Manifestatie J.E.S. '71 in maart in Stedelijk Weekend-films in het Stedelijk Beroepenvoorlichting wordt nieuwe schooljaar voortgezet m 2 kranten voor één prijs ém Expressiemogelijkheid voor Schiedammers van 11-22 jaar Aangereden tijdens wandeling Bromfietsers hotsten Bromfietser gewond INZENDINGEN h+ss&sam Aantal woningen aan Parallelweg wordt ontruimd TENTOONSTELLING VOOR LEERLINGEN VIJFDE KLASSEN NCVB- Nieuwland vergadert beroep^ SCHOOLTYPEN SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag 11 februari 1971 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - kïachtendienst 260830 4 pagina's 98ste jaargang no. 24025 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Alle Schiedammers lussen 11 en 22 jaar kunnen van 17 tot 23 maart deelnemen aan de manifestatie 3ES'71 (Jeugd Expressie Schiedam 1971) die in het Stedelijk Mu seum wordt gehouden. De manifestatie wordt georganiseerd door de afdeling Culturele Ontwikkeling en de afdeling Mu zische Vorming (in oprichting) van de Schiedamse Gemeen schap en heeft als hoofddoel alle vormen van creativiteit, die onder de Schiedamse jeugd zouden kunnen leven, een kans te geven. Schiedam -De 67-jarige r vrouw A. AI. H.-H. is woensdag middag toen zij op het Duiven- pad bij de toegang van he voetbalterrein van DRZ, aan het wandelen was, aangereden door de 10-jarige Edwin van W. die op zijn fiets kwam aanrij den. AIevrouw H. kwam ten val en brak daarbij haar rechterpols. Per GGD"is zij naar het Ge meente-Ziekenhuis gebracht, vanwaar zij na behandeling naar huis kon. Schiedam Bij een uitwijkma noeuvre voor de auto van de 41-jarige losarbeider H. C. A. den B. die bij het rechtsafslaan van de B.K.-ïaan naar de Tho mas a Kempisstraa op het fiets pad aan de B.K.-laan stilstond, is de 26-jarige mej, J. M. den E. met haar bromfiets aangere den door de achter haar rijden de bromfietser monteur J. E. B. (18). Alej. Den E. kwam daardoor ten val en is met een gebroken en kel naar de Dr. Noletstichtinj gebracht. Zij kon na behande ling naar huis. Schiedam Bij het achteruitrij den uit een parkeerhaven aan de Bokelweg is de 25-jarige Rotterdamse graveur P. F. de B. met zijn auto m botsing ge komen met de 20-jarige kan toorbediende H. van H., even eens uit Rotterdam, die met zijn bromfiets naderde. De bromfietser werd daarbij ern stig aan het gezicht verwond. Na behandeling m de Dr. Nolet- stichting kon hij naar huis te rugkeren. De manifestatie JES'70 die vorig jaar werd gehouden was een eerste stap in die richting. De organisatoren zijn tevreden over de manifestatie van vorig jaar, aï verschilt JES"71 er toch wel een beetje van. Dit jaar zal er geen thema zijn waaronder JES wordt gehouden en worden er bijvoorbeeld evenmin herin neringsmedailles uitgereikt. In JES'71 zijn alle uitingen van creativiteit toegestaan, zoals dans, muziek, poezie, proza, beeldende expressie, toneel enzovoorts. Er is evenals vorig jaar geen. wedstrijd-element aan de manifestatie verbonden. Wel ontvangen de deelnemers een herinnering, in de vorm van een affiche van Hans van der Sloot, dat door het gebruik van fluoriserende verf en een verschuifbaar gedeelte van sta tisch plastic leuke effecten op levert. In totaal kunnen 500 af fiches worden uitgereikt. De ingeleverde werken van de deelnemers zullen worden ten-: toongesteld in cie benedenruim- ten van het Stedelijk Museum, terwijl verder ook de aula be schikbaar is. Het Stedelijk ver-] leent evenals vorig jaar mede werking aan JES'71. Wellicht zullen museumdirecteur J. Paalman en educatief mede werker Jan de Graauw een se lectief oog laten gaan over de ineleverde werkstukken. Scholen, jeugdverenigingen, vor mingsinstituten en andere orga nisaties zijn aangeschreven om hun leden of leerlingen tot deel name te bewegen. „Iedereen kan meedoen", zegt organisa tor Warner Meinen, „maar ik hoop dat dit jaar ook de niet- georganiseerde jeugd eens meedoet. Het geeft niet wat ze doen. Ik zou bijvoorbeeld ook mensen die fotograferen als hobby hebben graag laten mee doen aan JES'70". Iedere school of bedrijf kan zo veel inzendingen als het wil in sturen, Alle inzendingen moe ten binnen zijn. op 16 maart. De openingsavond op vrijdag 19 maart in de aula geeft andere uitingsvormen don beeldende expressie een kans: dan komen declamatie, toneel, muziek, poë zie en ballet aan de beurt. JES'71 en de manifestatie van vo rig jaar zijn een voortzetting van de declamatiewedstrijden die vroeger onder auspiciën van de SG werden gehouden. „Die waren in hun opzet volko men verouderd", zegt Warner Meinen tenslotte. „Ik hoop dat JES"71 net zoals vorig jaar een succes zal worden. Toch hoop ik ook, dat ook de niet-georga- niseerde jeugd ruim zal zijn vertegenwoordigd en dat ook eens aan nieuwe expressievor men een kans wordt gegeven". Profiteer nti van het unieke aanbod 2 kranten te on wanten voor de prijs van één: «I S;hiedarmche Courant met meuw* uit uw itarf en omgeving, en het Rotterdamse!* I Nieuwsblad met het Haute bmnen-on buitenlandse nieuw*. Geef ons nu opdracht ook bij I u U dagen gratis, «ander enige verplichting, de SC 4- RN te bexorgen en ontdek zelf de vele pluspunten. Dexe bon tn open envelop, zonder postzegel, sturen naar RotterdsmKh Nieuwsblad. antwoordnummer834, Rotterdam ttuur m.i.v.: de SC f- RN 14 dazen gratis mar: n»m telefoon - rc"?' Schiedam Op korte ter mijn zullen aan de Paral lelweg weer een aantal woningen worden ont ruimd. Wethouder B. E. Collé van Sociale Zaken en Volksgezondheid 'hoopt, dat dit volgende week al kan gebeuren. De woningen zijn vooral gesi tueerd aan het achterste gedeelte van de Parallel weg. Tijdens de begrotingsbe handeling heeft de wet houder al toegezegd dat in februari een aantal wo ningen zou worden ont ruimd. Hij kon gisteren nog niet meedelen, om hoeveel woningen het bin nenkort zal gaan en ook niet, wat de kosten van de ontruiming voor de ge meente zijn. De huizen zullen als ze een maal zullen zijn ontruimd niet meer voor bewoning in gebruik worden geno men, De wethouder zei tijdens de begrotingsbe handeling al, dat het het streven van de gemeente is, de woningen aan de Parallelweg na het ver trek raw de huidige bewo ners onbruikbaar voor verdere bewoning te ma ken. Woningen, die binnenkort aan het achters te gedeelte van de Parallelweg zullen wor den ontruimd, komen niet meer beschikbaar voor bewoning. Schiedam Het filmprogramma dat het Stedelijk Museum op vrijdag, zaterdag en zondag biedt, bestaat uit vier films. Van Norman McLaren wordt de tekenfilm „Begone dull care" vertoond. Jazzmuziek van het trio van Oscar Peter son wordt uitgebeeld in lijnen en kleuren. Harry van Tussenbroek maakt van materialen die hij langs het strand vindt (stukken hout, een vogelschedel etcetera) pop pen en marionetten, die in de film Tussenspel bij kaarslicht tot leven schijnen, te komen. In de derde film, getiteld „Dins dagavond" neemt een kamer bewoner afscheid van, zijn hos pita en haar vriendin. Hij is van plan op reis te gaan, maar heeft eigenlijk geen idee waar heen. Tegen een buurman zegt hij naar Portugal te vertrek ken. Reden voor de buurman om over zijn eigen, ervaringen in dat hand te vertellen, maar de kamerbewoner luistert niet naar het verhaal van de buur man. De vierde en laatste film „Ski- doo" Iaat een stad in Noord-A- merika zien die is getroffen door een waterstofbom waar door levende organismen wor den vernietigd. Het filmprogramma in het Stede lijk Museum begint vrijdag om half een er. half negen; zater dag om elf uur en om één. uur en zondag om één uur en drie Schiedam De afdeling Nieuw land van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond belegt dins dag 16 februari een ledenverga dering in de grote zaal van de Magnalia Deïkerk aan de Al- bar dastraat 67. Kandidaat-nota ris mr. Van En gen uit Ede zal een inleiding houden over „De vrouw en het recht". De vol gende vergadering is vastge steld op 16 maart, waarop de leden van de NCVB Nieuwland het jaarfeest zullen vieren. Schiedam Het bureau Onder wijs van de gemeente Schie dam en het Gewestelijk Ar beidsbureau te Viaardingen ho pen in oktober van dit jaar weer te beginnen met het geven van voorlichting over beroepen aan de schooljeugd. In novem ber 1970 is men hieral mee be gonnen en vier voorlichtings avonden zijn een groot succes geworden. Wel wil men zich er over bezinnen, of de voorlich ting in een wat gewijzigde en een wellicht wat betere vorm zal kunnen worden gepre senteerd. Wanneer een kind de lagere school gaat verlaten, vormt het „doorleren" een probleem, zo wel voor de ouders als voor het kind zelf. Er bestaat nogal wat onwetendheid over de mogelijk heden tot verder studeren. De mogelijkheden zijn talrijk en de keus is moeilijk, blijkt vaak. De kinderen die de basisschool verlaten kiezen weliswaar nog geen beroep, maar een bepaald type voortgezet onderwijs, wat eigenlijk, ook weer het begin van een bepaalde beroepskeuze zal zijn. De voorlichtingsavonden van he. bureau Onderwijs en het GAB willen de ouders hun keus ver gemakkelijken. Deze school keu ze voorlichting zal weer vooraf gaan door een beroepententoon- stelling, die niet, zoals nu het geval is, voor de leerlingen uit de zesde klas van de basisschool zal worden gehouden, maar voor die van de vijfde. De jeugdconsulente van het GAB, mej. G. Hindriks, is verant woordelijk vonr deze tentoon stelling en ontvangt tientallen leerlingen die op speelse wijze in beroepenland worden rond geleid. Niettemin weten veel kinderen aan het eind van de basisschool niet wat ze willen. De beslis sing, welke richting het kind zal uitgaan, ligt dus vaak bij de ouders. Of du1 in alle gevallen een duidelijk idee van de toe komst voor hun kinderen heb ben, staat niet vast, gezien de vele veranderingen in het on derwijs en door de sterke toe neming van het aantal be roe- tdekksn De beroepententoonsttlling van het Gewestelijk Ar beidsbureau zal in ds toe komst worden gehouden voor leerlingen uit de vijf de klassen van het basison derwijs. pen en functies in. de maat schappij. Vaak hebben ouders ook geen weet van de studierichtingen en valt een groot aantal beroepen buiten hun studiekring. Som4 zelfs gaan ouders niet uit van de geschiktheid van een kind voor een bepaald type onder wijs wat tot gevolg heeft dat het type wel eens te hoog ge grepen kan zijn. Uitgaande van de aanleg, de be gaafdheid en de karaktereigen schappen van het kind is het wc] mogelijk beroep of de bepalen, ui dig. Het advies «at ouders krij gen van de lagere school ?al voor hen vaak bepalend ziin, terwijl de op enkele Schiedam- fio scholen ingevoerde school vordering entest een andere mo gelijkheid tot het geven van ad viezen biedt. Er zijn vel« schooltypen waaruit een keuze kan worden ge mankt. Voordat dit wordt ge daan. kan r-en kind eeist een jaar in een brugklas worden ge plaatst, die wordt gezien als een brug „in" het voortgezet onderwijs. De brugklas is hel eerste leerjaar van de nieuwe school. Zowel bij het voortgezet ais bij het beroepsonderwijs vindt men de brugklas. het Look om s tien Ilci overstappen ^tudiexichting te dit niet eenvou- an een leerling van het ene naar het andere schooltype wordt aanzienlijk eenvoudiger gemaakt door de brugklas. Een verkeerde keus kan na een jaar zonder verlies van tijd worden hersteld. In de brugklas „leert" het kind bo vendien leren door de zoge naamde studielessen, die hem bijbrengen hoe het huiswerk bet meest verantwoord kan worden geleerd. Hei einde van het schooljaar is nog maar enkele maanden ver. Het gemeentelijk bureau On derwijs heeft laten weten, dat de ouders in feite nu al zouden moeten beslissen over het toe komstige schooltype voor het kind dat de school verlaat. Bin nenkort wordt de inschrijving van nieuwe leerlingen op de scholen van het voortgezet on derwijs geopend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 1