Subsidieregeling onderliou d molens uitgebreid Geen kunstschatten op Schiedamse veiling wordt Uitgelekt rapport adviseert gebruik van aardgas itpffbuurten Vlaardingen Kunst dicht bij lil komen, als de eigenaar wil ran de ren, dat hij voor het on derhoud van de gehele molen zal zorgdragen. Dit houdt in, dat hij oo-k de delen van de mo len moet onderhouden, die geen economisch nut opleveren. Mo lens die tot woning of café zijn ingericht, zullen geen aan spraak kunnen- maken op een subsidie in de kosten van on derhoud. Het rijk zal aan de subsidie voor een Qiet-werkende molen ook de voorwaarde verbinden, dat de molen in het betrokken jaar op gezette tijden heeft gedraaid en is gekruid. De provincie stelt al voorwaarde, dat de mo len in redelijke staat verkeert en tegen blikseminslag is bevei ligd. 13. en tv. menen, dat de nieuwe regeling het behoud van molens nog beter zal garanderen dan in het verleden. Zij stellen de raad tevens voor, de onder houdskosten over 1968 ook nog op grond van de nieuwe rege ling uit te betalen. Rijk en pro vincie hebben dit ook al ge daan. Een in opdracht van het Vlaar- cUn.gse stadsbestuur opgesteld Rijnmondrapport dat de eerst komends vier weken nog nic-i gepubliceerd zou worden, is de zer dagen toch in de publiciteit gekomen. Daarin adviseert dr. L. A. Clarenburg. de staffunc tionaris van Rijnmond voor de milieu-hygiëne, dat Vlaardin- gen er goed aan zou doen om in de nieuv/e stadswijken het ge bruik van aardgas verplicht te Bij vervanging van stookin- stallaties onder gemeentelijk beheer het gebruik van aardgas verplicht te stellen en stellen. Dan zou de S02yconcen- jn het kader van de wet op de luchtverontreiniging het ge bruik van aardgas dan wel het gebruik van olie met een laag ïwavelgehalte in <le meest be dreigde wijken verplicht te stel len. tralie op een aanvaardbaar ni veau blijven. De inhoud van het rapport is allesbehalve schok kend. Met name in Holy wordt al enkele jaren het gebruik van aardgas gestimuleerd Dat het is uitgelekt bevreemdt niemand. Het rapport ligt al vier maanden in concept ge reed. Diverse mensen in 't Rijnmondgebied hebben, dat concept-rapport thuisgestuurd gekregen. Wellicht zal daaraan toegevoegd zijn dat het nog door Hans de Jongfi vertrouwelijk en voorlopig is, maar „iemand" heeft zich daar niet aan gestoord. Rijnmond- voorlichtingsambtenaar G. Schilder verzekerde tenminste dat het onmogelijk op de bure len van het openbaar lichaam uitgelekt kon zijn. !t Moei dus wei van een particulier komen, zo veronderstelt het dagelijks bestuur van Rijnmond. CORRECTIES INDUSTRIE Ook ten aanzien van de industrie heeft dr Clarenburg adviezen aan het gemeentebestuur uitge bracht. In het rapport dat door het Rotterdams Parool openbaar gemaakt is staat, dat set situeren van nieuwe vestigingen tegenover Vlaar- dingen in zuidelijke richtingen van do bestaande vestigingen, zodat de industrie in de richting van de wind een grotere „diep te" zou krijgen, met hot oog op de dan grotere bijdrage tot het 502-niveau in VIaardingen on gewenst is. De staffunctionaris stelt, dat hot verscherpen van de voorwaar den die thans aan de bedrijven worden gesteld, om het S02-ni- veau te veriagen slechts weinig effect sorteren. Dit temeer niet, indien cleze bedrijven onder kri tieke omstandigheden zullen overschakelen op het stoken van zwavel arme brandstof zoals met hen is besproken. Bij uitbreiding van de bestaande bedrijven zal de huidige stand van de techniek wel op maxima le wijze moeten worden toege past, meent dr Clarenburg. Het definitieve rapport zal overi gens weinig anders zijn dat 't concept. Voor zover bekend zal het slechts op enkele, weinig belangrijke detailpunten veran derd zijn wanneer de correcties JSflET HOGER zijn aangebracht die de Inspec tie voor de Milieuhygiëne cr Bij de beoordeling van de situatie graag in wil hebben. Daar in Vlaardingcn heeft hij zich schijnt op 't ogenblik 't wach ten op. Iïet rapport van dr Clarenburg handelt over de vraag of het mogelijk is een rationeel over heidsbeleid te voeren met be trekking tot de luchtverontrei niging. Hij heeft zijn studie ge baseerd op de resultaten over •de S02-verontremiging van 2es meetpunten in Vlaardingen over een lange reeks van jaren. Naar het oordeel van -de heer Cla renburg moet het overheidsbe leid erop gericht zijn trendma tigheden, die het gevolg zijn van maatschappelijke verande ringen nauwlettend te volgen om, alj de situatie zich in on gunstige richting zou ontwikke len, in te grijpen. Tégen die achtergrond zal hij in zijn rap port het Vluardingse gemeente bestuur deze adviezen verstrek ken: In verdere nieuwbouw het ge bruik van aardgas voor huis- verwarming verplicht te stel len, 9 Bij vervanging van particulie re stookinstallaties het gebruik van aardgas te propageren. als norm gesteld, dat het in me disch opzicht ongewenst is, in dien de S02-C oneen tra tie, ge middeld over 24 uur, hoger is dan ongeveer 5ÓQ microgram per kubieke meter. Ermee re kening houdend dat onder kri tieke meteorologische omstan digheden de industrie waar schijnlijk bereid is op zwavel- armc brandstof over te gaan, waardoor het SD2-niveau met een vijfde deel wordt geredu ceerd, kan het toelaatbaar win ter-, zomer- en jaargemiddelde worden berekend. Volgens het rapport blijkt dan dat het wintergemiddelde al leen gedurende de periode van 1971/1972 in de buurt van de ge stelde norm komt en het 2omer- gemiddelde tot 1973 aan de norm voldoet. De staffunctiona ris van Rijnmond heeft deze ge middelden berekend door de meetwaarden van de zes meet punten in Vlaardingen Lol stan- daard meteorologische omstan digheden te herleiden. De me teorologische gegevens hier voor werden hem door het KNMI-filiaal op Zestienhoven verstrekt. SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 2D JANUARI 197D lierentemmer heet het scfcil- Iderij, dat Luccbert in 1959 I vervaardigde in de grootte I van 88*/a x 128','i. Het was in 1959 dat dit werk voor het IStedelijk Museum werd aan gekocht. datzelfde jaar kreeg het I Museum het schilderij 115 x I g5'. 2 van Anton. Rooskens ic-n geschenke. Compositie, zo |noemde hij het. Schiedam Sinds zeven jaar heeft notaris A. 3. Edelenbos dc leiding over het veilingge bouw „Eendracht" aan Plein Eendragt 11. In april 1963 nam de NV Vendu Notarishuis Rot terdam de leiding over van de firma Kruyne Jonker. Uit za kelijk oogpunt werd dc naam niet gewijzigd. Aanvankelijk was het een meu bel- en kunstveiling, maar na een paar jaar werd besloten de kunstschatten te veilen in Rot terdam. In Schiedam worden r.u vooral nalatenschappen ge veild. Officieel is de „Een dracht" een meubelveiling, maar hieronder vallen alie voorwerpen uit een inboedel, dus ook textiel, keukengerei en kunstvoorwerpen. Wanneer wordt vermoed, dat het een of andere schilderij of standbeeld véél op gaat brengen, wordt het in Rotterdam geveild. Elke drie weken wordt er op don derdag en vrijdag twee dagen geveild. Op de zaterdag, maan dag en dinsdag, die hieraan voorafgaan, is het „kijkdag". De belangstellenden kunnen dan naar binnen en rondsnuffe len in de ruimten van het ge bouw. Aile voorwerpen liggen tentoongesteld en 2ijn voorzien van een nummertje. Degenen, die het een. of andere voorwerp graag^ willen hebben horen op de veiïingdagen wanneer onge veer hun keus aan de orde komt. Voor de grote voorwerpen hebben vooral veel particulieren be langstelling. Zij geven dan vaak de opdracht aan een com missionair, die aan de veiling is verbonden, om hun keus te ko pen. Deze man kent namelijk precies hei klappen van de zweep en uvcet wei hoeveel de diverse stukken ongeveer op zuilen gaan brengen. De kleinere spullen, zoals textiel, potten en pannen, worden hoofdzakelijk opgekocht door marktkooplui. De opbrengst van deze voorwerpen is gering. Zo gaan grote dozen met jurken voor slechts twee gulden de deur uit. Uiteraard komen cr uit de inboe dels wel eens mooie voorwer pen naar de vendu. Op de laatst gehouden veiling kwam een grote Cninesc lamp, die men vaak in de Chinese restau rants tegenkomt, onder de ha mer. Hij bracht 600 gulden op. voor een kleurentelevisie, waarvan het geluid niet deug de, legde iemand 800 gulden op tafel. De reparatie hiervoor /fan 25 eulrifJn hnflrurft^ evengoed kan het veel meer zijn, dus de koper moet maar afwachten of hij een koopje aan de haak heeft ges-lagen. Een kleurentelevisie, die helemaal in orde was, bracht een tijdje terug 1300 gulden op. De aspirantkopers 2itten tijdens de veiling aan een lange houten tafel. Eén employé van de ven du zet de spullen op tafel. Een tweede personeelslid schuift de doos over tafel, zodat iedereen de inhoud kan 2ien. Na de ver- 3<oop haalt weer een ander de floos van tafel. Aan het hoofd van de tafel zit de heer Edelen- bos. Op een bijna onverstaan bare toon noemt hij de bedra gen van hoog naar laag. Voor het vervoer van de gekochte spullen moeten de kopers zeif ISchiedam - Het rijk wil een wijziging in- <le subsidieregeling voor bet onderhoud van wind- en watermolens. Dit houdt in, dot de sub sidies die gemeente en provincie voor dit doel ter beschikking stel len, moeten worden verhoogd. B. en w. stellen de raad voor, het gemeentelijk aandeel in de onderhoudskosten van 10 procent te brengen op 25 procent. tnzake de bestrijding van de on derhoudskosten gold tot nu toe een regeling uit 1961, die voor ö0 procent in de jaarlijkse on derhoudskosten vyn in bedrijf zijnde industrie- en poldermo lens bijdroeg. De onderhouds kosten mochten dan niet hoger zijn dan f lQOü. Van de zestig procent subsidie droeg het rijk 40, de provincie en de gemeente elk tien procent bij. boor de stijging van lonen en I prijzen achten rijk en provincie het thans noodzakelijk het maximum van de subsidiabele onderhoudskosten te verhogen van ƒ1000 tot 1500. De subsi diebedragen zouden daarbij moeten worden gewijzigd. De provincie zal nu 35 procent bij dragen (was 30) en de gemeen te 25 (10). Het totale subsidie percentage op grond van tie I nieuwe regeling komt hierdoor I op tachtig procent. i de oude regeling komen dus 40 I procent van de kosten voor re- I kening van de moleneigenaar. Dit wordt echter ais een te zwa- j re belasting van de eigenaars I gevoeld, in het bijzonder van I die van de korenmaalbedrijven, I die een zware concurrentie on dervinden van de mechanische maalderijen. UITBREIDING De nieuwe regeling betrekt thans ook niet in bedrijf zijnde mo lens in de subsidieregeling. Met deze uitbreiding wii men de aankoop van niet in gebruik zijnde molens door een provin cie, een gemeente of een stich ting of vereniging, die zich ten doel stelt het behoud van de molen te verzekeren, zoveel mogelijk te bevorderen. Naast en subsidie in de restauratie kosten zal dan ook een subsidie in de jaarlijkse onderhoudskos ten moeten worden toegekend. Volgens b. en w. blijken juist deze kosten in de praktijk vaak het struikelblok te zijn, waarop een plan tot aankoop van een molen strandt. De subsidie-percentages van rijk, provincie en gemeente zijn ook in deze gevallen respectievelijk 40, 15 en 25 procent. De subsi die wordt echter berekend over een maximum bedrag aan on derhoudskosten van f 1000 ter onderscheiding van in bedrijf zijnde molens. Ten aanzien van buiten gebruik zijnde, particu liere molens, waarvan de ei ge ven. Bij een industrie-molen die alleen als bedrijfs- of opslag ruimte wordt gebruikt, zullen de onderhoudskosten alleen voor subsidie in aanmerking lp ONZE WANDELING door 1 hei Stedelijk Museum aan de I Hoogstraat staan we weer I {.ven stil bij het werk van ei- I gentijdse kunstenaars, voor- al ook om bij te blijven bij hetgeen kunstenaars heden I ten dage te zeggen hebben. naar geen afstand wil doen, zal bij de beoordeling van een sub sidie-aanvraag in de onder houdskosten de bestemming van de molen, de doorslag ge-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 2