Bank geeft presentjes op Wereldspaardag Amerikaanse ondernemingen tonen interesse in Schiedam Programma van Filmkring begint met „Dutchman" STEM VAN HET PUBLIEK Raad snel door agenda 33 STAD it ge- eslui- :n af- itzon* ts ÓS tfwij- uper- stan- :eling TNG van egro- rden. van ocia- ioen- t3J3O0 kost gaan ubsi- vordt ir di- SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 28 OKTOBER 1969 Sehiedam Ter gelegenheid van Wereldspaardag geeft de Spaarbank Anno 1820 op 30 oktober 2"' klanten weer een aantal attenties. Alle bezoekers van de bank op die dag krijgen een fraaie kalender met kleurenplaten van stijl kamers, terwyl nieuwe spaarders een verzilverde theelepel af een eerste inleg van 3,— krijgen. Op alle Schiedamse scholen die aan het schoolsparcn meedoen worden vogel plaatjes verspreid, ook in het kader van het Natuurbescher- iningsjaar 1970. Elk kind krijgt 24 plaatjes van in Nederland voorkomende vogels, terwijl de onderwijzer een boekje krijgt met achtergronden bij de illustraties. Overigens zijn Nederland en Duitsland ongeveer de enige landen die Wereldspaardag op 30 oktober vieren. De eigen lijke wereldspaardag wordt elders op aarde op 31 oktober gevierd, maar in ons land en bij onze oosterburen viert men op die datum al Hervormingsdag, vandaar. Ier gelegenheid van Wereldspaardag zal de Spaarbank Anno 1820 op 30 oktober langer dan normaal open zijn. Voor het eerst geldt dat ook voor de bijkantoren in de stad. De openingstijden zijn van half negen 's morgens tot acht uur 's avonds. In verband met de personeelsbezetting zullen de bijkantoren die dag 's middags gesloten zijn van één tot twee uur en van vijf tot zes uur. HOGERE RENTE 0p 1 november wordt de rente voor de gewone spaarbankboekjes, «aarvan het tegoed dagelijks opgeëist kan worden, omhoog- gebracht tot 4 Bovendien wordt met ingang van dezelfde datum de mogelijkheid geboden reeds met 100,een termijnrekening te openen. Op deze rekeningen, waarop een rentevergoeding tot maximaal 7 °/d mogelijk is, was tot nu toe een minimuminleg van 1.000,— vereist. Op 4 januari 1970 bestaat de Spaarbank Anno 1820 precies 150 jaar. Ter gelegenheid daarvan houdt men een rcecptic zonder toespra ken op 10 januari, en een cabaretavond met Paul van Vliet op 10 januari 1970 in de Kleine Doelenzaal in Rotterdam voor genodigden. Voorts organiseert men een kleurwedstryd voor de Schiedamse schooljeugd. Behalve een aan- tal prijzen Is daaraan ook een feestelijke voorstelling voor alle deelnemers verbonden. Ter gelegenheid van het 150-ja- rig bestaan zullen alle bezoe kers van de bank in de week van 5 tot 10 januari een verras sing kri,i*Sf COMPUTER De Spaarbank Anno 1820 is overi gens nog steeds op zoek naar een meer centrale vestiging in Groenoord-Kethel. Omdat deze wijk als het ware van de ran den naar het midden toe wordt volgebouwd, is het moeilijk een de vestigingsplaats te vin den. Voorlopig vangt men het probleem op met het rijdend bijkantoor, dat vaste stand plaatsen heeft aan de Eduard van Beinumlaan en het Strauss- plein. In het komende jaar hoopt de Spaarbank te gaan werken met loketmachines, zo genaamde terminals die recht streeks staan aangesloten op een computer in Rotterdam. 3ij het loket hoeft men dan alleen nog maar het nummer en het saldo van het boekje en het be- 5 van de inleg of tütbetaling aan te slaan, waarna de loket machine automatisch het boek je bijwerkt met eventuele nog te boeken giro- of renteposten. Daarna wordt de mutatie auto matisch verwerkt en wordt het nieuwe saldo in het geheugen van de computer opgenomen. Een fractie van een seconde na de bewerking kan elk kantoor over de laatste gegevens van de betrokken rekening beschik ken. sD I>e Appelmarkt brug over de Lange Har en trokken, als hij moet worden geopend. Hij omdat de bediening ervan nog volkomen monumentale huizen, die de Lange Haven rncet nog ïs een vnn Sc: in,act is. Op rijk is. n kettingen omhoog worden ge- liedams mooiste bruggetjes, ook de achtergrond één van de vele Schiedam Onze stad krijgt in de komende weken bezoek van een ertPgL-nuourriiKcr van het Amerikaanse industriële let en. Het is de heer E. O. ORcn. een functionaris belast met de ni.trkt-ij.ntwiU- keJimj \onr de 41 Amerikaanse iirjuu'*, die bun prodiihtrn /uilen tentoonstellen in het Amerikaanse paviljoen tijdens de aelu-tr In ternationale Maritieme Tentoonstelling Europort '69 in het Am sterdam-e lïAï-gcbouw van 11 tot 25 november a.s. De heer Olsen staat in dienst van het Amerikaanse Bureau voor in Lei-nationale Handel van het Ministerie van Handel der Verenigde Staten en is een jaar ol vier directeur geweest van het U.S. 'lrade Centre in Stockholm, Hij is nu een weel: of tien in ons land om ïv.nues aan te knopen in cl j\\. fieri and so ondernemin gen en senrijft ons: „Ik heb reeds verscheidene NederLand- sc scheepswerven, rederijen en dergelijke be/oent en daar- Um.'ïI u-en paar recepties gege- - en, i.w. n Am-terdam en Rri- t-rtiom ci uaaro j gesproken met vooivittcis. van Kamers v.-n Koupnundei en andere au- ïu.uteun. Het ligt in mijn be- oei mg in de komende weken nog meer bedrijven te bezoeken om belangstelling te wekken voor het Amerikaanse pavil- hoen op Europort '69. Ik zat aan zeker ook bedrijven in Scniedam bezoeken". Hij zal, naar wij vernemen, daarbij vermoedelijk ook contact opne men mei dc Kamer van Koop handel .n Viaardingen. De heer Oisc-n wijst dan op de ge weldige research in de Ameri kaanse industrie, die het moge lijk heelt gemaakt een voor sprong op ;e bouwen, t.a.v. nieuwe materialen en technie ken ten benoeve van de scheep vaart. Twintig van de 44 Ame rikaanse bedrijven, die in het Rai-gebouw zuilen exposeren, zoeken een Europese vertegen woordiger, waarvan tien spe ciaal een vertegenwoordiging in Nederland. Verschillende door hen vervair- dige produkten zouden van be tekenis kunnen zijn voor Scnie dam. Zo staal er op de komende expo sitie een TF 20 Marine gastm- bme motor van 1500 aPK van de AVCO Corporation, die per gewichtseenheid meer stuw kracht levert dan andere turbi nemotoren. Van betekenis voor Schiedam kan de KSM Stud Welding zijn, ge schikt voor het maken van zes tig lassen per minuut. Ook de- Mar me Digital Systems Inc. zoekt vertegenwoordiging voor computer systemen, die in de scheepvaart kunnen worden toegepast, aismede voor een nieuw navigatiesysteem inci. radar. Voor de scheepvaart van betekenis is wellicht ook het nieuwe luchtloze verfpistool van de Moss-Coe International Frank \V, Murphy Manufactu rer Inc. levert meetinstrumen ten en contra iesyslemenen en de Nelson Stud Welding Co zoekt vertegenwoordiging t.a.v. een nieuwe lasapparatuur voor rails van scheepskranen en voor ander detailwerk op moei lijk toegankelijke plaatsen. Om van de overige producten er nog een te noemen: De Tide- land Signa! Corporation biedt een nieuw type scheepslantaarn aan met 40 procent meer kaars licht te gebruiken voor navig: - tieboeien en buitengaats wer kende oliemaatschappijen. Schiedam De gemeenteraad beeft zich gisteravond in een snel tempo door de raadsagen- da, ditmaal 22 punten tellend, heengewerkt. In nauwelijks an derhalf uur tijd kon burgemees ter H. Roelfsema de vergade ring openen e,n sluiten. De raad ?ing achtereenvolgens akkoord met een voorstel tot het verle nen van een krediet van f 1.650 voor het aanschaffen van meu bilair ten behoeve van dc Wil lem de Zwijgerschool II voor mavo, een voorstel tot het wij zigen van het aantal lesuren vakonderwijs op de g.l.o.-scho- len, een voorstel tot het verle nen van -een krediet van t 25,000 voor de bestrijding van sloopkosten in het landelijke ge deelte van de gemeente en het voorstel tot het verlenen van een uitkering-Ineens van 0,39 procent aan gemeentesecreta rissen en ontvangers in de pro vincie Zuid-Holland. tok kon de raad zich verenigen met het voorstel, een in de raadsvergadering van 28 april van dit jaar genomen besluit tot het uitgeven van een per ceel industrieterrein aan de N.V, Philips Gloeilampenfa brieken te Eindhoven in te trek ken, nu deze N.V. in het perceel geen exploitatiemogelijkheden meer ziet. SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rotterdamsch Nieuwsblad Broersvest 3. Administratie en abonnementen telefoon 28.80.81. Bedactle telefoon 28.25.68. Klachtendien 3t: telefoon 2617T3 van 18.00-20.0Q UUr, zaterdag van 17.QQ-l9.oo uur. Deze krant wordt uitgegeven door de SJjthoff Pers NV. Schiedam Vanavond vertoont de Schiedamse Filmkring de eerste film van het programma van het nieuwe seizoen. Het is de film „Dutchman" van de Amerikaanse regisseur Tony Harvey. Het is een filmbewerking van het gelijknamige toneelstuk van Leroi Jones, dat in compacte vorm een beeld geeft van de relaties tussen blanken en negers in de Ver enigde Staten. Tekenend voor de film is de uitspraak van hoofdrolspeelster Shirley INfight tegen haar donkere partner Al Freeman; „Als we onze geschiedenis konden vergeten, dan zouden we in een paradijs leven'3. Het vergeten van de geschiedenis, het zich losmaken van het verleden waarin alle vooroordelen zijn gegroeid en in een vaste vorm gegoten zijn, dat is juist hetgene dat Amerika niet kan en deze onmacht heeft geleid tot een van de grootste drama's in de Verenigde Staten: het rassenvraagstuk. In „Dutchman" wordt fleze hele problematiek neergezet door een scène in een trein, van de, ondergrondse. Shirley Night speelt een vulgaire en agressie ve blanke vrouw, die een jonge correcte neger, die ze toevallig in dc late trein ontmoet, eerst in een staat van sexuele opwin ding brengt en zich dan plotse ling in hysterische uitvallen te gen hem keert, Geen scheld woord is smerig genoeg en alle haat tegen het andere ras wordt ulgespuwtï. Als de jonge man daarop woedend reageert steekt zc hem neer en maakt zij om zich vrij te pleiten ge bruik van de oude uitvlucht dat de „zwarte woesteling" haar heeft aangerand en zij haar eer moest verdedigen. De film weet de sfeer in de lege trein goed te tekenen en naast de keiharde dialoog waar hij op steunt zijn er momenten van bijzonder indringende beeldsym- boliek. Ongetwijfeld is „Dutch man" de felste en meest open hartige film over de Ameri kaanse rassenproblematiek. die ooit gemaakt is. Voorts staan op het program ma voor het nieuwe seizoen van de Schiedamse Film kring op 18 november de nieuwste film van de grote Italiaanse regisseur Pier Paolo Pasolini, „Teorema", en op 6 januari de film „Het zevende kontinent" van de Joegoslavische regisseur Dusan Vukotic. De overige voorstellingen zul len gegeven worden op de data: 27 januari, 24 februari, 24 maart, 21 april en 26 mei. Over de te vertonen films wordt nog onderhandeld, terwijl voor een van de avon den een spreker zal worden uitgenodigd om een bepaald facet van de cinematografie aan de hand van filmvoor- beeldert toe te lichten. De avonden zullen worden ge houden in de aula van de Rijksscholengemeenschap aan de Hugo de Grootstraat 4, aanvang 20.00 uur. De toe gang bedraagt 2,50, voor scholieren één gulden en voor houders van het cul tureel jeugdpaspoort vijftig cent. Inlichtingen over abonnemen ten bij de penningmeesteres- se mevr. B. G. J. de Bruyn- Smit, Juüanalaan 16, tel.: 26.89.28 en inlichtingen over het programma bij de secre taris drs. H. P. L. Coenen, Fr. Haversmidtlaan 43, tel.: 26.36.72 Schiedam De agenda voor de Raadsvergadering van deze maandagavond was maar kort en het aantal punten, die sterk in de publieke belang stelling stonden, betrekkelijk gering. Van daar dat de zit plaatsen voor belangstellen den uit de burgerij niet alle bezet waren. Er waren twee heren, die betrokken waren bij een brief aan de gemeente raad in zake verwarmingsme ters in drie woningblokken in Groenoord, een echtpaar, dat onder het motto „Samen naar de Raad, ja gezellig" als sterk geïnteresseerde burgers zat te luisteren, verder een ambtenaar en een collega van een andere dienst, een partij ganger van een onzer meest bespraakte Raadsleden, die na diens woordenvloed geen commentaar meer durfde ge ven, cn dan een vriend, de echtgenote en een dochter van het nieuw-geïnstalleerde Raadslid, de heer P. C. van der Lubbe. Dit drietal wilde uiteraard van het glorieuze feit van zijn installatie getui ge zijn. AD REM Vertel eens wat van uw man, vroegen wij mevr. M. C. van der Lubbe-Dierkx, en dat deed zp met genoegen. Alles wust er op. dat Schiedam in dit nieuwe Raadslid een kapa bel en uiterst toegewijd Raadslid krijgt. Mevrouw Van der Lubbe en de vriend van de heer Van der Lubbe vulden elkaar aan. Waarom hij Raadslid geworden is? Omdat hij een erg sociaal voelend mens js. Dat heeft hij van zijn moeder. Hij is bijzonder strijdvaardig en ad rem. Een goed spreker dus, met een duidelijk verstaanbaar geluid. Hij is 43 jaar en is pompma- chinist bij de Shell; hij heeft er een functie in de onderne mingsraad en hoewel de jong ste, blijkt hij er één van de sterkste doordouwers te zijn. Hij heeft een vijfjarige cursus van de Algemene Bedrijfs groepen Centrale gevolgd en weet nu heel wat af van be drijfseconomie, sociale econo mie en sociale verzekeringen en hij weet in de vergadering zijn inzichten duidelijk te ver dedigen. zonder m herhaling te vallen, zoals er maar al te veel doen. Hij zegt alles in zo eenvoudige woorden, dat ie dereen hem kan begrijpen. Dus' geen vreemde woorden, als hij er eventjes buiten kan. Dat lijkt ons voor een politiek man een bijzonder gunstige eigenschap ze verstoppen zich immers zo graag achter een hoop mooi klinkende woorden. „Zijn moeder was ook zo'n pro gressieve figuur", zegt me vrouw Van der Lubbe; „wat dal betreft is het wel aardig, wat zijn zeventienjarige zoon laatst van hem zei. Zijn vader moest hem het verschil uitleg gen tussen progressief en con servatief en toen hij klaar was zei onze zoon: „Nou weet ik tenminste dat jij een con servatief mannetje bent..." Liefhebberijen? Behalve zijn in teresse voor het sociale vraagstuk houdt hij van vis sen en lezen. In de fractie zal wel spoedig uit komen, dat hij gespecialiseerd is in bedrijfse conomie, m financiële kwes ties, in sociaal-economische problemen. Daarin is hij goed. TROTSE DOCHTER „Je", zegt dochter Hiana, „en ik ben trots op mijn vader". Men ziet het: dit nieuwe lid van de PvdA-fractie begint zijn werk in de Raad onder een uitstekend gesternte. DOOR G. LIJTKE MEIJER „Ik heb u met zoveel intense bellingstelling zien luisteren: Wilt u onze lezers eens vertel len, wat u van de gang van zaken in de Raad denkt?" Wij stelden deze vraag aan mevr. A. Ch, In 't Veld-Holleboom en haar man, die zo maar eens op de publieke tribune waren verschenen, omdat ze na negen jaar in Schiedam te hebben gewoond, wel eens wilden weten, hoe onze stad bestuurd wordt. „Wel, het is eigenlijk mijn eer ste Raadsvergadering en mijn oordeel is dus niet een kwestie van ervaring. Maar mijn in druk is dat het hier tach we! goed democratisch toegaat. Er worden vrijelijk vragen gesteld en ieder krijgt een antwoord en na het antwoord kan hij zeggen, of luj ermee tevreden is. Ik kom stellig weer eens kiikcn als daartoe aanleiding ol een mogelijk heid is. Ik ben eigenlijk geïnteresseerd in alles -wat Schiedam aangaat, dus die kans zal zich nog wel eens voordoen. We hebben allebei, mijr. man en ik, grote belang stelling voor het maatschap pelijk leven in hel algemeen. Nee. ik zou niet durven zeg gen, dat de partijpolitiek hier overheerst. Die wordt wel aangehaald, maar zover ik na deze eerste kennismaking meen te kunnen zeggen, spreekt toch ieder wei dege lijk zijn eigen mening uit. Let wel: dit is een eerste indruk en die mening is dus wat op pervlakkig. Wel heeft me sterk getroffen, dat men de discussies met aardige op merkingen kruidt. Die humor appelleert sterk aan me". De heer E. J. in 't Veld sloot zich bij de mening van zijn echtgenote aan. Hem was op gevallen, dat een der vrouwe lijke Raadsleden aan de heer Verhuls donk had verweten, dat hij te scherp was geweest t.a.v. de PvdA-fractie in zake het tussentijds opgeven van de Raadsfunctie (zie ons ver slag), maar de heer In T Veld meende dat de verhoudingen hier prettig genoeg waren om ook dit in het vriendschappe lijke vlak te zien. En dat is juist, want ondanks de felle woorden over en weer zaten de Raadsleden in kwestie een uurtje later genoeglijk een biertje te drinken op het her stel van de heer Hoek, het VVD-ftaadslid, dal na een langdurige ziekte in de Raad is teruggekeerd. NAGELS KLUIVEN? „Nee", aldus de heer In 't Veld, die technisch ambtenaar is bij de Shell en voor die onderne ming heeft gewerkt in Indone sië en in Venezuela, „ik heb de indruk, dat hel hier alle maal een prettige zaak is. Maar let wei, het gaat om de zaken die behandeld worden. Het gaat erom of de Raadsle den weten waarover ze praten en ter zake kundig zijn. Dat. ben ik niet. Maar ik hoor dat de Raadsleden van te voren toelichtende stukken te bestu deren krijgen en bovendien in allerlei commissies 2elf aan de voorbereiding cler voorstel len werken- Men mag dus ver wachten, dat zij zich ook ter dege in de onderwerpen ver diepen". En dat lijkt ons een redelijke veronderstelling. De Raadsleden verdienen hun presentiegeld niet door op hun nagels te kluiven. De heer Th, J. Jeijsman, die als bewoner van een centraal ver warmde woning in Groenoord HET NIEUWE raadslid, de heer P. C. van der Lubbe. een brief aan de Gemeente raadsleden had gezonden om tc protesteren tegen het ont breken van een meier ter vaststelling van zijn verbruik, 7at er met een vriend te luis teren naar de warme verdedi ging van zijn standpunt door de heer G. Verhulsdonk (VVD), Hij verklaarde zich voldaan over het antwoord van wethouder mr. M. J. M. van Kinderen, die toezegde zich over het onderwerp te zullen buigen. LIEVER EEN METER „Het li? daar bij ons zo, dat nie mand een meter heeft. Het to tale verbruik van de drie flats", aldus de heer Jeijs man, „wordt omgeslagen over de bewoners van de centraal verwarmde blokken op basis van het aantal kamers dat 70 hebben. En dan lijkt het dat we allemaal evenveel betalen, maar dat is niet waar: Als men een maandje met vakan tie gaat voor de wintersport en dus helemaal geen warmte verbruikt, dan betaalt men aan het eind van het stooksei- zoen net zo veel als iemand die de hele winter thuis blijft. En daarmee ben ik het niet eens. Ik heb de Raad voorge steld alsnog een meter tc plaatsen. Wil men, dat wij die zelf betalen, best, dan doen we dat. Maar dan betalen we hetgeen we werkelijk verbrui ken. De wethouder heeft een toezegging gedaan en nu moe ten we maar afwachten. Maar ook zonder die wintersport: Ik kan wel zuiniger stoken dan een ander en als men dan de kosten omslaat, betaal ik mee voor een ander, die minder zuinig is. Dat vind ik onjuist. Daar kan ik het niet mee eens zijn".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 3