GESPREK RIJNMONDGEMEENTEN EN STAATSSECRETARIS OVER HERZIENING RIJNMOND V ET ®e nmmm J. J. Dekkers verlaat raad van Maassluis AGENE Geen rookverbod hij raadsvergaderingen HEROPENING f FEUILLETON BOOR A.J. ZOETMULDER SEXBOEKJES GESTOLEN [grap] Ouderavond van Dr. Albert Schweitzer school Feest gaat voor installatie van omstreden oud-wethouder Oud papier tataüSl-AMUbcaf, CUVBaM WOENSDAG 19 MSBKUAJU 1971 WaasjfJitis Door zijn drukke werkzaamheden als directeur van de Nutsspaarbank te Maas sluis heeft de heer J. J. Dek kers» fractievoorzitter van de VVD in de Maassluise gemeen teraad, voor het lidmaatschap bedankt. De heer Dekkers» die sinds vorig jaar september in de raad zit ting heeft» wordt waarschijnlijk opgevolgd door de heer R. A. Knoth, luitenant ter zee. Het ïs nog niet zeker of de heer Knoth een eventuele benoeming zal aannemen. Vï aarding en De Dr. Albert Schweitzerschool aan de Delf- seveerweg houdt op 15 februari een ouderavond. Voor de pauze wordt onder meer (1e nieuive geluidsfilmprojector van de school gedemonstreerd. Na de pauze vertelt de heer Robeles van het jeugdcomité Albert Schweitzer iets over het werk in Lambarene. Vlaardingen Met de ander» dagelijkse besturen van het Openbaar Lichaam Rijn mond zuilen b en w 15 fe bruari in het Provinciehuis in Den Haag een gesprek hebben met de staatssecreta ris van binnenlandse zaken over de noodzakelijke her ziening van de Wet Open baar Lichaam Rijnmond. B en w hebben de commissie inzake agglomeratieaangele genheden. om een oordeel ge- gen, dadelijk door Rijnmond moet laten behartigen. Hierbij denkt zij aan zaken op gebied van de zorg voor het ml- terreinen in principe een taak van Rijnmond en m een later stadium van een zogenaamd Deltadisirict zijn. lieu, de openluchtrecreatie, het Tenslotte zegt de commissie het verkeer en vervoer, verwerking van afval, de opstelling van deel plannen voor het voortgezet onderwijs en de zorg voor het schools dviesxverk, de regeling van industrievestiging (in het bijzonder de aart de zeehaven gebonden industrieën en grote bedrijven) en de zorg voor het voorkomen en bestrijden van rampen. In hoeverre de huis vesting en verzorging van het welzijn van de gastarbeiders een taak van Rijnmond is moet nog worden nagegaan. te betreuren indien de gemeen te Rotterdam niet tegelijk met de andere 22 gemeenten aan het overleg op 15 februari zal deelnemen. vraagd over de gespreksnoti- Andere zaken, die volgens de commissie noodzakelijk zijn* tie, die de staatssecretaris met de uitnodiging heeft verstuurd. De commissie meent allereerst dat de huidige bestuursopbouw van het Openbaar Lichaam Rijnmond moet worden ge handhaafd. Beperking van het passief kiesrecht, indien dit be tekent, dat gemeenteraadsle den geen lid van de Rijnmond- raad mogen worden, acht zij niet wenselijk. De streekpian- bexroegdheid moet bij Rijnmond blijven. Verder schrijft de commissie on der meer, dat de regering een aantal zaken, die nu reeds dui delijk bij de wet kunnen wor den, omschreven en een vol strekt regionaal karakter dra- een bij de wet geregeld college van samenwerking, een snelle aanpassing van de grenzen van het Rijnmondgebied als dit door de omstandigheden wordt vereist, een zodanig beschikken door Rijnmond over financiële middelen, dat het in staat is ta ken en bevoegdheden binnen een redelijke termijn ten uit voer te leggen en een duidelijke visie over de staatsrechtelijke structuur en bestuurlijke inde ling waarbij de bijzondere aan dacht wordt gevestigd op de mogelijkheid om tot de vor ming van een stadsgewest met een aantal gelijkwaardige deel gemeenten te komen. Hoewel het zeehavenbeieid een nationale aangelegenheid moeten de aanleg, het onder houd en de exploitatie van zee havens en daarbij behorende SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Kotterdamsch Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen telefoon 26.80.91 Redactie: 26.25.6S Klachtendïenst: telefoon 26.08.30 van 18—20 uur; zaterdag van 17—19 uur. Deze krant wordt uitgegeven door dc Stfthoff Pers N.V. i Oud-wethouder E. P. van der Veen heeft de smaak van het feestvieren goed t* pakken. Verjaardagen van zijn kinderen verhinderen hem vanavond en ook op 3 maart geïnstalleerd te wor den als lid van de gemeen teraad. 211 Het flitste door zijn brein, of hij deze gelegenheid, deze aanlei ding nu ook maar niet ineens aangrijpen zou om zyn broer althans voor te bereiden Een eöidweegs achter hen wist hij Cor lopen, gearmd met Lau rens, die een boeket dahlia's gesneden had voor tafelversie ring. Hij zou dus wel even on gestoord kunnen praten met Nol. „O, ik ben heel tevreden", ant woordde hij na een nauw merk baar gedraal. „Alle begin is moeilijk natuurlijk maar niettegenstaande de toestand van de branderijen nog verre van rooskleurig is, heb Ut met de fabriek heel goed gewerkt Alleen heb ik pas een beetje "n lamme ervaring opgedaan met m'n schoonzoon .Je weet, ik heb 't je indertijd verteld, niet die zit met 'n twintig mille in de zaak Hij zweeg, even overleggend. „En maakt die Jt je nou lastig?" vroeg Arnold met opeens ge spannen, wat meewarige be langstelling. „Nee, God neehelemaal nietmaar e, toch wil graag *van 'in af Ik vertel je dat strakjes liever, als we samen 'ns rustig kunnen praten 'n lamme geschiedenis m'n vrouw weet er zelfs tuets van niemand trouwens be halve Jacob natuurlijk", deed Leyter geheimzinnig. ,,Zö-zo ja in geldzaken krijg je gauw gedonder Ik heb 't gehad met de jongens uit het eerste huwelijk van Cor, die in Canada zijn Enfin ik heb korte metten gemaaktze hebben hun portie te pakken - maken 't daar best Ze zou- en je godome uit willen kleeën, as-je-niet oppaste, zulke jon gens jawel, maar bij mij waren ze toch aan "n heel ver keerd kantoor". Een poosje liepen ze toen zwij gend, de broers, begrijpend uit eigen ervaring, wat ze elkander nog niet hadden, uitgeklaagd aan. teleurstelling en leed. Tot dat Cor en Laurens hen inhaal den en de peinzmgssombene verdween voor de goedmoedi ge, aanstekelijke lach van de levenslustige vrouw. Een vrolijke stemming was er ook aan tafel. Herman deed zijn best zich zelf in te houden en bij een stevig glas belegen Bourgogne specialité de la maison alweer, verklaarde Ar nold; de kasteelkelder bleek bijzonder geschikt om die wijn ie bewaren en Herman erken de, hem zelden zo lekker le hebben gedronken kwam er 'n bijna overmoedige monter- Maar onder Hermans verhaal, schamper en sarcastisch nu en dan, wond de buitenman zich op; z'n hand draaide, al sneller frommel-vingerend, z'n snorren als strijdlustig tot stekende punten. „Zo-zo. wei-wel'n. fijn merk die schoonzoon van jou God allemachtig kwam. hij eindelijk los met felle minachting, toen Herman zweeg. „Neem me niet kwalijk, dat ik dat maar zo ongezouten zag, maar zie je, dat zijn din gen, v/aar ik absoluut niet over heen zou kunnen. Ik kan overigens best wat door de vin gers zien, maar zulke geniepig heden ajassis beid in hem. Een lichte roes van de koppige Bourgogne en het uitbundige gelach om Ar nolds grappigheden hitten in zijn hoofd. Vooral onder het dessert, dat ze op hun dooie ge mak gebruikten ze hadden immers niets geen haast nu bierman bleef, ze hadden nog een lange middag en gezellige avond voor zich, constateerde Cor met merkbaar genoegen enige malen was er één on bedaarlijke schater om de wij ze, waarop Nol zijn weledelge strenge, als hij Tubbaider Ley ter pk cht te betitelen, imiteer de. Evenwel n ög prettiger, rustiger vooral te moede was het hem, wanneer de schertstoon ver- kalmd was tot een degelijk ge sprek over drngen, die hun ge meenschappelijk belang inboe zemden. Dan leefde het gevoel van zeer innig tot deze kring te behoren sterk in Herman op - verrassend sterk eigen lijk. Want hij had zich vrijwel geheel vervreemd geloofd van zijn broer en diens vrouw en nu waarachtig, ondanks de jaren van verwaarlozing, bleek hoe krachtig de familieband nog trok Diezelfde gedachiengang hadden ook Arnold en Cor. Ze bekenden het eikander met iets als be rouw en spijt over de jaren van onopzettelijke veronachtza ming. En de gevulde glazen te gen elkander klinkend beloof den ze elkaar welgemeend en ernstig beterschap. Nochtans, toen ze een goed uur later tezamen waren, de broers, nadat eerst Laurens en Constant voor een boodschap jn het nabije dorp en daarop Cor »phiet. Nou maar van mij kreeg - - ,i i hi. n :»«n nurïfir n /lü.'rinra naar haar huishoudelijke bezig- ,'t Is ook bedonderd", beaamde Herman, „wanneer je met mensen te doen hebt, die niet helemaal eerlijk zijn. Mis schien zou je dit nog een zaken- handigheid moeten noemen. Zo'n. kunstmatig opdrijven of drukken van de markt gebeurt om zo te zeggen dagelijks in 't groot op de fondsenmarkt niet Waarmaar wal 'n vies luchtje daar eigenlijk aan is, merk je pas, wanneer je 't zo viak onder je neus ziet gebeuren Ik wil er niet mee zeggen, dat die handigheid van Henri me schatten heeft gekost't is 'n kwestie van enige honderden guldens, maar op den duur Jawel, en 't feit, dat de vent 't verzint", onderbrak Arnold, meelcvend-driftig. „En wat heb je nou gedaan tegenover dat - heerschap?" oprit, die in. zijn. toespitsing 2ijn blik stuitte, begon, allengskens een stil gouden licht van schuin-invaliende stralen te ze ven door het blarendak, en er ontlook een. mystieke luister, als daalt uit de gebrandschil derde vensters van een middel eeuwse dtm. Doch meer dan de schoonheid van die vroeg-herfstige middag trof Leyter de herinnering aan de weg-spoedende tijd. Hij vreesde opeens, dat de intro ductie al te lang zou hebben ge duurd, dat door de terugkomst van Cor voor een kalme bespre king van zijn vraag weinig ge legenheid meer zou blijken. En toen opeens verwonderlijk kalm, had hij het gevraagd, of Arnold hem soms zou kunnen helpen, Wel, wanneer ik er niet al te vee! kwaad bij kan, waarom niet", zei deze zonder een ogen blik 2ich te bedenken, „natuur lijk wil ik je helpen". „Voor het hele bedrag die hele twintig mille?" voor a dem-ben emende toch vroeg Her- Moeilijk van. spanning nu man het. „Nou, cis 't niet anders kan, als je moeite hebt om nog iemand anders bijvoorbeeld of nee, je kunt ook eigenlijk voor het hele bedrag wel op me rekenen ik zal je maar niet laten tobben ik weet bij on dervinding, hoe beroerd het is om geld te leen. te vragen". „Niets nog. En ik ben ook niet van plan veel te doen". heden waren weggegaan en ze een poosje zwijgend tegenover elkander hadden gezeten, wat doezig hun sigaartje-na tafel ro kend, rukte het denkbeeld om nu het begonnen zaker.gesprck voort te zetten de brander op eens weer ruw uit zijn be- daard-genoegehjke stemming. En weer had hij een moment van weifelen en schroomvallig logen-op-zienhet kostte in spanning zijn bedeesde trots te overwinnen. Een wijl wachtte hij nog in de hoop, dat Arnold op het gesprek 2ou terugkomen. Toen eindelijk, beseffend, dat hem misschien deze geschikte gelegenheid ongebruikt zou kunnen ontglippen, wanneer hij lang talmde, begon hij, wat schorrig, wat nerveus-schrape rig: ,Hum> ja dat is waarik zou je nog vertellen van m'n ei va- ringen met m'n schoonzoon." Ja-ja, juistik wou juist vragen En Arnold, ver trouwelijk, schoof z'n stoel 'n beetje naderbij. hij 'n trap onder z'n derrière om ie beginnen „Om te beginnen maar wat is dan 't einde? Onenigheid en kwestie in je naaste familie, met je eigen kinderen, dank je. Nee, ik zal heel weinig drukte maken. Ik zal proberen die twintig mille van iemand an ders te krijgen, dan ben ik van Me er hold af. Natuurlijk zal ik 'm zeggen, w a ar om ik hem het geld teruggeef, dat 'spreekt hè ik zal 'm ook in de gaten houden in 't vervolg, maar voor de rest, terwille van Suus en de harmonie je weet hoe ge vaarlijk zulke geldkwesties zijn laat ik de zaak met een sisser aflopen» spreek er verder met niemand over Even was er een zwijgpoos. Baard-graatend, met lege blik, överschouwde de brander het gazon» diep onder hem, dat als gedrenkt van de gouden gloed, waarmee de septembermiddag- zon de wereld overstortte, le pralen lag met warme goudige weerschijnen. En. ook verder, m de brede lanengang van de Herman Leyter veerde op. Een heftige, nochtans niet onbeha gelijke zenuwtrilling doorsid derde zijn lichaam. Hij ervoer er uit in wat verdovend-hevige spanning hij moest hebben ge leefd en nu kwam er een plotse verruiming, een bijna kinder lijk-zorgeloze blijdschap, die hem tranen drong naar de ogen. Maar hij wist zich te be heersen, zijn vreugde in te per ken tot kalme voldoening. Z'n trots verzette er zich tegen om op zijn broer de indruk te maken, dat hij hem uit zijn financiële moeilijkheid had ge red. En met rustige verzekerd heid vertelde hij van zijn zaken •en hoe de uitkomsten der eerste jaren volkomen in overeen stemming waren met de ver wachtingen, die hij van zijn fa briek had gehad, van het staag-aan verdwijnen der klei ne branderijen en zijn vast ver trouwen, dat in de toekomst hij met nog een paar andere fa brieken waarschijnlijk het mo nopolie zou bezitten van de moutwijn-, gist- en spoelingsfa- brikatie in heel Nederland Dan kon je komen tot een syn dicaat, beheerste je met je wei nigen de markt dan zou er geld te verdienen zijn Wordt vervolgd LANGE HAVEN 102 DINSDAG ARCADE [RENE WOENSDAG IRENE Vlaardingen De langverwachte cn met spanning tegemoet ge ziene installatie van oud-wet houder E. P. van der Veen tot lid van de gemeenteraad zal vanavond niet plaatsvinden. De heer Van der Veen die zicb voor dc laatstgehouden ge meenteraadsverkiezingen van wege principiële verschillen van inzicht losmaakte van de CIIU, heeft de burgemeester een brief geschreven dat hij om familieredenen niet aanwezig kan zijn. Hij heeft daaraan ge lijktijdig toegevoegd dat, als de burgemeester voornemens is op de eerste woensdag van maart opnieuw dc raad bijeen te roe-1 pen, hetgeen gebruikelijk is, hij LANGE HAVEN 102 ook dan om dezelfde redenen zal schitteren door afwezigheid. Het ziet er dus naar uit dat zijn installatie, waarvan de PCG fractie gebruik wilde maken om een verklaring over zijn houding af te leggen, niet eer der dan begin april zal plaats vin den. De heer Van der Veen, gevraagd om commentaar: „Ik ben 24 jaar lang lid van de raad ge weest. Altijd heb ik het be stuurlijke werk voor m'n pri- vé-leven laten gaan. Daar heb ik een punt achter gezet. Op beide dagen heb ik verjaarda gen van mijn kinderen". En over de geruchten als zou hij het voornemen hebben zich aan te sluiten bij DS'70: „Ik ben on afhankelijk. Wat er later ge beurt, weet ik niet. Ik kan niet in 't koffiedik kijken. Laten we de zaak maar eens rustig aan kijken". WOENSDAG ARCADE DONDERDAG ARCADE LANGE HAVEN 102 VRIJDAG IRENE ARCADE zaterdag arcade IRENE ZONDAG ARCADE IRENE maandag ARCADE DONDERDAG ARCADE IRENE Maassluis De VDL-jeugdlei ders zijn actief in het ophalen van kranten en oud papier waarvan de opbrengst bestemd ls voor het jeugdwerk. Elke maandagavond rijden twee vrachtwagens uit om het oude papier op te gaan halen. Zij die grotere partijen, beschikbaar hebben kunnen opbellen naar 7943 (of na 7 uur *s avonds 2393). Dan komt direct iemand met een vrachtwagen de partij op halen. De N.V. Waling van Geest heeft toegezegd, evenals een ander bedrijf in Maassluis, om al het oud papier te bewa ren voor de VDL-actie. Men heeft voor de jeugdigen die meehelpen het papier op te ha len ook een ompetitie ingesteld. Op 't ogenblik staat R. Westein bovenaan met 4614 kg. Tweede is J. v,d. Meij met 2919 kg en derde W. War bout met 2778 kg. TENTOONSTELLINGEN STEDELIJK MUSEUM 11.00 uur, Veiling 19.30 uur Klaverjasver. „Ons Genoe gen". 19.30 uur: Willibrordus. 20.00 uur: NKV Centraal Bestuur. 20.00 uur: ENKABO. 19.00 uur: SMHV Vriendenkring. 19.30 uur: Bridge Schiedam West. 20.00—22.Q0 uur: Verkeerstheorie, 20.00 uur: Carnaval D.W.S. 20.00 uur: Carnaval S.V.V. 20.00 uur: Vergadering K.B.V. 20.00 uur: Martin Green. 20.00 uur: Toneeluitvoering Gruno. na afloop bal. 20.00 uur: Instuif. 19,30 uur: Dansschool Westhuis 19.30 uur: N.K.V. Adviesbureau. 20.00 uur: Bridge Schiedam '59. 14.00 uur: Engelse les Ned. Ver. van Huisvrouwen. Katholiek Vrouwengilde. 14.00 uur: Gemeentebestuur Schiedam voorbereiding volkstelling. 19.00 uur: Ec. Opleiding Meyers en de Pater. 20.00 uur: Verkeerstheorie 19.30 uur: St. Eloy. 19.30 uur: Bijeenkomst Studievrienden. 20.00 uur: Cursus EHBO. 20.00 uur: Rep. KSM Orpheus. 20.00 uur: Metselaars Patroonsbond. 20.00 uur: Gemeentebestuur Schiedam. voorbereiding volkstelling. 14.00 uur: Gemeentebestuur Schiedam voorbereiding volkstelling. 19.30 uur: Ruilbeurs. 20.00 uur: Klaverjasver, Ons Genoegen. 20.00 uur: NKV Districtsvergadering. 20.00 uur Vergadering ENKABO. 20.00 uur: Bridge Schiedam-west. 20,00 uur: Rep. Vriendenkring, 20.00 uur: Verkeerstheorie. tot 22 februari de overzichtste stelling Jacob Boots. Tot 15 maart tentoonstelling Wil - tier/Wandkleden. Tot 22 februari tentoonstelling Sies Bleeker Schilderijen/Grafieken.' Teke ningen. Bezoekuren ziekenhuizen: GEMEENTE-ZIEKENHUIS, tel.: 269128: Zaal 13.30—14.00. 19,00— 19.30 uur; klas: 13.30—15.00 uur, 19.00—20.30 uur: kraamafde- ling 13.30—14.30 en 19.00—19.30 uur. BEZOEKUREN NOLETSTICHTING: Derde klas 13.30—14 uur en 39—19.30 uur, tweede klas 13.30—14.30 uur en 19—20 uur, eerste klas 13.30—14.30 uur, 1920 uur en 13.3014 uur, kinder afdeling zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag, zaterdag 13.30—14 uur en maandag, donderdag 18—18.30 uur r afdelicgsvergaderingen van het gemeentebestuur nebben burgemeester cn wethouders een aantal vragen beant woord, o.m. een vraag of er een rookverbod kan worden ingesteld tijdens een raadsvergadering of voor een gedeelte daarvan. Het college wil het instellen van een dergelijk verbod gaarne aan dc over laten. Een suggestie om geen rookartikelen aan te schaffen en te presenteren en de hierdoor bespaarde gelden aan te wenden ten behoeve van het Nederlands Kanker Instituut, neemt het college niet over. Op een vraag of het huisvuil in Naar aanleiding van een vraag TAJiVcrt,»» i- plastic zakken 2ou kunnen wor den opgehaald, antwoordde het college dat dit wellicht over on geveer twee jaar het geval zal kunnen zijn. De huidige vuilnis auto zal een aantal veranderin gen moeten ondergaan, terwijl deze wagen over twee jaar toch moet worden vervangen. is aan het VERBOUWEN en momenteel bieden Wij U SERVICE in de BOVENZAAL. VRIJDAG 12 FEBRUARI A.S. van het café-restaurant weer cm 17.00 uur. Met muziek van: TRIO JOHN WEGMAN en zang van: WIM SCHOLTEN. MOGEN WIJ U VERWACHTEN 1 1 Broers vest 13 - TeL 26,97.67 - Schiedam inzake het plaatsen van bordjes in de plantsoenen, deelt bet col lege mede dat hiermee 300 gul den is gemoeid. Enige raadsle den deden de suggestie om als straf legen het bevuilen der plantsoenen door honden de hondenbelasting te verdubbelen of het tarief voor een tweede hond drastisch te verhogen. Het college is echter van mer.ins dat deze suggesties voorbij gaan aan de bedoelingen van een plaatselijke belasting. Daarnaast is het college van mening dat vele dierenbezitters zich meer bewust zullen moe ten worden voor hun verant woordelijkheid en wellevend heid ten aanzien van derden en hun eigendommen. Vlaardingen In de afgelopen nacht is bij een sigarenwinkel in de Van Leydert Gaelstraat een etalageruit ingegooid. werden veertien sexboekjes 11 ontvreemd-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 2