„MIJN MAN ^AS BESLIS'! GEEN SOCIALIST" Maar mevrVan Pelt-Koorenneef vindt heden wel heter dan verleden Personeel en DRUKKERIJ klant zijn beide aandeelhouders DE EENDRACHT NOG ALTIJD UNIEK IN NEDERLAND Grootmoeder op de knieën in het St. Jacobs Gasthuis STflD] 3 voor vuf SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 27 DECEMBER 1969 Schiedam Mevrouw Catharine van PeltKoorenneef Is thans 79 jaar en heeft vanuit haar kamer in het Francois Havcrschmidthuis een riant uitzicht over de bosrand van het Volkspark, een wijd uit zicht bovendien, reikend tot bijna Restaurant Europoort en do Tan- kercieaning. Zo heeft in andere zin haar man, de heer A. van Pelt, om zo te zeggen op het balkonnetje van zijn dagelijkse arbeid een riant uitzicht gehad over de komende jaren, een wijd uitzicht op komende sociale vernieuwingen, op dingen zoals medezeggen schap in het bedrijf en winstdeling door de werknemers, een uit zicht dat ons anderen nog ontzegd is. Onder de oppervlakte van de bedrijfsrust der zestiger jaren woelt echter reeds de gedachte aan het nieuwe verschiet, dat het jonge personeel zaï Jaden met een sterke nieuwe identificatie. Hoe wonderlijk is het dan te mer ken, dat mevrouw Van Pelt niet spreekt over de brug naar de toekomst, die de heer M. C. M. de Groot als stichter van Druk kerij De Eendracht heeft gesla gen en die haar man, de heer A. van Pelt, als opvolger van de heer De Groot toch moet hebben gezien als zijn weg naar de toekomst. Brug ook naar de toekomst van zijn zoon, de heer J. van Pelt, thans directeur van het merkwaardige bedrijf in de West-Frankeiandsestraat. AFKEER VAN I)E ROOIEN Mevrouw Van Pelt rept wel van de indruk, die haar man maak te op haar Sehiesdamse kennis sen: „Ze maakten mijn man uit voor een socialist en dat was hij helemaal niet..." Het kost ons enige overreding, voor we de dingen op de rechte plaats hebben. De verontruste afkeer tegen de rooien uit de jaren rondom de eeuwwisseling de eerste jaren van AI. C. M. de Groots sociale experiment was toch al een heel stuk ge luwd toen. ae heer A. van Pelt directeur werd. En Bovendien: om hun beider hoofd straalt de glorie van de sociale bewogen heid, die toch heel wat anders Schiedam Iedere morgen be treden de aandeelhouders van de N.V. Drukkerij de Een dracht in de Westfrankelandse- straat het bedrijf en gaan aan de slag. Voor zichzelf uiter aard. Daar zijn ze aandeelhou ders voor, maar ook voor hun col le ga-aandeelhouders, want de vaste afnemers van Drukke rij de Eendracht delen mee in de winst. Deze oude, in 1897 op gerichte onderneming is een der merkwaardigste van ons land. De werknemers zijn aan deelhouders en de vaste klan ten ook. Het is een coöperatief bedrijf, waarin ieder met ple zier werkt, trots om er bij te horen. Het systeem, waarmee de heer M. C. M. de Groot in 1897 be gon, komt er op neer, dat ieder een deelt in de winst naar ver houding van het loon dat hij verdient. Hij krijgt die winst niet in geld, maar in aandelen van vijftig gulden. Over die aandelen wordt dividend uitge keerd, net als bij iedere andere NV, minstens 6 en als de za ken goed gaan zelfs meer. Er is al eens een jaar met 13 divi dend geweest. Voor de vaste klanten bestaat dezelfde rege ling en groeit het aandelen ka pitaal te hard, dan wordt een deel van de aandelen uitgeloot en verzilverd. Zo is thans 48 Vo van het aandelenkapitaal in handen van het personeel, de gepensioneerden, of hun wedu wen en 52 °/o in handen van de clientele. GEEN BAKKTC VDE- STORMER Dit systeem, dat nog altijd uniek is, was in 1897 rechtstreeks re volutionair. Toch was de heer M. C. M, de Groot geen barri- cadestormer, die het negentien de eeuwse Schiedam met zijn dromerige grachten en zijn fie re molens op de kop wilde zet ten. Integendeel. ••Wat de heer De Groot deed was het stellen van een morele daad aldus de huidige directeur van de Drukkerij De Eendracht; -,en het kwam als een verras sing voor heel de zakenwereld. Ondertussen is het een succes geworden voor hemzelf en voor allen ,die hielpen om zijn for mule in werkelijkheid om te zetten". Die originele gedachte van de heer De Groot werd vol ledig onderschreven en geheel naar letter en geest toegepast door zijn opvolger, de heer A. van Pelt, die de opdracht op zijn beurt weer doorgaf aan zijn zoon Jan. Deze kreeg zijn post niet als een erfenis, maar veeleer als een sociale taak. Een matglazen raamscheidt de directeurskamer van de druk kerij. Duidelijk hoort men in het ruime vertrek het krachtige ritme der machines. Diffuus valt het licht door de glazen wand en duidelijk markeert dit licht het portret van de heer De Groot, dat op het matglas is aangebracht. Ieder die in dit bedrijf werkt staat om zo te zeggen nog dagelijks oog in oog met de stichter. KORTERE ROKKEN GEWENST Drukkerij de Eendracht is wel de interessantste maar niet de enige schepping van deze be weeglijke energieke geest, naar wie enkele jaren, geleden 2elfs een Sehiedamse straat is genoemd. Hij was distillateur maar het kantoor naast zijn distilleerderij was hem te nauw. Heel Schiedam werd zijn werk terrein. Zijn menselijk woord en zijn overtuigingskracht brachten in de Raad de voorzit tershamer van burgemeester Piet van Dijk van Mathenesse tot rust wanneer hij pleitte voor de progressieve belastngen, voor kortere rokken voor de vrouw gezonder, want dan kunnen ze minder stof doen opdwarrelen van de straat en voor vele sociale verbeterin gen. Hij werd oprichter en voorzitter van het Volkshuis, bedoeld als cultureel centrum voor de ge hele Sehiedamse bevolking, die hier ontspanning zou kunnen vinden en gelegenheid om zich geestelijk te ontplooien. Toen echter deze ontspanning ont aardde in spelen om geld, dat zelfs door een ernstige waar schuwing van de voorzitter niet meer te stuiten was, sloot hij verbolgen het Volkshuis en gaf hij het pand ten geschenke aan de gemeente die er op zijn ver zoek een openbare Leeszaal en Bibliotheek van maakte. Ook de Wereldbibliotheek in Am sterdam heeft veel aan het Jn- t int lef van deze grote Schie dammer te danken. VRIJHEID BOVENAL Een incidentje is hem aanleiding geweest tot de oprichting van de Drukkerij. Het ging om de heer G. W. Snel, meesterknecht van een kleine Sehiedamse drukkerij, wiens principes in verdrukking dreigden te ko men. De kleine drukkerij werd door een grotere opgeslokt. Snel mocht blijven mits hij alle verenigingen met een enigszins maatschappelijk karakter waarvan hij lid was, de rug zou keren. Dat kon Snel niet en on danks het dreigende ontslag schreef hij zijn toekomstige ba as:,, De vrijheid is ons dier baarder dan het leven. Deze spreuk onzer vaderen tot de mijne makende. Zou het mij met mogelijk zijn de mensont erende voorwaarde welke gij van mij vergt, als billijk te ver klaren. Ik heb de eer te zijn üw dienaar G. W. Snel". De verenigingen waarom het ging waren het "Werkliedenver bond, het Volkshuis, de kies vereniging en de belastingcom missie. De heer M. C. M. de Groot was zo verontwaardigd over het lot dat de principevas- te meesterknecht dreigde, dat hij alle toenmalige Sehiedamse bladen een ingezonden brief zond over deze geschiedenis. Hij besloot dit stuk met de woorden: Beproefd zal worden met Snel als meesterknecht een drukkerij op te richten, indien die bij nauwkeurig onderzoek levensvatbaar schijnt. Belang rijke steun is reeds toegezegd o a. een jaarlijkse bestelling van f 1200. En ook reeds f 2.000 kapitaal. Wie helpt aan meer drukwerk en wie aan nog f 3.000? Het plan bestaat dc overwinst op verstandige en billijke wijze tussen arbeid en kapitaal te verdelen. Alle bla den worden verzocht dit stuk over te nemen". Hij slaagde in zijn cpzet de dreigende brode- loosheid van Snel en zijn gezin af te wenden. In maart 1397 liet de nieuwe drukkerij een keurig drukwerk uitgaan, waarin met sierlijke cursieve letters te le zen stond ,,Ik heb de eer U kennis te geven, dat Ik, met de heer G. W. Snel als meesterknecht een Boek- en Handelsdrukkerij heb opgericht in het pand Ooievaarssteeeg No. 8, Met ervaren en ijverig personeel, welks belangen nauw aan dat der zaak verbon den is, met de nieuwste machi nes en lettersoorten, mag ik een In allen dele uitstekende bediening toezeggen. Mij voor Uwe orders aanbevelend, Uw dienstw. dienaar M. C. M. de Groot. Orders svp. op te geven Ooievaarssteeg 8, des avonds Lange Achterweg 18". EERSTE 13 AANDEELHOUDERS Snel kreeg een volwaardige druk ker naast zich en voorts een leerjongen. Nog geen half jaar later werkten er al vier man personeel. De Eendracht bleek levensvatbaar. Dertien aan deelhouders hadden f 5.150 bij elkaar gebracht. De leidende man van de drukkerij, de heer De Groot, zag de persooonlijke omvang met zijn werknemers als het meest belangrijke. Maar. zo zei hij, er mogen met op één schip twee kapiteins zijn. Hij was kapitein op het schip De Eendracht tot het jaar 1932. Toen gaf hij het roer in handen aan zijn procuratiehou der, de heer A. van Pelt, die na zijn dood werd opgevolgd door zijn zoon. De heer De Groot is 75 jaar geworden. Hij stierf in 1935. Op bijgaande foto staat de heer A. van Pelt met links zijn zoon Jan van. Pelt, thans directeur, en rechts zijn zoon Johan, die thans architect is met Vïaar- dingen en Schiedam als ar beidsveld; helemaal rechts me vrouw Catharina van Pelt- Koorenneef, thans 79 jaar. is dan ruige politiek. Misschien tóch heeft mevrouw van Pelt na ons vertrek aan haar raam gestaan, haar oog gevangen door het ruime uitzicht, de wit- berijpte bosrand, haar geest vervuld van het zinnebeeld vlakbij, de Nieuwe Waterweg, eeuwig op weg naar het grote onbekende doel. „Ik ben dan geboren in 1890 en ik moet zeggen, het was niet best in de negentiende eeuw. Vader was metselaar; we woonden te genover de winkel van Kaptein aan de Overschiesestraat. Nou hebben ze vorstverlet als er niet gewerkt kan worden. Maar dat gold voor mijn vader niet. Wij moesten rondkomen van f3,50 in de week en dat was niet veel. Soms mocht de kachel niet worden aangemaakt wegens de kosten Plotseling valt haar een herinne ring in:,,Ach ja, mijn moeder deed soms een verhaal van de dag waarop ik geboren ben. Dat was de 23ste november 1890. Op die dag werd Koning Willem III begraven. Duizen den Schiedammers gingen lo pend naar Delft om daar een glimp van de gebeurtenissen op te vangen. We woonden toen nog over de spoorlijn van de Overschieseweg in dc huisjes aan de rechterkant. Al die men sen trokken er langs en de bu ren hadden warme stoven voor de ramen gezet om ze te iaten ontdooien. Zo kon mijn moeder vanuit haar bedstee naar al die mensen kijken. Gek hè, nu heb ben bijna alle mensen een auto. Toen tc voet heen en terug naar Delft om een begrafenis te zien". CENTEN KAAS Hoe arm de wereld was in die da gen blijkt uit een andere herin nering: „Vader moest eens een ketel verplaatsen bij een bran derij. Men schonk hem daar een borrel en misschien nog wel een tweede ook en hij kwam wat flauw terug. Toen moest er ijlings een stukje kaas worden gehaald in de winkel van Kaptein. Hier, zei mijn moeder tegen me, hier heb je vijf cent... een half ons is wel genoeg. De kinderen werden veel soberder opgevoed dan nu. Een kind vroeg zijn moe der: „Waarom krijgt vader al tijd vlees? En waarom krijgt hij hel uitgebakken spek en wij de zwoerdjes?" Dat was de re gel zo. Dat was een vaste re gel". „En hoe ging het toen mijn moe der ziek werd? Ik moest een betrekking zoeken dicht bij huis, zodat ik m de buurt was om te helpen ais moeder wat had. Eén keer kreeg vader 14 cent per uur opslag. Het werd bijna feest in huis. Mijn zuster was naaister. Ze kon door rela ties een woninkje krijgen aan cie ViUastraat, maar dat zou f 2,25 huur per week gaan kos ten en daar kon ze met over heen. Vader die net zijn opslag had gehad, zei: Nu moet je niet zo*n somber gezicht trekken ik zal je helpen en elke week twee kwartjes mee betalen. Die Kaptein had er wei begrip voor. Als je aan het emd van de wt»pk bij hem kwam zei je:,.Zoveel heb ik nog maar over. Kan ik daar wat kaas voor krijgen? En dan kreeg je voor zoveel centen kaas". LEUKE TENT „Ik heb mijn man leren kennen tijdens een muziekconcours in de Officierstuin. Dat was een leuke aardige tent. Ik had bij hem op school gezeten, maar dat speelde geen rol meer: je kunt gerust zeggen, dat we het op dat feest met elkaar hebben aangelegd. Het is een lange verloving geworden. Twaalf jaar hebben we verkering ge hadDat zat zo: Hij moest twee maal in militaire dienst. Een maal voor zijn nummer en later nog eens tijdens de mobi lisatie. En in die tijd kreeg je mets als militair. Hij vond het maar wat prettig dat ik hem van tijd tot tijd een gebakken visje en wat broodjes toestopte. Hij lag in Den Haag en ie gaf maar niet zomaar de dubbel tjes uit voor de reis". „Het is eigenlijk via de dienst, dat mijn man bij de Drukkerij is gekomen. Hij was er mee be last voor de militaire verloven te zorgen; het werd bureau werk en hij leerde er steno en had een behoorlijk handschrift en toen hij solliciteerde naar de post van boekhouder bij het be drijf, werd hij er uitgepikt. Het is een stuk eigen leven van hem geworden. Nadien heeft het nog negen jaren geduurd voor we eindelijk konden trouwen. In een krantenbericht stond later, dat mijn man ais leerling-zetter in dienst gekomen js dat was ongeveer m 1D04; hij is er opge klommen tot directeur". Bij navraag blijkt, dat Jan van Pelt al bij de drukkerij werkte voor hij soldaat werd. Hij be zorgde couranten, deed bood schappen en verzorgde druk werk en kwam er zodoende ge leidelijk in, In 1920 werd hij procuratiehouder. In 1940 kreeg hij een auto voor het bezoeken van de clientele. Het ging hem dus voorspoedig maar hij dan ook alles voor de over. RAMEN ZEMEN ,,Maar nu weet u nog altijd r waarom het zolang d' voordat we konden tro» Dat zat zo: „Ik was thu'« jongste dochter en moes: mijn hulpbehoevende rr zorgen. Dat was hei. Late we getrouwd waren, kennissen: Wat? Je man recteur van do drukkerij je nu nog zelf de mmen Nou, en dat vind ut onw heb het nooit zo hoog m x bol gehad". ,En niet alleen voor de 7 a." maar ook voor het person" heeft hij altijd veel gedaan, de oorlogsjaren toen ct zo w nig eten was, heeft hij gezorr voor een toeslag in natura. ging niet alleen voedsel halen voor zijn gezin, maar voor ie dereen in de zaak. Dat kon hij dank zij zijn vele relaties. Hij kon overal wat lospeuteren: Hier een baaltje groene erwten en daar een partijtje aardappe len. We hadden toen een man of 30 te verzorgen. Soms leverden ze wat voor hen af bij een ver trouwd adres, waar het dan Ia ter kon worden gehaald. Schiedam Mevrouw Van Pelt weet nog best hoe ze haar oude grootmoedr-r bezocht die omstreeks 1915 was ondergebracht in het Sint Jacobs Gast huis aan de Hoogstraat, dat immers vroeger een bejaardenhuis is geweest met een eigen binnenva der en binnen moeder, de heer en mevrouw Germe- raad. „Ik breng nu mijn dagen rentenierend door in een centraal verwarm de kamer met een heer lijk uitzicht. Ik heb een ruim balkon, waar ik zo mers bloemen en planten heb. Ik heb van de zaak pensioen en dan mijn AOW. Ik heb alles wat )k nodig heb. Maar vergelijk dat eens met toen: Mijn grootmoeder kreeg vijftig cent van de kerk en toen ze 78 was moest ze nog op haar knieën de marme ren gang schuren; daar mee verdiende ze dan nog 30 cent erbij. In het Sint Jacobs Gasthuis hadden 7.e allemaal grijze tegels en ruwe tafels. Nu is het voor een bejaarde gezel lig als hij m een rusthuis komt; dat een bejaard mens het een beetje ge zellig kon krijgen, daar hadden 2e vroeger geen begrip voor.",, BRUINE BONEN „Toen hadden de mensen bruine bonen één keer in de week en verder veel rijst; één keer in de week kregen ze een. pul bier. Dat was ook voor mijn grootmoeder nog een tractatie. Ze had er een houten ledikant. Het wa ren allemaal net gevan genishokken; allemaal donkerbruin geverfd en witte gordijnen erom heen. De zieken werden boven op zolder opgebor gen en er was maar heel weinig personeel om hen te verzorgen. Nu wordt er behoorlijk aandacht aan je besteed wanneer je ziek mocht worden. Va der en moeder Germe- raad kun je bet niet kwa lijk nemen achteraf. Wis ten zij veel hoe je met oude mensen om moest gaan? Maar hier ben je zelfstandig. Je hoeft ner gens dankje voor te zeg gen. En als je thee ge dronken hebt, die je zelf kunt zetten, dan kun je een boek gaan lezen, dat je 2elf hebt uitgezocht in de bibliotheek".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 3