Nieuwe behuizing voor Stichting Vormingswerk Waterweg gebied Waterpolitie ruilt Vlaardingen op 1 februari voor Dordt Boombestand in Beatrixpark bedreigd Streekplan en Staei- duinse Bos Iii barakken iii Nieuwland: Krediet voor personenauto voor Slachthuis Gevonden voorwerpen Politieposten bellen via hoofdbureau Twee auto's vernield ISTADi Dwergzwijntjes in kinderboerderij „CHAOS'" IDEALISME Rivierpolitie Rotterdam tcaakt nu Nieuwe Waterweg ROTTERDAM TAKEN SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 22 JANUARI 1971 Schiedam De hoveniers van de afdeling Plantsoenen van de dienst voor Gemeentewerken zijn op het ogenblik bezig met het uitdunnen van tie beplanting in het rrinsc* Beatrixpark. Het komt neer op wijdcring van zo'n 1Ö0 bomen en struiken. Dc r gir he' gir ke eden Ivcrvan is de bedrei- g van het boombestand in Prmses Beatrixpark, beclrei- namelijk door besmettehj- boorruiekten waar met Schiedam In april of in mei verlaat de Stiehting Vormings werk Waterweggebied haar thans in gebruik rijm!" centrum aan de Warande. In de Louis Kaemaekersstraat in Nieuwland wordt een nieuw semi-permanent complex betrokken, dat be staat uit barakken die vroeger in gebruik waren bij de Scho lengemeenschap Spieringshoek. Met de verhuizing over en kele maanden komt een eind aan het verblijf in een in slech te toestand verkerend centrum in een deel van een voormalig klooster aan de Warande, dat aan het doel van de stichting: het vormingswerk onder de jongeren in Schiedam, Vlaardin- gen, Maassluis en Maasland, maar nauwelijks beantwoordt. Schiedam B en^w stellen de raad voor, een krediet van f 6.950 beschikbaar te stellen voor -de aanschaf van een Daf- personenauto voor het Open baar Slachthuis. Deze uitgave moet worden gedaan, omdat de tot nu toe in gebruik zijnde wa gen door een. aanrijding „total loss" werd verklaard. De raad neemt het voorstel in de verga dering van maandag 25 januari irt behandeling. Schiedam Op de kinderboerde rij in het Prinses Beatrixpark zijn twee Vietnamese dwerg zwijntjes geboren. Deze geboor te heeft enigszins vroeg in het jaar plaatsgevonden» maar het personeel van. de afdeling Plantsoenen meent dat dit komt doordat deze dieren nog gebonden zijn aan het land van oorsprong, waar men eigenlijk geen winter en geen zomer kent. Schiedam Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, dagelijks van 09.00 uur - 17.00 uur, behalve op za terdag en zondag: Bruine diplo maattas met inh.; bruine puk kel met inh.; huissleutelpaar dameshandschoenen, stof met leder; l paar rolschaatsen; houten wandelstok voor invali de, te bevragen aart de post Buitenhavenweg. Te bevragen bij de vinders: Dou blé armband met plaatje, Wes- terveld, Th, a Kempisstraat 3b; dameshorloge met schakel- band, V.d. Heiden, Verdistraat 16, tel. 7G1896; doublé dames horloge met zwart lederen band, Schaeffer, Kembrandt- ïaan 91d; jongenshorloge met rekband, P. J. Snijders, Roëll- straat 57; bruine damesporte monnee met beugel en inh., Eenhuizen, Joh. Straussplein 159, tel. 70-2327; bruine kinder schooltas, Windau, Bachplein 398, tel. 703714; rode knipporte- monnee met inh., H. Schnek, Fultonstraat 15a; zwarte lakle- deren tas met inh.. Scheefhals, Mariastraat 71; bruine heren portemonnee met inh., Riedijk, Nieuwe Maasstraat 98h; tw;ee Lips sleutels aan ring. Verkaik, Joh. Straussplein 263; rood- /groen pen-etuitje met inh., R. Boerée, Louis Zimmermanplein 18; bruine dameshandschoenen, Mevr, 't Hart, Berkenlaan 42; een blauw glacé kinderhand- schoentje, A. v.d, Ende, Olden- barneveltstraat 125; speelgoed autootje (nieuw), Jeysman, Rossiniplein 34; hondenketting, Schaeffer, Rembran-dliaan 91d. Te bevragen Dierentehuis Sint Anna Zusterstraat, Schiedam: Zwart/bruin gevlekte kater; zwart/bruine hond, schofthoog te 45 cm (Gapoortjes)zwarte bastaard poedel plm. 7 jaar Stichtingsdirecteur F. de Valk, twee maanden in dienst, ziet de verhuizing ais een enorme ver betering. De lokalen die men aan de Warande in gebruik heeft, zijn te klein, terwijl er voor het personeel maar nau welijks ruimte is. De typiste, die binnenkort wordt aange steld, moet plaatsnemen aan een hoekje van een grote tafel, want verder is er voor haar nauwelijks plaats. De barakken in de Louis Rae- maekersstraat zijn weliswaar gehorig en 's zomers erg warm, maar zullen, niettemin beter voldoen, Directeur De Valk: We kunnen er veel meer activiteiten in ontplooien. Er komen twee groepslokaïen, een handenarbeidlokaal, een overblijflokaal, opbergruimten, een keuken en een directieka mer". Alleen de laatste twee zijn al een verbetering, want nu doen en kele meisjes de afwas in de ka mer die de directeur, de staf en de administratie samen in ge bruik hebben en die enkele da gen in de week ook nog als groepslokaa! wordt gebruikt. Een investering van 150.000 is met het betrekken van het nieu we complex gemoeid. De medewerkers aan de stich ting, allen betrokken bij het vormingswerk onder de wer kende jeugd, zien per week zo'n. 200 verschillende gezichten van meisjes en jongens die voor het merendeel zo'n 15, 16 jaar oud zijn. De wet stelt het verplicht een dag in de week een vor mingscursus te volgen. De staf zal binnenkort zijn uitgebreid tot in totaal zeven personen. name iep, wilg en populier zeer gevoelig voor zijn. De be ruchte iepziekte, die in het ver leden grote verwoestingen heeft aangericht onder het boombe stand in Nederland, is nog steeds niet geheel uitgewerkt. Onder de populieren heerst een, vaatziekte die wordt veroor zaakt door een schimmel en de wilgen hebben te lijden van de zogenaamde „watermerk-ziek te". Deze watermerk-ziekte be leeft momenteel een explosie, maar werd pas in de laatste vijf jaar op ruimere schaal ge constateerd. Er worden nog on derzoekingen gedaan om de ziekte te bestrijden. Deze boomziekten maken nu ook in het Prinses Beatrixpark slachtoffers. Daarom is het zaak dat de afdeling Plantsoe* nen attent blijft om tijdig nieu» we bomen te plaatsen. Boven dien zijn de aangetaste bomen gevaarlijk voor de argeloze wandelaar, want ze kunen om waaien, Met het planten van nieuwe bo men zoekt men zoveel mogelijk die soorten die minder vatbaar zijn voor bovengenoemde ziek ten. geven van vormingslessen vindt nog onder moeilijke omstandigheden plaats. Schiedam De telefoonaanslui tingen van de politieposten Ke- thel en Buitenhavenweg zijn vervallen. Indien men deze posten wil bereiken wordt men verzocht eerst het hoofdbureau van politie te bellen. Het num mer is 2' „Op het ogenblik werkt onze huis vesting ons op de zenuwen en bovendien werkt het de chaos in de hand" verzucht de heer De .Valk. „Je loopt elkaar steeds in de weg, vooral als al onze lokalen in gebruik zijn. Mogelijkheden voor sport heb ben we hier niet, straks helaas ook niet in het nieuwe com plex". De Stichting Vormingswerk Wa terweggebied bestaat sinds vo rige zomer. Het werk is door de ligging van het centrum vooral toegespitst op activiteiten in de gemeente Schiedam, maar er zijn daar nog maar weinig con tacten gelegd, bijvoorbeeld nog niet met de overheid en met de plaatselijke vakbondsafdelin gen in de vier plaatsen. „Lan delijk zijn de vakbonden en met name hun jongerenorganisa ties, zeer in het vormingswerk onder de werkende jeugd geïn teresseerd"» meent De Valk. Niettemin zal het contact er in de toekomst wei komen en zal de stichting juist door het nieuwe •complex in Nieuwland de zaken aanmerkelijk beter kunnen aanpakken. De werkende jon geren van zo'n 15-16 jaar zullen dan nog meer bij de zaak kun nen. worden betrokken: het hen vormen tot mensen in de maat schappij, die ook kritisch kun nen meedenken. Al is de huidige accommodatie verregaand ontoereikend, in het centrum worden zeer veel acti viteiten gehouden. Films, dis cussies en excursies maken bij voorbeeld onderdeel uit van de culturele vorming. Er zijn bij voorbeeld, zegt De Valk, excur sies naar de Schïedamse poli tie, zodat de jongeren een dui delijke indruk krijgen van wat het apparaat behelst. „Ook hier moeten zij over de zaak leren nadenken". Eén van de stafle den nam gistermiddag een groep mee naar een Delftse commune, om hen zo op dit fa cet van de maatschappij te wij zen. Handenarbeid en hand vaardigheid zijn onderdelen -van. de creatieve vorming, ter wijl ook aan de sport ruime aandacht zou moeten worden besteed, maar om al eerder ge noemde redenen kan hiervan geen sprake zijn. Ondanks alle moeilijkheden blij ven de heer De Valk en zijn staf met kennelijk idealisme bezig aan de taak die zij zich hebben gesteld. Het op al lerlei manieren bezig zijn mei de werkende jongeren, vereist hun idealisme. Overigens ook hier bescheidenheid: ,,We zijn echt niet alleenzaligmakend. Graag werken we samen met andere instanties, bijvoorbeeld met het beroepsonderwijs". Het nieuwe complex aan de Louis Kaemaekersstraat zal volgens de directeur in ieder geval een goede stap zijn, om de moge lijkheden van de vorming onder de werkende jeugd van de vier Maassteden te verbeteren. Maassluis De *s-Gra\renzandse vereniging Algemeen Belang van de Heenweg houdt maan dagavond om kwart over zeven jaarvergadering in De Bos rand. In de loop van de bijeen komst spreekt ir. Y. M. D. Kcn- tie van de provinciale planolo gische dienst over het ontstaan van een streekplan en de direc te gevolgen met betrekking tot het Staelduinse Bos. Verder gaat hij in op de gevolgen van de realisatie van de Rijnpoort- haven voor de gemeente *s-Gra- venzancle en de nabij gelegen gebieden. Vlaardingen Doordat de 61-ja- rige P. v. G. woensdag op de Bankasingel met zijn auto geen voorrang verleende aan een van rechts komende auto, bestuurd door de 32-jarige A. H-, ontstond een botsing. De auto van H. is totaal vernield, de andere auto werd zwaar be schadigd. Er vielen geen gewon den. Vlaardingen/Schiedam/Dordrecht Het district van de Rijks- politie te Water verhuist I februari van Vlaardingen naar Dordrecht. Het betekent dat 17 man van het district uitzwer men. Vijf van hen gaan de nieuwe post Spijbenisse beman nen, drie rijkspolitie-ambtenaren worden toegevoegd aan de groep Dordrecht en de negen resterende Vlaardingers wor den overgeplaatst naar verschillende andere posten. Iedereen heeft inmiddels zijn bestemming gevonden. Het pand aan de Vlaardingse Oosthavenkadc zal betrokken worden door de Dienst Invoerrechten en Accijnzen. Dat de Rijkspolitie te Water het Vlaardingse voor het Dordtse gaat ruilen was rec-ds lang be kend. De verhuizing heeft door ailerlei oorzaken langer op zich laten wachten, dan verwacht werd. Het pand aan het Blaauwpoortsplein, waar voor heen het gemeentelijk haven en veerbedrij! was gevestigd, is nu echter zo verbouwd, dat zo wel het districtsbureau als de groep Dordrecht er op de eer ste van de volgende maand hun intrek in kunnen nemen. Het vertrek uit Vlaardingen is in gegeven door de praktijk. Met Rotterdam ais buurman, (de enige stad in Nederland met een gemeentelijke rivierpolitie) was er voor de Rijkspolitie in het oude district steeds minder te bevaren, omdat de Maasstad zijn grondgebied steeds verder uitbreidde, De Botlek is daar van een voorbeeld. Die ontwik keling maakte dat het district Vlaardmgen zo langzamerhand buiten zijn territoir gesitueerd dreigde te raken. De knoop is toen doorgehakt met als bijko mende consequentie, dat de nog resterende taak van de rijkspo litie, ter plaatse (Schiedam, Vlaardingen en Maassluis) per 1 maart overgedragen zal wor den aan de Rotterdamse politie te water. Overste mr. A. P. Spaanderman van de Rijkspolitie is er in zijn hart niet zo gelukkig mee. De verdeeldheid onder de Neder landse politle-organisaties vind hij jammer. „Ook op het wa ter". zegt hij spijtig, „tenmin ste, voor zover het het toezicht per vaartuig uitgeoefend Be treft", Het vertrek uit Vlaardingen stemt hem een beetje triest. „Ook voor de mensen, die er jarenlang gewerkt hebben en wonen is het niet leuk. Daar komt bij, dat Vlaardingen een van de oudste posten was. "We zijn er in 1928 gekomen. Dat maakt het ook zo tragisch". Behalve personeel komt er ook materieel mee naar Dordt. Daarbij is bijvoorbeeld de RP 25, een 17 meter lang Chottel vaartuig, dat een snelheid van tegen de 33 km per uur kan ont wikkelen en dat daarmee de snelste boot van de Rijkspolitie is. Met het afmeren zal het voorlopig nog even behelpen zijn, omdat er nabij het Blaauwpoortsplein nog een ade quate ligplaats gemaakt moet worden. Het gebouw zelf lijkt zich bijzonder goed te lenen voor huisvesting. Vooral op de benedenverdieping is ingrij pend verbouwd. Daar zal het grcepsburcau domicilie vinden. Van Dordrecht uit zullen de za ken de komende jaren flink aangepakt worden. De taak van de Rijkspolitie te Water wordt namelijk steeds veelzijdiger en uitgebreider. De stichting van een nieuwe post Spijkenisse is daarvan het eerste voorbeeld, maar ook voor Willemstad ligt een nieuwe groep in het ver schiet. Bovendien zal de groep Zeeland in de eerstvolgende vijf jaren uitgebreid moeten met een post in. Vlissingen. Dan zal de rijkspolitie zich moeten instellen op de afsluiting van de Grevelingen en op de toe komstige Kijn-Schelde-verbin- ding. Los van deze uitbreiding van het werk staat het toenemend aan tal taken. Het toezicht op bet vervoer van gevaarlijke stoffen bijvoorbeeld en op de verontrei niging van het water. „De inte ressesfeer van onze dienst wordt steeds groter", zegt mr. Spaanderman met enige vol doening. Hij noemt ook de con trole op het passagiersvervoer (dat overi-gens nog altijd bij een wet uit 1880 is geregeld). Handenvol werk verschaft ook de recreatie-explosie op het wa ter. Het zal de komende jaren alleen maar drukker, worden. „Er zijn nu geloof ik 86.000 ple- Overste mr» A. P, Spaarderman ziervaartuigen in Nederland" zegt mr. Spaanderman. 1900 zijn dat er naar verwach ting 200.000". Op het Blaauwpoortsplein gjjt het district van de Rijkspolitie te Water er zich van 1 februari af op voorbereiden. Districts commandant mr. Spaanderman weet zich daarbij gesteund, door zijn staf adjudant, de adju dant-rechercheur, 2 administra teurs, 4 centralisten, die de post 24 uur per etmaal bereik baar houden, en een monteur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 4