Plannei van Rotterdam voor ontwikkeling Rijnmond niet haalbaar m DIRECTEUR ARBEIDSVOORZIENING: HUWELIJKSDAG GRAPJESDAG Schiedamse bevolking nam toe met zielen In Stedelijk: Jes '70, foto'8. speelobjekten Twee kranten voor een prijs BON Donderdag 2G Jebruari 1070 SCHIEDAMSCHE COURANT Broersvest 3 - telefoon 263091 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- HTste jaargang no. 23733 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Toen Chris Mat La, timmerman hij het aanne mingsbedrijf Tempel Zn gistermiddag in de Westfranke- landsestraat arriveerde om zijn bruid Jaqueline Zwetheul af 1e halen, stond daar het draaiorgel .,De \\oterpoorter' dat onmiddellijk een feestpotpourri aanhief. Het vriendschappelijke grapje van zijn collega s viel bij het bruidspaar kennelijk in goede aarde, want het schoot in de lach toen het 66-jarige orgel ,,Daar komt de bruid ging spélen bij het verlaten van het ouderlijk huis van de bruid. Opnieuw schoten zij In de lach bij de melodie i'an ..O, was ik 'maar bij moeder thuisgebleven". Daar zou het echter niét bij'blijven, want thuis in de Gorzen hadden de collega's nog meer grapjes voor het paar in petto. Schiedam/V laar dingen De plannen van de gemeente Rotterdam voor de toekom stige ontwikkeling van het Rijnmondgebied zijn niet haalbaar omdat volstrekt on voldoende rekening wordt gehouden met de factor ar beid. In deze plannen wordt ervan uitgegaan, dat er rond 1990 bijna 760.000 werkne mers in dit gebied zullen opereren terwijl liet er met geen mogelijkheid meer dan 530.000 zullen zijn. Het tekort van 230.000 imvo- 6 Havens en industrie in Rijrt- ners maakt deze plannen mond: Waar komen de arbeids- ambitieus. krachten vandaan? Dit is het kernpunt van een nota van het directoraat-generaal van de arbeidsvoorziening van het ministerie van Sociale Za ken. De nota is opgesteld door de heer K, Lewin, hoofdinspec teur-directeur van de arbeids voorziening in Zuid-Holland. De nota is reeds uitgebracht aan alle betrokken autoriteiten, ook aan de ministerraad, hel provin ciaal bestuur van Zuid-Holland en bet gemeentebestuur van Rotterdam. Reactie van de heer Lewin: „Over het alge meen is de nota goed ontvan gen. Alleen de Rotterdamse burgemeester is er niet zo blij mee. Dat kan ik me ook goed voorstellen". ZORGELIJK De heer Lewin vindt de toekom stige arbeidsvoorziening in het Rijnmondgebied een uitermate zorgelijke zaak. Nu reeds is de situatie moeilijk, want in het algemeen overtreft de geregis treerde vraag het aanbod van. arbeidskrachten enkele keren. Vooral in de scheepsbouw en in de metaal blijkt het moeilijk: mensen te krijgen. Scheeps bouw en metaai vormen twintig procent van de totale werkgele genheid, in deze sectoren is de vraag tien tot achttien keer zo groot als het aanbod. Nog een somber gezichtspunt: De bevolkingsgroei in Rijnmond verloopt traag (minder dan één procent aanwas). Ook vertrek ken nog steeds meer mensen uit het Rijnmondgebied dan er zich vestigen. Rekening hou dend met deze omstandigheden en met een verder normaal verlopende ontwikkeling zijn er in 1990 ronduit 530.000 arbeids krachten. C AT VAN 110.000 In de planner, wordt evenwel re kening gehouden met bijna 670.000 werknemers. Er is dus een „gat" van zo'n 140.000 werknemers. De heer Lewin: „Ik wil niet op een tienduizend werknemers kijken dat doen de plannen trouwens ook niet maar dat gat is niet te.vullen" De gestroomlijnde plannen voor de ontwikkeling van het Rijnmondgebied lijken daar mee in de mist le verdwijnen. De heer Lewin vindt overigens het feit, dat onvoldoende reke ning is gehouden met de be schikbare arbeidskrachten wel verklaarbaar. „Pas na de twee de wereldoorlog ,is er sprake van een werkelijk industrieel beleid, maar steeds is de-factor arbeid de sluitpost gebleven. Mensen waren er altijd genoeg. Dit is echter de waarheid van gisteren, de vergissing van van daag en tie leugen van morgen. We moeten er rekening mee houden, dat de produktïe factor arbeid schaars wordt". Ook het plan van Rotterdam, op Goeree-Overflakkee een nieuwe stad (Grevelingenstad) te stich ten, die 500.000 inwoners zal tel len, valt bij de heer Lewin niet in goede aarde. „Planologisch gezien is het een prachtig plan, maar ik. vrees dat een niet ge ring aantal bewoners van die stad uit het dichtbevolkte Rijn mondgebied zal komen. Boven dien is een derde deel van de beroepsbevolking al nodig voor diensten, overheidsbedrijven en dergelijke". ONDERWIJS De pessimistische visie van de heer Lewin. op de arbeidsvoor ziening in Rijnmond is ook ge baseerd op de onderwijssitua tie. Zestig procent van het werk is handenarbeid, 40 procent hoofdarbeid. In deze verdeling zal voorlopig weinig verande ren, ook al zal bij de handenar beid het accent meer op een ho gere geschooldheid komen te liggen. Zestig proeent van de jongeren krijgt een voortgezet te opleiding, gericht op hoofd- arbeid. Op zichzelf genomen is dat gunstig, maar het betekent wel dat voor de sector handen arbeid minder nieuwe werkne mers beschikbaar zullen ko oien. OPLOSSING Als oplossing voor de problemen «net de heer Lewin als enige mogelijkheid een herstructure ring var. de industrieën, zodat er passende en aantrekkelijke arbeidsplaatsen komen voor de- toekomstige op hoger niveau opgeleide „schoolverlaters". Ook de mogelijkheid van het ..oendelen" biedt weinig per spectief: er zijn sterke a an wij' zingen, dat steeds ir.eer men sen het belangrijk vinden om dichtbij huis te werken. Onder zoek daarover is nog gaande. De bestaande situatie in het •Rijnmondgebied kan volgens tie heer Lewin nog enigszins wor den verbeterd door: een zo efficiënt mogelijk ge bruik van het arbeidspotentieel, zoals het geven van een extra beloning aan mensen die meer dan één vak beheersen; verder gaande samenwerking en specialisatie van bedrijven: het meer inschakelen van ge huwde vrouwen in het arbeids proces en het creëren van mogelijkheden daarvoor; het aantrekken van veel grote re aantallen buitenlandse arbei ders; i sneller voer; en gecoördineerd ver ft bevordering van de migratie. De heer Lewin tot slot: ,,U moet me goed hegrijpen. Ik voel al les voor de ontwikkeling van Rotterdam en de Gouden Delta, maar we moeten wel in realis tisch vaarwater blijven". Sehicdam In de maand januari Js «ie bevolking van dc gemeente Schiedam tact 2n zielen toegenomen, ondanks het feit dat 311 personen ia de loop van die fliaand uit Schiedam vertrokken en 74 Schiedammers zijn overleden. Er wer den namelijk 119 kinderen geboren en er vestigden zich 291 personen uit andere gemeenten in onze stad- Van de 119 babies waren 51 eerstgeborenen. De 74 sterfgevallen in dc maand januari vie len voornamelijk te betreuren in de leef tijdsgroepen van 30 tot 59 jaar (11), 60 tot 69 jaar (18), 70 tot 79 jaar (20) en 80 jarigen en ouderen (21). In de afgelopen maand trouwden er in Schiedam 30 echtparen, waarvan in 16 gevallen man en vrouw beiden al in Schiedam woonden. Drie Schiedammers trouwden een vrouw van buiten de stad, terwijl li Schiedamsen in het huwelijk traden met mannen die niet in Schiedam woonden. Zes echtparen verkregen in de maand januari ontbinding van hun huwelijk. Van de dertig nieuwe echt paren betrokken er U een eigen woning, 2 trokken in bij de ouders, 3 echtparen kregen een deel van een woning in onderhuur, terwijl in vier gevallen man en vrouw eik afzonderlijk bleven wo nen. Tien echtparen vestigden zich bui ten dé gemeentegrenzen. In januari verhuisden 124 gezinnen binnen de gemeente, waardoor in totaal 549 mensen een andere woning betrokken. Van. de 63 gezinnen en 113 alleenstaan den die uil Schiedam wegtrokken bleef het grootste deel in de buurt. Rotterdam werd de nieuwe woonplaats voor 6G Schiedammers. 56 personen verhuisden naar Vla ar dingen en 12 naai de ge meente Delft. Zeven gezinnen met in totaal 2! gezinsleden vertrokken naar het buitenland evenals 9 a Heenslaand en- De vertrekkende Schiedammers vestigden zich deelo ook buiten de provincie. Noord-Hol Umd verheugt zich in de grootste be langs telling met de vestiging van 18 Schiedammers. Zeeland kreeg er 15 oud-Schiedammers bij. Noord-Bra bant 14. Gelderland en Overijssel eik 13, Utrecht 7 en Groningen en Drente elk 4. Schiedam In het begin van de volgende maand zullen in. het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat weer drie nieuwe exposities worden geopend. Op 6 maart zal de expositie JES '70 worden geopend. Hier zullen tot 16 maart de inzendingen in het kader van deze manifestatie van de Schiedams Gemeenschap te zien zijn. Het thema van deze tentoonstelling is „Schiedam, onze smd". Van 8 tot 16 maart wordt een fototentoonstelling gehouden van we: k van Aiphons Mineur. Deze expositie zal op zaterdag 7 maart wor den geopend door Bouke Mistra, en wei om vier uur 's middags. Op dal tijdstip wordt tevens de derde expositie geopend en v.*?i v\m speelobjekten van Rob Figee, die te zien zullen zijn.to: 6 april. De inwoners van Schiedam en. Kethel profi teren van een unieke kranlencombinatie. Voer de normale abonnementsprijs 13.75 per Kwartaal) krijgen zij dagelijks de Schie damse he Courant met het Rotterdamsch Nieuwsblad, zoals dat ook in Rotterdam wordt bezorgd. Door deze nieuwe organisatie krijgt men nu dus naast de Schiedamsche Courant, die uit sluitend en zeer volledig plaatselijk nieuws brengt, ook nog het „algemene" Rotterdamsch Nieuwsblad voor liet nieuws uit de Randstad, uit Nederland en uit de wereld. Probeer deze unieke combinatie eens gratis veertien dagen. Vul onderstaande, strook in, doe hem in een envelop en stuur deze onge- frankeerd naar: Rotterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 634, Rotterdam. Ik wil de Schiedamsche Courant 4-, het Rotterdamsch Nieuwsblad 14 dagen gratis op proef. Ik geef mij op aïs kwartaalabonnee. Naam: Adres: Plaats: doorhalen wat niet wordt gewenst.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 1