Snuffelpalen en de computer kunnen stankgo voorkomen nv kuypers AGENDA Dagbladreklame is niet te vervangen Stijging klachten Schoolraad steeds belangrijker TIMMERLIEDEN WINKELJUFFROUW v. d. MOST ...SCHS COURANT WOENSDAG 22 OKTOBER 1969 Een van de meetopnemers op de hoek van de Nieuwe Damlaan en Burg. Yan Haarenlaan, Zo ziet de stijging van het aantal telefonische klach ten bij de Centrale .1leld en liegelkamcr tegen de luchtverontreiniging en geluidshinder er uil: Eerste kwartaal 1968: 286 meldingen, tweede kwar taal: 308, derde kwartaal: 620, vierde kwartaal: 1218. Eerste kwartaal 1969: 787, tweede kwartaal: 1574, derde kuxxrtaal 2831. Op dit baartje zijn de 31 „simflelpalcn" ingetekend die de lucht in het Rijnmondgebied onder controle houden. Schiedam Het nieuwe automatisclie waarschuïvm gsmeetnet dat vrijdag in gebruik werd genomen heeft verschillende unieke e igenscbappen. De 31 „snufleipalen", die in het gehele Rijnmondgebied staan opgesteld werken volkomen automatisch, sterker nog, zij controleren de juistheid van hun eigen opgaven. De plaats van dez.j opnemers is niet willekeurig, ze zijn zo opgesteld dat er een zuiver beeld van het gehele gebied door wordt v:rkregen en de plaatsing is eveneens zo dat bij elke windrichting er tenminste acht benedenwinds staan ten opzichte van een eventuele bron van luchtvero ntreiniging. Schiedam Maandagavond 13 oktober heeft de schoolraad haar jaarlykse contactavond met de oudercommissies van de openbare lagere scholen gehou den. Voor het eerst waren hier bij ook oudercomraissiéfc en hoofdleidsters van kleuterscho len aanwezig. Vóór de pauze hield de voorzitter, de heer D, Keinders, een inleiding "over de werkzaamheden van de school raad in het algelopen jaar. Jlierby kwam duidelijk naar vo ren dat de schoolraad een steeds belangrijker plaats gaat innemen in de Schiedamse on derwijswereld. zo hebben leden van de schoolraad zitting in di verse commissies op onderwijs gebied. Ook werden zeer veel zaken door de schoolraad in het belang van alle openbare scho len bjj B. en W. aanhangig ge maakt (o.m- warmwatervoor ziening scholen, klachten over verontreiniging in gymzalen, etc.). De schoolraad hield bij dit alles zeer veel contact met de-ouder commissie, itw^m met sugges ties voor ouderavonden, con- tactavoïideri" en alle mogelijke actviteiten in het belang van scholen. Op aandringen van de schoolraad kwam eert definitie ve regeling over de kosten van ouderavonden tot stand enz. enz. Uit dit alles bleek wel dat de schoolraad zich an haar 2- jarig bestaan tot een uiterst be langrijk instituut voor het open bare onderwijs heeft ontwik keld. Na de pauze werd druk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Over vele onderwerpen werden vra gen gesteld 1 zoals verkeers- voorzieningen bij scholen ter be vordering van de veiligheid van schoolkinderen, verzekering van eigendommen van oudercom- missie, schoolzwemmen, onder wijsvernieuwing, enz. enz. Aan het einde van de avond be dankte de wethouder, mej. G. D. de Graaff, de voorzatter van de schoolraad, de heer ir. D. Reinders, die zich xvegens uit breiding van zijn werkzaamhe den niet langer voor de school raad beschikbaar kan stellen, voor de wijze waarop hij de schoolraad in twee jaar van „een wettelijke verplichting" tot en orgaan heeft weten te maken dat niet meer is weg te denken uit de Schiedamse on derwijswereld. SCHIEDAMSCHE COURANT teven* toUteanioorRotterdajnsch Nieuwsblad Eroersvest 3. Administratie en abonnementen telefoon 2S.80.91. Redactie telefoon 2S.25.66. Klachten dienst: telefoon 261773 van 18.0^-20.00 uur. zaterdag van 27,oo—1SM uur. Deze Krant wordt uitgegeven door de Sijthotf Pew NV. Wat deze „snuffelpalen" meten is'het gehalte zwaveldioxide in de lucht. Zwaw1 dioxide is als indicator voor de mate van luchtverontreiniging gekozen omdat, hoewel vele stoffen, luchtverontreiniging en stank kunnn veroorzaken, er altijd zwaveldioxide oftewel S02 bij zit. De „snuffelpaal" meet dus de concentratie zwaveldioxide, verwerkt die met ge gevens omtrent de weersomstandigheden en stuurt de ge gevens via een telefoonlijn naar de computer die staat op gesteld in de meldingskamer van het Rijnmond Meetnet in het Rijnmondgebouw aan de Stationsplein in Schiedam. COMPUTE!* De computer „vraagt" 64 maal per uur aan alle 31 opnemers de gegevens, en vergelijkt die met zo'n duizend voorafgegane waarnemingen bij gelijke om standigheden. Blijkt nu dat de concentratie zwaveldioxide een. deramte stijging "vertoont dat binnen zes tot acht uur een „sf-arikgolf" kan zijn opge bouwd, dan (geeft de computer een zogenaamd „Intern" alarm. De meldingskamer neemt dan contact op met de meteorologi sche dienst van de Luchthaven Rotterdam, die een voorspelling afgeaft van het weerbeleid in de volgende uren. Blijkt nu dat de voor lu dfrtver-an.treini ging on gunstige weertoestand nog wel enige tijd kan aanhouden, den kan er een extern -alarm wor den gegeven naar de industrie in het Rijnmondgebied. SEMAFOON Dit alarm gaat naar 23 geselec teerde bedrijven in de vorm van een semafoonoproep. Door het draaien van één bepaald co denummer waarschuwt men alle bedrijven, tegelijk en door een combinatie van lampjes die dan bij het bedrijf gaian bran den weet men tevens wat de aard van de verontreinigng is. Deze waarschuwing zal meestal inhouden een verzoek om be paalde handelingen of proces sen uit te stellen tot na de ongunstige weersituatie. Stank- verwekkende activiteiten zijn Louis Bronsdxjk onderandere het doorspuiten van leidingen, het verladen van chemicalin en dergelijke. Het alarm lx Jkent een verzoek, want het hele samenspel tussen meldingskamer en industrie is gebaseerd op vrijwillige sa menwerking en. onderling over leg, aangezien de Hinderwet in de meeste gevallen geen moge lijkheid biedt om op te treden. Maar er is nu een goede sa menwerking die al zo vex gaat dat de bedrijven zelf de mei- dmgskamer inlichten en waar schuwen, wanneer er bijzonde re handelingen worden verricht of wanneer er zich. in het be drijf een stank-verwekkende storing heeft voorgedaan. De samenwerking met de bedrij ven zal echter niet eerder dan op 1 januari volledig worden, omdat men eerst wil zien of dat wat theoretisch allemaal vast ligt ook in de praktijk werkt. Anders gezegd wil men. er bij Rijnmond eerst zeker van zijn dat de gehele apparatuur goed werkt voordat men bedrijven gaat .vragen om een gedeelte van het werk uit te stellen- Verwacht wordt dal een externe waarschuwing tien tot twintig maal per winter voor zal ko men, Als zowel de klachtentele foon als het automatische meet net in volledige werking zyn verwacht men hiermee by Rijn mond ongeveer een halvering van stank en luchtverontreini ging te kunnen bereiken. TOCH BELLEN Wij vroegen de heer G. Schilder, voorliohtingsambten a ar van Rijnmond of het automatische waars chuwingsnet het bollen van kl achtennumm er 010 262626 overbodig heeft ge maakt. De heer Schilder: „Ze ker niet. telefonische klachten vormen voor ons de bevestiging van wat we door ervaring dik wijls alweten en brengt ons bo vendien op het spoor van nieu we incidenten. Het waarschu- wingsnet is een geheel aparte zaak. De computer waarschuwt al als 'het dreigt te gaan stin ken, heeft dus een. waarschu wende en voorkómende func tie". „Bij de telefonische klachten on derzoeken we eerst cf ze ge grond zijn en dat blijkt in. ver reweg de meeste gevallen zo te zijn". Eén van onze vier opspo ringsambtenaren die door het gebied rijden kan via de mobi lofoon in zijn. auto naar het ge bied van de klacht worden gedi rigeerd, de Macht onderzoeken en de oorzaak van de klacht op sporen. GOEDE RESULTATEN „De klachten hebben ook wel de gelijk resultaat (gehad. De re sultaten treden echter niet zo sterk op de voorgrond omdat vele voorzieningen pas op lange termijn genomen kunnen wor den. Maar toch hébben vele be drijven, onder druk van het pu bhek, de Hinderwet en Rijn mond, apparatuur ter beper king van de luchtverontreini ging in gebruik genomen en an dere voorzieningen getroffen, zoals de Shell die onlangs een 213 meter 'hoge schoorsteen bouwde. „Het kan dan soms een lange tijd duren, maar zonder de kl ach ten zouden deze voorzieningen missehinen niet tot stand geko men zijn" 20 zegt de heer Schil der. „Maar dergelijke maatre gelen zijn nu eenmaal niet van de ene dag op de andere te ne men". „De ^langen van industrie en bevolking gaan gelukkig aardig samenvallen. Onlangs is im mers nog uit een onderzoek ge- i Vier van deze wagens ryden in het Rijnmondgebied rond, bestuurd door de opsporingsambtenaren van de meld- en regelkanwr. De auto's zyn voorzien van mobilofoon en eenvoudige meetapparatuur. bleken hoe weinig animo er be staat om in dit gebied te wo nen. Als hier een sterke emi gratie zou ontstaan is het voor al het kader van het bedrijfsle ven dat naar buiten trekt wat voor het bedrijfsleven een „ont hoofding" zou betekenen". NIET SCHADELIJK Overigens moet één ding niet uit het oog worden verloren en dat is dat werkelijk gevaarlijke 1 uchtve-rontreinigng, gevaarlijk voor de gezondheid dus. vrijwel nooit voorkomt en als het voor komt d'an betreft het meestal een calamiteit, die met geen enkel systeem te voorzien is. Een andere zaak die volgens de her Schilder niet genoeg bekend is, is dat men bij het bellen over luchtverontreiniging in de nachtelijke uren wel even moet overwegen, dat men geen nach telijke „waker" in het Rijn mond gebouw aan de lijn krijgt, maar dat men een dienstdoen de ambtenaar uit het bed belt op wiens nummer de klachten telefoon is overgezet. Dit kan naast de mate waarin luchtver ontreiniging wordt geconsta teerd een overweging zijn bij de beslissing: wel of niet bel len. Er behoeft ook in de nacht geen bemanning te zijn in de meld kamer van het meetnet omdat men door het voeden van de computer met het telefoonnum- raer van de dienstdoende amb tenaar bereikt dat de computer het alarm doorgeeft naar de woning van deze ambtenaar. Computers blijken ook vasthou dend te kunnen zijn, want in dien de oproep niet wordt beantwoord herhaalt de machi ne deze elke vijf minuten. En wat de toekomst betreft: Als de voorlichtingsfolder van de Meld- en Rcgelkamer aegt: „Dit alles tezamen; het publiek, dat meldt per telefoon, 010 262626; de computer die waar schuwt; de bedrijven die maat regelen nemen; moet tenslotte leiden naar het ideaal: Een schoe lucht in Rijnmond". WOENSDAG DE RANK: 8.00 uur Contactavond zusters dr. Nolet- stichting. IRENE: 8.00 uur Hearing Gemeentelijk jeugdbe leid. IRENE: 8.00 uur Jazz "Workshop. IRENE: 8.00 uur Econ. opl, Meyer en De Vette. ARCADE: 8.00 uur bijeenkomst. Studievrienden. CHR. SOC. BEL. 8.00 uur Contactavond R.K. Padvinders. DONDERDAG GEB. WIJKVER, NIEUWLAND: 8.00 uur Ledenvergadering AVVL. IRENE: 8.00 uur Oefening BB ARCADE: 2.00 tot 5.00 uur feestmiddag R.K. Bejaardenbond ARCADE: 7.30 uur Klaverjasver. Ons Genoegen-west ARCADE: 8.00 uur NKV dagelijks bestuur. GEVRAAGD Wij vragen vakbekwame Aanmelden aan bovenstaand adres. SLAGERIJ BROERS VELD 100 SCHIEDAM

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 2