„Het is geen kwestie van erg hard rijden" Blessure hield hem lang aan de kant AAN T WIELTJE „ZITTEN" IS ER NIET BIJ Skelterrijder Chris Sigmond 4 [SPORT] Cycle-crosser Peter Heijster door Bas van den Be-rg door Bas van Boehove SCHIEDAMSCHE CiSATERDAG 8 DECEMBER 1969 PIET TEULING WIL ZICH „WAAR" MAKEN BIJ FORTEN A Vlaardingeu-Schiedam Het VIaarding.se Fortuna moest vorig jaar na een lang verwachte promotie zijn kwaliteit uitbreiden. Het had geen andere keus om in tic nieuwe omgeving (eerste divisie) besla gen ten ijs Ic komen. Hoewel de financiële positie nu niet met „goud" kon worden omhangen, kwam de Vlaardingse vlaggendra ger toch met nu men te voorschijn die groot vertrouwen inboezem den. ?.ïef een Koos de Goaijer, Gerrit van Gelder en de drie Pieten van Miert, De Vries en Teuling, waren de verwachtingen hoog ge spannen. Het dreigde evenwel mis te gaan, toen de Pieten al gauw met langdurige blessures kregen te kampen en er voor trainer Jan Brouwer niets anders op zat dan zijn „oude" formatie dc wei in te sturen. Schiedam Het is voor Peter Heijster, de Scliiedamse wielrenner maar lid van dc Vlaardingse wielervereniging „De Coureur", \'an- daag een belangrijke dag. In het Rotterdamse Kralingse Bos moet de 2I-jarlgc cyeJe-erosser zich waarmaken. Hij streeft er naar hij de eerste vijf te eindigen. Die mogelijkheid is er, vooral gezien de verrichtingen van hem in dc afgelopen weken. „Tijdens die internationale wed- uurtje, -Je gaat er op c-n der af. "strijd heb ik at eens achtste en Aan eer. wieltje- „zitten" is er elfde gereden. Daarom geloof natuurlijk niet bij. Dat maakt ik stellig dat er nu een nog be- de sport zo aantrekkelijk", ter resultaat in zit. Althans, dat hoop ik", vertelt Peter Heijster ALS ADSCIIUM enigszins terughoudend. „Maar", gaat hij verder, „ik vjjn mooiste successen behaalde draai momenteel lekker en als Petor Heijster tijdens zijn ad- ik erin slaag me te handhaven pi ro rue mijd. Hij werd k om- hij de eerste vijf. dan zit er een pioen von Rotterdam en eindig kans in, dat ik kan deelnemen (je ;ijs tweede bij de Netled anri- aan de wereldkampioenschap- kampioenschappen. ..Als pen cycle-cross, die begin vol- nieuweling verflauwden mijn gend jour in Nederland worden successen. Hoofdzakelijk kwam gehouden". De concurrentie, dit door mijn studie, vertelt weet Peter Heijster, ligt op do technisch tekenaar, hoewel loer. Geduchte mededingers toen ook nog v^ak bij de eer vooral, 'jr.onïtT Gert Wil cl eh o er, sten zat". Sinds rijn amateurtijd HermarC ZuyjSerduijri en Rut- gaa+ weer aanzienlijk beter, gers, Tijdens do kampioen- Diverse eerste plaatsen, tijdens schappen van Zuid-Holland van afgelopen weken gehouden dit jaar eindigde hij achter opepwedstrijden, zijn de ken- Zuijderduijn, Van der Kuis en ners niet onopgemerkt voorbij Zoetemelk. ..Ook voor hen moet gc-gaan. Daarom nodigde ik weer oppassen", beseft hij. bondscoach Sally Katun hem uit om begin volgend ia ar mee TWFFTFA AT nu ar Engeland te guhn voor deelname nan cycle-crosswed- Tevens realiseert Peter zich ter- strijden, dege dat tweemaal per week trainen te weinig is voor top- AMATEURPLOFG prestaties. t Is eigenlijk met genoeg, dat weel ik wel. Maar Dc- suceessen van Peter Heijster ik kan-niet vaker dan tweemaal z;jn ook de heer Van Vliet, lei- per 'Wéék* Het Beatrixpnrk in. der van dr. amateurploeg van omdat mijn avondstudie dit on- Van Nelle, niet onopgemerkt mogelijk, maakt". Peter Heij- gebleven. „Volgend jaar maak ster, sinds zijn dertiende jaar jt< deel uit van de ploeg van lid van De Coureur („Mijn va- Van Neile. heeft de heer Van der heeft die vereniging opge- Vliet mij beloofd", zegt hij. De richt. Daarom ben ik er nog mooiste successen uit zijn nog steeds lid van") heeft een voor- prille wieier loopbaan? Even liefde voor-, decycle-cross. moet hij nadenken. „Eigenlijk „Eerlijk gezegd doe ik "t beide Zjjn dat er niet zo gek veel. even gra-ag. Maar op de weg rij Maar die tweede .plaats tijdens je meer tegen broodamateur?;. de kampioenschappen van Xe- Bovendien gaat cycle-cross mij derlund ir. mijn adsphunten- gemakkelijker af. Op de weg tijd. In die tijd werd ik uök nog moet je veel trainen. Cycle- een keer tweemaal op een dag cross vraagt niet méér eondi- eerste. Dat va? in Lisse. Toch tie, 't is meer atletisch, ik zie ook wel een.hoogtepunt", vindt het als een soort tijdrit van een hij. Maar het getij keerde. Hoewel niet gelijk tot uiting, kreeg het Vlaardingse spel langzaam maar zeker allure. Lange tijd bleef Fortuna op eigen bodem ongeslagen, totdat Vitesse er definitief een streep onder zet te. Maar aan de vooravond van het ..sleutelduel" tegen Volen- dam, kan die ontmoeting tussen de „haring en de paling" veel verrassing ojï gaan leveren. De formatie heeft zich de afgelo pen dagen kundig voorbereid en wil zich niet voor de tweede maal laten „pakken". Eén van de nieuwelingen, die morgen de linkerflank zal bezetten is Piet Teuling. Ten gevolge van een langdurige blessure heeft hij nog maar enkele wedstrijden gespeeld, maar tegen Vol en- dam rekent li ij minstens op één punt. Dc- 23-jarige Rotterdammer uit dc Xcrxes-slaJ heeft er in T begin bij Fortuna maar zo'n beetje „bij" gehangen. „Misschien denk ik dat ten onrechte", zegt hij beslist, „maar ik zag het zo en dat werd volgens mij nog eens in de hand gewerkt door de enkelblessure waarmee ik vele weken zoet ben geweest". Piet Teuling is namelijk door Fortuna aamrekocht in een pe riode dat hij aan zijn enkel ge blesseerd was. In een tijd dat hij ook niet in het topteam van Hermes DVS kon meedraaien en de laatste wedstrijden op non-actief stond. Zijn blessure nam zelfs zoveel tijd in beslag, dat hij bij de VLaardingers pas in het bekerduel tegen SC Cam- buur van de partij kon zijn. „En al die tijd heb ik het maar met mate kunnen aarden bij de roodgelen", oordeelt hij. Piet Teuling ANDERE SFEER Gelukkig is hij over het „dode" punt heen. „Al proef ik wel een andere sfeer dan ik gewend was bij Xerxcs/DIIC cn Her mes DVS. Ik heb er echt aan moeien wennen. Trainer Jan Brouwer zegt wel eens tegen mij dat ik niet hard genoeg ben, maar ik heb nu éénmaal het „andere" spel van Xerxes/ GHC cn Hermes DVS nog te- x'ccl in m'n voeten". Z'n eerste kennismaking met Fnrtuna was in het oefenduel tegen Fcüeiï- oord. „Op de helft van de strijd moest ik mij laten vervangen en toen ben ik lange tijd „wer keloos geweest". Nadat trainer Jan Brouwer hem, na verloop van tyd, had geobserveerd in het B-team, kwam de 23-jarige Rotterdammer er tegen SC Cam buur weer bij. Het was bepaald geen glorieuze entree, maar later ging het stukken beter. Vorige week te gen De Volewijckers speelde hij zijn vijfde wedstrijd, al was het maar een halve. Piet Teu ling kan lang nakaarten over de film, die hij deze week heeft gezien van Fortuna tegen Vites se. Regelmatig laat de Vlaar dingse club dergelijke opnamen zien via de vidio-recorder van de Nederlandse Sport Federa tie, Duidelijke fouten, zoals te gen Vitesse zijn gemaakt, niet alleen van spelers, maar ook van scheidsrechter Verbeek met buitenspel gevallen komen dan naar voren. De NS F heeft nog getracht ook de arbiter in kwestie dit te laten zien, maar dat ging niet door. Schiedam Tijdens de afgelopen prachtige zomer, werd ii» de wijk Groenoord, om precies te zijn op het Bachplein, een skeltcrwed- strijd georganiseerd. Opvallendste figuur was daar Chris Sigmond. Chris was deelnemer vun het Coca-Colatcam cn liet reeds tijdens de trainingsrondjes zien, een „snelle" te zijn. De andere deelne mers zagen dan in hem hun grootste tegenstander. Dat bleek goed gezien want loon de punten waren geteld en de tijden vergeleken, kwam Chris als beste renner uit het totaal naar voren. ik erin gerold. Zelf heb ik nu een leuke skelter". Achteraf bleek dat allemaal geen kun51 want Chris Sigmond (23j bleek meer tussen de kleine wielen van de skelter te heb ben gezeten. „Ik doe al twee jaar aan kar ting. Als je er een maal mee te maken hebt gehad dan laat hel je niet meer los. Hoe ik er mee in aanraking ben gekomen? Nou, tijdens de va kantie eigenlijk de laatste iwee dagen regende het pij penstelen. Toen heb ik met een vriend de laatste vakuntieccn- t?n opgemaakt op een skelter baan. Dan ben je meteen ver kocht. Toen v/ij thuis kwamen hebben we meieen een adver tentie geplaatst waarin wij een skelter te koop vroegen. Zo ben BOCHTENWERK Chris Sigmond is lid van de „Skeltervereniging De Hoekse V/aard" en is bij herhaling op de baan te vinden". „Het is geen kwestie van hardrijden. Dat denken de mensen wel, maar het is niet zo. Je moet met je „koppie" rijden en voor al het bochtenwerk doet het. In de bochten moet je vaak je slag slaan en als je er dan even niet met je hersens bij bent dan zit je in de boot. Dat gaspedaal heb je natuurlijk nodig maar op de lange einden er maar op rank gaan zitten trappen heeft geen zin. Nogmaals de bochten doen het. En dan natuurlijk niet te vergeten de motor. Daar moet je steeds meer P.K.'s uit zien Ie halen". Chris rijdt dus twee jaar en bracht het vorig jaar tot vierde bij de Neder landse junior klasse. Nu is Chris ingedeeld in de nationaleklasse. Hij heeft pas een nieuwe motor en daar moet nog met veel overleg aan worden gewerkt. „Poetsen en sleutelen tot je er steeds meer uit kan halen. Kijk hier ligt de m.ototr 121 de kast. Helemaal uit elkaar. Binnen een uur staat hij weer in elkaar en dan maar weer met de stop watch vergelijken of we er meer hebben uitgehaald". Ts het een dure sport? Chris; „Ik zie het meer als hobby dan als sport. Nou, en iedere hobby kost geld dus die van mij ook". De vader van Crhis is er iedere wedstrijd bij. Hij, beier bekend in de honk bal wereld, heeft Chris in zijn prille jeugd van het ene honkbalveld naar het an dere gesleept. Toch koos Chris voor een nog snellere sport, karting. Op de tien skel terbanen die Nederland rijk is, is de naam van Chr. Sigmond ai een bekende klank geworden. „Bochtenwerk, hersens, vertan- ding, versnelling en de goede sproeier. Al deze dingen kun nen beslissen over een goede of een slechte wedstrijd. Wie Chris bezig ziet merkt dat hij in die twee jaar veel heeft ge leerd. Piet Teuling: „Ik weet dat ik bij Fortuna nog steeds niet aan mijn optimale vorm ben toege komen. De sfeer en de enkel blessure hebben die vorm, zoals ik die bij Hermes DVS re gelmatig demonstreerde, naar cïe achtergrond verschoven. Bij de Sehieclamse club had ik pe rioden dat ik de hele defensie oprolde. Kijk maar naar m'n doeïpuntensaldo: „twaalf stuks". In de eerste helft van de competitie. Toen kreeg ik de MAO-griep en dat is van grote invloed geweest op mijn vorm". Piet Teuling, één uit de Xerxes-stal en van Kurt Linder moet z'n kans bij de Vlaar dingse club nog „pakken". „Ik krijg cr beslist de gelegenheid voor, want het kan niet lang meer duren". De talentvolle speler, waar Fortuna nog steeds hoge verwachtingen van heeft, „ziet een groot verschil tussen Hermes DVS en Fortu na". OPDRACHTEN „Bij de Schiedammers kreeg ik de bal regelmatig in de voeten gespeeld, maar nu heb ik meer opdrachten. Fortuna heeft meer mankracht nodig en in vele gevallen spelen we te ge haast. Het tempo ligt een stuk hoger dan bij Hermes DVS, maar in vele gevallen gaat het nog te snel voor ons. Maar trai ner Jan Brouwer, een zelfde waardering als voor Kurt Lin der, schaaft er vrijwel dage lijks aan", zegt Piet Teuling. „Zoiets moet gewoon nog rij pen". Piet Teuling, legen Volendam weer ingeschakeld, is op zijn achtste jaar begonnen met de ronde knikker. Hij werd na zijn jeugdtijd bij tijd en wijle opge nomen in het topteam van Xerxes, evenals in Xerxes/ DHC. Bij" de Delftse combina tie had hij pas in december ge tekend. Eén van de duels die hij niet licht zal vergeten was tegen ADO. „Ik had enkele nachten niet geslapen toen Linder mij liet meespelen. Het werd een grandioze nederlaag, maar ik was de beste speler van het veld geweest. Waar 'taan lag* ik weet het niet". 4

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 4