HOOFDBRUG Een Schiedammer als buiten aan de Breedstraat Maquette van nieuwe brandweerkazerne immigrant in Israël WERKING Stank door defecte tank Bibliotheek in Niemvland Werken van Boots en Bleeker „Israëli's slaan kansen op vrede niet hoog aan" [SlM Zeven raadsleden tegen begrotingspost BB In Stedelijk „De Walviscli wordt gerestaureerd ACHTERSTAND HOOG MOREEL T elef ooncentrale Groenoord. bevalt goed Schiedam De Gemeente-Bibliotheek is op het ogenblik bezig met het inrichten van de nieuwe vestiging in de Wijk Nieuwland. De bibliotheek heeft daar reeds enkele maanden geleden wat ruimten aan de Parkweg gehuurd, die als bibliotheekruimte kunnen worden ingericht» De inven taris aan boeken wordt op het ogenblik overgebracht, begeleid door personeelsleden van de Openbare Leeszaal. liet nieuwe biblïotheckpand zal zijn gevestigd aan de Parkweg naast het ANWB-kantoor. SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 19 JANUARI 1971 Vlaardingen Een stankgolf, die wederom vele bewoners van Vlaardingen de telefoon deed opnemen om bij de meld- en regclkamer van het openbaar lichaam Kijnmond hun beklag, te doen, heeft gisteravond veel overlast bezorgd. De oorzaak bleek een defecte leiding van een tank bij een chemisch be drijf op de Vottdeltagenplaat. Daardoor kwam er tertiair dodccyï mercaptaan vry, een .stof die een doordringende stank verspreidt. Schiedam Op bijgaande foto wordt de roMuette getoond vart de nieuwe brandweer kazerne in de Branders- buurt. Zoals bekend zal d't bouwwerk in de Branders- buurt verrijzen, indien de raad mei een voorstel daar toe in de vergadering van maandag 25 januari akkoord gaat. De maquette als aange geven op de foto geeft de voorzijde van de kazerne aan de Breedstraat aan, ter wijl het overige gedeelte van de kazerne aan de Sint Pieterssteeg nabij de Oud- katholieke kerk wordt gesi tueerd. Het dienstgebouw aan de Breed straat en de werkplaats aan de Siru Pieterssteeg mei daartus sen een oefenterrein houden re kening met de bebouwing, die m hei bestemmingsplan voor het betreffende gebied is aange geven. De plaats van de oefenplaats is zo gekozen, dat er direct aan •grenzend de oefen- en siangen- droog toren zijn gepland. In het oefenterrein zullen volgens het voorstel van b. en w. verder voorzieningen worden aange bracht. Het totale terrein van de nieuwe brandweerkazerne heeft een oppervlakte van ongeveer 3500 na 2. Grenzend aan het oefenter- len ia de werkplaats voor de Dienst Gemeentewerken ge pland, die voor een belangrijk deel zal bestaan uit onderdelen aan de Smgel. Schiedam Voor de stemming over de gemeente-begroting voor 1971 van de gemeente Schiedam hebben zich gister avond zes raadsleden en één lid van het college tegen dc begro tingspost voor de Dienst Be scherming Bevolking ver klaard. De raadsleden meen den, dat het bedrag dat aan de B.B wordt besteed, niet nuttig is en waren daarom tegen deze post. al wisten zij volgens hun woordvoerder D. .7. R ens man (PPR), dat Gedeputeerde Sta len de post altijd op de begro ting /.ouden plaatsen, nla een meerderheid van de raad de B.B.-post heeft afgewezen. Tot de tegenstemmers behoorden wethouder B. E. Colle (CPN), hei CPN-raadshd Tj. op 'i En de, van de PPR de heren D. J. Rensman en J. LI, M. Voor- wald, van D'CK de heren V. Brooke en G. Kaptem en van de PvdA-fructie de heer A. En gelsman. Schiedam De twee hoof dingers van de hangstangen van dc Hoofd brug bij de Varkenssluis, de verbinding tussen Lange Nieuwst raat en Hoofdstraat, zijn vrijdagmiddag door nog onbekende oorzaak vastgelopen. Het gevolg is dat de brug niet meer omhoog kan. Er bestaat het gevaar dat dc hangstangen dan zouden breken. Het lijkt onwaarschijnlijk dat dit euvel te wijten zou zijn aan een aan rijding. Er zijn geen tekenen van schade. Bij het onderzoek dat ingesteld is. is gebleken dat enkele on derdelen vernieuwd moesten worden. De levering van nieu we onderdelen kan niet eerder clan over twee weken geschie den. Dit alles heeft tot gevolg dat er een stremming voor het scheepvaartverkeer /.al optre den. Het wegverkeer heeft geen hinder van deze zaak. Wanneer over twee weken de re paratie zal geschieden, zal ge durende één dag de helft van de rijbanen zijn afgesloten. Het wegverkeer zal dus over één rijbaan geleid worden. i 99 Schiedam De stellingmolen .,De VValvisch" Schiedam wordt gerestaureerd, De moien v«H onder de stichting ..Do Hollandsche Molen". Het her stel van de moien, die oen. der grootste m Nederland is. :s on geveer drie weken geleden ter hand genomen. Vijf man zijn er aan het werk. Momenteel is men bezig de balustrade te ver beteren. die aan verrotting on derhevig was. Verder zal ook aandacht besteed worden aan de buitenkant en aan dc wieken. Er wordt ver wacht dat men nog wel een paar maanden bezig zal zijn aan het herstel. Het weer speelt hierbij natuurlijk een grote roi. Schiedam Immigrant A. A. Mooriag is na een verblijf van twee maanden in Israël weer terug in zijn woning aan de Mo- zartlaan in Groenoord. In november passeerde hij alle offi ciële instanties in Israël om daar als immigrant te worden toegelaten. Hsj kreeg een huis in Haifa, hervatte zijn werk als arbeidstherapeut en werd regelrecht geconfronteerd met de strijd aan de Israëlische grenzen: in het ziekenhuis Ram Bam in Haifa, waar alle gewonde Israëlische militairen van het noordelijk front met Libanon en Syrië'worden opgevan gen. Nu, terug in Schiedam, is hij in staat een overzicht te geven van de huidige situatie in Is raël, vooral omdat hij in enkele ziekenhuizen schokkende situa ties ontdekte. De ziekenhuizen zitten, mede door het grote aantal gewonde militairen officieel zal men dat niet snei toegeven overvol, zodat tot op de gangen patiënten moeten worden verpleegd. „Het zijn er erg veel die gewond van het front terugkomen. Over het algemeen, worden ze opgevangen in twee ziekenhui zen en er zijn veel langdurige gevallen bij. Toch bedraagt het aantal verkeersslachtoffers nog een groter aanftal dan dat uit de strijdkrachten. Dat aantal groeit met de dag. Wat de ar- be ids therapie betreft staat men in Israël nog in de kinderschoe nen, dus er was heel wat werk aan de winkel toen ik daar kwam", zegt de heer Mooriag. .Aanvankelijk had ik die rare toestand niet verwacht. Israel is tenslotte een moderne staat met veel moderne ziekenhui zen. Ik heb er contact opgeno men met enkele doctoren en met het ministerie van Volks gezondheid. Velen waren en thousiast: het lijkt er op dat nu een begin wordt gemaakt met het toepassen van arbeid sthera- pie. Tot nu toe liggen de patiën ten maar te liggen in oen zie kenhuis". De achterstand op het gebied va* de therapie mondde uit in kritisch artikel in het gi te dagblad Hasareth, waarin het ziekenhuis scherp werd bekriti seerd. Het ministerie bleek ge schrokken en zal nu wei zijn maatregelen nemen. De patiën ten blijven langdurig in de zie kenhuizen en. dat kost de staat miljoenen. Immigrant worden in Israël bete kent het langs gaan van vele overheidsinstanties, voor aan alle talrijke formaliteiten i? voldaan. De heer Mooriag: De bureaucratie is er ongekend en is een leger dat veel gevaar lijker is dan. alle legers buiten Israël. Er is een groot over schot aan ambtenaren en voor bijvoorbeeld, een pa^poortfor- malileit zijn er vier handteke ningen benodigd". „Hel gaat er erg oneconomisch toe, want iedere politieke par tij heeft zo zijn ambtenaren. Die bureaucratie geldt nset voor het leger, dat geweldig is georganiseerd. Voorlopig ge looft men in Israël nieit zo erg in vredeskansen en vallen er ondanks de wapenstilstand toch veel gewonden. Weliswaar wil iedereen in Israël vrede, maar voorlopig gelooft men dat het maar een uitzichtloze toestand is", meent de heer Mooriag. Hoewel de meeste ziekenhuizen in Israël modern van opzet zijn» zijn ze als regel financieel af hankelijk van het buitenland. De giften uit verschillende lan den en met name uit Amerika «Lellen de ziekenhuizen in staat, een financieel beleid te voeren. In Haifa rijden er bijvoorbeeld ambulances rond, die met een bord van de naam van de Ame rikaanse schenker zijn getooid. De siaat Israël moet het vaak hebben van particuliere donors en dit komt in het openbare Ie* ven dan ook tot uitdrukking. Het aantal inwoners leidt volgens de heer Mooriag tot overbevol king in de ziekenhuizen. Door de financiële toestand van de ziekenhuizen is dit echter lang niet altijd te voorkomen. Men kan de situatie in. een land in oorlogstoestand nu eenmaal niet vergelijken met ons land. Volgens de heer Mooriag heeft de Israëlische bevolking over het wel leren leven, met •e, aan vrijwel alle t a zijn bedreigd. „Men t men heeft en men va men heeft te verlie- 7.ei h leger is het moreel ong -achtig. Zowel de Riam j. ~de vrouwelijke militairen waarvoor ze strijden. HeL moreel van de troep is erg hoog", In de tijd dat de heer Mooriag in Israël heeft gewoond is hij ook in staat een oordeel te geven over de verhouding tussen Jo- dan en Arabieren. ,,In Israël is die uitstekend. Als regel wor den de Arabieren die echt bui ten Israël leven pas als zodanig beschouwd. De Arabieren die in Israël wonen, hoeven niet in diensit, maar er zijn er die dat graag 2ouden willen. Ik geloof wel dat de verhouding tussen Iraël en Jordanië in de toe komst erg zal verbeteren. Daarentegen gelooft men. in Is raël volgens de heer Mooriag niet, dat de betrekkingen met Egypte binnenkort zullen, ver beteren. De spanning aan het Israëlische front heeft de heer Mooriag voorlopig weer verwisseld voor de rust in Groenoord. Niet voor lang, meent hij want: „Ik ben nu voriopig nog in Nederland werkzaam, maar als zc in Is- raél een beroep op me doen als arbeidstherapeut, ga ik zeker w«»er'\ Zodat het niet onmoge lijk lijkt, dat hij de rustige flat aan dc Mozartlaan binnen a: zienbare tijd weer zal verwisse len voor een hospitaal, waarin de soldaten van het Syrisch-Li banese front worden verpleegd Zijn status als immigrant van de staat Israël maakt de heer Mooriag deze stap mogelijk. Schiedam Zaterdagmiddag 23 januari worden in het Stedelijk Museum om half vier twee ten toonstellingen geopend die bei de tot 22 februari in Schiedam worden gehouden. De eerste expositie bestaat uit schilderijen, grafieken en teke ningen van Sies Bleeker; de an dere is een overzichtstentoon stelling van het werk van Jacob Boots, die vorig jaar is overle den. Tijdens de opening zal de VPRO- film. Portret van Jacob Boots, worden vertoond Schiedam De nieuwe telefoon centrale aan de Laan van Bol Es in Groenoord blijkt goed te bevallen, al hebben zich een paar kinderziekten voorgedaan. Vooral in het begin ontstonden er no-g wel eens storingen op de lijnen of verliep een verbinding met helemaal naar wens. De storingen kwamen vooral voor in Holv en ook in Schiedam. Dit was te wijten aan dc vorst. De lijnen zaten nog niet perfect in de grond. Toch spreekt de PTT zijn volle tevredenheid uit over de nieu we centrale. Vorige week zijn slechts vier klachten binnenge komen. Men verwacht dat de klachten binnen afzienbare tijd tot nul zullen zijn gereduceerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3