakelijk zijn dat cr spon sors aangetrokken worden en het veld op een reclamebord gaat gelijken. Er zal misschien meer publieke belangstelling komen, maar dat is dan alleen om de. sensatie, die er beslist bij zaalhandbal te beleven valt. Het'kleine veld werfet hardheid in de hand en de arme scheids rechter moet het dan maar weer ontgelden. De Nederlan der heeft beslist niet de menta liteit voor topsport". NADELIG De heer Aubert had dan ook geen behoefte aan zaalhandbal. Dc opkomst van dc verenigingen was vrij beperkt, zodat er van een ruimere opiniepeiling niet veel kwam. Toch'werd het wel duidelijk, dat het op dit mo ment nog niet doenlijk is om volledig over te gaan naar zaal handbal. Schiedam De 39-jarige chauf feur P. J. J. uit Rotterdam deed bij de politie aangifte van dief stal van twee slaapzakken, een tas met gereedschap -an een aantal papieren uit dé cabine van zijn vrachtauto, die hij op de Nieuw Mathenesscrstraat had geparkeerd. Voorzitter L. A. E. Hontelé van het district Schiedam van de Koninklijke Neder landse Biljart Bond heeft een poosje terug in het blad Biljart gewezen op de terug gang van het actief biljar ten. De heer Hontelé heeft daarop een aantal reacties gekregen. Hij schrijft in Bil jart van deze maand daar over hét volgende; „Het verheugt mij. dat op mijn klacht in „Biljart- nieuws" no. 282 verscheide-' nen Uwer, zij het mondeling en in het persoonlijke vlak, hebben gereageerd. Dat ook diverse nieuwsbladen hier aan enige aandacht hebben besteed mag als bewijs wor- ■den beschouwd, dat de ernst van de 2aak wordt ingezien. V anzeifsjjrekend doet het ons, districtsbestuurders, goed, dat zelfs buiten de kring van de direct er bij be trokken zijnd^ biljarters me deleven bestaat, maar hoe sympathiek deze bijvalsbe tuigingen, emotioneel of eventueel meer overwogen geuit ons ook mogen aan spreken, >hier geldt even eens; LIEVER GEEN WOORDEN MAAR DADEN. Hoewel het verschijnsel van de teruggang van actieve beoefening evenzeer in ande re sportbondèn valt te con stateren, zodat men geneigd zou zijn om van een tijdsver schijnsel te spreken, bén ik zo vrij te mogen opmerken, dat het spreekwoord „Ge deelde smart is halve smart" door ons, biljarters, niét kan of mag worden ge bruikt om hiermede ons hoofd in het zand te steken en de zaak de zaak te laten. Besturen is vooruitzien, wordt wel eens gezegd. Besturen is ook leiding geven. Inder daad, maar dan in de mo derne betekenis van van daag. Dan is leiding geven meer een begeleiden, een dienstbaar zijn aan het groepsbelang. Dit kan slechts dan goed functione ren, wanneer die groep daadwerkelijk meehelpt om de doelstellingen te verwe zenlijken. Het leiding geven is dan het bepalen van de koers in onderling overleg. Ook in het bedrijfsleven valt ot* op dit gebied een vernieu- door Baa van Boehove wing te constateren. Uiter aard is dit niet een verande ring die van vandaag op morgen dus in korte tijd rea liseerbaar is. Met elkaar moeten wij echter in staat zijn aan onze problemen het hoofd te bieden. Wij, Neder landers, zijn voldoende crea tief om soortgelijke proble men op te lossen. Alle her sentjes samen kunneb aan merkelijk meer bereiken dan enige enkelingen, hoe deze ménsen zich ook in spannen en hoe goed zij het ook bedoelen. Het gehalte van onze districtsleden is mijns inziens te goed om deze uitdaging zonder meer naast zich neer te leggen. Zoals in de aanvang gezegd, heeft uw bestuur nog geen concrete suggesties mogen ontvangen. Wij blijven ech ter hoopvöl, gestemd. Ten slotte hebben we nog enige weken vóór onze jaarlijkse algemene ledenvergadering en het zou een buitengewoon prettige vergadering kunnen worden, wanneer dan een met uw medewerking tot stand gekomen plan op tafel zou kunnen worden- gelegd, waaruit de hernieuwde groei en bloei van ons district zou mogen worden verwacht". Ik mag de heer Hontelé alle succes wensen, Ook het be- stuur van het district Schie dam van de KNSB. Want dit district is altijd een van de actiefste districten van het land geweest. INIDOORSPORT De heer Griese, afdelingsvoorzit ter, stelde dat indoorsport -be- Schiedam De kantine van de voetbalvereniging Ursus in het Sportpark Harga heeft weer eens bezoek van inbrekers ge had. Men drong binnen via een ingegooide ruit aande achter kant van het gebouw. De in brekers, vermoedelijk baldadige jongelui, deden zich tegoed aan koeken, saté en limonade. Ver der wordt niets vermist. Schiedam Het tweede tiental van de Damclub Schiedam is er in geslaagd zich staande te houden tegen Charlols 3. De Schiedammers konden met de hakken over de sloot een 10— 10 stand bewerkstelligen. De heer De Rond, die in. het eerste tiental als invaller zo goed voor de dag kwam. liet het nu afweten. Hij ging kansloos ten onder. Peter de Heer, de jongste van dit tiental, gaf rijn te genstander geen schijn van kans en eiste het volle pond op. De bordenuitslagen. waren als volgt; WesterveldOvergouw 2—0, KwistHeistek 02, AntesGroenendijk 11, Bree- voortVerveen 20, De HeerJansen 20, Van Dam— Hooft 02, De Rond—Luhrman 02, B remanLamers 11 en De KoningPunt 02. Van onze handbal medewerker DWS heeft het afgelopen week einde de spelers en speelsters van de eerste teams met hun reserves, bijeen gebracht In Kasteel Bouvigne te Breda. Trainer Sigmond heeft van deze unieke kans gebruik ge- ma akt om zij n "puptïl enóp"dé" zaalcompetitie voor te berei den. Ruim dertig spelers en speelsters- hebben een zwaar programma moeten verwerken. Maar de juiste mentale instel ling heeft er voor gezorgd dat dit weekeinde een groot succes is geworden. Nadat zij vrijdag savond theoretisch onderhanden warén" genomen en hen voo-ral op de noodzaak,van mentaliteit was gewezen als bakermat van een goed spelniveau, werd de avond besloten met een forse b ósloop dó or de bósri j ke omge ving. Hierbij werd het duidelijk dat de DWS over -een vrij goede conditie beschikt. De zaterdag werd doorgebracht ïn een sporthal in Ulfenhout, waar het technische deel goed tot zijn recht kwam. De ATC van DWS en trainer Sigmond kunnen te rug zien op een succesvol week einde. „Lang zijn kan een voordeel wezen, maar als je geen spel inzicht hebt dan heb je aan je lengte ook maar weinig. Nee, bij basketbal komt meer kijken dan lengte al leen". Dat zegt Jan Willem Engelsman „spelmaker" bij de Schicdamse basketbalver eniging Juventus. Jan Wil lem, 23 jaar en 1,82 lang, stond aan. de wieg van Ju- ventus toen deze vereniging op de HBS werd opgericht. Dat is nu iets meer dan vijf jaar geleden. Maar daarvoor had Jan Willem Engelsman de sfeer van het basketbal spel reeds geproefd. Hij is er ïiu zo mee vergroeid, dat hij, na zijn opleiding aan de sportacademie in Den Haag, verder wil in basketbal. Waarom basketbal vooi* 'Jan Willem, die eens bij Her- mes-DVS in de gelegenheid werd gesteld omeen con tract te tekenen. „De snel heid in deze sport trekt mij aan. Nogmaals, het is niet de lengte van de speler die be paalt of hij een goed basket balspeler is. Natuurlijk, het heeft zijn voordeel. Maar ook als klein persoon en een beetje snel, ben je voor een team bruikbaar". Vrijdagavond, tijdens dé wed strijd tegen BOB uit Oud-B éi j- erland, bracht Jan Willem En gelsman. in praktijk wat hij ei genlijk bedoelde. Zelf niet al te lang (1.82 is natuurlijk niet - klein, maar. er lopen grotere knapen rond in de basketbalwe reld) bracht hij door zijn snel heid en behendig bewegen tel kens gaten in de verdediging van BOB, dat dan ook een fikse achterstand opliep. Zelf had Jan Willem Engelsman ook een Jan Willem Engelsman speelt al weer zo'n vyf jaai* basketbal, groot aandeel in de score., Als Na zyit studie voor leraar M.O. wil h(j in basketbal verder. gaa?i\ hij zijn kans zag'en de basket was onbeschermd, deponeerde": hij de bal in de basket. SPELMAKER „Dat is vaak een voordeel als je speelt zoals ik. Als spelmaker heb je een beetje meer over zicht en als je dan een schijnbe weging maakt, en je tegenstan der trapt er in, dan kun je sco ren. Je moet dit spel eigenlijk spelenderwijs Ieren.Veel met .de hal werken en. ook veel .aan de bal zijn, maakt je vertrouwd met het spel. Er komt meer .voor kijken dan je zo op het oog ziet. De taktiek'bij basketbal is zo donders belangrijk. Daar sta je van te kijken. Het spel heeft zoveel 'facetten. Door een be- paalde taktiek, mits goed ge speeld en uitgevoerd kan je de - tegenstander uitschakelen. Heb je de spelers niet die dat aan kunnen dan moet je de andere weg némen. De weg van het spelen met de bal. Maar ook dat is moeilijk. teren voor de schoolklassen als leraar in de lichamelijke opvoe ding. Dat niet alleen. Ook traint hij nog een deel van de Juven- tusjeugd. „Ja, wij hebben bij elkaar zo'n veertien teams waarvan vijf jeugdteams. Dit jaar hebben we iets meer leden dan vorig- jaar". Over de ver wachtingen van het herenteam laat Jan Willem Engelsman zich niet uit. Wel is hij van me ning, dat de;. Schiedammers hoge ogen gaan .gooien. Mag basketbal het hart van Jan **ij komt nog eyen_ terug op Ju- Willem Engelsman hebben ge- .'jentus ïn de beginperiode van het bestaan. „Weet je, pivets zoals Cordemans en Van Woer- kom, zo'n stel heb ik in het Ne derlandse basketbal nog niet gezien. Daarom was het voor ons wel een verlies toen Eric van Woerkom naar Delft ging.. Maar daar komen we wel weer overheen". stolen, ook voetbal Is hij trouw gebleven. In Hermes-DVS 3 speelt hij nog steeds zijn partij mee. „Het is te combineren, hoewel, mijn studie in Den Haag ook veel van mijn tijd vraagt". Jan Willem staat nu reeds te hospi- Schiedam De personeelsver eniging van Schiecarton N.V. beslaat tien jaar. Mede ter ge legenheid daarvan wordt vrij dagavond aanstaande in de kantine van Schiecarton een grote feestavond gehouden met eèn aantal bekende artiesten. In het programma, dat het ka rakter zal dragen van een ca baret-dansant, treden op Ron* - nïe Tober, Andró van Duyn, Siska Peters, het accordeondüp de Gerto's, Los Cobanos, eea kwartet dat muziek in Zuid- amerikaanse stijl brengt. Be avond die om acht uur begint, is toegankelijk voor de leden van de personeelsvereniging van Schiecarton en hun introdn-;-: cès.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 4