een gebrek aan gymnastieklokalen 1ESTATI.ES op regionaal niveau THOR treedt veel naar huiten „GEMEENTE DEED HET GOED" mil. mstige situatie Predikbeurten Gemeente krijgt nieuwe werktuigen SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 15 NOVEMBER 1963 liu -- Een half ïïi kinderen krijgt der land geen gyni- kles op de scholen, een gevolg van het lat er een tekort i* ngeveer 3300 gym- klokalen. Dat be- t dat er aan 47 pel. e Nederlandse lage- olen geen of slecht- Itelijk lichamelijk ondprwijg wordt gegeven. Deze cijfers zijn bijeen gebracht 1oor '11 enquête van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging van leraren en onderwijzers in de lichamelijke op voeding. Onrustbarende cijfers. In Schiedam kan men bogen op gymnastiek buiten schoolverband. Daarvoor zorgen de zeven Sehie- danise gymnastiekvereni gingen die onze stad telt. Dat zijn: Arma, Animo, DOK. Excelsior, Juliana, ODO en THOR. Bij el kaar geven deze vereni gingen onderdak aan 4500 actieve leden. Ecu verheugend cijfer waarop de verenigingen niet ten onrechte trots zijn. Door heel Schiedam wor den in diverse gymnas tieklokalen door deze verenigingen vooral aan de jeugd tura les-sen gegeven. Bij ons onderzoek bleek, dat alle verenigingen con tent waren met de beno digde ruimte in Schiedam Op een enkel gymnastiek lokaal na. zijn de overige bijna alle nieuw en fris van opzet. Door een on derlinge regeling wordt door de Schiedanisc gym nastiek verenigingen bii toerbeurt gebruik van deze lokalen gemaakt. Verheugend is tevens, da! alle verenigingen beschik ken over gediplomeerde leiders en leidsters. Dat is een vereiste wil men in een gymnastieklokaal les mogen geven. Landelijk gezien steekt Schiedam, wat de geor ganiseerde gymnastiek aangaat, er in positieve zin bovenuit. Blijft echter de vraag of de jeugd, bij meer gymnastieklessen op de scholen, meer liefde voor hei gymnas tiek-! urnen in georgani seerd verband aan de dag zou leggen dan nu het geval is. door Bas van Bochove tl -Van de zeven Schiedanisc gymnastiekverenigingen die Schiedam telt, is er *n die landelijk tot grote prestaties komt. De prestaties die worden geleverd liggen regionaal vlak. Dus geen turners van het kaliber als een Willy Jagers of Klaas Boot beste jaren. Daarvoor moet men terug naar vroeger. Toen DOK nog de beschikking •er een herengvoep die ook landelijk tot grote prestaties kwam. Nu is bijna alles ;md op de jeugd. Bijna 90 procent van het aantal actieve leden van de Schiedamse gingen beslaat uit jeugd. Wel heeft oijna iedere vereniging de be schikking over een groep huisvrouwen, die vlijtig aan. wat men noemt, huis- vrouwgymnastiek doen. Mevrouw Meijboom van Animo zegt van haar vereniging het volgende: ..Animo bestaal in januari 12 jaar en is een echte K et he] se vereniging. Kethel en Groen - oord. daar hebben wij onze leden zitten. In totaal s50 die. en in Kethel en in Groenoord, gymnastiek bedrijven. Wij maken dan ook alleen maar propaganda in Kethel en Groenoord. Niet over de spoorlijn, zoals wij dat dan noemen". Animo werd 12 jaar geleden opgericht door de heren Voorbach en Meijboom en heeft vanaf die tijd een bloeiend be staan gehad. Mevrouw Meijboom be treurt dat de heer Kegel, een van de leiders van Animo weg gaat. De heer Kegel gaat naar Amersfoort om er een functie te gaan bekleden op het bonds- bureau van het KNCGV. „Aan leiders is altijd wel gebrek, dus is het jammer als er een vertrekt. EXCELSIOR De vereniging Excelsior Is een vereniging die is ontstaan uit de voetbalvereniging Excel sior. Sinds een paar jaar is deze katholieke vereniging „oppn" zodat ook niet katholieken lid kunnen worden. De heer Sanderink, se cretaris van Excelsior is, evenals alle ove rige bestuurder die wij benaderden, vol lof over de Schiedamse gymnastieklokalen. Ook Excelsior beschikt over veel jeugd en heeft een goede damesgroep. ,,Het hoogtepunt van ons verenigingsleven is het jaarlijkse contact met de vereniging Odilus-Rapid uit Roozendaal. Zulke wedstrijden zijn voor ons altijd een soort van krachtmeting. De on derlinge wedstrijden, eens per jaar in de sporthal, mogen er ook zijn". De leden van Excelsior komen veelal van de scholen, waar men wat propaganda maakt voor deze vereniging. HERVORMDE GEMEENTE: Grote Kerk 10 urn- ds. J. w. Zimmerman, 5 uur ds. L. Bras ser, Voonhuizen. Bethelkerk 10 uur ds. H. J. Groenewegen. Op- standingskerk 10 uur ds. D. J. Spaling, 7 uur ds. D. J. Spaling. Vredeskerk 10 uur ds. A. P. Nauta, Vlaardingen. Dorpskerk 10 uur ds. S. Gerbrandy, 7 uur ds. E. Verwaal. St. Martinus- kerk 9.30 uur ds. E. Verwaal m.m.v. Cantorij. GEREFORMEERDE KERK: Oosterkerk 10 uur kandidaat J. H. de Vries, 5 uur ds. W. Vis- scher, Kethel „De Ark" 9 uur ds. K. H. Schuring, 10.30 idem H. Schi ing, 5 uur ds. J. H. van Wjjk. Magnalia Dei Kerk 10 uur ds, J. C. v. Veen, 5 uur ds. K. H. Schuring. ,.De Goede Ha ven", 10 uur ds. J. N. Nam- mensma, 5 uur dp. J. C. v. Veen. Julianakerk 10 uur ds. J. H. v. Wijk. 5 uur ds. J. N. Nam- mensma. Ev. Luth. kerk: 10 uur: cis. H. Steinhart. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. J. G. Jacobs, Den Haag. Ned. Herv. Gercf. Evang.: 10 uur Irene en 5 uur Grote kerk: ds, L. Bras ser, Voorthuizen. Leger des Heils: 10 en 7.30 samenkomsten in de Legerzaal, Lange Haven. Apotheekdienst in het weekeinde Schiedam De apotheekdierW wordt in het komende weekein de waargenomen door Apo theek Gouka, Gr oenelaan 327. telefoon 208035. Huisvrouwen maken de spieren los bij Excelsior -meisjes in de ringen. ende berichten over er groot tekort aan tstieklokalen sierde eek de voorpagina's dagbladen. Geen 5, want dat cr in land weinig aan- aan gymnastiek op jlen wordt gesehon- algemeen bekend, d is ook, dat ver- nde onderwijs- en, die bij gebrek :en ieraar L.O., dc istieklessen moeten daar niet altijd met eel enthousiasme igen. Vaak zoekt onderwijskracht in de lesuren voor ymnastiekuur naar eden om bij wijze raf het gymnast*ek- e laten vervallen lag met, dat is bs- maar het gebeurt dam steekt men er. ijk gezien bijzonder g bij af als het gaat iet aantal gymna- jkaïen. Er zijn in lam ongeveer 28 n. vvaarvan de e van na de oorlog. de scholen in dand en Grosnoord 'eelal nieuwe scho- dus beschikken ook lieuwe gymnastiek- n. >rden, gelukkig, niet alleen gebruikt voor het onderwijs. Ook worden buiten schoolverband de lokalen gebruikt door de gymnastiekverenigingen. Mits men in het bezit is van een of meerdere ge diplomeerde leraren. Dat is een verheugend ver schijnsel. Ivlaar nogmaals, Schiedam .-.„eekt er lande lijk gezien gunstig bij af. Ook de subsidieregeling voor de gymnastiekver enigingen is gunstig. Zo krijgen jeugdleden vanaf negen jaar ïeeds een ge meentelijke subsidie. Daar buiten nog een „ver sluierde" subsidie, wat betekent, dat de huur van de gymnastieklokalen niet al te hoog ligt. Nee, resu merend kan worden ge steld. dat Schiedam er, wat de beoefenaren van gymnastiek aangaat, goed voor staat. Ook de onder komens lees gymna stieklokalen zijn bij deze verenigingen in goe de handen. Met een to taal aanlal leden van rond de 4500 zijn de loka len in de avonduren ver antwoord bezet. De heer Sanderink vindt hel verheugend, dat. nu Excelsior een open vereni ging is geworden, twee niet R.K. leiders de jeugd lessen. Binnen niet al te lange üid hoopt Excelsior het vijftigjarig bestaan te gaan vieren. „Daar over wordt in bestuurskringen al druk vergaderd". De vereniging Arrm* is ontstaan uit de Arbeiders Sportbond en doet buiten gymnastiek ook en dat hebben de andere ver enigingen niet aan volksdan sen. Een overblijfsel waar schijnlijk nog uit de jeugdbe weging. Schiedam Tot Heil Onzer Rib benkast, of kortweg gezegd THOR, heeft ongeveer 900 le. den. Daarmee behoort THOR tot een van de grootste vereni gingen van Schiedam. THOR heeft bijzonder veel jeugd. Pat haalt wel het aantal van tfö. De leidster van Thor is 1 .'el Boedner. die bijna niets anders doet dan de jeugd opleiden. Ze heeft daarmee in een nog niet zo Jang verleden goede resulta ten geboekt. Haar meisjesgroep is vaak doorgedrongen tot (le westelijke finales en dat was allemaal bet iverk van Nel Boedner. Mevrouw Van der Stel vertelt ons daarover het volgende. „Nel is wel de leidster van Thor. Zij heeft cr alles voor over om de jeugd het beste bij te brengen waardoor het mogelijk is om ook buiten verenigingsverband de naam van Thor uit te dra gen". Ook Thor is bijna de ge- Ook Arma heeft over de gehele stad verspreid lokalen waar bijna iedere avond aan gym nastiekles wordt gedaan. Ook bij Arma (gelukkig) geen gebrek aan gediplomeerde lei ders, zodat de jeugd ook daar in vertrouwde handen is. Tekal Bus van Bochove en Piet Ocks Foto's Schiedam Voor de aanschaf van een aantal werktuigen voor de dienst Gemeentewerken stel len b. en w. de raad voor, een krediet te verionen van f 16.500. Wegens de uitbreiding van de oppervlakte te onderhouden ga zons en de noodzakelijke ver vanging van aanwezig mate rieel, moet een nieuwe maai- machine worden aangeschaft, die f 12.000 kost. Verder moet een pomp worden vervangen, die in gebruik is bij de afdeling riolering. Met de aankoop van een nieuwe pomp met zuig- en persslang zal een bedrag van f 4.50Ö zijn ge moeid. Lex de Herder Ben Bluiners Ton den Haan hele week wel ergens in een van de vele Schiedamse gym nastieklokalen te vinden. Bui len de jeugdafdeling beschikt Thor over een heren groep, een da mes groep en een huis vrou wengroep. Hoogtepunten bij THOR. Daarover zegt mevrouw Van der Stel:,, Hoogtepunten bij ons zijn de jaarlijkse onder linge wedstrijden, de bondswan- deldagen daaraan nemen veel van onze leden deel en niet te vergeten de K.W.-Mars. Bui ten gymnastiek doen wij veel aan marsen dus zijn we nogal eens op straat te vinden". THOR geniet binnen en buiten Schiedam bekendheid, niet al leen door de prestaties maar ook door de vlaggengroep. Op vallend is dat THOR geen gym nastiekonderwijs geeft in Schie- dam-Zuid. Verder wordt overal in de stad aan de jeugd het tur nen en gymnastiek bijgebracht. Ook bij THOR geen klachten over de zalen. Daarover is men, evenals de ander verenigingen bijzonder mei iagenornen. Tijdens dc opening van het gebouw van de Schiedamsehe Courant was THOR er met de vlaggengroep en eon groot deel van de leden ook bij. Rechts op de fofo leidster Nel Boender. Secretarie Veraart van DOK Sehïedam Dc grootste gyninas- tieki eremRing van Schiedam is de Christelijke Gymnastiekver eniging DOK. Met een leden aantal van ruim 1250 steekt deze vereniging ver boven de overige uil. De heer J. F. Ver aart, secretaris van DOK („Dat ben ik al meer dan twaalf jaar") toont zich bijzon der tevreden mei het aantal za len in Schiedam. „Alleen in Groenoord. dat zich (le laatste jaren sterk uitbreidt, ;s een nij pend gebrek aan gymnastiekza len. Daar zitten we wel eens moeilijk. Maar dat is dan ook het enige gedeelte In Schiedam. In de rest van de stad heeft de gemeente goed haar best ge daan, In de laatste jaren zijn er vele zalen bijgekomen. Wat dat betreft hebben we niets te kla gen. Trouwens, onlangs heb ik vernomen dat er in Groenoord ook gewerkt wordt aan een nieuwe zaai". Dit tot tevreden heid van de lieer Veraart, die met zijn groeiend aantal leden in Groenoord een beetje om hoog zit. De 56-jaar oude vereniging be schikt over vijftien gediplo meerde leiders. „Dit is ook wel nodig", gaat de secretaris ver der, „om onze in heel Schiedam verspreide leden les te kunnen geven. Uit alle hoeken van de stad komen onze leden van daan. Daarom zijn altijd alle beschikbare zalen overvol. Het is namelijk niet zo, dot er on danks de vele beschikbare za len nog ruimte over is. Zelfs verre van dat. Alle gymzalen zitten namelijk potdicht. Wan neer je dan ook een speciaal „uurtje" over een zaal wilt beschikken, moei dat geruime tijd van te voren opgegeven worden", laat de heer Veraart weten DOK telt vele afdelingen in haat' vereniging. Vooral de jeugdaf delingen nemen een belangrijke plaats in. Tevens beschikt DOK, evenals de meeste zuster verenigingen, over een huis vrouwenafdeling. Ondanks de talrijke groepen waaruit DOK bestaat is er iede^ re dag wel weer een „gaatje" te vinden om een bepaalde af deling gezond aan de rekstok ken, aan de ringen of aan de wandrekken te laten hangen. „In verhouding toe andere plaatsen in Nederland hebben we wat gymzalen betreft echt niets te klagen", moet de DOK-secretarjs nog eenmaal van het hart.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 4