Zending vanaf zolder vader straf Pleidooi verlaagt voor zijn zoon m Wethouder De Briiij n kondigt vertrek aan Mormonen in Schiedam en Vlaardingen: Boete en vier maanden rijbewijs kwijt Ondeugdelijke, 15 jaar oude auto verbeurd verklaard SprlPi buurten Vlaardiiige r 2 [STAD] Uitgelaten stuurman slaat verkeerslicht in: 30 gulden boete NEDERLANDS ÉsiSillf0 Kantongerecht Autorijschool „CORINO" Kanto ngerecht SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 11 DECEMBER 19SS Schiedam/Viaardingen De zending wordt vanaf een zolder kamer aan de Vlaardingse Wilhelminasingel bedreven. Een wat kaal uitziend vertrek, met als enige wandversiering een paar religieuze prenten, dient als centrum, van waaruit twee zendelingen hun terrein bearbeiden. Het zijn géén zendelin gen met verlof uit Togo of Indonesië, die in Holland na vele jaren hard werken een paar maanden op verhaal komen. In tegendeel, zij zijn hier naar toe gezonden vanuit de Verenig de Staten en hebben Schiedam en Vlaardingen als zending sterrein. De Mormoonse kerk of .zoals de officiële naam luidt, de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laat ste Dagen, blijkt de kaart van de provincie Zuid-Holland goed te kennen, door Schiedam en Vlaardingen als zending- sterrcin aan te wijzen. Schiedam De van het eiland Aruba afkomstige T., wonende te Schiedam, moest gisteren voor het kantongerecht erva ren. dat een aantal regelingen in Nederland anders zijn dan op Aruba. Hij had voor honderd gulden een vijftien jaar oude auto gekocht en zoals wel ver- tvacht kon worden vertoonde dit voertuig een aantal gebre ken waarvoor verdachte zich nu moest verantwoorden. De gebreken waren talrijk maar alleen een slechte stuurinrich ting en slechte remmen waren ten laste gelegd, maar het be langrijkste feit vond de kanton rechter wel het niet verzekerd zijn van de auto. Volgens T. was verzekering op Aruba niet verplicht, maar mr. Van Vloten vond dat hij zich in de elf maanden dat hij nu in Nederland was wel op de hoog te had kunnen stellen van wat in ons land verplicht is. T. ver klaarde dat hij op Aruba de ge breken wel verholpen zou heb ben „maar hier is het veel te koud om er onder te gaan lig- gën". Mr. van Vloten wilde wel iets re kening houden met het feit dat verdachte een vreemdeling in ons land was. De officier van justitie had voor het onverze kerd rijden geëist: veertien da gen voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van twee jaar en storting van 150 gulden in het Waarborgfonds voor het Wegverkeer. De kantonrechter nam de hechtenisstraf over maar maakte van de storting 100 gulden. Van de eis van tweemaal 75 gulden voor stuur en remmen maakte mr. Van Vloten tweemaal 60 gulden. Ge zien de totale slechte toestand van cle auto werd deze ver beurd verklaard. De reactie van T. op de boete: „Vindt U dat niet te veel?" en op de verbeurdverklaring: „Kan ik de motor dan niet te rugkrijgen? Dat vond mr. Van Vloten toch te riskant. ,,En die zeker weer in een ander sleetje bouwen", vreesde hij. Schiedam „Als U uitgelaten bent kunt U beter de Broersvest tien'nraal" op en neer hollen" zei de Schiedamse kantonrech ter Mr. W. E. van Vloten tegen een stuurman die na enig café bezoek het ruitje van een voet gangerslicht op de Koemarkt met een pa ra pi ui e had verbrij zeld. Zijn verklaring was dat hij en enkele vrienden nog wat uitgelaten waren na het bezoe ken van een café. „Dit had ik niet venvacht van ie mand met uw beroep, waarbij een heel schip aan U wordt toe vertrouwd". Officier van Justitie mr. A. C. 't Hart. kon omdat de stuurman baldadigheid ten laste was ge legd niet meer eisen dan 30 gul den en de kantonrechter von niste conform. Maar de officier waarschuwde wel dat indien verdachte van dit soort zaken nieüng ten ijasle zou kunnen worden gelegd waarbij een he ei wat hogere straf zou kunnen een gewoonte zou maken ver volgen. Beide- zendelingen, John B. Crooks en Richard E. Kérr, kernen de kaart van ons land ook. Beiden zijn de Nederland se taal enigszins machtig ge worden en proberen nu de boodschap van Mormon over te brengen op hun stadgenoten. En dut gaat volgens hen niet eens slecht. ..We hebben veel afspraken met mensen die geïnteresseerd zijn, gemiddeld twee per avond. Maar ook over dag zijn we actief. We hebben allerlei activiteiten op touw ge zet, zoals het voeren van een deur-oan-deur actie en het pos ten op straat. In Vlaardingen bestond onze kerk al. zij telt een kleine honderd loden", zegt Richard Kern. SOBER LEVEN De Amerikaanse zendelingen le ven sober. Dat moet ook wel. want van hun kerk mogen ze niet anders doen, dan wat fat soen iijk en net is er. ook de fi nanciële kant van de zaak draag*, tut. hun levenswijze bij. ,.\W worden h.er voor door rif kerk niet betaald. Dat gebeurt trouwens bij niemand d:e iets vocir de kerk doet. Alles betaler, de ieder. zelf. Wij hebben eer. paar jaar gespaard voor we naar Europa konden. Ikzelf heb scheikunde gestudeerd en een tijdlang gewerkt. Ook onze fa mines dragen een steentje bij", aldus üe heer Kern. ai 2» maan den in ons land er. voordien ■verblijvend m onder andere Rotterdam. Den Haag, Apel doorn en-Eindhoven. flJa, dat Nederlands is nog wel eens een probleem, maar als regel hebben we er geen moeite meer mee. Wel bestuderen we de taai nog steeds. ,,Ik ben El- der\ wal betekent: priester schap. Dat is de bevoegdheid om in Gods wil te handelen. En wij geloven, die bevoegdheid te bezitten, wat onze aanwezig heid hier verklaart. Ik ben nu anderhalve maand hier in Vlaardingen en samen doen wij dus de acties die onze kerk hier wil ondernemen." Zijn de Mormonen in Nederland een kleine groep, in Amerika zijn ze een miljoenen tellende geloofsgemeenschap, die over enorme kerkgebouwen beschikt en als gerespecteerde en alge meen erkende organisatie wordt beschouwd. f.Dat is wel eens anders ge west", vertelt Richard Kern. „Onze pro te voorrnanJoseph Smith, heeft het heel wat wint rier eenvoudig gehad. Die werd nogal eens afgetuigd en tenslot te doodgemarteld vanwege zijn overtuiging, die sterk afweek van wat toen in. de V.S. werd gedacht. Zelfs in de eerste we reldoorlog nog werd een mili tair de bevordering tot gene raal onthouden, omdat hij Mor moon was. Nu i$ dat anders. We zijn greerd". veel meer geïnte- JOSEPH SMITH Schiedam ..Vindt U dit nu waardig aan uw leeftijd", vroeg de Schiedamse kantonrechter mr. W. E. van Vloten gisteren tijdens de zitting van het kantongerecht aan tie 20-jarige technisch teke naar V. uit Vlaardingen. Deze opmerking sloeg vooral op één van de niet minder dan vijf len Jaste gelegde leiten, waarvoor verdach te moest terechtstaan, namelijk het opgeven van een valse naam. Ter kennismaking tie eer sic les f -1-5(1 Ben cursus van io essen 90 I.osse lessen 111.— Tei. 25,59.85 v. d. Palmstraat 40 B Rotterdam Hij had op de Hoogstraat in Vlaardingen gereden met een brommer zonder behoorlijke remmen, met een ondeugdelij ke uitlaat, zonder het bekende gele plaatje en zonder verzeke ring. V. verklaarde een vla se naam opgegeven te hebben om dat hij zo geschrokken was van de opmerking van de verbali sant dat hem dal wel zestig gul den zou gaan kosten. Hij was namelijk pas weer aan het werk na. enkele maanden wer keloos ie zijn geweest. De offi cier van justitie mr. A. C. 't Hart eiste voor de vijf feiten in totaal een geldboete van 185 gulden. Dat het een geldboete van in to taal 05 gulden werd dankte V. helemaal aan een pleidooi van zijn vader die telefonisch had verzocht ook wat op de zitting te mogen zeggen. Het niet ver zekerd zijn bi eek op onwetend heid van veder en zoon to berus ten. Op de brommer zat name lijk het piaaije van de vorige brommer van V, en hij was ook in het bezit van het verzeke ringsbewijs waaruit bleek dat de verzekering nog tot in 1970 doorliep. Hij was echter nooit overgeschreven. Het opgeven van een valse naam was V. volgens zijn vader inge geven door angst voor thuis. tlJk ben wel .streng maar dat moet je wei, maar aan de ande re kant moet ik de jongen toch de hand boven het hoofd hou den". Want volgens zijn vader was V. niet helemaal geestelijk volwaardig. Hij was daarvoor ook voor militaire dienst afge keurd. en de verbalisant had verteld dat V. een heel verward verhaal had opgehangen. De kantonrechter bleek vertrou wen te stellen in en geloof te hechten aan het hartstochtelijk pleidooi van V's vader. „Maar ik zal zo iets niet licht weer doen, het is een uitzondering en ik heb gedaan wat ik doen kon". Dankbaar en opgelucht verlieten vader en zoon de rechtszaal, temeer omdat V. zijn bromfiets terugkreeg door de garantie van zijn vader dat hij het voertuig helemaal op zou l«U«n knappen. Veel in de Mormoonse kerk draait om de figuur van Joseph Smith. In het Amerika van zijn tijd hij leefde omstreek? 1830 bloeiden de sectes welig. Smith zag een visioen, dat hem 2ei geen aansluiting te zoeken bij welke kerk dan ook omdat de oorspronkelijke, door Jezus gestichte kerk. spoedig zou worden hersteld. In 1823 werd hij door een boodschapper uit de hemel, Moroni, aangespoord naar een heuvel te gaan. Hier werd hem een heilige kroniek getoond, gegraveerd op meta len platen die er als goud uitza gen. Inhoud van de kroniek: de kerkelijke en wereldlijke ge schiedenis van een oude Zuid- amerikaanse beschaving. Vier jaar later kreeg Smith toestem ming om de platen van de heu vel mee te nemen. De op de platen* gegraveerde tekst werd in het Engels uitgegeven en uit gegeven als het boek van Mor mon. Het werd zo genoemd naar één van de oude Ameri kaanse profeten en geschied schrijvers die de kronieken hadden bijgehouden. In de Verenigde Staten heelt de Mormoonse kerk zich sterk uit gebreid, hoewel andersdenken den in de vorige eeuw plunder den en bi'und stichlten in de door Mormoonse pioniers ge stichte vestingen. De geschie denis van de kerk is zeer met die van de Ver. Staten verbon den. De Mormonen stonden man nen af voor het leger, veel Ame rikaanse landstreken werden in de vorige eeuw door hen geko loniseerd. In de dertien artike len des ge-loofs staat trouw aan de overheid vermeld, wellicht een reden waarom zij in het Amerika van „Law and Order" van nu volkomen zijn geïnte greerd. tweederde van de bevolking tot het kerkgenootschap behoort, is dc verhouding met protestan ten. l ooms-katholieken en joden goed. CHRISTENDOM Het Christendom heeft veel op de Mormoonse godsdienst overge dragenOok de Mormonen ge loven in één God, Zijn Zoon en in de Heilige Geest, maar wil len er niet aan, dat de zondi ging van Adam indertijd in het paradijs voor al Je mensen geldt. Ook de organisatie laat nogal wat verschilden zin. Er zijn, evenals vroeger bij dc Christelijke kerk, apostelen, profeten, herders, leraars en evangelisten, ai hoewel de Mor moonse kerk de geestelijke in de zin zoals protestanten, ka tholieken en joden hem kennen, niet hebben. Er bestaan geen betaalcle en beroeps-geestelij ken. „Wij gaan verder met onze taak. Als leden van onze kerk hebben we die verplichting op ons ge nomen en die dragen wij uit. Overigens is de betekenis van Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen niet del, wat veel mensen den ken. Bij ons betekent namelijk een heilige (a saint) niet wat bijvoorbeeld de rooms-kathoiie- ken er onder verstaan, maar betekent het gewoon kerklid. Het zijn de kerkleden in de laatste dagen van Christus die wij als voorbeeld hebben geno' men cn we hebben onze organi satie daarnaar opgebouwd", vertelt Richard Kern tenslotte Hoelang beide Amerikanen in Schiedam en Vlaardingen zul len blijven, isr nog niet bekend, Sober leven na een tijd van hard werken en sparen om in Nederland zending te kunnen bedrijven, kan dit nog wel eni ge tijd doen duren. Wethouder Teun dc Bruijn I heeft aangekondigd dat hij zich niet voor een nieuwe pe riode beschikbaar zal stel len. Deze socialist in hart en nieren heeft moer dan twin tig janr deel uitgemaakt van het college van burgemees-1 ter en wethouders. Zijn par tijgenoot G. Walstra, die on geveer vijftien jaar geleden wethouder werd. kondigde al eerder aan, dat hij de tijd gekomen achtte om te ver trekken. De heer De Bruijn maakte zijn aanstaand vertrek bekend, toen hij eergisteren voor 't eerst het woord kreeg om zijn (stedebouwkundig) be leid te verdedigen bij de be handeling van de begroting. Het is in Vlaardingen een (goede?) gewoonte om bij de begrotingsbehandeling die voorafgaat aan de gemeen teraadsverkiezingen het ver trek aan te kondigen. Dat deed enkele jaren geleden ook drs. H. P. M. van dei* Drift, thans gecomitteerclc van Rijnmond en de toenma lige liberale fractievoorzitter G, Dorsman. GROTE INBRENG Voor een Viaardinger is het ei genlijk onmogelijk om zich een college van burgemees ter en wethouders in te den ken zonder de figuur van Teun de Bruijn. Hij wordt gezien, als de man die Vlaar dingen na de Tweede We reldoorlog herbouwde. Zijn persoonlijke inbreng in de stedebouwkundige plannen die sinds die tijd ontwikkeld werden (te denken valt aan de hele Westwijk, aan Holy en andere wijken) is altijd bijzonder groot geweest. De oudere Vlaardingers ken nen De Bruijn nog als de jongeman die dagelijks als melkslïjter aan de deur kwam. De Bruijn ergerde zich aan de asociale voor oorlogse situaties en stelde zich na de Tweede Wereld oorlog ten doel daaraan zelf iets te gaan doen. Het nieuws van zijn vertrek kwam overigens niet hele maal onverwacht. Toen de raad in 1966 aan de huidige zittingsperiode begon lag hel in het voornemen van De Bruijn om er in 1970 een streep onder te zetten. Die zelfde plannen koesterde wethouder Walstra even eens, maar om de continuï teit van de bestuurswerk zaamheden niet te schaden werd de vertrouwelijke afspraak gemaakt, dat Wal stra eind vorig jaar zou ver trekken en De Bruijn in 1970. CRISIS Dat voornemen kon plotseling niet doorgaan omdat enkele weken voor het voorgeno men, maar niet bekend ge- maakte vertrek van Walstra een crisis binnen de Partij van de Arbeids raadsfractie een vroegtijdig einde maak te aan de carrière van de beide wethouders: volkomen onverwacht traden beiden af. Na lang sleutelen konden de brokstukken toch weer gelijmd worden en de horer» Walstra en De Bruijn ver klaarden toen dat de moe - lijkhedcn binnen dc eigen partij warert opgelost «n graag wilden voldoen mm het verzoek uit do raad om de zetels niet ter beschiK- king te stellen. Weinige dagen daarna kon wethouder Walstra zich nici de vrijheid permitteren dai hij, zoals bij do aanvang van de zittingsperiode was be paald, zou vertrekken. Van daar dat er nu een situatie door HANS DE JONGH zal ontslaan, waarop de bei de PvdA-wethouders gelijk het schip zullen veriaten om plaats te maken voor wat jonger collegebloed. Wethou der Walstra hoopt dit jaar aan zijn 65ste levensjaar te beginnen, de heer De Bruijn is 63. De begrotingsbehandeling in Vlaardingen is overigens niet de plezierigste uit de ge schiedenis. Zo tegen de ver kiezingen wordt de kritiek, met name van oppositiepar tijen, altijd wat scherper, maar sommigen spreken openlijk van onvriendelijke debatten. WOONWAGENKAMP Een van de belangrijkste dis cussies tijdens de afgelopen dagen handelde over het re gionaal woonwagenkamp. Zoals men weet is dit kamp thans in Schiedam gevestigd en heeft de provinciaal pla nologische dienst aan hét- provinciaal bestuur voorge steld om het kamp naar Vlaardingen, op een terrein in de omgeving van het indu strieterrein De Vergulde Hond, te verplaatsen. Dat heeft bij burgemeester en wethouders veel weerstand gewekt, maar een groot deel van de gemeenteraad vond het afwijzen van het regio naal woonwagen centrum discriminerend tegenover de woonwagenbewoners. KVP- raadslid mevrouw J. J. van Gent-de Ridder had geen goed woord voor de argu menten die het gemeentebe stuur had aangevoerd om de provinciale plannen tegen te houden. Het gaat om men sen die tientallen jaren lang discriminerend zijn behan deld en gedwongen werden om in niet-mens1waardige toestanden tc loven". Me vrouw Van Gent diende om die reden een motie in, die b. en w. verplicht zou heb ben „zich positief op te stel len ten. aanzien van de vesti ging van een regionaal woonwagenkamp in onze ge meente". De motie werd verworpen, zij het met een verschil van slechts één stem. Maar de beslissing ligt bij de provincie. GEEN FANATISME Fanatisme is er nauwelijks bij. Beide zendelingen geven vrien delijk antwoord op de vragen die hen worden gesteld en zijn niet beledigd als een verzoek tot gemeenschappelijk gebed wordt afgewezen. Straatacties in Schiedam zijn in de afgelo pen tijd ondernomen op de Hoogstraat, zoals deze zater dag. Voorbijgangers worden gevraagd naar eventuele be langstelling en als die blijkt, wordt aan de hand van plakbor den uitgelegd wie cn wat de Mormonen zijn. Respect voor andersdenkenden is in sterke mate aanwezig. Ook in de Ame rikaanse staat Utah, waar, SCHIEDAMSCHE COURAXT tevens bijkantoor Kottcrdamscii Xieuwsblad Broersvest 3 Administratie ort abonnementen icleloor. 26.80.91 Redactie: telefoon 26.23.66 KischtcndJenst: teieloon 26.17.73 van 18.Oo—20.00 uur talcrdag van 17.00—38.99 uur Doze krant wordt uitgegevendoor tie SijiDoir Pers XV Schiedam een boete van zestig gulden en vier maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid, hoorde de Rotterdammer van A. gisteren tegen zich eisen tij dens de wekelijkse zitting van het Schiedamse kantongerecht. Hij had nogal wat viertjes ge dronken om zijn persoonlijke moeilijkheden te vergeten en was toen in zijn auto gestapt. Dat ging wonderwel goed totdat hij vanaf de VI aard in gerstraat de Dam op wilde rijden, waar bij hij de controle over zijn auto verloor en tegen een ge vel, een fiets en een verkeers bord opbotste. De kantonrech ter verlaagde de boete met tien gulden tot vijftig gulden, maar de verdachte was wel \'Oor vier maanden het rijbewi js kwijt. Voor problemen stelde de Ma-as- sluise automobilist M. het kan tongerecht. Hij had op een kruising in Maas land geen voorrang yerleend en zou bovendien niet' verzekerd zijn geweest. Pas na het requi site or van de officier van Justi tie kwam voor de dag dat M. naar eigen weten wel verzekerd was, maar dat hij de polis door allerlei administratieve fouten al drie jaar lang vergeefs in handen had proberen te krij gen. Hij had ai een advocaat in de arm genomen om de zaak 1e regelen en al drie jaar lang premie betaald. De kantonrech ter besloot de zaak daarom voor nader onderzoek terug te geven aan het openbaar minis terie. De officier van Justitie was het hiermee eens: ..Ik. slik mijn requisitoir weer in", zo zei hij. Een verdachte uit Vlaardingen had gevist zonder toestemming van de eigenaar van het viswa ter. Hij voerde aan dat er ner gens een bord had gestaan dat aangaf van wie het viswater was en dat hij in het bezit was van een geldige visvergunning. ,,Elk viswater is eigendom van iemand", zei mr. Van. Vloten. „Maar hoe kon ik weten van wie het was", antwoordde de vis ser. Het vraag en antwoordspel ging zo nog even door en het suitaat was dat de officier 25 gulden eiste, wat de kanton rechter welwillend terugbracht tot 7,50 gulden. „Ik weet niet of ik goed of fout gereden heb, maar ais ik fout gereden heb, heb ik het niet ex pres gedaan", sprak in gebro ken Nederlands de Italiaanse gastarbeider die in Vlaardingen bekeurd was omdat hij het stopteken van enkele verkeers- brigadiertjes had genegeerd. De kantonrechter vond dat een voor de schoolkinderen erg ge; vaarlijke escapade, maar hij hield rekening met het feit dat verdachte een vreemdeling iu ons land was en maakte van de geëiste boete van 75 gulden zes tig gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 2