ÊM^EO houdt vrijdag enquête in binnenstad Scliiecfamse geestelijken oriënteren zich op gebied van bedrijfsleven 2 kranten voor één prijs! Beknopt sociaal-economisch onderzoek AOW moet gelijk aan minimum loon zijn Fietser en bromfietser botsen GSD-directeur drs. Smits: ADVIEZEN Auto gestolen Eerste rapportering rond OUDE GEDACHTEN Pols gebroken bij val BRAND IN SCHOORSTEEN KASSA EN f 250 GESTOLEN Inbraak in theehuis Zangersduo sluit huwelijk Woensdag 17 februari 1971 SCHIEDAMSCHE COURANT 4 pagina's - ONAFHANKELIJK DAGBLAD- JSroersvest 3 - telefoon administratie 2G8091 - redactie 262566 - klachtendienst 260830 98ste jaargang no. 24030 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam In het centrum van de stad zal de N.V. Maatschap pij voor Projectontwikkeling EMPEO te Utrecht op beperkte schaal een zogenaamde voetgangersenquête houden in het kader van de reconstructie van de binnenstad. Deze enquête vindt plaats in het kader \ran het sociaal-economisch onder zoek, dat dc Utrechtse bouwmaatschappij houdt. In feite zijn er twee onderzoeken: een sociaal-economisch cn een ver- keersonderzoek. Een aantal enquêteurs zal voorbijgangers vijf vragen stfellen. De bedoeling hiervan is om voorlopige ge gevens te verkrijgen, die als basis kunnen dienen voor een meer omvangrijk en ook wat dieper gaand onderzoek, dat in maart zal worden gehouden. Schiedam Nog steeds weten velen niet wat precies de bepa lingen van de Algemene Bij standswet zijn. Dit was één van de kernen uit het beloog van drs. G. A. A. Smits, directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst, tijdens een lezing over dc Bijstandswet voor de Vrou wengroep van de PvdA, dins dagmiddag in het wijkcentrum Niemvland. De heer Smits bleek van mening dat velen hun rechten ten aan zien van de Bijstandswet nog niet precies kennen. Temeer omdat er in de wet als het ware per week wijzigingen, worden aangebracht". In zijn betoog ging de directeur van de G.S.D. uitvoerig in op de geschiedenis van de sociale wetgeving in Ne derland. Via de armenwetten van 1850 en 1912 belandde hij bij de in 1965 ontstane Bijstandswet. De heer Smits ging uitvoerig in op de moeilijkheden die de Bijstands wet opwerpt. In artikel 1 van de A.B.W. staat vermeld, dat iedereen die in een moeilijke si tuatie verkeert, bijstand wordt verleend. Drs. Smits ging in op de normen die gesteld worden om in de Bijstandswet te kunnen worden opgenomen. „Men is overge gaan. op de loonmethode, er wordt uitgegaan van het mini mumloon. De bijstand wijzigt ais het minimumloon ivijzigt. Hoewel het minimumloon ook achterloopt". Drs. Smits gaf verder een overzicht van de af- trekkosten die bij de toepassing van de A.B.W. gelden. De directeur van de Sociale Dienst bleek van mening, dat het gat dat tussen het mini mumloon en de A.B.W. bestaat wel altijd te groot zal zijn. Een juiste oplossing zou volgens hena zijn. dat de a.o.w. gelijk zou worden gesteld met het mi nimumloon". Ook degenen die van de Bij standswet „profiteren" kregen aandacht in de toespraak van de heer Smits. „Als ze alles de den wat in hun vermogen lag hoefden ze niet aan te kloppen. We hebben overigens geen re cherchesysteem, want dat zou vooral de oudere mensen af schrikken". Drs. Smits wees er tenslotte op dat men bij zogenaamde profi teurs appelleert op de persoon lijke verantwoordelijkheid, maar: „voorkomen is onmoge lijk, want er zijn altijd vogels die door de mazen heen vliegen en dingen doen die anderen er gernis bezorgen". Op een aantal drukke plaatsen in de binnenstad zuilen de enquê teurs vrijdag vragen stellen aan de voorbijgangers, omdat juist die dag door het houden van de weekmarkt op het Broersveld een extra levendig stadsbeeld le zien geeft. De vragen die worden gesteld zijn: waar men vandaan komt, waar men heengaat, hoe lang men in het centrum denkt tc blijven, of men er vaak komt en met welk vervoermiddel men komt. Do naam zal niet worden gevraagd. Aan de hand van de zo verkregen gegevens zal in maart het meer gerichte onderzoek worden ge houden. Enquêteurs zullen vra genlijsten opzetten en weer op halen. In dit geval gaat het om de functie die het stadscentrum vervult voor de hele stad en omgeving. In de vragen is ver werkt, in hoeverre de Schie dammer belang heeft bij en be langstelling heeft voor hei cen trum, wat zijn of haar koopge woonten zijn en ook zij het summier wat zijn of haar wensen zijn. Min of meer los van dit onder zoek op sociaal-economisch ter rein staat dan het verkeerson- derzoek, dat eveneens door EMPEO in dit voorjaar zal worden gehouden. Dit vrij om vangrijke onderzoek zal niet beperkt blijven tot de Schie- cUimse binnenstad. Omdat de wintermaanden niet de geschik- ste tijd voor enquêtes m het verkeer zijn is deze enquête naar het voorjaar verschoven. Tijdens de enquête zal worden gevraagd met welk vervoermid del dc bezoekers van het stads centrum zijn gekomen, dit ook om een inzichi te krijgen in het aantal auto's, dat dagelijks in en rond de binnenstad wordt geparkeerd. Schiedam Mevrouw E. de K-v G. heeft aangifte gadaan van diefstal. Zij had haar auto, een grijze Chevrolet HG 99-05, ge- parKeera op de Vlaardinger- dijk. Bij haar terugkomst bleek de auto te zijn verdwenen. De uitkomsten van het sociaal- economische en van het ver- keersonderzoek kunnen dan door EMPEO worden verwerkt in de adviezen die in een later stadium aan het gemeentebe stuur worden verstrekt. EM PEO zal pas een rol gaan spe len, nadat de gemeenteraad een beslissing heeft genomen, in welke richting de plannen Sfeeds meer wo ningen aan de Grofbaan raken onbewoond. In het kader van de sa nering en recon structie van de binnenstad koopt de gemeente pan den op de Grof baan aan, die zijn of worden ge sloopt. In de afge lopen fyd is al een aantal woningen verdwenen, terwyl de gemeente nu weer enkele pan den wil aankopen waarover de raad in dc vergadering van maandag 22 februari of 1 maart zal beslissen. Al worden sommige woningen ïn de Grofbaau nog steeds bewoond, de i. straat («if steeg) heeft zijn langste tijd gehad. Wie de kwaliteit van de woningen kent, kan dit in Ieder geval alleen maar toe juichen, ook al gaat weer een ver trouwd stukje bin nenstad verloren. voor de reconstructie van de binnenstad zullen gaan. Wethouder C. J. M. Bolmers heeft al laten weten, dat de raad hierover in een speciale verga dering op 6 mei een uitspraak zal doen. EMPEO zou op de2e uitspraak geen enkele invloed hebben. Pas na de principiële beslissing door de raad komi EMPEO met een beoordeling van wat mogelijk is. Om geen tijd te verliezen is EM PEO al eerder begonnen met het onderzoek, zoals de raad dat ook heeft goedgekeurd. De uitkomsten van zowel het so ciaal-economische als het ver- keersonderzoek kunnen van be lang blijven voor de verdere uitwerking van de reconstruc tieplannen. voor de binnenstad, in welke richting die ook zou den gaan. Door het houden van de enquêtes wi'len EMPEO en de gemeente zich een zn goed mogelijk beeld vormen van de bestaande toe stand in het stadcentrum. Schiedam Een team van Schiedamse geestelijken heeft zich een jaar lang beziggehouden met de taak van de kerken in bet bedrijfs leven. Eergisteren is daarvan rapport uitgebracht. Hoofdconclusie is dat de kerk een taak heeft naast de overheid, het bedrijfsleven en de vakbonden. Er moet een vorm gevonden worden voor de toetsing van de arbeidssituatie aan evangelische normen en men moet nagaan hoe dc resultaten van die toetsing concreet gemaakt kunnen worden. Een eerste resultaat heeft dit werk enige weken geleden reeds opgeleverd; De opening van een tehuis voor buiten landse arbeiders. Het gaat hier om een brede oriëntering waar vroeg of laat akties uit kunnen voort vloeien. De geestelijken ho pen hun ervaringen naar hun gemeenteleden door te spelen en daarvan de wissel werking te ondervinden. Dc werkgroep gaat ervan uit dat het van de kerken niet alleen mag neerkomen op een meepraten maar ook op een inbreng van krachten en financiën. De kek ren hebben daarbij het voordeel dat zij min of meer onafhankelijk zijn en dat zij zich eventueel kritischer kun nen opstellen dan de andere be trokkenen. De kerken moeten ook een „podium" zijn voor ge sprekspartners die op neutraal terrein overleg willen plegen. De voorzitter van het team van geestelijken, ds. C. v. Zuylen, kenschetste dit als volgt: „We worden weliswaar door de ge meenteleden betaald, maar onze baas zit per slot van reke ning in de hemel. En hij is de enige aan wie wij ons te houden hebben. We zijn het er echter over oens dat wij in die vrijheid niet onbarmhartig mogen zijn. De andere bij het bedrijfsleven betrokkenen doen het volgens ons zo goed mogelijk. De kerk kan echter door zijn onafhanke lijkheid soms wel eens kabou ter zijn". Het zijn oude gedachten die door de groep geestelijken opnieuw in deze tijd gezet zijn. De ge volgen zullen zijn dat de kerkle den bemerken dat de geestelij ken zich voor deze problemen interesseren, geestelijken die hier van huis uit niet voor zijn opgeleid. De idee om zich op deze gebieden te oriënteren is voortgekomen uit het bedrijfsapostolaat dat twee jaar geleden werd opgehe ven. Het probleem van de huis vesting voor buitenlandse ar beiders was het eerste waar de geestelijken op stuitten. Een ander is dat van de werkende jeugd. Men 'gaat zich oriënteren bij de levensscholen. Een uit gangspunt is daarbij dat de kerken bij ontwikkelingshulp ook grote bedragen voor de op vang van jongeren uitgeven. Waarom zou men zich in eigen omgeving hier dan niet mee be zig houden? De oriëntering gaat verder. Het gaat er vooral om dat men de verantwoordelijkheid die de kerken hebben, afbakent en dat alle betrokkenen in onderling overleg elkaar de verantwoor delijkheden voorhouden. In de uit zeven man hestaande sectie bedrijfsleven en bevolking wer ken samen de rooms katholieke kerk, hervormde kerken van Schiedam en Ketnel, gerefor meerde kerk, Evangelisch Lu therse kerk en de Nederlandse Protesta n t enbo nd. Schiedam Gistermiddag zijn op de Rotterdamsediik een fiet ser en een bromfietser tegen el kaar gebotst. De fietser was de 10-jarige H. F. uit Rotterdam, de bromfietser de 20-jange Vlaardinger A. W. v. R. Bij het inhalen van de fietser door de bromfietser week de eerste plotseling naar links uit. "Beiden vielen. Van R. is met fen diepe vleeswond aan het linkerbeen door de GG en GD naar de Dr, Noletstichting ver voerd. Hij kon na behandeling naar huis terugkeren. Schiedam De 28-jarige roe- vrouw N. Keuzekamp-Ha as ak kers is gisteren op de Nooid- vestsingel ten val gekomen. 7,ij heeft haar rechterpols gebro ken. De GG en GD heeft haar voor behandeling naar de Dr Nol ets lichting vervoerd. Schiedam De brandweer onder leiding van brandmeester Oos- t ervaar heeft gisteren een schoorsteenbrand in de Maria- straat 89a geblust. Het pand wordt bewoond door K. As mus. De oorzaak van de brand was vuil in de schoorsteen. Met een. ramoneur heeft men de schoor steen opengeveegd. Schiedam De 22-jarige G.J.C., exploitant van een benzinc-sta- tion. heeft aangifte gedaan van diefstal. Aan de Philippusweg- zijn. een kassa en een bedrag van 250 verdwenen. Schiedam Kn het theehuis De Kethel in hei. Prinses Eeatrix- park in ingebroken. De daders Jcwamen binnen door middel van het uitlichten van een ruit. Laden en bureaus werden door zocht. Er wordt niets vermist. Schiedam De Schiedamse alt zangeres Eis Kloos zal zater dag in het huwelijk treden met de baszanger Rob Holt. De ker kelijke huwelijkssluiting, die plaatsvindt in Heenvliet, zal worden opgeluisterd door be kenden uit de muziekwereld. Onder meer zal David Holles- telle een aantal negrospirituals zingen, terwijl het Nederlands Solisten Ensemble optreedt met verschillende liederen. George Stam, voormalig dirigent van het Rotterdams Conservato rium, zal het orgel bespelen. Els Kloos en Rob Hol! hebben mede bekendheid gekregen door hun medewerking aan uh- voeringen van de Matthaus- en do Johannes Passion. Els Kloos geeft naast haar andere activi teiten ook les aan de leden van hot Schiedamse Toonkunstkoor. Rob Holl heeft deze week weer een radio-opname bij de Neder landse Christelijke Radio Ver eniging te Hilversum. Het echt paar zal zich vestigen te Heen- vliet. Profiteer nu var» het unieke aanbod 2 kranten ts enmnscn voor «ie pr~it van één: del Schiedamsehe Courant met nieuw uit uw «ad «n omtevm€, R«wrd»o»th| NrtuwifrM met het laime bmnen-en buitenlandse meuwt. Geef ons nu opdr.ehtook bu I u U 4a(«n «rat.j, ieder tn,(t verplichiint. de SC RN te betoken en ontdek! xeif de veie pluiptmcen. wowipl telefoon •Deie bon in open envelop, aonder posteert!, sturen nur Rotterdimith Nieuwsblad, antwoordnummer834. Rotterdam' de SC -f RN 14 dazen gratis nar:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 1