„Ki jken of je niet helemaal gek bent m ma o m Aart Staartjes op Willem de Zwijgerschool: Deze klant van u leest per dag gemidde^ drie kwartier in de krant, blijkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. Vogels zijn slachtoffer van kou Bezoek Kruisinga gewijzigd Expressieve happening „Jes 71" in museum Inbraak in kledingzaak In februari 38.314 bezoekers Kolpabad 5Ê&M Personeels vereniging A. de Jong viert feest Man overlijdt op straat Botsing met een stilstaande auto Snelheidscontrole 4MMM ;X-:d VRAGEN OVER GEBRUIK VAN PROVENIERS HUIS V olksdamgröep „Vayenikehu '68" houdt instuif Wasgoed verbrand SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 8 MAART 1971 V' Een onf/ege/i/fc burgelijk, op de centen zittend oud dametje. Vlaardingen Op de Dillenburg singel is maandagmiddag de 28-jarige P.H.L. uit Dordrecht met zijn auto tegen een gepar keerd staande wagen gereden. De Dordtenaar verloor de macht over het stuur doordat hij iets uit het dashborfikastje wilde pakken. Hij is met ver moedelijk een hersenschudding naai* het Holy-ziekenhuis ge bracht. Beide auto's werden be schadigd Vlaardingen In het weekeinde is ingebroken in een kledingma gazijn aan de Hoogstraat. Br werden kostuums, pantalons, overhemden, sokken en een re genjas ontvreemd, met een to tale waarde van 2.686. Vlaardingen Het Kolpabad is de vorige maand bezocht door 38.314 personen. In dezelfde maand van het vorig jaar wer den bijna 2000 bezoekers min der geteld, namelijk 36.337. Op 3 maart hebben 163 kandidaten voor een diploma gezwommen, geen van hen is afgewezen. Er werden 110 diplomaas i, van de KNZB uitgereikt en 53 diplo ma's 2. Schiedam Op de Nieuwe Dam- laan, de Horvathweg en de Burgemeester van Haarenlaan is zaterdag en zondag een snel heidscontrole gehouden. 3i au to's werden aangehouden. De hoogste snelheid was 85 kilome ter per uur. v.'s 2o ziet u maar weer, geen ander reclame medium wordt zo intensief gelezen, als de krant. Logisch want die i kunt u niet missen, geen dag. Schipdam „Tjsïek, tjoek, tjsiek, tjoek". Leerlingen van de Willem de Zwijgerschool beelden een machine uil. Zij lopen hard achter Aart Staartjes door de klas. Staartjes was in klas 3b gekomen om toneellessen te geven. Het was vrijdag niet de eerste keer, dat Staartjes op deze manier voor de klas stond. Via de Stichting kunst voor do jeugd in samenwerking met de groep voor de werkende jeugd, geven leden van het Nieuw Rotterdams Toneel, herhaaldelijk to neellessen. Hoe vindt, en wasurom doet Aart Staartjes dit? „Ik vind dit soort dingen wel leuk. Het is uit een soort nieuwsgierigheid dat ik dit doe. Een soort markton derzoek. Om te kijken of je niet helemaal gek bent", vertelt Staartjes wat voorzichtig, in zijn overbekende spijkerpak ge kleed. „,We doen dit ook wel om een nieuw publiek te kweken Je leert het contact, je moet het gevoel krijgen, wat er leeft. Het gevoel van, wat ik vertel is niet helemaal krankzinnig". Aart Staartjes lijkt niet helemaal te vreden met de toestand van. het toneel op dit ogenblik. „Het to neel Is vervreemd van wat er werkelijk gebeurt. Het is in het slop. In de hele wereld". Hij ziet deze toneellessen ook als een manier het isolement van het huidige toneel te doorbre ken. Soms vindt hij de acteurs wat ver van het publiek af staan. „Eigenlijk iedereen die, wat met het toneel te maken heeft, vormt een kliek". De cri tici incluis. Nogmaals heel voorzichtig, wil hij dit isole ment toch wel een mln-punt van het toneclbestel noemen. X. x,\v Tom?e//es door Aarf Staartjes. Nu eens voor de klas en niet op het toneel KINDERTONEEL Er bestaat wel degelijk een ver schil in reacties op de verschil lende scholen Staartjes heeft ook tóneellessen gegeven op bp- drijfsscholen, mavo's (zoals vrijdag) en havo's. Op scholen voor werkende jeugd wordt ero tiek en agressie veel gemak kelijker geaccepteerrd dan op havo's en mavo's. Met en voor kleine kinderen im proviseren is volgens Aart Staartjes veel gemakkelijker. Dezen doen veel gemakkelijker r.^V'-'X door Bemadette Elias mee en staan, meer open. Het idee dat het kinderton.ee! dan misschien het toneel van de toekomst is, verwijst hij zeker niet naar het land der fabels. „Het is een naïve kunst en in dit geval kan je eer» parallel trekken met de schilderkunst en de muziek. De moderne mu ziek is bijna kindermuziek". Ook dacht hij dat fijnproevers meestal in een culturele fuik gemanoeuvreerd worden. „Be- paalde dingen worden zo dood gedrukt". De leerlingen van de Willem de Zwijgersc riool had den eerst een voorstelling van „De Sprakelozen" gezien. Hier werd dan ook min of meer op in gegaan, Hoe kan je ge voelens overbrengen zonder iets te zeggen?. De leerlingen moesten een gevoelsraadsel uit beelden. Bepaalde types, met de leeftijd, het beroep en de so ciale achtergronden erbij. Een leerling trachtte een vrachtwa genchauffeur. ongetrouwd, ach ter in de twintig, te zijn. Heel leuk, maar toch nog met teveel handelingen, vond Staartjes. Een meisje deed, heel goed, een oud dametje na. „Ontiegelijk, burgerlijk, pinnig, erg op de centen", reageerde de klas. En inderdaad het was, zoals zij zelf later zei, een burgerlijk, pinnig op de centen zittend oud dametje, dat haar man onder de plak heeft, MUZIEK Vorder werd er druk gediscus sieerd over de invloed van be paalde muziek in een bepaalde sfeer. „Je voelt het gewoon in jc achterhoofd", redeneerde een leerling. „Het is fijn om naar te luisteren", kwam er uit. Staartjes bleek heel veel van de hedendaagse muziek te» weten De commercialiteit van enkele pop-groepen werd aangesne den. Tussen Aart Staartjes en verschillende leerlingen werd hierover druk gepraat. ,.Je speelt niet alleen voor het pu bliek, maar ook voor je zelf", vond een andere leerling. Dit kon dus doorgevoerd warden naar het toneel. Zo ver schijnt De directeur interviewenEen toch niet alledaagse klus voor de leerlingen. muziek maken voor publiek en acteren voor publiek niet van elkaar af te staan Bii het overbrengen van gevoe lens betrok men de erotiek en de agressie. „Als jc je broer met zijn vriendinnetje ziet vrij en. vind je dat dan fijn", was een vraag van Staartjes aan een leerling. „Ja", antwoordde de ondervraagde eerlijk. „En als je iemand ziet vechten, denk je dan of het nodig is, of hne het is ontstaan". Weer werd hier diep op doorgerede neerd. Kijken of het niet zon der aanleiding is. hoe het is ge komen. of hij niet anders had gekund. Over al dit redeneren zei Staar tjes later: Eigenlijk wil ik af van die redeneertrant". Het ge voelsmatige leek hem belang rijker. Een. meisje mocht een bepaalde handeling verrichten, die leek op de was van de waslijn halen. Zes leerlingen deden dit na. De handeling veranderde enigszins, maar de essentie bleef. Toen de machine nagedaan was, vroeg Staartjes te verklaren wat er gebeurd was. ..Een ma chine nagedaan". Het is nou gezelliger. Je kan het vergelij ken met een pop-concert. Ieder een doet me. J moet je gevoe lens de kans geven". Een tram met mensen bleef ook niet achterwege. Iedere leer ling imiteerde één type mens Met achtergronden en alles wat daarmee samenhangt. Een schooier die niet wil opstaan, twee jongens die een meisje uitlachen, een boze conducteur die de orde moet bewaren, een zwangere dame die op haar buik wijzend om een zitplaats vraagt, kortom alles wat men in een tram tegen kan komen. Om in de schoolsfeer te blijver,, gingen twee leerlingen, afge vaardigden van een school krant, hun directeur ondervra gen. De directeur-spelende leerling leefde zich goed in in de rol van directeur. De niet zo keiharde vragen die gesteld werclcn, werden volkomen in stijl beantwoord. „Wat is dat nu voor nonsens, leerlingen mo gen niet in de Idas roken. De mocratie is er genoeg op deze school". Ook de aanwezige le raar kon dit appreciëren en lachte hartelijk mee. Wal de acteur Aart Staartjes het meest opviel tijdens deze im provisatie-gesp reksles, waren de eerlijke reacties van de leer lingen. Dit was dan ook waar schijnlijk te wijten aan de open en eerlijke en gemakkelijke manier waarop Staartjes de klas tegemoet trad en liet pra ten. Schiedam De volksdansgroep „Vayenikehu '68" houdt don derdagavond II maart een in stuif voor personen vanaf zes tien jaar. De avond wordt ge houden in het gymnastieklo kaal aan de Broersvest 113 cn begint om half acht. Schiedam Het gemeenteraads lid P. Pool (PCG) heeft het Srhiedamse college van b. en w. vragen gesteld over het ge bruik van het Proveniershuis door het Aktic Kommittee Volkstelling Schiedam. Do heer Poot vraagt, of het adres Proveniershuis 16, genoemd in een publicatie van het Aktie Kommitee, gemeen te-eigen dom Is. „Zo ja", stelt de heer Poot, „kunt u dan mededelen ot> welke voorwaarden ge noemd Kommitee van dit pand gebruik maakt". Hij vervolgt: „Ahct het college het aan vaardbaar dat actiegroepen, die tegen wettelijk tot stand ge komen. regeringsmaatregelen ageren, daartoe gebruik maken Kommitee, gemeente-eigendom Tot slot vraagt de hoer Poot, of het college bereid is aan eer» eventuele gebruiksirvereerv komst oen. emd ts maken. In dien zo'n gebruiksovereen- komst niet bestaat, wil de heer Poot weten tvie er de beschik king over het Proveniershuis heeft en op welke voorwaarden. Schiedam Dat „Maart zijn staart roert" is de af gelopen dagen overduide lijk -gebleken. Niet alleen wij, maar vooral onze ge vederde vrienden, de vo gels, die nog in onze cui- tuunvoestijn voorkomen, hebben daaronder te lei den. Juist in deze tijd zijn. de vogels gebaat met wat voer, bijvoorbeeld bruin brood, aardappelen, pin da's, of u kunt een vetbal ophangen. Merels en spreeuwen zijn verzot op rotte appelen, en klokhui zen. Voeder bij voorkeur op voedertafels, dan lo pen de vogels minder het gevaar, dat ze door kat ten besprongen worden. De Schiedamse afdelingen van do Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren, do Neder landse Jeugdbond voor Natuurstudie cn de KNNV Vagelwcrkgrocp stellen zich gaarne be schikbaar voor het verle nen van de gewenste ad viezen. Ook zorgen zij voor de nodige voeder plaatsen in dc parken. Fehiedam De Personeelsvereni ging A. de Jong houdt vrijdag lil mnart een feestavond in de Viaardir.gse Stadsgehoorzaal. Op het programma staat caba ret-revue ,,'n Lach in de ruim te" met Frans van Dusschoten, Ttia Valk en André van Duin. De feestavond begint om acht o Vlaardingen Staatssecretaris Kruisinga zal morgen, korter in Vlaardingen blijven dan aan vankelijk de bedoeling was. Hij moet onverwacht om vier uur in Den Haag zijn voor een ver gadering van de Eerste Kamer. Het bezoek aan het Holy-zieken huis komt daardoor ie ver vallen. De staatssecretaris 2a! van half twee tot drie uur op het stad huis een gesprek hebben met b en w. ö.a. komen ter sprake de milieuhygiëne, het sane- ringsgebied, de afvalverwer king, het druggebruik en. het huisartsen vraagstuk. De staats secretaris zal vergezeld zijn van dr. R. Slderius, directeur- generaal van de volksgezond heid, dr. Drion, generaal in specteur van de volksgezond heid en cir. W. E. M. C. Krul. inspecteur van de volksgezond heid, belast met het toezicht van de milieuhygiëne in Zuid- Holland. Schiedam De Schiedamse Ge meenschap houdt vrijdagavond 19 maart een expressieve hap pening voor Schiedammers van twaalf tot tweeëntwintig jaar in het museum. Iedereen wordt dan in de gelegenheid gesteld zich aan zijn kunstzinniee net- gingen over te geven, heizij ca baret, muziek, dans. declama tie of ballet. Werkstukken, zoals opstellen, ge dichten, foto's cf houtsnijwer ken. kunnen maandag 13 en dinsdag 16 maart ingeleverd wordc-n bij het museum Elke deelnemer krijgt een zeefdruk gemaakt door Hans van dei- Sloot. Het werk is uitgevoerd m lichtgevende verf. De kleuren zijn groen en rood. Alleen deel nemers worden op de „Jes '71** toegelaten. Alles is gratis. Schiedam Op dê Rotterdamse Dijk is zondagmorgen de 60-ja- rige J. Briegoos onwel gewor den. Hij werd door de G.G.D. naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. Vlaardingen Maandagavond is wasgoed dat boven een gaska chel in een woning aan de Bal juwstraat hing, in brand ge raakt. De bewoner wist het brandje zelf te blussen. Dc schade, ca. 500, wordt door de verzekering gedekt. Snijapparatuur gestolen Schiedam De chef onderhoud van een scheepswerf en machi nefabriek neeft aangifte van diefstal gedaan van een com plete snijapparatuur. Ook wordt 50 meter slang vermist.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3