SFEER ZAL OORSPRONKELIJKE BLIJVEN Ambacht's raadhuis: pittoresk. fraai en ietwat monumentaal Geen wisselcollecties ■H»i Openbaarheid., sanering, jeugdbeleid aangepakt? flHHKI II [STAP 1 ,-fj - ANNEXATIE onbeschadigd MOKER SFEER AFBRAAKTAKTIEK L ;CHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 5 JANUARI lïru «saass»1?" K f - ""•JJJIIJJI ':r" _.r t tlrr Vlaardingen Het Raad huisplein bestaat niet meer. maar het oude raad huisje aan het nu zo gehe- ten Emmausplein is als her innering bewaard gebleven aan de autonomie van de vroegere gemeente Vlaar- dinger-Ambacht. Vlaardin- ger-Ambacht werd toege- j voegd aan de rij wijken van het nu ruim 80.000 zie len tellende Vlaardingen: het raadhuisje vervult nu de functie van het statische en dynamische archief van de gemeente Vlaardingen. Het is een fraai gebouwtje, pit toresk door het spitse torentje en opvallend door de Ietwat monumentale stijl waarin het In het begin van deze eeuw werd opgetrokken, op dezelfde plaats 'waar tot 1905 het raad huis van Vlaardinger-Am- bacht, bouwvallig als het was, onder de slopershamer ging. Ondanks de jeugdige leeftijd van het gebouw, tenslotte nog maar 64 jaar, kent het al een rijke geschiedenis, een fraate symboliek met de archieffunc tie die het thans vervult. |Die geschiedenis begint op 31 augustus 1905, de verjaardag van de toenmalige koningin Wilhelmina. In aanwezigheid van een gezelschap in het zwart gestoken notabelen legt mevrouw J. C. van Linden van den Heuvel—Knottenbelt de eerste steen. Een goed jaar later vindt het bestuurlijk en administratief apparaat van het bijna 6000 inwoners tellen de Vlaardinger-Ambacht er I een nieuw onderdak. Alle re den voor de bevolking om leest te vieren en de vader landse driekleur breed te Ijk ten wapperen. ^Ontwerpers/architecten S. de jj» Clercq en J. Gratama zowel als de bouwers en „bewo- f ners" ervan, konden toen niet bevroeden, dat dit nieuwe huig van de gemeente relatief slechts korte tijd als zodanig dienst zou doen. In 1941 al thans vond de Duitse bezetter het volstrekt overbodig dat viaardinger-Ambacht een zelfstandige gemeente was en s annexeerde het ten gunst» van Vlaardingen. •het raadhuisje kreeg een nieu we bestemming; het werd een commandocentrum van de 1 Puitshrs. Dat duurde tot aan 5 7 eind van de tweede w&* j re!do°rlog. Direct na de be- t vrij ding trok de BS (Binnen *anuse Strijdkrachten) erin en vervolgens deed het nog enke le maanden dienst als distri butiecentrum. rijke archief van de ge- Meent c "Vlaardingen, een van Hollands oudste steden, waa de oorlog onbeschadigd door door TTsma de Jongli gekomen. Toen het normal» leven na 1945 weer op gang kwam en de ruimten in het toch al te kleine stadhuis van het steeds groter wordend» Vlaardingen tot in alle uithoe ken benut moesten worden, werd de (nood)raad met da vraag geconfronteerd, waar een nieuwe, geschikte ruimt» gevonden kon worden voor het archief. Het oog viel op het toen nog bewoonde oude raad huisje van de stadswijk Vlaar dinger-Ambacht en dit in 1946 genomen besluit kon een jaar later worden uitgevoerd. Naarmate de jaren, vorderden en het archief op een efficiant- te wijze was ingericht, waa men hard aan uitbreiding toe. De vraag was alleeen hoe. Zoals -dat in kleinere gemeen ten wel vaker het geval is, was ook in Vlaardingen-Am bacht in 1905 een veldwacb» terswoning aan het raadhuis vastgebouwd. De ongelukkige inrichting ervan bood echter te weinig perspectief om daar ook in de toekomst een goed gebruik van te kunnen maken. Het is 1958 wanneer in principe besloten wordt om de veld- wachterswoning hetzelfde lot te laten ondergaan als het voormalige bouwvallige raad huisje: de slopershamer, maar het duurt nog tien jaar voordat de slopers ter plaatso met hun moker verschijnen. Vorig jaar was men dan-zover dat men met een bijzonder ge slaagde historische expositie de op de plaats van de veld wachterswoning verrezen op slagplaats kon openen. Gezegd moet worden dat dit de pot, hoe eenvoudig van opzet ook, afbreuk heeft gedaan aan het esietische van het oude raadhuisje, waarin nog vele zaken herinneren aan de oor spronkelijke functie ervan. Zo is duidelijk te zien dat de hui dige .leeszaal in vroeger jaren de vergaderzaal is geweest van de vroedschap van Vlaar- dinger Ambacht en dat de hui dige studeerkamer van de ar chivaris de werkkamer van de burgemeester van het dort» was. Toch is er ook heel wat verdwe nen al zal de sfeer in en bui ten het gebouw de vroegere functie ervan altijd blijven verraden. Verdwenen js bij voorbeeld de veelzeggende spreuk boven de oude raads zaal: ,,Bene rede op haar pas gesproken, is als gouden ap pelen, in zilveren geheelde schalen gestoken". Ook ver dwenen is de zetel van Am- bachts eerste burger, waarin beeldhouwers niet zoveel pre cisie het wapen van de ge meente gehouwen hebben. Wat verloren staat de stoel in het garderobe vertrek..,.. Het raadhuis zal het raadhuis blijven, hoe paradoxaal het ook klinkt nu het al bijna 25 jaar dienst doet als gemeen te archief. Toch mag ook de vraag gesteld worden hoeveel Vlaardingers (maar hoeveel echte" zijn er nog?) dat we- ten. De huidige stadsarchivaris, drs. Van der Vlis, die overigens op l februari naar Kampen ver trekt geschiedkundig ge zien «en veel rijkere gemeen te dan Vlaardingen heeft bewust getracht de afgelopen jaren daaraan iets te doen. Toen hij in 1968 zijn functie in Vlaardingen aanvaardde, be merkte hij al spoedig een enorme drempelvrees bij de belangstellende Vlaardingers. Hij paste de opbouwende af- braaktaktiek met succes toe. Met andere woorden, hij slaagde erin om de drempel van. het raadhuisje weg te ne men en van Vlaardings stads archief een open huis te ma ken. Plezierig gevolg: een duidelijke toename van een actieve belangstelling voor het roemrijke verleden, van Vlaardingen. En daar hebben we tenslotte onze hele ge schiedenis voor bewaard in dit fraaie gebouwtje, pittoresk door het spitse torentje en iet wat monumentaal door zijn sijl. Schiedam In minstens vier vergaderingen zal de Schie- damse raad zich volgende week door de gemeente-begroting heenwerken. De raadsleden zul len op deze vergaderingen het gemeentelijk huishoudboekje kritisch onder de loep nemen, wellicht zo kritisch, dat er naast de vergaderingen op 11, 13, 15 en 18 januari nog één op 20 januari zal worden gehou den. In het algemeen verslag onderzoek begroting 1971 heb ben de raadsldeen reeds vragen over de begroting kunnen stel len en hebben zy in ruime mate van deze gelegenheid ge bruik gemaakt. Eerder reeds hebben wij vele van deze vra gen gepubliceerd, de laatste volgen hieronder. Eén van de raadsleden heeft b. en w. gevraagd of zij wiilen be vorderen dat uit gemeentelijk kunstbezit wissel collecties ten bate van openbare gebouwen, zoals het ziekenhuis, de ge meentekantoren en de scholen worden samengesteld. B. en w. voelen hier weinig voor. Zij me nen, dat uit deze collecties geen wisselicollecties kunnen worden .samengesteld, omdat de huicli- 1 ge kunstcollectie, die het bezit van de gemeente is, museaal is opgezet en een beeld tracht te geven van de ontwikkeling van de beeldende kunst van de laat ste 25 jaar. (Jit deze collectie zal dus geen wisseicollectie kunnen worden samengesteld. Volgens b. en w. zou ook uit andere posten dan de post muscumaankopen kunst en historie in een wisseicollec tie kunnen worden samenge bracht. Zo is bij de besteding van de eenprocentsregeling van het gemeenteziekenhuis voorge steld door de Adviescommissie stadsverfraaiing in en aan ge bouwen een bepaald bedrag te besteden voor het aankopen van prenten e.d. voor een wis- selcoEectie ten bate van het ziekenhuis. De gemeentelijke sociale dienst verricht op het ogenblik een on derzoek naar het inrichten van kindercrèches in de gemeente Schiedam. B. en w. antwoorden dit op vragen van een raadslid, dat reeds bij de behandeling van de vorige begrotnig hier over vragen heeft gesteld. B. en w. verwachten, dat de socia le dienst op korte termijn met het onderzoek gereed zal kun nen zijn. Een heel ander onderwerp behan delt een raadslid bij het .stellen van de vraag of het verstrekken van schoolmelk wel gezond is voor de schooljeugd, gelet op een uitsprak van het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid, dat het Nederlandse volk teveel vet gebruikt, waar door hart- en vaatziekten kun nen worden bevorderd. Het raadslid wil weten of het nu nog wel juist is vette melk in plaats van vetarme melk aan de schoolkinderen te verstrek ken. B. en w. beroepen zich op mede delingen van het Centraal Schoolmeikcomité te Rijswijk en de Voedingsraad van het Centraal Instituut TNO, die me nen dat het sehoolmelkgebruik niet gevaarlijk is en geen van bovengenoemde ziekten op late re leeftijd kan veroorzaken. Verminderen van het vetgehalte lijkt het college dan ook niet nodig, omdat de kinderen bij de schoolmelk ook een aanzienlij ke hoeveelheid vitaminen naar binnen krijgen. Tenslotte heeft een raadslid vra gen gesteld over de organisatie van gemeentelijke diensten en bedrijven. Reeds in het alge meen verslag van 1970 heeft hij hierover vragen gesteld. Hem werd toegezegd dat een ambte lijke werkgroep zou worden in gesteld. Naar aanleiding van dit antwoord wil het raadslid nu weten of die werkgroep al is ingesteld, en zoja, wat de resul taten van zijn studie zijn en te vens of een onafhankelijk bu reau is ingeschakeld om de structuur onder de loep te ne men. De werkgroep is inder daad ingesteld en heeft zes maal vergaderd, antwoorden b. en w. Het overleg in de werk groep en met de hoofden van diensten van ver.schillen.die be drijven heeft ai tot regelmatige aanpassing van enkele diensten geleid, terwijl voor bepaalde diensten verdergaande reorga nisaties worden uitgewerkt. B. en w. zijn niet gebrand op het aantrekken van externe advi seurs gezien die naar hun me ning hoge kosten, daaraan ver bonden en het betrekkelijk nut, dat voorgaande onderzoeken hebben opgeleverd. Pas wan neer de problemen zo omvang rijk zijn, dat deze niet meer met eigen kracht kunnen wor den opgelost, zullen zij overwe gen een beroep te doen op des kundigen die niet in het gemeen telijk apparaat zijn opgenomen. SCHIEDAM in 1971. Wat dit nieuwe, nog maar vijf dagen ver se, jaar onze stad za] brengen, is moeilijk te voorspellen, vooral nu we het zonder de verwachtingen hebben moeten doen, die gewoonlijk in de Nieuwjaarsrede van de burge meester zijn verwerkt. Uit het oude jaar gaan wel erfenissen mee het nieuwe jaar in. Beloften in 1970 gedaan, 2ullen wel licht in 1971 worden waargemaakt. De sanering van de binnenstad staat, zoals in de laatste tijd aan het begin van ieder jaar, centraal. Wat dat be treft is er dus weinig veran derd. Nog nooit hebben we echter kunnen zeggen, dat er zoveel schot in zit als nu. De gemeente is in zee gegaan met EMPEO en de sugges ties over de reconstructie van de binnenstad worden door ir. Van Gent nauwkeu rig op hun- waarde onder zocht. Over enkele maanden zal EM PEO het verkeersonderzoek hebben, afgerond, dat het eerste begin van zijn werk zaamheden in Schiedam be tekende. Het gehele project zou een half jaar in beslag nemen. Na dit onderzoek zal blijken, of gemeente en bouwmaatschappij elkaar verder kunnen vinden. Voor het eerst zullen dit jaar ook de raadscommissies openbaar kunnen worden ge steld. Er is op niet al te lan ge termijn, een advies inzake die openbaarheid te ver wachten van de commissie voor Algemene en Bestuur lijke Zaken, die zich lange tijd met het probleem heeft beziggehouden. Het publiek 2a 1 vermoedelijk dus dit jaar al nog dichter bij het werk van de raadsleden kunnen worden betrokken, al moet worden afgewacht, of het daar in zeer ruime mate ge bruik van zal maken. De roependen om een nieuw Jeugdbeleid worden even eens verhoord: Vers is de toezegging van b. en w. aan- enkele raadsleden dat bin nen afzienbare tijd de raad een voorstel wordt gedaan tot installatie van een Raad voor Jeugd en Jongeren. Het overleg hierover is met het ministerie van c.r.m. vrijwel geheel afgerond. De nieuwe gezichten in het col lege van burgemeester en wethouders raken zo langza merhand ingewerkt in de problemen die hun portefeuil les met zich brengen en de storm rond het nieuwe colle ge die vorig jaar woedde is geluwd, al' zal er ook het ko mende jaar steeds sprake van tegenwind zijn. Dit laat ste echter kan het schouw spel in de raad wellicht al leen maar boeiender maken. Het experiment van de ecolo gische werkgroep van de Landbouwhogeschool in Wa- geningen is eveneens een nieuw element in de in spraak die de Schiedamse bevolking kr i j gtVers ch.il- lende werkgroepen, ge vormd uit de burgerij, zijn al bezig onder toezicht van een aantal Wageningse stu denten met het uitwerken van hun ideeën van een nieu we stadswijk. De bewoner mag het zeggen. De studen ten hopen in ongeveer het midden van dit jaar met hun experimenteel onderzoek ge reed te zijn. Afgezien van het bovenstaande lijkt het nieuwe jaar voor het overige weinig spectacu laire zaken te bevatten, of het moesten de te houden Ka merverkiezingen 2ijn, waar voor ook in Schiedam de propagandamolens zeker weer op volle toeren zullen draaien. Verder is het af wachten. Natuurlijk zijn er dus plannen: de reconstruc tie van de binnenstad (waar blijft de nieuwe directeur van Gemeentewerken?), een nieuw jeugdbeleid, het be trekken van de burgerij bij het raadswerk en tenslotte een gemeentelijk voorlich tingsblad. Op 31 december 1971 kunnen we zeggen of het allemaal is mee-1 of te gengevallen, dit jaar in Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3