Nu lawaai van straks van schrijfmachine GROTE VERANDERINGEN AAN VOET VAN KERKTOREN WW-m feil il!§^ .Kt mm* STAPj 'm - STILTE FIATGEBOUW !|lf n fèrtpm'yó SINGELKERK SCHIE35AMSCHF, COUKANT WOENSDAG 4 FEBïlUAKI 1970 <T; ri - ~C AAN DE VOET van de toren van de Singelkerk voltrekken zich op het ogenblik enorme veranderingen. Jarenlang wa ren hier rustige woonstraten, waar de rust slechts af en toe werd onderbroken door het speelkwartier van de rijks- hogereburgerschool of door een uitrukkende brandweer auto uit de nabijzijnde brandweerkazerne, nu klinkt er nog slecht bet geluid van de slopershamers. Straks echter dat van de schrijfmachines. door TON HUIJSSOON Want in deze stil geworden buurt zal straks het cen trum van alle gemeentelij ke activiteit verrijzen: het nieuwe stadhuis. Vandaar dat tekenaar Maarten Kem per nog juist op tijd was, toen hij hier zijn tekenin gen maakte. De Overschie- schestraat zal er over enke le jaren heel anders uitzien dan nu het geval is. Het blijkt eigenlijk nu al uit zijn tekeningen: de huizen zijn leeg, de bewoners heb ben hun toevlucht gezocht in andere wijken. Jarenlang stonden hier nette huisjes in rijen aaneen en leefde men er rustig voort, slechts gestoord door wat wij boven noemden en door het snelverkeer, dat overigens niet al te inten sief was. De oude rijksho gereburgerschool, op onze tekeningen net niet te zien, leidde jarenlang jonge Schiedammers op voor het fel begeerde diploma. Ook de thans nog in gebruik zijnde brandweerkazerne zal moeten wijken voor de slopershamer. Het gebouw voldoet niet' meer aan de eisen van deze tijd. De vroeger zo gezellige buurt rond de Overschiesche- straat is stil geworden. Dat is aan de ene kant jammer, maar aan de andere kant komt er iets in de plaats dat alle Schiedammers toch ook jaren hebben gewenst: het nieuwe stadskantoor. En daar mag je dan best „Eindelijk!" bij verzuch ten. Want het heeft heel wat moeite en nog meer ge duld gekost voor het zover was. Met het verdwijnen van de huidige bebouwing is bovendien weer een aan tal huizen gesloopt, dat daar best aan toe was. Het slopen gaat snel in de Overschieschestraat en om geving. Ook de Emma- straat en de Hoflaan zullen eraan moeten geloven. Wethouder J. Scheffers van Financiën heeft tijdens de behandeling van de ge meentebegroting vorig jaar toegezegd, dat dit jaar nog met de bouw van het nieu we stadhuis zou kunnen worden begonnen. Dit zal wel één van de oorzaken zijn van de spoed waarmee men nu te werk gaat. Dat het stadskantoor er snel moet komen, is voor ieder een een uitgemaakte zaak- Reeds 75 jaar geleden wer den klachten over het thans in gebruik zijnde raadhuis gehoord. Het hui dige stadhuis zal ongetwij feld meer sfeer hebben dan het ontwerp voor het nieu we stadskantoor, maar in 1970 wordt nu eenmaal meer waarde aan efficien cy gehecht dan aan een fraaie bouwstijl. Als het stadhuis eenmaal vol tooid is, zal Schiedam er weer een enorm flatge bouw hebben bijgekreger.. fc mm SI m m K Een 14 verdiepingen tel lend kantoorgebouw zal dan onderdak verlenen aan de vele gemeentelijke dien sten, die thans her en der verspreid door de stad zijn. ondergebracht. De te klei ne ruimte voor deze dien sten doet zich met de groei van de stad steeds meer ge voelen- Het oude stadhuis kan slechts aan weinig per sonen onderdak bieden, de gemeentelijke diensten moeten dat voor een groot deel vinden in panden in de directe omgeving, die niet voor het doel van amb telijke behuizing zijn ge bouw; voortdurend ruimte gebrek en daardoor het niet in staat zijn, het pu bliek die service tc bieden, die het tegenwoordig mag verwachten. Er hangt toch wel een aparte sfeer rond het oude raadhuis. De on middellijke omgeving van de Sint Janskerk zal daar ongetwijfeld aan meewer ken. Maar ondanks dat al les zal men toch oog moe ten hebben voor de toene ming van de bevolking. Vooral die afdelingen waarmee de doorsnee bur ger het meest in contact komt, zullen in het repre sentatieve gedeelte van het stadhuis worden onderge bracht. Naast het flatge bouw komt er namelijk een gebouw dat uit laagbouw zal bestaan, waarin de af delingen Bevolking Bur gerlijke Stand en Militaire Zaken zullen worden on dergebracht. Verschillende gemeentelijke diensten zijn thans nog „in de diaspora". De gemeentelijke accoun tantsdienst, het gemeente archief en de dienst ge meentewerken verhuizen van de oude binnenstad naar een verdieping van de stadhuisflat, Dc Singelkerk is voorlopig zowat het enige gebouw op beide tekeningen, dat de slopershamers zal overle ven Sinds de sluiting van de Havenkerk en de sloop van de Frankelandsekerk aan de Nieuwe Haven is het nog het enige in ge bruik zijnde grote kerkge bouw dat rooms-katholiek Schiedam in het stadscen trum bezit. Van dit soort kerkgebouwen gaan er dertien in een do zijn. Voorlopig bekleedt de kerk echter een zeer be langrijke functie, nu de an dere twee kerken voer de kerkdiensten niet meer meetellen. Een bezwaar blijft echter, dat de kerk van de H- Rozenkrans, zoals de officiële naam luidt, voor de kerkgangers van de voormalige thans gesloopte kerk aan de Nieuwe Haven te ver ligt verwijderd. Op 7 mei 1379 legde mgr. Snickers de eerste steen voor hel gebouw, nadat en kele maanden daarvoor de eerste heipaal de grond in was gegaan. Op 16 mei 1881 werden de klokken gewijd en voor het eerst geluid en op de twaalfde mei werd de bijkerk even eens door mgr. Snickers ge consacreerd. Tot 1895 bleef dc* kerk een bijkerk, eerst in dat jaar werd de kerk tot parochiekerk verheven. Volgend jaar bestaat het gebouw dus 90 jaar. Het ziet er naar uit, dat de kerk ook de honderd jaar wel haalt. Vooral omdat nog lang niet bekend is wat er met dc Havenkerk gaat gebeuren en het, zelfs als deze wordt gerestaureerd, nog niet zeker is. of deze kerk als vervanger voor do Singelkerk zou gaan die nen. Dat zit er niet in. Vast staat hoe dan ook, dat bei de tekeningen van Maarten Kemper nog ..net op tijd" zijn gemaakt. Want: van de snelheid waarmee de slo pers thans tc- werk gaan hangt het af, wanneer de eerste paal voor bet nieuwe stadhuis zal kunnen wor den geslagen. En dat zal als de wethouder gelijk krijgt nog dit jaar zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3