Renners Clnb Schiedam had hewogen geschiedenis ODI verslaat Excelsior: 4-2 35 jaar hardfietsen Velden veranderd in Sneeuwvlakten mmsmt [SPORT] Bestuurders konden er wat van Korfbal Kamperen voor jeugd in Nieuwland LXXI «r-I SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 11 DECEMBER 19i.<) Schiedam In het komende weekeinde gaan de leden van de Renners Club Schiedam het 35-iarig bestaan vieren. Zater- dagmiddagj van twee tot vier uur zal dat gebeuren met een receptie in zaal Tivoli. Wie meer wil weten van de R.C.Sclne- dam, is bij secretaris M. Letterman in goede handen, In een kenrig archief liggen clubbladen in volgorde en knipsels van jaren terug puilen uit de plakboeken. Allemaal het werk van Letterman, die van die 35 jaar dat de R.S.Schiedam bestaat, er zeker 34 actief bij betrokken is geweest. Eerst opde fiets ais actief renner en later» als ..de beentjes de wieltjes" niet meer rond kunnen krijgen, bestuurlijk. „Ja"*, zegt ra®vrouw Letterman, „hij is er zo zuinig op. Alle jaargangen van de clubbladen heeft hij zelf ingebonden. Zo'n secretaris krijgen ze ruet zo gauw meer". Het doorbladeren van de plakboeken en het inkij ken. van de clubbladen heeft nns een aantal uren ge I-tos 1. Toch geen verloren uren want na het lezen staat de 'geschiede nis van de Rennners Club Schiedam je bijna glashelder voor ogen. Dat leen ons, dat het in al d:e ja ren in harde strijd is geweest de club te maken tot wat het nu is. Dat leert ons tevens -dat de huidige voorzitter. Henk Breur, aan *de wieg stond van de ren nersclub. Hij behoorde tot de medeoprichters van de ,,'nard- fietsers". Als een rode draad loopt door de gehele geschiede nis van de R.C. Schiedam de wielerbaan. Eerst de Mathenes- serbaan. Over deze baan is bij na nog meer te do en geweest dan over de huidige baan ui aanleg. TWISTAPPEL Toen wethouder Dirikelaar deze baan in 1939 Opende was er maar vreugde voor korte -duur. Daarna wordt er m de clubbla den van die tijd driftig over ge schreven. Zo staat in een der clubbladen:,, 1939 was voor ons op de baan één grote misluk king, uitgezonderd de bij gratie toegestane inschrijvingen, niet het bekende resultaat. Wij zijn een Schiedarrtse vereniging, aangesloten bij de SBLO, maar wij worden, met ergernis beke ken door mensen die reeds ja ren. hun voetsporen in de sport hebben gedrukt. De Matbenes- serwielerbaan is gebouwd voor de Schiedamse sport. Hopelijk wordt in het komende jaar dan ook Schiedamse sport bedre ven". Wie het „drama" van de huidige in aanleg zijnde wieler baan op de voet heeft ge volgt en wie, lezend in. -de oude club bladen van de -rennersclub, da moeilijkheden leest yan de Ma- thenesserbaan, ziet niets nieuws onder de zon- Sc a led am \V:t- r, een m.. al tds- hd van dc R.C.Schiciicun leitii .nscnrijrcn. gaat mei /o .-nel mee; ueg Dat seicn. ou.ï voor de bestuursleden. Zo is de huidige voorzitter, Henk Breur reeds vanaf de oprichting lid. Daarvan is hl t 21 jaar vuorzittei en volgde ere-hd Van der Ent op. De heer Letterman „ver ving" 23 jaar geleden de toenmalige secretaris de heer Koe vermans. „En nou oen ik nog secretaris", zegt mj. Penningmeester Jan Gordijn, de jongste van het stel. kwam in 1958 deel uit maken van het bestuur tot op de dag van vandaag. -Vaast ben is er nog een gro te groep van medewerkers Baancommissarissen. con troleurs. wedstrijdsecreta rissen en alien die er zorg voor dragen dat de wedstrij den een goed verloop ker nen. Twee ere-leden van de R.C.Schiedam zijn nog m le ven, Dat /.ijn de heren Van der Ent en Trommel. Het derde ere-Iid. dc heer Letter man, dc vader van de huidi ge secretaris, is een aantal maanden geleden overleden. Van het huidig dagelijks be stuur zijn Breur en Letter man zelf actief renner ge weest. Letterman.Breur kon er in zijn tijd. heel wat van. Hij was een goede ama teur". ■ms £33 Schiedam In de tweede zaal-wedstrijd heeft Odï weer de veile winst weten te behalen. Op overgangsklasser Excelsior uit Delft werd in de Enk een zeer verdienstelijke 4—2 zege geboekt. Vooral voor de rust waren de wit-zwarten heer en meester en werd de ba sis voor de overwinning gelegd. Cos tick Toussaint opende na vijf minuten de score uit een door loopbal en bet even later met een ver schot nummer twee no teren. Nadat Etia Zeeuw eerst een doelpunt wegens „lopen" had zien afkeuren, kwam Odi op 30 toen dezelfde speelster haar kans nu wel feilloos be- SEMI-DERBY Schiedam moet het zondag in de sporthal Margriet opnemen te gen "VTaardingen. Om half drie begint deze semi-derby met de beste kansen voor de roodzwar ten, die voor eigen publiek ze ker nog wat goed te maken hebben na de zware 95 neder laag tegen ten Donck. nutte. Met een schot vun af stand zorgde zij ook nog voor 40, waarmee de rust inging. Dc Delftenaren, die kennelijk de goede tegenstand niet verwacht hadden, namen na het tweede beginsignaai het initiatief over. Door goed verdedigen van de Schiedammers, waarbij men over enig geluk niet te klagen had, kwam Excelsior niet ver der dan twee tegendoelpunten en was de verdiende overwin ning een feit: 42. Gesterkt door dit goede resuiaat moet zaterdag van Valto uit de Lier m de veil in glial in Honselers- dijk gewonnen, kunnen worden. De Lierenaren spelen in de veldcompetitie in de tweede klas en wanneer we in aanmer king nemen, dat van Excelsior, dat een Idas hoger speelt n Odi, gewonnen werd, moet een positief resultaat zonder meer behaald kunnen worden. Schiedam De kinderen van de wijk Nieuwland krijgen In de zomer van volgend jaar de ge legenheid, een echt kamp mee te maken. De wijfcverenïging. Nieuwland organiseert, dan na melijk een kamp voor kinderen van zes tot veertien jaar. Mits... hiervoor voldoende be langstelling bestaat. Men kan zich opgeven bij de heer W. Niehot, Damlaan 54. In het kamp van volgend jaar is voor zeventig kinderen plaats. De kosten bedragen ƒ40 per kind. GOEDE NAAM De R.C. Schiedam is nu de enige wielervereniging in Schiedam. Het heeft in en buiten Schie dam een goede naam. Vooral tij-dens de feestdagen steekt men de handen graag uii de mouwen om bij het organiseren van wielerevenamenten bij te dragen tot de feestvreugde. De jaarlijks terugkerende ronde van Schiedam is niet alleen m Schiedam, maar ook daarbui ten zeer goed bekend. Er is dan ook altijd weinig moeite voor nodig om de renners met ..naam" aan de start te krij gen. Dat vraagt natuur!ijk zijn werk. Werk, dat slechts -door -een klein aantal mensen van de vereniging wordt gedaan. En dan nu, als object van het afge lopen jaar, de wielerbaan. Na het afbreken van de Mathenes- serbaan heeft men. bij „Schie dam" altijd gestreefd naar een nieuwe baan. De mogelijkheid daarvoor kwam rond I960 tot stand, toen er een open gat viel in de tekeningen welke werden gemaakt voor sportpark Harga. in dat „gat" paste nou net de wielerbaan. Een aarden wal was snel opgeworpen en toen be-gonnen de moeilijkheden. De wal, dat is genoegzaam bekend, bleef echter zakken. Toen. dat verzakken tot stilstand kwam was de financiële situatie van de Schiedamse gemeentekas, net als bij zoveel andere ge in centen bijzonder slecht ge worden. Zo slecht, dat er voor de wielerbaan geen geld was. Toch was men tijdens de vie ring van het twintigjarig be staan vol goede moed. Dc dames boden tijdens de recep tie op 25 oktober 1954 een vlag aan. Deze vlag zou, volgens de woorden van de toenmalige voorzitter, de heer T. van der Ent, „eens boven onze wieler baan hangen". Niemand heeft toen vermoed dat dit nog lange jaren op zich zou laten wach ten. Ondanks al deze tegensla gen is de R.C.Schiedam altijd een goed bestuurbare en goed bestuurde vereniging geweest. Dat bewees het reeds kort voor de oorlog toen men een fusie aanging met de andere vereni ging, De Zwaluwen. Maar vóór de RC Schiedam ei genlijk werd opgericht werd er in Schiedam zo hier en daar in los verband ook reeds gefietst. Het begon in Pandora, het hui dige Monopole-th eater. Daar werd een wedstrijd op de home trainer gereden tussen Piel Peereboom en de kampioen van de Hoogstraat. Peereboom was toen reeds een. bekende renner in het land. Zo heeft het „hardfietsen" in Schiedam zo la ngza amaan terrein gewon nen. Dai krijgt straks, binnen niet al te lange tijd, zijn bekro ning als de wielerbaan dan toch eindelijk open gaat. Dat zal het hoogtepunt worden in de meer dan 35 jaren dat de RC Schie dam bestaat. 1 Schiedam De langzaam smel tende sneeuwlaag, die als een vacht de voetbalvelden bedekt, zal waarschijnlijk de oorzaak ervan zijn dat de competitie het komende weekeinde weer in zijn geheel zal worden afgelast. De smeltende sneeuwvacht maakt de bovenlaag van de vel den te zacht en omdat boven dien de onderlaag in bevroren staat verkeert, kan het overtol lige smeltwater geen voldoende afvloeiing vinden. - De wens zal dan ook voorlopig de vader vgp de gedachte blijven dat de a'mateurvbétballers het komende weekeinde het veld zullen betreden. Mocht het echter anders uitpak ken.. niets'is immers zó veran derlijk als het weer, dan ont vangt DHS op sportpark Keihei het Berkelse TOGB, 'dat met de gebroeders Vermeulen een bij zonder lastige tegenstander voor de mannen van trains'' Joop Schop zal worden. Het is al vaak gezegd. Het is na melijk de bitteré^waarheid dat SVDPW snel zal moeten begin nen. met het binnenhalen, van punt oh* iOp Harga rffflttvangt SVDÉlfr "Concordia, ^gaaTtegen zeker een punt te behalen zal zijn. Schiedam, misschien na de „rust dagen" weer een beetje uit do impasse, ontvangt?. op Harga Rijswijk, terwijl "Kxcelsior'20 op Thurlede Vredenburch op bezoek krijgt. De sneeuwvacht die de velden wel weer In zijn geheel doen a AFBELING Dc RVRjfclubs1, diettmn wedstrij den dóórga ails'" nog sneller zien afgelast dan de KXVB-ers, ko men niet allemaal in het veld. Ursus en Schiedamse Boys ziin namelijk vrij. Het^nog altij'd on- geslSg^p Marlirfkf Wit vangtop H^rf&ÜtTiet Rotterdamse Difïdüa. Wilton speelt ookrïil thuis. Het zal als gastheer optreden voor Ani mo H. DRZ is één der weinige elftallen dat uitspeelt. Het gaat naar Groen Witten Demos en* SFC spelen ook in Schiedam. Demos speel: op Harga tegen WRW, tenviil SFC op Thurlede VOB ontvangt. bedekt zal het amateurprogramma fgelastcn. FC Nieuwland snec-Jt een uitwed- i strijd legen SIOD. ZATERDAG Het voor zijn laatste kansen vechtende HBSS om alsnog bij de bovenste vier te eindigen ontvangt zaterdag op Harga het lastige De Zwerver. PPSC, dat wellicht door de enke le weken verplichte rust wat zelfvertrouwen heeft herwon nen. gaat een moeilijke uitwed strijd in en tegen Capcllc lege- moet. Het bijna onderaan de ranglijs* hangende GTB zal als gastheer optreden voor Roekan je, terwijl GSS op Harga Vuicyon Zwalu wen ontvangt. in de verbijstering, die hen op eens scheen te verlammen, zakten ze terug op hun stoelen. En Chris ging gewillig met zijn vrsend mee, de straat op, een beetje ontnuchterd door het schokkende nieuws, dat hem daar midden jn zijn jolijt werd gebracht. Toen ze in het stille huisje kwa men zag Chris zijn twee broers bij de bedstee staan. Ze weken opzij om hem te doen naderen, maar er sprak walging en vij andigheid uit hun ogen: zij zouden hem kunnen slaan, dat béést. Ineens wist Chris, wat hem over kwam: daar voor hem lag zijn moeaer le sterven. Hij boog zijn hoofd over haar heen, hield, zijn adem in, om haar de dranklucht tc bespa ren, en greep de kille hand, die op het laken lag. - Dag jangen, 'hoorde hij zacht fluisteren. En toen welde een snik uit zijn keel. - Móéder! klaagde hij opeens uit. Móéder! Maar zij gaf geen antwoord meer. Het laatste, wat zij op aarde had gezien, was de zoon van haar leed geweest, de dronkaard. En toen was de verlossing geko men. VII .DE ZONDAAR Mei de dood van zijn moeder was aan Chris Lands.tr ade enige .steun ontvallen, die hem in zijn levensontred tiering gebleven was. De vrouw, ;die henvaitijd trouw gebleven' iyas;" 'die hem had voortgebracht, als een nieuwe vertegenwoordiger van een oud slavengeslacht; die hem had gehoed in de jaren van zijn jeugd, toen hij moest worden voorbereid voor de dienst van een stad, met wier ziel hij naar zijn wezen vereenzelvigd was; die in hem had gelóófd toen hij steeg in de maatschappelijke sferen van het jeneverrijk: die hem had verzorgd tot aan haar laatste ademtocht en die zwaarder dan hijzelf het leed van zijn ondergang had gedra gen, die vrouw ruin in luur dood zijn laatste toevlucht mee. In zijn opgang was hij als een plant geweest, die, door zorgza me handen gekweekt, haar bloem trossen uitdraagt in het licht, maar bij haar verwelken méér schoonheid verliest dan rte onverzorgde plant, die even, wild bloeit» en dan verdort. Want in zijn netlergang vielen stuk voor stuk van hem af de dingen, waarmede hij tot zijn glorie omkleed was geworden. Jarige, werd door het leven van de zwarte stad afgeschuimd en naar de verwording gedreven, zoals die stad haar afvul voer de door de eenmaal bloemom- zoomde vesten van de schone plaats van de middeleeuwen aan de Schie. Hij werd langzaam voor de stad, wier wezen hij jn zich omdroeg, ontkleed, tot hij voor haar kwam te staan in de barre naaktheid van zijn dorre ziel, zijn onmaatschappelijke figuur, zijn door alcohcl aangevreten lichaam. Hij werd minder dan slaaf, waartoe zijn afkomst hem scheen ie hebben voorbe schikt, hij werd een ontredder de. die geen steunpunten meer vindt in het leven voor zijn be staan, hij, de nauwelijks dertig- Ook het huisje in Het slopje werd onttooLd, want Willem en Hein, vergezeld van hun vrouwen, mochten hun gerechte aandeel van de erfenis uit en lieten voor Chris alleen achter wat hun niet aanstond. En. toen Chris Landstra na dit bezoek het wo ninkje terugvond, was het kaler en armelijker dan toen zijn moeder nog achter de fuchsia's zat. Het pluchen tafelkleed van zondags, het kleed op de vloer, de pendule onder haar stolp, het kunstig gesneden pij- penrek met vader Landstra's relikwie, en meer, was alle maal verdwenen. AJIeen de fuchsia's stonden nog in het raamkozijn en de glimmende Luther hing nog aan de muur i'Ls de stille getuige van een op gekomen en weer ondergegaan familieleven, dat nimmer naar zijn stem had verlangd. Nu moest Chris Landstra voor zichzelf zorgen, en dat beteken de verkommering, omdat hij hel nooit had geleerd Zijn kari ge leeftocht moest hij halen uit de kleine winkels van de volks buurt. Wel had de gedienstige buurvrouw hem aangeboden, om elke dag wat voor hem te koken, maar dat had Hij afge slagen. Hij gaf niet meer om warm eten. kon zijn geld beter gebruiken voor de borrels in de kroeg en. kon de diensten van de buurvrouw op geen enkele wijze vergoeden. En zo leefde hij bijna van brood alleen en van de vloeibare zonde van zijn stad. Hij sliep nu voortaan in de bed stee, waarin hij voor het laatst de stem van zijn moeder had gehoord. Maar het bed maakte hij niet op, hij vond het 's avonds terug zoals hij het 's morgens veria ten had. En zo mm als hij enige zorg besteed de aan zijn huisje, aan zijn bed, aan zijn eten, had hij aandacht voor zichzelf m zijn uiterlijke verschijning. Hij werd een ha veloze, ging zonder boord en vaak ongewassen de straat op, en was in korte tijd onherken baar geworden voor allen, met wie hij vroeger in aanraking kwam. 't Zoeken naar werk in de late morgenuren had al evenmin resultaat als vooj- heen. 't Gelukte hem soms een paar dagen als sjouwer in een pakhuis te werken of fusten te verrollen, met het kleine hoe peltje in de hand, langs de we gen, waarover hij vroeger al* een heer zich bewoog, maar meestal slungelde hij zonder werk langs de branderijen. Men kende hem daar overal spoedig, en door de gulheid van de meesterknechts, die hem moutwijn konden schenken nog vóór deze door de accijns ia waarde was verveelvoudigd, kon hij regelmatig, ook'zonder geld, voldoen aan, zijn onverza digbare behoefte aan alcohol. En als hij, door te werken, weer wat geld in zijn broekzak icon laten rinkelen, dan was hij voor de avond geborgen in da „Drie snoeken", tot het twinke lende licht boven 2ijn hoofd werd uitgedraaid. Voor gezelschap was hij nu bij'na alleen aangewezen op de kroeg en zijn nieuwe -vrienden daar, want hij vervreemdde ook van Jan Verbiest. Ze zagen elkaar nog maar zelden, en,dan kreeg Chris Landstra nog wel eens het sterks gevoel van een toe nemende minderheid tegenover zijn robuuste vriend. Het was de laatste van zijn afstervende aandoeningen, en met het ont vluchten van die aandoeningen ontvluchtte hij ook de makker van zijn leven. Zijn nieuwe vrienden waren me ren deels mensen als hij, afge zakt uit de geordende samenle ving," bijeen gespoeld in de klei ne kroegjes, die aan haar zelf kant klitten, overdag uiteenge jaagd om te zoeken naar brood en werk als de gedegenereerde eenlingen uit het grote reserve- leger van de arbeid, en *s avonds weer naar de lichten de middelpunten, gezogen, waar de alcohol hun vrolijkheid en vergetelheid bracht. Zij vormden een afzonderlijk we reldje, dat zijn eigen leefregels en gewoonten had. In dat we reldje heerste een zeker collec tivisme, de wrange solidariteit van de havelozen. Zij stonden elkaar bij in. het gezamenlijk verzwelgen van de alcohol, want wie geld had offerde het voor allen. En als er geen geld en geen. krediet meer was» dan zwierven zij in kleine groepjes door de straten, maakten de sa menkomsten van het Leger des Heils onveilig, of hingen over de brugleuning, pruimend en spuwend, stil onder de gestadi ge druk van een levensleed, dat de zucht naar alcohol als een huiveringwekkende zonde in hun bloed gedreven had. Wordt vervolgd' tÊ

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 4