BALENDE INTERESSE VOOR MAVO-SCHOOL Voldoende ruimte voor blo. Touwfabriek wordt sporthal HERENKAPPERS m warme pn 1 kolen SCKiEDAMSCHE COURANT De ontnuchtering Formeel AGENDA Verzeker U yantfeagnog 9 Bestel mÉagncg im BIJ H. v» SUS DOOR KEUZE TUSSEN L.T.SEN V.ILMJJ. Huisvrouwen vieren kerst Zelfstandige Radio- en T.V -Monteur RADIO HENFLI geschoolde en ongeschoolde METAALBEWERKERS Binnen is boneni Telefoon 264596 (STERS) sUTIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 2 DECEMBER 19GS pygNu de Amerikaanse ysshow Holiday on Icc zijn schijnwereldie EfeSjvan gekleurd hchi en glinsterende kostuums heelt ingepakt en uit de Sporthal Margriet is vertrokken, blijkt het betoverende sprook je een ontnuchterend effect te hebben. Dat een grote show als Hon da v on Ice in Schiedam met redelijk succes kon draaien, deed elke rechtgeaarde Schiedammer natuurlijk goed. Maar wie iets verder kijkt, blijkt duidelijk dat dergelijke grote evenementen ver boven de macht liggen van een provincie ge meen te die onbestuurbaar «dreigt te worden door geldgebrek. De accommodatie van de sporthal blijkt te enen male onvoldoende te zijn. Het is een feit dat alle drieduizend bezoekers per voorstelling een. plaatsje konden vinden, en ook dat de amusementsmuchine Holiday on Ice ruimte had voor een ijsvloer. Maar daarvoor heelt men aïie hoeken en gaten van de sporthal moeten gebruiken. Het aantal kleedkamers voor de artiesten was veel te klnn, zodat man met hardboard en doeken noodoplossingen va elkaar immerde. De kantine van de sporthal was voor de gelegenheid in gebruik üUJals plaatskaartenbureau met loketten. Daardoor moest men een nouten noodgebouw met tentdak voor de eigenlijke ingang van de sportnal bouwen om ruimte te krijgen voor toiletten, garderobe en buffetten. Met de onverwachte kou was deze ruimte niet warm te krijgen, hoeveel moeite men zich daarvoor ook getroost heeft. Het gevolg van de kille entree was, dat het publiek de jassen, aanhield en daardoor ruimtegebrek op de tribunes veroorzaakte. Het bezoek van Holiday on Ice leverde r s gemeentebestuur een extraatje op van naar schatting ƒ50.000, m kleurigheid in een tijd van geldgebrek. Maar het lijkt erop dat dit buitenkansje een kwestie is- van „eens, maar nooit weer", omdat het m de gelederen van de sporthal-promotors duidelijk is dat het zo niet meer gaat. Er moeten verschillende faciliteiten worden geschapen wil men een evenement als Holiday on Ice kunnen onderbrengen. Uitbreiding van de sporthal zelf, van het aantal kleedkamers, ruimte voor gar derobes en uitbreiding van het aantal toiletten. Bovendien is het duidelijk dat een parkeerterrein voor 85 auto's te Klein is voor een evenement dat elke avond drieduizend bezoekers trekt. Het geld voor die voorzieningen ontbreekt de Stichting Sporthal fc'iJ Margriet. Gezien vroegere ervaringen durft men nauwelijks voor deze investering bjj de gemeente aan te kloppen. Het standpunt van de gemeente is namelijk bekend: de extra-inkomsten van ƒ50.000 aan vermakelijkheidsbelasting gaat in de algemene pot waaruit al lerlei dingen betaald moeten worden. Er 'is geen sprake van dat een dergelijk financieel meevallertje gebruikt wordt ten gunste van de sporthal, die het geld toch binnenbracht. En dat is een onzakelijk standpunt. Men moet nu eenmaal een spierinkje uitgooien om een kabeljauw te vangen. Om geld te ver dienen zal men eerst moeten investeren. En èén ding is duidelijk: investeert men geen geld in de sporthal, dan levert die in de toe komst geen meevallertjes van een halve ton meer op Het is bekend dat de sporthal Margriet een onrendabele zaak is, waar jaarlijks geld bij moet. Maar met een investering geeft m"« de sporthal de kans dat jaarlijks tekort zo klein mogelijk te maken. En dat is in een tijd van financiële krapte een lofwaardig streven. y yMocht het Schiedamse gemeentebestuur nu de platgetreden £Ü3?aden niet willen verlaten, door de extra-beiastingopbrengst met in de sporthal te investeren, dan heeft men. definitief de boot gemist. In de toekomst zou een dergelijke manoeuvre volkomen zinloos zijn omdat de sporthal dan geen enkele kans op winstge vende evenementen meer zal maken. ïn de loop van volgend jaar ko-mt in Rotterdam de bouw gereed van het Sportpaleis, waarvoor de concurrerende positie van -ie sporthal Margriet een extra stimulans vormde. In Vlaardingen ver wacht men binnen enkele maanden de ingebruikneming van eer. tweede sporthal. Is het eenmaal zover, dan hoeft hel gemeente bestuur zich met meer af te vragen of men nu eindelijk eens een slagvaardig beleid zal gaan voeren. KTT DIENEN INSTELLINGEN als de Nederlandse Hartstichting, cj£jhet K°ïringin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrijding en het Nederlands Aslmafonds een plaatselijk belang? We zouden deze vraag bevestigend willen beantwoorden. Het bijzonder nuttige werk dat deze fondsen en instellingen verrichten komt in. feite iedere Nederlander ten goede. Door deze instellingen Is het mogelijk ge worden dat allerlei ernstige ziekten ver zijn teruggedrongen dan wel met volledige inzet van de medische wetenschap worden bestreden. Ook in Schiedam wordt dus het belang van de plaatselijke volks gezondheid wel terdege gediend. Het is daarom spijtig, dat b. cn w. hebben ingestemd met het voorstel van de raadscommissie voor de volksgezondheid, de sub sidies voor kankerbestrijding, verpleging van diegenen, die aan vallende ziekte lijden en andere doeleinden met eenzelfde karakter, niet te verlenen De subsidies zijn gering; één cent per inwoner, Het advies van de raadscommissie heeft oen zeer formeel argument; „De verenigingen zijn niet plaatselijk actief". MV3 Als er in Schiedam een ziekenhuis voor astmapatiënten zou zijn, M" is er wel sprake van plaatselijke activiteit. Hier verliest het argument van raadscommissie en b. en w. alle waterdichtheid, want er zou dan wel subsidie moeien worden verleend. Aan een zieken huis, waarvan zeker negentig procent van de patiënten uit andere gemeenten afkomstig zou zijn! Wederom strikt formeel: Dienen deze patiënten het plaatselijk belang dan wel? MAANDAG DINSDAG Magn. Deïkcrk 14.30 uur Bejaardenmiddag met zang en muziek Marijke 20.00 uur Kiaverjasavond v. h. Singel kwartier Wijkc. Nieuwland 13.30 uur Ver. van Huisvrouwen, vergadering Wijkc. Nieuwland 20.00 uur Verg. Alg. Bond van Ambtenaren Wijkc. Nieuwland 20.00 uur Verg. N.I.V.O.N. WOENSDAG JDe Rank 14.00 uur De Rank 20 00 uur Wijkc. Nieuwland 20 00 uur Wijkc, Nieuwland 2(U'0 uur Tivoli Bejaardensoos Ouderavond Burg. Verveenschool Verg. N.I.V.O.N. Verg. van Wijkver Nieuwland 20.00 uur Ontmoetingscentrum underground M Gieen Tentoonstellingen: tot 14 dec. Galerie Punt 4, Rotterdamsedijk 319 „Kijk-, kocp- kunstexpositie" 28 nov. 2 jan. Galerie De Graaff Mevr. Lize van der PolsVermeulen, schilderijen en gouaches SCHIEDAI4SCHE COURANT tevens bijkantoor Rotte rdamsch Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen telefoon 26 80-Si Redactie: telefoon 2613.615 Kiacfttenchenst: telefoon 2fi 17.73 van m t«w—20 00 uur saterdag van 17.00—19 fli uur Deze krant wordt uitgegeten door de sythoff Pers NV Schiedam De kerstviering door de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zal donderdag 18 december worden gehouden in de grote 2anï van gebouw Irene aan. de Nieuwe Haven. In te genstelling tot voorgaande ja ren zal dit jaar weer wel een kerstdiner -worden, georgani seerd. Schiedam De toekomst van het mavo-onderwijs in Schiedam kan slechts wor den vastgesteld in samen hang met andere wijken dan die welke het ETI-rapport bestrijkt; het zogenaamde reconstructiegebied in de Schiedamse binnenstad. De deskundigen die het rapport hebben cpgesteld verwach ten, dat de belangstelling voor deze tak van onderwijs zal dalen, omdat steeds meer leerlingen die de lagere school verlaten een keuze maken tussen technisch en middelbaar onderwijs. Het aantal leerlingen worrlt dan ook geschat op ongeveer 1400, zestien procent van de leeftijds groep tussen 12 en 20 jaar in het reconstructiegebied en in Nieuwland. De verdeling naar bijzonder en openbaar onder wijs verschilt enigszins van die van het lager onderwijs: open baar 40, prot. chr. 28 en r.k. 32, in leerlingenaantallen respec tievelijk 560, 390 cn 450. Bij de bepaling van deze cijfers is geen rekening gehouden met de leerlingen die m Schiedam wo nen, maar eiders een uio-schooi bezoeken, en met de buitenleer lingen. Tussen deze twee cate gorieën blijkt in de praktijk maar weinig verschil Ie be staan. HUISHOUDSCHOOL De belangstelling voor het lager nijverheidsonderwijs voor meisjes is dalende en het ziet er niet naar uit, dat dit in 1985 anders zal zijn. Geschat wordt, dat dan ongeveer 910 meisjes dit onderwijs zullen volgen. 319 bij het r.k., 364 bij het openbaar en 227 bij het prot. chr. onder wijs. Ook hier moet rekening worden gehouden met het aan tal buitenleerlingen dat in de toekomst Schiedamse scholen kan bezoeken, voorat bij het r.k.-onderwijs, dat kan rekenen op een toename van het leerlin genaantal tot 450. Het zal nood zakelijk zijn, een uitbreiding met een aantal lokalen te on dergaan. Het v.h.m.o. in Schiedam is onder de pannen". Op de gemeenschap Nieuwclant. door dc nieuwbouw ook in 1985 foto's gymnasium en scholen- breidlngen ook in de toekomst overbodig. Het prot-chr. v.h.m.o. beschikt in Schiedam niet over oen schoolgebouw, maar de stijgende belangstel ling voor deze tak van onder wijs kan dit realiseren. In 1985 zou een prot-chr. school op 550 leerlingen kunnen rekenen. Of schoon dit aantal voor de wet laag is, kan een prot-chr. v.h.m.o.-schooi in het kader van een scholengemeenschap de periode tot 1985 moet met toch wel tot stand komen. Voor zo'n scholengemeenschap dan ook rekening worden gehouden, menen de deskundigen. Als plants voor de vestiging beve len zij Groenoord aan. Bij het prot. chr. onderwijs kampt men minder met dit pro bleem door de aanwezigheid van een prot. chr, nijverheids school in Vlaardingen. Ook in de toekomst is dit niet te ver wachten. Deze groepering hoeft dus geen rekening te houden met uitbreiding. Voor het open bare onderwijs zal het saldo buitenleerlingen in de toekomst 70 bedragen, die in de huidige behuizing gemakkelijk kunnen worden ondergebracht. HOGER ONDERWIJS Voor het openbare voortgezet ho ger en middelbaar onderwijs bestaan er geen ruimteproble men. De nieuwe rijksscholenge meenschap en de nieuwe behui zing voor het gymnasium, het bijna voltooide gebouw van de scholengemeenschap Spierings- hoek maken belangrijke uit- Schiedam Het buitengewoon lager onderwijs in Schiedam zal In de toekomst weinig wijzigingen ondergaan. Alleen voor het onderwijs aan imbeciele kinderen zal er volgens het deelrapport onderwijs van het ETI behoefte bestaan aan ruimte binnen het Reconstruc tiegebied. Voor deze school is namelijk een centrale ligging met goede verbindingen met de overige stadsdelen van veel belang. Het aantal leerlingen voor deze school zal in 1985 ongeveer 40 be dragen, zodat drie tot vier lokalen voldoende zijn. Het onderwijs aan debielen wordt gegeven in scholen in Nieuwland, die niet aan vervanging toe zijn. Op grond van de ontwikkeling die zich ook elders in het land voor doet, kan worden verwacht dar in de toekomst het onderwijs aan kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden een sterkere groei zal geven dan het onderwijs aan moeilijk op voedbare kinderen. In i9dD zal 0,8 procent van de 6-12 jarigen de l.o.m.-school en 0,4 procent de m.o.k.-school, de school voor moeilijk opvoedbare kinderen, bezoeken. Naast de Schiedamse kinderen zullen ook die uit Vlaardingen en Botterdam in de gelegenheid blijven hier het b.l.o. te bezoe ken. Rekening houdend met deze factor krijgt de l.o m.- school dan circa 115 en de m.o.k.-school circa 65 leerlin gen. Bij een gemiddelde klasse- grootte van 13 leerlingen voor de l.o.m.-school en van 12 leer lingen voor de m.o.k.-school be tekent dit, dat de l.o.m.-school in 1985 over negen leslokalen dient te beschikken en de m.o.k.-school over vijf. Ruimte problemen spelen voor deze scholen geen rol. ook in 1985 niet. Het ziet ernaar uil dat Vlaar dingen, ruim een maand na de opemn'" van de eerste sporthal, v aarover twintig jaar moesi worden gespro ken voordat de bouw kon be ginnen, binnen een half jaar over een tweede hal zal be schikken. De gemeente is namelijk in de gelegenheid om het totale complex van de inmiddels opgeheven touwfabriek „De Oude Lijn baan" in de Vetteoordsepol- der aan te kopen. Een ge deelte van dit complex wil len burgemeester en wethou ders bestemmen om er een sporthal van te maken. Deze accommodatie zou met name benut kunnen worden voor zaalvoetbal, zaalhockey en zaaltennis. De pas ge opende sporthal, die nog steeds naamloos is, blijkt voor zaalvoetbal en zaalhoc key minder geschikt te zijn. Voor zaaltennis is das, slechts één baan beschik baar. Cm deze voorzieningen op kor te termijn te kunnen be werkstelligen is gisteren een voorstel aan de gemeente raad gedaan. De sporthaL betreft slechts een gedeelte van het totale complex: het omvat 840 vierkante meter. Een oppervlakte van 745 vierkante meter wil men be stemmen voor de inrichting van twee gymnastiekloka len, met name om het ge woon lager onderwijs en het lavo In de betrokken wijk in de gelegenheid te stellen het verplicht aantal lesuren li chamelijke oefening uit te kunnen voeren. MANIFESTATIES Een ander gebouw, dat een op pervlakte heeft van 1000 vierkante meter, wil men bestemmen voor allerlei ma nifestaties in de sociaal-eco nomische en culturele sec tor, zoals het organiseren van tentoonstellingen, auto shows, festiviteiten, jeugd- vakantiefeesten en dergelij ke. De reinigingshal van ge meentewerken wordt op 't ogenblik voor deze gebeurte nissen gebruikt. Behalve uit gebouwen bestaat „De Oude Lijnbaan" ook uit een fcouwbaan. Burgemees ter en wethouders geven er de voorkeur aan om deze baan uit historische overwe gingen te handhaven. Welke kosten verbonden 2ijn aan. de overname van het gehele complex, staat niet in het raadsvoorstel vermeld. Aan genomen mag echter wor den, dat de gemeente op deze manier veel goedkoper uit is. clan wanneer alle plannen in nieuwbouw uitge voerd hadden moeten wor den. OOK IN HOLY In het raadsvoorstel wordt niets gezegd over de plannen voor de bouw van een sport hal in Vlaardings nieuw bouwwijk Holy. Het is altijd de bedoeling geweest om nu de totstandkoming van de eerste sporthal in Westwijk daar de tweede hal te bou wen. Men neemt echter aan, dat deze plannen niet door kruist zijn door de vrij on verwachte voorzieningen die men in de directe omgeving van de binnenstad kan tref fen. De noodzaak van een sporthal in Holy, blijft aan wezig, temeer omdat men daar ook andere voorzienin gen op het gebied van dc sportaccommodatie mist. Ander belangrijk nieuws lever de het gemeentebestuur gis teren door aan te kondigen dat het de gemeenteraad zal voorstellen om een vleugel van het voormalig Weeshuis aan het Weeshuisplein in te richten als expositieruimte. De tentoonstellingen die door de gemeentelijke com missie voor beeldende kun- door HANS DE JONGH sten worden georganiseerd, worden gewoonlijk gehouden in De Visbank, maar die ac commodatie laat wat ruimte betreft al jaren te wensen over, In het kader van de sa nering van de binnenstad heeft het college van b. en w. de raad ook een voorstel doen toekomen om het reste rend gedeelte van het rooms-katholieke Volksge bouw aan de Joubertstraat aan te kopen en zo snel mo gelijk te slopen. Het Vereni gingsgebouw ligt al voor een belangrijk deel tegen de grond, omdat daar de weg doorgetrokken moes! worden die over het -«.Lsyeldviaduct loopt en de nieuwe oost- west-ver bin ding door de bin nenstad vormt. BERTHS ZJJDENBOS Tenslotte kwam Bertus Zijden- bos gisteren weer in 'fc nieuws, de Vlaardingse kas telein die kortgeleden terug keerde van een wereldreis- per-jacht. Na zijn feestelijke intocht, op een zonovergoten zaterdagmiddag eind juü van dit jaar, raakte hij uit de nieuwskolommen van de dagbladen, verdween zijn beeld van het televisie scherm en hadden ook de ra dioverslaggevers geen be langstelling meer voor hem. Thans is zijn boek „Bertus Zijdenbos zeilt rond de we reld" verschenen, dat 300 pa gina's telt en bewerkt is door luitenant ter zee J. F. Bongers. Het boek is onderverdeeld in het verslag van de tocht, dat gebaseerd is op het journaal van de Santa Maria, zoals het jacht heette en de brie ven die Zijdenbos naar huis schreef. Deze brieven vor men een aanvulling op de noodzakelijk beperkte gege vens uit het zeezeilers jour naal en geven een beeld van de Nederlander die de unie ke. 10.000 mijl lange tocht rond de wereld maakte. "Voor spoedige indiensttreding LANGE KERKSTRAAT 86 SCHIEDAM Tel. 26.29.96 - Na IS.00 uur 15.71.43 GEVRAAGD voor roestvrij staa! verwerking. Vergoeding reiskosten. j. j, ozEPurus Gosthavenkade 90, Vlaardingen. Tel. OIO—348G12 Hoog loon en goede vooruitzichten. VAN MEELSTRAAT 8 te Zwijndrecht - TELEFOON 01850 - 25307

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 2