Balie als klimrek, Spaansepolder, liften kost geld „Lekker fel dPer tegenaan" Reger-trio speelde voortreffelijk 1 Ter plaatse Ter plaatse Ter plaatse Kantongerecht Schiedam Wie is Mohammed? s GERARD OP T Beursbrug tijdelijk afgesloten WEER DRIE FILMS IN STEDELIJK ff Kantongerecht Schiedam Slotzitting van Wageningenteam in Irene door Henny Klumpers H.A.D. Campman straks uit raad 'T PRAATJE HEEL ANDERS SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 25 MAART Jfl71 Schiedam De Beursbrug over de Lange Haven tussen. Korte Dam en Dam zal in. de nacht van donderdag 25 op vrijdag 26 maart voor alle verkeer wor den afgesloten tussen 10 uur 's avonds en 6 uur 's morgens of voor zoveel langer en. korter als nodig is. [ndien de werkzaamheden, in die nacht niet gereed komen, zal de brug ook in de nacht van maan dag 29 op dinsdag 30 maart worden afgesloten. De vergren deling van de Beursbrug moet worden nagekeken, terwijl ook enkele losliggende delen van het voetpad moeten worden hersteld. Schiedam „Een kindercrèche hebben we nog niet", deelde kanton rechter mr. W. E. van Vloten officier van justitie mr. A. Borghart mee. Op de gang van het kantongerecht klonken woensdag lulde kinderstemmen, die overgingen in gehuil. Een Schiedamsc kwam, met haar kroost, haar echtgenoot voor het Schiedamse kantonge recht vervangen. Een kind liet zij in de gang aan anderen over, het tweede mocht, met speen mee naar binnen de kantonrechter be zichtigen. Het bleek echter dat de kleine meer belang in de balie als klimrek stelde, dan in de wijsheid van de kantonrechter. De man van de Schiedamse huis vrouw had, enige tijd geleden een botsing op de rijksweg ver oorzaakt. Met zijn vrachtauto had hij een, op de vluchtstrook staande auto, geraakt. In op dracht van haar echtgenoot er kende de Schiedamse alles. Deze had een sigaar opgesto ken en tijdens het opsteken waarschijnlijk een vuiltje in zijn oog gekregen. De officier van. justitie eiste 75 of zeven dagen. De kantonrechter von niste conform. Ook monteurs rijden wel eens in ondeugdelijke auto's. Hier ter stede, had een Vlaardingse monteur in een auto gereden, d'ie eigenlijk niet voor de open bare weg geschikt was. De kan- Maar weinig mensen hebben woensdagavond {voetbalavond!) het concert bijgewoond van het Reger-trio Lucius Voorhorst, fluit, Dusan Karpisck, viool en John Sekrcve, altviool dat in de aula van het stedelijk museum zo uitstekend heeft gemusicerd. Dat het ensemble de naam draagt van een van de grootste contrapunctici na J. S, Bach Max Reger (1873-1916) vindt zijn. oorzaak in het feit dat Re ger als absoluut musicus grote aandacht heeft geschonken aan de kamermuziek, waaronder werken voor bovengenoemde bezetting. Zo hoorden we o.m. zijn Serenade opus 141a met haar zuivere eontrapunctische lijnenspel, dat door de weerga ve van het Reger-trio wel bij zonder mooi tot zijn recht kwam. Temeer interessant was het, omdat men bij Reger altijd denkt aan een nogal dik klanki- diooro, waartoe veel \ran zijn orgelcomposities inderdaad aanleiding geven. De ijle bezet ting: fluit-viool-alt viool biedt hiervoor uiteraard veel minder gelegenheid en blijft dus trans paranter. Ook van Luchvig'van Beethoven hoorden we een serenade, nl opus 25 in D, die geheel anders van aard is. Hier prevaleert meer het homofone element en de zangerigheid, waarbij nog komt zijn variatietechniek waarom Beethoven in het bij zonder beroemd is. De lezing die de drie musici van dit werk gaven was in een woord af, wat ook gezegd kan worden van het Trio in C opus 3 nr. 3 van de tamelijk onbekende componist Franz Christoph Neubaur (1780-1795), dat me hoewel aan genaam in 't gehoor liggend compositorisch toch het minst heeft voldaan. Met Trio V van Henk Badings, dat in het slotdeel een sterke reminiscentie heeft aan de zwerf melodie ,,Ik zag Caeeilia komen", die ook voorkomt in „Die Moldau" van Smetana, maakte het Reger-trio een be gin aan het artistiek prima ge slaagde concert. W. F. Verheul Schiedam „Wie had de auto fout geparkeerd?" Dit was woensdagmiddag tijdens de zit ting van het Schiedamse kan tongerecht de hamvraag die cïp Marokkaan A, A. werd gesteld, die ten laste gelegd werd dat hij zijn auto op de Lange Haven geparkeerd had. Hier kreeg hij een boete voor. De Marokkaan beweerde dat een vriend dp auto daar had neergezet, De getuige echter, een hoofd agent van politie, 2el dat ver dachte niets over een vriend te gen hem had gezegd. „Dit if geheel nieuw voor mij". De sgent had gedacht dat hij was opgeroepen, voor moeilijkheden met de taal. Dat iemand anders de auto verkeerd geparkeerd zou hebben, was iets helemaal nieuw voor hem. De officier van justitie, mr. A. öorghart, vroeg toen aan de verdachte wie die vriend dan was. Onverstaanbaar Ara bisch kwam uit verdaehtes biond. De officier kon. er alleen de naam Mohammed uit distil leren. zijn requisitoir verklaarde dp officier dat hij er toch van overtuigd, was dat de Marok kaan de wagen zelf had gepar koerd. Hij eiste 15 boete of eén dag. De kantonrechter v°ad de aanduiding Moham- *bed ook te vaag en vonniste conform. Schiedam In het Stedelijk Mu seum warden op 26 maart om half een. op 27 maart om een uur en op 28 maart om drie uur drie films gedraaid, Ballet im Jazz, Bror Hjorth en Ets. De film Baliet im Jazz" werd in 1960 onderscheiden met een eerste prijs in de categorie films over kunst. In deze film wordt getracht aan de hand van voorbeelden duidelijk te maken, dat ook de zogenaamde progressieve jazzmuziek de grondslag kan zijn voor een ei gentijds ballet. Bror Hjorth is een der voornaam ste vertegenwoordigers van de hedendaagse Zweed-se schilder en beeldhouwkunst. Hij werd in Uppsala geboren en na vele omzwervingen vestigde hij zich voorgoed in de buurt van deze stad. Hjorth studeerde in Parijs onder anderen bij de beeldhou wer Bourdeile. Een tussenvorm in zijn schilder- en beeldhouw kunst zijn de haut-reliëfs, in hout gesneden voorstellingen, die later in heldere kleuren be schilderd zijn. Koos van der Sluvs is een van de moderne Nederlandse grafici, die veel gebruik maakt van de etstechniek. In deze film wordt duidelijk gemaakt., hoe men bij het etsen te werk gaat. Schiedam De slotzitting van da deelnemers van het Wagenin- g en-team aan de ontwikkeling Woudhoek/Spaland zal op don derdag 1 april niet in de aula van het Stedelijk Museum wor den gehouden, maar inde grote zaai van Irene aan de Nieuwe Haven. De aanvangstijd blijft vastgesteld op acht uur. De zit ting is ooenbaar en alle belang stellenden zijn welkom. Naast hen, die bij de werkzaamheden van het team betrokken zijn ge weest, zullen ook raadsleden en vertegenwoordigers van college en gemeentelijke diensten aan wezig zijn. tonrechter verklaarde dat hij zich tijdens het lezen van de dagvaarding, had zitten erge ren. De auto had namelijk geen deugdelijk kentekenbewijs, de stuurinrichting werkte niet en de carrosserie deugde evenmin. Een ijzeren bint was vervangen door polyester bint, die met een cementlaag bedekt was. De kantonrechter eiste dan ook een hoge boete, namelijk 180 of 18 dagen. De kantonrechter vond dat het publiek tegen, dez? slechte vehikels beschermd moest worden. Zonder rijbewijs rijden is tot op heden nog steeds verboden. Dit ondervond een Schiedammer. Hoewel hij met rijlessen bezig was wilde hij zich wat meer oe fenen door in. de Spaansepolder proef te gaan rijden. De fana tieke automobilist dacht dat dit hier wel mocht. Mr. Van Vloten schudde hierop verwijtend het hoofd en zei; „Het gebeurt wel eens dat een. j-ongeman er met zijn verloofde gaat rijden. En zij dan aan het stuur mag gaan zitten. De Spaansepolder is dan voor twee doeleinden goed". De Schiedammer had Jiiet alleen zonder rijbewijs gereden, maar zijn auto verkeerde ook al niet meer in perfekte staat. De wa gen was niet verzekerd en de banden waren afgesleten. De kantonrechter vonniste 50 voor het ontbrekende rijbewijs, 100 voor het onverzekerd rij den en 15 voor de banden die afgesleten waren en een voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de duur van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. Boven dien moet de auto aan het ver keer onttrokken worden. Enige tijd geleden werd een Maassluissenaar aangehouden omdat hij in kennelijke staat verkeerde. Ter zitting gaf hij dit grif toe. ,»Ik kan er niet veel op zeggen. Het was gezellig en leuk". De kantonrechter knikte eens en zei: „Dan moet je de boete er maar voor over heb ben". De officier van justitie vond het zeer sportief van de verdachte dat hij alles toegaf en eiste f 15 boete of een dag. De kantonrechter vonniste con form. De rijksweg is verboden terrein voor voetgangers, ook als zij willen liften. Zo ook voor een Amsterdamse student die voor de kantonrechter vertelde dat hij herhaaldelijk van Amster dam naar Rotterdam lift. Op een gegeven moment werd hij afgezet bij de Beneluxtunnel, Onbekend met de situatie ter plaatse wilde hij zijn geluk ver der gaan beproeven. Hij stak de rijksweg over en stelde zich op aan de kant van de rijbaan. De officier van justitie vond dat een boete maar ingecalculeerd moet worden in het risico van het liften. Hij eiste 25 of twee dagen. De student verweerde zich door te zeggen dat dit een vrij groot bedrag voor een arme student is. De kanton rechter toonde begrip en von niste 15 of een dag. Een Vlaardinger maakte enige tijd geleden een fout, die menig automobilist reeds heeft ge maakt. Hij verleende geen voorrang. Ter zitting beweerde hij dat er vamvege een omlei ding op de bewuste dag, wel vier of vijf ongelukken gebeurd waren. „Het was daar verkeer stechnisch fout". De kanton rechter zei snel: „Dan bent u hier aan het verkeerde kan toor". De Vlaardinger kreeg 50 boete of vijf dagen. „Wethouder De Bruijn, daar ben. ik wel eens op bezoek geweest. Een bijzonder aar dige man, een goede visie ook op de dingen. Hij liet wel doorschemeren dat hij het prettig zou vinden als er daar op de hoek een restau rantje zou komen waar het stadhuispersoneel tussen de middag of na vijven wat zou kunnen eten'. Gerard op 't Ende heeft het niet hij praten alleen gela ten. Op 30 maart gaat „daar op de hoek" (Waal straat-Markt) zijn politiek café 't Praatje open.. „Het is Schiedam Het ICVP-raadsIid H. A. D. Campman heeft plannen, de fractie van deze partij bin nen enige tijd te verlaten. De ■heer Cacnpman, die reeds ja renlang deei uitmaakt van de raad, zou als reden voor zijn vertrek drukke werkzaamhe den hebben opgegeven. Het raadslid zat worden opgevolgd door de heer Foppen. wel niet een typisch restau rant, maar je kunt er wel een hapje eten. Het is open van elf uur 's morgens tot twaalf uur 's avonds; 's zon dags is het voorlopig geslo ten. Ik heb het destijds overgeno men van Gerrit Wermeres. Die heeft er 36 jaar ingeze ten. Nou woont ie in Siloam. Het was wat wij noemen een bruin café. Er kwamen altijd oude stamgasten, ze legden een kaartje, biljarten er wat. Van lieverlee raakte je de vaste kern kwijt". Vijf minuten zijn verstreken. Er wordt gebeld. De heer Sonneveld komt naar boven om een bestelling op te ne men. Gerard op 't Ende vindt dat het tijd wordt om een glas in te schenken. „An ders wordt het zo'n droge bedoening". Nadat de een heeft opgenoemd hoeveel sherry, Campari, vermouth, wijn, jenever enzovoorts no dig is en de ander de bestel ling heeft genoteerd vraagt Gerard „U heeft zeker wel meer jenever dan wijn ver kocht?" Na bevestigend ant woord. „En toch gaat hij al tijd naar Frankrijk met va kantie. In Frankrijk heb ik ook leren wijndrinken en kaaseten. Voordien vond ik er niks aan". Na het vertrek van de heer Sonneveld terug naar 't «fp Praatje. „Het idee? Dat kwam eigenlijk op een avond in 't Straatje. Er wa ren wat mensen van de ge meenteraad druk aan 'fc klet sen en ik zeg zo 't gonst weer van de politieke berichten. Waarop Jan Bolster over een foto's Hans de Bakker politiek café begint. Dat vond ik wel leuk want ik heb daar zelf altijd vee! inte resse in. In 't Straatje komen vaak mensen van de ge meenteraad en een paar van actiegroepen. Het is een beetje ongedwongen en dan ontstaat er een communica tie. Gaan ze lekker vrijuit babbelen. Het gebeur: eigen lijk veel te weinig dat be stuurders en burgerij pra ten. Je kan wel naar een raadsvergadering gaan, maar je krijgt toch geen kans om mee te praten. En hier is het een borreltje drinken en een praatje ma ken. Ik houd d'er wel van". Praatje, ik heb weï zelf het ontwerp voor het café ge maakt en ik heb er ook wel gesloopt en zo, maar het af werken, nee dat niet, Vroeger heb ik dat wel gedaan. Zo'n zes, zeven cafés heb ik zelf helemaal verbouwd. Ei genlijk had ik graag binnen huisarchitect willen wor den". Tot de fotograaf: „Je maakt er wel wat van. Heb je die strip van de PSP ge zien? Meesterlijk. Ik weet niet wie het gemaakt heeft, maar ik vind het erg goed". Gerard vervolgt zijn verhaal. „Ik ben eigenlijk Schiedam mer. Toen ik zestien jaar was (dat is nou 21 jaar gele den) stond ik al bij mijn va der in de zaak. Was wel leuk, een caté met zes tree tjes. Was ook een zogenaamd bruin café. Mijn vader stond boven, daar kwamen de oude stamgasten en ik stond beneden, daar kwamen de jongeren. M'n vader had een kat met jongen en daar speelden ze mee". Als hij de fotograaf een sigaret aan biedt die wordt geweigerd springt Gerard weer over naar een ander onderwerp. „Ik heb het een paar jaar ge leden ook gepresteerd om van de ene op de ar.dere dag te stoppen met roken. Toen begon ik sigaren te roken, zo'n twee, drie per dag. Ik was een café in Schiedam helemaal aan het verbou wen, de Molewiek op het Broersveld, d'er zit nu een Griek, en ik was al een maand lang bezig. Komt mijn broer een keer langs en zegt neem 'n shaggie. Sinds dien rook ik zware shag als een dijker". Nog even terugspringend naar het politiek café („zodra ben ik ergens mee klaar dan wil ik weer met wat nieuws be ginnen. Nou dat blijkt ook wel. Ik ben nu zo'n 12 jaar egen baas en heb zes cafés gehad." Berustend. „Enfin, dat wisten ze thuis ook al"). „Het wordt heel anders dan 't Straatje. Er komt een lees hoek en aan de wand heb ik een stuk triplex gehangen. Hel zou leuk zijn ais cle poli tieke partijen daar uit zich zelf een en ander zouden op hangen. Om te beginnen heb ik alle verkiezïngsbiijetten opgevraagd, alleen de GpV vond het niet nodig dat hun biljet er hangt. We willen eenmaal in de maand dat, ik noem nou maar wat, de PvdA een avond organiseert en dan bijvoorbeeld een. spreker van de KVP uitno digt. Ik hoop echt dat men er zélf ook wat aan gaat doen. En dat het lukken zal. Eens in dc week willen we een be sloten avond houden, alleen toegankelijk voor diegenen die nauw betrokken zijn bij bestuurlijke zaken. Of het een .succes wordt? Alleen kan ik het niet. Maar als ik zo kijk wat er hier in 't Straatje soms gebeurt. Wan neer was het, maandag ge loof ik. Nou, het leek wel een kippenhok, kwek, kwek, kwek. Ik heb de muziek maar wat zachter gezet. Mu ziek was eigenlijk niet no dig, d'er was al muziek ge noeg. Maar ik hou d'er wel van, een beetje lekker fel d'er tegenan in discussies".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3