Luchtvervuiling, flatneurose, steeds vaker snede motief tot emigratie EMIGRATIE-VOORLICHTING: KLEIN MAAR BELANGRIJK FACET VAN TAAK GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAUS mm Wal i Niet wegpraten maar optimale informatie geven voor verantwoord vormen van besluit Australië is - ook landelijk - favoriete land [snip VOORLICHTING „relatie- EMIGRATIE DIPLOMA'S GOEDE NAAM Botsing bij inhalen DONDERDAG 11 FEBRUARI 1971 Vlaardingen/Schiedam Vorig jaar besloten onge veer 7000 Nederlanders te emigreren. Van deze men sen die, om vaak heel uit eenlopende redenen, het besluit namen hun toe komst in een ander land verder te gaan opbouwen, waren er 84 afkomstig uit Schiedam en Vlaardin gen, verdeeld over 36 ge zinnen. Een belangrijk gedeelte van de stroom emigranten loopt via de gewestelijke arbeidsbureaus, die na melijk tevens rijks aan meldingskantoor voor de emigratie zijn. De GAB's nemen 25 tot 30 procent van alle emigranten voor hun rekening- Daartoe hebben de arbeidsbu reaus verdeeld over het ge hele land 14 emigratie-voor lichtingsambtenaren in dienst, elk werkzaam in een bepaalde regio, en elk GAB heeft bovendien een emigra- tiecontaclambtcnaar. die het eerste contact iegt met de aspirant-emig rant. „De emigratie is een klein, maar belangrijk facet van ons werk", zegt ir. J. P. Kugteren. directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord in Vlaardingen, werkzaam in Schiedam. Vlaardingen en Maassluis. Degene die bij het Vlaardingse GAB aanklopt om informatie over emigratie, komt terecht bij de Vlaardingse emigra tie-contactambtenaar, de heer Oh. Telder. ,,De emigratie-contactambte naar levert de eerste basis informatie over de mogelijk heden in diverse landen, over de eisen en. dergelijke", vertelt de heer Telder. „Wanneer men inderdaad besluit de stap nader te overwegen en daarvoor meer gedetailleerde en per soonlijke informatie wil heb ben komt men terecht bij de regionale emigratie-voor lichtingsambtenaar, die de zaak dan verder helemaal ai >kan ronden." Voor Schiedam en Viaardin- gen is dat de heer C. I. Eg berts, als voorlichtingsamb tenaar werkzaam in Rotter dam, Den Haag, Leiden en de bollenstreek. „Het verstrekken van infor matie, voorlichting en bege leiding is verreweg het be- „Mensen die de toch bepaald lang rijkste in de gehele pro cedure. De emigratie-voor- hchungsambtenaren be schikken daartoe over vele bronnen waaruit informatie wordt geput", stelt de heer Egberts. Een belangrijke bron voor de „Eva", zoals de emigratie- voorlichtingsambtenaar in de wandeling wordt aange duid. is de eigen waarne ming. Regelmatig bezoeken zij dei belangrijkste emigra- tielanden om daar met plaatselijke autoriteiten, be drijfsleven en niet te verge ten reeds geëmigreerde Ne derlanders contacten te leg gen en van gedachten te wis selen. Van deze studiereizen worden rapporten opge maakt, waaruit alle „Eva's" informatie kunnen putten. Verder zijn de emigratieaf delingen van de diverse am bassades actief op het ge bied van voorlichting en le veren allerlei materiaal. Voorlichting „in het groot" wordt ook gegeven tijdens zogenaamde „ambassade avonden", bijeenkomsten in de grote ateden. Deze avon den worden door advertcn- •ties aangekondigd, er wor den films vertoond en er wordt algemene informatie over een. bepaald 'land gege ven. grote stap van een emigratie willen nemen hebben recht op een zo goed mogelijke in formatie om een verant woorde beslissing te kunnen nemen", zegt voorlichter Egberts. „We willen een ob jectief beeld geven, alle voor- cn nadelen belichten, ■waarbij met name de ge sprekken met Nederlanders die al in een bepaald land zijn gevestigd, erg waarde vol kunnen zijn". Bij hun werk komen de men sen. van. de emigratie-instan ties met vele typische men selijke aspecten in aanra king. „Door het grote aantal Neder landers dat ai is geëmi greerd, is er vaak sprake van wat wij noemen „rela tie-emigratie". Men emi greert vaak naar een land waar al familieleden wonen. Maar daar zit een gevaar aan. - Heimwee komt namelijk toch wel vrij vaak voor. Het resultaat daarom is soms dat men familieleden bewust of onbewust probeert te be wegen óók te emigreren, vanuit het eigen gevoel van heimwee. En dan wordt er wel eens een wat gekleurd beeld van het land en de si- tuatie gegeven, een beeld dat wij dan „glad moeten strijken". Het is wel leuk om een potje te klaverjassen met je zwager, maar de as pirant-emigrant moet niet vergeten dat er toch ook ge werkt moet worden", stelt de heer Egberts. VIaardingeii?Schiedam Waarom besluit iemand te emigre ren? De heer Egberts: „De motieven tot emigratie variëren sterk van persoon tot persoon, maar altijd is het een complex van factoren. In het gesprek met de aspirant - emigrant krij gen wij vele factoren te horen, maar er spelen ook wel per soonlijke zaken mee, die verzwegen worden. Daar kan ook een gevaar aan vast zitten. Wanneer bijvoorbeeld huwelijksmoeilijkheden meespelen, moet men niet vergeten, dat die in het emigratieland niet be hoeven op te lossen, maar juist in verscherpte vorm naar vo ren kunnen treden". „Wat de laatste tijd steeds ster ker mede een rol speelt is de milieu-verontreiniging, mei name dc luchtvervuiling, in het westen van het land en het op gepakt zitten in flats, de „flat neurose". „Jc merkt, dat sommige mensen gewoon beangstigd raken door de ontwikkelingen rond lucht verontreiniging en dergelijke, vooral voor wat betreft de toe komst van de kinderen. De emigrant die nu weggaat, heeft geheel andere motieven dan de- geen die bijvoorbeeld kort na dc oorlog wegging. Toen speel den teleurstelling over de oor log en wat we] genoemd werd „Russenvrces" bijvoorbeeld een rol. door Lodewijk Bronsdijk I Wat altijd heel belangrijk is ge weest en. nog steeds sterk meespeelt, is het feit dat men Vlaardingen/Schiedam. Van de 84 imrmters oa» Schiedam, Vlaardingen cn Maassluis die in 1970 zijn geëmigreerd is het merendeel, overeenkom- stip de landelijke ten dens, naar Australië ver trokken. Het betrof hier 13 gezinnen met 39 perso nen. Zuid'Ajrika komt op de tweede plaats met 7 gezinnen met 16 personen en als derde komt Cana da, met 10 personen. Negen personen vertrokken naar Nieuw-Zeeland, ze ven naar Amerika en één naar Brazilië. -De reste rende twee vertrokken naar andere landen. zich in de ©migratielanden ge makkelijker zelfstandig als on dernemer kan vestigen. De emigrant is dan vaak een man die hier in loondienst een vak uitoefent, zelfstandig wil gaan werken, maar de in Nederland vereiste papieren niet heeft. Er emigreren ook kleine midden standers die hier verdrongen worden door grote zaken". En zoals al gezegd, het emigre ren in het belang van de kinde ren komt vaak voor. Je merkt dat ouders soms bang zijn, dat hun kinderen volgepropt moe ten zijn ,met kennis en diplo ma's om' mee te kunnen con curreren op de arbeidsmarkt." De emigranten komen voort uit alle lagen van de werkende be volking. Er zijn directeuren en los arbeiders onder. Het groot ste gedeelte van de emigranten is echter wel handarbeider. „Emigratie is voor iedereen, een grote en belangrijke stap. Er is bepaald moed voor nodig, je zet alle zekerheden over boord en hoe goed de voorlich ting ook geweest is. als je er aankomt is er veel toch anders. De start is altijd het moeilijk ste" vertelt de heer Egberts. „De emigrant gaat meestal zon der baan naar het emigratie- land, Maar daar staat tegen over, dat de Nederlandse Emi gratie Dienst in Den Haag, waar alle aanmeldingen uitein delijk terecht komen, in de emigratie-landen eigen bu reau's heeft, die de geëmi greerde Nederlander direct na aankomst opvangen en hem op allerlei manieren bijstaan". „Overigens is met name in Au stralië, het land dat de meeste Nederlandse emigranten op neemt, de behoefte aan emi granten groter dan het „aan bod." Den Haag „De Nederlandse Emigratïedienst is het overkoe pelend uitvoerend rijksorgaan voor de emigratie", stelt de heer II. A. van Luyk, hoofd van de afdeling uitvoering van deze dienst. „Bij de NED komen alle dossiers binnen, die bij de verschillende organisaties volgens vaste normen over de emigrant worden opgemaakt. De NED zorgt dan voor het contact met de buitenlandse vertegenwoordigingen, die uit eindelijk beslissen over de toelating". „Men moet vooral niet denken dat wij en de andere organi saties de emigratie proberen vestigen als zelfstandige o^de nemer bij veel emigranten belangrijke rol speelt bxi beslissing. te stimuleren en te propage- treftedo (g overlgcns vp ren. Het enige wat wij wil len. is het mogelijk maken dat mensen bij de beoorde ling van de vraag „wat doe ik met mijn toekomst" de moToliikheid om ie emigre- En over de reeds eerdcr genoem- mogenjKneia om xe emi rc reiat]e-emi2raiie: ..Het be- dat men in het emigratie!a. een heel ander vak gaat uilot fenen dan men in Nederlanc. heeft gehad. En dat lukt meest al heel goed." ren en dus in het buitenland een toekomst op te bouwen mede in hun overwegingen kunnen betrekken." „mlxen-up" met de bevolking en kiitten niet samen. Ook het taalgevoel van de Nederlander maakt, dat hij zich spoedig de taal eigen maakt". Overigens vertrekken naar de mening van de heer Egberts nog te veel emigranten die de Engelse taal niet meester zijn. ,Als de emigrant in het land aan komt moet hij zich toch echt weten te „verkopen". Boven dien is vreselijk belangrijk de hele aanpassing aan het daee- lijks leven en bij die zaken is de beheersing van de taal uiter aard erg belangrijk", stelt da heer Egberts. boord te zetten en de stap te wagen. De emigrant heeft ge toond die moed te bezitten. De rapporten van de emigratic- contact- ambtenaren en emi gratie-voorheb tin gsa mbtena- ren van de GAB's en die van de confessionele en algemene erai- gratiecentrales gaan uiteinde lijk allemaal naar de Neder landse Emigraiiedienst in Den Haag, waarover meer elders op deze pagina. Dc drie deskundigen, die in Vlaardingen bij het GAB betrokken zijn bij de emi gratie. V.l.n.r. de heer C. I. Egberts, emigratie-voor lichtingsambtenaar; ir. J. P. Nugteren, directeur van Om een verantwoord besluit te kunnen nemen moet men be schikken over het maximale aantal feiten en de maximale informatie, daar heeft iedereen recht op. Maar het heeft geen enkele zin om dc mensen weg Wat de ontwikkeling in het totaal de relatie-emigratie: „Het be lang van de kinderen is vaak een belangrijke overweging. Begrijpelijk, want de tweede generatie is degene die voor de vollf* honderd procent de vruch ten van de emigratie plukt. De kinderen hebben vaak heel los se bindingen met Nederland, zij groeien helemaal in het nieuwe land op en weten zich er ge makkelijk aan te passen". te px'aten". het GAB Nieuwe Water- *)ok de heer Van Luyk bevestigt weg Noord en de heer Ch. u°2 eens de woorden van, de fTni^rv,. heer Egberts, dat de mogeliik- Telclcj', emigratie-contact- haid zl°h m i;et huitei!lan3 z(!n. ambtenaar. der veel papieren te kunnen „De Nederlander heeft als emi grant in het buitenland een goe de naam", stelt de heer Eg berts. „In. de praktijk blijkt, dat de Nederlanders zich goed aan het leven in emigratieland welen aan te passen. 2e „Dc samenwerkende emigratie- organisaties hebben daarom de mogelijkheid geopend om heel goedkoop en snel een cursus Engels voor emigranten te vol gen, maar daar wnrdi nog ei genlijk te weinig gebruik van gemaakt. En toch is het eigen lijk onverantwoord om te emi greren zonder kennis van de taal. Soms moet je de mensen gewoon tegen zichzelf in be scherming nemen". Niet elke emigrant „haalt het" in het emigratieland. De heer Eg berts: „Spijtoptanten" zullen er altijd zijn, ongeacht de eco nomische situatie in het emi gratieland. Want vrijwel altijd zijn het psychische moeilijkhe den die tot een terugkeer naar Nederland leiden. Maar het treffende is aan de andere kant, dat een heel groot percen tage teruggekeerde emigranten na korte tijd toch weer besluit het nogmaals te proberen". „De teruggekeerde emigrant wordt vaak een „mislukte" emigrant genoemd. Dat vind ik eigenlijk een belediging. Want zoals gezegd, er is moed voor nodig om alle zekerheden over- arm aantal emigrant en betreft' van 1063 fmei 6700 emigranten) steeg het totaal-aantal tot U67 toen. ongeveer 10.000 Nederlan der» hei land verlieten. Daarna zette een jaarlijkse daling m: J0B8: 94öü; 1969: 8500 en. het vo rige jaar 7000. De Randstad Holland neemt het leeuwendeel voor rijn rekening. In 1970 kwamen van het totaal aantal emi granten 2000 uit Noord-Hol land, 2500 uit Zuid-Holland en 600 uit Utrecht. Bij de ge sprekken met emigranten heeft de heer Van Luyk ont dekt dat de Nederlander wat hij noemt een „ingebouwde rem" heeft, die hem van vaak ondoordachte daden af houdt. „Nu zoals op dit mo ment de economische situa tie in Canada terugloopt, daalt spontaan het aantal be langstellenden voor dit land." Schiedam Op de Lange Kieuw- straat tegenover de Griffioen- straat is door nog onbekende oorzaak de 19-jarige kantoor bediende mej. F. C. van 2. uit Vlaardingen in botsing geko men met de auto van de 26-jari- ge Rotterdammer J. C. W. op het moment dat deze haar pas seerde. Mej. Van Z. is met een hersenschudding in de Dr. No- fletiÏÏchting opgenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3