Honderd Turken in voormalig bejaarden tehuis m Gusto werft dames j STA Dj 3 10 JAAR ONTVANGST TUIN hpeöIF^ Jongens stelen verdovende middelen SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 13 JANUARI 1971 Schiedam/Poortugaal Tussen de vele kleine en pittoreske woninkjes in Poortugaal die aan circa 3.000 mensen woon ruimte bieden, staat één groot huis waar 100 mensen wonen. iHet is het voormalige bejaar dentehuis Siloam dat sinds vier december 1970 eigen dom is van de Schiedamse dok- en werfmaaischappij Wilton. Fijenoord NV. De- honderd mensen die er wo nen zijn Turkse werknemers van Wilton. Als pachter van het royale pand treedt op de heer A. O. Ertan, zeil afkom stig uit Turkije, die de lei ding heeft over het pension. Op het ogenblik wordt er druk getimmerd in Huize Si loam. Men wil namelijk de kans op brandgevaar zo mi niem mogelijk maken. Op de bovenste verdieping van het huis er zijn er drie worden, asbest-platen aange bracht en de trapgaten wor den gesloten, omdat de gaten in geval van brand een grote zuigkracht voor de vlammen zouden kunnen betekenen. pe heer G. J. Klute, chef recrute- rtng van Wilton, blijkt graag bereid een en ander ov-er het huis te vertellen. Huize Si» loam was voorheen een bejaar dentehuis; er woonden nog on geveer veertig bejaarden. Men verhuisde echter naar de nieuwbouw. En o-mdat wij juist van plan waren honderd werk nemers uit Turkije te werven, leek ons dit wel iets. We hebben de hele zaak overgenomen met inboedel en al: centrale ver warming was al aanwezig. lVe hebben toen de heer Ertan, die vroeger bij ons heeft ge werkt als tolk Turks-Nederland, gevraagd of hij de leiding op zich wilde nemen. De heer Ertan, die heel goed Ne derlands spreekt, gevraagd naar de tijd die hij erover heeft gedaan om het te Ieren zegt „10 jaar". Het is maar een grapje: hij woont nu tien jaar'in Neder land. Toen hij in Brabant werk vers uit Turkije, heeft drie maanden les gehad in het Nederlands. Spoedig daar na ging hij bij Wilton werken als tolk. En nu» in Poortugaal, kan hij zich opnieuw zeer nuttig maken. Overigens behoeft het niet zo lang te duren of hij zal met zijn landgenoten een aardig mondje Nederlands kunnen praten. Op maandagavond en woensdag avond namelijk krijgen de be woners van Huize Siioam les in de Nederlandse taal,, voorlopig gedurende 13 weken. De kans dat de lessen langer zullen wor den gegeven is echter wel groot. Per groep van 25 krijgt men eens per week anderhalf uur les. Hoe bevalt het de mensen? De heer Ertan kan er al wel iets Het pension vanuit de tuin gezien. over zeggen. ,,Men heelt het hier wel naar z'n zin. De mees ten kenden adressen in Neder land van vrienden en als die hier op bezoek kwamen, zeiden ze dat het hier wel erg goed is. Ja, en op iedere kamer is cen trale verwarming. Wij hebben het nu eenmaal vlug koud, dus daar is men \vel blij mee. Er zijn recreatie-zalen en het eten bevalt goed". Het eten zou niet anders dan moeten bevallen: in de keuken wordt iedere dag aan de maal tijden gewerkt door een Turkse kok en een. hulpkok. Dat het smaakt blijkt ook al wel uit het feit dat men alleen aan broden per week 700 1000 stuks in de Reuken verwerkt. „De heer Er tan heeft de kok gevonden in een Turks restaurant in Alphen aan den Rijn", vertelt de heer Klute, die, wanneer hij een vol gende keer naar Turkije gaat om er mensen te werven, vast van plan is dan ook een kok naar Nederland te brengen. Het is voor de honderd bewoners van het huis 's morgens zes uur opstaan. De meesten gaan 's avonds om een uur of tien, half elf weer naar bed. Voorlopig doet iedereen nog dagdienst. De mensen zijn allemaal vak lui, maar me nwerkt hier toch met andere instrumenten waar 0e heer A. O. Ertan, sinds 10 jaar in Nederland, vóór Huize Siloam, waar bij de leiding heeft. men pas na ongeveer een maand aan gewend is om mee te werken. Tot die tijd en tot men zich in de taal beteer kan uitdrukken wordt er dagdienst gedraaid". Uitgaan? „Alleen op zaterdagavond. Men gaat naar Rotterdam. Meestal is ie dereen om half één terug, met de laatste bus". Het vervoer op doordeweekse dagen naar Wil ton is minder ingewikkeld. Voor f3 per week wordt men gehaald en gebracht met bus jes. De ontvangst van de honderd nieuwe inwoners van Poortu- gaal was heel plezierig. Op vier december werd het huis ge kocht; op vijf december was de - helft uit Turkije aangekomen. Waarschijnlijk tot hun verba zing, brachten enkele Poortuga- Iers oliebollen naar Huize Si loam. Het huis biedt zowel voor bewo ners als voor het personeel veel gemakken. De heer Klute wil er nog eens extra op wijzen dat het wel is opgeknapt, maar toch ook weer niet zodanig dat men overal voorzichtig mee moet zijn. De daad bij het woord voegend leunt hij met zijn hand tegen een lichtblauw geverfde muur en zegt ,,Kijk al3 je nou eens lekker zo wilt gaan staan en je hebt toevallig vuile handen, dan is er niets aan de hand". De kamers waar twee tot zes mensen slapen zien er netjes en eenvoudig uit. Er staan kas ten waar men z'n kleren in kwijt kan. op ieder bed ligt een mooie blauwe deken, er staan tafels en stoelen. Voorts zijn er twee eet/recrcaticzalen.; beide voorzien van een televisietoe stel. „We hebben allerlei spe len. Vooral schaken doet men graag". In iedere kamer bevindt zich nog een installatie waar de vorige bewoners het verplegend perso neel mee kunnen waarschuwen. De luidsprekers hangen ook nog aan de muren: alle bewo ners kunnen meegenieten wan neer er centraal een muziekje ten gehore wordt gegeven. chef-kok is 's middags al een tijd in de keuken bezig vuur de avondmaaltijd. Achter het huis bevindt 2ich een grote lap grond. Nu liggen er stukken brood waar de vogel tjes zich aan tegoed doen. Waarschijnlijk zullen zij *s zo mers ruimte moeten maken voor de bewoners van Huize Si loam, want de tuin is een uitge lezen plek om er van de zon te genieten. Op iedere etage zijn douches en ■a «Wrawrv-rt -w» toiletten. De kok heeft de be schikking over twee keukens: de broodkeuken en de keuken voor de warme maaltijd waar een originele Turkse maaltijd wordt bereid. „Men. krijgt de maaltijd voor tus sen de middag mee. Ook dat is Turks. Men doopt dan het brood in iets vloeibaars". Deze aanpak is blijkbaar ook bij Wilton zeer goed bevallen. De heer Klute iaat doorschemeren dat het naar alle waarschijn lijkheid niet zal blijven bij Hui ze Siloam alleen. Relaxen kan ook in de recreatiezaal. Een spelletje spelen ia één van de twee recreatiezalen. Schiedam De Schiedamse werf Gusto IHC heeft zich evenals Wilton bereid verklaard vrou wen aan tc trekken die beroe pen wensen te beoefenen waar voorheen alleen mannen het privilege van hadden. Er is geadverteerd. Er is contact ge legd met enkele gegadigden, voornamelijk van MAVO-nt- veau die produktiewerk in een volle dagtaak willen verrichten. De dames zullen een aanvullen de cursus volgen aan het Cen trum voor Vakopleiding voor Volwassenen. Vlaardingen Uit een apotheek aan de Billitonlaan in Vlaar- dingen Is een hoeveelheid ver dovende middelen gestolen. Vier jonge Duitsers van zestien tot negentien jaar, afkomstig uit Keulen, zijn in verband met deze diefstal door de politie aangehouden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3