erving van Volkstellers in volle gang Burgemeester opent filiaal bibliotheek aan Parkweg Eind 197 0 meer mensen ingeschreven voor woning dan eind 1969 IN VLAARDINGEN TOT NU TOE MEER VRIJWILLIGERS DAN IN SCHIEDAM i Vakcentrales NATUURHISTORISCHE VERENIGING VOL ACTIVITEITEN $T&m 3 5s v Aantal inwoners Maasland in 1970 weinig gestegen JCHIEDAMSCIIli COURANT VRIJDAG 22 JANUARI 1971 Seliietlam/Vlaardiiigcn Eind februari gaat in Nederland een leger volks tellers de straat op. De samenstelling van hel tellerskorps kan per ge meente nogal Mat verschillen. Zo ziet het er naar uit dat de Schiedammers voor het merendeel door ambtenaren zullen worden geteld, terwijl in Vlaar- dingen meer vrijwilligers de huizen langs zullen gaan. De voorbereidingen voor de officiële opening van het filiaal van c/e Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek aan de Parkweg zijn nog m volle gang SCHIEDAM Burgemeester Roelfsema zal woensdagavond om half acht het filiaal van de Gemeenschappelijk Openbare Bibliotheek aan de Parkweg 218, officieel openen. Met de ingebruikneming van dit filiaal heeft nu ook dit gedeelte van Nieuwland een goede bibliotheekruimte in de nabye omgeving. De tot nu toe bekende cijfers spreken duidelijke taal; In Schiedam heeft men 425 tellers nodig en tot nu toe hei-ben zich zestig tot ze ventig vrijwilligers gemeld. In VIaardingen, waar men 360 tellers nodig heeft, kan men nu al over 250 vrijwil ligers beschikken. Schiedams voorlichtingsambte naar D. A. Buschkens vertelt iets over de moeilijkheden in zijn gemeente: „Bij gebrek aan vrijwilligers schakelen we ook dt. gemeenteambtenaren in. Dst kan natuurlijk niet onbe perkt. want het gemeentewerk moet ook doorgaan. We hebben daarom in Schiedam ook de po litie ingeschakeLd. De politie mannen tellen in burger. Als we niet voldoende vrijwilligers hebben, in. februari, dan zullen de ambtenaren grotere wijken moeten afwerken. Dat is echter niet te hopen, want dat bete kent een extra beiastin? voor die mensen." Is men in Schiedam bang voor moeilijkheden met principiële weigeraars? De heer Buschkens: ..Het theore tische gevaar van het van de trap gooien is natuurlijk altijd aanwezig. Maar ik geloof dat de stemming in Schiedam met zo venijnig is als bijvoorbeeld in Amsterdam. We hebben trouwens al het zekere voor het onzekere genomen: de dames gaan op pad in de meer pretti ge buurten. Maar echte moeilijkheden ver wachten we hier niet. De men sen behoeven echt niet alles in te vullen: vragen over geloof pn over het inkomen mag men oüen laten. En naar andere in tieme zaken wordt toch eigen lijk niet gevraagd. Ik zelf heb geen enkel bezwaar om het for mulier in te vullen. Het is wel vreemd. Bij de telling in I960 had men hier tellers teveel. Nu wil men ineens niet meer..."' De hoofdleider van de volkstel- ling in Vlaardïngcn. de heer X. P. van der Daan Bouma. heeft minder problemen dan ziin Srhïedamse collega. Hij heeft goede hoop dat hij het aantal van 360 tellers haalt: ..We heb ben bij de eerste oproep al veel aanmeldingen gekregen, vooral van studenten, scholieren en huisvrouwen. Ik geloof niet dat we de onderwijzers behoeven in te schakelen. Dat zou namelijk hel laatste redmiddel zijn. In dal geval zouden de scholen ge sloten moeten worden en dat willen we toch voorkomen." Verwacht de heer Van der Laan Bouma moeilijkheden met het publiek? „Veel hangt af van de voorlichting die het Centraal Bureau voor de Statistiek in fe bruari gaat geven. Ik geloof dat alles in Vla ar dingen wel zal meevallen. Sommige mensen hebben zich hier juist aange meld omdat er zo tegen de volkstelling wordt getrapt". Toch worden ook In Vlaardïngen ambtenaren ingeschakeld. Het bureau bevolking zal drie da gen worden gesloten. De belas tingambtenaren worden in Ylaardingen eveneens irtge schakeld. Nu nog de medewer king van het publiek en dan zal de telling in Ylaardingen wel slagen. In Schiedam zal het <mi wel lukken, maar daar komt waarschijnlijk veel voor reke nïng van de ambtenaren. Schiedam Per 31 december 1970 stonden in Schiedam voor i een andere woning ingeschreven 4.901 mensen, die x'eeds i woonachtig waren m Schiedam, waarvan het grootste deel namelijk 3009 personen zelfstandig woonde en reeds vol doende gehuisvest waren. In vergelijking met het begin van het jaar stonden er 70 mensen méér ingeschreven. In totaal werden 1.469 mensen die stonden ingeschreven geholpen aan een andere woning; 1199 aan een vrijkomende woning, 157 kregen een woning in de nieuwbouw, 38 werden aan inwo ning geholpen, 29 mensen aan een premie-woning of wonin gen in de vrije sector en 45 ingeschrevenen kregen een wo ning door aankoop, Van geholpen niet-ingeschrevenen :717) kregen er 204 een vrijkomende woning, 3 een woning in de nieuwbouw, 325 werden geholpen aan inwoning, 80 aa een premiewoning of een woning in de vrije sector en 105 verkregen een woning door aakoop. Per 31 december stonden 714 mensen ingeschreven voor een woning in Schiedam, maar woonden zeil nog niet in deze ge meente. Van de mensen die stonden ingeschreven werden er 236 aan een wening geholpen. Van de iet-ingeschrevenen werden er 966 geholpen. DE DRIE vakcentrales hebben, een gezamenlijk concept-akti-e- program opgesteld, dat zij, na het aan de leden ter bespreking te hebben voorgelegd, willen toetsen aan de programma's van de politieke partijen. Daar zij zelf in deze het verband tus sen vakcentrales en politiek naar voren hebben gebracht, zal het on3 wel vergeven zijn, dat wij zonder ons in de me ningsvorming te mengen enig commentaar op dit werk stuk leveren. Allereerst moeten wij vaststellen dat het zeer verheugend is dat NVV, KNKV en CNV elkaar ge vonden hebben, dat men teza men een dergelijk aktiepro- gram kon opstellen. Verheugend is ook dat er nu ge tracht wordt het begrip mede zeggenschap ook binnen de vakbeweging enige inhoud te geven. Spijtig is het daarom, dat aan dit concept-program zo weinig ruchtbaarheid is ge geven. Waarom is dit stuk, via de pers niet meer in de open baarheid gebracht? Waarom wordt de uitspraak van alle leden met via een schrifte lijke uitspraak geregeld (de schriftelijke stemming wordt door de PPR in praktijk ge bracht, en men is zeer tevreden over de resultaten)? Nu moeten wij, om ons standpunt enigszins te verduidelijken aan de zeer vele niet-ingewijden overgaan tot een zeer beknopt© weergave van wat door de vak centrales ter discussie wordt gesneld Om tot een betere internationale rechtsorde te komen, en de schrijnende tegenstellingen in de welvaartsverdeLing op t© heffen wordt een. blijvend be leid vereist, gericht op het scheppen van evenwichtige ver houdingen op basis van gelijk waardigheid en medeverant woordelijkheid tussen de we relddelen, de landen onderling en een ieder persoonlijk. Alles zal in het werk moeten worden gesteld om tot een echtvaardi- ge verdeling te komen. De ont- wikkelingslanden dienen te worden gesteund bij hun pogin gen een eigen industrie op te bouwen. De afzet van hun pro- du kten dient te worden bevor derd. Om de gewijzigde ar beidsverhoudingen die hierdoor ontstaan op te vangen, zal een plan op langere termijn moeten worden opgesteld. Gestreefd zal moeten worden naar een rechtvaardige inkomens- cn vermogensverdeling. Onderwijs en vorming moeten gericht zijn op volledige ontplooiing van elke burger. Hij zal in staat moeten worden gesteld deel te nemen aan cultuur, sport en re creatie. Verhoging van het wel vaartsniveau moet voor een ruim deel ten goede komen aan gezamenlijke voorzieningen. De economische machtsposities moeten worden afgebroken en onder 'n democratische rechts orde worden geplaatst. De leefbaarheid en betere wel- vaartsverdeling in de verschil- lende delen van ons land moe ten worden verbeterd door in stelling van een gecoördineerd nationaal ruimtelijk beleid. Volledige werkgelegenheid i3 noodzakelijk voor het volledig mens kunnen zijn. Even wordt een aktiepunt aangestipt, dat schijnbaar ais niet haalbaar verder buit-en beschouwing wordt gelaten. Het punt van de weddeverhoging van de dienst plichtige militairen tot op het peil van het bedrijfsleven. (Jammer want juist op dit punt zijn velen geïnteresseerd in de mening van de vakueweging. Hoe staan zij tegenover afschaf fing van de dienstplicht en overgang naar een beroepsle ger, en tegenover andere bezui nigingen op defensie of andere posten?) Tot zover het concept. Het ver dient zeker het predikaat van progressief te zijn. Maar waar om moet dit program worden getoetst aan de beloften voor morgen verkiezingsbeloften)? Spreken reeds nu de feiten niet voor zichzelf? Zei de heer Mertens (voorzitter NKV) niet onlangs, bij het on mondig verklaren van de vak beweging bij de loonmaatregel (eenzijdig ten koste van de werknemer genomen), de hou ding van de KVP, ARP, CHÜ en VVD is een klap in hef ge zicht van de vakbeweging? De houding van deze partijen bij aanneming van de loonwet (art. 8) ligt nog velen duidelijk voor de geest. Hoe te denken over de afbraak van het wo* ningbeleid-Bogaerts, vooral waar sprake was van de goed kopere woningen? Wel konden duizenden een tweede woning kopen. Welke partijen torpe deerden het PPR-voorstel, inza ke een parlementaire encjuïte over de economische macht? De belasting werd verlaagd voor de rijken cn verhoogd voor de armen door de invoering van de BTW. Er kwam een wet op het mini mum-loon, waardoor de laagste inkomens langzamer stijgen dan de andere lonen. Dit zijn nog maar enkele voor beelden. De vakbeweging spoort iedereen aan de daden van de partijen reeds nu te beoordelen. Geeft ze het advies te gaan stemmen, welbewust te gaan stemmen. Niet thuis te blijven en geen ge- woontcstem uit te brengen, dan maakt uw program een goede kans, PPR Schiedam Postbus 100, Schiedam Schiedam Het bestuur van de afdeling Vlaardingen/Sehiedam van de Natuurhistorische vereniging is gematigd optimistisch over hei effect van het Natuurbescherraingsjaar 1970. In bredere kring is volgens de vereniging het bewustzijn opgewekt dat men zich nog méér moet inspannen voor het behoud van de natuur en derhalve de natuurbescherming. In het eerste mededelingonbiad van 1971 kondigt de afdeling weder om een reeks van activiteiten aan. Om een aandeel te hebben in het „beschermen" dient men eerst te weten wat er leeft en groeit in eigen woonstad en naaste omgeving. Bovendien «geeft men aan wat de streek nog aan stukjes echte natuur heeft te bieden. Op bei de zaken zijn de activiteiten van de KNNV ook dit jaar weer gericht. De afdeling draagt te vens een steentje bij om te ko men tot zoveel mogelijk docu mentatiemateriaal en litera tuur met betrekking tot het le ven in de natuur. De Plantenwerkgroep overweegt de uitgave van een determma- tietabel voor orchideeen. Ook het interessante orgaan van de Vogelwerkgroep „De Kem phaan" zal binnenkort weer op bescheiden wijze gaan verschij nen. Een aanwinst van grote propagandistische waarde, te vens een bron van informatie voor mensen die nog met bij de KNNV zijn aangesloten. Morgen houdt de vereniging een excursie naar het Kralingse Bos in samenwerking met de afdeling Rotterdam. Doel hier van is kennis op te doen van de „winterkenmerken" van bomen pn heesters. Voor liefhebbers van vogels valt er in het Kra- hngsehout eveneens het nodige te zien en te bespieden. Verza melpunt is de manege vanwaar om 10 uur wordt vertrokken. Op zaterdag 30 januari is er een mossen-excursie naar Voorne onder leiding van Hans de Ligt, Deelnemers dienen zien vooraf op te geven bij de heren D. van Reoden (telef. 346946) of W. van Meggelen. (telef. 704273). Op dezelfde dag organiseert de vogelwerkgroep een auto-ex cursie naar het Groene Strand van Voorne. Men kan zich tele fonisch aanmelden bij excursie- leider P. Boom onder nr. 347782. Maasland Het aantal inwoners van Maasland Is vorig jaar wei nig gestegen, namelijk met 64 personen. Er wonen thans 2665 mannen en 2569 vrouwen. Het aantal geboorten bedroeg vo rig jaar 107; 58 jongens en 49 meisjes. Er overleden 28 perso nen; 15 mannen en 13 vrouwen. Rinr.en de gemeente vestigden zich 126 mannen en Hl vrou wen, er vertrokken er respec tievelijk 124 en 158.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3