Decentralisatie consultatiebureaus Voor orgel Goede Havenkerk miste architect mooie kans is Voorlopig nog geen beslissing over kunstwerken voor GZ SCHIEDAMS ORGELBEZIT (XI) PSP- kritiek op dienst B.B. Lening van f 1.000.000 bij Spaarbank anno 1820 De nieuwste James Bond in Passage- tbeater KUNST DICHT BIJ HUIS Apotiheekdicnsten IIS AFWACHTING VAN ADVIES BURGERLIJKE STAND -Jan Zivart jr. T. N;NFt SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bfikantoor Rotterdamsch Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen telefoon 28 80 91 Redactie: telefoon 26 25G5 Klachtendlenst: telefoon 26.17.73 van 18 CO—20 00 uur taterdag van 17.00—19 00 uur Deze krant wordt uil gegeven door fle sathetf pers NV Schiedam Mevrouw J. H. H. Gerding-Eggink (PSP) pleitte gisteravond, zoals ieder jaar tijdens de begrotingsbehande ling, voor meer consultatiebu reaus voor zuigelingen en kleu ters in Schiedam. Zij vond het niet nodig om voor de verwe zenlijking van dit idee te wach ten op de bouw van wijkcen tra en dergelijke, omdat anders die consultatiebureaus er nooit zouden komen. De oplossing zag zij in houten noodgebouwtjes, zoals er overigens al een bij de Kruisverenigingen in gebruik is, die op diverse plaatsen in de stad door de gemeente zou den kunnen worden neergezet. De huisvesting in houten barak ken vond mevrouw Gerding niet ideaal, maar in ieder geval be ter dan niets. Als een dergelij ke accommodatie maar ruimte biedt aan een zaaltje voor con trole van de zuigelingen en kleuters. De bezetting van de ze consultatiebureaus onderken de zij wel als een probleem, maar zij bleek van mening dat het eenvoudiger is de wijkver pleegster en de behandelende arts van het ene bureau naar het andere te laten trekken, don de moeders over grote af stand met hun kinderen naar een centraal consultatiebureau te laten gaan. Wethouder M. Eijkenaar zei op korte termijn een advies te ver wachten van de deskundigen op dit gebied, en onderstreepte bo vendien dat het niet alleen een zaak was die hem aanging, maar dat het ook een kwestie van de woningdienst en techni sche bedrijven is. De wethou der verwachtte dat de kruis vereniging drommels goed zou den weten hoe het het beste ge organiseerd zou kunnen wor den, op de manier waarop me vrouw Gerding dat graag zou zien. oE met een meer centraal consultatiebureau. Schiedam De Schiedamse apo theken hebben voor de kersttijd de volgende regeling getroffen. Vanaf 19 december tot 24 de cember 18 uur heeft dien si apo theek Jansen, Van Svvindensin- gel 42, telefoon 26.49.17. Vanaf 24 december 18 uur tot za terdagochtend 27 december fl.00 uur heeft dienst apotheek 't Gouden Hert, St.-Liduina- straat tel. 26.83,64, Schiedam Tijden*, de laatste avond van de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad stelde de heer A. Verlinde (PvdA) de versie ring van het nieuwe gemeenteziekenhuis met kunstwerken aan de orde. Ifij pleitte ervoor om het restant van bel aan kunst te besto den bedrag van J 100.000, rvaarvan reeds 24.000 gebruikt is, aan te wenden voor de aankoop van één groot kunstwerk. Dit kunst werk zou dan bij voorkeur in de hal of voor de hoofdingang van het ziekenhuis moeten worden geplaatst. De gedachten van dc FvdA- fractie gaan daarbij uit naar een beeld. Schiedam De raad is gisteren met algemene stemmen ak koord gegaan met het voorstel van b. en w. 'n burgerzinlenmg met de Spaarbank anno 1820 aan tc gaan ter grootte van één mil joen gulden. De ministers van binnenlandse zaken en van fi nancien hebben voor doze geld lening ontheffing verleend voor de eis van centrale financie ring. In het raadsvoorstel uiten b. en w. nogmaals hun waar dering voor de bereidwilligheid van de spaarbank en zeggen de bank dank voor de royale aan bieding. Het besiuit moet nog wel worden goedgekeurd door Gedeputeer de Staten, zodat de raad nog slechts een coneept-besiuit heeft vastgesteld. Dc lening heeft een looptijd van 31} jaar tegen een jaarlijkse rente van 711 pro cent, een aflossing van 30 ter mijnen. Vervroegde aflossing is de eerste vijf jaar niet. toege staan. De opneming van de le ning is vastgesteld op 4 mei 1970. Wethouder M. Eijkenaar bracht in zijn antwoord naar voren, dat op het ogenblik een bredere commissie is ingesteld die moet adviseren in de aankoop van verfraaiende kunstwerken voor het ziekenhuis. De wethouder ried aan eerst het advies van deze nieuwe commissie af le wachten. In dit advies, zo zei de wethouder, zal ook de tuin van het Gemeenteziekenhuis betrokken worden. Overigens dacht hij dat de ar chitect van het Gemeentezie kenhuis. die aan de adviescom missie is toegevoegd, er weinig voor zou voelen een groot mo numentaal kunstwerk in de hoi of voor de hoofdingang van het ziekenhuis te plaatsen. Een mo gelijkheid voor een dergelnk beeld zou er nog wel in de tuin van het ziekenhuis zijn. Geboren: Wilhelmus T. z.v. G. H. Boensma en T. J. J. Blom; Edwin A. z.v. K. Schróteren G. G. Bakker; Raymond z.v. H. de Koning en M. H. van Wee zei; Johannes z.v. K, Giamba- nis en A. Vijfvinkel; Marco 2. V. A. H. Osterholt en L. Wit- berg; Angélique d.v. G. van Til burg en W, van Tricht; Dafno d.v. H. R. Wesenaar en C. J. M. de Vette. SCHIEPAMSCHE COURANT VRIJDAG 19 DECEMBER 1969 De film wordt geregisseerd door Peter Hunt en werd geprodu ceerd door Harry Saltzman en Albert R. Broccoli. Schiedam Het Schiedamse Passage-theater is één van de 1700 bioscopen over de gehele wereld en één van de 18 bios copen in Nederland waar deze week de nieuwste James Bond film in première gaat. Het is de film „On her majesty's se cret service", die in Nederland de titel „In dienst van Hare Majesteit" meekreeg. Voor een uitgebreid artikel over de ze film verwijzen wij naar de film-pagina van het Rotter damsch Nieuwsblad. Het zal voor velen even wennen zijn niet Sean Connery in de rol van Geheim Agent 007 te zien, maar de acteur George Lazen- by. Hij wordt terzijde gestaan door een actrice die zeker de televisiekijkers bekend zal voorkomen, namelijk Diana Higg, bekend door haar rol van Emma Peel in de serie „De Wrekers". (Uit de samenwer king tussen Lazenby en Emma PeeL volgde onlangs een huwe lijk). HET STEDELIJK MUSEUM aan de Hoogstraat is met recht trots op zijn bezoekers, niet alleen oude, maar ook eigentijdse kunst te kunnen tonen. Een mu seum immers moet bij het klimmen der jaren toch jor.g blijven. De aankopen van 1950 en 1963, die we hierbij afdruk ken, leveren het bewijs van d:t streven. Het ene schilderij, dat een „wilde jongen" laat zien, is van Karei Appel, dat hij in 1954 schilderde op een doek van 195 x 114, Het andere is van Constant met als titel „Ver schroeide aarde". Het dateert uit 1951 en is 118Vj x 73V* groot. Karei Appel werkt sinds 1950 in Parijs, waar hij zich aansloot bij de stichters der internatio nale experimentele school. Kij wilde in zijn kunst de dingen onthullen met open, ongeremde beeldingsdrift, heldere kleuren en vormen, die aan een haast primitief bewustzijn van dc buitenwereld ontspruiten. Kin dertekening en negerkunst heb ben een sterke invloed op zijn werk. Schieclam De Dienst Bescher ming Burgerbevolking was ook gisteravond weer een ernstige grief van mevrouw A. C. Blaauw-Rieu van de PSP-Irac- tie, die, evenais in voorgaande jaren, op felle wijze tegen deze overheidsdienst van leer trok. Van een beschouwing over de Schiedamse gemeentepolitiek bleek het voor haar slechts een kleine stap naar Vietnam en Biafra, atoombommen en onze maaltijden gedurende de kerst dagen. Burgemeester H. Roelfserna wees de PS P-afgevaardigde enigs zins terecht door op te merken dat de behandeling van het BB- vraagstuk in het parlement thuishoort en niet in de gemeen teraad. „Het bedrag dat aan de BB wordt besteed, is een ons door de wet opgelegde verplich ting. Dit bedrag, 25.000, is dooi de jaren heen hetzelfde geble ven. De hele zaak moeten we nuchter bekijken, en de post van rie begroting schrappen heeft geen zin, omdat Gedeputeerde Staten hem weer óp de begro ting zetten", aldus de heer Roelfsema. EEN GOEDE RAAD AAN ARCHITECTEN; neem hij een kerkbouwopdracht tijdig contact op met een orgelbouudes- kundige. Dan kan cr van tevoren overleg zijn over de plaats ruimte, de klankstraling en de juiste proporties van het in strument, dat een belangrijke functie heeft in dc eredienst bij de begeleiding van de samenzang en bij de omlijsting van de gehele liturgie. Met een fraai klinkend orgel legt ten slotte ook de architect van een kerk eer in. Ook op de militaire voorlichting op de scholen had mevrouw Blaauw het niet begrepen. Zij wilde weten, of het verplicht w de voorlichting bij te wonen. Wethouder van Onderwijs, mej. G. D. de Graaff kon het raads lid gerust stellen door te verkla ren dat de voorlichting niet ver plicht is en slechts plaats vmdl, als het ministerie van Defensie daar nadrukkelijk om vraagt. „Uitgenodigd wordt het mini sterie nooit", aldus de wethou der, die erop wees dat ook aan de voorlichting over alternatie ve dienstplicht voldoende aan dacht wordt besteed. Wat dit betreft is het orgel van de Goede Havenkerk een ge miste kans. De adviseurs van de Gereformeerde Organisten Vereniging, de heren W. A Houtman en C. Passchier. ston den in 19G0, toen zij voor dit kerkgebouw een orgel moesten ontwerpen, al direct voor het voldongen feit, dat er een ste nen orgelnis in een hoek van de kerk was aangebracht, waarin volgens de architect het instrument maar moest worden ondergebracht. Zo kwam hel orgel in een hoek te staan in plaats van op de lengtc-as van het kerkgebouw. Zou dit laat ste het geval geweest zijn dan was reeds bij voorbaai de juis te klankverdelmg in de kerk ruimte gegarandeerd. Was voorts van die stenen nis afge zien, dan had het orgel houten kassen kunnen krijgen om het pijpwerk de vereiste klankblo- ding en -uitstraling te geven Kassen, die een wezenlijk be standdeel van een. orgel vor men, zoals de klankkasten van strijkinstrumenten of de om bouw van een piano. Wellicht tegen hun ideaal in moesten de adviseurs nu wel met het plan komen gegeven dc ongunstige situatie een electro-pneumatisch instrument te doen bouwen in steê van een rein mechanisch orgel. En zo kreeg het nieuwe kerkgebouw anno I960 in feite een orgel uit de vervalperiode van de orgel bouw. Hetgeen nog extra wenl geaccentueerd doordat de ar chitect geen orgelfront wenste. ZESTIEN STEMMEN De orgelbouwers Verschueren uit IJeythuysen hebben met do adviseurs uiteraard getracht van de nare situatie toch. nog het beste te maken. Zo kreeg de Goede Havenkerk een electro- pneumatisch orgel met op het Hoofdwerk: Praestant 8, Roer fluit 8. Octaaf 4, Quint 2 2/3, Mixtuur 5-6 en Trompet 8. Op het Bovenwerk: Holpijp 8, Sali- cionaal 8, Koppelfluit 4, Praes tant 2, Quintfluit 1 1/3, Sesqui- alter 2st, Dulciana 8 en Tremu- land. Op het Pedaal: Subbas 16, Gedekt 8, Praestand 8. Octaaf 4, Fagot 16 en Basson. 8 (w.o, drie transmissies). Een dispositie waarmee de orga- door nist in eredienst en bij concert heel wat kan deen, temeer daar aan de intonatie van de diverse stemmen artistieke zorg is be steed. Dc aan de voorzijde open nis heeft het echter de kerkgangers bij het luisteren naar het orgel be paald niet gemakkelijk ge maakt. Vaak was er de klacul dat het orgel te hard klomc, kaal en scherp. Geen wonder; men kan nu eenmaal frontpij- pen en de opvulling van open plekken met rasterwerk niet straffeloos achterwege laten. Ge lukkig dan ook dat vorig jaar het front vlak is opgevuld met wat loze pijpen en een schot, dat op tal van plaatsen is door boord om de orgelklank door te laten. Wellicht kan op den duur ook het inwendige van de stenen nis nog eens aan zijn functie worden aangepast. Een houten betim mering zal de klankschoonheid gunstig beïnvloeden. Het orgel van de Goede Havenkerk staat in een stenen orgelnis boven de ingang in een hock van het kerkgebouw. Vorig jaar 2ijn er terwille van de klank frrmtpijpen en rasterwerk aangebracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 3