In 1969: 2 kranten voor een prijs Aanvragen Algemene Bij standswet met 30% gestegen Hinderwet moet naar Rijnmond êe'4> Uitzicht voor bewoners Huize Frankeland wordt verbeterd Wijk vereniging Groenoord leidt bloeiend bestaan PPR SCHIEDAM Bloemschikken in „De Rank" Nederlandse Politiehond viert 25-jarig jubileum Voorwaardelijke straf voor brandstichting Zaterdag 9 januari 1971 SCHIEDAMSCHE COUR/1 IT 4 pagina's ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 2625B6 - klachtendienst 260830 98ste jaargang no. 23997 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Het aantal aanvragen voor financiële steun krach tens de Algemene Bijstandswet in Schiedam in 1969 is, in vergelijking met het aantal in 1968, sterk toegenomen, na melijk van 6.661 tot 8.826. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1969 van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken in Schiedam. Schiedam In het eerste num mer in 1971 van Groenoord Ak koorden» het orgaan van de wijkvereniging Groenoord, con stateert voorzitter J. J. Levens dat het de wijkvereniging niet slecht gaat. Het aantal leden - stijgt-voordurend en bedraagt nu ongeveer ruim 600 gezinnen. Vooral boerderij Landvreugd blijkt een centrum van activi teiten te zijn, waar de onderaf delingen van de vereniging een florerend bestaan leiden. De kaartclub en de postzegelcub trekken veel belangstellenden, terwijl de toneelgroep Groeton nu ongeveer 20 actieve leden telt. Ook de feesten in de boer derij, die door de wijkvereni ging werden georganiseerd, zijn een succes geworden. De kindercrèche in de boerderij heeft zoveel jeugdige bezoe- kertjes, dat op enkele dagen In de week geen nieuwe kinderen kunnen worden opgenomen. De wijkvereniging zoekt dan ook naarstig naar een nieuwe ruimte en hoopt die binnen niet al te lange tijd te hebben ge vonden. De belangstelling voor ïndoortrai- ning is zeer groot. Voor de trai ning voor dames is een leden stop noodzakelijk geworden. De wijkvereniging heeft als ver dere activiteiten zorg gedragen voor diverse concerten in de Martinuskerk en in de Dorps kerk in Kethel, festiviteiten op Koninginnedag, bustochten voor bejaarden, bloembakkenactie op de balkons en overleg met de verkeerspolitie over bepaal de verkeersproblemen in de wijk. Ondanks alle bloeiende activitei- 1 ten heeft de wijkvereniging nieuwe leden dringend nodig, schrijft de heer Levens. Het lid maatschap bedraagt £1,50 per madnd, f 4.50 per kwartaal of 118 per jaar. Van de 8.826 aanvragen om bij stand werden er in 1969 3.596 toegewezen en 405 afgewezen. Voorts waren er 4.845 wftzi- gingsbeschikkingen tegen 2.556 in 1968. Ook het aantal personen dat een beroep heeft gedaan op de Al gemene Bijstandswet is, even als in andere jaren, sterk toe genomen. In 1969 deden 2.166 personen een beroep op de wet, in 1968 waren het er 1.755. Het grootste deel van de mensen dat ïn 1969 een aanvraag in diende was ouder dan 65 jaar, namelijk 1.463 mensen, waar van iets meer dan de helft (754) vrouwen. In de leeftijdsgroep tot 65 jaar was het percentage vrouwen aanzienlijk hoger, namelijk 580 op de in totaal "6B3 personen die zich meldden. In 1969 vroegen 1052 personen om een eenmalige bijstand (in 1966: 1235). Het aantal personen dat op me disch en/of sociale indicatie el ders verzorging of verpleging behoeft nam in 1969 met 15% af; het aantal bejaarden nam echter toe. Het aantal elders verzorgden be droeg in 1969 1.0B6 (in 1968: 1242); waarvan het aantal be jaarden in 1069 838 bedroeg tegen in 1968: 790. De kosten van elders verzorgden zijn opgelopen met f 199,928. De voornaamste oorzaak van de kostenstijging ligt in het feit dat de kosten van verple ging en verzorging zijn geste gen. Ook hier is de post voor bejaarden sterk verhoogd. Per cliënt bedroegen de kosten in 1969 gemiddeld 3.432,—; ïn 1969 was 't gemiddelde ƒ2.841,— zodat de kosten per cliënt wer den verhoogd met 591, Aan 72 minder-validen werd bij stand verleend in 1969, dat is aan 13 personen meer dan in 1968. De netto-uitkering aan minder validen was in 1969 262.825. Dok de uitkeringen aan oorlogs slachtoffers stegen; het aantal personen niet. In 1968 werd to taal uitgekeerd 94.482, in 1969 96.488. Dt uitgaven ten behoe ve van gerepatrieerden daal den van 79.226 tot 57.551. De uitgaven komen geheel ten laste van het rijk. Het bedrag dat werd uitgegeven aan het woonwagenkamp voor rekening Van de gemeen ten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis was in 1969 89.708 (waarvan aan bijstand 31.383) tegen 68.839 hl 1969 (aan bijstand toen 33.636). Profiteer n4 van het unieke aanbod 2 kranten te ontvangen voor de prijs van één: ïcfiiedumche Courant roet nieuws uit uw stad en omgevins» «n het Rotterdamschff Nieuwsblad roet het laatste binnen-en buitenlandse nieuws. Gtefon» nu opdracht ook bij ~Q3t 14 daten gratis, zonder enige verplichting, de SC RN te bezorgen en ontdek, j Mlf da vete pluspunt er». stuur B.I.W. Deze bon In open envelop, ronder postzegel, sturen naar Rotterdimsch Nieuwsblad, antwoordnummer834, Rotterdam de SC RN 14 deen iritis naar; j teli loon j" 7/ Vrijdagmiddag heeft een tankwagen op de Koemarktbrug te Schiedam twee wielen verloren door een technisch mankement. De wagen raakte enigszins dwars over de rijbaan en hield korte tijd het verkeer op. De tankauto was ongeladen Schiedam De afdeling Schiedam v3n de Politieke Partij Radicalen gaat lich bezighouden met problemen rond hinderwet- cn bouwver- Eunnmgen. Aanleiding daartoe is volgens de PPR de huidige situa tie in het Rijnmondgebied, waarmee de partU weinig tevreden is. Het is de bedoeling van de afdeling reacties te krijgen op me ning over dït probleem. In een brief aan deze krant zetten de PPR* leden hun mening als volgt uiteen: Het Rijnmondgebied is eivol vergunningen en brandveilig- met weivaart, zo verregaand heid voor het vestigen van een welvarend dat het als een enor- bedrijf worden bekeken en met me bom is die elk ogenblik kan erna. barsten en dood en verderf kan x)e kwestie van de bedrijfsvesti- zaaien. De gaswolk van Vlaar dingen Is maar een kleinigheid je bij wat mogelijk gebeuren kan als er iets fout gaat. Af en toe is de luchtvervuiling al bo ven het toelaatbare en de enige mogelijkheid bij te erge vervui- ging in de Leliestraat heeft dui delijk aangetoond dat men niet beschikt over de deskundig heid, zo'n klein probleempje aan te kunnen. Hoe moet het dan met werkelijk grote proble* men? ling is dan dat vanuit het Rijn- 0jn tegenspel te kunnen bieden mondkantoor vriendelijke ver zoeken uitgaan naar de vervui lers om te matigen. Het tempo waarin gewerkt wordt aan wettelijke normen aange past aan da technische ontwik keling geeft het vermoeden dat het welzijn van de mensen niet zo'n hoge prioriteit beeft bij de regerende partijen. De bewo ners van het gebied in en rond Rotterdam weten amper dat slechts een klein brandje, een aanvaring van schepen met ge vaarlijk vergif -geladen, of een ontploffing in een of ander be drijf hen in massa naar de an dere wereld kan helpen. Een tankauto geladen met een héls vergif, gaande langs de route „gt -aarlijke stoffen" kan de bewoners van de huizen die toevallig langs die route staan ter dood veroordelen bij een verkeersongeluk waarbij het vergif vrijkomt. aan de grote industrie, aan de producenten en handelaren in vergiften, lucht en water ver ontreinigde bedrijven, moet de overheid over grote deskundig heid beschikken, wil het geen ikat-en-muis-spei worden met ons leven als inzet. Onder do gegeven omstandigheden is bet zo, dat de industrie betrekkelijk vrij spel heeft en de plaatselij ke diensten onmachtig zijn. Het ligt voor de hand dat binnen het Rijnmondgebied de deskun digheid voor het bewaken van de veiligheid, het behandelen van hinderwetzaken, bouw en verbouw van bedrijven in han den komt van de Rijnmondraad waar men het geheel kan over zien. Men kan daar nagaan o£ de uitlaatgassen van een fa briek in Pemis en in Schiedam door de wind samengebracht een nieuwe verbinding aangaan die schadelijk is voor de mens. Leven met levensgevaar vraagt E bedrijlsactivitetfa binnen het cn-rvfo rle»cTnmrlie»hf»irt unnr rir» J grote deskundigheid voor de veiligheid. Het moet niet kun nen dat de verantwoordelijk heid voor dergelijke gevaren, die binnen het gehele Rijn mondgebied gelden, bij de grenzen van elke afzonderlijke gemeente ophouden en verder gaan in de volgende gemeente binnen het Rijnmondgebied. De gevaren zijn te groot voor een versnipperde verantwoordelijk heid. Voor het besturen van een auto moet men een rijbewijs hebben. Voor het vestigen van een bedrijf is het steeds meer gebruikelijk om achteraf eens te bekijken of het zonder onge lukken wel kan. In het belang van de veiligheid van de men sen is het noodzakelijk dat aan vragen voor bedrijfsvestiging, bouwvergunningen, hïnderwet- Rijnmondgebied zijn één geheel en moeten onder één bestuur lijk toezicht vallen. Nu het be kend is geworden boe het ver loop is van een eenvoudige aan vraag voor een bedrijfsvesti ging, is er reden tot ernstige zorg. Zeker is dat een dergelij ke zorgeloosheid hoogstgevaar- lijke gevolgen kan hebben voor de veiligheid van de burgers. Daarnaast is er een onbekende factor van schade voor de be drijven die niet weten waar zij aan toe zijn. Niemand voelt zich meer zeker. De inzet is het leven en de gezondheid. "VVie laat toe dat daarmee wordt ge speeld? Politieke Partij Radicalen Postbus 100, Schiedam. r Bi êidfSÉis&f 9 Om dit terrein bij Huize Frankeland wat op te knappen put men uit de post „Onvoorziene wijkvoorzieningen". Schiedam Het terrein naast Huize Frankeland aan de Nieu we Haven zal worden opge knapt. Men wil daarmee niet wachten tot het tracé van de weg een definitieve vorm heeft gekregen. Nog deze winter zal de afdeling Plantsoenen van de dienst voor Gemeentewerken zorgen voor een heesterbeplan ting langs het gebouw, zodat het uitzicht voor de bewoners van Huize Frankeland wordt verbeterd. Vroeg in het voorjaar zal het grasveld, dat is beschadigd door de aanleg van een kabel, worden vernieuwd en afge werkt. Voor deze verbeteringen wordt de post „Onvoorziene vrijkvoorzie ningen" aangesproken. De ge meenteraad besloot in de ver gadering van 21 december jl. een krediet van f 25.000 te ver lenen voor deze post, die is ge reserveerd voor kleine voorzie ningen om het straatbeeld le veraangenamen. Schiedam Op donderdag 21 ja nuari zal er in gebouw „De Rank" aan de Schiedamseweg een lezing worden gehouden over het bloemschikken, De heer Rietkerken zal een lezing houden voor de dames en be langstellenden van de Neder landse Christelijke Vrouwen bond, LDe aanvang is vastge steld op 19.45 uur. Schiedam De afdeling Schie dam van de Nederlandse Poli tiebond bestaat 25 jaar. Het af delingsbestuur viert dit jubi leum door het geven van een receptie in caferestauranl Eu ropoort aan de Maasboulevard op zaterdag 30 januari, van elf uur tot half één. Rotterdam Tot drie maanden voorwaardelijke celstraf is een 28-jarige heftruckchauffeur uit Schiedam conform de eis van de officier vrijdag door de politierechter veroordeeld wegens brandstichting. De verdachte, die al geruime tijd werkeloos was en geen uitke ring of bijstand ontving, leefde in onmin mét zijn buurman Frauendorff. Hij verdacht dezo buurman ervan verraden te hebben, dat hij een afgesneden electriciteitsleidlng weer aan gesloten had. De brandstichter heeft op 3 okto ber 's nachts om half vier in een dronken bui een fles petro leum in een halletje naast het door Frauendorff bewoonde pand aan de Nieuwe Haven te hebben leeggegooie en vervol gens een prop papier in de brie venbus gestopt en deze aange stoken en naar binnen geduwd. Hij werd op heterdaad betrapt door de politie, Jet oude pand was gevuld met licht ontvlambare materialen, terwijl op een bovenverdieping twee mensen lagen te slapen. De gewaarschuwde brandweer wist de brand tot het halletje te beperken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 1