VZC-BES TUURSLID LEEN KORPERSHOEK bietsend naar een zwem- kampioenschap „Stemming bij Hermes is bijzonder goed'' „Instellen van winterstop blijft discutabel" Hoe gaat de baan keten? i Henny de Geus wonderdokterHermes-DVS 4 jSPORT door Bas toil Boehove Voorzitter HESS: SCHIEDAIMSCHE COURANT ZATERDAG 31 JANUARI 1970 Vlaardingen Men zou vandaag de dag vreemd opkijken, maar in de gloriedagen van de nu 66-jarign zwemmer donderdag was ik jarig") Leen Koruershoek vond men bet doodgewoon. Men was het gewend, dal de regelmatige recordhouder op de 100. 200 en 400 m. schoolslag op de fiets naar de Nederlandse kampioenschappen kwam. Naar Haarlem, naar Gouda, „Alleen" zegt hij. ..bij de kampioenschappen in Bergen up Zoom kwam het wat ongelukkig uit Ik had juist miin fiets aan de kant gezet, toen ik hoorde dat ik in de tweede serie moest uitkomen. Nauwelijks had ik tij.; me te verkleden. Ik moest zo snel mogelijk hel water in. Toch sieeple ik er nog een tweede plaats uit. Staple weer up de fiets en reed naar huis". iMO&ai Leen. Kor pers hoek. Rotterdam mer van geboorte, werkte 47 jaar in Schiedam en woont nu al weer 37 jaar in Vlaardingen, is bezeten van de zwem sport. Dat was hij niet snel. ,,Pas op achttienjarige leeftijd kreeg de zwembacil mij tc pakken", zegt hij. „En als jc er eenmaal mee bent besmet lijkt het wel een chronische ziekte". Al op elfja rige leeftijd probeerde zijn va der hem voor de zwem.sport tc winnen. Watervrees weerhield hem er tot zijn zestiende jaar van met het water in aanraking te komen. „Ik ging toen hij de firma Hoek in Schiedam wer ken e.n kon daarom tussen de middag in het nabij gele gen- bad, waar nu liet zwembad Zuid komt, gaan zwemmen. Ik heb enorm veel in Schiedam ge zwommen. Als ik maar even vrij had ging ig het water in. In die lijd werd ik lid van de SZC en kwam voor hei eersi, in 1024, bij de Nederlandse kam pioenschappen. Daar zag ik de kampioen -loop Rijn dors voor het eerst aan het werk. 't Was in Gouda. Ik zag de zwemmer van Tt IJ een tijd van 3.14 ma ken. „Dat kan ik ook", zei ik legen de anderen. Toen ik twin tig was. nu drie jaar hard trai nen, zwom ik inderdaad even snel als Rijnders. Intussen was ik al lid var. RZC geworden, maar in Schiedam zwom ik mijn eerste record op de 200 meter. In 1927 verbeterde ik het record van 3.7 2/5 naar 3.5 min. Vanaf die tijd was ik de primus interparus. Dat record heb ik daarna nog een stuk of tien maai verbeterd". TROTS Op één record is Leen Korpers- hoek bijzonder trots. Hel kan hem nooit meer worden afgeno men. Hij was namelijk de eer ste Nederlander, die de 200 me ter onder de drie minuien zwom. ..In 1927 zwom ik een tijd van 2.52 min. Tot 1034 ben ik kampioen geweest op rle 300, 2(Hi cn 400 meter schoolslag", /.egl Leen Korper.vhoek. Zeven tien maal verbeterde hij een Nederlands record. De „diplo ma's op de vliering, van zijn huis in Vlaardingen herinneren nog, evenals dn medailles en bekers in twee prijzenkasten opgeborgen, aan de successen van weleer. Successen die hem nog vers in 'het geheugen lig gen, „Ik ben nog altijd kam pioen popduiken'1, lacht hij. „Ik neb daar in de jaren twintig aau mee gedaan. Ik werd kam pioen en direct daarna werd het popduiken afgeschaft". SCHOOLSLAG Daarom ging Leen Kor pers hoek zich volkomen wijden aan de schoolslag. ,.Je kan wel stel len", zegt hij, „dat de school slag mijn „vak" was. Daar naast deed ik aan waterpolo. Dat heb ik dertig jaar lang ge daan. Van mijn twintigste tot mijn vijftigste jaar. Ik zwaaide op die leeftijd als aanvoerder af. Jk geloof, nee ik weer wel zeker dat ik daarom nu nog een borstcrawl van 4UÜ meter kan maken, Want ik zwem nog zo'n driemaal per week". Daarom is hij nu nog blij dat hij in 1939 een verslaggever de deur wees. „Hij vertelde mij dat ie had ge hoord dat ik met zwemmen zou stoppen. Hij wilde van dat feit enkele regelen in zijn blad vul len* Gelukkig dat ik toen „nee" heb gezegd. Anders had ik nooit meer kunnen zwemmen", glun dert Leen Korpcrshoek. Niet zonder trots leest hij, enkele aan hem bestede regels voor uit het jubileumboek van de zwembond. „Je ziet het", zegt hij als hij het boek weer dicht slaat, „zwemmen is een stuk van mijn leven geworden ".Een oorzaak daarvan was zijn deel name aan de Olympische Spe len in 1928, in Amsterdam. „Er waren toen maar enkelen die onder de vastgestelde tijdsli miet hieven. Ik was daarom een van de weinige Nederland se zwem deelnemers". LID VAN VERDIENSTE, Nu zijn aftreden ais penning meester bij de VZC werd Leen Korpershoek in 1903 benoemd tot lid van verdienste. Na het conflict in het VZC-bcstuur is hij weer benaderd om in het be tuur zitting te nemen. Hij kon niet weigeren. Als tweede voor zitter zit hij sinds een week weer achter de bestuurstafel. ,.Ik heb steeds gezegd als VZC een beroep op mij doet zal dat niet tevergeefs zijn. Ik heb er echter wel een maar" aan toe gevoegd. AlJe leden moeten achter mij staan. Niet alleen de ouderen, ook de jongeren, Pas toen bleek dat dat het geval was, heb ik ja gezegd". Schiedam Er zijn reeds en kele reacties binnen op de vraag welke naam de wie lerbaan zou moeten gaan diagen. Wij zullen die sug gesties van onze lezers nog even geheim houden. Er zijn echter oen aantal ge noemd. die er echt uit springen. Namen waaraan wij nog niet hadden ge dacht. Wie namen weet voor de op 5 mei te openen wielerbaan, kan een briefje sturen naar de redactie. Wij zullen later de sugge sties van onze lezers over brengen aan lien die bepa len hoe de baan moet gaan heten. Wel blijkt uit de di verse reacties, dat de naam Har ga baan er niet zo best ingaat. „Alles heet nou al zo'n beetje Rijnmond. Moet nu alles in Harga maar Harga gaan heten" schrijft een lezer. Wij wachten af. O Leen Korpcrshoek, vele malen recordhouder geweest Wel stoppen in de winter of niet stoppen in de ivinler. Deze vraag houdt de bestuurders van de amateurvoetbal verenigingen steeds weer bezig. Mei zulke velden als op de foto is het geen doen om te spelen. Maar vandaag vriest hei en morgen dooïl hel. Het blijft een moeilijk probleem. Schiedam Winterstop voor voetballers. Een in de afge lopen weken veel geboorde upmerfcing. Vooral uit de hoek van de amateurs ko men de voor- en nadelen tel kens aan de orde. Het wis selvallige weer in ons iand maakt het onmogelijk om er 'n pasklaar plan voor fe vin den. In de weekbrief van de voetbalvereniging HBSS doet voorzitter II. B ree voort ook een duit in het zakje. Hij schrijft; „Deze winter wordt de aan dacht wel gevestigd op het onderwerp winterstop. Juist omdat het geen winter is. Wanneer wij zes weken ach ter elkaar in de sneeuw en met vorst zaten, zouden de voorstanders van een win terstop zonder twijfel tic overgrote meerderheid vor men. Zoals het nu gaat, blijft een winterstop discuta bel. Toch ben ik vóór. Juist voor ons, amateurverenigin- gen, die altijd al zoveel moeite hebben om een pre sentabel eerste elftal op de been te brengen en in stand Ie houden, ware een winter- pauze van tenminste twee maanden verkieselijk. Zo van half december lot eind februari het programma cr uit. Konden wij zo'n vier we ken voetbalvakantie inlassen en de rest van de pauze be nutten aan de opbouw van de tweede competitiehelft. Net zoals we doen voor de competitie begint in juli.au- gustus. Intern behoeven wij natuurlijk niet te sluiten. Dat zou ge woon belachelijk zijn, gezien de accommodatie, die wij hebben opgebouwd. Er zijn genoeg activiteiten te onf- wikkelen, waardoor d? band in de vereniging in stand blijft." Tot zo ver de heer Bree voort. Een vastomlijnd plan en een vaste datum van wanneer de competitie stil moet liggen, is moeilijk te geven. Dat zegt de heer Breevoorl in zijn inleiding al. Het stellen van een winterstop blijft dis cutabel. .Zodra het /.o is, dai ik het niet meer al kan cn de blessure te erg is, clan stuur ik de jongens meteen naar een dokter. Maar spierblessures doe ik zelf. Ach. wat andere apparatuur zou geen kwaad kunnen, maar het gaat 7.0 ook wel". Schiedam In een sober inge richt vertrek op het Sportpark Harga. is ccn massagetafel neergezet. Hij past amper in hel vertrek. Aan de wand een kast met allerhande pillen, pleisters en massageolie. Een wandkacliel probeert dc natte koude uit het vertrek te verdrij ven en slaagt daar maar ten dele in. Geen ingewikkelde ap paratuur, geen onderwater mas sage alleen een warm tel amp. Voor het overige allemaal handwerk. De man die voor dat „handwerk" zorg draagt is Hermes-DVS-verzorger Henny de Geus. Voor het tweede sei zoen als masseur-verzorger aan dc Schiedam se tweede divisie- club verbonden. B-TEAM Bij Hermes-DVS heeft Henny de Geus onder trainer Toob Rem mers de supervisie gekregen over het B-team. „Ik traind«~en ging met alle wedstrijden mee. Ik zag het een beetje als mijn elftal. Toen vorig jaar Joop Castenmiller kwam had ik ver wacht dai het voor mij afgelo pen was als trainer van het B- Ais Castonmiller zijn eerste elftal heeft samengesteld, dan is de rest voor mij. Voer de wed strijd van het B-team houdt hij een praatje en dan laat hij voor het overige alles aan mij over. Er irs een goede verstandhou ding tussen ons en de spelers", Iit'tiny de Geus heeft bij Ne put bus hel kampioenschap naar de eerste klas nog meegemaakt. ..Nou nog met Hermes-DVS de promotie meemaken naar de eerste divisie. Ik wil dat eerste divisie voetbal wel eens zien". Drukke werkzaamheden in het O Henny de Geus; „Nou nog pro moveren Henny de Geus is er spelender wijs ingerold. In het trainen en het vej/.orgcn van voetballers. Bij het Rotterdamse Ne plu nu s is het begonnen. „Ju, hoe gaat dat. Je bent bij zo'n club, speelt zelf een beetje voetbal cn ben dan binnen ja en nee leider van een juniorteam. Begonnen bij C-6 wordt het at snel het hoog ste jeugd team". Daarmee is nog allijcl niet ver klaard hoe het allemaal begon nen is. Trainer en masseur bij Hermes-DVS, maar wat daar" voor? „Het begon met eer jeugdleiderscursu-s van de RV» Je kent die- cursus wei. Dar kan je later kiezen. Of de A- kant of tic B-kant. Ik koos voor d? B-kant. Toen opende zich dc mogelijkheid om een trainers- cursus D te gaan volger. Bij Neptunus heb ik toen wat elftal len getraind onder Gijs Dool aard. Twee jaar geleden bij Hermes-DVS gekomen onder trainer Toob Remmers. Toen kreeg ik wal meer vrijheid van handelen. Ook had ik ondertus sen mijn diploma van masseur gehaald". particuliere vlak verhinderen hem om nog verder te span in de materie van voer ba kramer en masseur. Ik heb eens een verzoek gehad van de RVB om op de cursus te doceren. Maar ik heb er geen tijd voor. Jam mer, hoor, want het lijkt me leuk werk. Ook in Zeist moest ik stoppen. Dat was een twee jarige docentencursus. Daar gaat zo veel tijd inzitten. Ga maar na. Ik ben drie avonden hier bezig en dan zoterdag en zondag bij het B-team cn het eerste als verzorger". Een druk „baantje" dus voor Henny de Geus, die nog even bena drukt wil zien, dat de stemming op het ogenblik bij Hermes- DVS „uit de kunst" is. team. Alleen verzorger, dacht ik. Toen heb ik mijn omslag aangeboden. Maar na een diep gaand gesprek mei bestuur en Castonmiiler ben ik gebleven. En de situatie is in feite niet veranderd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 4