Parallelweg binnen twee jaar ontruimd f125,- boete Drinkwatertarieven worden verhoogd Onderzoek naar pensions gastarbeiders Verdeling culturele subsidie Wethouder B* E. Collé: Meer geld voor het meten van luchtverontreiniging Drie maanden geëist tegen oververmoeide chauffeur Gebedsbijeenkomsten voor eenheid der christenen Schiedam krijgt voorlopig geen sociaal raadsman K.N.M.T.P. maakt programma bekend ISTADf Griek over de kop: HUISVESTING BUITENLANDERS Bijstand politie aan ander korps is beëindigd BenW overleggen met huisartsen over problemen Ongeval met dodelijke afloop Vorig jaar kleine sïijging aantal arbeidsongevallen Veel controles door dienst bijzondere wetten BROMFIETSER GEWOND SCHIEDAMSCHE COUKANT VRIJDAG 15 JANUARI 1971 Schiedam Dc Griek E.T. is woensdagmorgen door de Schiedamse kantonrechter veroordeeld tot 12S boete of tien dagen plus voor- waard elijke ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Schiedam Be gemeente Schiedam zal de ontruiming van de woningen aan de Parallelweg In versneld tempo voortzetten. Binnen afzienbare tijd zal de raad een voorstel worden ge daan, een krediet ter beschikking te stellen voor de afbraak van de woningen. De sanering moet binnen anderhalf of twee jaar zijn voltooid, „De sanering van de Parallelweg staat in het middelpunt van de belangstelling, maar we moe ten niet vergeten dat het niet alleen de Parallelweg is die er slecht aan toe is, maar dat ook het Nieuwsticht bijvoorbeeld moet worden gesaneerd" vond wethouder Collé woensdag avond in de gemeenteraad. Mevrouw J. Krikke-Hein (PvdA) onderbrak de wethouder en noemde nog straten zoals de Vriendschapsstraat en de Zee straat. De wethouder was het daar mee eens. Hij deelde mede dat er thans aan de Parallelweg nog 79 gezinnen wonen, van wie 46 in de oude woningen en 33 in de woningwetwoningen die daar in de Tweede Wereldoorlog zijn opgetrokken. In 2970 zijn 23 gezinnen geholpen aan een andere behuizing, tot au gustus elf, na augustus twaalf. Van deze twaalf bewoners vond er één een nieuwe woonruimte in een bejaardentehuis. Op het ogen blik zijn er weer vijf panden vrij, terwijl in februari zal worden be gonnen met het slopen van achttien woningen. Een aantal woningen, zijn ondergebracht. waarin buitenlandse werknemers Iedere woning die leegkomi j wordt niet meer bewoond. Vol gens de wethouder worden deze woningen opzettelijk zo „geruï neerd" dat c-landestiene bewo ning onmogelijk wordt ge maakt „Anders hebben we zo weer nieuwe gevallen die in die huizen zitten, en. daar lossen we niets mee op", vond de heer Collé. Aan de hand van woonrapporten. zijn vele instellingen ingescha keld, die de bewoners verder sociaal begeleiden bij hun ver huizing. Van de twaalf boven genoemde gezinnen zijn er ze ven direct in hun nieuwe woon omgeving opgenomen, terwijl slechts een minderheid daar moeite mee bleek te hebben. De meesten passen zich dus wel aan. In zijn antwoord op vragen van raadsleden ging de wethouder ook uitvoerig in op het pro bleem van de huisvesting van buitenlandse werknemers in Schiedam. Volgens de laatste gegevens hebben zich al meer dan 2000 buitenlandse werkne mers van boven de 21 jaar in Schiedam gevestigd. Van hen komen er 1200 uit de landen rond de Middellandse Zee: on dergebracht in woningen, in kosthuizen en pensions, zijn. 33 Grieken, 58 Italianen, 130 Joe- eoslaven, 64 Marokkanen, 12 Portugezen, 164 Spanjaarden en 304 Turken. Deze aantallen ge ven de gezinshoofden of de vrij gezellen onder de gastarbeiders aan. Verschillende raadsleden hadden B. en W. gevraagd naar de toe stand van de pensions, waarin de buitenlandse werknemers zijn. Aan de hand van de bepalingen uit de Algemene Politieverorde ning zijn 50 pensions aanwezig. De controle van de pensions is ter hand genomen en wethou der Collé kon gisteravond in de raad enige gegevens hierover meedelen. De pensions moeten voldoen aan de normen van. Al gemene Politie Verordening, de Brandweer en van het Bouw en Woning toe zicht. Over 21 van de 50 pensions is een rapport uitgebracht, terwijl er tien rap porten gereed liggen bij de Wo- ningdienst en er nog twaalf rapporten moeten worden opge steld. Schiedam De afdeling Schie dam van de Koninklijke Neder landse Maatschappij van Tuin bouw en Plantkunde heeft haar programma voor de eerste vijf maanden van het nieuwe jaar bekendgemaakt. Op donderdag 21. januari zal er een jaarvergadering gehouden worden. Er zullen dan enkele planten verloot worden en de heer Baron zal dia's uit ver schillende landen van Europa laten zien. De heer Loore zal op 23 februari een inleiding met dia's houden over Kameroen- Op 18 maart zal de heer G. Meijer zijn dia'£ laten zien over een reis in Ita lië. Schiedam zal door de heer De Bruin op de korrel worden genomen en wel op 15 april. In de maand mei wordt er een be zoek gebracht aan een kweke rij, namelijk de Heemtuin en het B eatmplantsoen. Alle bijeenkomsten houden in Gebouw worden .Irena". ge- Vlaardingen Onder de post kosten voor bouw- en woningtoezicht is bij het opstellen van de gemeentebegroting 1871 een bedrag van i 5.000 opgenomen voor door derden (TNO) uit te brengen advie zen. Dat bedrag is o.m. bedoeld om metingen te laten doen naar de uitworp van stoffen die luchtverontreiniging veroorzaken. B en W hebben de raad inmiddels voorgesteld zoals reeds was aangekondigd dit bedrag met 25.000 te verhogen. Het hele bedrag zal voornamelijk gebruik worden om te laten meten welke stoffen en in wel ke hoeveelheden door bronnen van luchtverontreiniging in de atmosfeer worden gebracht. De resultaten van die metingen zullen enerzijds dienen ais con trole op naleving van voor schriften en bepalingen en an derzijds om de nodige gegevens te verkrijgen voor het treffen van maatregelen, De bedoeling is deze metingen periodiek te laten houden. B. en W kunnen momenteel nog niet zeggen hoeveel geld in totaal voor de metingen nodig zal zijn; zo no dig wordt een aanvullend kre diet gevraagd. Vlaardingen Na een periode van twee jaar kon de bijstand, die het Vlaardingse politiekorps verleende aan de gemeentepoli tie in Amsterdam, worden beëindigd. Tien personeelsleden werden ieder voor vier weken In Amsterdam gedetacheerd om te assisteren bij het oplos sen van de moeilijkheden rond De Dam. In het afgelopen jaar hebben ook enige groepen van de mobiele eenheid bijstand verleend aan de politie in "Wassenaar, Leer-, dam en Den Haag in verband met de rellen met de Zuid Mo- lukkers. Vlaardingen In de nog vast te stellen gemeentebegroting voor 1971 is een post van 85.000 op genomen voor subsidie voor culturele doeleinden. Op advies van de stichting Vlaar dingse Gemeenschap hebben B en W de gemeenteraad voorge steld dit bedrag als volgt te verdelen: Gewestelijk Orkest voor Zuid- Holland 14.550, Vlaardings Kunstcentrum 16.000, werk- cursus voordrachtkunst en de clamatiewedstrijd schooljeugd 1,600, tentoonstellingen 10.000, zang 12.950, muziek f 12.250, toneel 6.100, Bureau voor Sociaal Toerisme en VVV" 2.500, diversen, 8.720, nog te verdelen 330. Vlaardingen Burgemeester en wathouders zullen niet binnen de gebruikelijke termijn van drie weken kunnen, antwoorden op de vragen, die de gemeente- raadsfractie van. de VVD het college heeft gesteld over het aantal huisartsen in Vlaardin gen. De WD-fractie heeft o.a. ge vraagd of het waar is, dat hier minder huisartsen Der 1000 in woners zijn dan het landelijke eemiddelrïe, terwijl met het oog op de vele flats in onze stad het omsekeerde wenselijk zou zijn. Gevraagd werd ook naar de mate van medewerking, waar op huisartsen, die zich hier wil len vestigen, kunnen rekenen. B. en W. hebben nu geantwoord, dat over deze aangelegenheid op zo kort mogelijke termijn overleg gepleegd zal worden met het bestuur van de Vlaar- dinsse Huisartsenkring en dat het pas daarna mogelijk zal zlin de gestelde vragen te beantwoorden. Rotterdam Drie maanden cel en anderhalf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid eiste de officier van justitie ntr. F. L G. .A. Hage donderdag tegen een 26-jarige chauffeur uit Schiedam, die op 14 september op het kruispunt Oldegaar- de/Pendrechtsewcg-Kerkwervesingel te Rotterdam door het rode stoplicht zou zijn gereden, waarbij hij een aanrijding veroorzaakte met de 45-jarige havenarbeider G. M. Jansen, die als gevolg van dit ongeluk om het leven kwam. Wel verklaarden de getuigen, dat de chauffeur tamelijk onvoor zichtig had gereden en met hoge snelheid (80 km) op het stoplicht was toegereden. De chauffeur is na het ongeval reeds zeven weken onder be handeling van een zenuwarts en verricht nu monteurswerk. "Uitspraak op 28 januari. Toen de chauffeur 's nachts tegen twaalf uur de aanrijding ver oorzaakte, had hij een werk dag van bijna twintig uur ach ter de rug. Hij maakte de in druk behalve licht tot matig onder invloed van alcoholhou- Vlaardingen Tijdens de week van gebed voor dc eenheid der chris tenen is er in de Immanuëlkerk op de Kotterdamswg van maan dag 18 t/m maandag 85 januari (uïtgzonderd zondag) elke avond van half acht tot acht uur een bijeenkomst. Voor deze gebedsdien sten wordt de liturgie gebruikt, die is samengesteld door de We reldraad van Kerken en het Centrum van Christelijke Eenheid en di m ons land is uitgegeven door de Kaad van Kerken in Neder- land. De overdenkingen tijdens de gebedsweek zijn gericht op het thema De gemeenschap van de Heilig Geest". dende drank ook oververmoeid te zijn. Het werktijdenboekje was al maanden niet bijgehou den, een feit waarvoor de chauffeur of diens werkgever nog terecht moet staan. In de ochtenduren had de chauf feur reeds gemerkt dat een remkabeL tussen trekker en op legger los was. Hij had dit mankement zelf verholpen. Na het ongeluk in Rotterdam bleek ■de kabel ponieuw los. De chauffeur wijt het ongeluk min of meer aan dit mankement Achter hem rijdende getuigen hebben echter geen remlichten gezien toen de chauffeur het rode stoplicht naderde en ook zagen zij de trekker met opleg ger niet „scharen", een ver schijnsel dat optreedt wanneer geremd wordt met een losse remkabel. Bij de afrit van Rijksweg 20, richting 's Gravelandseweg, hij niet in staat geweest de han delingen te verrichten die van hem verwacht werden, stond officieel in de dagvaarding. De Griek was met zijn auto in een slip geraakt, daarna tegen de vangrail, links en rechts, ge. schoten, had nog enkele obsta kels geraakt en sloeg ten slotte over de kop. E .T. verklaarde niet te begrij pen waarom hij voor de bali moest verschijnen. Mr. \v. E. van Vloten de kantonrechter, en de officier van justitie, mr. R. J. C. graaf van Randwijek reageerden in koor: „Nou het is me anders wel een stunt". De onbegrijpende Griek deelde ter zitting mee dat een olievlek op het wegdek de oorzaak van zijn slippartij is geweest. Mr. van. Vloten vroeg verdachte; „Waar kwam u vandaan". Verdachte: „Uit Griekenland", „Dus u hebt die hele dag gere den". „Oh nee, bedoelt u dat, i kwam van mijn werk". „Nee ik dacht dat u vermoeid was of zo' De officier van justitie vond dat het hele euvel te wijten was aan te hard rijden. Bovendien had verdachte tegen de politie niets gezegd over een eventuele olievlek. De officier eiste 150,— of 15 dagen hechtenis plus voorwaardelijke ontzeg ging van derijbevoegdheid voor drie maanden met een proeftijd van twee jaar. De offi cier hield rekening met het feit dat het niet de eerste keer was dat verdachte zich moet ver antwoorden voor onverantwoor delijk rijden. Vlaardingen Bij 49 arbeidson gevallen in 1970 werden drie personen dodelijk, 22 zwaar en 33 licht gewond. Het jaar 1969 werd afgesloten met 47 arbeids ongevallen. Hierbij overleed één persoon. Respectievelijk 27 en 20 personen raakten zwaar en licht gewond. Vlaardingen Burgemeester en wethouders hebben de ge meenteraad voorgesteld de prijs van drinkwater voor huis houdelijk gebruik, met ingang van de eerste verbruiksperio- de in 1971, te verhogen van. 50 tot 60 cent per m3 en het vast recht vast te stellen op 21 per jaar (was gemiddeld 17 per jaar). De voorgestelde verhogingen hangen samen met een hogere inkoopprijs, die met het ge meentebestuur van Rotterdam is overeengekomen. Dat ge meentebestuur heeft de be staande overeenkomst al per 31 december 1969 opgezegd en over een nieuwe regeling is tot nu toe geen overeenstemming bereikt. Wel werd afgesproken, dat om grote verliezen bij het waterleidingbedrijf te voor komen de totaal nodige ver hoging van de inkoopprijs over de jaren 19701972 in fasen zou worden ingevoerd. In verband daarmee besloot de raad in ok tober vorig jaar de inkoopprijs te verhogen tot 20,2 cent per m3. Voor 1971 wordt nu voorge steld Rotterdam 27,2 cent per m3 te betalen. Deze verhoging met 7 cent per m3 maakt het nodig dit jaar de opbrengsten door hogere verkooptarieven pp te voeren met een bedrag van ongeveer 450.000. Vandaar de voorgestelde verhogingen voor huishoudelijk verbruik; de ta rieven voor industrieel ver bruik zijn door B. en W. inmid dels eveneens verhoogd. Schiedam De gemeente Schie dam krijgt voorlopig geen so ciaal raadsman, Wethouder B. E. Collé deelde dit woensdag avond aan de gemeenteraad mee. „Als men problemen heeft weet men de weg naar een bureau of een contactman wel te vinden. Heit systeem vol doet wel en een sociale raads man is niet opportuun", aldus de wethouder. De heer W. J. C, Willemse (KVP} wees de wethouder er op dat de noodzaak van een sociale raadsman is opgenomen ia het programma van de „groep van 23". De heer Collé: „Die nood zaak is er nu niet. Het huidige systeem voldoet". Vlaardingen De dienst bijzon dere wetten heeft in 1970 ver schillende controles gehouden op het naleven van de diverse wetten. Bij een caféhouder werd de hele voorraad alcohol houdende drank in beslag geno men, omdat hij niet in het bezit van een drankvergunning was, In Vlaardingen bevinden zich 56 cafés, 25 slijterijen, 16 socië teiten en 9 sportkantines. Ook staan er 52 inrichtingen inge schreven waarvoor b. en w. verlof hebben verleend ingevol ge de drank- en horecaverordc- ning. In samenwerking met de bijzon dere radio- opsporingsdienst van de PTT zijn geregeld con troles uitgeoefend op klandes* tiene zenders. In vijf gevallen is zendapparatuur in beslag go- ntflnen. Tegen zes personen is proces-ver baal opgemaakt wegens het on* bevoegd in bezit hebben van vuurwapens en munitie. In het afgelopen jaar heeft de dienst bijzondere wetten 128 schepen bemonsterd. Vlaardingen Een 19* jarige bromfietser gaf gisteren op oe kruising MaasstraatOoster- straat geen voorrang aan «e» naderende personenauto. HU reed tegen de voorzijde van de wagen en liep daarbij vermoe delijk een lichte hersenschim* ding op. De G.G. en G.D. bracht hem naar het Holyziekenhuis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 4