Plan C is een sociaal plan Winkelfimetie krijgt meer waarde WALDO n.v Alternatief Ab Engelsman: Zeskamp DWS in sporthal Margriet Binnenstad moet bijzondere functie behouden Punten uit het plan In definitief plan C. Commissie- vei'gadering Stedelijk Museum ~r$\ tSCHIEOAMSCHE COURANT flfTj GESTEUND DOOR EEN SL*j aantal deskundigen heeft de F.J.G. thans een definitief plan voor de ontwikkeling van de bin nenstad gereed. Het is een plan dat zonder hulp van officiële in stanties tot stand is gekomen en dat niettemin toch als een vol waardig alternatief plan kan wor den gezien. De FJG heeft samen met de deskundigen een plan op papier gezet dat in de eerste plaats leesbaar Is en in de tweede plaats het énige alternatief vormt op de plannen die stedebouwkim- dige Van Gent heeft ontworpen. Alleen al als alternatief lijkt plan C van grote waarde, welke stand punten men ook mag innemen te genover de plannen A en B. Een aantal Schiedammers heeft zo ver meegedacht, dat ze met een plan gekomen zijnr dat volgens de deskundigen onder wie de pelftse hoogleraar Luning Prak —zeer wel uitvoerbaar lijkt. ffJlJ HET LIJKT DUS redelijk, MB plan C als een echt volwaar dig plan in de discussie rond de binnen stads plannen te betrekken. Zoals bij de andere plannen, zit ten er bezwaren en aantrekkelij ke dingen aan vast. Van een vol ledig verkeersvrije binnenstad is men teruggekomen en ook aan het winkelelement is meer waar de toegekend. Beide factoren zijn nu eenmaal belangrijk in een stadscentrum en dat is gelukkig onderkend. Schiedam Gesteund door een aantal deskundigen heeft de F.J.G. in de PvdA nu een definitief plan C voor de sanering en reconstructie van de binnenstad, op tafel gelegd. Het defi nitieve plan C verschilt op enkele punten met het vooront werp, dat in maart 1970 het licht zag en. dat nu door enkele deskundigen is doorgelicht. Op enige punten is het plan ver anderd, zonder overigens de uitgangspunten van toen uit het oog te verliezen. Samenstellers en deskundigen be schouwen plan C als een vol wassen alternatief voor de ge dachten van stedebouwkundige ir. B. C. van G-ent, die in de plannen A en B zijn verwerkt. De politieke haalbaarheid van het plan C in de raadsvergade ring van G mei. waarin de raad een principe-uitspraak zal doen over de sanering en reconstruc tie van de binnenstad, 13 een open, maar wel zeer belangrij ke vraag. Over de haalbaarheid van plan C in de raadsvergadering van 6 mei is niets te zeggen. Door de FJG- voorzitter Engelsman zal het plan in de raad worden verde digd. Het is te hopen, dat het plan werkelijk een deel van de discus sie zal uitmaken,, zijnde een dui delijk alternatief op de officiële plannen. Voorkomen moet wor den, dat plan C gezien de ach tergrond van de. opstellers in de politieke sfeer wordt getrok ken. Het plan verdient slechts een zakelijke benadering ook al hebben er geen officiële stede bouwkundigen en gemeentelijke diensten aan gesleuteld. Ab Engelsman, exponent van het FJG-plan, zal het in zijn kwali teit als raadslid in deze verga dering verdedigen. „Ik sta ach ter dit plan, omdat het een so ciaal plan is" vindt hij. ,,Het houdt volledig rekening met do wensen van de bevolking. Wordt het politieke spel eerlijk gespeeld, dan zal dit plan in de raad als een volledig alternatie ve mogelijkheid worden be schouwd"- Schiedam De voornaam ste punten uit het plan C; rehabilitatie van de be staande bebouwing, lage re investeringskosten en meer functies in de bin nenstad 0 meer nadruk op het wo nen en de vrijetijdsbeste ding in de binnenstad verlegging van liet toe komstige mctrotracé naar de noordrand. Schiedam Handbalvereniging DWS sluit het zaalhandbalsei- zocn op originele wijze af. In sporthal Margriet wordt dins dagavond een zeskamp gehou den, in navolging van het NCR V-televisie spektakel. De zes ploegen, die uit de vereni ging zijn gevormd, dragen na men van fabeltjeskrant-dieren. In het strijdperk komen de groepen Zoef. Lowieké, Mom- fer, Bor, Stpffel en. Mijndert. In alles probeert men zoveel mo gelijk het televisieprogramma te imiteren. Zo zijn er prakti sche opdrachten en theorievra- gen. De praktische opdrachten zullen °ok in sporthal Margriet wel voor de nodige hilariteit zor gen. Onderdelen als autoped slalom,kermis-estafette* skip- py-race on trein-ralïy staan borg voor veel plezier. Plezier niet alleen voor de leden van DWS, maar voor iedereen. Elke Schiedammer is welkom bij deze zeskamp. De toegang is gratis. Het festijn begint om half acht. Dit zal op 6 mei moeten blijken. Een aantal deskundigen heeft het plan van de Schiedamse P.J-G. op zijn waarde getoetst en samen, is men tot het defini tieve ontwerp gekomen. Er zijn enkele essentiële punten in ver anderd, maar het uitgangpunt heeft men zoveel mogelijk wil len behouden. De punten waar in. het definitieve plan met het voorontwerp verschilt: Het voorontwerp was op idële ba sis gegrondvest; er moet toch verkeer komen in de binnenstad (zonder overi gens het aanvankelijke uit» gangspunt dat. dit niet. zou "moe ten gebeuren 'fe/ve,rliezhjV(nu dus ook verkeer op de Broers- vest) de winkelfunctie krijgt meer aandacht in de vorm van een aantal geprojecteerde waren huizen; de parkeergelegenheid in het stadscentrum is nu wel aanwe zig en wordt op twee garages begroot, terwijl buiten het stadscentrum zeven of acht ga rages moeten komen. Deze vier punten vormen de belangrijkste verschillen met het oude plan. Juist omdat Ab Engelsman zijn plan straks in de raad als een volwaardig alternatief wil ver dedigen is de inbreng van de groep deskundigen bijzonder belangrijk geweest. Prof. ir. N. Luning Prak, gewoon hoogle raar aan de T.H. in Delft, de architecten F. Buitenrust Het- tema, J. D. Ehlhardt, de stede- bouwkundige B. Eerhardt en de verkeersdeskuncUge Hakkenes hebben de F.J.G- bijgestaan. „ONNOZEL" Prof, Luning Prak. ,,Het is goed dat er een alternatief plan is. Tot nu toe was Van Gent de enige en dat is eigenlijk onno zel. Je ziet dat trouwens wel meer in de stedebouw, maar de keus is weg. Het plan is aan de raadsleden en aan gemeentelij ke diensten aangeboden. Van Gent moet nu maar zien of ie 't accepteert". Noch bij de samenstellers van plan C, noch bij de deskundigen bestaat veel lof voor de plannen van de Schiedaimse stedebouw- kundige. De heer Eerhardt: ,,ïk vind zijn plannen wat ge voelloos". Engelsman gelooft wel, dat Van Gent en FJG ei kaar op sommige punten wel benaderen, zoals beider voor keur voor een geconcentreerd winkelcentrum op een beschei den schaal. Al is de FJG in het nieuwe plan C teruggekomen van enltcle standpunten, verdere cunc os- si es wil men niet doen. Engels man: ,,Ik sta voor het plan in deze vorm. ik doe geen stap meer terug. In deze vorm zal ik het verdedigen". Plan C is van de drie plannen het goedkoopst, meent hij. De re den?: bestaande bebouwing wordt zo veel mogelijk gehandhaafd; een gunstiger verloop van de grondprijzen een geleidelijke financiering en realisering. De F.J-G. tenslotte: „Dit is een eerste impuls. De zaak moet natuurlijk nog wel nader uitge werkt worden". Meer bijzon derheden over het plan C elders op deze pagina. 5 De samensieilers van he Visser en Ab Engelsman f plan C en c'e ciestund/gen: Ven rechte naar links de hersn felhardf (architect,!, Leo Jansson, VV»im cc (FLG), prof. Luning Prak, de heer Eerhart en de heer Buitenrust Heftema. Schiedam Het plan C heeft aan dc winkelfunctie van de Schiedam- se binnenstad meer betekenis toegekend, dan in het voorontwerp van het plan was aangegeven. Mét stedebouwkundigc Van Gent is de FJG van mening dat men hiervoor moet zoeken in de richting van 'n geconcentreerd winkelcentrum. Het bestaande witfketareaat langs Hoogstraat, Broersvcld. Brocrsvcsl en Passage wordt vrij wel geheel gehandhaafd, maar wel zijn enkele warenhuizen gepro jecteerd. Hef parkeren in de toekomst: Een ring van parkeergarages (zie gearceerde blokkenom het stadscentrum. Tegenover de Korte Dam is een nieuw warenhuis getekend dat midden in het winkelgebied ligt en op korte afstand van het toe komstige metrostation. Een tweede grootwinkelbedrijf is gesitueerd op de plaats van het huidige r,k. weeshuis. De in gangen von beide warenhuizen liggen ter hoogte van de Hoog straat en sluiten daar direct of met een voorruimte op aan. Het verhoogde niveau is bij de Passage doorgetrokken tot aan de tuin van de Lindenhof. onder dit niveau is ruimte voor expe ditie on parkeerruimten voor zo'n 300 auto's. De weekmarkt is op cle Lange Kerkstraat ge dacht. Nieuwe kantoorruimte is gepro jecteerd langs de Zuidzijde van de Singel en in het gebied van de Boterslraat/ Herenstraat. Verder zullen alle panden langs de Lange Haven als kantoor in gebruik blijven of komen. De bedrijfsruimten langs en achter het Broersveld zouden kunnen worden gehandhaafd, terwijl de nieuwe bedrijf s- en opslagruim ten worden gebouwd ten noor den van het stedelijk museum. Het principe van een volledig verkeersvrije binnenstad heb ben de FJG'ers vanwege dc realiteit moeten laten varen. Met name het verkeersvrij hou den van de Broers vest is in de praktijk niet te verwezenlijken. Kleine parkeergarages in het stadscentrum moeten de auto's opvangen. Ze zijn niet te groot, omdat grote* garages verkeers opstoppingen kunnen geven. De garages hebben dan ook maar één niveau. Om opstop pingen te kunnen voorkomen, zijn alle parkeergarages in een kring rondom do kern in de grootte van ongeveer 400 auio's a a n gebrachtHoogst ra at Markt en Lange Kerkstraat worden als voetgangersgebie den gepland, evenals cle daarop aansluitende groene pleit ritjes. Het metro-tracé tenslotte is aan de noordzijde gelegd, door deze ligging wordt de oude stad niet in twee delen gesplitst en blijft de schade aan het stadsbeeld beperkt. Ook zou bij deze lig ging geen ingrijpende Wijziging in het loop- en koop patroon op treden als dc baan is aangelegd en het station voltooid. Bij een ligging in het centrum zou dit wel gebeuren, meent de FJG. De bezwaren die wellicht in de grote loopafstanden zouden zit ten van bijvoorbeeld Hoog straat naar metrostation wor den ontkend: men heeft uitge rekend dat deze afstand maxi maal vier minuten gaans is, hetgeen vergeleken met andere sleden zelfs gunstig wordt ge noemd. Schiedam In het plan C van de Federatie van Jongerengroepen in de PvdA staat het behouden van dc bijzondere functie van de Schiedamse binnenstad ook bij de komende sanering en re constructie centraal. De opstel lers van het plan willen straks koste wat kost voorkomen, dat van de huidige bebouwing en structuur bij een sanering al te veel verloren gaat. Hun groot ste vrees is, dat Schiedam na „Vlaardingse" en „Rotterdam se" operaties zijn bijzondere karakter in het Rijnmondge bied zou zijn kwijtgeraakt. De FJG'ers baseren deze stelling op een ervaringsfeit. Ze menen, dat in de meeste geopereerde" steden kantoren, grote winkel centra en dergelijke voorzienin gen op de meestal zeer duur ge worden grond worden gebouwd. Alleen de kapitaalkrachtigste koper kan een bod doen, voor woningen in de lagere iiuur- klassen of voor kleinere bedrij ven blijkt geen plaats. Volgens de F.J.G.'ers moet daar om worden gestreefd naar meer rehabilitatie en minder afbraak van bestaande bebou wing. Dan kunnen meer soorten bedrijven in de binnenstad ge huisvest blijven en kan een gro tere groep van. de bevolking in de binnenstad blijven of gaan wonen. Dc nadruk wordt dus gelegd op bewoning van de binnenstad door de bevolking. In het plan zijn 90b woningen opgenomen, waarvan er 300 voornamelijk bij Baüa «n Korte Ac&arwtig moeten worden gebouwd. De bestaande woningen. langs Hoogstraat, havens. Lange Kerkstraat en Broersveld moe ten worden gerehabiliteerd cn gedeeltelijk worden vervangen. Een deel van de soms zeer oude woningen zou moeten wor den samengevoegd. Onvolledi ge gezinnen, bejaarden en al leenstaande jongeren hebben veel belangstelling voor deze woningen. De FJG verwacht dat de binnenstad in de toe komst steeds meer in aantrek king zal toenemen. Juist aan de recreatieve voorzie ningen is in plan C veel aan dweil* be&Ued- Er iüa twee zo genaamde „groene kamers" opgenomen, één bij 't kerkhof en één in de Lindenhof. Deze ruimten zijn bedoeld ids rustige plekjes, die wel middenin de verkeersstroom liggen, maar toch goed te zijn bereiken. Ze liggen wat hoger en geven een fraai uitzicht op de stad. Vnor de culturele behoeften acht de F.J.G. een centraal gebouw, een cultureel centrum nodig. Het Passagetheater moet daar voor worden uigebreid, ernaast moet een horecabedrijf komen, terwijl in De Lindenhof een bi bliotheek, een discotheek en het gemeentelijk archief zouden kunnen worden gevestigd. r? F5 Schiedam Dc commissie van het Stedelijk Museum Schie dam houdt op dinsdag 6 april een openbare vergadering in de rechterbovcnzaal van het mu seum. De bijeenkomst begint om 8 uur. De belangrijkste pun ten die behandeld zullen wor den, zijn: de begroting voor 1972, het tentoonstëllingspro- gramma en dc aankopen die eventueel zullen Narden ge daan. j gCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 26 MAART 1971 - I AFDELING VERKOO citroen tel. 2e.37.0s

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3