f EUDA KLEM IJ iS VOOf VIJFTIG CENT KLEINTJES S3 het Vlaardings Dagblad en de Schiedamsche Courant OPDRACHTBON TEKST: SZ2D Winkeliers in Holy voor nieuwe weekmarkt FEUILLETON DOOK A.J. ZOETMULDER 'Tegen vangrail gebotst SCIOEijAMéHiti CGuKAM DINSDAG 5 JANUARI 1971 Ylaardmgen In Hojy komt een weekmarkt, maar er is nog niet "beslist waar en op welke dag in de week. Er is een ambtelijke commissie benoemd, die aan het werk gaat om in onderling overleg met de rechtstreeks be trokkenen plaats en dag vast te stellen en daarbij willen b. en w., voor zij een beslissing ne men, ook de mening peilen van degenen, die rondom de i-oorge^ stelde plaats wonen. Als plaats voor de weekmarkt ko men in aanmerking de beidev winkelcentra De Loper en tïoiierhoek; van beide centra hebben de winkeliers te kennen gegeven prijs te stellen op ves tiging van een markt in hun naaste omgeving. De Centrale Vereniging voor de ambulante handel heeft, als vertegenwoor digster van de marktkooplieden voorkeur uitgesproken voor een markt in Holy, boven, een in de Westwijk, hetzij dat een dag- markt of een kleine avond- markt zou worden. Vlaardingen Op Rijksweg 20 is in de nacht van zaterdag op zondag de 23-jarige G- T. P. uit "Woudrichem. door nog onbe kende oorzaak met zijn perso nenauto tegen de vangrail ge botst. De man, die ailc-en in de auto zat, werd met hoofdwon den naar het Holy-ziekfnhuis gebracht. Van het ongeluk kon hij zich niPts. herinneren BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Stefanus B z.v. C van Hagen en T C G de Kievith, Her janus B J z.v. G J Kelder en I T van Gemeren, Johanna M d.v. G van Es en H E C van Katwijk, Catharina G M d.v. J N van de Laarschot en C J A M Smits, Hendrik z.v. P JM Vrsj- enhoek en J J Soeters, Rudy P z.v. J A van Buijtenen en M K Kramer gezegd Freher, Ilze T d.v. A Plooij en E Duijn, Peter z.v. H P J van Aaken en H M Andewcg. ONDERTROUWD: J Jansen 23 en E J Markestein 22, G Leer dam 50 e.i W van Iterson 57, T van Neulegem 58 en H van Unen 50, P Rokers 21 en B J A Hauer 19, A Schot 22 en P van Herk 23, A C Stoutjesdijk 21 en G E van Steenoven 22, R P Ver boom 24 en J Oey 18, W de Vis ser 23 en C E van Dam 22. GEHUWD: H Tegelaar 21 en E Hendriks 19, M G Wijngaarde 23 en H Lamberts 20, C D M Donkelaar 23 eij M J M Seijkens 21, G M A Rovers 24 en D J J Smit 20, A N van Biezen 33 en C W Moen 26, D Verlinde 22 en H WilJemsen 22, W Giesselbach 21 en R W Takx 23, H J A Lips 22 enJMM Bonefaas 21, HJ M Oomen 24 en M E van de Velde 22, J P van Velzen 27 en C E C M Meijer 21J F Streng 45 en C L. Schoonen 41, J P Kool 26 en G W M Olsthoom 22, C Hou- waard 22 en A G Jansen 24, P W M Antonissen 20 en J I van Zeist 21, A J Wolffers 22 en M W Swiderski 21, R Krako 24 en J W de Wit 19, F A den Iseger 21 en L C A de Ruiter C A M de Vette 19 en H Wittebol 17. OVERLEDEN: A van Noord 82 jr echtg C J Nobel, D van der Kraam 54 jr. SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rottcrdamsch Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen telefoon 26.80.91 Redactie: 26.25.66 Klachtendïenst: telefoon 26.08.30 van 18—20 uur; zaterdag van 17~19 uur. Deze krant wordt uitgegeven door de Sgthoff Pers NW. DINSDAG IRENE, ARCADE, DONDERDAG IRENE. ARCADE. TENTOONSTELLINGEN STEDELIJK MUSEUM, GALERIE ZWART WIT 20 uur: Werkgroep Woudhoek Spaland. 19.30 uur: Bijeenkomst Studievrienden 19.30 uur: St. Eloy, 20 uur: Rep. KSM Orpheus- 20 uur: Cursus EHBO. 20 uur: Bridge Schiedam West. 20 uur: Rep. Vriendenkring. 20 uur: Werkgroep Woudhoek Spalc- ld. 20 uur: Klaverjasver. Ons Genoegen. 20 uur: Verg. BVA. (tot 11 janauri) Leo Gastel, Aanwinsten 1970, Kunstklassen, Saskia Koenraads, Sjef Hendricx. Het museum is gesloten op Nieuwjaars dag. (tot en met 3 januari) Jaap Ravelli keramiek en Sees Vlag kleurhoog- drukken. Bezoekuren ziekenhuizen: GEMEENTE-ZIEKENHUIS, tel.: 2G9126: Zaal 13.30—14.00, 19.00— 19.30 uur, klas: 13.30—15.00 uur, 19.00—20.30 uur; kraamaide- ling 13.30—14.30 en 19.00—19.30 uur. BEZOEKUREN Derde klas 13.30—14 uur en 19—19.30 NOLETSTICHTING: uur, tweede klas 13.30—14.30 uur en 3920 uur, eerste klas 13.30—14.30 uur, 19—20 uur en 13.3014 uur, kinder afdeling zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag, zaterdag 13.30—14 uur en maandag, donderdag 18—18.30 uur* 184 Doch Suus, terwijl ze Els' klam me hand nog in de hare hield, weerde af. Kom-kom, ze hoefde zich daarover absoluut geen ge wetensbezwaren te maken Ze deed 't immers graag zo'n kleine vriendendienst „Nee, 'n gróte", verbeterde Els. „Je helpt ons wezenlijk uit de brand Als we nog familie hadden in Den Haag of heel goeie kennissen, dan konden we een paar kinderen daarheen sturen Maar die hebben we nou eenmaal nie.t en bekend zijn we eigenlijk nog met nie mand hierniet zo tenmin ste, dat ik 't zou durven laten vragen". „Je ben .veel te. bescheiden", zacht lachte Suus en haar man beaamde dat, terwijl hij zich over het bed boog en de zieke eem kus op het voorhoofd druk* te. Ze moest zich nu maar rustig houden, vermaande hij en over niets haar hoofd breken; er was een goeie zorg in huis Ze had nu zelf gehoord: Suus deed 't met liefde Els kon haar met 'n gerust hart het op- per-commando toevertrouwen. En nadat Suus haar nog instruc ties had gevraagd voor het kof fiedrinken en het middageten, dp dag-dagelijkse huismoeder lijke besognes, haar een poeder had ingegeven en hei kussen eens lekker fris opgeschud en daarop de gordijnen een weinig uit elkaar geschoven, zodat een getemperd, vriendelijk licht de scheme r-rustige ziekenkamer birmenstreepte, ging ze met Tonne! 1 naar het souterrain te rug, waar Guusi de metd onder haar onbeperkt gezag plaatste en met een korte groet om de hoek vaa de kamerdeur van zijn kinderen afscheid nam. Even later was Suus met de kin deren alleen en toen, m dat laag-zolderigc, wat haveloos- grauwe, licht-arme vertrek, dat met openslaande glazen deu ren uitkwam in 'n pover stads tuintje met een kwijnende groening van smalle grasrand jes en spichtige heesters, voel de ze iets als een ontnuchtering haar besluipen, alsof, vóór de eigenlijke aanvaarding van haar taak reeds, haar spontane offervaardigheid aan opgewekt heid verloor; het was, alsof met het weggaan van Guust ook de ware animo verdween, die hij haar leek te inspireren. Ze vond zich zelf opeens wat vreemd-verdwaald in de onbe kende roezigheid van spelende kinderen, die ze betrekkelijk zo weinig kende, tussen chaotische rommei van ordeloos over de grond en op de stoeien en tafel verspreid speelgoedEen ogenblik moest ze toen ook wel denken aan haar rustige och tenduren van andere dagen in het villatje aan het strand die haar plots zo vaal van een tonigheid niet meer leken en ze kreeg een kleine bewon dering voor zichzelf en een klei ne schril;, hoe ze deze uren door zou brengenMaar gelukkig lieten de kinderen haar niet veel tijd voor derge lijk weifelend overwegen. Alsof ze haar ongekende en ongewe ten schatten tonen wilden, kwa men ze ai heel gauw en voort varend met allerlei speelgoed Iegelijk aandragen, deden voor stellen voor alie mogelijke spel letjes door elkander. En er ont stond een twisterige wedijver, wie tante Suus voor zijn plan nen winnen zou. Toen, energiek pakte ze aan, be dacht een spel en ze ver baasde zich over haar eigen vindingrijkheid dat hen alle vier bezig zou houden. Ze zouden de spoortrein laten lo pen en alles moest daarbij te pas komen: van de blokken werden tunnels en perrons ge bouwd, de poppen moesten, keurig op een rijtje gezet, de komst van de trein afwachten maar van tevo ren moest met paard en wagen het materieel voor de bouw van de spoorweg aangesleept en de meisjes moesten hun theeser viesje klaar zetten om de ver moeide poppenreizigers behoor lijk een opwekkend kopje thee te kunnen schenken. Zittend zelf op de grond, bedissel de ze alles, een grote zuster ge lijk, gaf ieder zijn taak, ook Elsje, die overigens een moei lijk te bedwingen lust vertoon de om sabotage te Diegen, blok ken op de rails legde en tunnels ineen wou doen storten nog vóór ze goed en wel waren ge. bouwd. En zo was het haar werkelijk een verrassing, toen midden in het spel, terwijl de trein met prachtige vaart rond cirkelde, Jan-Pieter op zijn cents-fluitje schrille seinen blies en de jon geren met eerbiedige verba2ing stonden toe te kijken, de blon de, lachende germanenkop van Tonnell door de deurkier kieke- boede en het toen al over twaal ven bleek. Ze kon het moeilijk begrijpen, waarlijk, dat de an ders zo trage ochtenduren zo snel waren weggeglipt onder het kinderlijk gespeel. Zc dronken koffie in het serretje, dat als een kooiachtig getim merte aan de huis-achtergevel en boven 't tuintje hing. 't Was er vriendelijk van licht-kleurige meubeltjes en sierplanten, een vrolijke uitloper van de twee wat sombere en suite gelegen kamers. Maar op Suus maakte het toch wel weer een kleine, bekrompen indruk, indruk ook van burgerlijke zuinigheid, die met goedkope middelen een «lans van welstand tracht te wekken. En telkens, wanneer haar blik opging van haar bezi ge handen, die boterhammen maakten voor de kinderen, was het haar, alsof die botste tegen de nabije wanden van het ser retje en ook daar buiten gevan gen werd in het enge opene van hft door huizen-omgrensde •urntje. De vergelijking met haar eigen royale, pompeus-in gerichte behuizing in Schie dam, de grote, kostbaar aange legde tuin drong zich toen van zelf aan haar op en ze besefte, hoe onmisbaar haar toch eigen lijk weelde en rijkdom wanen geworden. Nee, ze geloofde in zulk een omgeving niet meer te kunnen aarden.... En daarom, misschien was alles wel goed zo als 't wasNochtans, toen ze allen eindelijk rustig waren gezeten het had een ogenblik een beetje roezige drukte gegeven, voordat ieder het zijne kreeg; Tonnell zelf had de koffie met een geklutst ei en de dunne sneedjes brood, die hij eigenhandig en met nauwgezette zorg voor Els had klaar gemaakt, bij de zieke ge bracht Suus tegenover Guust had plaats genomen en aan weerszij, tussen hen in, twee kinderen en zich een prefctig-le- vendig gesprek ontwikkelde, waaronderdoor de kleinen met soms leuke vragen en antwoor den mee snapten, toen voelde ze echter ook heel goed, dat de Tonnells rijk waren, iets wat zij miste. Ze moest toen wel denken aan de stille maaltijden, die ze met Henri gebruikte. Hoe gauw wa ren zij uitgepraat of hoe vaak ook Het haar man merken, dat hij maar weinig belang stelde in wat ze vertelde en liefst met zijn gedachten bij zijn zaken was. Hij kon dan korte kregele antwoorden geven met een schamper hautain lachje soms, alsof, vergeleken met wat hij aan zijn hoofd had, alles beuze larij was wat haar interesseer de. Gepikeerd zweeg ze dan maar en het maal sleepte onder drukkend zwijgen ten einde. Doch hoe bleek zo'n koffie-uurtje voor Guust een dagdeel vol huisvaderlijk genoegen, een ge noegen om voor de kinderen te zorgen en met ze te praten. Glunderend kon hij hun gezon de eetlust aanzien en soms moest-ie opeens zijn blonde, baardige kop Elsie toebuigen om een klappend kusje van ze ie ontvangen op zijn wang. En zo trof haar ook zijn dankbare blijdschap, toen hij met een stralend gezicht het ledige bordje van zijn vrouw terug bracht met het verheugende be richt, dat het haar goed ge smaakt had en. zij zich alweer wat beter voelde. Heel z'n doen was zo oneindig veel hartelij ker, meer meelevend dan van HenriOch, niet van Henri alleen ook van zoveel ande re mannen immers, die voor elke vrouw meer attenties had den dan voor de hunne en voor wie de kinderen eeri belemme ring waren voor hun egoïstische genotzucht. Ze besefte het ver schil met scherpe duidelijk heid; doch nu wist ze ook, dat deze man in zijn liefde voor zijn gezin on aantastbaar-veilig was. En vreemd, het gaf haar weer even een schrijnende pijn als toen ze haar liefde voor hem versmaad wist. Eersit die avond, toen ze, in het prettige besef een welbestede dag achter zich te hebben, met Meerhold op de pier zat in dro merig gemijmer, starend voor zich uit in het grondeloze duis- ter, waarin zee en lucht waren opgegaan als onwezenlijk leek alles om haar heen, het ritmisch weerkerend geruis van het water, de muziek, die afgezwakt uit de rotonde over haar heen dreef en zich oplos sen ging in de mysterievolle nachtstilte, het schaarse donke re mensen-beweeg kwam in haar een tevreden evenwichtig heid als na zelfoverwinning. Ze berustte er eindelijk volkomen in, dat haar verhouding tot Gustaaf Tonnell nooit iets an ders kon en mocht worden dan louter vriendschap, dal. tegen over deze levens-ware, een- voudig-liefhebbende, plichtsge trouwe man romantisch ge dweep misdadige dwaasheid werd. En met deze tenslotte ge wonnen overtuiging hoopte ze weer iets nader te kunnen ko men tot de innerlijke tevreden heid, die voor de toch volstrekt niet bijzonder bevoorrechte mensen, als Guust en Els wa ren, de bestendiging leek van hun geluk. En dan, ja kinderenzo'n schat te heb ben als kleinq Els, die je zo heerlijk bezig kon houden met d'r kinderlijke praat, die je al zo'n schat van aanhankelijke liefde gafO, in veel op zichten was dit een welbestede dag geweestze had gevoe lens in 2ichzelf ontdekt, waar van ze het bestaan hooit had vermoed. De stem van Henri, die vreemd* hard opeens uitschoot in het peinzenszware zwijgen, toen hij bevelerig een kelner aanriep en een wisky-soda bestelde, deed onwillekeurig haar hoofd zich wenden naar haar man en ze bespeurde toen eigenlijk pas, hoe verveeld hij er bij zat» En als begreep Meerhold, dat hiermede haar stille overwegin gen waren afgeknapt, begon hij ite praten, na een minutenlange zwijgpoos het gesprek hervat tend, waar het in zijn gemelijk heid was dood gelopen. „En ga je d'r nou morgen weer heen?" vroeg hij, doelend od Suus' voornemen om de andere dag weer in het huishouden van Else te assisteren. Wordt vervolgd Sinds jaar en dag zijn de k[eine, gerubriceerde advertenties in de dagbladen een begrip voor iedereen, die iets wil kopen of verkopen, per soneel of woningruil zoekt en duizend-en-een andere zaken meer. Om aan de wens van vele lezers tegemoet te komen, worden voortaan, elke vrijdag dit soort kleine advertenties onder de naam ook in deze krant geplaatst. Van groot belang is, dat uw tekst zonder prijsverhoging in twéé dagbladen komt te staan U bereikt hierdoor de gezinnen van ruim 13.000 betalende abonnees op deze twee kranten. Gezinnen, die allen in uw eigen omgeving wonen. Dit maakt uw kans op een snel en succesvol resultaat aanmerkelijk groter! kunt u al zo'n 'kleintje' plaatsen van S mm hoog. Dit zijn 2 regels tekst over 1 kolom gezet. Elke mm meer kost u 0,10. Wilt u enkele woorden of zinnen opvallend groot zetten dan plaatst u een zgn. REGELKLEINTJE, waarvan de prijs 0,12 per mm is. Hierbij kan de tekst ook over de breedte van 2 kolommen worden gezet. Deze prijzen zijn excl. 4 BTW. kunt u heet gemakkelijk opgeven bij Vlaardings Dagblad, Blokmakersplaats, Vlaardlngen Schiedamsche Courant, Broersvest 3, Schiedam telefonisch on :r nummer 144.144 - of docr gebrum te maken van onderstaande opdrachtbon Naam: Adres: Plaats: -.Tei.; verzoekt onderstaande tekst zo spoedig moge lijk maal te plaatsen Zend mij wel/geen bewijsnummer a f 0,30. Als ik woorden (of zinnen) heb onderstreept dan gelieve u deze opvallend groot te zetten en geschiedt de plaatsing als REGELKLEINTJE. - In een gesloten envelop zenden aan Antwoord nummer 834, Rotterdam. U behoeft géén post zegel te plakken!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 2